GUPA Zelf kon hij niet zwemmen maar toch redde hij mensenleven Spectaculaire brand in een warenhuismagazijn Haagse loco-burgemeester opende expositie „Des Graven Haghe" Nederland draagt bij tot hogere paraatheid Bewijs van groeiende interesse van stedeling voor platteland Dronkemanswraak Moedige Noordwijker kreeg oorkonde van Heldenfonds Defensie nam reeds maatregelen Enorme drukte op Vijzeigracht-A'dam Industrie en kernenergie Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 12 september 1961 Derde blad no. 30450 De heer C. H. P. W. van den Oever, loco-burgemeester van Den Haag heeft gisteravond om half negen officieel de in Bodegraven georganiseerde Haagse tentoonstel ling „Des Graven Haghe" officieel geopend. Tevoren had ten gemeen tehuize een begroeting plaatsgehad. Burgemeester mr. f. Croles van Bodegraven kon hier een grote Haagse deputatie welkom heten. Zeventien Haagse gemeenteraads leden, onder wie zes wethouders, en een negental hoge Haagse ge meentelijke functionarissen konden door de Haagse loco-burgemeester aan het Bodegraafse gemeente bestuur worden voorgesteld. Burgemeester Croles merkte op. dat Bodegraven deze grote Haagse belang stelling als een hoge onderscheiding be schouwt. Het gemeentebestuur ziet er een daadwerkelijke belangstelling van Haagse zijde in voor het wonen, leven en werken binnen een plattelandsge meente. De jaarlijkse najaarsmarkt on derscheidt zich van de wekelijkse kaas markten doordat zij is bedoeld om meer bekendheid te geven aan die markt, aan de kaas en aan Bodegraven in het al gemeen. Het zijn de kaas en de kaas markt, die aan het eind van de vorige eeuw de impuls hebben gegeven tot de ontwikkeling van Bodegraven als agra risch centrum. Ook thans vormen zij nog een hechte pijler van Bodegravens wel vaart, die in de laatste jaren door han del en nijverheid weliswaar is verbreed. Mr. Croles achtte de organisatie van een Haagse Dag te meer zinvol, als er gelet wordt op de toekomst. Hij acht in dit verband aan het ruimteprobleem in het westen van het land, waarbij Den Haag wel in het bijzonder betrokken is. Bode graven wil gaarne een wezenlijke bij drage leveren aan de oplossing van dit probleem. Door haar ligging en uit stekende verbindingen kan Bodegraven aangemerkt worden als een aantrekke lijke woongemeente. Mr. Croles sprak de wens uit, dat de Haagse Dag de weder zijdse waardering en de versteviging van de banden tussen beide gemeenten zou bevorderen. Het waarom Nadat het gezelschap naar de Groen van Prinstererschool was getogen, waar de tentoonstelling „Des Graven Haghe" gehouden wordt, trachtte de Haagse lo co-burgemeester daar, voordat hij de tentoonstelling opende, een antwoord te vinden op de vraag, waarom deze ftaaie tentoonstelling in Bodegraven gehouden wordt, en niet in Den Haag. Hij dacht in dit verband aan de groeiende belang stelling van de stedeling voor het platte land. Er is een beweging te constateren dat stedelingen op het platteland zich een woning en wat grond kiezen, en dat Loco-burgemeester was jaloers De Haagse loco-burgemees ter, wethouder C. H. P. W. van den Oever zei gisteravond bij de opening in Bodegraven van de tentoonstelling „Des Graven Haghe", jaloers te zijn op zijn collega-wethouder Van Reenen, die de Bodegraafs-Haagse fes tiviteiten vandaag zal bijwonen. Terloops wijzend op zijn voor keur voor boerenkaas, merkte hij schijnbaar triest op, dat zijn collega nu als 't ware de vetste kluif uit de soep zou krijgen. Bodegraven zou echter Bode graven niet