Po-vlakte lijdt onder een echt Italiaanse zomer P.K Vele boeren zijn in de industrie gaan werken D. A. F. (Eindhoven) brengt nu de narcissenop de markt «4 Zomer 1961 zonder oostenwind duurde week langer dan in 1960 Van de 100 zomerdagen bleven 70 te kond Symbool van Kwaliteit TE WEINIG REGEN IS OOK NIET ALLES rapp: opnieOpgericht 1 maart 1860 raon Tal if n tej ivoori riget rt iu iere t Woensdag 13 september 1961 Derde blad no. 30451 :n Personenauto met een krachtiger motor (Van een speciale medewerker) 'eft t DAF-600 personenauto heeft van Doorne's Automobielfabriek N.V. in "gei Eindhoven nu de produktie van een personenauto met een krachtiger motor, de en aiDAF-750, ter hand genomen, eveneens met volautomatische transmissie en koppe- Kon ling. De luxe-uitvoering van het nieuwe model draagt de naam „Daffodil", het t hi Engelse woord voor „narcis". Is l De nieuwste loten aan de DAF-stam zullen op 22 september a.s. op de inter- ■crd nationale automobiel-tentoonstelling in Frankfurt voor het eerst aan het publiek jevec worden gepresenteerd. De DAF-600 blijft in produktie. In een tempo van 100 wagens per dag zullen de „Dafjes" in 1962 de fabriek in Eindhoven verlaten. Na /an België is West-Duitsland het belangrijkste afzetgebied van de DAF-personen- iie tauto's. ie p- ïedic ia'sh thaj llngi ie zc e Vt deke /ercle iijkh iconn ?opol Is ma in icum ir t dt oi vlie biedi i we 0 ce ke b Ni ren> ga» óór ren irts i Kon» :zaa twj 1 hi echt/ Kon) gOlb' p a is. va vi ree 1. c met Geheel nieuwe mg ion constructie Wat de export (laar Amerika betreft, ruik men n°g liever even de kat uit de boom kyken. De plannen van de gebroe- ders Van Doorne, om een personenauto met een grotore motor dan 600 cc op de markt te brengen, ontstonden in feite al kort nadat de DAF-600 „Variomatic" in maart 1959 in produktie kwam. Proeven met een 700 cc-motor verlie pen niet bevredigend. De luchtgekoelde, twee cilinder 30 pk-motor van de DAF- 750 en „Daffodil" is geheel nieuw van constructie. Alvorens in produktie te komen is deze 750 cc motor gedurende tweeëneenhalf jaar beproefd op een uiterst zware tocht van bijna anderhalf miljoen kilometer door sneeuwvlakten, bergen en woestij nen, waarbij zij aan temperaturen van 25 graden tot 40 graden boven nul werd blootgesteld. Het nieuwe hart van de DAF-perso- nenauto geeft de wagen een acceleratie van nul tot 80 kilometer per uur in 20 seconden. De maximum snelheid, die langdurig kan worden aangehouden, be draagt 105 km per uur, belangrijk hoger dus dan van de DAF-600. De auto biedt plaats aan 4 volwasse nen en een kind. Belast is het stijgvermogen meer dan 30%. Het brandstofverbruik is gemid deld 1 liter op 14 a 15 km. Het automatische versnellingsmecha nisme is belangrijk verbeterd door de toevoeging van een speciaal gecon strueerd vacuum-voorraadtankje, met terugslagklep. Door deze nieuwe vinding is de z.g. „kick-down acceleratie" mogelijk. Maximaal acceleren De bestuurder kan nu by iedere snel heid maximaal accelereren zodra hij het gaspedaal geheel intrapt. Hü kan dus alleen het gaspedaal te bedienen kiezen tussen een felle acceleratie met maxi mum toerental, of een normale, meer economische acceleratie met een rustig oplopend toerental. De nieuwe 750 cc Dafmotor maakt ook minder geluid dan de Daf 600. Uiterlijk verschilt de Daf 750 ni*>t zo heel veel van de oude Daf 600. Het koetswerk van de Daffodil stempelt deze wagen tot het paradepaardje van de Kenjatta blijft bij garantie grondbezit Djomo Kenjatta, de Afrikaanse natio nalistische leider in Kenia, heeft ver klaard, dat hij blijft bij de verklaring over grondbezit, die door de twee grote Afrikaanse partijen is gegeven. Volgens deze verklaring moeten rechten op grond, met inbegrip van stamrechten en particuliere eigendomsrechten, geëer biedigd en