nil f.5250- KIP ETEN Jongveekeuring in Aarlanderveen gaf type-vooruitgang te zien Familie DOORSNEE nu over Luxemburg en Veronica Castro's tegenstanders „gereed voor invasie" VERLENGING VAN LEERPLICHT IS DRINGEND NOODZAKELIJK Drie jaar geëist voor diefstal rampgoederen „SWAANTJE" Ieder programma met prijsvraag Merkwaardig interview met een gevluchte Italiaanse industrieel Schip gestolen Kivoe: Miroeho weer premier Brandstichting in nieuw huis N.O. V.-commissie verklaart: Zo spoedig mogelijk tot 15 jaar? VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 Gisteren werd er een jubileumkeuring: gehouden door de leden van de fok- en controlevereniging „Steeds Beter" te Aarlanderveen, die thans 40 jaar be staat. Ruim 100 dieren werden op deze keu ring aan het kritisch oog der jury onder worpen. Verschillende goede fok typische dieren gingen aan de kop, by de overige gelederen stond de kwaliteit wat achter, doch in het geheel is er een gestadige groei waar te nemen by het type vooral. De jury bestond uit de heren: ir. C. H. Cazemier Den Haag. W. Kompier Oude- Wetering, J. Langeveld Lisse, K. Zwa nenburg Bodegraven. Arbiter ir. P. Ver hoeven Den Haag. De uitslagen van de keuringen zyn: Zwartbontkalveren klasse 1: IA Willy 27, V. Linse 42596 eig. A. Bol M. v. 't Vis goed type, diep kalf, niet te recht kruis; 1B Geertje 3. eig. G. van Harten: 2A Fabiola eig. J. M. Luyben; 2B Wilma, eig. H. J. Luyben; 2C Mieke eig. J. v. d. Lip, 3A Nanda eig. W. Visser; 3E Mag- da, eig. J. v. d. Lip; 3A Jellie, eig. W. C. Visser; 3B Mien 11 A. Bol M. v. d. Vis. Wat onregelmatige klasse. Klasse 2: IA Bolien V. Frans 23 48715 eig. J. v. d. Lip, gelynd kalf, iets enkel; IB Regina, eig. J. van Lip, 2A Trudie, eig. Gebrs. van Berkel, 2B Ploni, eig. H. J Luyben, 2C Astrid, eig. J. H. Luyben, 3A Ellie 2, eig. A. Bol M. v. d. Vis, 3B Bondina 14, eig. G. van Harten. Vrij ge wone klasse. Klasse 3: IA Hilda V. Skyldumer Ceris 52038, en goed type kalf, kon even raster eig. W. C. Visser, 1B Aafje 4, eig. A. C. Roling, IC Rebekka, eig. J. v. d. Lip, 2A Ariena 4, eig. G. van Harten, 2B Bonds- na 15, G. van Harten, 2C Lolkje 13, eig. A. Macking, 3A Angelina, eig. J. H. Luy ben, 3B Dirkje 13, eig. A. Bol M. v. d. Vis, 3C Julia 2, eig. D. Kwakernaak en Zn. Redelijke goed Iets onregelmatige Klasse 4: IA Geertje 2, V. Seman 52340 Gelijnd, goed type kalf met vierkant kruis, eig. D. Kwakernaak en Zn., 2A Bonte Koldijk 5, eig. J. Groot, 2B Joke, eig. H. J. Luyben, 2C Trees, eig. J. Groot 2D Dirkje 14, eig. A. Bol M. v. d. Vis, 3A Grietje 2, eig. C. L. Overmeer, 3B Adrie 3, eig. G. van Harten, 3C Veldvrouw 2, eig. C. L. Overmeer. Behoorlijke klasse. Klasse 5: IA Truusje V. Skyldumer Aris 52038 Vrij goed type kalf. iets open, eig. J. Groot, IB Nelly 2, eig. A. Macking, 2A geen, 3A Carolien 3. eig. C. J. van Egmond, 3B Nicolien 4, eig. C. J. van Egmond, 3C Betsie, eig. D. Kwa kernaak en Zn., 3D René, eig. J. v. d. Lip. Kleine onregelmatige klasse. Pinken klasse 1: IA Mien 10. V. Linse 42596 R.P. Vrij goed type pink, kon iets hechter, eig. A. Bol M. v. d. Vis, 2A Mariël, eig. H. J. Luyben, 2B Marry, eig. J. v. d. Lip, 2C Margo 102, eig. J. v. d. Lip, 