zijn, als het niet gezorgd zou hebben dat ook de loco-burgemeester een kluif met een behoorlijk vetgehalte als herinnering mee naar Den Haag zou kunnen nemen. zij er de voorkeur aan geven om iedere dag een half uur te reizen van hun woning naar hun werk, boven het wo nen in een dichtbevolkte stad. Deze wis selwerking tussen stad en platteland verklaart waarom deze tentoonstelling hier gehouden wordt. Anderzijds zag hy ccn gezonde belang stelling van het handeldrijvende Bode graven voor het grote Den Haag, met zijn honderdduizenden afnemers van kaas en andere Bodegraafse produkten Spr. betwijfelde het of in de toexomst inderdaad Hagenaars Bodegraven zou den kiezen als woongemeente, als was hy wel van mening, dat zij die dat zou den doen. zich in Bodegraven spoedig thuis zouden voelen. Anderzijds maakte hy van de gelegenheid gebruik om, ten overvloede Den Haag nog eventjes warm aan te bevelen bij het Bodegraafse pu bliek. Nadat hij op verzoek van de voorzitter van de marktcommissie, de heer C. G. Karssen, de tentoonstelling voor geopend had verklaard, maakte Burgemeester mr. Croles met de loco-burgemeester van 's-Gra- venhage C. H. P. W. van den Oever bij de fraaie maquette van de Scheveningse pier op de ten toonstelling „Des Graven Haghe" die de heer Van den Oever opende. Links de echtgenoten van de beide heren. (Foto Leidsch Dagblad) wethouder van den Oever, gevolgd door de genodigden een rondgang langs het tentoongestelde. In het laboratorium van Turkenburg's Koninklijke Zaadhan- del N.V. vond daarna een ontvangst plaats. Advertentie Stop met kneedbaar hont van Ceta-Bever Een door alcohol wat "benevelde autobuschauffeur is gisterochtend in volle vaart met zijn voertuig tegen een café te Seelze bij Hannover op gereden. Het gebouw werd ernstig beschadigd. Dit was bedoeld als wraak omdat de caféhouder de chauffeur geen glas bier had willen inschenken. Voordat de wraakgierige man tot zijn daad overging waren zijn passagiers uitgestapt. Complot opgerold De gemeentepolitie van Boxtel heeft vyftien in Tilburg, Vught en Boxtel ge pleegde inbraken tot klaarheid weten te brengen. Een week geleden leidde het speurwerk reeds tot arrestatie van twee jongelieden (21 en 19 jaar) uit Den Bosch, dezer dagen kon het onderzoek worden afgerond met aanhouding te Rotterdam van een 27-jarige Bosschenaar Samen met zijn 19-jarige stadgenoot bleek deze eind augustus onder meer ingebroken te hebben in een woning te Boxtel, waar een bedrag van f625 werd ontvreemd. De jonge knaap heeft ook bekend in een ander woonhuis te Boxtel ongeveer f500 te hebben gestolen. Het trio zal zich voorts moeten verantwoor den voor tien inbraken te Tilburg en Vught. waarbij uit woonhuizen geldbe dragen en sieraden werden weggenomen. Overigens is het onderzoek nog in volle gang en men heeft het vermoeden, dat er nog meer aan het licht zal komen. Het jongste lid van het complot werd vorige week, toen hij by een nachtelijk avontuur op de vlucht moest slaan, zo danig gewond, dat hij in een ziekenhuis te 's-Hertogenbosch moest worden op genomen. Bekroonde jaarverslagen in 1960 verschenen De voorzitter van de Federatie der werkgeversorganisaties in het boekdruk- kersbedryf, de heer Jos A. M. Cleerdin, heeft gistermiddag tydens een bijeen komst in het Victoria hotel te Amster dam de prijzen en oorkonden uitgereikt voor de esthetisch en druktechnisch best verzorgde jaarverslagen, die in 1960 in ons land zijn uitgekomen. Voor deze prijsvraag van de Federatie, die voor de vyfde keer