Laatste nieuws Twee socialistische rebellen in Noorse Kamer in sleutelpositie West-Duitsland versterkt leg< er WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1961 Nieuwe regering in oktober aan de orde Communist beklaagt zich over Russische kernwapenproeven De sociaaldemocratische premier van Noorwegen, Einar Gerhardsen. heeft gis teravond in een vraaggesprek voor de televisie verklaard, dat de kwestie van de vorming van een nieuwe regering niet vóór 2 oktober zal worden geregeld. Dan komt het maandae gekozen parle ment voor het eerst bijeen. Over de kabinetsformatie wilde Ger hardsen alleen zeggen, dat dit een moei lijke zaak zal zijn: voor de sociaal democraten die hun lang bestaande ab solute meerderheid in het 150 zetels tel lende Storting verloren zagen gaan. zou het niet gemakkelijk zijn afhankelijk te zijn van de socialistische volkspartij, een nieuwe uiterst linkse neutralistische be weging, die twee zetels heeft gekregen. Anderzijds zou het, naar de mening van de premier, nog moeilijker voor de vier niet-socialistische partijen zijn om een kabinet te vormen. Toen de uitslagen op die van vier kleine districten na bekend waren, was de verhouding in het nieuwe parlement als volgt (tussen haakjes de zetels in het oude Storting) Sociaal-democraten 74 zetels (78) Conservatieven 29 zetels (29); Centrum partij 16 zetels (15); Christelijke Volks partij 15 zetels (12); Liberalen 14 zetels (15); Socialistische Volkspartij 2 zetels (0); Communisten 0 zetels (1). Een sociaal-democratische minder heidsregering zou inzake de toetreding van Noorwegen tot de EEG. de verplich tingen jegens de NAVO en andere kwes ties betreffende Europese en Westelijke samenwerking zeker kunnen rekenen op de steun van het merendeel der niet- socialistische partijen. Op het gebied van de binnenlandse politiek zou een derge lijk kabinet echter met veel omzichtig heid te werk moeten gaan. wil het niet geheel afhankelijk zijn van de socialis tische „rebellen", die met hun twee ze tels tussen de 74 sociaal-democratische en het evengrote aantal niet-socialis tische volksvertegenwoordigers een sleu telpositie innemen. Gottfred Hölvold, die kandidaat stond voor de communistische party, verklaar de dat hy door Chroesjtsjow „uit het Storting was gebombardeerd". Hy noem de het verlies van de enige communis tische zetel het gevolg van de jongste kernwapenproeven in de Sowjet-Unie. Hölvold vertegenwoordigde een kiesdis trict in Noord-Noorwegen dat minder dan duizend km van het proefgebied in de Barendsz-zee ligt. Van Dalsum-prijs voor Elly van Stekelenburg De directeur van de Haarlemse stads schouwburg, de heer H. Deinum, heeft gisteravond, vóór de aanvang van de Haarlemse premiere van „Speelgoed op zolder" door de toneelgroep Theater, meegedeeld, dat de Albert van Dalsum- prys is toegekend aan de actrice Elly van Stekelenburg. De prijs, groot f. 1.000,-, zal jaar lijks worden uitgereikt voor de beste rolprestatie van een Nederlandse ac teur of actrice in het werk van een Nederlandse auteur. De prijs is aan Ellj van Stekelen burg toegekend voor haar vertolking van de rol va-n de weduwe Lauwereijssen in Manuel van Loggem's bewerking van „Lijmen" van Willem Elschot. (Van onze correspondent in Bonn) Het is er tenslotte dan toch van ge komen. Na lang aarzelen heeft de West- duitse regering gisteren besloten de 6.000 vrijwillige militairen, wier diensttijd eer daags zou aflopen, nog drie maanden in dienst te houden; en 30.000 dienst plichtigen, die er zich op verheugd had den