INDIA WIL ALLES DOEN VOOR DE VREDE, VERKLAART NEHROE Weduwe tijdens ruzie te Amsterdam gedood Financier van geheime leger OAS gearresteerd WEERBERICHT Chroesjtsjow: Een grote triomf als Amerika en de Sowjet-Unie vrede zouden kunnen leven in Fa. D. KRET Zn. Man stak haar met groot knipmes Verzet tegen de Algerijnse politiek van De Gaulle groeit Neves premier van Brazilië Bourguiba wil verzoening FLIM (§uc/ '^ÏCie teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1961 No. 30446 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. B. var» Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De wereldsituatie is de laatste tijd zodanig verslechterd, dat nu zelfs de vrees voor een oorlog bestaat, aldus verklaarde premier Nehroe van India gisteren in het Kremlin op een bijeenkomst van de Vereniging voor vriendschap tussen de Sowjet-Unie en India. Mijn land kan weinig doen om de situatie te veranderen, aldus de Indiase premier, maar het wil niettemin alles doen wat het kan voor behoud van de vrede. Een oorlog zou niemands prestige vergroten. Zodra de spanning zou zijn verminderd en het gevaar van een oorlog is weggenomen, kan de weg naar bespreking van de ontwapeningskwestie geopend worden. Tot slot pleitte de premier voor staking van de kernwapenproeven, onge acht de militaire overwegingen voor de hervatting ervan, daar deze proeven het gevaar voor de mensheid vergroten. Voor het overige bevatte de toespraak van de Sowjetrusslsche premier geen enkel nieuw gezichtspunt. Er moet een vredesverdrag komen met de twee Duitslanden, West-Berlijn moet een „vrije stad" worden en dan zal de Sowjet-Unie de verbindingen van deze „vrije stad" op geen enkele wijze be lemmeren. De Sowjet-Unie wil vrede, doch het Westen niet en dit gebruikt de Berlynse crisis als voorwendsel om oorlogszuchtige voorbereidingen te tref fen, aldus beweerde Chroesjtsjow. De Sowjet-Unie wordt rechtstreeks bedreigd en daarom moet zij wel militaire maat regelen nemen en de kernwapenproeven hervatten, verklaarde hij nog. Chroesjtsjow merkte tenslotte op, dat het „een grote overwinning voor de vredelievende landen zou zijn, indien de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie tot overeenstemming kwamen en in vrede zouden leven. Het is noodzakelijk, dat de weg wordt gebaand voor het vestigen van goede Amerikaans-Russische betrekkingen. De Sowjetrussische regering spant zich erg in, om dit te bereiken", verklaarde de Sowjetrussische premier. Russische verwijten aan het Westen Ook Chroesjtjow voerde het woord op deze bijeenkomst. Hij zei o.m., dat het een goed ding zou zijn, indien de twee Duitse staten tot de Verenigde Naties werden toegelaten. Hij was voorts van mening, dat het vestigen van diplomatieke betrekkingen door alle landen met de twee Duitslan den zou bijdragen tot de vrede en „een wettige basis zou geven aan het be staan van Oost- en West-Duitsland". Chroesjtsjow verklaarde, dat de Sowjet- Unie zich bewust is van het belang een oorlog te vermijden. Onbemand vliegtuig draaide rondjes boven stad De bevolking van de 32.000 inwoners tellende stad Burlington in de Amerikaanse staat Iowa heeft gis teren angstige ogenblikken door gemaakt: een vliegtuig was „op hol geslagen" en draaide rondjes boven de stad. Het toestel stond met volle tanks op het vliegveld van Burlington, toen de piloot buiten het vliegtuig voor bereidingen trof voor de start. Plotseling sloeg de motor aan en het toestel liet de piloot het na kijken. Het reed steeds sneller over het vliegveld en verhief zich van de grond. Nadat het op een hoogte van onge veer 350 meter was gekomen, be gon het onbemande vliegtuig aan zijn rondjes boven de stad die een diameter van ongeveer dertien ki lometer hadden. In de stad waarschuwden politie en brandweer de bevolking, dat het toestel in de stad zou kunnen neer storten. Een school zond haar 450 leerlingen naar huis. Na verloop van enige tijd slaakte men in Burlington een zucht van verlichting. De wind dreef het vliegtuig geleidelijk aan weg, zodat het niet meer boven de stad kwam. Tenslotte is