2A Gerdien, eig. J. v. d. Lip, 2E Dora 27 D. Kwakernaak en Zn., 3A Olga, eig. J. H. Luyben, 3B Mariana, eig. J. H. Luyben. Matige klasse. Klasse 2: IA Mina 23 V. Kielewierster Stilma 44248 R.P.S. Goed type dier, eig. A. Bol M. v. d. Vis, 1B Dirkje 9, eig. A. Bol M. v. d. Vis, IC Martha, eig. J. v. d. Lip, 2A Fanny, eig. W. C. Visser, 2B Do- risDé, eig. D. Kwakernaak en Zn., 3A Carolien, eig. C. J. v. Egmond, 3B Josje, eig. J. Groot, 3C Wilma, eig. D. Kwaker naak en Zn. 3D Rika, eig. H. Roskamp. Wat onregelmatige klasse pinken. Klasse 3: IA Dirkje 11, V. Kielew Stil ma 442248 R.P.S. Goed ontwikkelde pink van goed type, eig. A. Bol M. v. d. Vis, 1B Marijke, eig. J. v. d. Lip, IC Margo 103, eig. J. v. d. Lip, 2A Margriet, eig. J. v. d. Lip, 2B Marian, eig. J. v. d. Lip, 3A Willy 25, eig. A. Bol M. v. d. Vis, 3B Lucie, eig. J. Groot, 3C Thea, eig. H. J. Luyben. Redelijke klasse. Melkvaarzen: IA Mar ja B, V. Kielew. Stilma 44248 R.P.S. Behoorlijk goed type, iets scherp voor, met een aanmerking op de uiervorm, eig. A. Bol M. v. d. Vis, 1B Geert 19, eig. C. J. van Egmond. IC Jo pie, eig. H. v. d. Veldt, 2A Willy 22, eig. J van Zanten, 2B Grietje, J. v. d. Lip, 2C Nanda 23, eig. C. J. van Egmond, 3A Gina, eig. J. v. d. Lip, 3B Truusje, eig. W. C. Visser. Wat onregelmatige klasse. Directe nakomelingen een stier: klasse 1 kalveren: IA Frans 23.48715 (Donia Wilton x Bernard) uniforme groep van vlot type, eig. J. v. d. Lip, 1B Skyldumer Ceris. 52038 R.P.S., eig. J. Groot, 2A Lin se 42596 R.P.S., eig. A. Bol M. v. d. Vis, 2B Kielew. Stilma 44248 R.P.S., eig. G. van Harten, 2C Acrobaat 51281 eig. Gebrs. Luyben. Klasse 2 pinken: IA Kielewierster Stil ma 44248 R.P.S. (Anna's Adema x Afke's Paul) uniforme groep pinken, eig. A. Bol M. v. d. Vis, 2A Sipko 46788 eig. J. v. d. Lip. Melkvaarzen: 2A Anton 40732, eig. J. v d. Lip, iets onregelmatig doch goed ontwikkelde dieren; Kampioen kalf: Willy 27 1. gen. eig. A. Bol M. v. d. Vis, kampioen pink: Mi na 23 e. gen. eig. A. Bol M. v. d. Vis; kampioen vaars Marja 6, e. gen. eig. A. Bol M. v. d. Vis. Zwart-roodblaar. Klasse 1 kalveren: IA Geertje. V. Bernard 6365 R.P.S. Best ontwikkeld kalf met fraai kruis, eig. J. Kempen, IB Genovefa, eig. J. Kempen, 2A Gandole, eig. J. Kempen, 2B Jet 2, eig. C. Kempenaar, 2C Sina, eig. C. Kem penaar, 3A Truus 12, eig. C. Kempenaar. Gewone klasse met best kopnummer. Klasse 2: IA Nina, V. Graaf 6808 Goed typisch kalf met iets weke lende nen, eig. J. C. de Jong, 1B Bregina, eig. J. C. de Jong, IC Karolien, eig. J. C. de Jong. 1D Roodje, eig. Th. Leliveld, 2A Gloria, eig. J. Kempen, 2B Trees, eig. J. C. de Jong, 3A Marie 9, eig. C. Kempe naar. Goede klasse met beste kopnum- mers. Pinken klasse 1: IA Fabing V. Reinard 6365 R.P.S. Best type met sprekende kop kleine bemerking zitbeenderen, eig. J. Kempen, IB Tonnie, eig. A. Th. Verbey, IC Berry, eig. J. C. de Jong, 2A Tonnie 4, eig. J. C. de Jong, 2B Femmy, eig. J. Kempen, 2C SJouke, eig. J. C. de Jong, 2D Juultje 5, eig. C. Kempenaar, 3A Beb- bie 5. eig. C. Kempenaar. Goede klasse. Klasse 2: IA Plonie 2 V. Arie 6401 R.P.S. Best type met goede benen en ribbenwelving, eig. A. Th. Verbeij, 1B Silva, eig. J. C. de Jong, 2A Marijke 10, eig. C. Kempenaar, 2B Joke 3, eig. A. Th. Verbeij, 2C Irma 4, eig. A. Th. Ver beij, 3A Truus 10, eig. C. Kempenaar, 3B Berry, eig. J. C. de Jong, onregelmatige klasse. Melkvaarzen: IA Eleonora V. Reina's Johan v. Barend. 