Leidse verkeersknoop wordt niet ontward door betere invalswegen Deskundige opleiding jeugd-leiders in spé Lezers schrijven Veranderingen in en steun aan het openbaar vervoer geivenst? Volksuniversiteit K 0 LJA CURSUSSEN AOSRAM Leidse heren kunnen zich door dames laten knippen 278 GROENEN pgericht 1 maart 1860 Woensdag 13 september 1961 Tweede blad no. 30451 Gram. Nws, 9.10 aterst. .50 V. Omr. i- en gram. 14.00 'rouw. S. Huidige situatie «act, jg onhoudbaar ly lezing van het artikel over de op- M°r- 'fjng van de tramlijnen naar Den rt,18 *8 in ^et L D- van 2 sePtember 1961 Sine *n er enige vragen. li 45 feliswaar kan Leiden zijn plannen nood- een nieuwe toegangsweg naar de land. dvia de Lammenschansweg realiseren, ïram. ih men mag wel bedenken ,dat de ujzer. dpunten in het verkeer zich elders ,jn(ien. Bovendien moet betwijfeld U7 'den of het wel juist is een inv&lsweg der kruisingen tussen twee btbevolkte woonwijken (Professoren- ocaal t en Tuinstadwijk) te projecteren. Nws. gevolgen voor de plaatselijke bewo- s zullen niet onverdeeld gunstig zijn valt verder te voorzien, dat door e verkeers-„injectie" de opstoppingen kine' de binnenstad nog zullen toenemen, geen de snelheid van het openbare stro- voer niet ten goede komt, de beken- vicieuze cirkel! 'erder stijgt door een en ander de •keerbehoefte in de binnenstad, ter- Oog- i de beschikbare parkeerruimte ten- igië- r0ige van de geprojecteerde bushal- ispel* i juist kleiner zal worden. Iet opbreken van de tramrails in de jienstad zal onder de huidige om- pdigheden grote moeilijkheden voor ->rdr verkeer en het zakenleven veroor- ten, terwijl ook niet valt te voorzien, d. het op de Rijnsburgerweg zal gaan. 5 In |dens de weekeinddrukte van zondag- ddag 3 sept. waren er busdiensten, die i kwartier nodig hadden, om van 4s gstgeest naar het station te komen 96 gens het zich voortplanten van de Stoppingen bij de Steenstraat en de itionsweg. De auto's reden en stonden Visselend in file van de grens met gstgeest tot bij het Kort Rapenburg! d. rdient het geen aanbeveling met het het enbreken van de Rijnsburgerweg te Jt®1- chten tot de weg door de Kikkerpol- o'j?9 r klaar is? (Hoe lang duurt dat eigen- t nog?) Tevens toont dit voorbeeld /ra- er eens aan, dat er niet in de eerste Ge- kats behoefte is aan invalswegen, doch *zz- n omleidingen voor de binnenstad, en 'ws. igt hiervoor schijnt geen geld te zijn. am. Iws. nse Reconstructie Haarlemmerstraat 00 Boudt de reconstructie van de Haar- nmerstraat in, dat er bredere trot- rs komen, zodat de voetgangers in ïe winkelstraat niet langer gedwon- worden voor iedere kinderwagen het ,s" ïttoir te verlaten en zichzelf en an- n; ten in gevaar te brengen? Ik ben Br niet geheel gerust op, want op de Igewoerd is niets van dien aard tot 130 uid gebracht. Het winkelende publiek rs- u ook al gediend zijn met een strin- oo nte snelheidsbeperking voor het mo lde -verkeer, geen overdreven luxe in een lalle en drukke winkelstraat. ia- Verlenging buslijnen leeft het gemeentebestuur, nu de M verdwijnt, gedacht aan de moge- beid, de Eltax-lijn door Leiden zuid- Jst, die zyn eindpunt heeft aan de arenmarkt, door te trekken naar de Doi via Hooigracht en Haven? De Kooi ijgt dan eindelijk een vlotte verbin- ng met het centrum. De buslijn, die HTM vervangt, kan beter via de reestraat geleid worden. Voorts is het jammer, dat de recente irmindering van de frequentie op de aslijnen 1 en 2 van de NZH en de in 't ,r? Kirjaar ingevoerde eenmansbediening n_ frequentie-vermindering op de lijn ur eiden—Noorwijk het vervoer op latstgenoemde lijn verliep in de afge- pen weken evenmin geheel bevredi- Kd niet gepaard is gegaan met rtrekking van de buslijnen uit duin- l bollenstreek van het station af door Zoekt O een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.—. Of f 300.