Leraar tekenen Kennedy laat zich niet dwingen door chantage Voortvluchtig echtpaar te Brussel aangehouden Inleidend beraad moet aantonen dat Moskou wil onderhandelen Na verduistering uit brandkast Kerkelijk Leven HUIS FELIX EETHOEKEN TOONKAMERS DREEF Secretaris Chr. Techn. Avondschool „Katwijk" Tarief „SLEUTELTJES" WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1961 Keita en Soekarno in Washington President Keita van de Afrikaanse republiek Mali en zijn Indonesische ambtgenoot Soekarno hebben gisteren in Washington gedurende vijftig minuten overleg gepleegd met president Kennedy in het kader van de missie, die hun door de conferentie van de „niet-gebonden" landen in Belgrado was opgedragen. Keita vervulde een dubbele rol: hij trad niet alleen op als afgezant van de conferentie, maar ook als woordvoerder van de nieuwe Afrikaanse naties. Volgens goed-geïnformeerde kringen in Washington heeft Kennedy de boodschappers beleefd aangehoord en hun daarna, ter zake van de kwesties-Berlijn en 'Duitsland, mede' gedeeld dat de plannen van Chroesjtsjow geen basis bieden voor vrucht bare onderhandelingen, maar er alleen maar op gericht zijn de rechten van het Westen in Berlijn in een stortvloed van woorden te verdrinken. Kennedy zou Keita en Soekarno hebben medegedeeld, dat hij zich aan de conferentietafel met Chroesjtsjow niet zal laten dwingen zonder dat besprekingen op lager niveau hebben aangetoond, dat de Sowjet-Unie bereid is te onderhandelen inplaats van eisen te stellen. De vrede kan niet langer worden gewaarborgd door Westelijke concessies tegenover de Russische ,atoomchantage". Drie presidenten vandaag weer bijeen Reuter deelt mee, dat president Kennedy in zijn welkomstwoord zei, dat de problemen waarvoor de wereld zich ziet gesteld, op vreedzame wijze moeten worden opgelost, op een wijze die tegemoet komt aan het ver langen der betrokken volkeren om in vrijheid hun eigen leven te leiden. President Soekarno zei in een korte toespraak, dat zijn taak en die van president Keita er niet een was van bemiddeling, doch om de gedachten en bezorgdheid over te brengen van de conferentie van Belgrado, die ongeveer 750 miljoen mensen vertegenwoordigde. President Keita zei, dat hij en Soe karno een boodschap van vertrouwen brengen, omdat zij er van overtuigd zijn, dat het Amerikaanse volk alleen maar in vrede "/enst te leven. Zodra de ontvangstplechtigheden ach ter de rug waren, geleidde president Kennedy zijn gasten naar het wachten de hefschroefvliegtuig, dat daarop on middellijk koers zette naar het Witte Huis, waar de besprekingen tussen de drie staatshoofden onmiddellijk begon nen. Het eerste onderhoud duurde vijftig minuten. Er werd geen communiqué verstrekt. Vanmoi-gen kwamen de drie presidenten wederom bijeen, terwijl zij later samen in het Witte Huis de lunch gebruikten. TIJDELIJKE VERGUNNING AAN PORTUGEES Een 25-jarige Portugees derde machi- nest die zich op 8 augustus, terwijl zijn schip te Amsterdam lag, bij de Haagse politie heeft gemeld met een verzoek om politiek asiel, is door de politie op vrije voeten gesteld. De man was, han gende een onderzoek, in de arrestanten bewaarplaats te Den Haag ingesloten. Inmiddels heeft de minister van Justi tie beslist, dat de Portugees geen asiel zal worden verleend, daar hij feitelijk slechts tijdelijk verblijf in ons land wilde hebben. Wel is hem dit tijdelijk verblijf verleend, opdat hij zijn vertrek uit Ne derland zal kunnen voorbereiden. Het is niet bekend, waarheen de Portugees zal gaan. Men neemt aan, dat hij zal