denauers CDU zakt van 50.2 naar 45.2 Hammarskjöid omgeiomen Vijf doden, twee gewonden na botsing bij Utrecht liberalen boeken van vijf procent Socialisten en elk een winst VEERBERICHT Meer glans en bescherming voor uw auto! )e kleintjes kregen geen kans Alpheuse nabij Schiphol uit de auto geslingerd (9ue/ ?)lt euws< gericht 1 maart I860 MAANDAG 18 SEPTEMBER 1961 No. 30455 LEIDSCH DAGBLAD JL A. van Dlsüoeck dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Absolute meerderheid verloren (Van onze correspondent in Bonn) e christen-democratische partij van Adenauer heeft haar absolute derheid in de Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) verloren, is wel het meest opwindende resultaat van de gisteren gehouden 'ezingen in de Bondsrepubliek. Wel vormen de christen-democraten steeds de grootste partij, maar van haar 50.2 pet. van de stemmen t zij 5 pet. afstaan aan de socialisten en de liberale Freie Demokra- e Partei. De socialisten van Willy Brandt gingen van 31.8 naar pet., de F.D.P. van 7.7 tot 12.7 pet., de Gesamtdeutsche Partei wist t meer dan 2.7 pet. van de stemmen op zich te verenigen, hetgeen enorme achteruitgang betekent vergeleken bij de 8 pet., die haar orlopers de Deutsche Partei en het Vluchtelingenblok, in 1957 nog sten te halen. De pacifistische partij Deutsche Friedens Union, kreeg chts 1.9 pet. van de stemmen. Als grootste overwinnaars konden de erale F.D.P.-ers uit de stembusstrijd tevoorschijn komen. Niet alleen zij 5 pet vooruit gegaan, maar door het verloren gaan van de solute meerderheid van de christen-democraten zijn zij op de wip men te zitten, hetgeen betekent dat die partij, die met hen een ïlitieregering vormt, de parlementaire meerderheid bezit. Verschillende mogelijkheden aar de kleine partijen geen kans heb- gezien de benodigde 5 pet van de nmen te halen zullen in de nieuwe idsdag maar drie partijen zitting ben, en ook dat betekent een verster- van de liberale partij, die nu haar iezingsleuze: „Er is plaats voor een e party tussen de groten in", waar ift gemaakt. De liberale leider Mende mt met zyn bijna 13 pet van het le aantal stemmen een uiterst be- 'rins inspecteert Britse brigade Uns Bernhard heeft gisteren in het else plaatsje Guilford 1.300 leden de „Saint föhn Ambulance Briga- een vrüwilligers-organisatie voor verlenen van eerste hulp, geïnspec- ■d. De Prins, droeg een admirails- form en was vergezeld van de Ne- andse ambassadeur in Engeland, A. W. C. baron Bentinck van oonheten en de marine-attaché van ambassade. ater woonde de prins in de nieuwe bedraal een dienst voor de leden van brigade bij. Hij werd ontvangen door bisschop van Guilford, The Right terend George Rein dorp. De Prins een stuk uit de bijbel, an de kerkdienst ging een lunch raf, waaraan o.m de burgemeester Guilford en leden van het gemeen- estuur, de Earl of Munster en voor- istaande functionarissen van de St.- to Brigade aanzaten. Na afloop volg- een défilé. langrijke positie in de nieuwe politieke constellatie. Er kunnen verscheidene conclusies uit de verkiezingsresultaten getrokken wor den. In de eerste plaats blijkt, dat de extreme partytjes, zowel van uiterst links als van uiterst rechts, geen vat op de kiezers hebben kunnen krijgen. De (pacifistische) Deutsche Friedens Union heeft de 2 pet, die de meeste menings peilingen haar voorspelden, niet eens helemaal gehaald. De rechtse Gesamt deutsche Partei kreeg zelfs de kous op de kop en moest een verlies van meer dan 5 pet. incasseren. Deze stemmen, ge voegd by de 4 pet, die de CDU achteruit is gegaan, hebben- de winst uitgemaakt van de socialisten en liberalen. Als men de cyfers in de verschillende districten bestudeert, ïykt het erop, dat de stem men van de CDU vooral ten goede zyn gekomen aan de FDP, terwijl die van de Gesamtdeutsche naar de SPD zyn over gegaan. Dit merkwaardige verschynsel is waarschijnlyk te verklaren door het feit, dat de ferme houding van Willy Brandt in de Berlynse crisis er by veel rechtse kringen ingang heeft gevonden. Dat vele vroegere christen-democratische kiezers nu FDP hebben gekozen, wijst in de richting, waarin men het succes van deze party moet zoeken. Slot pag. 2 V.S.