gewaarborgd worden en moet passende compensatie betaald worden voor de grond, die verworven wordt voor de bouw van ziekenhuizen en scholen en voor andere doelen van algemeen nut. K Eerder was ongerustheid gewekt door een verklaring in het weekeinde van een Afrikaanse nationalistische leider, dat de blanken „hun koffers moesten gaan pakken" en dat de grond, die de blanken van de Afrikanen hadden afgenomen moest worden teruggenomen. I Kenjatta is van plan medio oktober naar Tanganjika te gaan, aldus heeft zijn secretaris meegedeeld. Unieke functie voor Dr. H. A. M. Hermans De directeur van de gemeentelijke stichting voor de lichamelijke opvoeding en de sport te Delft, dr. H. A. M. Her mans, heeft per 1 november ontslag ge nomen uit de gemeentedienst en per deze datum een functie aanvaardt bij de Ne derlandse Sportfederatie, namelijk als hoofd van de nieuw te stichten afdeling voor research. Zijn functie, uniek in Ne derland, zal hieruit bestaan dat dr. Her mans onderzoekingen zal verrichten op wetenschappelijke basis ten behoeve van de Nederlandse sportbeoefening. De nieuwe DAF 750. gebr: Van Doome. De grille b.v. loopt over de volle breedte van de wagen door en ook andere onderdelen zijn ex clusiever van vorm. De vele technische snufjes, die bij de Daf 750 zijn toege past, zijn ook ten goede gekomen aan de Daf 600 cc-motor, die zo veel moge lijk gelijk is gemaakt aan de Daf 750 cc-motor. De nieuwe 600 cc-motor heeft echter geen geforceerde luchtkoeling met het daarbij behorende verwarmingssysteem. Ook de Variomatic bij de Daf 600 is uitgerust met het vacuumvoorraad- tankje. Hoewel de acceleratie hierdoor verbeterd is, heeft dit geen invloed op de topsnelheid van 90 km per uur van de Daf 600. Op het ogenblik werken in Eindhoven ruim 5000 mannen en vrou wen aan de produktie van de Daf-auto- mobielen. Franse politie zet opsporingen voort van OAS-leiders De opsporing van leiders en leden van de ondergrondse beweging O.A.S. (Or ganisatie van het geheime leger) wordt door de Franse politie met onverminder de ijver voortgezet. De campagne tegen de OAS begon ongeveer een week geleden na de ont dekking van een aantal documenten met voor de politie waardevolle inlichtingen over de geheime organisatie. Tot dusver zijn vijftig personen gearresteerd, de meesten werden aangehouden na de mis lukte aanslag op het leven van presi dent De Gaulle op vrijdag jJ. Politieke waarnemers verwachten, dat de aandrang in het parlement op De Gaulle om afstand te doen van zijn dictatoriale bevoegdheden waarmee De Gaulle zich op grond van artikel 16 van de grondwet bekleedde na de mislukte militaire opstand in Algerije in april zal verminderen naar aanlei ding van de mislukte moordaanslag. Artikel 16 machtigt het staatshoofd uitzonderlijke bevoegdheden uit te oefe nen „ingeval van een noodtoestand". Het voornaamste argument, dat in het parle ment opgeld deed om De Gaulle te be wegen van zijn bijzondere macht af stand te doen, was dat de noodtoestand reeds lang verleden tijd was. Volgens zegslieden in Parijs zou de OAS, wanneer de moordaanslag was ge slaagd, op 15 september een greep naar de macht hebben gedaan. Deze informa tie zou de regering verkregen hebben uit de documenten die in de woning van een leider van de OAS waren ge vonden. Proces in Parijs Vierentwintig mensen, onder wie ne gen hoge officieren, staan in Parijs voor een krijgsraad terecht wegens samen zwering tegen de staat in Frankrijk ten tijde van de militaire opstand in Algiers in april van dit jaar. Drie van de officieren zijn generaal Faure, kolo nel Vaudrey en kapitein De Saint Remy. Twee van de vierentwintig staan bij verstek terecht, namelijk ex-koloncl Go- dard en de parachutistenkapitein Ser- gent. Godard, oud-chef itan de veilig heidsdienst in Algerije, is reeds ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de opstand in Algiers. De minister van Binnenlandse zaken, Frey, noemde Ser- gent een deserteur. In ambtelijke krin gen is gezegd dat generaal Faure het hoofd van de opstandige beweging in Frankrijk schijnt te zijn geweest. Ver wacht wordt dat het proces minstens veertien dagen zal duren. Kennis ging boven kleur Dr. Ismail Mohamed, een 31-jarige kleurling-geleerde uit Kaapstad is be noemd tot lector in de wiskunde aan de universiteit van de Witwatersrand. Dr. Mohamed is de eerste niet-blanke (in dit geval dus iemand van gemengd bloed) die op volledige voet van gelyk- heid met de overige docenten aangesteld is aan een blanke universiteit en tevens de eerste niet-blanke, die wiskunde do ceert. Dr. Ismail Mohamed heeft in de afgelopen twee jaren wiskunde gedo ceerd aan de universiteiten van Cardiff en Londen. Tot dusverre waren niet- blanke docenten aan blanke universitei ten uitsluitend werkzaam als docent in Bantoe-talen. (Van onze weerkundige medewerker) Knapte de zomer van 1960 na zondag 26 juni af, de zomer van 1961 heeft het precies een week langer weten vol te houden en legde na twee tropisch warme dagen (1 en 2 juli) het bijltje erby neer. Het zomerse slot van eind augustus en begin september kon niet meer goed maken wat er door de vele depressies tussen begin juli en eind augustus (juist in de topperiode van de vakanties) met veel te koel en regenach tig weer was bedorven. Van de 100 da gen die de periode van 1 juni tot en met 8 september telt bleven er 70 kouder dan normaal en het meest frappante was wel dat gedurende de drie zomer maanden de wind nog geen 24 uur in de oosthoek heeft gezeten. Evenals ver leden jaar maakte juni nog de beste beurt met de meeste zonneuren. Ook was er verschil tussen het noorden van Ne derland, waar veel meer regen is geval len, dan de zuidelyke provincies die be langrijk droger bleven dan verleden jaar op enkele plaatselijke uitzonderingen na. Er kwam weinig onweer voor. In het hele land op totaal 39 dagen tegen nor maal op 48 dagen hetgeen ook kan wor den gezien als een tekort aan werkelyk zomerweer. Van normaal tot zeer nat De warmste dagen waren 1 en 2 juli en 30 augustus met in een groot deel van ons land maxima boven 30 C. waar van Zuid-Limburg eind augustus en be gin september nog een paar extra kreeg. Het aantal zomerse dagen (warmer dan 25 C.) kwam in De Bilt op 12 tegen normaal 23. Verleden jaar slechts ne gen dus ook hierin een kleine vooruit gang. Het verschil tussen bijv. Den Helder en Zuid-Limburg was wel bijzonder groot in deze, want Den Helder kreeg deze zomer totaal 4 (normaal 4) zomerse da gen tegen Zuid-Limburg 14 (normaal 34) Op één punt zijn wij er vergeleken met verleden jaar op achteruit gegaan namelijk met het aantal uren zonne schijn. In De Bilt leverden juni, juli en augustus dit jaar 507 uren zon op (normaal 607 uren) welk cijfer verle den jaar 526 bedroeg. Juni was normaal maar juli en augustus zijn debet aan het tekort van 100 uren zon. In De Bilt scheen de zon op 7 (nor maal 3 dagen) de hele dag niet. De regenval heeft nogal scherpe ver schillen laten zien en over het algemeen was Noord- en Oost-Nederland belang rijk natter dan West-, Midden- en Zuid- Nederland. Zeeland bleef met op de meeste plaatsen minder dan 200 mm regen (normaal 10 mm) nog de droogste provincie, Groningen met op tal van plaatsen meer dan 300 mm de natste. In onze omgeving valt normaal in de drie zomermaanden 190 mm neerslag. Dit jaar luidden de neerslagcijfers: Lei den 200, Katwyk 247, Rotterdam 223, Wassenaar 257, Alphen aan den Ryn 200, Bodegraven 202, Noordwijk 210 mm. Pech gehad Toch gaan wy, al zyn ook de meeste cyfers van zomer 1961 in mineur gesteld, weer met goede moed richting 1962 want het kan een volgend jaar in