GROOT FEEST IN BODEGRAVEN Olclenzaalse raad acht optreden burgemeester en politie onjuist LOCOMOTIEF RAMT TRACTOR Najaarsmarkt weer een succes Rijnstreekelftal won verdiend en overtuigend van SHS (4-1) Er is niet voldoende voor de veiligheid arbeiders gezorgd Beroering over Italiaanse kwestie TWEE TON VOOR UNICEF VAN VEEHOUDERS Een actie onder de Nederlandse vee houders ten bate van het Unicef-melk- fonds heeft tot nu toe meer dan f. 200.000 opgebracht. Men hoopt op een totale opbrengst van f. 250.000. Met het Ingezamelde geld zal de Uni cef, het kinderhulpfonds van de V.N., in ons land melkpoeder kopen. De 600 miljoen kinderen op de hele wereld, voor wie de voor de opbouw van het kirder- lichaam nodige voeding in eigen land niet beschikbaar is, zullen daarmee ge holpen worden. Advertentie WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1961 Prins Juan verloofd met Prinses Sophia Koning Paul van Griekenland heeft vandaag de verloving bekendgemaakt van zijn oudste dochter Prinses Sophia met Don Juan Carlos, Prins van Asturië en zoon van de Spaanse troonpreten dent. Dit is in een te Athene uitgegeven communiqué meegedeeld. Koning Paul en Koningin Frederika zijn thans met hun dochters Sophia en Irene voor een particulier bezoek in Zwitserland. Zij zullen morgen met Don Juan en zijn vader, de graaf van Bar celona, naar Athene terugkeren. Prinses Sophia werd op 2 november 1938 in Athene geboren ep is dus 22 jaar. Voor de twaalfde maal heeft Bodegraven gisteren zijn najaarsmarkt dag gevierd. Dit jaar bestaat de organisatrice van dit jaarlijkse feest, de marktcommissie 12]^ jaar en daarom was misschien te verwachten geweest dat dit koperen jubileum op grootse wijze gevierd zou worden. Dat is niet geschied. Om redenen van financiële aard was de markt commissie wel genoodzaakt het dit jaar erg bescheiden aan te doen. Het feest rond de Bodeloshow van vorig jaar heeft kennelijk zoveel geld gekost, dat er nu vrijwel geen middelen beschikbaar waren om een groot feest te financieren. Daarom was het wel een bijzonder gelukkige omstandigheid, dat de marktcommissie voor dit najaarsfeest het gemeentebestuur van Den Haag „warm" kon krijgen. Dank zij deze enthousiaste Haagse medewerking was het nu toch mogelijk om dit twaalfde marktfeest, dat de naam Haagse Dag droeg, tot een waar feest te maken. s Het zonnetje scheen, traditiegetrouw, t toen 's morgens om negen uur de voor zitter van de marktcommissie, de heer C. G. Karssen voor de kaasbeurs op de Nieuwe Markt een woord van welkom richtte tot de Haagse wethouder van Economische Zaken, de heer Van Ree- nen, tot het Scheveningse Vrouwenkoor, de Scheveningse dorpsomroeper Gijs de Klinker en niet in de laatste plaats tot de aanvoerders èn kopers van kaas. Bo degraven is helemaal niet bang voor de concurrentie die de kaas deze dag zal ondervinden van de Scheveningse vis, al dus de heer Karssen, want de Bode- graafse kaas wint deze strijd toch glans rijk. Hij herinnerde in dit verband aan het verslag van de kaaskeuringscommis sie, dat maandag werd uitgebracht, en waaruit bleek dat de boerenkaas zulke bijzonder hoge punten wist te behalen. Wethouder Van Reenen zei het bij zonder op prijs te stellen deze feestelijke najaarsmarkt te mogen openen. Als Haags wethouder van Economische Za ken heeft hij te maken met vele pro- dukten. Echter niet met kaas. Daar hij gelezen had, dat niet minder dan een vijfde deel van de Nederlandse kaas via Bodegraven verhandeld werd stelde hij het bijzonder op prijs vandaag kennis te kunnen maken met de Bodegraafse kaashandel. Hij adviseerde de heren handelaren deze morgen een hoge prijs aan de aanvoerders te betalen, want dan zouden ze zelf ook goed op deze kaas verdienen. Nadat hij Gijs de Klinker verzocht had enkele slagen op zijn klankbord te geven, verklaarde hij de kaasmarkt voor geopend. Gijs de Klinker wenste allen een gelukkig en plezierig feest. Begeleid door burgemeester