trach ten naar een Zuidamerikaans land te reizen. Naar Portugal wil hij, in ver band met zijn politieke overtuiging, in geen geval terugkeren. Doden Dij incidenten in Algiers en Oran In de arbeiderswijk van Bab el Oued in Algiers is het gisteravond na de be grafenis van een Europeaan die maan dag door een mohammedaan was neer geschoten, tot ernstige ongeregeldheden gekomen, waarbij volgens officiële gege vens zeven mensen, allen mohammeda nen, werden gedood. Eveneens zeven mohammedanen werden gewond. Twaalf Europeanen zijn gewond bij botsingen met de politie. Later vielen Europese Jongeren in de zelfde wijk mohammedanen aan. Een moslim die op een scooter reed werd ge dood. Daarna werd een trolleybus aan gehouden, waarvan de bestuui'der werd neergeslagen. Sterke politietroepen ruk ten toen uit om de orde te herstellen. Nadat het in de vroege avonduren rustig was geworden in Bab el Oued, werden incidenten gemeld uit de nabij gelegen mohammedaanse wijk. Bij incidenten die zich maandag (het Sterke stijging van rijksstudietoelagen Het aantal toegekende rijksstudietoe lagen voor het wetenschappelijk onder was is in tien jaar bijna vervijfvoudigd en het bedrag dat er mee gemoeid was werd ruim acht maal groter. Van de 15.692 aanvrag voor het studiejaar 1960/ 15.692 aanvragen voor 't studiejaar 1960/ een bedrag mee gemoeid van f 20.162.470. Tien jaar geleden ging het nog slechts om 5328 aanvragen, 2507 toekenningen en een bedrag van f2.372.618. Dit blijkt uit een artikel van mr. A. B. L. M. Kreijkamp, chef van de afdeling rijksstudietoelagen van het ministerie van O., K. en W. in „Demokrater", het orgaan van de Werkstudentenliga. joodse Nieuwjaar) en gisteren hebben voorgedaan in de joodse wijk van Oran zijn drie mohammedanen omgekomen. Achttien Europeanen en zes mohamme danen werden gewond. Bijna tachtig mensen zijn ter ondervraging aange houden. Dc Amsterdamse politie heeft bericht ontvangen uit Brussel dat daar op 3 september j.l. zijn aangehouden een 40-jarige assistent boekhouder en oud-SS'er en zijn vrouw. Sinds begin augustus werd naar dit voort vluchtige echtpaar, dat in Amsterdam jarenlang heeft geleefd onder de naam B, gespeurd in verband met een verduistering van ruim f. 25.000 uit de brandkast van beider werkgever, de Amsterdamse tentèn- en dekkledingfabriek Gebr. Faber N.V. te Amsterdam. Het echtpaar zal zo spoedig mogelijk naar Amsterdam worden overgebracht. Toen de Belgische politie de echtelie den op zondag 3 september j.l. aanhield wist zij niet dat hun opsporing door de Amsterdamse politie via Interpol was verzocht. Dat bleek pas veel later, toen zij nader aan de tand werden gevoeld over het niet in bezit hebben van de vereiste grensdocumenten. Wegens verbo den grensoverschrijding was het echt paar namelijk aangehouden. Pas een paar dagen geleden kwam vast te staan dat het echtpaar wegens verduistering door de Amsterdamse politie werden ge zocht. In de koffer van de man werd nog een bedrag van ruim f 18.000 aangetroffen. De Belgische onderzoeksrechter zal thans een beslissing moeten nemen wat er met het echtpaar gaat gebeuren. Daarna kan over een eventueel uitleve ringsverzoek worden beslist. ,De man die als S.S.