WAPENSTILSTAND IN KATANGA MET DE VN De Gaulle doet afstand van extra-bevoegdheden Troepenverplaatsingen verboden -- Onderzoek door commissie van vier LD -Hutspotrit Slim president van de Algemene Vergadering WEERBERICHT INSCHRIJVING AL GESLOTEN Amerikanen en Russen eensgezind over richtlijn voor ontwapening Toenemende druk vein parlement heeft uitwerking niet gemist W <Jheuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 No. 30458 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. AE. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De besprekingen in de Noordrhodesische stad Ndola tussen president Tsjombe van Katanga en de V.N.-vertegenwoordiger Mahmoed Khiari hebben resultaat opgeleverd: met ingang van woensdag middernacht plaatselijke tijd (23.01 uur Ned. tijd) is het vuren in Katanga gestaakt. Er mogen voorlopig geen troepenverplaatsingen plaatsvinden, hangende een onderzoek, dat zal worden ingesteld door een bijzondere commissie, bestaande uit twee representanten van de Verenigde Naties en twee Katange^en, die zullen trachten het geschil te beslechten. Het is overi gens niet duidelijk of deze wapenstilstand ook slaat op de eenheden van de centrale Kongolese regering, die gereed zouden staan noord- Katanga binnen te trekken of dit mogelijk reeds hebben gedaan. In elk geval is de regering uit Leopoldstad niet bij de onderhandelingen in Ndola vertegenwoordigd geweest. Zweden stuurt enige jagers naar Kongo De verliezen van de V.N. in Katanga bedragen tot dusver dertien doden en 63 gewonden. Onder de gesneuvelden bevin den zich zeven Indiase, vijf Zweedse en één Ierse militair. Gewond werden 39 Indiërs, onder wie 24 Ghoerka's, achttien Ieren, vjjf Zweden en één Noor. Een woordvoerder van de V.N. in Leopoldstad die dit meedeelde, zei dat er 25 Ierse militairen worden vermist. Men meent echter dat zjj door de Katangese gendar merie gevangen zyn genomen. Zweden zal, in antwoord op een ver zoek van de V.N., vier straaljagers naar Kongo sturen, zo heeft de minister van Defensie, Sven Andersson, bekendge maakt. Na de regering van het voormalige Frans Kongo heeft ook het Afrikaanse Nationale Congres van Noord-Rhodesië zijn steun betuigd aan president Tsjombe in zijn strijd met de V.N. Op een bijeenkomst te Loesaka beschuldig de deze partij de V.N. ervan, „dat zij op grote schaal en op beestachtige wijze Het spijt ons, al vinden wü het prettig! Het spijt ons voor degenen, die tot nu toe verzuimd hebben zich te laten inschrijven voor de Hutspotrit 1961 van het Leidsch Dagblad, dat wij hun moeten mededelen, dat zij te laat zyn. Wij hebben door de enorme toeloop de inschrijving moeten sluiten. Maar wij vinden het vanzelfspre kend bijzonder prettig, dat de be langstelling zo groot is. Het is voor ons een bewijs, dat de jaarlijks door ons blad georganiseerde rit zich in een toenemende populariteit mag verheugen. Vorig jaar moesten wij enkele weken na de eerste oproep de in schrijving sluiten, omdat wij het grootst mogelijke aantal bereikt hadden, dit jaar moesten wij het reeds enkele dagen na onze eerste oproep doen Maar wij hebben een limiet moe ten stellen en die limiet hebben wij bereikt. Het spijt ons voor degenen, die nog mee hadden willen doen, maar we hebben er een streep onder moeten zetten! Katangezen om het leven brengen". „Het V.N.-optreden in Katanga zal de volke renorganisaties voor vele jaren in dis krediet brengen' aldus een verklaring van het „Congres". De staatsbegrafenis van Dag Ham- marskjöld zal op 29 september te Uppsala plaats vinden. In de Lutherse kathedraal aldaar zal een rouwdienst worden gehouden, die zal worden bijge woond door Koning Gustaaf Adolf en Koningin Louise. Na de dienst, die zal worden geleid door de Lutherse aartsbisschop Erling Eidem, zal het stoffelijk overschot wor den bijgezet in het familiegraf van de Hammarskjölds op de begraafplaats van Uppsala. Men verwacht dat het stoffe lijk hulsel zaterdag of zondag per vlieg tuig in