werd gehouden waren 138 jaarverslagen ingezonden. Bekroond wer den: het Jaarverslag van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale (NW) te Am sterdam over 1957 t/m. 1959, en het jaar verslag der N.V. Nederlandsche Spoor wegen te Utrecht over 1959. Verder wa ren er nog een aantal eervolle vermel dingen. SUIKERGARANTIEPRIJS De nieuwe suikergarantieprys is vast gesteld op f. 61.20 per 100 kilogram, af fabriek (vorig jaar f. 62.10), voor een totale hoeveelheid van 480.000 ton. Het ziet er, op grond van oogstver- wachtingen, naar uit, dat de totale hoe veelheid geproduceerde suiker dit jaar iets kleiner zal zijn, zodat alle suiker onder de garantie valt. Zoals bekend, geldt deze prijs voor de suiker, die in het komende seizoen wordt geproduceerd. Een desbetreffende verordening zal bin nenkort door de minister van Landbouw worden uitgevaardigd. Advertentie Langzaam rijdt Alb. Mulder op zijn bollenkwekerij met zijn kleine vrachtauto achteruit. Net iets te ver naar de waterkant. Het wagen tje zakt weg in de zachte wal. Voor Mulder beseft wat er gebeurt, kan telt het in de Katwijkse Wetering. Han Steenvoorden ziet het voor zijn ogen gebeuren, ziet hoe zijn baas in de cabine onder water verdwijnt. Bedenken doet hij zich geen moment. Hij smijt zijn bromfiets neer en springt het water in. Zwemmen kan Steenvoorden niet. Zich vasthoudend aan de auto trekt hij zich voort en weet met veel moeite de cabine te bereiken. Hij ziet het hoofd van Mul der, maar kan niet bij hem komen. Dan zakt het autootje verder weg naar het midden van de meter diepe Wate ring. „Dat worden twee dooien", denken de beide Katwykers, die dit alles zien gebeuren. Zij verklaren dit later zo. Maar als door een wonder wordt Steenvoorden niet meegesleurd door de in de modder wegglijdende wagen. Ver beten klemt hij zijn tanden op elkaar. Mulder moét er uit, anders verdrinkt hij Dan opeens, dan lukt het. Het portier schiet open. Gelijktijdig pakt zijn stalen vuist Mulder vast. sjort hem uit de cabine en duwt hem naar de kant. Hulpvaardige handen trekken dren keling en redder op de wal. Het was net op tijd. De theer Mulder heeft wel wat water binnen gekregen, maar is bij kennis. Even goed had dit ongeluk twee mensenlevens kunnen kosten. Het speelde zich af op 22 september van het vorige jaar. Redder en drenke ling zullen die donderdag niet licht ver geten. Oorkonde Het gebeurde kwam echter ook ter kennis van het Carnegie Heldenfonds in Den Haag. Na een diepgaand onderzoek naar de toedracht, werd aan de heer Steenvoorden de oorkonde toegekend voor heldhaftig menslievend hulpbetoon, een onderscheiding, die slechts in zeer bijzondere gevallen wordt verleend als de redder zelf aan ernstig levensgevaar is blootgesteld geweest. Burgemeester mr. G. F. W. van Berckel reikte op het raadhuis de fraaie, inge lijste oorkonde aan de heer Steenvoor den uit. Behalve mevrouw Steenvoorden waren hierbij tegenwoordig de heer en mevrouw Mulder, de hoofdinspecteur van politie, de heer A. N. Merkelbach en de chef van de afd. algemene zaken ter gemeen tesecretarie. de heer W. van Sprang. In een hartelyke toespraak belichtte de burgemeester het moedig gedrag van de heer Steen voorden. Het was hem een eer namens het gemeentebestuur deze i oorkonde te mogen uitreiken. „Wij zyn trots op een moedig burger als u", aldus mr. Van Berckel. Zwemmen leren Daar het niet voor de eerste maal was dat de heer Steenvoorden medemensen van de verdrinkingsdood redde, raadde hu hem aan toch nog eens te