Croles, de heer Karssen en wethouder v. d. Heyden maakte wethouder Van Reenen vervol gens een rondgang over de markt, waar de handel inmiddels in volle gang was. Ontvangst kaashandel Terwijl het publiek vertier zocht tus sen de brikken en kramen, bij de stand werkers, of op de kermis, begon om half elf in de Chr. Industrie- en Huishoud school de ontvangst van de kaashandel. Ook wethouder Van Reenen en B. en W. van Bodegraven waren aanwezig. De heer C. G. Karssen reikte in zijn functie van voorzitter van de marktcommissie de prijzen van de kaaskeuring uit aan de winnende kaashandelaren. In hotel Van Rossum werden tegelij kertijd de zelf kazende boerinnen en de Scheveningse dames ontvangen door de marktcommissie. Later op de morgen gaf het Scheveningse dameskoor op de Nieuwe Markt een zanguitvoering. Gewicht raden Tijdens de markt was door de Vereni ging van Kaashandelaren een wedstrijd voor haar leden georganiseerd in het ra den van het totaalgewicht van enkele partijen kaas. De capaciteiten van de handelaren bleken op dit gebied nogal ver uiteen te lopen. Voor partij A die 608 kg woog varieerden de schattingen van 490 tot 701 kg! Winnaar werd de heer W. H. Kuipers, die 603 kg had ge schat. Bij partij B, die 531 kg woog was er beter geschat, de schattingen varieer den van 462 tot 588 kg. De heer K. Veer man won met 532 kg de eerste prijs, de heer Karsemeyer met 526 kg de tweede. Bij partij C was het schatten weer veel slechter. De partij woog 606 kg, de schattingen varieerden van 541 tot 865 kg! De heer D. v. d. Heeden te Woerden won met 600 kg de eerste prijs, de twee de was voor de fa. A. Karsbergen en Zoon te Oudewater met 614 kg. Tijdens de ontvangst van de kaashandelaren werden de prijzen uitgereikt door de heer W. Jongeneel. Bijzonder jammer was het dat de Scheveningse visafslag niet doorging. 's Morgens om elf uur wachtte de marktcommissie tevergeefs op de komst van de vissers. Zodoende kwam de twee de Haagse bijdrage aan deze Haagse dag pas 's middags aan de beurt. Toen maak te het indrukwekkende Haagse Politie- muziekkorps allereerst een mars door Bodegraven-Noord, waarna een concert volgde op de Nieuwe Markt. Later volg de nog een mars door een deel van de ten zuiden van de Rijn gelegen bebou wing. SHSRijnstreek 14 De laatste Haagse bijdrage vormde de met grote spanning tegemoet geziene ontmoeting tussen de eerste divisieclub Scheveningen-Hollandsport en een Rijn streek elftal. Ongeveer tweeduizend toe- Leden van het Scheveningse Vrouwenkoor verbaasd over de grootte van de kazen en de hoeveel heid ervan die gisteren tijdens de najaarsmarkt werd aanvoerd. (Foto Leidsch Dagblad) schouwers zagen op het „Bodegraven"- terrein gebeuren, wat zij niet verwacht hadden. Met 1-4 zagen zij SHS, waarin behalve spelers uit het tweede elftal toch ook enkelen uit het eerste waren opge steld, ten onder gaan tegen de Rijn- strekers. Voor de rust was de stand reeds 3-0 in het voordeel van het Rijnstreekelftal. Alle drie de goals werden gemaakt door de oud-Esto speler Frans van Galen, die nu in de gelederen van Feijenoord is op genomen. Na rust zorgde Hogenes van VEP voor het vierde doelpunt, terwijl SHS pas vijf minuten voor het eindsig naal de eer wist te redden. Met het op nemen van deze voetbalwedstrijd heeft de Marktcommissie duizenden plezier gedaan. Het spel was dan ook alleszins het aanzien waard. Had „Bodegraven" maar altijd zo'n elftal in het veld, dan speelden we in de tweedeklas, zo hoor den we zelfs verzuchten. Hiaat Toen het eindsignaal om kwart voor zeven geklonken had, was het feest ech ter plotseling afgelopen, 's Avonds maakten nog wel Sempre Avanti en Triomf een mars door de gemeente, overigens was er geen „geleid" vertier meer .Andere jaren had de marktcom missie altijd gezorgd voor een volledig avondprogramma. Ditmaal kon dat er echter niet op overschieten en dus moest het publiek zelf zijn vertier zoeken. Ve len is dat prima