6226 R.P.S. Beste ty pische vaars, goede diepte en goede uier- vorm, eig. J. Kempen, 2A Odilia van Asinga, eig. C. Kempenaar, 2B Pie 9. eig. C. Kempenaar, 2C Sylvia, eig. C. Kem penaar, 3A Tinie J, eig. C. Kempenaar, 3B Ans, eig. C. Rodenburg. Matige klas se met wat weinig bespiering, best kop nummer. Directe nakomelingen één stier één eigenaar. Klasse 1 kalveren: IA Reinard 6365 R.P.S. (Omato x Bonno) gewone groep van goed type, eig. J. Kempen. 1B Graaf 6808 Uniforme groep iets minder kwa liteit. eig. J. C. de Jong, 2A Dirk 7111 Goede groep, eig. C. Kempenaar. Klasse 2 pinken: IA Reinard 6365 Amsterdam, sept. 1961 - Na een vakantie van enkele maanden is de familie Doorsnee weer terug op radio Luxemburg. Honderdduizenden luisteraars kunnen de verdere lotgevallen van de populaire familie nu weer om de 14 dagen volgen. Ter versterking van het lulsteraarskorps doet nu ook radio Veronica mee aan deze uitzendingen. IEDERE UITZENDING IN DRIEVOUD Ieder Doorsnee programma zal thans drie dagen achtereen in de lucht zyn. Luxemburg zendt uit op zaterdag 12 urn en zondag 13.30 uur. Veronica herhaalt het programma opnieuw op maandag avond 6.30 uur. Men mag aannemen, dat thans alle luisteraars een tijdstip vinden, om dit zo geliefde programma te volgen. PRIJZEN VOOR DE LUISTERAARS Nieuw is de toevoeging van een prijs vraag aan ieder programma. De prijzen bestaan uit chequeboekjes van de Am- sterdamsche Bank, gevuld met 20 cheques waarmee men in ieder Nederlands Horeca-bedrijf, groot of klein, direct kan betalen. Men mag verwachten, dat ook GOLFLENGTEN EN TIJDEN: LUXEMBURG 208 m en 4926 m), zaterdag 23 september 12 uur zondag 24 sept. 13.30 uur. RADIO VERONICA (192 m), maandag 25 september, des avonds 6.30 uur. En vervolgens iedere veertien dagen. daardoor de belangstelling voor deze uit zendingen nog groter zal worden, dan zij reeds is R.P.S. e. gen. uniforme groep pinken van H?est type, eig. J. Kempen, 1B Arie 6365 R-P.S. uniforme groep van goed type, eig. A. Th. Verbey, 2A Arnold 6612 RPS iets onregelmatige groep, eig. C. Kem penaar. Melkvaarzen: 2A Arnold 6612 R.P.8. iets arm gespierde groep, eig. C. Kempe naar. Kampioen kalf: Geertje, e. gen. eig. J. Kempen; kampioen pink: Tabina id. kampioen vaars Eleonora id. GEHEEL COMPLEET NIEUWE VERLAAGDE PRIJZEN: Skoda Octavia f. 5«S.- f. 5250.- Octavia Touring Sport f. 5295.- f. 6050.- Octavla Super f,589S.- f.5650.- Fellda Sportcabriolet ISMS.- f.8250.