eind september naar huis te mogen, hebben de mededeling gekregen dat zij naar alle waarschijnlijkheid meteen voor drie maanden herhalingsoefeningen zul len worden opgeroepen, hetgeen in feite betekent dat zy drie maanden langer moeten dienen- Het doel van deze maatregelen ls, de huidige sterkte van de Bundeswehr niet te verzwakken, Juist op het moment dat Duitslands Westelijke bondgenoten hun legers, in verband met de crisis in Ber lijn, versterken. Tenslotte is het resultaat van het be sluit dat, door het opkomen per 1 oktober van 42.000 nieuwe dienstplichtigen, het Bondsleger voor het eerst de sterkte be reikt. die ln de plannen van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie was voorzien: namelijk 350.000 man. Frol Kozlow, bestuurslid van de Sow- jetrussische communistische partij, heeft op een partijcongres in Noord-Korea ge zegd, dat het Russische voorstel inzake een vredesverdrag met Oost-Duitsland geen ultimatum is. zo meldt Radio-Mos kou. De Sowjet-Unie is bereid er met belanghebbende landen over te praten, zei hij. Een opperwachtmeester en drie onder wachtmeesters van de Oostduitse grens politie zijn des nachts in het Berlijnse district Reinickendorf, waar zij prikkel draadversperringen moesten vernieuwen, de grens overgegaan en hebben zich bij de Westberlijnse politie gemeld. Reeds zestienduizend Vopo's gevlucht Sinds 1954 hebben 16.000 leden van de Oostduitse volkspolitie, van de interven- tie-politie en van het nationale volksle ger hun heil gezocht in het Westen. Dit indrukwekkend cijfer, dat stellig opzien baart, is gepubliceerd in het jongste nummer van de Informatieve nieuwsbe richten van de Duitse Bondsregering. Deze massale desertie is verwonder lijk daar de politie en de militie van de D.D.R. beter gekleed en gevoed zijn dan de overige burgers. Zij hebben eveneens een hoger salaris. Bewijzen ze daaren boven hun aanhangelijkheid tegenover het regime van de heer Ulbricht, dan kunnen ze op een vlugge promotie reke nen. Tenslotte genieten ze van zekere vrijheden, die aan de meerderheid van de bevolking geweigerd worden. Al deze voordelen hebben niet belet, dat de Vopo's naar het Westen overlie pen wanneer de kans zich voordeed. Hun aantal zou nog groter zijn. indien de Oostduitse gezagsdragers niet het oog hielden op de gedragingen van de vrouw en kinderen van de Volkspolitiemannen evenals op die leden van hun gezin. De vrees vrouw en kinderen bloot te stellen aan strenge vergeldingsmaatregelen heeft tot gevolg dat de meeste Vopo's niet durven vluchten. Atoomkrachtstation in Oost-Duitsland Volgend jaar zal bij Rheinsberg, in de nabijheid van Potsdam, de eerste atoom krachtcentrale van Oost-Duitsland ge reed komen, aldus heeft het Oost-Duits land Instituut te Munchen meegedeeld. Bij de bouw zijn deskundigen van het researchinginstituut Dubna, bij Moskou, werkzaam. Proces tegen H.T.M. Vrouw vijf maanden in ziekenhuis (Van onze Haagse correspondent) Een 41-jarige Roemeense vrouw, die voor zes maanden naar ons land kwam om met een toelage van het departe ment van O. K. en W. te Den Haag, te studeren aan de Academie voor Inter nationaal Recht, overweegt een proces tegen de H.T.M. te Den Haag. Zij zegt namelijk bij een rit ln een bus van lyn 22 op donderdagochtend 20 april jl., kort voor de halte Noordwal in de Toren straat, zodanig gevallen te zyn, dat zij er ernstig letsel door opliep. De chauf feur zou zo wild hebben gereden, dat de vrouw, die opstond om aan de Noordwal uit te stappen, twee keer viel. Twee da gen