Stockholm zal aankomen. Kennedy wil bureau voor ontwapening Het Amerikaanse Huiis van Afgevaar digden heeft dinsdagavond een voorstel aanvaard tot instelling van een bureau voor het ontwapeningsvraagstuk. De voorzitter van de commissie vool- bui tenlandse zaken, Morgan .verklaarde dat dit besluit niet betekent, dat de V.S. aan ontwapening de voorrang geven boven de defensie. Waarnemers in Washington zijn van oordeel, dat pre sident Kennedy als het Congres het voorstel dezer dagen zal hebben afge handeld, met meer gezag zal kunnen spreken, als hij zich binnenkort tot de Algemene Vergadering van de V.N. richt. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN PLAATSELIJK MIST De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Droog weer met enkele zon nige perioden en in de nacht en ochtend plaatselijke mist of laaghangende be wolking. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 SEPTEMBER Zon op: 6.24 uur; onder: 18.40 uur. Maan op: 17.58 uur; onder: 3.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.05 en 13.36 uur. Laagwater te 9.14 en 21.36 uur. Dit blad bestaat uit 22 pagina's. Herdenking van Hanunarsk j öld (Van onze correspondent in Washington) Mongi Slim, de Tunesiër die klein van stuk is doch groot als diplomaat, is met algemene stem men tot president gekozen van de zestiende Assemblee der Verenigde Naties. De impasse over de opvol ging van Hammarskjöld duurt ech ter voort. De middagzitting van de Assemblee was gisteren geheel ge wijd aan de herdenking van Ham marskjöld. Twee-en-dertig sprekers hadden zich aangemeld voor het houden van een korte herdenkings rede. Stevenson, die namens Ame rika sprak, stelde voor, dat Ham marskjöld in New York op het terrein der Verenigde Naties zou worden begraven. Amerika en de Sowjet-Unie zjjn het niet eens geworden over de samenstel ling van de internationale ontwape ningscommissie, doch beide landen heb ben wel overeenstemming bereikt over een aantal richtlijnen voor de ontwape ning. Beide staten stellen een algemene volledige ontwapening als einddoel. Dit doel zou in fasen moeten worden be reikt en men zou aan bepaalde fasen kunnen beginnen zonder dat volledig succes van 't hele programma is gewaar borgd. Het gehele proces zou onder strikte controle moeten staan en de in spectie zou niet aan een veto onderwor pen moeten zijn. Het klinkt hoopgevend, maar men mag niet vergeten dat iemand eens gezegd heeft: „In beginsel kunnen diplomaten het over alles eens worden". In de praktijk lijkt een effectief ont wapeningsplan op dit moment echter wel heel veraf. De 52-jarige Slim is de eerste Afrikaan wie de eer te beurt valt president van de Assemblee te zijn. Hij kent het VN- milieu door en door. Hij was sedert 1956, toen het land onafhankelijk werd, Tu- nesiës permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. Reeds als student in Parijs was hij voorstander van onaf hankelijkheid van zijn land. Bij zijn streven daarnaar is hij tweemaal dooi de Fransen gevangen gezet. Ambassa deur Slim is echter zo op en top diplo maat, dat een rancune bij hem zelden of nooit blijkt. Maar daarom steekt hij zijn persoonlijke mening niet onder stoelen of banken. Zelfs in zijn officiële openings rede meende hij dat hij de hoop kon uit spreken op spoedige onafhankelijkheid van Algerije en Angola! Slim weet ech ter onder alle omstandigheden maat te houden, kiest zijn woorden voorzichtig en meent het oprecht wanneer hij, zoals gisteren verklaart, dat hij aan Hammar skjöld een voorbeeld zal nemen. Slim noemde in z'n openingsrede enige malen het gevaar van oorlog, doch hoopte dat dit door de Assemblee zou kunnen wor den bezworen. Slim is vrijgezel en uiteraard vraagt men hem herhaaldelijk naar trouwplan nen. Zijn vaste antwoord is dan: „Ik ben getrouwd met Tunesië". Hij is echter mohammedaan en het is niet uitgesloten dat hij de Verenigde Naties er als tweede vrouw bij neemt Warme toon in de rede van Adlai Stevenson Stevensons herdenkingsrede