Minister Spaak vertrekt dinsdag a.s. naar Moskou ROBOT MAAKT RUIMTE-REIS Kennedy gaat Soekarno in Indonesië bezoeken Plan van de Belgische bewindsman voorproef met ontwapeningszone WEERBERICHT Eén omwenteling om de aarde Weer Russisch dreigement Amerika is bereid tot serieuze besprekingen met de Russen (§trc/ ^Tieutvs, Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1961 No. 30452 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A Ei. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Premier Chroesjtsjow heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak gisteren uitgenodigd hem in Moskou te bezoeken. De gewezen secretaris-generaal van de NAVO heeft deze invitatie aanvaard en vertrekt dinsdag 19 september naar de Russische hoofdstad. In verband met deze reis werd in Brussel de aandacht gevestigd op de rede, die Spaak maandag j.l. heeft gehouden: hij verklaarde niet aan oorlog te geloven en aan te nemen, dat de wil tot collectieve zelfmoord in geen van beide kampen bestaat. Hij voegde daaraan overigens toe, dat „wij naar een grote diplomatieke ramp gaan indien de Westelijke mogendheden zich niet onmiddellijk een grote inspanning getroosten om overeenstemming te bereiken over de bepaling van een positieve politiek. Premier Chroesjtsjow heeft gisteren verklaard, dat zijn regering bereid is op elk tijdstip aan een conferentietafel plaats te nemen om over een vreedzame regeling van het Duitse vraagstuk te praten, voor opgesteld, dat die besprekingen niet worden gebruikt om het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland te vertragen. Om nog even terug te komen op de rede van Spaak: hy opperde daarin het denkbeeld van „beperkte experimenten" bü de ontwapening. Daarby zouden zones moeten worden geschapen voor proefnemingen met ontwapening of op zijn minst controle. Die experimenten zouden moeten bewijzen, dat controle geen afbreuk doet aan de soevereiniteit van de staten. Volgens het Belgische socialistische partijblad „Le Peuple" zou dit „initiatief-Spaak" neerkomen op de volgende punten: 1. onderlinge Westelijke overeenstem ming; ZATERDAG SLUITING ZITTING DER KAMERS De leden van de Eerste en de Tweede Kamer zün tegen zaterdag 16 september des namiddags te kwart voor drie byeen- geroepen voor een verenigde vergadering der beide Kamers. In deze vergadering, welke in het gebouw der Eerste Kamer wordt gehouden, zal de huidige zitting van de Staten-Generaal worden geslo ten. Kadar nu ook premier van Hongarije De eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij. Janos Kadar, heeft de functie van minister-president overgenomen van de 75-jarige dr. Ferenc Mün- nich, die tot minister van staat is benoemd, aldus heeft Radio Boe dapest gisteren bekendgemaakt. De maatregel is een onderdeel van een herziening van regering en partijleiding. De minister van Buitenlandse Zaken, dr. Endre Sik, en de minister van Onder wijs, mevr. Valeria Benke, zijn van nun functies ontheven. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken is Janos Peter, een voormalige onderminister. Karoly Ilku is benoemd tot minister van Onder wijs. Ook de minister van Binnenland se Zaken, Bela Bizsku, is van zijn func tie ontheven en vervangen door Janos Papp. Hongarije is thans het vierde land van het communistische blok, waarin de beide belangrijkste functies in handen van één man zijn. Kadar is nu premier en partijleider. Kadar volgt daarmee het voorbeeld van Chroesjtsjow, Antanin Novotny van Tsjecho-Slawakije, Gheor- giu-Dej van Roemenië en Walter Ulbricht van Oost-Duitsland. Politieke waarnemers menen dat de meer liberale politiek van Kadar na de opstand van 1956 nu door een serie maatregelen gevolgd zal worden die Hongarije op hetzelfde peil als de andere communistische landen zal brengen. Waarschijnlyk zullen de arbeidsnor- men worden verhoogd en strengere con trole worden uitgeoefend. De uitgaven voor Defensie zullen aanzienlijk worden verhoogd, terwijl het huidige investe ringsprogramma dienovereenkomstig ver minderd zal worden. aangaan van onderhandelingen of formulering van voorstellen vóór 10 oktober (bijeenkomst Russische com munistische party) om te voorkomen, dat men opnieuw voor een Russisch initiatief wordt gesteld; het Westen moet een plan hebben, dat precies aangeeft wat men wil. In een gisteren door het Witte Huis uitgegeven verklaring zegt president Kennedy dat er indien alle betrokken regeringen zich ten doel