Caravelle neergestort bij Rabat: 78 slachtoffers Straatgevechten in Elisabethstad TOTO met geldprijzen tlians eindelijk mogelijk In dichte mist tegen een helling gevlogen WEERBERICHT Ver. Naties treden op tegen staat Katanga (§uc/ Wiëutvs^ Weer ernstige vliegtuigramp Angola: 131.000 vluchtelingen De zevende Orkaan „Carla eist zeventien mensenlevens Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1961 No. 30451 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. E. vac Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De passagiers Onder de slachtoffers bevinden zich de Australische ambassadeur in Cairo, John Quinn, een lid van de Franse ambassade te Rabat, de 31-jarige direc trice van een Marokkaans kantoor van een groot persbureau uit Parijs en Prins Sachry van Koeweit. Het merendeel van de passagiers had de Franse nationaliteit. Voorts bevonden zich o.a. tien Marokkanen, drie Ameri kaanse marine-officieren, twee Russen en enige passagiers uit Luxemburg, Italië, Spanje en Zwitserland aan boord. De ramp met de Caravelle is het tweede vliegtuigongeluk dat zich dit jaar in Marokko voordoet. Op 11 juli stortte een Tsjechische Iljoesjin bij Casablanca neer, waarbij alle 72 inzittenden de dood vonden. De verongelukte Caravelle was het jongste toestel van dit type dat in mei door de Air France in dienst was genomen. Het is het eerste ernstige ongeluk, dat de uit 27 toestellen be staande Caravelle-vloot van deze maat schappij is overkomen. Sinds in mei 1959 de eerste Caravelle bij de Air France in dienst werd genomen, hebben deze tweemotorige straalvliegtuigen voor de maatschappij veertig miljoen km afge legd en 20.300.000 passagiers vervoerd. In één jaar twaalf grote rampen De voornaamste vliegrampen (met tenminste dertig doden) sinds juni 1960, dus ruim een jaar geleden, zijn: op 29 augustus 1960, Franse Super- constellation voor de kust bij Dakar, 63 doden; 27 september 1960, Oostenrijkse Vis count bij Moskou, 30 doden; 16 december 1960, botsing tussen twee vliegtuigen tijdens sneeuwstorm boven New York, 132 doden; 18 december 1960, Convair van Ame rikaanse luchtmacht in centrum van München, minstens 49 doden; V.S.-KUNSTMAAN DISCOVERER XXX De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren de dertigste Discoverer kunstmaan gelanceerd. De kunstmaan is in een baan om de aarde gekomen waarvan het hoog ste punt op 55 km. en het laagste op 247 km. ligt. De omlooptijd bedraagt 92 minuten en 40 seconden. In de loop van de komende dagen zal worden getracht, de capsule met instru menten behouden naar de aarde te doen terugkeren. Een dergelijke operatie is reeds nerhaalde malen gelukt. Het ligt in de bedoeling de capsule in de lucht in sleepnetten op vangen of, wanneer dit niet gelukt, uit zee op te vissen in de omgeving van Hawaii. ONVAST WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond. Half- tot zwaar bewolkt met later weer enige regen. Matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en zuid. Lagere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 september Zon op- 6.12 uur; onder: 18.59 uur. Maan óp: 10.36 uur; onder: 21.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.36 en 17.54 uur laagwater te 1.35 en 13.41 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's 15 februari 1961, Boeing-707 van Bel gische Sabena, dichtbij Brusselse vlieg- haven, 73 doden; Een Frans straalverkeersvliegtuig van het type Caravelle is gister avond op vijf kilometer van Rabat, de hoofdstad van Marokko, neergestort. Alle 78 inzittenden, onder wie zeven kinderen en een bemanning van zes leden, kwamen om het leven. Het toestel, dat eigendom was van de Air France, was op weg van Parijs naar Rabat, toen het tegen een steile helling bij de rivier de Akreuch vloog en ontplofte. De brandende wrakstukken kwamen verspreid over enkele honderden meters op de helling terecht. Doordat het vliegtuig in een bergachtig gebied was terechtgekomen en er een dichte mist hing, duurde het drie uur voordat een reddingsploeg de plaats van de catastrofe bereikte. De oorzaak van de ramp, waarnaar vannacht al door een commissie van experts onder leiding van de algemene inspecteur van Air France een onder zoek werd ingesteld, wordt voorlopig voornamelijk gezocht in de zware mist bank, die de piloot ieder uitzicht moet hebben benomen. De controlepost van Rabat zou echter het laatste kwartier van de vlucht al geen contact meer met de Caravelle hebben gehad. Een technisch manke ment wordt dus evenmin uitgesloten geacht, hoewel de Caravelle pas drie maanden in dienst was. Een Franse ooggetuige uit Rabat die zich aan de andere kant van het dal bevond, vertelde dat hjj het toestel hoorde naderen, dat kennelijk zeer laag vloog. Plotseling zag hij de lichtflits van een explosie, toen de Caravelle de hel ling trof. Het toestel schokte terug en er klonk nog een ontploffing, waarna de brandende stukken niet ver van de rivier naar beneden vielen. 