Laatste nieuws Interieur geheel gemoderniseerd van de N.H.-Kerk in Voorschoten Kosten op ongeveer ton geschat Ds. W. A. Griethuysen (Oegstgeest) 10 september 50 jaar predikant HEEFT PRODUKTSCHAP ZIJN PLICHT VERZAAKT? DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1961 Uiterlijk is er weinig veranderd aan de N.-H. Kerk aan de School straat in Voorschoten. Maar de kerkgangers zullen verbaasd zijn over de verandering, die het inte rieur van deze kerk in iets meer dan een half jaar heeft ondergaan. De houten vloer is vervangen door een betonnen vloer met grijs groene geribbelde tegels. De vloer loopt nu ook iets op (ongeveer veertig centimeter), zodat de kerk makkelijker „bespreekbaar" is. De restauratie van de N.H.-kerk, die zo snel moest geschieden, omdat de gereformeerde gemeente, waar men tij delijk onder dak vond, het plan heeft om voortaan twee diensten te geven, heeft twee voordelen: een aanzienlijk betere akoestiek en een veel intiemer interieur dan voorheen. De wanden zijn van zachte steen met reliefmetselwerk. Omdat de kerk te breed was heeft men de ruimte voor de Heilig Avondmaal-viering uitgebreid en het aantal zitplaatsen teruggebracht tot 420, waarbij dan wel in aanmerking moet worden genomen, dat er zo'n 200 stoelen bij gezet kunnen worden. Om een intiemere sfeer te verkrijgen heeft men ook het plafond flink naar „beneden gebracht" en voorzien van on beschilderd triplex in grillige formering. De muren zijn van een gebroken wit. Het gedeelte, dat bestemd is voor de viering van het Heilig Avondmaal is als het ware afgescheiden door een aantal lichtornamenten, terwijl de muren van dit deel in grys-groen zijn uitgevoerd. De glas-in-loodramen zijn door ge woon glas vervangen. Dit past wonder wel in het interieur, hoewel het exterieur hierdoor niet aan schoonheid heeft ge wonnen. Helaas De veel geprezen voetverwarming moest helaas om akoestische redenen STADSNIEUWS Sempre Avanti brengt Shaw's Pygmalion De toneelafdeling van „Sempre Avanti' die thans vijftien jaar bestaat en 43 toneelstukken op haar naam heeft staan, heeft gemeend dit derde lustrum te moeten vieren met een opvoering van Shaw's Pygmalion, een stuk, dat aan spelers en regisseur hoge eisen stelt. Woensdag 20 september wordt dit stuk, dat momenteel als musical „My Fair Lady" grote triomfen viert, in de Schouwburg opgevoerd. worden vervangen door een hete lucht- verwarming, die echter ook een goede warmteverdeling garandeert. De verlichting van de kerk laat ook niets te wensen over. Er zijn 36 licht punten verdeeld over de hele kerk aan gebracht. De banken zyn van blank eikehout. De kansel is in dezelfde kleur gehoudea. De vaste avondsmaaltafel is niet al leen van flinke afmetingen, maar ook een sieraadje. Er komt ook een in na tuursteen uitgevoerde doopvont. Men heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om het orgel te repareren en te herintoneren in verband met de verbe terde akoestiek. De restauratie zal waarschijnlijk om en nabjj de honderdduizend gulden kos ten. Nieuw plan Voorts ligt er een plan klaar om een driehoekige ontmoetingsruimte aan de zijde van de voorstraat te bouwen. De vergaderruimte zelf zal een oppervlakte van 11 bij 6 meter beslaan. Promotie Aan de Leidse Universiteit promoveer de tot doctor-in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld: Optical ro tary dispersion of some organic mole cules", de heer R. Deen, geboren te Rotterdam in 1929 en thans wonend te 's-Gravenhage. Promotor was prof. dr. L. J. Oosterhoff. Mr. Idenburg naar V.S. Mr. P. J. Idenburg, directeur en al gemeen secretaris van het Afrika-Stu- diecentrum te Leiden, zal op uitnodi ging van de Ford-Foundation omstreeks half september a.s. naar