— en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. de binnenstad naar de NS-halte Lam menschans, waar plaats genoeg is voor een eindpunt. Aldus kunnen de nadelen van genoemde maatregelen enigszins worden ondervangen, omdat overstap pen van voor het centrum bestemde reizigers, die een groot deel van het vervoer uitmaken, dat overbodig wordt. Bij de huidige gang van zaken komt er weinig terecht van de plannen van een beter openbaar vervoer, waarmee de opheffing van de tramlijnen in het ver leden immers is verdedigd. Vervoersonderzoek Bestaan er, mede in verband met het chronische personeelstekort bij de ver voerbedrijven, al plannen om een alge meen onderzoek in te stellen naar de vervoersbehoeften van Leiden met de omliggende plaatsen? Velen zijn van mening, dat met name het openbare vervoer te pietepeuterig wordt aange pakt, een verschijnsel, dat mogelijk sa menhangt met een te beperkte visie op de noodzakelijke functie van dit vervoer. Zelfs de Nederlandsche Spoorwegen lopen achter de ontwikkeling aan wat het vervoer over korte afstanden (be neden 20 km) betreft. Het is een ern stige tekortkoming, dat de spoorwegen in de Randstad nog steeds niet beschik ken over speciaal licht voorstadsmate riaal, zoals dat in het buitenland veel vuldig wordt gebruikt. Er zijn ook veel te weinig halteplaatsen, samenhangend met een te gering aantal lynen, die bo vendien onvoldoende in de centra door dringen. De bebouwing breidt zich uit, doch het lynennefc is nog steeds het zelfde, met hier of daar een haltplaats erbij. Waarom wordt bijv. het station Voorschoten nog steeds niet (weer) ge bruikt? Het ontgaat velen blijkbaar, dat het wegverkeersnet hierdoor onnodig wordt belast. Het is natuurlijk prachtig, als het openbare vervoer winst oplevert, maar het is de vraag, of het wegverkeer van dit streven wel voordeel heeft! In de drie grote steden is de renta biliteit van het openbare vervoer nood gedwongen reeds lang door de ontwikke ling achterhaald. Mogen wij in kleinere steden, met naar verhouding even grote verkeersproblemen, die rentabiliteit van het openbare vervoer blijven eisen? An ders gesteld: kunnen wij van de ver voerbedrijven verlangen, dat zij alle voorzieningen ten behoeve van het openbare vervoer zelf bekostigen en daarbij verwachten, dat dit openbare vervoer aan het doel beantwoordt, nl. het vervoer van zoveel mogelijk perso nen, veilig, vlug en voordelig? W. v. ROOIJEN Advertentie LEER schilderen, boetseren, weven, leerbewerken, voordragen, enz. vraagt het jaarprogramma aan PLANTSOEN 25 - TEL. 31841 Riemen te kort Over het algemeen kunnen wij de be denkingen van de heer Van Rooyen wel onderschrijven, doch wy zouden er het volgende bij willen aantekenen: Inderdaad stimuleren goede toegangs wegen het rijverkeer in de binnenstad, waar nu al een vrij hopeloze situatie bestaat. Deze toegangswegen vormen echter een onderdeel van het ontwor pen wegenschema, dat ook voorziet in omleidingswegen, goede verkeerstraver- sen door de stad en parkeerterreinen. Vanzelfsprekend kan dit schema niet ineens verwezenlijkt worden. Logischer ware geweest eerst de toestand in de binnenstad te verbeteren, vervolgens de ringwegen tot stand te brengen en ten slotte te zorgen voor parkeergelegenhe- den en toeleidingswegen. Maar men moet roeien met de riemen die men heeft, en deze schijnen nu eenmaal ake lig kort te z\jn, zodat men slechts hier en daar te hooi en te gras een detail van het plan kan uitvoeren. Het is niet onbegrijpelijk, dat men dan gaat ver beteren, waartoe ook maar gelegenheid bestaat, ook al past dit niet geheel in het ideale urgentieschema. „Tijdelijk" (een heel gevaarlijk woord overigens) zal men dus ook de nadelen van een te vroege detailverbetering moeten accep teren. Overigens kunnen slechts ten koste van zeer grote kapitale toegangs wegen met vrije kruisingen worden aan gelegd, en deze kapitalen zijn er nu een maal niet. Voor de reconstructie van de Haar lemmerstraat