later is zij met een gebroken rug wervel opgenomen in het ziekenhuis Westeinde. De vrouw, 41 jaar oud, zwart haar, droeg op de dag van het ongeval een zwarte hoofddoek, een beige jas en een opvallende groene aktentas. Zij woonde in een pension in de Bankastraat. Bij na vijf maanden lang is zij daar ver pleegd. Vorige week werd zij ontslagen. De dokters- en verpleegkosten, inmid dels opgelopen tot een enorm bedrag, kan zij echter niet betalen. Op aanra den van een advocaat wil zij daarvoor nu de H.T.M. aansprakelijk stellen. De Amsterdamse schilderes Bets Bayens, die morgen haar zeventig ste verjaardag viert. MARKTBERICHTEN OEGSTGEEST Adoptie, onderwerp van bespreking bij N.C.V.B. De afdeling Oegstgeest van de NCVB begon het nieuwe seizoen met een bij eenkomst in Irene. Mevrouw J. C. K. van Veen-Den Ouden had de leiding. Spreekster was mevrouw H. van Beest- Van Wijland uit Nijkerk, presidente van het gewest Gelderland, die als lid van de raad voor de kinderbescherming in het arrondissement Zwolle een lezing hield over „adoptie". Zij schetste hoe vroeger adoptie werd beschouwd als aanvulling van een tekort, te weten het aannemen van een of meer kinderen door een kinderloos echtpaar, terwijl bij de huidige wet op de kinder bescherming de adoptie louter bekeken wordt in het belang van het kind, dat thuis iedere veiligheid en moederliefde moet ontberen. Is de vraag hoofdzakelijk naar baby's van ongehuwde moeders, de werkelijke adoptie betreft bijna steeds het opgroeiende kind. Maar al te veel kinderen moeten in een inrichting wor den grootgebracht, war.neer het thuis onmogelijk blijven kan. Spreekster pleit te voor een vakantie van deze kinderen in een goed gezin. Is in vele landen adoptie een kwestie van een contract tussen de moeder en de a.s. pleegouders, in ons land is een ander louter afhankelijk van de be slissing van de overheid. Dit lijkt wel eens hard, maar voorkomt in de prak tijk veel verdriet en teleurstelling. Mevrouw Van Beest illustreerde haar lezing met verschillende voorbeelden uit haar eigen ervaring. Na de pauze lichtte ze de kwestie nader toe en beantwoordde ze enkele vragen. De e.v. vergadering is op 16 oktober. Ds. J. H. Baas uit Den Haag zal dan spreken over „verschillende typen van buitenkerkelijken". VOORSCHOTEN „De Zwaluw" vloog De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht vanaf Mons, afstand plm. 189.500 km. Gelost 8.30 uur, met Z.O.-wind. Aankomst eerste prijsduif 10.38.31 uur, snelheid 1472.37 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 10.52.52 uur, snelheid 1325.52 meter per minuut. De prijzen werden als volgt be haald: P. J. dUaens 1; P. N. van Wissen 2, 5; A. G. Kleiweg 3; J. Heyne 4, 9; J. P. v. d. Assem 6, 7, 8: A. de Graaf 10. Noodtoestand in de Philippijnen door gebrek aan rijst President Garcia van de Philippijnen heeft gisteren de nationale noodtoestand afgekondigd om een crisis tengevolge van gebrek aan rijst, te bestrijden. De afkondiging schept de mogelijk heid de rijstvoorraden die door hande laren zijn gehamsterd, in beslag te ne men. Verklaard wordt, dat het gebrek aan rijst veroorzaakt is door hamsteren, het streven naar woekerwinsten en de overstromingen van het vorige jaar. EX-PRESIDENT QUADROS IN ROTTERDAM Hij liet zich niet zien (Van onze correspondent) Met het ruim 10.000 brt. metende vrachtschip „Uruguay Star" van de Britse Blue Star-lyn, is gistermiddag de afgetreden president van Brazilië Qua- dros in Rotterdam aangekomen. Vrijdag wordt het schip in Londen verwacht. Talrijke