-KUNSTMAAN DISCOVERER XXXI Op de Amerikaanse luchtbasis Van- denberg is gisteravond een aardsatelliet, de Discovrer XXXI, gelanceerd. Men wil de ruimtecabin» een baan om de aarde laten beschryven en haar vervol gens by terugkeer naar het aardopper vlak opvangen. Van de 30 tot nu toe gelanceerde Dis coverers kwam 21 in een baan om de aarde. Vier werden later 'n de lucht op gevangen en drie uit zee opgevist. De thans gelanceerde Discoverer is in de beoogde baan gekomen. Nog geen bespreking tussen Tsjombe en Hammar sk j öld Een bespreking tussen secretaris generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties en president Tsjombe van Katanga, welke ge houden zou worden in Ndola in Noord-Rhodesië, is uitgesteld. Hammarskjöld vertrek uit Leopold stad was vertraagd. Tsjombe was gisteren wèl in Ndola aangekomen, De secretaris-generaal van de Ver. Naties, de Zweed Dag samen met vertegenwoordigers van i Hammarskjöld is omgekomen bij een ongeluk met zijn vliegtuig de Katangese regering. Tsjombe heeft intussen een onderhoud ge had met afgezanten van de rege ring van Noord-Rhodesië. Hij ver klaarde bij zijn aankomst op het vliegveld, dat hij „nooit" zou in stemmen met een ontmoeting met de burgerlijke vertegenwoordiger van de V.N. in Kongo, de Ier dr. O'Brien. In Katanga wordt nog sporadic^ pp- vochten tussen troepen van de V.N. en doorgevlogen. Katangese gendarmes. In Ehsabetnstau is het betrekkelijk kalm. De gevechten bij Jadotstad zouden zijn gestaakt, nadat de Katangese gen darmes hadden geweigerd de bevelen van hun Europese officieren op te vol gen. Zy zouden zich daarna met de Ierse militairen van het V.N.-parnizoen hebben verbroederd, waardoor deze sol daten uit hun hopeloze positie zouden zijn geraakt. De basis Kamina werd zondag opnieuw uit de lucht beschoten en ligt bovendien nog onder mortiervuur. Een straaljager van de Katangese luchtmacht heeft gis teren bommen geworpen op het vlieg veld van Elisabethstad. Er vielen geen slachtoffers. Intussen zouden drie Ethio pische straaljagers op weg zyn naar Eli sabethstad om een einde te maken aan de aanvallen van de Katangese lucht macht. Zondagavond deden Katangese gen darmes, gewapend met mortieren, een zware aanval op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Elisabethstad. De internationale politiemacht in de Ka tangese hoofdstad heeft gisteravond ver sterkingen ontvangen. De verbindingen tussen het hoofdkwartier en andere VN- posten in Elisabethstad werden ver broken. op ongeveer elf kilometer afstand van Ndola in Noord- Rhodesië. Hij was met een V.N.-toestel, waarin thans de lichamen van zes slachtoffers zijn aangetroffen, op weg van de Kongolese hoofdstad Leopoldstad naar Ndola in N.-Rhodesië voor een bespreking met premier Tsjombe van Katanga. Het vliegtuig, dat gisteravond om even over elf had moeten aankomen, zou na middernacht het vliegveld van Ndota bereikt hebben, maar om onbekend gebleven redenen zijn O Slot pag. 2 Autorijschoolhouder uit de koers ülectra bij Chicago ïrongelukt: 36 doden Een Electra van de Amerikaanse örthwest Airlines is zondag kort Het opstijgen van het vliegveld Hare bij Chicago verongelukt, tt toestel had 36 mensen (31 ssagiers en een bemanning van I leden) aan boord, die allen om t leven zijn gekomen. Iet viermotorige turbine-zuigervlieg- l dat van Milwaukee op weg was |r Tampa in Florida, maakte na het laten van de rolbaan een zwenking r rechts, waardoor de rechtervleugel hoogspanningskabel raakte. Er deed 1 toen een ontploffing voor en het stel stortte neer op een veld in een in een voorstad van Chicago. 'P 1 september verongelukte bij Chi- 0 een Constellation van de Trans- 'ld Airlines, kort na het opstygen 1 de luchthaven Midway. Alle 78 in- enden kwamen om het leven ZONNIG De Bilt verwacht van heden- tot mor- pavond: Proog, zonnig en warm weer. In de pht en ochtend hier en daar mist. Jakker tot matige wind uit oostelyke phtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 SEPTEMBER 'n op: 6.20 uur, onder: 18.47 uur. op: 15.54 uur; onder uur. 