juli en augustus gauw beter. En.viel het in Uw vakantie misschien ook niet iets mee? Er waren, althans in eigen land, maar twee a drie weken die uitgesproken koud en slecht bleven maar weest U dan zo sportief te zeggen: „Ik heb pech gehad volgend jaar beter" Deze grafiek met de dagelijkse maxi mumtemperatuur van de afgelopen zomer te De Bilt laat zien welke perio den de warmste en welke de koudste waren. De meeste dagen bleven onder de normaallijn. Protest tegen terugkeer Ambonezen Open brief aan minister Klompé „De wijze waarop de terugkeer van een kleine groep van Soekarno-gezinde Ambonezen naar Indonesië door uw mi nisterie is geregeld, heeft geleid tot een voor ons, Zuid-Molukkers, onaanvaard bare situatie, waarby een 98-tal gerepa trieerde personen in Indonesië een vol komen onzekere toekomst tegemoet gaan, terwyl de promotors en initiatief nemers van deze terugkeer hier nog al- tyd in Nederland vertoeven." Dit staat te lezen in een open brief aan minister Klompé van Maatschappe lijk Werk, waarin ir. J. A. Manusama, hoofd van de politieke missie van de Re publiek der Zuid-Molukken in Nederland protesteert naar aanleiding van de ant woorden, die de minister gegeven heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer J. H. Scheps. In de brief wordt voorts gezegd, dat de situatie „vooral daarom zo onaanvaardbaar is, omdat onder de 98 teruggekeerde personen zich een aantal bevinden, die bepaaldelijk slachtoffers genoemd moeten worden van Siwalette's misleidende voorlichting, als ook van de onwil van de commissaris van Ambonezenzorg. de terugkeer zo danig te regelen, dat de promotors en initiatiefnemers het eerst zouden ver trekken". In de brief wordt uitdrukkelijk gesteld, dat een en ander niet betekent, dat men de vrywillige terugkeer naar Indonesië van deze Ambonezen wil beletten. Ir. Manusama acht het zeer gewenst, dat de Minister van Maatschappelijk Werk de terugzending van andere Ambonezen op schort tot na de terugkeer van Siwalette en Tamaela in Indonesiië. ,,De heren Si walette en Tamaela moet duidelijk ge maakt worden, dat van een terugkeer van een derde groep Ambonezen naar Indonesië geen sprake kan zyn. zolang beide heren zelf nog niet daarheen zyn vertrokken", aldus eindigt de brief. DROOGTE IN INDONESIË EIST SLACHTOFFERS Minstens vyf mensen zyn in Indo nesië omgekomen door honger als gevolg van de droogte. Deze slachtoffers vielen op Lombok waar duizenden van zeer beperkte rantsoenen leven. verantwoordelijk werk vereist concentratie Zijn taak vormt een belangrijk onder deel bij het tot stand komen van het zo beroemde Nederlandse Delta-plan! Hij moet zich doorlopend op zijn moei lijke werk concentreren! De kraandrij ver weet uit ervaring dat P.K. chewing gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en natuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste chewing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óókP.K.! (Van onze Romeinse correspondent) Teruggekomen uit Venetië, waar het akelig warm was, vinden wy een hele stapel kranten uit het vaderland. We zyn nog wel zulke goede Nederlanders gebleven, dat we in een krant ook belangstelling hebben voor het weerbericht, in een Nederlandse krant wel te verstaan. Italiaanse kranten publiceren ook wel weerberichten, maar die worden weggestopt in een hoekje, dat toevallig overschiet. Er is geen mens die ernaar kykt en er is ook niets aan: als de zon schynt blyft hy schijnen, weken, maanden aan een stuk, en als het regent zyn we zo bang dat het plafond het zal begeven, dat we niet aan lezen toekomen. Maar de weerberich ten in onze vaderlandse bladen met die heerlyk voorzichtige zinnetjes als „aan- vankelyk kans op plaatselijk) regen, zwakke veranderlijke wind, kans op iets hogere middagtemperatuur" zjjn een waar genot voor wie