vertegenwoordigers van radio, televisie en pers waren naar het terrein van de N.V. Muller en Co's stuwadoors maatschappij aan de Merwehaven ge gaan. By de poort werden zij tegenge houden door personeel van Muller en politiemannen. Zelfs enkele hoge am bassade-ambtenaren van de Braziliaan se vertegenwoordiging in Brussel wer den aanvankelijk niet tot de kade, waar het schip kort na vijf uur was gemeerd toegelaten. Aan boord van de „Uruguay Star" bevonden zich ook enkele persfo tografen. Zij waren in Lissabon geëm barkeerd. in de hoop dat zij op de reis naar Rotterdam zeer bijzondere platen zouden kunnen maken. De kapitein ver bood hen echter ook maar éen foto van de afgetreden president te nemen zouden zij het toch doen, dan zouden ze worden gearresteerd. Een Rotterdamde hoofdinspecteur van politie deelde namens de kapitein van de „Uruguay Star" aan de by de poort wachtende journalisten en fotografen mee, dat de president niemand wenste te ontvangen. Er werd geen antwoord gegeven op de vraag, of de ex-president Quadros aan boord zou blijven en mee zou varen naar Londen, of dat hij zou debarkeren. Anderhalf uur na aankomst in de Merwehaven reed een auto van de Bra ziliaanse ambassade in Brussel weg met o.a. de moeder en de echtgenote van de ex-president, die zich zelf echter niet liet zien. De politie is het haventerrein blijven bewaken. Maakte Utrechter gat in gasbuis om te laten schrikken of te doden Heeft een 34-jarige voorman-invormer uit Utrecht op de vroege morgen van de 24ste februari de opzet gehad, zijn vrouw en drie kinderen van het leven te bero ven, of heeft hij hen alleen maar schrik willen aanjagen? Voor deze vraag is de rechtbank te Utrecht gistermiddag gesteld. De officier van justitie, mr. A. Somerwil, meende van wel. Hy eiste daarom tegen verdach te, wegens poging tot moord, een gevan genisstraf van 5 jaar met aftrek en voor waardelijke ter beschikkingstelling met een proeftijd van 3 jaar, welke tijd on der toezicht van de Meyers Vereniging zou moeten worden doorgebracht. De rechtbank zal op 26 september von nis wijzen. RADIOPEILSTATIONS WORDEN OPGEHEVEN Het personeel van alle Nederlandse radio peilstations in Nederland heeft be- I richt ontvangen, dat deze stations uiter lijk 1 januari 1962 zullen worden opge heven. Voor Terschelling wil dit zeggen, dat het uit vier man bestaande personeel op wachtgeld zal worden gesteld. Het radio peilstation begon daar zijn werk in januari 1946. Het nog nieuwe dienstgebouw staat op een der hoge dui nen achter West-Terschelling. Doordat de meeste schepen thans met moderne apparatuur zyn uitgerust, wordt van de ze diensten der peilstations weinig ge bruik meer gemaakt. De laatste jaren verrichtte men op Terschelling ook waarnemingen voor het K.N.M.I. in De Bilt, zoals het meten van windkracht. ARBEIDER DODELIJK DOOR BALK GETROFFEN (Van onze speciale correspondent) Gistermorgen om acht uur is by de werf Gusto te Schiedam de 57-jarige constructiewerker J. W. Muller door een 25 meter lange balk getroffen. Hy liep hierbij zodanig letsel op, dat hy onder weg naar de verbandkamer van de fa briek is overleden. Hij was tussen twee palen, die ieder 15 ton wegen, gekropen omdat hij dacht dat er een obstakel in de weg lag. De kraanmachinist had hem echter niet opgemerkt, waardoor hij klem tussen de twee balken kwam te zitten. Met zware inwendige kneuzingen en een hoofd wond werd hij weggedragen, maar me dische hulp mocht helaas niet meer ba ten. O'Brien (V-N.) noemt Tsjombe „president" De V.N.