bij de dood van Hammarskjöld onderscheidde zich door de bijzondere warmte van toon en kernachtige formulering. Hij noemde Hammarskjöld een briljant denker en prees zijn dappere meedogende geest. Stevenson noemde de juist bereikte wa penstilstand in Katanga een monument voor deze „soldaat van de vrede". Met alle respect voor de eventuele wensen van familie of vaderland, stelde Steven son voor dat Hammarskjöld zou worden begraven in New York op het terrein dei- Verenigde Naties, omdat Hammarskjöld aan de gehele wereld behoort. De Rus Zorin sprak een korte condo leancerede uit, waarin zijn kritiek op Hammarskjölds Kongo-actie niet werd verheeld. Ook de Poolse afgevaardigde wees op het meningsverschil met Ham marskjöld, doch hij had althans de gra tie te erkennen, dat geen twijfel mogelijk is aan de oprechtheid van Hammar skjölds overtuiging. Het is begrijpelijk, dat vele Aafrikanen hulde wensten te brengen aan de man, die in hun wereld deel de dood gevonden heeft bij zijn poging een harmonische oplossing te be reiken. Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn gisteren naar Parijs ge- Kunstdiefstal uit auto in New York Gisteren zijn in New York schilderijen en beeldhouwwerken ter waarde van 130.000 dollar gestolen. Er zijn werken bij van Picasso en Henry Moore. De diefstal werd gepleegd toen het materiaal per auto werd vervoerd van een pakhuis van de douane naar de ge adresseerde, Joseph Hix-shman. De stuk ken waren per vliegtuig uit Engeland aangekomen. De chauffeur van de vrachtauto, die niet wist wat hij vervoerde, is door de dieven overmeesterd. De kunstvoorwer pen zijn in een andere auto overgeladen. Tot de gestolen stukken behoren een beeld „Moeder en kind" van Henry Moore, dat op 25.000 dollar wordt ge schat, en een schilderij van Edward Munch, „twee vrouwen op veranda", dat een zelfde waarde vertegenwoordigt. Frankrijk steekt FLN tie hand weer toe Een woordvoerder van de Franse re gering heeft gisteren na een vergadering van het kabinet op een desbetreffende vraag geantwoord, dat de Franse rege ring altijd bereid is de onderhandelin gen met de FLN te hervatten. Louis Joxe, minister van Staat belast met Al gerijnse zaken, is gisteravond nog naar Algerije vertrokken. Alexis Goldenberg, hoofdcommissaris van politie van Algiers, is gisteravond door terroristen gedood toen hij in zijn auto door de straten reed. Men zou op de plaats van de aanslag een stuk papier met de letters OAS (de rechts-extremistische organisatie van het geheime leger) hebben gevonden. Gouverneur dr. P. J. Platteel van Nieuw-Guineadie een vakantie in Nederland heeft doorgebrachtis gisteren van Schiphol naar het Ver- re Oosten teruggekeerd. Zijn echt genote, die in ons land achterblijft, deed hem uitgeleide I vlogen om met president De Gaulle I met zijn echtgenote en gasten op I tc lunchen in het Elysée. De Gaulle het bordes van het paleis Herstel elementaire democratische regels (Van onze Parijse correspondent) Het Franse staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, heeft gisteren zijn ministers medegedeeld vóór het einde van deze maand artikel 16 van de Grondwet weer buiten werking te zullen stellen. Dit ge schiedde tijdens de wekelijkse zit ting van de Franse regering en een paar uur voor dat hij tot de niet geringe ongerustheid van de veilig heidsdienst begeleid door een groep hefschroefvliegtuigen en een rijdende „mijnenveger" tegen eventuele plastic-bommen, voor zijn veertiende reis door de Franse „provincie" vertrok. Door middel van artikel 16 had de president der republiek in april j.l. tijdens de laatste putsch van de ex-generaal Challe en Salan in Algiers, alle bevoegdheden van de staat in zijn handen kunnen ver enigen. Tegen de onbepaalde verlenging van deze dictatoriale bevoegdheden was in politieke kringen de laatste weken toe nemend verzet gerezen. Geruchten dat de president spoedig van zijn onbeperk te macht afstand zou doen, werden tot voor gisteren