-er heeft dienst gedaan en daardoor statenloos is gewor den, was bezig zich te voorzien van valse documenten, waarmee hij waarschijnlijk wilde verder reizen naar Frankrijk. Hij zou ook wapens in zijn bezit hebben ge had. Het echtpaar, sinds een half jaar werkzaam op de boekhoudafdeling van de gebr. Faber N.V. in Amsterdam, ver dween op 5 augustus j.l. spoorloos. De hospita kreeg een maand huur vooruit betaald, omdat het echtpaar met vakan tie zou gaan. Volgens de werkgever was het echtpaar daaraan nog niet toe, waarna op maandag 7 augustus j.l. de vei-duistering van het bedrag van ruim f25.000 uit de kluis van de firma werd ontdekt. Toen bleek bovendien dat het echtpaar vele jaren onder de valse naam Borgers in Amsterdam heeft geleefd. De ware identiteit van de man kon worden vastgesteld aan de hand van een uit 1939 daterende foto, die bij de politie- herkenningsdienst werd gevonden. ned. herv. kerk Beroepen ln de N.O. Polder (wflkgem. Marknesse) (toez.) G. Wasenaar te Har derwijk te Werkendam-Nieuwendijk J. E. L. van der Geest. kand. te 's-Graven- hage te Sint Anthoniepolder T. van Delen te Nieuweroord te Giessendam- Neder-Hardinxveld J. van Wier te Putten te Elspeet, Garderen en Nederhemert B. Haverkamp te Blauwkapel-Groenekan. Aangenomen naar Helium M. Brihksma te Ovreschild naar Heerlen-Heerlerhelde D. C. C. Stap te Nleuw-Weerdinge. geref. kerken. Beroepen te Groningen-Noord (vac. J. G. Marseille) R. Slertsema te Aal ten te Oosterland op Texel G. H. Gerritsen te- Dronrijp. chr. geref. kerken Tweetal te Aalsmeer D. Biesma te Utrecht en J. W. de Bruin te Zaandam. geref. gemeenten Tweetal te Tholen W. Hage te Middel burg en A. Hofman te Zeist. Bedankt voor Giessendam A. Hofman te Zeist. Gereformeerde Synode Taak van diakenen De generale synode van de Gerefor meerde Kerken heeft zich 'n haar dins dag te Apeldoorn gehouden zitting aller eerst beziggehouden met het rapport van deputaten over de plaats en de taak van de, diakenen op de meerdere vergade ringen, waarover prof. C. van der Woude rapporteerde. De synode van Assen had over deze zaak een voorlopige beslissing genomen, Drie van de dertien particuliere sy noden hadden bezwaar tegen de beslis sing van Assen. De commissie stelde voor het principe-besluit van Assen defi nitief te verklaren. De synode kon de behandeling van deze zaak in de och tendvergadering nog niet tot een einde brengen. In de middagvergadering heeft de sy node het rapport van deputaten voor advies inzake financiële moeilijkheden van deputaatschappen en een billijke verdeling van de lasten over de kerken behandeld. Rapporteur was ds. G. F. Hajer uit Beilen en namens deputaten accountant T. van der Kooy uit Den Haag. De synode besloot een commissie te benoemen bestaande uit vijf personen, van wie drie lid zijn van de synode en twee financiële deskundigen, die al of niet lid van de synode zijn. en deze op te dragen de synode te adviseren bij het vaststellen van de begrotingen der depu taatschappen, de samenstelling van de collectewijzen en voor het Fonds voor Algemene Kerkelijke Arbeid nodige be dragen. Bovendien moet de commissie een voorstel aan de synode doen betref fende de quotatienormen voor de vor ming van het Fonds voor Algemene Ker kelijke Arbeid. Zij zal het beheer voeren over het fonds voor deze arbeid en daarover aan een volgende generale synode rapp; uitbrengen. De synode zette zich daarop opniefjpjj aan de behandeling van een rapp. over de plaats van de diakenen. Tal t bezwaren uit de synode kwamen teg hetgeen de commissie voorstelde. - Twee leden dienden een tegenvoorx in. Het resultaat van de langdurige t sprekingen was. dat het rapport iu de commissie terugging voor nadere t zinning. Hulp van kerken Pe aan Kongo De Wereldraad van Kerken heeft t dringend beroep gedaan op de aangexiEind ten kerken, hulp te willen bieden ajDAF de vluchtelingen, die uit Angola