gelukt. Anderen hebben waarschijnlijk wat ontevreden thuis ge zelligheid gezocht. Diepgaand objectief onderzoek is nodig (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Oldenzaal heeft in de gisteravond gehouden spoedeisende raadsvergadering zonder hoofdelijke stemming een motie aangenomen, waarin hij ten zeerste betreurt, dat de leiding van de politie in de afgelopen week niet voldoende voor de veiligheid van de in Oldenzaal werkende buitenlandse arbeiders heeft gezorgd. De hou ding van burgemeester mr. J. de Vries ten aanzien van de pers en televisie wordt bovendien niet juist geacht. Tenslotte sprak de raad de verwachting uit, dat op korte termijn een diepgaand objectief onderzoek zal worden ingesteld, naar het politioneel optreden in de afgelopen week en dat de burgemeester een duidelijke voorlichting zal geven over de uitslag hiervan. Burgemeester mr. J. de Vries herin nerde er aan dat hij maandag in een oproep reeds geschreven had dat beide groepen fouten hebben gemaakt en dat geen van beide vlekkeloos is. De Italia nen wilde hij absoluut geen lammetjes noemen. Als bewijs van deze stelling me moreerde hij dat de Italiaanse consul- generaal alleen met de Italiaanse arbei ders had willen spreken, als hij daarbij geëscorteerd werd door een aantal agen ten. Dezelfde consul heeft in Amster dam bewaking van zijn huis gevraagd. Dat het in Oldenzaal overigens nog zo slecht niet is geweest concludeerde de burgemeester uit het feit dat gisteren om vijf uur 9 Italianen, die eerst te ken nen hadden gegeven te willen vertrek ken, waren teruggekomen. Ook waren vier Spanjaarden tenslotte niet vertrok ken, hoewel zij kaartjes naar Barcelona hadden gekregen. VERDEDIGING VAN BURGEMEESTER Wat de gestelde vragen betreft: de burgemeester was van oordeel dat het politie-optreden juist is geweest. Hy had zondag en maandagavond voortdurend in het politiebureau vertoefd. De eerste avond ageerde een officier van de Kon. Marechaussee samen met de gemeente politie en de tweede avond was er een officier van de Rijkspolitie. „Deze offi cieren weten zeer goed, hoe op een ge geven moment moet worden opgetre den". „Ik heb dan ook geen behoefte aan een diepgaand onderzoek, vervolgde de Het gebeurde gistermiddag om kwart over twaalf. Op het overpad van de lijn Leiden-Utrecht Enkele honderden meters ten oosten van de Gouwe. Een daverende klap. Her en der rondvliegende brokken van wat eens een landbouwtractor was geweest. Een wagen met gras, die de sloot in schoof. Een beschadigde locomotief en een ontstel de machinist. De bestuurder van de tractor, de 23-jarige Jan Snoek had waarschijnlijk niet goed opgelet. Wel had hij op de personentrein gelet, maar waarschijn lijk geen rekening gehouden met de goederenloco motief. Het uitzicht is ter plaatse uitstekend. Men kan de spoorbaan honderden meters overzien. Jan Snoek had geluk gehad. Hij wist niet precies hoe het gebeurde, maar hoe dan ook hij belandde met een boog in de sloot. Weer had hij geluk. De zware wagen met gras, die de tractor had voort getrokken, kwam op enkele meters naast hem even eens in de sloot. De schade is aanzienlijk. Jan's vader is niet ver zekerd. De vreugde over de goede afloop is er echter niet minder om. Jan had een shock en wat schrammen opgelopen. Hij had verder geen (let terlijke) kleerscheuren. Alleen maar een kapotte klomp. (Foto Leidsch Dagblad) burgemeester. De Commissaris der Ko ningin, de officier van Justitie ,de pro cureur-generaal en het Departement van Binnenlandse Zaken afdeling Bin nenlandse veiligheid hebben dagelijks rapporten over de moeilijkheden ont vangen". En wat het garanderen van de veiligheid van de in Oldenzaal wer kende buitenlanders betreft, de burge meester zei deze garantie in het Engels te hebben gegeven aan de Italiaanse consul. „Dat is vrijdag gebeurd". .GRIEZELIG" De burgemeester was niet met de raad van mening, dat zyn negatieve houding tegenover de pers en de tele