stellen te zoe ken naar middelen om een eervolle vrede te bewaren, geen noodzaak bestaat zijn toevlucht tot geweld te nemen. De president verklaarde het van het groot ste belang te achten, dat geen eenzijdige handelingen worden ondernomen die vreedzame vooruitgang onmogelijk zou den maken. De aanwezigheid in New York, de volgende week, van de Russische en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken, zal aldus de Amerikaanse presi dent verder, gelegenheid bieden voor ernstige besprekingen over Duitsland en andere problemen, als de Sowjet-Unie daartoe bereid blijkt. De president verklaarde verder, dat diplomatieke kanalen open staan om constructieve stappen voor vermindering van de spanning te verkennen. Ook zijn andere middelen beschikbaar wanneer zij een goed doel zouden kunnen dienen. De president zei echter niet welke mid delen dit waren. President Kennedy gaf zijn verklaring uit na zijn besprekingen met president Soekarno van Indonesië en president Modibo Keita van Mali, die hem een boodschap van de conferentie van niet-verbonden landen hebben over gebracht. Westelijk overleg De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke „Grote Drie" zijn vandaag in Washington besprekingen over de crisis om Berlijn begonnen. De drie ministers Dean Rusk van de V.S., Lord Home van Engeland en Couve de Murville van Frankrijk zul len met name de opvattingen van hun regeringen moeten coördineren met het oog op besprekingen met de Russen. Vrijdag zal de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, zich bij hen voegen. Deze zal vóór het begin van het overleg van zijn drie ambtge noten een gesprek met minister Rusk hebben. De Amerikanen zijn er gisteren in geslaagd, een met een „robot" bemande Mercury-capsule in een baan om de aarde te brengen, en deze na één omwenteling weer behouden naar de aarde te laten terugkeren. Technisch gezien werd hiermee de vlucht van de Rus Joeri Gagarin van ruim vijf maanden geleden geëvenaard, omdat het technisch geen verschil uitmaakt of een mens dan wel een „robot" deze vlucht maakte. Slechts veiligheidsoverwegingen hebben er toe geleid, eerst deze robot- proef te nemen, alvorens waarschijnlijk nog dit jaar een werkelijk bemande vlucht wordt gemaakt, eventueel na een proef met een aap aan boord van de capsule. Na vlucht van 106 Prinses Beatrix héêjt gisteren in Utrecht de parade afgenomen ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijverenigingen. Naast de Prinses de paradecom mandant, de heer D. J. Mellema. minuten geborgen Een 22-meter lange Atlasraket, gelan ceerd op de basis Cape Canaveral, bracht, de Mercurycapsule in de beoogde baan op 160 tot 240 kilometer hoogte met een snelheid van bijna 28.000 km WISSELVALLIG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Koudere nacht met opklaringen. Mor gen weer toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Aanvankelijk matige westelijke wind, later tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. In het algemeen iets hogere middag- temperaturen dan vandaag. 15 SEPTEMBER Zon op: 6.13 uur; onder: 18.56 uur. Maan op: 11.44 uur; onder: 21.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.01 en 18.27 uur. Laagwater te 2.04 en 14.13 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Onzekere toestand in Elisabethstad De toestand in de Katangese hoofd stad Elisabethstad is nog onduidelijk. Volgens de premier van de centrale Kon golese regering in Leopoldstad is de strijd geëindigd en zouden de troepen der Ver. Naties de situatie in handen hebben, maar volgens een mededeling van het „Radiostation van vrij Katan ga" hebben „de misdadige V.N. slechts een deel van Elisabethstad veroverd". Dit station sprak ook de geruchten te gen. dat van het Belgische consulaat uit verscheidenen malen op V.N.-troepen zou zijn geschoten. In Leopoldstad is mede gedeeld. dat aan V.N.