gaan leren zwemmen. Voorts verzocht de burgemeester me vrouw Steenvoorden en de heer Mulder erop toe te zien, dat de heer Steenvoor den, die, bescheiden als hy is, elk ge schenk had geweigerd, deze oorkonde niet als een relikwie in de kast zou leg gen. maar dat zij een ereplaats in de woning van de heer en mevrouw Steen voorden aan de Sint Jeroensweg 41 zou innemen. Ontroerd dankte de heer Steenvoor den voor deze eervolle onderscheiding, waarmee hij erg gelukkig was. De heer en mevrouw Mulder dankten op hun beurt de redder nogmaals met een stevige handdruk. (Van onze Haagse correspondent) Wanneer de politieke toestand zich verder zou toespitsen, zal ook Nederland zijn aandeel moeten leveren in een verhoogde paraat heid van de gezamenlijke NAVO- krijgsmacht. Intrekking van de maatregel, waarbij de parate troe pen twee tot drie maanden eerder met klein verlof gezonden worden in afwachting van het groot verlof, is een van de bijzondere regelen, die getroffen kunnen worden om die verhoogde paraatheid op te brengen, zo zegt een voorlichtings bulletin van het ministerie van Defensie. Het is echter niet de enige maatregel. De maatregel tot stopzetting van de oefeningen in La Courtine is reeds eer der genomen met hetzelfde doel. En wanneer het niet alleen politiek maar ook militair gaat spannen, zou een ge deeltelijke mobilisatie kunnen worden gelast, met oproeping van bepaalde ca tegorieën grootverlofgangers. En als er acuut oorlogsgevaar dreigt, kan zelfs een algehele mobilisatie volgens. Terecht zegt het bulletin: het zjjn belangrijke en ernstige maatregelen, die iedereen in Nederland aangaan. In het bijzonder de leden van de strijdkrach ten, die er rechtstreeks bij betrokken zullen zijn. De Nederlandse regeringen heeft zich ernstig beraden over deze maatregelen. Zy kent- de zwaarte van het offer, dat het nemen van zulke maat regelen voor velen te betekenen heeft. Maar zij weet ook, dat, als zij geno men moeten worden, er grote zaken op het spel staan, zaken, die een ergelijk offer waard zijn: „Dit zullen wij moeten bedenken, als het ooit nodig wordt om bijzondere maatregelen te treffen. La ten wy dan ook bedenken, dat wij niet alleen staan, maar dat soldaten van vijftien landen om ons heen dezelfde offers brengen, alles onder hetzelfde NAVO-devies" waakzaamheid is de prijs van de vrijheid". Het is misschien goed er aan te her inneren, dat Amerika reeds een oelang- rijk deel van zijn reserves opriep en de diensttijd verlengde voor een deel van de thans onder de wapenen zijnde lichtingen. De Amerikaanse troepen in Berlijn werden met vijftienhonderd man versterkt, een voorbeeld, dat zowel door de Engelsen als door de Fransen wordt of werd gevolgd. Ook buiten Berlijn worden de Westerse troepen versterkt. Amerika zendt veertigduizend militairen naar Europa ter versterking van de reeds 250.000 man sterke, in Europa ge legen troepen. Adenauer kondigde maat regelen aan ter versterking van de Bun- deswehr, de Britten versterkten hun luchtmacht in Duitsland en hun leger aan de Rijn (met tanks) en ook De Gaulle liet de nodige maatregelen ne men. Nederlandse jongen in Frankrijk verongelukt Een 13-jarige Nederlandse jongen, Wim Knibb, zoon van Nederlandse ouders die in de Franse plaats Mezilles (Yvonne) een boerderij hebben, is tydens het spelen in een silo door een drijfriem gepakt en in het graan terecht gekomen. Zijn moeder schoot onmiddellijk te (Van onze Amsterdamse correspondent) Tienduizenden Amsterdammers, samengepakt op de Vijzelgracht