de Verenigde Staten van Amerika vertrekken, tenein de zich van de nieuwste ontwikkeling van de Afrikaanse studiën in de Ver enigde Staten op de hoogte te stellen en besprekingen te voeren over een nauwe re samenwerking aldaar met West- en Midden-Europa. In zijn hoedanigheid van president van de Internationale Ver eniging voor Afrikaans Recht zal hy in het bijzonder aandacht schenken aan vraagstukken op dit gebied. Bevestiging ds. A. W. Cramer Ds. A. W. Cramer zal zondagmiddag om half vier worden bevestigd als pre dikant in tijdelijke dienst van de Re monstrantse Gemeente. In verband daarmede komt de kerkdienst 's mor gens te vervallen. OPENING WINTERSEIZOEN JUBILEUM J. P. A. VAN BERGE HENEGOUWEN In de uitgebreide en totaal vernieuw de verloopruimten van de firma Van Berge Henegouwen aan de Aalmarkt her dacht de jongste firmant, de heer J. P. A. van Berge Henegouwen, gisteren het feit, dat hij voor 25 jaar in dit bedrijf werd opgenomen. Behalve zeer vele zaken relaties en vrienden, die zorgden voor tal van bloemstukken en geschenken kwam ook de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, zijn gelukwensen aan bieden. Geen receptie Zondag 10 september a.s. zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat ds. W ,A. van Griethuysen uit Oegstgeest, eervol ont slagen predikant van de Nederlandse Hervormd, Kerk en oud-predikant directeur van de Stads- en Landsevan- gelisatie „Silo" te BrusselLaken in België werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Van Griethuysen werd op 22 okto ber 1883 in de hervormde pastorie van Haren bij Groningen geboren. Hij be zocht eerst het Athaeneum te Antwer pen en studeerde vervolgens aan de Université Libre te Brussel, waar hij zijn kandidaatsexamen wijsbegeerte en letteren aflegde en daarna nog theolo gie aan de Rijks-Universiteit te Utrecht Nadat de heer Van Griethuysen in 1910 door het provinciaal kerkbestuur van Friesland was toegelaten tot de r.vange liebediening in de Nederlandse Her vormde Kerk werd hij op 10 september van het daaropvolgend jaar (1911) be vestigd als predikant van de hervormde BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Robertus Jacob, zn van J. Holverda en G. E. M. Bom; Carla Yvonne, dr van J. Post en H. H. Schipper; Brigitta Emma Hubertina, dr van K. Ouwerkerk en A. Pranssen; Lambertus Maria, zn van J. C. van Nobelen en P. Valken; Adrlana Ange lica, dr van J. N. Schot en C. M. van Houtrijve; Josephina Maria, dr van G. M. Tros en A. M. van Tienen; Alida Cornelia, dr van P. van der Plas en N. Remmel- zwaal; Richard Victor, zn van H. J. Bethe en H. G. Eijgendaal. WARMOND Ondanks minder goed weer vrolijk feest De tweede dag van de Warmondse feesten liet, wat het weer betreft, zich niet direct rooskleurig aanzien. Een ge stadig vallende regen deed het ergste vrezen en toen het traditionele tobbetje steken een aanvang nam, was de be langstelling hiervoor, in vergelijking met andere jaren, minimaal. Gelukkig trad er spoedig een weersverbetering in, met als gevolg, een toeneming van het aan tal toeschouwers, dat genoot van het waterfestijn dat aan dit tobbetjesteken inherent is. Voor dat het tobbetje ste ken een aanvang nam moeten enkele andere wedstrijduitslagen bekend ge maakt worden. Zo was er een hengelwedstryd voor de jeugd van 5 tot 14 jaar. De uitslag was als volgt: 1. A. Vreedenburg, 2. P. van Putten, 3. R. ter Haar, 4. Th. Beugels- dijk, 5. H. van Rijn. Hierna volgde het spel „Vlugge be diening" voor meisjes van 15 en 16 jaar. Ook hier werd fel om de prijzen gestre den. De uitslag was: 1. Corrie Heijl, 2. P. van Niekerk, 3. Joke Stijnman. De uitslag van de 100 meter roeiwed- strijd is als volgt: 1. Johan van Velzen, 2. Hans v. d. Horst, 