het toestel - een licht verbindingsvliegtuig van het leger - na twee uur in de lucht te zijn geweest bij Aledo in Illinois neer gevallen zonder schade aan te richten. Advertentie LOODGIETERS BEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leidei, Telefoon 20023—24350 ZONNIGE PERIODEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Morgen zullen de maximum temperaturen tijdens flinke zonnige pe rioden enkele graden hoger worden. Midden op de Oceaan bevindt zich een diepe depressie welke niet veel van plaats verandert. Een front hiervan is tot bij Ierland doorgedrongen maar de verdere verplaatsing ervan in oostelijke richting gaat maar uiterst langzaam, zo dat het weer in ons land hierdoor mor gen niet in ongunstige zin beinvloed zal worden. (Opgemaakt te 11 uur) 10 SEPTEMBER. Zon op: 6.05 uur; onder: 19.08 uur. Maar. op: 6.13 uur: onder: 19.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.32 eai 16.53 uur. laagwater te 11.42 uur. (11 sept. hoogwater te 4.03 en 16.25 uur, laagwater te 0.01 en 12.15 uur). STRANDVERWACHTING (Van een weerkundige medewerker) Een rug van hoge druk brengt ook zondag rustig en goed strandweer met zonnige perioden. Zwakke wind tussen zuid en zuid-west. Overdag 19 20 gra den. Zeewater 17 graden. VooruitzichtenPerioden met vry goed nazomer-strandweer. Dlt blad bestaat alt 16 pagina's en een bijvoegsel. Weer Westelijke waarschuwing De V.S., Engeland en Frankrijk heb ben gisteren in nota's aan Moskou de Sowjet-Unie nogmaals gewaarschuwd tegen bemoeiing met de Westelijke vluchten door de luchtcorridors naar West-Berlijn. De drie Westelijke mogendheden beantwoorden met hun nota's een Russische boodschap van 2 september waarin werd herhaald, dat het Westen de luchtcorridors misbruikt. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft gister avond in een rede voor het Amerikaanse leger gezegd, dat de Amerikaanse rege ring verwacht, dat er met de Russen over Berlijn zal worden onderhandeld, zodra het duidelijk is dat serieuze en opbouwende onderhandelingen mogelijk zijn. „Een vredesverdrag is alles wat wij willen", zeggen de communisten, maar dit is een vredesverdrag dat de vrede bedreigt, aldus Rusk. Het beste wat Rusland kan doen is in de loop van de tijd te tonen, dat het zijn buren met rust laat, zei Rusk. Amerikaanse leger in West-Duitsland wordt versterkt De Amerikaanse regering heeft besloten in de herfst nog ongeveer 35.000 militairen naar West-Duits land te zenden wegens de spanning rondom West-Berlijn. Generaal Lauris Norstad, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, had om dit aantal gevraagd ter verster king van het zevende leger ir Duitsland en zijn logistieke een heden. Gisteren deelde generaal George Decker, stafchef van het Amerikaanse Eoka-terrorist bekent moorden (Van onze Londense correspondent) Nicos Sampson, een 27-jarige voorma lige Cypriotische Eoka-terrorist en nu journalist, heeft in zyn blad, ronduit erkend, dat hij en twee andere Cyprio ten de moordenaars waren van twee Britse sergeants van politie in de be ruchte „Moordenaarsstraat" in Nikosia. In de krant „Mahki" (Strijd) vertelt Sampson hoe hij op 28 september 1956 drie politiemannen drie uur lang achter volgde. De drie sergeants hadden een middag vrijaf en deden boodschappen. In de „Moordenaarsstraat" besloten Sampson en zijn twee Eoka-kameraden te schieten. Twee politiemannen vielen dodelijk gewond neer. De derde, hoewel eveneens gewond, wist de aanvallers te verdrijven door terug te schieten. Sampson werd later gearresteerd en voor de rechter gebracht. Ondanks het feit, dat hij door de overlevende sergeant werd herkend, sprak de rechter hem vrij van moord omdat hij niet voldoende bewijzen tegen Sampson aanwezig acht te! Sampson werd echter toch ter dood veroordeeld omdat hij op het moment van de arrestatie een wapen droeg. Zijn straf werd omgezet in levenslang en bij l de algehele amnestie ter gelegenheid leger, mee, dat de mechanisatie en be weeglijkheid van de Amerikaanse troe pen in Duitsland zullen worden ver beterd. Het leger zendt