zijn nog geen definitieve plannen. Uit de Hogewoerd zijn slechts de rails verwijderd door de sloper, die na een aanbesteding opdracht kreeg tot verwijdering van de baan en bovenlei dingen. Verbetering van de toestand voor de voetgangers lag hierby in dit stadium nog niet in de bedoeling, terwijl het overigens twijfelachtig is, of hier verbreding van de trottoirs mogelijk zou zijn zonder ernstige moeilijkheden voor het rijverkeer (o.a. de wielrijders). Snelheidsbeperking is niet mogelijk, zolang geen veranderingen in de ver- keerswetgeving zijn aangebracht. Deze wetgeving voorziet slechts in beperking i tot 50 km per uur in de bebouwde kom men en een ontheffing tot 70 km per i uur op bepaalde trajecten. Verdere be perkingen heeft men niet willen aan vaarden. De busroutes zijn (zoals trouwens het gehele complex van het openbaar ver voer) nog in studie. Het is inderdaad te hopen, dat er spoedig spijkers met kop pen worden geslagen en ingrijpende wij zigingen worden ingevoerd, want de tegenwoordige situatie is allesbehalve bevredigend. Inderdaad mag de vraag gesteld wor den, of de vervoersbedrijven zelf ten volle de lasten moeten dragen van het openbaar vervoer, aangezien het hier om een gemeenschapszaak gaat. Bij een goed openbaar vervoer zijn ook diege nen gebaat, die er zelf geen of nauwe lijks gebruik van maken, zodat bijdra gen van de gemeenschap wel gerecht vaardigd lijken. Het wil ons echter voor komen, dat vooralsnog de beschikbare middelen beter besteed kunnen worden aan zo snel mogelijke uitvoering van het wegenschema, waardoor reeds een deel van de moeilijkheden van het open baar vervoer ondervangen zou kunnen worden. Red. Leidsch Dagblad WEGVERLICHTING In tegenstelling met het Lammen- schansplein, waar met kwistige hand straatlantaarns zijn geplaatst, hult de Voorschoterweg zich 's avonds nog in het nachtelijk duister. Uit het onlangs plaats gegrepen ongeval blijkt, dat alléén zij die met de „situatie ter plaatse" be kend zijn. deze weg en fietspaden kun nen gebruiken zonder gevaar te lopen enige ledematen te breken. Bij de halte „Rooseveltstraat" van de „Blauwe" heerst 's avonds een Egyptische duisternis, nu en dan doorboord door de koplampen van een passerende auto, van welke „doorbraak" de passagiers al strui kelend over rails een dankbaar gebruik maken om heelhuids de begane weg te bereiken. Het is mij niet bekend wie voor de verlichting moet zorgen: de provincie of de gemeente Leiden, doch het wordt tijd dat aan deze noodtoestand spoedig een einde komt. A. Roos J. v. Campenlaan 37 Advertentie Officiële publikaties VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en Wethouders van Leiden rengen ter openbare kennis, dat zij ebben besloten: Évoor de Hogewoerd, voorzover gelegen tussen de Kraaierstraat en de Nieuwe- brugsteeg en tussen de Koenesteeg en de Watersteeg, aan de zijde der even huisnummers een wachtverbod in te stellen op de Papengracht op de hoek van de Breestraat voor het verkeer met alle voertuigen, behalve rijwielen, een ver bod links afslaan in to stellen. Afschriften van dit besluit zijn ver- onden aan de Hoofdingenieur-Directeur 'an de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, jan de door de Minister van Verkeer en vaterstaat aangewezen verenigingen, be- lartiging van verkee*sbelangen ten doel lebbende, en aan Gedeputeerde Staten 'an Zuid-Holland. ONTTREKKEN AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lelden «engen ter kennis van belanghebbenden, Jat met Ingang van 14 september 1961 <ot en met 27 september d.a.v. ter ge meentesecretarie. afdeling Openbare Wer- ten (Stadhuis, kamer 111), ter inzage zal J8gen een ontwerp van een door hun Allege aan de Gemeenteraad voor te «ellen besluit krachtens artikel 9 der Wegenwet (met toelichting en situatie tekening) tot het aan het openbaar ver der onttrekken van de Jan Bannensteeg. Eventuele bezwaren tegen dit voorstel Boeten uiterlijk op 4 oktober 1961, over eenkomstig artikel 10, lid 2, van genoemde wet bij de Gemeenteraad worden lnge- Slend. LEIDEN, 12 september 1961. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester, P. H. VAN KINSCHOT de secretaris, M. J. BIK, loco-secretaris. Aantal deelnemers groter dan vorig jaar? Om aan de vraag naar opleidings- en bijscholingsmogelijkheden voor de jeugdopleiding te kunnen voldoen, organiseert de LJA ook voor het komende seizoen weer een aantal cursussen. Op 18 september wordt in het Leidse Volkshuis een algemene voorlichtings- en inschrijvingsavond gehouden, waar men enigszins een indruk kan krijgen van duur, doel en aard van de cursussen. Joop Koevoets, een van de cursusleiders, zal die avond een demon stratie geven met zijn schimmenspel. Bovendien wordt een door de heren G. v. d. Wijngaard en A. Labordus vervaardigde film vertoond, die de handenarbeid tot onderwerp heeft. De keuze is ruim. Er zijn tien cursus sen, waarvoor men kan inschrijven. Zo staan er de bekende handenarbeidcur- sussen op het programma. Voor de A- cursus kan men een diploma halen, dat is ingesteld door de Nederlandse Handenarbeid Federatie. De B-cursus sluit hier op aan. De eerste cursus staat onder leiding van de heer Labordus, de tweede wordt geleid door Roel Kops. Voor hen, die de eenvoudige handen arbeid onder de knie willen krijgen, be staat de mogelijkheid in te schrijven voor een cursus, die slechts acht lessen omvat. Het vervaardigen van kunst- en siervoorwerpen van metaal, een cursus die vorig jaar voor de eerste maal in het programma was opgenomen en buiten gewoon „ingeslagen" is staat ook nu weer voor inschrijving open. Gewerkt wordt onder leiding van de edelsmid, mevr. J. Stöxsen—Tesink. Expert Jan Stoovelaar van de Leidse Kampeerraad zal cursisten vakkundig en uitvoerig inlichten over het opzetten van tenten, het koken in gamellen, het maken van een veilig vuur enz. Hij leidt de gloed nieuwe cursus Kampeerinstructie, die ongetwijfeld veel belangstelling zal ge nieten. Direct volgend op deze cursus, zullen I de cursisten een praktijkstage kunnen doormaken bij het gloednieuwe jeugd honk „Korte Vliet", waar de mogelijk heid bestaat een 40-persoonstent" op te slaan. Ook nieuw zijn de op elkaar aanslui tende cursussen Poppenkast- en Schim menspel. Beide staan onder leiding van knipkunstenaar Joop Koevoets. De heer C. Brouwer, een bekende naam in de pottenbakkerswereld, zal de cursisten in vijftien lessen leren hoe zfj zelf goed en goedkoop woningen en clubhuizen kunnen inrichten of moder niseren. Deskundige inleiders zullen de drie, zo langzamerhand traditioneel geworden, gespreksavonden leiden. Gesproken zal worden over het onderwerp „Ons werk met jeugdigen". Tenslotte kan ook ingeschreven wor den voor de gesloten cursus Social Groupwork, een cursus die bestemd is voor directie en stafleden van jeugd- en clubhuizen. Deze cursus staat onder leiding van het Bureau voor Groeps- arbeid uit Amsterdam. Vorig jaar namen 146 personen aan de verschillende cursussen deel. Zal dat aantal dit jaar overtroffen worden? BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Petronella, dr van J. van Duijn en L. Guljt; Olav Petrus, zn van J. M. A. ten Broek en M. P. Dahlkamp; Erna Lyda Paulien, dr van F. J. Bekker en A. J. v. d. Akker. OVERLEDEN 6 Jr, zoon; H. Bouw- n; J. E. F. Samplon, 85 L. J. A. Knura, 6 meester. 