Konjing. binnenstromen. Dagelijks neemt hi Eng' aantal, dat inmiddels tot 130.000 is j p, stegen, met ongeveer 600 personen Zij komen uitgeput en uitgehongerd I n de grens aan, velen zijn bij de geved wor' ten gewond. wag De hulpverleningsorganisatie van ®e|g protestantse kerken in Kongo, die t»ut0 dens de ernstige hongersnood in de p-, vincie Kasai door uitdeling van medici nen en levensmiddelen vele Baloeba'sh leven heeft kunnen redden, biedt tha ook hulp aan de Angolese vluchteling^ De protestantse kerken hebben de zq voor ongeveer 50.000 mensen. De Ve enigde Naties verschaffen voedsel, deke en kleding. De kerken regelen de verdij opvang en trachten vestigingsmogelijki den te vinden, teneinde te voorkomt dat de vluchtelingen zich naar Leopol ville begeven waar momenteel reeds me dan 75.000 werklozen zijn. Groot tekort aan artsen Daar de Verenigde Naties medicijn) en andere voorraden slechts naar h paalde vaste punten vliegen, wordt q geld gevraagd om medicijnen per vliet tuig naar andere afgelegen noodgebiedi te kunnen brengen. Wanneer men wet dat de vervoerskosten ongeveer 60 ce per kg bedragen, is duidelijk welke b dragen hiermede zijn gemoeid. Ni steeds zijn de kerken bezig, doktoren' zoeken die bereid zijn in Kongo te gas werken. Van de 100 artsen die nodig zi; zijn er momenteel 20 gevonden. Voor onafhankelijkheid van Kongo waren i 750 doktoren, dat wil zeggen één arts i elke 20.000 inwoners. In geheel Kon* zijn thans slechts 250 artsen werkzaa; Onder hen zijn nu ook de eerste t* Kongolezen. Zij behaalden in juli hi graad. Naar schatting zal het echti tenminste nog 25 jaren duren voor Konj over voldoende afgestudeerde Kongole artsen kan beschikken. De Stichting Oecumenische Hulp as kerk en vluchtelingen te Utrecht is Nederland het coördinerend orgaan va de interkerkelijke hulpverlening vs negen kerkgenootschappen. Een bijdrage van f 10.000 werd ree ontvangen van de Geref. Kerken. C giro 5261 van de Stichting OecumeL sche hulp aan kerken en vluchteling) te Utrecht kan men giften voor Kon; storten. Binnenkomende giften, zullt, zowel voor de Angolese als voor i Kongolese vluchtelingen worden gebruik d0< dei Witte Rozenstraat 19, bev. 4 kamers, keuken, zolder. Bez. maand., woensd., vrijdag- en zaterdag. Corresp. Hoge Rijn dijk 54, Leiden. gevitamineerd Geel uw kal dagelijks Felix (met vlees ol vis) HtDil gezonde en voor delige voedsel geelt hem een prachtig glanzende vacht. Per pak van i 275 gram 40 ct. Openbaar Slachthuis Vrijdagmiddag half twee verkoop van een grote party MAGER RUNDVLEES en LAMSVLEES. voorw. goedgekeurd. De verkoper, J. VAN TONGEREN. 30 soorten van 140.— tot 850.—. BURGSTEEG 3-5-12 NIEUWSTRAAT 1 25 jr. ongeh.. wenst werkter rein naar Leiden (of omg.) te verplaatsen. 10 jaar adm. erv., accuraat, harde werker, goed correspondent, organ, verm. Prima get. schr. en vet. Diplo ma's mulo, typen, middenst., boekh., Ned.- en Eng. Hand.c. Stud. v. Duits en Frans. Brieven aan het bureau van dit blad no 29340. TEL. 3128—0 1711 met kook- en stookgelegen- heid. Ook zolderetage komt in aanmerking, mits stromend water aanwezig. In Leiden of omstreken. Brieven bureau van dit blad no. 29309. voor de bouwkundige vakken, zo mogeiyk in het bezit van de wetteiyke bevoegdheid. Sollicitaties te richten aan de directeur. 1—20 woorden f L 130 woirden 1.50 -een woord hoogstens 12 letters) Bewijsnummers 10.10 extra Toezending oummeroneveD c 0.20 meer. „Sleuteltjes" worden oehoudens georek aan plaatsruimte dagelijks opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4