10 mei 1961, Lockheed van Air France in de Sahara, 78 doden; 30 mei 1961, KLM-toestel dichtbij Lis sabon, 61 doden; 29 juli 1961, Argentijns verkeersvlieg tuig ten zuidwesten van Buenos Aires, 67 doden; 10 augustus 1961, Cunard-Eagle Viking dichtbij Stavanger, Noorwegen, 39 doden 1 september 1961, Constellation van de Amerikaanse TWA bij Chicago, 76 doden 10 september 1961, DC-6 van Ameri kaanse President Airlines bij Shannon, 83 doden: 12 september 1961, Caravelle van Air France bij Rabat, 78 doden. Het totaal aantal slachtoffers bij deze twaalf grootste vliegtuigongelukken sinds juni van het vorig jaar bedraagt 828. Voor een juiste beoordeling van dit op zichzelf indrukwekkende getal dient men er rekening mee te houden, dat het slechts een zeer gering percentage is van het totaal aantal vervoerde passagiers. Om nog maar te zwijgen van een ver gelijking met de gevaren op de weg. Eerste Kamer ook akkoord (Van onze Haagse correspondent) Minister Beerman heeft het ge noegen gesmaakt, dat zijn nieuwe ontwerp tot wijziging van de loterijwet (het „toto-ontwerp") gistermiddag vrij vlot de Eerste Kamer is gepasseerd. Toch was er anders dan twee maanden ge leden in de Tweede Kamer een hoofdelijke stemming nodig. Van de zestig aanwezige senatoren stemden er veertien tegen het ont werp (tien socialisten, één conuiunist en drie Anti-Revolutionairen). De nieuwe regeling geldt slechts voor beperkte tijd. In 1964 zal de zaak opnieuw worden bekeken. Het wordt nu mogelijk, dat pryzen in geld worden uitgekeerd (ma ximaal f. 50.000,- per deelnemer, na aftrek van belasting). Minister Beer man zei, dat hij door de aanvaarding van dit ontwerp een stevige wettelijke grond onder de voeten zou krijgen om de sporttoto goede kansen te geven. Vrijwel precies een jaar geleden had de Eerste Kamer met kleine meerder heid een vorig toto-ontwerp afgestemd. Daar is toen veel over te doen ge weest. Het betrof toen een regeling, die definitief zou gelden en dit vormde een der bezwaren van een aantal tegen stemmers, afgezien natuurlijk van de kritiek op de beperking van de hoofd prijs. Andere leden stemden tegen om morele redenen. Dat de nieuwe regeling een voorlopig karakter droeg, was voor de fractie van de V.V.D. aanleiding haar draai te ne men en nu voor te stemmen. Bij de socialisten, die vorig jaar even als de V.V.D. „en bloc" tegenstemden, lag de zaak iets moeilijker: zij vielen uiteen in twee gelijke groepen. De te genstanders bleven bezwaar koesteren tegen de beperkte hoofdprijs of verzet ten zich op levensbeschouwelijke gron den. De socialistische voorstemmers von den een gebrekkige tijdelijke regeling altijd nog beter dan een illegaal ver gunningenbeleid. Opmerkelijk was. dat van de Anti- Revolutionairen meer leden met de regering meegingen dan vorige keer (toen twee, nu vier, nl. de heren Schipper. Has pels, Diepenhorst en De Gaay Fortman). In de Tweede Kamer waren de Anti- Revolutionairen om principiële redenen allemaal tegen. Staatssecretaris Van den Berge boekte tenslotte nog een succesje, dat zijn wets ontwerp-loterijbelasting (15 pet.) zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard. Harriman naar Laos Averell Harriman, de reizende ambas sadeur van de VS, zou vandaag zo is in Genève vernomen naar zuidoost- Azië vertrekken. Harriman wil zijn po gingen om tot een oplossing van de kwestie-Laos te komen,, voortzetten. Zijn besprekingen met de Laotische leiders zullen gericht zijn op de vorming van een „werkelijk neutraal en onafhanke lijk Laos". In een nota aan de Verenigde Naties heeft de centrale Kongolese regering meegedeeld, dat uit Angola 131.000 vluchtelingen Kongo zijn