68 Jr, man; Jr, vrouw: I. Koppeschaar, 74 Jr, man: B. J. van der Zon, 57 Jr, man; C. den Engelsen, 63 Jr, man; A. de Boer, 79 jr, man. H. C. Uljee 40 jaar bij uitgeverij Brill Gisterochtend werd de heer H. C. Ul jee, zetter bij de uitgeverij E. J. Brill, ge huldigd voor het feit, dat hij 40 jaar bij deze firma in dienst was. De huldiging geschiedde in de nieuwe drukkerij van Brill aan de Plantynstraat, waar de ju bilaris 27 juni j.l. de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau werd uitgereikt. De directeur, de heer F. C. Wieder jr. memoreerde in zyn toespraak de bijzon dere kundigheden, van de jubilaris, die hem reeds spoedig tot specialist hadden gemaakt op het gebied van de Griekse taal. Het hoge niveau van Brills vele fi lologische uitgaven, zo betoogde hij ver der, is dan ook zeker voor een groot deel te danken aan het vakmanschap van specialisten als de jubilaris. De heer Wieder besloot zyn toespraak met de overhandiging van een enveloppe met in houd. Namens het technisch en het kantoor personeel spraken vervolgens de heer C. M. Goedhart, ass.-bedryfsleider en C. J. Oostwouder, chef calculatie. Beiden leg- De eerste werkzaamheden voor de bouw van de Coentunnel zijn begonnen. Aan de noordzijde van het Noordzeekanaal is een bagger molen begonnen met het graven van het bouwdok, waarin de cais sons worden vervaardigd Advertentie den de nadruk op de evenwichtigheid en de gedegen bekwaamheid, waarmede de jubilaris gedurende zoveel jaren het be drijf heeft gediend. Van hen mocht de heer Uljee namens de afdelingen enige fraaie geschenken in ontvangst nemen. Na een dankwoord van de jubilaris volgde een gezellig samenzijn van het voltalilge personeel. Er hebben zich dit jaar 278 kandida ten gemeld voor het lidmaatschap van het Leidsche Studenten Corps, dat is 11 meer dan vorig jaar toen er 267 groenen waren (in 1959 „slechts" 237). Er hebben zich enkele merkwaardige verschuivingen voorgedaan in de verde ling over de faculteiten, in het bijzonder in de medische, filosofische en litteraire faculteit. Onder de groenen bevinden zich name lijk 81 aankomende medici, tegen 61 in 1960 en 71 in 1959. De dalende tendens van vorig jaar heeft zich derhalve in het tegendeel omgezet. Het aantal aanko mende Corpsleden in de filosofische fa culteit bedraagt 69. hetzelfde aantal van 1959, doch aanzienlijk minder dan in 1960 toen het er 80 waren. In 1960 sprong het aantal groenen in de litteraire facul teit van 21 in 1959 naar 60. Dit jaar daalde het van deze opmerkelijke hoog te weer naar 20, minder dus zelfs nog dan in 1959. In de juridische faculteit hebben zich 94 groenen laten inschrij ven, tegen 90 vorig jaar en 69 in 1959. De theologische faculteit telt dit jaar 3 groenen tegen 1 in 1960 en 0 in 1959. Voorts behoren 11 groenen tot de ver enigde faculteiten, terwijl dit er vorig jaar 9 en in 1959 slechts 7 waren. Prof.Vlekke tevens buitengewoon lector By K.b. is prof. dr. B. H. M. Vlekke, vanwege het Leidsch Universiteits-Fonds bijzonder hoogleraar in de actuele in ternationale staatkunde, tevens benoemd tot buitengewoon lector in de faculteit- der rechtsgeleerdheid om onderwijs te geven in de internationale betrekkingen van de nieuwste tijd Door deze benoeming is de vervulling op korte termijn mogelijk geworden van de vacature ontstaan door het overly- den van dr. mr. F. Gosses, lector in de internationale en politieke geschiedenis van de nieuwste tyd. GEPENSIONEERDEN BIJ SPOOR- EN TRAMWEGEN BIJEEN In het gebouw Prediker werd gister middag een ledenvergadering gehouden van de afdeling Leiden van de Bond van Gepensioneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen. De voorziter de heer J. Jan sen heette de aanwezigen hartelijk wel kom. Vervolgens werden tal van voorstel len besproken voor de algemene bonds vergadering, welke 25 oktober in het Ge bouw van K. en W. te Utrecht wordt ge houden. Nadat vyf afgevaardigden naar de algemene bondsvergadering waren be noemd werd de viering van de feest avond besproken. COLLECTE „HET ZONNEHUIS" De collecte, welke vorige week gehou den is ten bate van de „Vereniging Het Zonnehuis", afdeling Leiden heeft ruim f 1750,opgebracht. Dank zij de mede werking van vele zijden een prachtig re sultaat. Ambassadeur Van Royen terug naar Washington Dr. J. H. van Royen, Nederlands ambas sadeur in de V.S., is vanochtend met een deel van zyn