alleen maar uitersten kent. Onze lezers zullen ons misschien be nijden om het Italiaanse klimaat. Goed, dat mag. Een Italiaanse zomer is heer lyk en het is stellig een rustgevend ge voel, dat men altyd afspraakjes kan ma ken voor 1 juli of 10 augustus of 5 sep tember op dat of dat plein, van te voren wetend, dat het natuurlijk goed weer is. Maar dit artikel heeft echt ten doel u te troosten. In Nederland was het een slechte zomer. In heel West-Europa was het een slechte zomer. Laat ons dan de smart delen en zeggen, dat het ook in Italië een slechte zomer was. Het gaat er maar om hoe men de zaak bekykt. Hier was de zomer stellig niet slecht voor de vakantieganger of voor de stedeling, maar hy was bar slecht voor de boeren. In Rome en ten zuiden van Rome zijn wy gewend aan een echte zomer met elke dag zon en temperaturen boven de 30 graden, van half juni tot eind september. Die lange reeks zomerse da gen wordt dan even onderbroken zo omstreeks half augustus, wanneer een paar heftige onweersbuien („La rottura dei tempi", „het breken van het weer") er ons aan komen herinneren, dat er ook wolken en regen bestaan. Buien bleven uit Maar in Noord-Italië is dat anders. Ook daar is de zomer natuurlijk warm, gewoonlijk zelfs veel warmer dan in Rome, omdat het in de Po-vlakte nooit waait en de lucht dus stag neert en al maar warmer wordt. Maar in het noorden heeft men ook midden in de zomer regenbuien, soms zelfs twee, drie echte regendagen achter elkaar. En die zyn dit jaar geheel uitgebleven. Zelfs in het Venetiaanse en ln Pie- monte, twee streken waar men zelfs in juli en augustus de paraplu niet als een nutteloos voorwerp ergens in een kast wegstopt, zoals we dat in Rome doen, volgde dit jaar de ene zonnige dag op de andere, weken, neen, maan den onafgebroken mooi en warm weer. Daar is men in die streken niet op berekend. In het zuiden verbouwt men gewassen, die tegen droogte bestand zyn en veelal ligt het land, nadat in juni de tarwe is geoogst, tot eind oktober braak. Er is geen groen, er zijn geen bloemen en we weten van tevoren, dat de verse sla en de sappige groenten winter - kost zijn. In het noorden is het an ders, omdat de grens van Centraal- Europa niet wordt gevormd, zoals men vaak denkt, door de Alpen, maar door de Apenijnen, die zeker wat c!e - .*sge- steldheid aangaat een belangrijker rol spelen. Processies Maar dit jaar heeft ook de Po-vlakte een echt Italiaanse zomer gehad en de gevolgen zijn tragisch. Reeds wekenlang worden er kerkdiensten gehouden om regen af te smeken en processies trekken over de dorre velden in de hoop, dat er althans nog wat gras zal komen, om dat anders het hooi ontoereikend zal zyn voor de komende winter. Het vee staat, ook in noord-Italië (de alpenweiden uitgezonderd) ook 's zo mers op stal, maar krijgt toch vers gras als voer. Dit jaar moest men in augustus al zijn toevlucht nemen tot hooi. omdat er geen gras meer wilde groeien en in vele gevallen moet men ertoe overgaan het vee te slachten, om dat er nu al geen veevoer meer is en de toestand in de komende maanden waarschijnlijk alleen maar slechter kan worden. Op 3 september is er in Piemonte acht millimeter regen gevallen en de kranten, die daar hele bladzijden aan hebben gewijd (wie denkt er niet aan de eindeloze, droge zomer van 1959 in onze streken?) schreven, dat elke milli meter regen een waarde had van vele miljarden lire, daar er misschien iets gered zou kunnen worden van de mais- oogst en ook de druiven, die klein en onooglijk zyn, als er maar wat regen kwam, misschien nog in omvang zou toenemen. Maar het is voorlopig by die ene regendag gebleven. Noodlottig Wat de druiven betreft, zijn het voor al de tafeldruiven die erg te lijden hebben. Wijndruiven mogen gerust wat kleiner zijn. Het gevolg is minder wijn, maar