binnengekomen merendeels vrouwen en kinderen. De Kongolese regering roept de hulp der Verenigde Naties voor de verzorging van deze vluchtelingen in en verzoekt tevens dit probleem door de Algemene Verga dering in behandeling te doen nemen. „Gebouw zonder ziel" President Goulart heeft het niet voor zien op het paleis Alvorada, het officiële verblijf der staatshoofden, welks ultra moderne architectuur Brasilia in de ge hele wereld bekend heeft gemaakt. Hij geeft de voorkeur aan het buitenhuis, dat op 25 km afstand van Brasilia voor hem werd gebouwd toen hy nog vice- president was. De vrienden van Goulart verklaren, dat hij het paleis „onmenselijk" vindt. „Dit gebouw", zo zou hij gezegd hebben, „is misschien mooi aai: de buitenkant maar het is onmogelijk het een ziel te geven. Het is stad noch buiten. Het is een abstracte wereld. Het is het niets". Volgens sommigen is het niet onmo gelijk dat Goulart van mening is dat de afzondering van Alvorada een depri merende invloed op de afgetreden presi dent Quadros neeft gehad. In het paleis Planalto, waar de kan toren van de president zijn gevestigd, heeft Goulart eveneens veranderingen aangebracht. Hij liet onmiddellijk de zonneschermen verwijderen. „Ik houd van zon", zei hij. Ook de telex waar mee Quadros 18 uur per dag contact met de ministers of gouverneurs onderhield, moest verdwijnen. „Wanneer ik iets met iemand te bespreken heb, wil ik hem te genover mij hebben", aldus de nieuwe president. Sowjet-Rusland heeft gisteren in de vroege morgen zijn zevende kernproef in de atmosfeer genomen. Dit heeft de atoomenergiecommissie in Washington bekendgemaakt. Volgens deze commissie was het een wapen in de orde van ver scheidene megatons het equivalent van verscheidene miljoenen tonnen T.N.T. De proef is genomen in het Noordpool gebied in de omgeving van Nova Zembla. Het is de zevende kernproef sinds 1 september. Het is de tweede ontploffing van een megatonbom van de serie proeven in de atmosfeer, die op 1 september zijn begonnen. De eerste proef werd zondag genomen, eveneens bij het eiland Kova Zembla. De andere vijf proeven, een in het Poolgebied, een ten oosten van Stalin grad en de rest in Centraal-Azië, zijn genomen met bommen van de midden klasse. Nederlanders waren officier in Katanga De bevelhebber van de VN-stryd- krachten in Katanga, brigade-generaal Radja, heeft meegedeeld dat van de 459 blanke officieren van de Katangese gendarmerie, 243 zijn gerepatrieerd. Een honderdtal wacht op transport terwijl ongeveer negentig zijn ondergedoken. Volgens Radja waren er onder meer 380 Belgen, 21 Fransen, tien Italianen, tien Polen, zes Britten en vijf Nedr- landers in de Katangese gendarme rie. O'brien zei bezorgd te zijn over het aantal officieren dat is ondergedoken. Hij zei over inlichtingen te beschikken dat enkelen van nen een guerrilla tegen de Verenigde Naties organiseren. In een gieterij in Haarlem wordt de laatste hand gelegd aan een een ruiterstandbeeld van Karei de Grote, vervaardigd door de Voor- burgse beeldhouwer Albert Ter- mote. Binnenkort wordt dit beeld geplaatst bij de Schouwburg in Nijmegen. Troepen van de Verenigde Naties hebben hedenochtend de controle over de afgescheiden Kongolese staat Katanga aan zich getrokken. Vanochtend om vier uur braken in de Katangese hoofdstad Elisabeth stad gevechten uit tussen de strijdkrachten van de V.N. en Katangese militairen, die verzet boden tegen het optreden van de Verenigde Naties. Aan beide zijden zouden vele slachtoffers' zijn gevallen. President Moise Tsjombe, die sedert de afscheiding van Katanga van Kongo (veertien maanden geleden) de Katangese staat heeft geleid, is uit Elisabethstad gevlucht. Hij zou zich in de omgeving of mogelijk in een van de buitenwijken ophouden. Tegenover een vertegenwoordiger van Reuter verklaarde hij: „De Verenigde Naties hebben tot het einde toe tegenover mij gelogen". De hoofdvertegenwoordiger van de V.N., O'Brien, noemde Katanga thans „een Kongolese provincie onder bestuur van de centrale regering in Leopoldstad". De Katangese minis ter van Buitenlandse Zaken Kimba en zijn ambtgenoot van Financiën zijn gearresteerd. Tsjombe gevlucht Volgens Reuter wordt niet alleen in Elisabethstad gevochten maar ook elders, daar de V.N.