familie van Schiphol naar Washington teruggekeerd. Hy heeft in Nederland eerst van zijn jaarlijkse verlof genoten en woonde daarna in Den Haag nog de ambassa deursconferentie by. Maatregel uit personeelstekort In het kader van het winterprogram- ma, dat o.m. weer de gebruikelijke ont wikkelingsavonden en de lesavonden voor de vaktechnische werkgroep omvat, start de afdeling Leiden van de Ned. Kath. Kapperspatroonsbond dinsdag 26 sep tember met een Nederlandse noviteit: een cursus heren-knippen voor dames. Deze primeur in het Leidse herenkap persvak kreeg zyn definitieve beslag tij dens de openingsavond van het seizoen 1961'62, welke gisteravond onder voor zitterschap van de heer E. M. Langezaal UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN By onderscheiden besluiten van cura toren der Leidse Universiteit is: D. Boschma, wetenschappelyk ambtenaar in tijdelijke dienst by de geologie, be noemd tot wetenschappelyk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst: mej. C. L. D. C. Bruins, wetenschappelijk hoofd ambtenaar by de kindergeneeskunde, benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar A; dr. R. de Bruyn Ouboter, wetenschappelyk ambtenaar in tydelijke dienst by de natuurkunde, benoemd tot wetenschappelyk ambtenaar le-klasse in tydelijke dienst; dr. B. C. Damsteegt, belast met onderwijs in de spraaktech- niek en de didactiek van het Neder lands in tydelijke dienst by de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, benoemd tot wetenschappelyk hoofdambtenaar in tydelijke dienst; dr. J. G. Defares, we tenschappelyk hoofdambtenaar in tijde lijke dienst bij de fysiologie, benoemd tot wetenschappelyk hoofdambtenaar A in tydelyke dienst; R. J.Djadjadiningrat hoofdassistent by de inwendige genees kunde, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst; dr. Z. Dokoupil, wetenschappelyk hoofd ambtenaar in vaste dienst bij de natuur kunde, benoemd tot wetenschappelyk hoofdambtenaar A; E. F. Fuhrhof, hoofdassistent by de cardiologie, be noemd tot wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst; mej. mr. J. van der Jagt, wetenschappelyk amb tenaar in vaste dienst bij de bibliotheek, benoemd tot wetenschappelyk ambte naar le-klasse; R. O. de Jongh» weten schappelijk ambtenaar le-klasse in tydelijke dienst bij de organische chemie voor 't tijdvak van 1 aug. 1961 tot 1 aug. 1962, wederom in deze functie benoemd; dr. J. A. Kijlstra, benoemd tot weten schappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de fysiologie; dr. J. A. Los, wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tydelijke dienst bij de anatomie, voor het tijdvak van 1 januari 1961 tot 1 januari 1962, wederom in deze functie benoemd; M. R. Mackenzie, wetenschap pelijk hoofdambtenaar A in tijdelijke dienst bij de verloskunde, voor het tijd vak van 1 september 1961 tot 1 septem ber 1962 wederom in deze functie be noemd; dr. P. Martinez, wetenschappe lijk ambtenaar le-klasse in tijdelyke dienst bij de anatomie, voor het tijdvak van 1 januari 1961 tot 1 januari 1962 wederom in deze functie benoemd; dr. A. Miedema, wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij de natuur kunde, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst; W. van der Slik, wetenschappelijk amb tenaar in tijdelijke dienst bij de inwen dige geneeskunde, benoemd tot weten schappelijk ambtenaar in vaste dienst; R. Steinitz, benoemd tot wetenschappe lijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Sterrewacht; dr. H. A. Valkenburg, wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelyke dienst bij de inwendige genees kunde, benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst; J. H. Visser, wetenschappelijk ambtenaar in tydelyke dienst bij de anorganische chemie, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in vaste dienst; dr. P. E. Voorhoeve, wetenschappelyk hoofd ambtenaar in tijdelijke