3. Aad van Es. 4. Kees van Rijn, 5. K. van Rijn, 6. A. van Putten. „Naar de trein" was een wedstrijd voor jongens van 15 en 16 jaar: 1. F. van Olden, 2. Kees Waasdorp, 3. P. van Leuveren, 4. F. Oskam, 5. H. Ritzen. Het boegsprietlopen was ook spannend: 1 W. van Dijk, 2. Theo Vergeer, 3. Fer Vergeer. Het spel „Naar de slaapkamer" had tot resultaat: 1. R. van Leeuwen, 2. Sjaan Schavemaker, 3. D. van Rooij, 4. W. van Ryn, 5. Sisca Schepers. Tobbetje steken, dé attractie van de volksspelen: 1. C. van Winsen Czn., 2. Wout de Hoog, 3. A. de Hoog, 4. S. Scheltens, 5 H. Schouten, 6. A. van Rijn. Voor het ringsteken, zowel voor dames als voor heren bestond eveneens grote belangstelling. Ook hier een felle maar sportieve strijd. De uitslag was: 1. C. de Vogel, 2. T. van Rijn, 3. mej. Willems, 4. Mw. van Leuveren-Bruntsma, 5. H. de Vos, 6. A. van Velzen. gemeente van Buurmalsen in de classis Tiel. Op 17 oktober 1920 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Groede in de classis Yzendijke, welke gemeente in 1922 met die van Nievw- vliet werd gecombineerd. In deze ge meente kreeg ds. Van Griethuysen in verband met zijn benoeming tot pre dikant-directeur van ae Stads- en Lands- evangelisatie „Silo" te Brussel met in gang van 30 september 1930 eervol ont slag met de bevoegdheid van emeritus. Ds. Van Griethuysm is te Brussel werkzaam geweest tot 1 november 1951. toen hij op achtenzestig jarige leeftijd zijn ambtsbediening neerlegde en hem eervol ontslag werd verleend. Daarna keerde ds. Van Griethuysen naar Ne derland terug en vestigde hij zich te Oegstgeest. Tijdens zijn ambtsbediening te Groe de en Nieuwvliet was ds Van Griethuy sen o.a. lid van het classicaal bestuur van IJzendijke en praetor van de ring IJzendijke. Tijdens zijn éénentwintig jarig verblijf te Brussel heeft ds. Van Griethuysen daar ook vele bestuursfunc ties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. secretaris van de synode van de Bond van Kerken van België, vele jaren re dacteur van „De Blijde Boodschap" en van het „Christelijk Volksblad". Nader hand was hij nog penningmeester van de Silo Stichting Utrecht ten bate van de Silo-vereniging te Brussel. Het ligt niet in de bedoeling van ds. Van Griet huysen om te recipiëren en ook niet om een herdenkingsrede uit te spreken. Britse onderzoeker door Indianen gedood De 26-jarige Britse onderzoeker Richard Mason is, blijkens op de Britse ambassade te Rio de Janeiro ontvangen berichten, door vijandige Indianen in Brazilië gedood. Dit is. volgens van de Braziliaanse luchtmacht afkomstige berichten, ge schied nabij de grens van de in midden- Brazilië gelegen staten Para en Matto Grosso. Mason, een medisch student, was de leider van een Britse expeditie die was uitgezonden door de Royal Geographic Society. De expeditie was drie man sterk. Zij had tot opdracht oeverstreken van weinig bekende rivieren te onder zoeken en een kaart van het door hen onderzochte gebied te maken. De twee andere expeditieleden zijn ongedeerd. Stakingen in Ghana Een stakingsgolf van overheids- en particulier personeel in Ghana heeft zich gisteren uitgebreid tot het perso neel van het gemeentelijke vervoerbe drijf van Accra. De autobusdiensten in de hoofdstad zijn ontwricht. Men ging in staking wegens een ge schil over het ontslag van een vakbonds- lid. Het spoorwegverkeer is bijna geheel stilgelegd door een staking van spoor wegmensen in de spoorwegknooppunten Koesasi en Takoradi. Dit personeel staakt uit protest tegen de loonpolitiek. Gisteren was de derde dag van deze staking. Ook havenarbeiders in Takoradi, de grootste havenstad van Ghana, staken. PROCES VERBAAL WEGENS NEERSCHIETEN VAN HOND „Genadeschot" was niet dodelijk (Van