visie in de afgelopen week mede oor zaak is geweest dat de berichtgeving ten aanzien van het conflict met de Itali aanse en Spaanse werknemers de goede naam van Oldenzaal in binnen- en bui tenland heeft geschaad. „Van verschil lende kanten ben ik benaderd door de landelijke pers voor intervieuws. Mijn standpunt was terstond: „Ik geef geen inlichtingen, maar ik verwijs naar de politie. Ik voelde dat er politiek achter zou kunnen zitten. Ik heb Den Haag gezegd, dat er in Rotterdam en Am sterdam, maar ook in de mijnstreek moeilijkheden kunnen komen. Bij een interview gaat het om mogelijke ach tergronden en niet over politionele maatregelen. En dat is griezelig.' 'De kwestie met de televisie, door welke in stelling hij werd benaderd, noemde de burgemeester ook griezelig. „Diezelfde middag heb ik het kabinet van de Com missaris van de Koningin gebeld, waar in ik dit heb meegedeeld. Er is mij toen gezegd,: „In dit sta dium is 't vvoor de burgemeester hóógst ongewenst voor de televisie op te tre den." De burgemeester voegde hieraan toe: „Als Binnenlandse Zaken en de Commissaris der Koningin zeggen het niet te doen, en je doet het toch, dan ben je nog niet jarig". De beantwoording van de vraag welke maatregelen hjj denkt te nemen om in de toekomst de rust en veiligheid voor burgers en buitenlanders in de gemeen te te verzekeren, noemde hij lastig. „Het is de normale politionele taak". „VAN BLAAM ZUIVEREN" De heer Nieuwenhuis, voorzitter van de K.V.P.-fractie was van oordeel dat een openhartige voorlichting en duide lijke persconferenties door de bevoegde autoriteiten veel scheve voorstellingen in de pers hadden kunnen voorkomen. Over het beleid van de burgemeester als hoofd van de politie en over het optre den van de politie wilde hij pas een oor deel uitspreken na het objective onder zoek. „Dit onderzoek geeft u de gele genheid om zowel u als het politieap paraat tegenover de pers en de bevol king van de stad te zuiveren van de blaam welke er nu door velen op ge worpen is, ofwel de maatregelen te ne men die een herhaling van de gemaakte fouten zullen kunnen voorkomen. „Het is voor ons als raad niet moge lijk", aldus vervolgde de heer Nieuwen huis, „om alle facetten van deze onver kwikkelijke geschiedenis te doorgron den. Wij hebben in deze vergadering slechts naar voren willen komen om duidelijk aan het licht te stellen, dat het beleid door u gevoerd, niet ons be leid geweest zou zijn." Wij hopen ten zeerste", aldus besloot de heer Nieuwenhuis, „dat in de toe komst een diepgaand overleg zal plaats vinden tussen de daartoe geëigende in stanties, als werkgevers, vakbonden, so ciale en maatschappelijke organen, we reldlijke en geestelijke overheid om de geestelijke, sociale en recratieve belan gen van de buitenlandse werknemers te behartigen. „VERLIES VAN GOODWILL" „De heer E. A. Gelderman (Prot. lijst en V.VJD.) noemde de weigering van enkele exploitanten van dansgelegenhe den de directe aanleiding tot de moei lijkheden. De eigenlijke oorzaken zocht hij echter dieper. „Deze directe aanlei ding werd nadien overheerst door de angst van de individuele buitenlander voor zijn persoonlijke veiligheid. Deze laatste is waarschijnlijk mede een ge volg van het niet tactisch optreden van de politie gedurende de zaterdag- en zondagavond en nacht in de afgelopen week". De heer Gelderman vond voorts dat de gebrekkige voorlichting van over- heidszijde, die in de perscommentaren tot uitdrukking kwam, er niet toe heeft bijgedragen dat de rust snel werd her steld. Spreke* noemde het verlies van good will voor Oldenzaal en de industrie ern stig. Hy vond, dat indien men in Olden zaal serieus industrialiatie-politiek wil bedrijven, de geesten daar in de eerste plaats rjjp voor moeten worden. Hij stel de voor o.a. een partieel verbod om met bromfietsen in de binnenstad te rijden, bepleitte sociale aanpassing van de bui tenlanders, opneming in de eigen gele deren van de