en in de Vijzelstraat, hebben gister middag de verwoede strijd gevolgd, die de hoofdstedelijke brandwach ten voerden tegen de spectaculaire brand, die een deel van het centraal magazijn van het warenhuis Vroom en Dreesmann in as heeft gelegd. Het vuur, dat door kortsluiting was veroorzaakt, vrat zich met enorme snelheid door de brandbare goede ren, die in het grote pand lagen opgeslagen. Het vuur veroorzaakte een dikke, donkere rookpluim, die over de gehele binnenstad in de richting van het Centraal Station dreef. De brand, die omstreeks het middaguur uitbrak, ivos tegen half drie gedoofd. De nablussingswerk- zaamheden duurden echter tot van morgen. Aan het toeval, dat de 24-jarige meu belmaker Auke Mulder, de brand zag ontstaan, heeft het 200 mensen tellende personeel van het magazijn te danken, dat zij allen het gebouw tijdig konden verlaten. De heer Mulder wilde juist naar de kantine gaan, toen hij in de meubelopslagplaats op de benedenver dieping een vonk uit een contactdoos zag springen, waardoor een hoeveelheid houtwol vlam vatte. Op zijn geschreeuw kwamen enkele collega's toelopen, die met blusapparaten het vuur probeerden te doven, maar de capaciteit van deze apparaten kon niet op tegen de felheid van de brand. Inmiddels rende het per soneel naar buiten, een enkeling tracht te nog goederen mee te nemen. Tachtig mensen, die in de kantine op de tweede verdieping zaten te eten. roken de brand reeds toen het geroep tot hen doordrong Zij konden bijtijds ontkomen, zy het met rode ogen van de rook, die in de trap penhuizen hing. Dikke wolken Weinige minuten later stegen dikke rookwolken op langs de dertig meter brede gevel van het gebouw aan de Vij zelgracht, om als een groot zwart ba ken in de lucht te blijven hangen. Voor duizenden Amsterdammers, die in de lunchpauze van de kantoren een luchtje schepten, was dit aanleiding om naar de Vijzelgracht te trekken, waar de enorme drukte en het grote aantal brandweer- en politieauto's aanvankelijk een chaos veroorzaakten. De verzengende hitte, die de brand verspreidde, hielp de agenten het publiek op grote afstand te houden en de brandweer slaagde er toen in de water toevoer te vergroten, door slangen uit te leggen naar de nabij gelegen Prin sengracht. Een waterkanon voorkwam, dat het vuur zou overslaan naar de overzijde van de smalle Noorderstraat, door een watergordyn langs de zijgevel van het brandende magazijn te leggen. Economische expansie in Japan gaat te snel Het economische kabinet van Japan heeft, naar een woordvoerder van het Japanse ministerie meedeelde, besloten, dat het huidige tempo van de economi sche groei in Japan verlangzaamd moet worden. Hy zei, dat de ministers de hui dige economische toestand hadden be sproken en dat daarbij gebleken was, dat de economie van het land een veel snel lere expansie te zien gaf dan de oor spronkelijk verwachte groei van 9%. Het kabinet besloot tot uitwerking van een programma tot herziening van de ex pansie. De minister van Handel Sato, deelde mee, dat zyn ministerie een programma zal ontwerpen 'oor de verdubbeling van de export met ongeveer 20% per jaar. hulp, maar kon het kind niet bevryden. Eerst na anderhalf uur gezamenlyke inspanning kon de jongen uit de graan- massa gehaald worden. De levensgees ten bleken toen reeds geweken te zyn. Benauwd De menigte kykers aan de overzyde van de Vyzelgracht werd verrast door een benauwd ogenblikje, toen een 6teun- draad van de bovenleiding van de tram met een knal afknapte en roodgloeiend