-zijde een Zweedse officier en een soldaat gesneuveld zijn. Voorts vielen er elf gewonden, van wie enkelen zwaar, koorts zouden veertig Katangese soldaten gedood of gewond zijn. Gistermiddag is secretaris-generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties op het vliegveld van Leopoldstad aange komen, waar hij welkom werd geneten door premier Adoela en vice-premier Gizenga. Vermoedelijk zal hij zaterdag naar New York terugkeren. Sir Roy V/elensky, de premier van de Federatie van Rhodesie, heeft gisteren in het parlement bekendgemaakt, dat de eerste vluchtelingen uit Katanga over de grens zijn gekomen. Welensky sprak Prinses Sophie van Griekenland en Don Juan Carlos, de zoon van de Spaanse troonpretendent, wier verloving gisteren bekend is ge maakt. per uur. Na een vlucht van 106 minuten, vier minuten korter dan was verwacht, landde de capsule in de Atlantische Oceaan op 260 km ten oosten van de Bermudaeilanden, 62 kilometer van het tevoren berekende punt. De capsule werd drie uur en tien minuten na de lancering geborgen door de torpedoboot jager Deca tur, een van de zeer vele schepen die in en ver om het doelgebied gestation- neerd waren. Na een omwenteling om de aarde te hebben gemaakt, was de cap sule, die daalde door het in werking stel len van remraketten, negentig minuten na de start in de dampkring terugge keerd. De verdere daling aan parachutes werd door de bemanning van helikopters gadegeslagen. De „robot" bestond uit een zware me talen doos met een keur van instrumen ten. waarmee diverse menselijke func ties werden nagebootst en de reacties van versnellingen en gewichtsloosheid daarop werden gecontroleerd. Voorts be vatte de capsule filmcamera's die zwart wit en kleurenopnamen maakten zowel van de aarde als van de wereldruimte en de instrumentenborden. De capsule werd gedurende de gehele vlucht gevolgd door een netwerk van waarnemingsposten dat de gehele wereld omspande. Direct na de berging werd een aan vang gemaakt met de controle der in strumenten, waarbij men tot de reeds vermelde conclusie is gekomen dat een mens de vlucht goed zou kunnen door staan. Volgende proef bemand Aanvankelijk heeft het steeds in de bedoeling gelegen, deze robot-proef nog door een chimpansee-proef te laten vol gen, mhar overwogen wordt thans of het risico genomen kan worden, deze dier proef over te slaan en reeds bij de vol gende lancering een werkelijk bemande capsule een tocht om de aarde te laten maken, eventueel zelfs enkele omwente lingen, waarbij zich technisch gezien niet meer problemen zouden voordoen dan de ene omwenteling van gisteren. De Russen Gagarin en Titof hebben reeds vluchten om de aarde gemaakt, de Amerikanen Shepard en Grissom slechts korte ballistische vluchten naar de grens van de wereldruimte. van „in elkaar gedraaide beschuldigin gen", die O'Brie-n, het hoofd van de V.N. in Katanga, tegen de Katangese minister van Binnenlandse Zaken Moenongo heeft geuit. Drie compagnieën lichte in fanterie en verkenningstroepen met 12 pantserwagens zijn gisteren naar de grens vertrokken. „De heer Hammarskjöld", aldus pre mier Welensky „heeft geen enkel recht om de regering van een land met ge bruikmaking van geweld over tenemen, ook al hadden nog zoveel leden der V.N. bezwaar tegen de handelingen van een door het volk gekozen regering die, in overeenstemming met de wens van dat volk, de politieke onafhankelijkheid van haar land wilde bewaren". Hij ver klaarde verder: ,Het is niet onwaar schijnlijk dat de veiligheid van de Rho- desische Federatie in de komende da gen of weken ernstig zal worden be dreigd. Dit. zal dan geheel en al zyn veroorzaakt door het optreden der V.N. in Katanga". De Rhodesische federatie omvat Noord- en Zuid-Rhodesië en Njassaland. Noord-Rhodesië grenst aan Katanga. (Zie verder pag. 2.). 0 Slot pag. 2 Radioactiviteit van lucht iets gestegen Er is gedurende de laatste dagen een geringe verhoging van de radio-activi teitsgraad van de atmosfeer boven Nederland geconstateerd. Er bestaat op dit ogenblik geen zekerheid, dat deze verhoging het gevolg is van de recente kernwapenproeven. Aldus heeft het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid meegedeeld. President Quadros uit Rotterdam vertrokken Het Britse schip „Uruguay Star", dat gistermiddag met de oud-president van Brazilië, de heer Quadros, in de Rotter damse Merwedehaven was aangekomen, is gistermiddag om half vijf vertrokken naar Antwerpen. De heer Quadros bleef aan boord. Hij maakt een wereldreis van drie maanden. Eerste pao! geslagen Delfts spoorwegviaduct (Van onze Haagse correpondent) De burgemeester van Delft, de heer J. de Loor, heeft gistermorgen in aan wezigheid van een groot aantal autori teiten, o.w. de president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir. J. Lohman, de eerste paal geslagen voor het spoorweg viaduct, dat de door Delft lopende spoorlijn Den HaagRotterdam vijf meter omhoog zal brengen. Het viaduct krijgt een lengte van >0 meter, komt te rusten