niettemin stelselmatig en onmiddellijk door officiële woordvoer ders tegengesproken. Dat De Gaulle niettemin tamelijk on verwacht na de jongste aanslag op zijn leven toch tot deze beslissing is ge komen, kan uit verschillende omstandig heden worden verklaard. Ten eerste de socialistisch-radicale motie van wan trouwen, die bij de terugkeer van de Ka mer op 3 oktober a.s. zeker opnieuw zal worden ingediend en waarvan de even tuele consequentie in de vorm van een val van de regering tot ontbinding van het parlement zou kunnen leiden, welke. Grieks zakenkabinet Koning Paul van Griekenland heeft gisteren luitenant-generaal Constatine Dovas benoemd als hoofd van een za kenkabinet, dat de 4 staatszaken zal be hartigen tot de algemene verkiezingen op 29 oktober. De 64-jarige generaal Dovas is chef van de generale staf geweest. Hij zorgt voor de militaire vorming van de 21- jarige kroonprins Constantijn. De Koning heeft nieuwe verkiezingen uitgeschreven op advies van premier Karamanlis, die eerder op de dag zijn ontslag had aangeboden. Deze is van mening dat het kiezerskorps met het oog op de moeilijke internationale toe stand moet worden geraadpleegd om te komen tot een zo hecht mogelijke re gering. De ambtstermijn van het hui dige parlement loopt officieel pas in mei van het volgend jaar af. constitutioneel echter in strijd is met het genoemde artikel 16. Doch naast deze formele overweging kan worden aangenomen, dat in het algemeen de toenemende pressie, die het parlement op de regering en indirect op het staats- hoofd uitoefende, haar effect tenslotte toch niet heeft gemist. In elk geval moest de uitschakeling van artikel 16 als een eerste voorwaarde worden be schouwd voor een herstel van de elemen taire regels, die aan het democratisch spel ten grondslag liggen en deze stap van het staatshoofd wordt door het par lement dan ook ongetwijfeld al gemeen toegejuicht. Overigens kan de president der republiek op elk moment, dat hem gewenst zou toe lijken, artikel 16 onmiddelliijk weer in werking stellen. Veertiende kernproef in Sowjet-Unie De Russen hebben gisterochtend voor de veertiende maal sinds 1 september, de datum waarop zij de kernproeven hebben hervat, een kernexplosie in de dampkring teweeggebracht, aldus heeft de Amerikaanse commissie voor kern energie bekendgemaakt. Volgens de bekendmaking in Wash ington lag de explosie in de orde van een megaton, hetgeen gelijk staat met de ontploffingskracht van één miljoen TNT. Eerder had de Japanse weerkun dige dienst gewag gemaakt van een Rus sische proef met een kernapparaat ter sterkte van verscheidene megatons. Uit verschillende delen van de wereld komen berichten binnen over verhoogde radio-activiteit in de lucht. Zo heeft de Canadese minister van Openbare Ge zondheid. Montieth. gisteren in het par lement gezegd, dat er in het afgelopen weekeinde in midden- en oost-Canada „zeer sterke verhogingen" van de radio activiteit zijn geregistreerd. Dit zou een gevaar voor de gezondheid kunnen op leveren indien dit peil „voldoende tijd" zou worden gehandhaafd, aldus de mi nister. Ook in Japan is een verhoging van de radio-activiteit in de dampkring ge constateerd. Volgens een Japanse geleer de zou het feit dat er geen uranium- isotopen in het regenwater zijn gevon den. er op kunnen duiden dat de Sow jet-Unie een nieuwe methode heeft toe gepast om een waterstofbom te ontste ken. Ook boven Frankrijk en Engeland is volgens experts de radio-activiteit in de atmosfeer de laatste dagen toegeno men. Uit het Leidsch Dagblad van 21 Sept. 1861: Heden Vrijdag voormiddag te f half elf ure had op de nieuwe begraafplaats aan de Groene- steeg de plegtige ter aarde be- stelling plaats van het lijk van Prof. Dr. T. W. J. Juynboll. De f kist werd door 16 Studenten in f de theologie en in de letteren naar het graf gedragen, alwaar f Prof. A. Kuenen, Rector Magn. f een waardige hulde aan den f overledene bragt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1