-vertegenwoordiger in Katan- ja. O'Brien, blijkt volgens nadere be richten weliswaar gezegd te hebben, dat hy Katanga thans als eeo Kongolese provincie beschouwt (zie pag. I), maar daaraan toegevoegd te hebben: „met Tsjombe als „president". Doch Tsjombe is blijkbaar niet gerust op deze toe zegging. „Dinsdagavond nog hebben de Ver. Naties my plechtig verzekerde, dat zy niet gewapenderhand zouden optreden om de Katangese troepen te ontwape nen", aldus verklaarde hij hedenochtend tegenover Reuter. Van .N.-zyde is ech ter verklaard, dat de gevechten begon nen zijn, toen Katangese troepen wei gerden het postkantoor te ontruimen en nun wapens met by de V.N. wilden inleveren. De Katangese militairen zou den het eerste hebben geschoten. V.N.-militairen zouden vanoentend het vuur hebben geopend op een jeep, waar in zich vier ongewapende Katangese officieren bevonden. Een hunner werd gedood en twee gewond. Toen een ambu lance even later poogde de gewonden in veiligheid te brengen, zou ook deze door de V.N.-militairen beschoten zyn. De Kongolese premier Adoela heeft vanochtend eerdere verklaringen her haald, dat Katanga voor Kongo van vitaal belang is. „Het is in de eerste plaats een Kongolese provincie en het is onze plicht Kongo de grenzen r.e ge ven die het had, toen het op 30 juni 1960 onafhankelijkheid verwierf", zei hij. Hij verklaarde verder de VN te hebben verzicht een aantal technici ter beschikking te stellen om te helpen bij het normaliseren van de toestand in Katanga. Rhodesië neemt maatregelen De Rhodesische federale premier. Sir Roy Weienski, heeft vandaag in het Rhodesische parlement medegedeeld, dat hij, na de ontwikkeling in Katanga, als voorzorgsmaatregel bepaalde troepenbe wegingen heeft gelast. Hij verklaarde, dat deze troepenbewegingen „zich op hetzelfde ogenblik, waarop ik tot U spreek, voltrekken". Nederlandse sergeant in Kongo omgekomen Als gevolg van een verkeersongeval te Kamina (Kongo) is om het leven geko men de sergeant B. Hoop. gehuwd en vader van twee kinderen, uit Apeldoorn. Sergeant Hoop maakte deel uit van een medisch team, dat op 17 juli is ver trokken naar de Kongo Daar werd hij, als hygiënisch-inspecteur, ter beschik king gesteld van de secretaris-generaal van de V.N. Sergeant Hoop, gedetacheerd bij de in spectie militaire geneeskundige troepen, was 26 jaar. Vervolging in schrootaffaire (Van onze Haagse correspondent) Na een maandenlang onderzoek van de justitie heeft de officier van Justitie te Den Haag, mr. dr. J. C. Marls, aan de gewezen regionaal directeur van de schrootkas van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal en directie secretaris van de Hoogovens te IJmui- den medegedeeld, dat hy een vervolging tegen hem zal instellen op grond van een klacht wegens meineed, destyds in gediend door de schroothandelaar L. Worms. De heer Walkate heeft, toen hij door de heer Worms als getuige was gedag vaard in het thans nog lopende proces tussen de Dusseldorfse schrootfirma Hanza en Worms verklaard, dat de z.g. „derdelandenverklaringen", die de frau derende ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken had afgegeven, waardepapieren waren, waarop de schrootkas zonder meer verevening moest betalen. Schroot, gedekt door een dergelijk papier, behoefde volgens de heer Walkate niet te worden gecontro leerd. De heer Worms noemde deze bewe ring van de heer Walkate onwaar en hij betichtte hem ervan bewust een verkeerde voorstelling van zaken te heb ben gegeven, waardoor hy zich dus aan meineed zou hebben