'oogwater te Katwyk te 9.40 en 22.25 "US', laagwater te 4.57 en 17.28 uur. Dit blad bestaat nlt 16 pagina's T ereclitstellmgen in Turkije De Turkse oud-premier Adnan Men- deres is zondag door ophanging terecht gesteld. Vrydag had een speciaal tribu naal hem met een aantal medewerkers wegens „schending van de grondwet" ter dood veroordeeld. Van deze dood vonnissen werden er drie, die van Men der es en twee zijner ministers, door het Comité voor nationale eenheid, dat thans in Turkye aan de macht is, bevestigd. Het doodvonnis van de twee oud-mi nisters werd zaterdag voltrokken. De ge zondheidstoestand van Menderes, die donderdag een poging had gedaan zich van het leven te beroven, werd echter van dien aard geacht, dat zyn terecht stelling werd uitgesteld. Blijkens een communiqué bevond een medische commissie zondag dat de oud premier in zoverre was hersteld, dat het vonnis kon worden voltrokken. Een verschrikkelijk verkeers ongeluk gistermorgen in de buurt van Utrecht op de Rijksweg Den Haag-Arnhem heeft aan vijf per sonen het leven gekost. Twee andere slachtoffers liggen zwaar gewond in het ziekenhuis. De politie staat nog steeds voor een raadsel. Zij vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat de 40-jarige autorijschool houder M. A. Botenga uit Bennekom plotseling met zijn personenauto door de verhoogde middenafrastering vloog en terecht kwam op het weggedeelte voor het tegenovergestelde verkeer. De gevolgen waren ontzettend. Met een enorme klap botste de wagen tegen een andere personenauto, die bestuurd werd door de directeur van het post- district Amsterdam, de heer P. J. van Dalsen. Een andere wagen reed weer met grote snelheid in op de plotseling ont stane ravage van verwrongen staal en glasscherven. Hy schuurde langs de wagen van de heer Van Dalsen en bot ste frontaal tegen de auto van de heer Botenga. Ontstellend Het gebeurde omstreeks half elf gister morgen. Er was reeds intensief verkeer op deze zo drukke weg. Onmiddellijk stopten er wagens en sprongen er per sonen uit om de helpende hand te bie den. Zy aarzelden even by het zien van de ontstellende aanblik, welke de brok stukken boden Trouwens, voor enkele van de slachtoffers kwam ook deze snelle hulp te laat. Mevrouw Botenga moet op slag dood geweest zijn. Haar man en haar vijfjarig zoontje Robbie werden zwaar gewond overgebracht naar het Diaconessenhuis in Utrecht. Geen van de vier inzittenden van de wagen van de heer Van Dalsen overleef den het ongeluk. De 60-jarige heer Van Dalsen, zyn 57-jarige echtgenote en de 60-jarige heer J. J. Klaver, hoofd van een school te Wormerveer werden leven loos uit de wrakstukken gehaald. De 61-jarige mevrouw J. Klaver—Van der Woude werd zwaar gewond naar het Diaconessenhuis in Utrecht vervoerd, waar zy vanochtend aan de verwondin gen is bezweken. Vijf personen werden gedood en twee zwaar gewond bij een botsing nabij Utrecht, waarbij deze ravage overbleef van de daarbij betrokken auto's. De Duitse bestuurder van de auto, die de beide wagens ramde, liep geen noe menswaardig letsel op. De Utrechtse politie roept getuigen op van dit ongeval. Nancy: 143 doden op de Japanse eilanden De wervelstorm Nancy heeft zondag de Zee van Ochotsk, ten oosten van Siberië, bereikt. In Japan zyn min stens 143 doden gevallen; 2.268 perso nen werden gewond. Volgens de politie worden 55 mensen vermist en zyn 15.956 mensen zonder woning aangezien 6.221 huizen zyn vernield en 15.292 be schadigd. Dertig schepen zijn gezonken en 38 zyn gestrand. Het grootste aantal doden viel in Kobe, Osaka en Kioto, waar 50 mensen omkwamen. Door cycloon Debbie Tropische warmte Op bijna record- late datum (Van onze weerkundige medewerker) September heeft ons het afgelopen weekeinde verrast met een achter ge bleven hittegolfje waarbij in een groot deel van ons land tropische temperatu- I ren van 30 graden en hoger werden ge meten. Dergelyke hoge temperaturen komen in de tweede helft van september vry zelden voor. In de laatste 100 jaar is het kwik slechts tweemaal boven de 30° C. gekomen na half september. Dit jaar was het de derde keer. Het record, wat de meest late datum voor een tropische dag betreft, staat op naam van september 1947 