- H. ENGLEBERT N.V. THERESIASTRAAT US DEN HAAG TELEFOON 070 - 723903* DEALERS: Garage V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B., tel. 2820 OvPr twPP lil n a li rl Pii Êeen ™ensfn meer die bereid zyn voor IW CC lllctctlllieil hem hun leven op te offeren. Al zyn Ifotrnttnron hebknn K j_ j. -Ai_ hoort u er meer van" De 28-jarige Fransman Claude Guil uit Duinkerken is sinds woensdagmor gen op zoek naar zyn praktisch nieuwe zeiljacht, voorzien van een motor. Dins dag meerden in de jachthaven by Duin kerken een 25-jarige Nederlandse jon gen en een 20-jarig meisje met een klein scheepje. De beide Nederlanders gedroe gen zich zeer vreemd, hetgeen argwaan wekte by de bemanningen van de an dere bootjes in de haven. Bovendien bleek dat het scheepje, waarmee ze ge komen waren, kort geleden een andere naam had gekregen. Men ontdekte, dat onder de nieuwe naam de oorspronke lijke naam nog duideiyk te zien was. Deze was „Scippy". Woensdagmorgen vroeg stapten de jongen en het meisje met hun bezittin gen plotseling over in de nog nieuwe zes meter lange zeilboot van Claude Guil en kozen zee. De Fransman, die onmiddeliyk de politie van de verdwy- ning van zijn boot op de hoogte stelde, is inmiddels de gehele kust van België en Nederland aan het afreizen m de hoop een spoor van zyn scheepje te ont dekken. Het zes meter lange jacht is wit geschilderd. De namen van de Jon gen en het meisje zyn tot dusverre nog niet bekend. Weer expositie Houtrustbloem in '62 Den Haag krijgt van 19 t/m 29 april van het volgend jaar weer een „hof- stadbloem". Deze Haagse bloemenexpo- sitie, die voor ne na de oorlog vele dui zenden bezoekers trok, maar na 1951 niet meer werd gehouden, zal opnieuw de Houtrusthallen vullen. Houtrust bestaat dan 25 jaar en de Stichting „hofstadbloem" kan zich by die gelegenheid eveneens in het zilver hullen, want de eerste „hofstadbloem" tentoonstelling werd in 1937 ter gelegen heid van de opening van Houtrust ge organiseerd. De Stichting ..hofstadbloem" is reeds bezig met de voorbereidingen voor de ze vijfde tentoonstelling, waarby nauw wordt samengewerkt met de belangryk- ste organisaties in de kwekerswereld. Als artistiek adviseur voor de ten toonstelling wordt de stichting byge- staan door de heer Toon Noyons, ont werper van het Aalsmeerse bloemencor so. (Van onze Romeinse correspondent) Fidel Castro, de dictator va Cubaheeft woensdagavond voor Radio Havanna gesproken over de mogelijkheid van een nieuwe in vasie door grotere troepenmachten dan die er in april j.l. zijn geland. In verband daarmee heeft een re dacteur van het Romeinse avond blad „Telesera'een blad waar achter de verleden jaar afgetreden minister-president Tambroni staat, en dat men zou kunnen kenschet sen als clericaal en fascistisch ge zind, een gesprek gehad met Ama- deo Barletta, een schatrijk Italiaans industrieel, uitgever, die voor de revolutie van Castro een der mach tigste figuren was op het eiland Cuba. Barletta, die 50 jaar geleden als dood arme boerenjongen uit Calabrië naar Cuba is geëmigreerd, is nog steeds Ita liaans burger en vertoeft op het ogen blik te Rome. Maar hy heeft zyn vaste woonplaats in Florida. Wat hy de Italiaanse journalist heeft gezegd, is verre van gewoon. Hy begon te zeggen: „Wy zullen binnenkort naar Cuba terugkeren. Ik en de 250.000 uit geweken Cubanen. Met Castro loopt het op een einde. Wy hebben hem een paar maanden respyt gegeven, maar nu zyn wy klaar om vryheid en democratie aan Havanna te hergeven. Over twee maan den zult u er meer van horen". Op de vraag of ditmaal de invasie zou slagen was zijn antwoord: „Vast en zeker. In april waren de