dienst bij de fysiologie, benoemd tot wetenschappelyk hoofdambtenaar in tydelyke dienst; dr. A. G. de Wilde, wetenschappelyk hoofd ambtenaar in vaste dienst by de anato mie, benoemd tot wetenschappelyk hoofdambtenaar A. in de bovenzaal van „Zomerzorg" werd gehouden o.m. door de diocesane be stuurder, de heer H. Doeleman en ka pelaan C. Netten, geestelijk adviseur van de afdeling, werd bijgewoond. Deze cursus zal voorshands worden ge geven aan de echtgenoten, dochters en naaste vrouwelijke familieleden van de afdelingsleden en kan worden gezien als een uitvloeisel van het grote personeels tekort, waarmee het herenkappersvak te kampen heeft. Als gevolg van dit tekort is het aantal z.g. eenmanszaken hand over hand toe genomen en zien de kappers zich da gelijks gesteld voor de problemen, die de overbelasting op de z.g. spitsuren en het gemis aan inkomsten by ziekte e.d. met zich meebrengen. Daar het in vele gevallen een uitkomst zou zyn als een echtgenote, dochter of vrouwelijk fami lielid tijdens de spitsuren of ziekte de helpende hand kan bieden, heeft het af delingsbestuur na lang en rijp beraad besloten een speciale cursus in het he ren-knippen voor dames te organiseren. Aangezien zich reeds een aantal da mes voor deze cursus opgaf en de le den Dofferhoff, Stouten en Korvar be reid gevonden werden om geheel belan geloos les te geven, kon tot de realisatie van het besluit worden overgegaan. Voorts werd nog besloten tot het be noemen van een adviescommissie in het damesvak. Daar mej. C. van Wisse we gens omstandigheden haar bestuursfunc tie ter beschikking had gesteld, werd in haar plaats bij acclamatie de heer J. F. Sauer uit Noorden gekozen. De voorzitter bracht mej. Van Wisse met een enkel woord dank en hulde voor de wijze waar op zij steeds de belangen van de afdeling heeft behartigd. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat de jaarbijeenkomst op 14 november a.s. na het officiële ge deelte zal worden besloten met een ge zellig samenzijn, waaraan diverse at tracties verbonden zijn, belichtte de heer Doeleman enkele facetten, die in het kappersbedryf van belang zijn. De vak opleiding. het personeelsprobleem, de so ciale voorzieningen, de loonschaal en de 5 daagse werkweek behoorden tot de be langrijkste onderwerpen van de discussie. VIJF HEITJES VOOR EEN KWAWJE (Van onze Haagse correspondent) Inzake de kwestie van het schoonhou den van de Theresiastraat in Den Haag vernemen wy nader, dat nu Haagse padvinders, van de verkennersgroep „Antonius" in dienst zullen treden van de winkeliersvereniging, om de straat schoon te vegen. De padvinders willen geld bijeenbren gen voor het kopen van tenten. De pad vinders zullen driemaal per week gedu rende twee uur het straatvuil bij elkaar vegen en in gemeentelijke vuilnisbakken laten verdwijnen. Per uur verdienen zij f. 1.25. Bovendien blijfr, de gemeente reiniging tweemaal per week komen, zo dat er wellicht in Den Haag binnenkort geen schonere straat te vinden zal zijn dan de Theresiastraat!. VEERTIEN DAGEN VOOR HAAGSE KORPORAAL (Van onze Haagse correspondent) Voor het slapen tydens de wacht bij lanceerinrichtingen en raketten in de legerplaats Steenwijkerwold heeft het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag een 20-jarige Haagse korporaal veroor deeld tot 14 dagen militaire detentie. Daarmee heeft het H.M.G. het vonnis van de krijgsraad, drie weken voor waardelijke militaire detentie en verla ging tot soldaat, vernietigd. Tydens de behandeling van de zaak, drie weken geleden, bleek door het plei dooi van beklaagdes vroegere comman dant dat het wachtlopen bij het con fidentiële materiaal niet al te ernstig werd opgevat. De raadsman nam daar bij een deel van de schuld op zyn eigen schouders en vroeg deze korporaal, die een bekwaam sergeant kan worden, te sparen voor degradatie.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3