-troepen in geheel Katanga strategische punten hebben be zet. Op verscheidene plaatsen zyn Ka- tangse militairen slaags met V.N.-troe pen. Volgens V.N.-vertegenwoordiger, O'Brien zijn de V.N. in actie geko men om een Burgeroorlog tussen Kat an ga en de rest van Kongo te voorkomen. Hij zei dat het Kongolese nationale le ger van plan was geweest Noord-Katan- ga binnen te vallen. Indiase keurtroepen (Goerka's) heb ben het postkantoor in Elisabethstad be stormd. De Katangese verdedigers hiel den stand totdat hun munitie op was, waarna de Goerka's het gebouw bezet ten. Dit werd toen echter prompt door Katangese miltairen geïsoleerd. Daarop werd in pantserwagens en jeeps V.N.- versterkingen aangevoerd. Deze moesten echter terugtrekken onder het zware vuur. dat Katangese militairen afgaven. Alle plaatselijke verbindingen in Eli sabethstad zijn verbroken, evenals de in ternationale telefoon- en telexverbindin gen. De Katangese minister van Binnen landse Zaken Moenongo, is de V.N.-troe pen te vlug af geweest. Hij wist naar Noord-Rhodesië uit te wijken. Moenongo was een uur voor de V.N.-militairen hem wilden arresteren, in het geheim ge waarschuwd. President Tsjombe poogt eveneens naar Noord-Rhodesië uit te wijken. Noodtoestand De Kongolese premier Adoela heeft, na de gevechten tussen Katangaanse militairen en V.N.-troepen, de staat van nood in Katanga afgekondigd. Een beeld van de mooie jacht haven in Houston in Texas, nadat de wervelstorm Carta er grondig had huisgehouden. li De orkaan „Carla", die het kustgebied van de Amerikaanse staten Texas en Lousiana heeft getroffen, was van nacht afgezwakt tot een gewone storm. De begeleidende wervelwinden maken echter nog steeds slachtoffers. Tot dusver hebben zeventien mensen het leven verloren. De materiële scha de wordt op honderden miljoenen dollars geschat. Een hoge functionaris van het verzeke ringswezen heeft verklaard dat de verzekeringsmaatschappijen waar schijnlijk de grootste schadepost lij den die ooit is voorgekomen. Een staatslandbouwkundige, John White, heeft de schade aan de boerderijen op ongeveer 140 miljoen dollar ge schat. In Texas is aan de rijst- en de katoen- oogst voor meer dan 200 miljoen dol lar schade aangericht. In de zwaarst getroffen steden Galveston en Cor pus Christi wordt de schade ge schat op resp. twintig en tien miljoen dollar. Zware regenbuien, die na het overtrekken van de orkaan vallen, dreigen tot grote overstromingen te leiden. Gisteravond bevond de kern van de or kaan zich ten noorden van Waco in Texas. Met windstoten van ten hoog ste tachtig km per uur verplaatste de kern zich in de richting van de staat Oklahoma. Inmiddels heeft zich op 2.000 km ten oosten van San Juan, de hoofdstad van Porto Rico, een nieuwe orkaan gevormd, die de codenaam „Esther" heeft gekregen. De orkaan verplaat ste zich met een snelheid van twintig km per uur in noordwestelijke rich ting. De weerkundige dienst van San Juan heeft de scheepvaart gewaar schuwd buiten het bereik van de or kaan te blijven, die zeer gevaarlijk kan worden. Formosa geteisterd door wervelstorm Formosa is gisteren door een wervel storm getroffen, die heeft gemaakt dat, op een radiotelefonische verbinding na, alle verbindingen van het eiland met de buitenwereld zijn afgesneden. De wervelstorm, die windstoten ont wikkelt met een snelheid van meer dan 160 kilometer per uur, trekt thans in de richting van de Chinese havenstad Foet- sjow (half miljoen inwoners). De Formosaanse politie heeft meege deeld. dat de wervelstorm aan 25 per sonen et leven heeft gekost, terwiil er negentien worden vermist. Er zijn 42 ge wonden. Voorts werden 1.254 huizen ver nield. Record van X-15: 5832 km per uur Het Amerikaanse experimentele raket vliegtuig X-15 heeft dinsdag een snel heid van 5.832 km. per uur bereikt, waar door een in juni gevestigd snelheidsre cord met 67 Ion. werd verbeterd. Invlie- ger Joe Walker had een snelheid van 5.920 km. per uur willen bereiken, maar dit was als gevolg van een defect in de brandstofdrukinstallatie niet mogelijk. Uit het Leidsch Dagblad van 13 Sept. 1861: Bij gelegenheid van de op gisteren gehouden promotie en pr\jsuitdeeling onder de leerlin gen van het Sted. gymnasium, heeft de Rector gewezen op de noodzakelijkheid van een opte- rigten school-archief.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1