plannen ook goed uitgewerkt, maar bepaalde po litieke redenen hebben toen de goede uitslag verydeid". Op de vraag of de Verenigde Staten hulp zouden verlenen zei Barletta: „De invasie zal door Cu banen worden uitgevoerd. In april zyn er 2800 man geland, dit keer zullen wy ongeveer 20.000 vrywilligers doen lan den op verschillende punten tegelyk en op datzelfde ogenblik zullen de guerrilla strijders in actie komen, die nog op drie punten van het eiland stand hou den. Wat de hulp van de andere landen betreft, weten wy dat de gehele vrye wereld met de grootste sympathie de stryd voor de vryheid van Cuba volgt. Optimisme Ook zyn er reeds duizenden brie ven aangekomen van personen, die zich aanbieden als vrijwilliger. Het zijn allen burgers van andere democratische lan den. Als het van my afhing zouden wy die hulp stellig aanvaarden. Het is nut tig de wereld te bewyzen, dat wy niet alleen staan en daarom zou ik er voor zyn om internationale vryscharen op te richten." Journalist: „Maar hoe staat het met de verdedigingsmogeiykheden van Cas tro?" Barletta schudde het hoofd en zei: „Die zyn er eenvoudig niet. Er zyn getrouwen hebben hem in de steek ge laten voor zover ze niet reeds zyn gefu silleerd. Als het volk nog niet tegen hem in opstand komt, is dat alleen omdat het wordt geterroriseerd. Castro kan hoog stens weerstand bieden door wat gewone misdadigers, die voor de strafrechter be hoorden te staan, tegen ons te gebrui ken. En verder heeft hy nog een 3.000 Chinese „technici", die in werkelykheid communistische militairen zyn. Wel be schikt hij over moderne wapenen, die Rusland heeft geleverd in ruil voor de vergunning om de Cubaanse industrie geheel en al te slopen. Maar wij hebben ook moderne wapenen en bovendien zyn wy talryker. De bevryding van Cu ba wordt een grote overwinning op het communisme. Zy betekent de redding van geheel Zuid-Amerika en zai voor de overige Westerse wereld eveneens zyn nut hebben". Cardona wordt president Gevraagd naar de toekomstplannen zei Barletta: „Wat mij persoonlijk be treft, ik ben en blijf Italiaan. Zij hebben wel aan my voorgesteld om de grondwet van Cuba te wyzigen, zodat ik als niet-Cubaan voor de hoogste re geringsbetrekkingen in aanmerking zou kunnen komen, maar ik ben daar niet op ingegaan. Ik wil als Italiaan stry- den voor de Cubaanse zaak, alleen omdat dit een zaak is van rechtvaardigheid en vryheid. Wat de toekomstige regerings vorm van Cuba betreft, kan ik alleen zeggen, dat wy zullen beginnen met het instellen van een voorlopige regering, waarvan zonder enige twyfel Miro Car dona de president zal zyn, omdat nij de erkende leider is van de tegenstanders van Fidel Castro. Die regering zal het land reorganiseren na de ongelukkige Castro-periode. En dan na 18 maan den tyds zullen de vrije democratische verkiezingen worden uitgeschreven, zoals u weet heeft Castro de verkiezingen af geschaft". Vreemde aankondiging Het klinkt alles wel heel vreemd. Bar letta was op Cuba een buitengewoon invloedrijk man. En hy geldt ook in Italië als een persoon van betekenis. Hy is de eerste Italiaan geweest in den Vreemde, die de hoge orde ont ving van Ridder van de Arbeid. Maar