schuldig gemaakt. De heer Worms kon zich bij zijn aan klacht tegen de heer Walkate beroepen op diens eigen instructies. Bij de inter pellatie over de schrootfraude ln de Tweede Kamer heeft de minister van Economische Zaken eveneens verklaard, dat de z.g. „derdelandenverklaringen" geen waardepapieren waren, doch slechts als garantiebewijs dienden voor het verkrijgen van een exportvergun ning, indien de Europese schrootorgani- satie de partij niet zou kopen. Britten herinnerd aan NAVO-afspraak Wakker geschud door verontwaardig de berichten uit Nederland heeft het Allied Travel Office in West-Berlyn in overleg met het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken alle reeds aan Oost duitse sportlieden voor bezoek aan En geland verleende visa ingetrokken. Het elftal van Motor Jena zou eind september tegen Swansea Town komen spelen en in dezelfde week zouden Oost duitse officials naar Londen komen om het congres van de internationale voetbalfederatie, de FIFA, by te wo nen. Toen de KNVB vernam, dat de Oostduitsers voor deze beide gebeurte- nissen geen visum-moeilijkheden zou- den ondervinden, heeft het bestuur van de voetbalvond zich tot het ministerie van Buitenlandse Zaker: in Den Haag gewend met het verzoek om het oesluit om visa te weigeren aan het Oost duitse elftal, dat op 1 oktober in Am sterdam tegen Nederland zou moeten spelen, te herzien. Tegelijkertijd verzocht de secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer L. Brunt, zijn Engelse collega Sir Stanley Rous het bericht van de Engelse toezegging aan de Oost duitsers te bevestigen. Hedenmorgen werd de heer Brunt door de F. A.-secretaris opgebeld met de me dedeling. dat een telegram onderweg was, waarin Inderdaad werd bevestigd dat de Oostduitse voetballers en officials hun visum voor Engeland zullen kry- gen, doch dat hy zojuist had verno men dat alsnog deze visa zuilen worden ingetrokken. Het Britse ministerie en het Allied Travel Office waren door de Nederlandse reacties herinnerd aan de NAVO-afspraken Inmiddels hebben de Tweede Kamer leden, mr. C. Berkhouwer en mr. M. Vro lijk schriftelijke vragen over het besluit van het ministerie gesteld. Congres over ouderdom te Den Haag geopend (Van onze Haagse correspondent In de Rolzaal op het Binnenhof te Den Haag heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp vanochtend het derde Euro pese Geriatrisch -congres officieel ge opend. Gerontologie is deWetehsthap, die zich bezig houdt met de studie van de pro cessen welke zich tijdens de veroudering en gedurende de ouderdom in het orga nisme en zyn relatie tot^zyn omgeving voltrekken. In de vier dagen,. c}ie. het congres duurt houden gpleerden uit diverse landen ln totaal 75 voordrachten. Minister Yeldkamp schetste het actue le belang van de gerontologie. In 1935 moest 6,5.%, van de Nederlandse bevol king tot de bejaarden worden gerekend, thans is dit percentage reeds gestegen tot 9 en voor 1980 wordt gerekend op een percentage van 12, een getal dat in Frankrijk en Engeland nu al bereikt is. „Uit de onderzoekingen zal ons duide lijk moeten worden waar en wanneer het proces van het ouder worden bij de mens in het algemeen begint", aldus de minister. „Pas daarna kan de overheid de maatregelen nemen, die voor het opvangen van de daarmee samenhan gende problemen nodig zyn". Burgemeester Kolfschoten van Den Haag verwelkomde de congressisten in zyn stad, die met 12% bejaarden ver boven het landelijk gemiddelde uitsteekt. Burgerlijke Stand BODEGRAVEN. 