op 1000 be tonnen palen en zal omstreeks medio 1963 afgebouwd zijn. Het verkeer krijgt op vier plaatsen een tunnel onder het viaduct en verder zal de ruimte er on der voor parkeerplaatsen gebruikt wor den. Maarschalk Rodion Malinofsky, de Sowjetrussische minister van Defensie, schrijft in de Prawda dat de Sowjet russische strijdkrachten niet alleen over „gewone" kernwapens beschikken maar ook over bommen wier kracht gelijk is aan verscheidene miljoenen T.N.T. „Agressors dienen zich voor ogen te houden dat machtige raketten, gelijkend op die welke de Wostok-1 en Wostok-2 in de ruimte hebben gebracht, in staat zijn dergelijke kernbommen naar ieder punt op aarde te vervoeren", aldus de maarschalk. De Sowjet-Unie heeft gisteren opnieuw twee kernproeven in de atmosfeer ge nomen, zo heeft de Atoomenergiecom missie in Washington bekendgemaakt. De kernbommen die bij deze achtste en negende Sowjetrussische proef tot ont ploffing werden gebracht, waren volgens de commissie van de lage- of de mid denklasse. Een kernproef werd genomen in het gebied van Semipalatinsk in Cen- traal-Azië, de andere bij Nova-Zembla. Nog geen interesse voor topconferentie Voor zijn vertrek uit Washington naar New York heeft president Soekarno verklaard, dat president Kennedy een uitnodiging voor een bezoek aan Indonesië op een later te bepalen datum heeft aanvaard. Amerika is bereid tot serieus overleg met de Russen, mits de moge- lijkheid daartoe tevoren duidelijk blijkt. Dat was het antwoord van de Amerikaanse president Kennedy aan Soekarno en Keito, de presiden ten van Indonesië en Mali, die hem als afgezanten van de conferentie te Belgrado bezochten en het verzoek overbrachten toe te stemmen in een conferentie met Chroesjtsjow. Een dergelijk antwoord van Kennedy lag geheel in de lijn der recente Amerikaanse politiek. In de verklaring, die Kennedy uitgaf aan het slot van het bezoek der hoge gasten, wordt een eventuele topontmoeting slechts vaag aange duid. Nadat Kennedy heeft vastgesteld, dat diplomatieke kanalen open staan om na te gaan of constructieve stappen kunnen worden genomen ter vermindering van de spanning, vervolgt hij: „Andere middelen zijn beschikbaar, wanneer zij een nuttig doel kunnen dienen". Eerbare vrede handhaven Tevoren had president Kenndy reeds gezegd, dat Amerika bereid is samen met de regering van de Sowjet-Unie naar middelen te zoeken om een eerbare vrede te handhaven. „Indien dit het doel is van alle partijen zou", volgens Kennedy, „gebruik van geweld niet no dig zijn". De laatste dagen is het opgevallen hoeveel belang Kennedy hecht aan de Assemblee der Ver. Naties, die 19 sep tember te New York begint. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dean Rusk, gaat daarheen en om dat ook zijn Russische collega Gromyko overkomt zou daar gelegenheid zijn voor serieuze gesprekken over Duitsland en andere problemen, aldus Kennedy. Zowel Soekarno als Keito hebben gis terochtend met Kennedy een gesprek onder vier ogen gehad. De korte duur dezer gesprekken maakt het onwaar schijnlijk, dat er een gedetailleerd bila teraal overleg is gepleegd. Gistermiddag om half drie zou Soe- bandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, een persconferentie geven in de Indonesische ambassade. Óm drie uur werd echter meegedeeld, dat er plotseling verandering in d e plannen was gekomen. Soekarno en Soebandrio zouden opnieuw een bezoek brengen aan het Witte Huis en daar vandaan rechtstreeks met een helikop ter naar bet vliegveld gaan. Snel spoed den de journalisten zich naar het Witte Huis. Het leek een ogenblik mogelijk dat het bilateraal overleg toch belang rijker zou zijn dan men vermoedde. De journalistieke belangstelling werd even wel snel ontnuchterd. Soekarno kwam alleen maar naar het Witte Huis om daar in de helikopter te stappen, die hem op een gerieflijke manier naar het vliegveld kon vervoeren. Natuurlijk kwam Kennedy even uit zyn studeer kamer mee naar buiten om vaarwel te wuiven. Uit het Leidsch Dagblad van a 14 Sept. 1861: J I Te Montoir, in het zuiden van 4 f Frankrijk,, is een huwelijk geslo- 4 ten tusschen een weduwnaar en 4 J een weduwe. Hij was met 4 vrou- 4 wen, zij met 4 mannen gehuwd 4 geweestde eerste had 14, de andere 11 kinderen. De jong ge- 4 huwden bereikten ieder den 4 ouderdom van 55 jaren, en op f hun bruiloft waren zij van hun f 25 kinderen omringd. f

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1