al ls hij dan een industrieel van de eer ste rang, toch is het vreemd, dat hij maanden van te voren meedeelt, dat Cuba op een nieuwe invasie kan reke nen. Ook de invasie van april j.l. was destyds van te voren aangekondigd. Mis schien is hij daarom wel mislukt. Bo vendien is het zeer vreemd, dat hy Miro Cardona als toekomstig president noemt. Dit was een van de meest conserva tieve en meest gehate figuren uit de Cubaanse geschiedenis! Dat Castro zo geheel alleen zou staan, klinkt ook nogal overdreven. Zyn sym pathie voor het communisme heeft zyn zaak waarschynlijk wel afbreuk gedaan, maar uit tal van reportages van voor aanstaande Italiaanse bladen en in Italië bestaat steeds grote belangstel ling voor alles wat in Amerika gebeurt, omdat een zo groot deel van de bevol king daarginds van Italiaanse afkomst is kregen wy de indruk, dat Castro nog steeds op vry grote populariteit kan rekenen. Het parlement van de Kongolese Oost provincie heeft J. Miroeho hersteld als premier van de provincie Kivoe, aldus meldt het Belgiscne persagentschap In- bel. Miroeho werd negen maanden gele den door pro-loemoembistische militaire bevelhebbers afgezet en naar Stanley- stad overgebracht. Andrien Omari, die „Uiterst gevaarlijke man Een onvoorwaardelyke gevangenis straf van drie jaar met aftrek heeft de officier van justitie by de arrondis sementsrechtbank in Middelburg, mr. J. L. Andreae, gisteren geëist tegen een zestigjarige inwoner van Nieuw en St.- Joostland. Deze stond terecht verdacht van brandstichting in een in aanbouw zynde woning en van diefstal, heling of schuldheling van onder meer een hoe veelheid rampgoederen uit het depot Arnemulden. Voorts is in de woning van verdachte een bedrag van f 20.000 ge vonden, dat eveneens door diefstal of heling moet zyn verkregen. Brand Op 11 maart brak in een in aanbouw zynde woning in Nieuw en St.-Joostland brand uit na een zware explosie, die door een blik benzine bleek te zijn veroor zaakt. Een deskundige van de Rykspo- litie verklaarde, dat de explosie aan de man. die de bus in brand had gestoken ernstige verwondingen moest hebben toegebracht. In het dorp viel het op. dat verdachte zich niet liet zien. Twee dagen na de brand klopte de Rykspolitie aan diens woning, doch de man deed niet open. Eerst na herhaald aandringen van de politie opende de man 's avonds laat de deur en maakte licht. Toen bleek dat hy ernstige brandwonden aan het gezicht en aan een der handen had op gelopen. De man werd ingesloten in het In Juni tot premier van Kivoe werd benoemd, zal aftreden en door Miroeho worden opgevolgd. bij patates „SWAANTJE" met gratis kippelever en f 2.25 per V2 kip. (alléén vrydag - zaterdag en zondag). Heeft U onze KALFSCROQUETTEN al eens geprobeerd a 25 ct. VAN 'T HOFFSTRAAT 26 's NACHTS TOT TELEFOON 24062 GEOPEND. huis van bewaring in Middelburg. De politie onderwierp zyn woning aan een nauwkeurig onderzoek. Daarby ontdekte men een luik. dat toegang gaf tot een geheime werkplaats. Hierin vonden de politiemensen een enorme hoeveelheid textielgoederen. In een sok, die deel uit maakte van het gevonden goed zat een briefje van een dame, waarin deze schreef, dat ze