betere kwaliteit. Piemonte is een wijnland by uitnemendheid, waar de beste wijnen (Barbera, Barolo, Asti) vandaag komen, maar het is ook een land van tuinders, die groenten en iruit verbouwen en voor hen is deze zomer noodlottig geweest. Meer nog dan in de afgelopen ja ren trekken de boeren naar de stad, waar zy industrie-arbeiders worden en precies als in Frankryk kent ook Italië sedert enkele jaren dorpen, die geheel verla ten liggen of waar hoogstens nog wat oude mensen zijn achtergebleven. Die ontvolking van 't platteland was al heel sterk (het gaat om 300.000 en meer byna steeds jonge mensen per jaar), maar deze moordend-warme, eindeloze en door geen druppel regen opgefriste zomer zal nog voor velen het toch al tyd moeilyke besluit om een volkomen verschillend leven te beginnen, lichter maken. Verschroeid De grond is in vele gevallen gescheurd. Vaak is hij steenhard geworden en de boeren hebben de grootste moeite bij het zaaien van hun winterkoren. Zij hebben te kampen met moeilijkheden waaraan zy niet zyn gewend. De Po- vlakte is van nature de meest vrucht bare vlakte van Europa, een ryk en ge makkelijk te bewerken land. dat over vloedig vrucht draagt. Thans ziet het land er verschroeid en dor uit als in het binnenland van Sicilië, maar de bewoners zyn niet als de Sicilianen met die droogte vertrouwd en hun landbouw methoden zijn er niet tegen opgewassen. Helaas wijst niets erop, dat het geteis terde land binnenkort de zachte regen buien zal ontvangen, waaraan het be hoefte heeft. Veeleer is er kans, dat als de regen eenmaal komt. het een hef tige plasregen zal zijn, die dagen en da gen aanhoudt, de nu uitgedroogde berg stromen doet zwellen en tezamen met de humus ook het zaad zal wegspoelen, dat men in arren moede heeft gezaaid, precies zoals men dat in normale jaren gewoon is te doen. IR. RAPTIS IS NIET LANGER EEN GRIEK De leider van Trotzkistische vierde in ternationale, ir. Michel Raptis, wiens ge vangenisstraf van 1 jaar en drie maan den wegens medeplichtigheid aan een poging tot valsemunterij ten behoeve van het Algerijnse bevrijdingsfront FLN vry- dag a.s. eindigt, is niet langer Griek. Dit heeft het Santen-Raptis comité gister avond in een telegram aan de ministers van Justitie en Buitenlandse Zaken meegedeeld: „comité is erin geslaagd een mogendheid te vinden die hem haar nationaliteit heeft verleend. Alle daarop betrekking hebbende bescheiden zyn reeds gearriveerd", zo wordt in het tele gram voorts meegedeeld. De ondertekenaars ervan, spreken de verwachting uit dat de heer Raptis nu zonder moeilijkheden „naar zijn nieuwe vaderland of land van keuze kan ver trekken". Men wenste om „begrijpelijke redenen" niet mede te delen welke nationaliteit Raptis heeft gekregen. Verwacht wordt dat ir. Raptis, indien de overheid de bescheiden goedkeurt, onmiddellijk door de Amsterdamse vreem delingenpolitie over de grens zal worden gezet, wanneer hy vrijdagochtend a.s. zal zyn vrijgelaten. De Amsterdamse dag blad-stenograaf Sal Santen die samen met Raptis in het valsemuntersproces terecht stond is vanmorgen in vrijheid gesteld. Panama wenst nieuw verdrag met de VS President Roberto Chari van Panama heeft bekendgemaakt, dat zijn regering streeft naar een nieuw verdrag met de VS over het Panamakanaal. Panamese nationalisten hebben de laatste jaren him kritiek op het huidige verdrag, dat in 1903 werd ondertekend, verhevigd. Volgens dit verdrag nebben de VS een „eeuwigdurend" pachtrecht op een zone. die tachtig km lang en zes tien km breed is. Zij betalen niervoor jaarlijks ongeveer t-weemiljoen dollar. Twee jaar geleden gebruikten Ameri kaanse militairen traangas om Pana mese nationalisten terug te drijven, die een Panamese vlag wilden planten in de kanaalzone.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5