gepantserde amfibievoertuigen voor het vervoer van personeel naar het zevende leger, zei hij. Het aantal Amerikaanse militairen in West-Europa bedraagt thans in totaal ongeveer 250.000 man, met inbegrip van vijf parate infanterie- en pantserdivisies in West-Duitsland. Dief van „Goya" gaf een etmaal uitstel Iemand, die beweert in het bezit te zijn van het schilderij van Goya, dat uit „National Gallery" in Londen is ge stolen, heeft in een telefoongesprek met Reuter gezegd, dat hij de limiettijd voor het „losgeld" heeft verschoven van vrij dag- tot zaterdagmiddag. Vorige week zaterdag had iemand op gebeld met de mededeling, dat als niet voor vrijdagmiddag 140.600 pond be taald was ten behoeve van de campagne voor kernontwapening, het schilderij teruggebracht zou worden maar „niet in goede staat". Korte tijd later werd eveneens telefonisch meegedeeld, dat het losgeld met 50.000 pond verminderd was. (Van onze Amsterdamse correspondent) Politiemannen, door buren telefonisch gealarmeerd, troffen gister avond om tien minuten voor zeven boven aan de trap naar de eerste etage in het pand Commelinstraat 34 te Amsterdam-oost, de uit wonden aan zij en borst bloedende mevrouw Alberta de Waal aan. Zij was stervende. De vrouw, een 36-jarige weduwe en moeder van drie jonge kinderen, overleed een uur later in het Onze Lieve Vrouw-Gasthuis, zonder in staat te zijn geweest een verklaring af te leggen. Onmiddellijk na het vinden van de vrouw klopten de agenten op de deur van de woning op de eerste étage, vaar volgens de buren de dader van de steek partij moest wonen. De man, een ?0-ja- rige elektricien, deed zelf open. Op de vraag of hij de vrouw had gestoken zei hij onmiddellijk: „Ja". Bij fouillering in het politiebureau Linnaeusstraat trof men later in zijn zak het bewijsstuk aan: een groot knipmes, dat bloedsporen vertoonde. Volgens commissaris W. T. G. A. Bin nendijk, die het onderzoek leidt, moet de oorzaak van de steekpartij worden gezocht in een reeds lang bestaande on enigheid tussen de trapbewoners, zoals die in een volkrijke wijk als de Dapper- buurt bij tientallen bestaan, een ruzie sfeer, die gisteravond bij toeval tot een uitbarsting is gekomen. Uit de reconstructie is gebleken, dat Alberta de Waal, die het benedenhuis bewoonde, een afspraak had met de be woonster van de tweede étage, om daar omstreeks zeven uur op bezoek te komen. Het trappenhuis van de étagewoningen kon zij uitsluitend via de straatdeur be reiken. Het schijnt dat de vrouw niet op de bel van de tweede verdieping, maar op die van de eerste étage heeft gedrukt. Volgens de verklaring, die de zich apa thisch gedragende dader heeft afgelegd, wilde de vrouw, alvorens op visite te gaan, zich bij hem beklagen over stam pen op de vloer. De man, die haar open deed. moet reeds onmiddellijk na het uitbreken van de woordenwisseling, die zich bovenaan de trap afspeelde, het mes hebben getrokken. De bovenburen, die op het gillen van het slachtoffer af kwamen en de politie waarschuwden, hebben de man niet zien steken. De politie zal nog nader onderzoeken met welke reden hy het grote knipmes bij zich had. Het wapen, dat eerst na het indrukken van een knopje kan wor den geopend, doch van een andere con structie is dan een stiletto, is van een soort dat men doorgaans niet in de zak steekt als men het niet denkt te gebrui ken. Dit laatste is van belang omdat moet worden vastgesteld of de man zal worden vervolgd wegens doodslag, dus doden met opzet op 't plegen van zware mishandeling, die de dood ten gevolge heeft. De patholoog-anatoom dr. J. Zelden- rust heeft vanmorgen sectie op het stof felijk overschot toegepast. De Prinsessen Beatrix en Margriet hebben gisteren in Yerseke het oester- en mosselseizoen geopend. Tijdens de feestelijkheden moesten zij onder meer als eersten ballonne tjes oplaten. In het midden de Com missaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. (Van onze Parijse correspondent) De Franse hoge vertegenwoordiger in Algerije, Jean Morin, is gisteren persoonlijk naar Parijs gevlogen om de minister van