de poeaeren had gebreid voor slachtoffers van de watersnood ramp. Transacties Verdachte verklaarde, dat hy de goe deren had verkregen door allerlei trans acties vóór en na de oorlog. By verder speuren ontdekte de politie in een berg plaats onder het toilet een bedrag van circa f 20.000. De vondst van dit geld werd destyds in verband gebracht met de moord op de Jonge weduwe Sientje Kodde-Roose, een schoonzuster van ver dachte. In verband hiermee is destyds een taxichauffeur uit Nieuw en St.- Joostland gearresteerd, doch deze werd wegens gebrek aan bewys vrygesproken. Deze chauffeur was nu als getuige op geroepen, omdat hy enkele zaken met verdachte en diens inmiddels overleden broer had gedaan. Over de herkomst van het geld werd echter ter zitting geen enkele vraag gesteld. De officier wees er in zyn requisitoir op, dat verdachte vol rancunes zit en een uiterst gevaariyk man is .De verde diger mr. W. Bruin bepleitte vryspraak, er op wyzend dat wat heling en schuld heling betreft, de termyn reeds in 1959 was verjaard. Utspraak 4 oktober. BELGISCHE ARBEIDERS NAAR ROTTERDAM (Van onze Brusselse correspondent) Nadat enige dagen geleden Amster dam is begonnen met het werven van arbeidskrachten in Vlaanderen, is thans ook de gemeente Rotterdam in de Bel gische arbeidsmarkt gekomen. Het G.E.B. vroeg vanochtend in de Belgische dagbladen om ongeschoolde werkkrachten en vaklieden, zoals bank werkers, elektromonteurs, kabelmonteurs en ketelmakers in de leeftyd van 25 tot circa 40 jaar. Vertegenwoordigers van de gemeente Rotterdam zullen te Brugge en Gent aanwezig zyn om inlichtingen over lonen reis- en logiekosten enz. te verstrekken. Op Amsterdam heeft Rotterdam voor de Vlaamse werknemers o.a. het grote voor deel dat het minder ver van Vlaanderen verwyderd ligt dan Amsterdam. Leerplichtverlenging is dringend noodzakelijk, omdat onze steeds ingewikkelder wordende samenleving een betere voorbereiding van de jonge mens op zijn levenstaak vraagt. Deze verlenging is in het algemeen pas mogelijk indien er voorzover de ouders in het algemeen de noodzaak van verder onderwijs voor hun kinderen gevoelen. Een belangrijk middel om deze noodzaak te onderstrepen is het treffen van maatregelen via de arbeidswetgeving. Dit is een van de conclusies van een door het hoofdbestuur van de Neder landse Onderwyzers Vereniging (N.O.V.) ingestelde commissie, die een studie heeft gemaakt van de problemen, die samenhangen met een verlenging van de leerplicht tot 16 jaar en het invoeren van een partiële leerplicht tot 18 jaar. Wat betreft het partiële onderwys heeft de commissie, die voorstandster is van een volledige (9-jarige) leerplicht tot 15 jaar. zich beperkt tot een voorlopige terreinverkenning. Zy heeft de N.O.V. aanbevolen zich blyvend intensief bezig te houden met de problematiek van het verplichte partieel onderwijs. Het rap port van de N.O.V.