12 september. Kaas markt: aanvoer 128 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.23-2.28, 2e kwal. f 2.15-2.22, extra kwal. f2.54, handel goed. Geboren: Aldo L.. zn van M. O. Spadon WOERDEN. 13 september. Kaas- en P. H van Gaaien; Catlrartna WM.. «tra kwal. tot f 2?45, bandel stug! der Hulst en A. M. Zonneveld. Ondertrouwd: J. N. M. Vermeulen en A. G. M. van der Heijden. Getrouwd: A. W. Dijkman en M Kool): N. Th. H. van der Voort en P. Th. van Beek. Overleden: W. C. van Oosterom, 71 Jr. NBG overweegt bijbeluitgave in Engels en Frans In juni 1964 zal het Nederlands Bij belgenootschap 150 jaar bestaan. De ju bileumactie moet nog worden begonnen. Men wil een sobere centrale viering organiseren, gepaard gaande met regio nale manifestaties. Gestreefd wordt naar een aantal van 225000 contribuan ten. Aldus is gisteren meegedeeld op een Bijbeldag van het N.B.G. te Arnhem. Het N.B.G. hoopt nog meer proeven te kunnen brengen van vertalingen van moeilyke bijbelgedeelten in eenvoudig Nederlands. Overwogen wordt een tekst uitgave van bijbelse verhalen in de En gelse en Franse taal, om inheemse ver talers de gelegenheid te bieden zich met bijbelvertaling bezig te houden, zolang zy geen voldoende kennis van het He breeuws en Grieks hebben. Op verzoek van de United Bible So cieties zal waarschijnlijk een handboek over de arbeid van de bijbelgenoot schappen worden samengesteld. Opgemerkt wordt, dat de verspreiding van de bijbel en bijbelgedeelten sterk ten achter blijft bij het grote aantal jongeren dat leert lezen. De heropende mogelijkheid van bijbel import in Indonesië heeft veel aan dacht gevraagd. Het ging hier om bij- beldruk voor ruim 1 miljoen gulden. Men heeft het produktieschema dit jaar aanzienlijk moeten uitbreiden. Hiervoor heeft men een beroep moeten doen op andere bijbelgenootschappen. Door toedoen van ds. N. E. van den Bent is te Hollandia in Nieuw-Guinea een boekencentrum opgericht. Op Biak te thans een verspreidings centrum voor Nieuw-Guinea. Vooral in de kampong-, en op scholen is op Nieuw- Guinea nog een grote behoefte aan bij bels. BEURSOVERZICHT VASTERE STEMMING AMSTERDAM, 13 september Van de in New York genoteerde Neder landse fondsen waren Unilevër en Phi lips gisteren vast gestemd. De gehele Amerikaanse markt was trouwens in herstel op het heuglijke nieuws dat de staking bij General Motors zo goed als bijgelegd is. Het waren vooral Philips en Unilever die door een vaste stemming de aan dacht trokken. Hoewel de affaire van bescheiden omvang bleef, Wist het hogere koersniveau zich vrij, goed te handhaven. Philips opende 13 punten hoger en werd verhandeld tuisen 996'2 994. Unilever was 12 punten ihoger en werd gedaan vah 754% tot 750. AKU was 4 punten hoger maar Hoogovens wisten slechts 2 punten aan het vorige slotpeil toe te voegen. Kon. Olie fluctueerde tus sen f. 111.50 en f.112.— bij zeer kalme omzetten. Men ging aan het Damrak over het algemeen nog zeer voorzichtig te werk en liet zich niet verleiden lot grotere verplichtingen ondanks opvattingen in sommige Amerikaanse kringen, dat wan neer het conflict bij General Motors geheel is bijgelegd, de weg .openstaat naar een nieuwe belangrijke opbloei voor het Amerikaanse bedrijfsleven, deels als gevolg van het aanleggen van voor raden voor de defensie. Van de Scheepvaartaandelen trokken Nievelt-Goudriaan weer de aandacht van kopers die bereid waren zelfs boven het niveau van j.l. maandag te gaan, zodat deze aandelen werden verhandeld tot 171% Wederom was er een open hoek met behoorlijke