Algerijnse Zaken, Louis Joxe, op de hoogte te stellen van de arrestatie van enkele belangrijke leiders van de OAS, het geheime leger, dat zich de laatste maanden specialiseert in lafhartige terreurdaden door middel van plastic-bommen. De voornaamste arrestant moet een voorname Parijse industrieel en zaken man zijn, die als minister van Finan cien van de O.A.S. fungeerde. Zijn naam is overigens niet onthuld, maar wel is bekend dat deze financier van het acti visme onlangs door een politie-officier in het lijnvliegtuig tussen Algiers en Pa rijs werd gearresteerd, waar de inspec teur hem toevallig herkende. Ook ex-generaal Salan, die aan het hoofd staat van het geheime leger zou onlangs bijna zijn gegrepen bij een inval in een Algerijnse boerderij. De vogel was echter op het nippertje gevlogen. Er moeten bij de inval in de boerderij echter wel verschillende gewichtige do cumenten en geheime ledenlijsten zijn gevonden, aan de hand waarvan later andere operaties tegen de O.A.S. onder nomen konden worden. Intussen ontkennen regeringskringen in Parijs, die over genoemde operaties en arrestaties een strenge discretie be trachten, niet, dat de O.A.S. in Algerije en zelfs in Frankrijk zich de laatste tijd steeds krachtiger organiseert. Die orga nisatie is nauwkeurig geschoeid op de leest van de Algerijnse ondergrondse, de van de onafhankelijkheidsverklaring van Cyprus werd hij vrijgelaten. Sampson schreef zijn bekentenis on der de kop .Onbekende bladzijden uit de geschiedenis van onze bevrijdingsstrijd". Sergeant Webb, de politieman die de aanval overleefde en die nu weer als sergeant dienst doet in Redditch in Wor cestershire, gaf als commentaar: „Ik probeerde hem die dag neer te schieten, maar ik geloof niet dat ik het nu nog zou proberen als ik de kans had. Wat zou het voor zin hebben?" F.L.N. en zo worden ook de meeste Euro peanen in Algerije nu verplicht een re gelmatige contributie aan het geheime leger te betalen, waarvan de omvang naar hun belastingbiljetten berekend wordt. Wanneer men zich niet al te veel eisend toont, dan kan als opbeurend symptoom niettemin worden genoteerd, dat volgens deze berichten Franse offi cieren in Algerije dus klaarblijkelijk be reid zijn geweest hun medewerking te verlenen bij een overigens mislukte poging hun vroeger® opperbevelhebber Salan te grijpen. Anderzijds hebben gisteren weer twee generaals hun ontslfeg ingediend, als protest tegen de Algerijnse politiek van het staatshoofd, generaal De Gaulle. Leibbraiul voorlopig op vrije voeten (Van onze correspondent in Bonn) De verkeersdeskundige Leibbrand is gisteren geheel onverwachts door de rechtbank van Stuttgart uit voorlopige hechtenis ontslagen. Leibbrand, die in Ztirich woont, heeft een borgsom van 250.000 Mark gestort. Hij heeft zich ver plicht in Stuttgart te blijven, totdat het onderzoek tegen hem is afgesloten. Leib brand wordt ervan verdacht als Duits officier in 1944 in Frankrijk 30 Italiaan se arbeiders te hebben laten executeren. De reden, dat de rechter in Stuttgart op Leibbrands verzoek tot voorlopige in vrijheidstelling is ingegaan, is, dat tot- nutoe geen belastend materiaal tegen verdachte is gevonden. President Goulart heeft de 50-jarige sociaal-democraat Tancredo Neves gis teren tot eerste premier van Brazilië's' nieuwe parlementaire regeringsstelsel benoemd. Later op de dag heeft het parlement zyn vertrouwen in Neves uit gesproken. Neves zei tegenover verslaggevers, dat de Braziliaanse buitenlandse politiek tijdens zijn bewind de traditie zou vol gen. „Alle aangegane verplichtingen zullen worden nagekomen." Hij zei een economische politiek van „algehele soberheid" te zullen voeren, gericht op bestrijding van -ie inflatie en werkloos heid. BRANDT ontvouwt regeringsprogram (Van onze correspondent in Bonn) Burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn, de socialistische kandidaat voor het kanseliersschap, heeft gisteren in Dortmund een programma van acht punten ontvouwd. Dit programma zal een eventuele socialistische regering als leidraad voor haar beleid aanhouden. In