-commissie zal wor den behandeld op de algemene verga dering van de N.O.V.die eind decem ber in Amsterdam zal worden gehouden. VASTLEGGEN VAN STREEFDATUM In het rapport wordt geconcludeerd dat geyverd dient te worden voor het zo snel mogeiyk vastleggen van een streef datum voor het invoeren van een vol ledige leerplicht tot 15 Jaar. In verband hiermede is nodig: algehele invoering van een drie-jarige LTS, Invoering van een drie-jarig nyverheidsonderwUs voor meisjes, invoering van een driejarig VGLO dat zich ontwikkelt in de richting van het lager economisch en admini stratief onderwys en verdere invoering van vormen van individueel beroeps- onderwys voor jongens en meisjes in het verband van het nyverheidsonderwRs en het byzonder lager onderwys. De N.O.V. commissie is van mening dat zolang voor een aantal 14-jarigen dis pensatie van de volledige leerplicht van 15 jaar moet worden gegeven, voor deze jeugdigen een 2-jarige partiële leerplicht moet gelden. Ten aanzien van het invoeren van een volledige leerplicht tot 16 jaar (10-jarige leerplicht) constateert de commissie op dit ogenblik dat het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs op ongedwon gen wyze aansluit by een volledige leer plicht tot 15 jaar en onvoldoende mo gelijkheden biedt voor de invoering van een volledige leerplicht. VRIJWILLIG TOT 16 JAAR? De commissie is van mening dat in voering van volledige leerplicht tot 16 jaar pas zal kunnen geschieden als door natuurlyke toeneming het schoolbezoek zo groot is geworden,, dat het niet volgen van 10 jaar dagonderwys kan gelden als een aanwijzing voor een achterstand, die zowel van maatschappelijke als van individuele aard kan zyn. Dan is het de taak van de overheid om door on- derwysdeskundigen en sociaal-pedago gische maatregelen deze achtergebleven groep te helpen. Voorbereidingen daar toe moeten zo spoedig mogelyk worden getroffen. Invoering van een partiële leerplicht van twee jaar voor hen die minder dan 10 jaar dagonderwys volg den, zal volgens de N.O.V.-commissie stimulerend werken op het vrywillig volgens van dagonderwys tot 16 jaar. AANBEVELINGEN Ten aanzien van de partiële leerplicht is de commissie van mening dat in de eerste fase hiervan aansluiting by een volledige leerplicht tot 15 jaar een par tiële leerplicht moet gelden van twee jaar voor de 15-jarigen die als werkne mer in een onderneming te werk worden gesteld. Voor deze fase worden de volgende voorbereidende maatregelen aanbevo len: nauwkeurige analysering van de behoefte aan leerkrachten, zowel wat het aantal als de aard betreft, de gelei- deiyke rekrutering van de leerkrachten, het formuleren van de eisen, waaraan de instituten die erkend zullen worden als „scholen" voor partiële leerplicht moeten voldoen, de geleidelyke omvor ming van verschillende bestaande insti tuten van partieel onderwys tot insti tuten die voldoen aan de eisen van een partiële leerplicht en het scheppen van de mogelykheid om via uitvoerings bepalingen van de arbeidswet het be reiken van de eerste fase geleideiyk te verwezenlyken. Tenslotte merkt de commissie op dat de N.O.V. er voor dient te ijveren, dat aan de achterstand van het openbaar onderwys op dit terrein een einde wordt gemaakt. Zy meent dat de overheid haar taak op het terrein van het be- roepsonderwys en het partieel onderwys te zorgen voor voldoende openbaar on derwys, vrywel geheel heeft verzuimd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11