vakbeweging en benade ring van de ouders ten aanzien van bij zondere verantwoordelijkheid bij de op voeding van de Oldenzaalse jeugd. Ten slotte bepleitte hij instelling van een commissie, die op korte termijn voor stellen aan de raad moet indienen op welke wijze en met welke middelen de Integratie bevorderd kan worden. „ER ZIT POLITIEK ACHTER" De heer E. Diepenbrug (P.v.d.A.) zei, dat het algemeen gevoelen in Oldenzaal is dat het optreden van de politie niet juist is geweest. Hij geloofde niet dat er politiek achter de kwestie zit. „U neemt geen maatregelen" zo besloot hij zijn beschouwing, „omdat u denkt dat het goed is, maar het is niet goed". Tenslotte kwam de heer Nieuwenhuis met de reeds genoemde motie. „Mag ik mijn appreciatie uitspreken voor de wijze waarop deze netelige zaak is besproken". Met deze woorden sloot burgemeester mr. J. de Vries de discus sies. Advertentie Eén of twee Bennies gesmolten op Uw tong en overtollig maagzuur is geneutraliseerd. Weg pijn - en geen angst meer voor de gevolgen van een stevig maal. Met Ren- nies by de hand kunt U zonder zorgen eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuur- brand uit, met Rennies blust U afdoende in een wip, onopvallend. Drama te Delft (Van onze correspondent) In Delft heeft zich een geval van moord en zelfmoord afgespeeld in een kleine woning aan de z.g. Blau- comanspoort op het Oosteinde. De slachtoffers zijn een 32-jarige arbei der bij de Ned. Kabelfabriek en een 30-jarige gehuwde, maar van haar man gescheiden vrouw, een moeder van vijf kinderen. Het paar woonde sedert een klein jaar samen in het huisje aan het Oosteinde 79 waar zich vermoedelijk in de nacht van zondag op maandag het drama heeft afgespeeld. Buren waarschuwden gistermiddag om een uur of halfdrie de politie, daar zij reeds sedert zondagavond niemand meer in of uit het huis hadden zien gaan, ter- wyi ze tevens een vrij scherpe gaslucht waarnamen. De politie verschafte zich toegang en vond in de keuken het le venloze lichaam van de man. De keuken stond vol gas. Het bleek, dat de gasslang van het gasstel was getrokken en dat de kraan wijd open stond. De politie vond bij haar onderzoek op de zolder het verminkte overschot van de jonge vrouw. De officier van Justitie in Den Haag, mr. G. J. de Lint, waar schuwde de dienst opsporing-bijstand met prof. dr. W. Froentjes, mej. dr. A. Jansen, beiden van het Gerechtelijk La boratorium, alsmede de patholoog-ana toom dr. J. Zeldenrust. De lichamen van de slachtoffers waren inmiddels naar het Gasthuis vergebracht, waar dr. Zelden rust sectie verrichtte. Daarby is geble ken, dat de vrouw eerst ernstig was mis handelt'! en daarna gewurgd. Het paar was zondagavond op visitie bjj kennissen geweest en per bromfiets thuis gekomen. Sprangse boekhouder behalve moordenaar ook brandstichter De 25-jarige boekhouder uit Sprang- Capelle, die vorige week heeft bekend, dat hy de twee bejaarde landbouwers Antoni en Hendrik van Zeist in Sprang- Capelle heeft vermoord, wordt thans in Sprang-Capelle en omgeving ook ver dacht van enkele diefstallen en van brandstichting. In de gereformeerde kerk en op andere plaatsen ih Sprang zyn inbraken ge pleegd, waarby geld werd ontvreemd. De politie slaagde er niet in de dader op te sporen. In de nacht van zondag 19 februari brandde een schuur af van de landbou wer J. Kuysten in Sprang. Dertien melkkoeien, zes kalveren en twee werk paarden kwamen daarby om. De brand zou zyn ontstaan door kortsluiting, maar dit werd niet bewezen. Landbouwer Kuysten verdenkt er nu de boekhouder van de brand te hebben gesticht. De jongeman had Kuysten gevraagd om hem geld te lenen. „Je krygt het niet", had deze geantwoord. De boek houder zou toen hebben gezegd: „Dar kryg ik Je wel". Twee dagen late brandde de schuur van de heer Kuijstei af. De landbouwer Kuysten heeft de po litie van dit gesprek op de hoogte ge steld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9