de eerste plaats zal een regering- Brandt elke ontwapeningsovereenkomst tussen de grote mogendheden aanvaar den. Voorts zal zij niet aandringen op eigen Duitse produktie van kernwapens. Een socialistische regering z al een apart ontwapeningsministerie instellen. Verder zal Brandt een vredesverdrag voor heel Duitsland opstellen, waarmee het Westen het diplomatieke initiatief kan heroveren. Een dergelijk vredesver drag zal worden uitgewerkt door een rechtgroep van politici en juristen. Ook zal een kabinet-Brandt er bij de Westelijke mogendheden op aandringen onmiddellijk onderhandelingen met de Russen te beginnen op ambassadeurs niveau. Bij deze onderhandelingen zou den in de eerste plaats obstakels voor een vredesgesprek moeten worden op geruimd, zoals de toestand in Berlijn, het vrije reisverkeer tussen Oost- en West-Duitsland etc.. Alles zou voorts moeten worden gedaan om de nood in Oost-Duitsland te ledigen. Brandt zei tenslotte dat een regering onder zijn leiding secretaris-generaal Kammarskjöld van de Verenigde Naties, de commissie voor de rechten van de mens van de volkerenorganisatie en be vriende neutrale staatslieden zou uitno digen naar Berlijn te komen. Brandt zei met nadruk dat zijn pro gramma niets te maken heeft met de verkiezingsstrijd. Terloops stelde hij nog even vast, dat aanvallen van de chris ten-democratische regeringspartij op hem bijna letterlijk overeenkomen met de aanvallen die de Berlynse burge meester van de communisten te verdu ren krijgt. VRAGEN OVER REPERTOIRE LUCHTMACHTKAPEL Het Tweede-Kamerlid, de heer Kra nenburg (PvdA) heeft aan de minister van Defensie schriftelijk gevraagd of het Comité van de verenigde chefs van sta ven zich heeft ingelaten met het reper toire van de luchtmachtkapel en zo ja, of deze bemoeiing betekent, dat bedoeld comité zich begeeft in rechtstreekse ge zagsuitoefening over onderdelen der krijgsmacht. Voorts heeft de heer Kranenburg ge vraagd of de minister zulke bemoeiingen wel in overeenstemming acht met taak en waardigheid van zijn hoogste militaire adviesorgaan en of de minister zichzelf of enig militair orgaan competent acht om langs hiërarchieke weg leiding te geven aan de ontwikkeling van een mu zikaal repertoire, in het bijzonder waar het betreft de hedendaagse muziek. (Van onze Parijse correspondent) De optimistische verwachtingen waar op we gisteren al wezen, dat Habib Bourguiba zich bereid zou tonen het ge schil om Bizerta in onderling overleg met Frankrijk tot een oplossing te bren gen, is uitgekomen. Op zijn persconfe rentie heeft de Tunesische president gis teren verklaard, dat hij proberen wilde een tragische bladzijde om te slaan en hoopte dat al vóór komende maandag een begin van een compromis of althans een modus vivendi zou kunnen worden gevonden. De hoofdzaak voor hem was, zo verze kerde Tunesië's „opperste strijder", dat De Gaulle nu het principe van een toe komstige evacuatie door de Franse troe pen van Bizerta had erkend. Tijdens de crisis rond Berlijn had het Tunesische staatshoofd echter geen bezwaar meer tegen Franse soldaten op dit punt van zijn grondgebied. Onderhandelingen over een uitwisse ling van gevangenen zijn intussen al be gonnen en Bourguiba zei te wensen dat de FransTunesische samenwerking vooral ook op cultureel gebied in de naaste toekomst zou kunnen worden hervat. Ofschoon de verzoenende uitlatingen van Bourguiba in Parijs nog weinig of ficiële reacties hebben uitgelokt, wordt deze plotselinge wijziging in het stand punt van de impulsieve Tunesische lei der hier uiteraard met vreugde begroet. Advertentie PHILIPS TELEVISIE v.a. f 645.— Persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. BREESTRAAT 173 Uit het Leidsch Dagblad van 10 Sept. 1861: Op een spoorwegstation in Amerika las men onlangs aan geplakt: de reizigers worden verzocht hun bagaadje aan ver trouwde personen te overhan digen, daar een heer voor eenige dagen zijn vrouw aan een vreemdeling heeft toevertrouwd en sedert niets meer van haar gehoord, heeft.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1