toen op de 19e het kwik in Winterswijk nog tot 36 C steeg in onze omgeving tot 31 a 32 graden. Een late warmteperiode bracht ook 1949 toen kwam het kwik op 24 septem ber niet hoger dan 27 a 28 graden. De late warmtegolf is in het leven ge roepen door de vrydag schijndode cy cloon Debbie die daarna opnieuw een cy cloonkarakter aannam en zaterdag bo ven Ierland orkaanwinden tot 160 kilo meter per uur veroorzaakte. Boven West Europa werd in versneld tempo de warme lucht uit Frankryk naar het noorden geblazen. Een cadeautje waar wy na een zo te leurstellende zomer bijzonder blij mee waren! Nog hogere tol Helaas was de tol, die in Utrecht aan het verkeer betaald werd, niet voldoen de. Ook elders vielen er slachtoffers. De 57-jarige mevrouw Plantfeber Valkhof uit Alphen aan den Ryn is gis teravond na een gecompliceerde auto botsing op de rijksweg Amsterdam—Den Haag op weg naar een ziekenhuis over leden. Mevrouw Plantfeber werd uit de door haar 62-jarige echtgenoot bestuur de auto geslingerd, toen die bij een in haalmanoeuvre op het viadukt over de Schipholweg een tegenligger raakte. Door de botsing ontstond een ravage, want zowel de autobus, die door de heer Plantfeber werd ingehaald, als drie andere personenauto's werden by de bot sing betrokken. Alle wagens werden ern stig beschadigd, maar de overige inzit tenden liepen geen noemenswaardig let sel op. •Zaterdagmiddag viel er in Delft een slachtoffertje. Twee zusjes Breedveld staken voor een groentewagen de weg over en werden daarby gegrepen door een scooter. De 4-jarige Irene werd der tien metec meegesleurd en moet op slag dood geweest zijn. Haar 6-jarige zusje Hendrika liep een beenfractuur, een kaakfractuur en een hersenschudding op. Zy is in het St.-Hippolytusziekenhuis opgenomen. De scooterbestuurder kwam er met enkele schaafwonden af. De 18-jarige Rotterdamse yzervlech- ter W. Myer maakte zaterdagavond door onbekende oorzaak een val op de Wil lemsbrug. Hy kwam met het hoofd op de trottoirband terecht. Hy overleed op weg naar het ziekenhuis. De 62-jarige Hagenaar L. P. Buite laar stak zaterdagavond onvoorzichtig het drukke kruispunt Wassenaarseweg— J. IsraelpleinOostduinlaan over. Hy werd daarbij gegrepen door een auto uit Voorschoten. De wielryder overleed in ziekenauto op weg naar de Ursulakliniek. KONINGIN ONTVING DELEGATIE N.-G.-RAAD H.M. de Koningin heeft zaterdagoch tend de in ons land vertoevende delega tie van de Nieuw-Guinearaad te Soest- dyk ontvangen. Van elf uur tot kwart voor twaalf heeft de vorstin in de tuin achter het Paleis zich met haar gasten onderhou den. H.M. stelde het op pry's met dezen om zich heen gegroepeerd te worden ge fotografeerd. De delegatieleden verheug den zich er over deze foto als een bij zondere herinnering naar hun land te kunnen meenemen. Diplomaat Ompi (Ind) verdwenen Met medeneming van 300.000 dollar (Van onze correspondent in Washington) Dc Indonesische diplomaat Frans Ompi is uit Washington, waar hij aan de Indonesische ambassade werkzaam was, verdwenen, Hij heeft niet alleen zijn gezin meege nomen, zo meldde de Washington Post gisteren, maar ook 300.000 dollar uit de kas van de ambassade. De 43-jarige diplomaat stond hoog aangeschreven als econo misch deskundige. Hij heeft In Nederland gestudeerd. Ompi schijnt reeds einde vorig jaar verdwenen te zijn, doch dit is eerst thans aan het licht gekomen. Hij moet te Londen verklaard heb ben, zich te hebben aangesloten bij de Indonesische opstandelingen en heeft het geld in hun kas gestort, doch van officiële Indonesische zijde is dit ontkend. Verkrijgbaar bij de rakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 Uit het Leidsch Dagblad van 1 18 Sept. 1861; 1 Maandag namiddag leed de Leidsche Hoogeschool weder een gevoelig verlies. De hoogleeraar F. F. J. Aynbolt bezweek onder het geweld eener kortstondige hevige ziekte, nadat hij dezen zomer de Scheveni.igsche baden had gebruikt. Als vlijtig en grondig beoefenaar der Ooster- sche letterkunde bewees hij der wetenschap belangrijke dien sten, en ivordt zijn dood op 60- j. leeftijd innig betreurd. i

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1