tegen het wegdek sloeg. De paniek werd echter in de kiem gesmoord, omdat de bovenleiding zelf bleef hangen. De brandwachten zagen zich genoodzaakt van hun rookmaskers gebruik te maken. Zelden hebben zy een zo zware rookont wikkeling meegemaakt. Vermoedeiyk waren de grote partyen plastic-artikelen hiervan de oorzaak. Een van de brand weerlieden, de heer H. Broekman, kreeg zoveel rook binnen, dat hy naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Van het gebouw is de eerste verdie ping geheel uitgebrand, terwyl de, bo venliggende drie etages schade hebben opgelopen. De totale schade is nog niet precies geraamd, maar beloopt vele ton nen. In het gebouw lagen de goederen opgeslagen, die bestemd waren voor de tot de Amsterdamse N.V. van het Vroom en Dreesmannconcern behorende waren huizen. nl. die in Amsterdam, Amstel veen, Hilversum en Gouda. Samenwerking nodig De minister van Economische Zaken heeft aan de Sta ten-Generaal toegezon den het rapport dat door de commissie voor de nuclaire industriële ontwikkeling, aan hem is uitgebracht over de industriële ontwikkeling in het kernreactorgebied. De commissie is tot de conclusie ge komen dat de researchbasis welke in de voorgaande jaren is opgebouwd, en welke in de komende jaren uitbreiding en ver steviging zal ondergaan, een goed uit gangspunt biedt voor de opbouw van een volwaardige positie van ons land in het kernreactorgebied. Nodig zal echter zyn dat in de komen de jaren een op wederzyds vertrouwen gebaseerde intensieve samenwerking tus sen de industrie en de elektriciteitssector groeit en dat de industrie, door steun in de ontwikkelingssector, in de gelegen heid wordt gesteld op aanvaardbare voorwaarden mee te werken aan de uit voering van de reactorprojecten. Dan zal zy een technisch niveau kun nen bereiken dat haar in staat zal stel len op voet van gelykheid met buiten landse industrieën tot samenwerking te komen. Zonder bedoelde samenwerking en steun zal een moeilijk overbrugbare ach terstand ontstaan en zal de nationale industrie onvermydelyk in de toeleveren de positie worden gedrongen. „PRAMOEKA": NIEUWE JEUGDBEWEGING IN INDONESIË Op last van president Soekarno wordt, gelijk gemeld, de 500.000 man sterke In donesische padvindersbeweging vervan gen door een nieuwe jeugdbeweging. President Soekarno hoopt, dat deze te- zynertyd miljoenen leden zal tellen. On langs verklaarde hij tegen de leiders van de padvindersbeweging, „dat er iets mis moest zijn met hun beweging, als er maar 500.000 Indonesiërs lid van wa ren". De president heeft bezwaar tegen de padvindersbeweging, omdat de pad vinders alleen maar leren „scheeuwen, knopen leggen en woudlopen". „Deze or ganisatie leert niets over het Ujden van ons volk", aldus de president. Zyn nieuwe „Framoeka'-beweging liet zich voor het eerst in het openbaar zien in de week voor de viering van onafhan- keiykheidsdag. op 17 augustus. De pad vindersuniformen waren vervangen door de zwarte fez, witte shirts en lange b&kibroeken. De Sultan van Djokjakarta, voormalig leider van de padvinders en nu eerste vice-voorzitter (onder de president) van de „Pramoeka's" (pramoeka pionier) zei dat de nieuwe organisatie zeer veel verschilt van de voormalige". Zy heeft nu een functie als instrument van de revolutie", zei hy. De „Pramoeka" bevat afdelingen voor meisjes, voor leden die zich interesseren voor zee- en luchtvaart en voor mohammedanen, protestanten, katholieken en hindoes tanen, -

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5