affaire. De overige scheepvaartpapieren lagen onregelmatig en kalm. Toch blijkt, dat de berichten over betere vooruitzichten, vooral voor de wilde vaart, hun uitwerking niet mis sen. Cultures waren ongeanii^eerd en eerder aan de zwakke kant, o.a. voor Amsterdam Rubber en HVA. WISSELKOERSEN Londen 10.15%—10.16%: New York 3.61 A3.61 ftMontreal 3.50%—3.50% Parijs 73.48—73.53; Brussel 7.26%— 7.26%; Frankfort 90.41—90.46; Stockholm 69.84—69.89; Zürich 83.73%—83.78%; Milaan 58.21%58.26%Kopenhagen 52.47—52.52; Oslo 50.73%—50.78%We nen 14.00%—14.01%; Lissabon 12.65%— 12.67. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 13 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden 101H 102 lOlfg 102 102 GB 102% Ned. '60 H 4% 102A 102 A lOOtf 10011 100H 10011 Ned. '61 4% 100 hi 100U Ned. '53 3% 97% 97% Ned. Grtb. obi. 3% 94% Ned. '47 3% 94% 94% 98% 98% Ned. '53 I-II 3% 97 97 96 96 90% 91A Ned. bel. cert. 3% 90% Ned. '50 I-II 3% 90% 90% Ned. '54 I-II 3% 92% 92A 92% 92% Ned. '55-11 3% 94% 95 Ned. "37 3 92% 92% Med. Grtbk. obi. '46 3 93% 93% Ned. doll In '47 3 91 GB 91% Ned. Inv. cert. 3 9914GB 99% Ned. 62-64 3 100AGB 100AGL Indië "37 3 99% 95 H 95% Ned. won. b.l. *57 6 110A 110% Ned. won .bi. '58 4% 101A 101% ACTIEVE AANDELEN 114 111% Ver. HVA-mij 123% 122 A.K.U 383% 387% 147 143.50 Hoogovens cert. 887% 886% Philips gem. bez. 982% 992% 742 y4 752% 516% 511% Kon. Petr. (50 f 20) 111.50 111.10 Holl. Amer. lijn 160% 161% Java China Paket 160 161 KLM 67.— 66 Kon. Ned. Stoomb. 203 204 Kon. Paket Mi) 154% 147% Stoomvaart Mij Ned. 186 185% Nievelt Goudr. cert. 168% 170% v. Ommeren cert. 336 335% Kon. Rott. Lloyd 149% 151 Ned. Scheepv. Unie 166% 166% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97% 97 A idem '48 (3%) 97% 97% R'dam '52-1 (4%) 100% 100A id. id *37 I-n (3%) 97% Z.-Holland '55 4% 100% Bankwezen Bank N. Gem. '58 5% 105A 105 B id. NW1 '52 (4%) lOOtf 100% BVG rspbr f.500 198% 199 BVG rspbr. *52 142 142 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 751 94% r 95% Vorige Slotkoers koers v. heden 107 A'dam '51 12%.. 88% 88% A'dam '56 I 2% 83% 83% 89 A'dam '56 II 2% 88% A'dam *56 III 2% 83% 88% Eindhoven '54 2% 88% 84% Enschede *54 2% 83% 82% Den Haag '52 I 2% 82% 92% Idem H 2% 92% 92% R'dam '52 I 2% 92% Idem EE 2% 93 92% Idem *57 2% 98% 97% Utrecht '52 2% 95% 94 Z.-Holl. 1957 2% 97% 96% Zuld-Holland *59 2% 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 243 Amst. Bank 352 Cultuurbank 30% Holl. Bank Unie eert. 211 Ned. HandelmiJ 313 Rott. Bank 333% Twentsche Bank 307 Senembah470 Industrie Ondernemingen Albert Heyn596 Berkei's Patent (v.) 308% Borsumij41 Calvé Delft eert. ..728 Electrolasmi). 345 Kon. Pap. v. Gelder 341% Kon. Ned. Grofsm. 185 Holl. Constructie 422 Ing. bur. v. Bouwnljv. 245 Internatio 168 Int. Kunststoff. Ind. 75 v. Kempen en Begeer 125 Leidse Wolspinnerij 552 Müller en Co. NB. 515 Ned. Kabelfabr570 Philips pref292 Rott. Droogdok My. 526 Sikkens Groep 824 Ver. Touwfabrleken 335 Walvisvaart 95% Wernink's Betonmi). 183 Wilton Feyenoord 273 Van Wijk en Heringa 94 Zaalberg 135 L Mijnbouw en petrolenm Biliton 2de r482 Kon. Petr. (f.20) Amerik. fondsen 113.50 245 353 31 211% 313 356 307 450 L 41 734 348% 185 421% 74 125 552 517 561 293 825 336 95% 184 275 91 734 480% 113.— Canadian Pacific R. 24 24% Intern. Nickel 82% 83% 54 54% Bethlehem Steel.... 42% 43% 52%. 42% General Motors 46 47 Kennecott 84% 85 Republic Steel- 61% 62% 40% 39% 34% 34% Un. States .Steel 83 84

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11