onze correspondent) De rijkspolitie van de gToep Beek (L) heeft bij het onderzoek naar het neer schieten van een hond in het jachtveld van een groep Maastrichtse jagers za terdag j.l., proces-verbaal opgemaakt te gen een helper van de jagers, uit Spau beek (L) en een jager te Maastricht als verdacht van het neerschieten van een hond in het jachtveld te Opper-Spau- beek. Gebleken is dat het gezelschap Maas trichtse jagers in het jachtveld per auto arriveerde i.v.m. de opening van de pa trijzenjacht en daar een vreemde hond aantrof, die jagend rondliep, hetgeen voor de jacht ongunstig was, omdat daardoor het wild niet alleen wordt op gejaagd maar jonge patrijzen worden doodgebeten. Van politiezijde deelde men ons mee, de indruk te hebben gekregen dat één der leden van het gezelschap, de helper uit Spaubeek, uit de auto een waarschu wingsschot heeft gelost, maar dat de hond door het niet spreiden van de ha gel aan de achterpoten zwaar werd ge troffen. De hond had zich toen luid jankend teruggetrokken. De jager uit Maastricht was uitge stapt en had zich willen overtuigen van de aard der verwondingen. Toen hy be merkte dat het dier zwaar gewond was, heeft hij van vrij dichtbij een z.g. ge nadeschot gelost, welk schot niet dode lijk blijkt te zijn geweest. De jager heeft echter in de mening verkeerd dat de hond dodelijk was getroffen. Van jagerszijde werd ons meegedeeld dat jaarlijks heel wat jagende honden in het jachtveld worden neergeschoten omdat ze op vaak ernstige wijze huis houden onder het wild. In de jachtwet is zelfs een nieuwe bepaling opgenomen, welke de politie bevoegdheid geeft om een in een jachtveld jagende hond, als hij niet te vangen is of op andere wijze verwijderd kan worden, neer te schieten. De betreffende hond „Bobby" zou bij de jagers bekend staan als een in het veld jagende typische stropershond. De eige naar had reeds herhaaldelijk waarschu wingen van jagerszijde gekregen om de hond niet in het jachtveld los te laten rondlopen. In Spaubeek bestaat een po litieverordening, dat honden niet los in het veld mogen rondlopen. MR. STIKKER NAAR DE V.S. EN CANADA Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse secretaris-generaal van de NAVG, is vanmiddag per vliegtuig uit Parijs voor een bezoek aan de V.S. en Canada ver trokken. Hij zal van 10 tot en met 12 septem ber de gast zijn van de Canadese rege ring, waarbij hij besprekingen zal voe ren met de premier en leden van diens Kabinet. De Amerikaanse regering en het NAVO- opperbevel in het gebied van de Atlantische Oceaan hebben mr. Stikker uitgenodigd via Washington en Norfolk (Virginia) te reizen voor besprekingen. TREIN ONTSPOORD: EEN DODE By de brug over het Oranjekanaal tus sen zuid-Barge en Nieuw-Amsterdam is vanmorgen een trein ontspoord, nadat deze op een niet-beveiligde overweg in botsing was gekomen met een vracht auto. Hierbij kwam de bestuurder van de auto, de 26-jarige pas gehuwde chauffeur W. Langen uit Barger-Ooster- veld om het leven. Van de treinpassa- giers werd niemand gewond. HET PROBLEEM DER BUITENLANDSE ARBEIDERS Het overgrote deel van de Italiaanse arbeiders bij de Kon. Textielfabrieken Nijverdal Ten Cate N.V. in Almelo is vanmorgen weer aan het werk gegaan. De ongeveer 60 Spanjaarden hebben hun voorbeeld niet gevolgd. Gisteravond hebben ze in een ver gadering in Enschede besloten naar huis te gaan en vanmorgen verkondigden ze dit standpunt in Almelo. Vanmorgen wa ren nog steeds besprekingen gaande tus sen de directie van Nyverdal ten Cate NV en de Spanjaarden. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 7 september. Coöp. Groente en Fruitveiling: andijvie 7-12, augurken 60-150, pronkbonen 22-35, snijbonen 45- 70. stambonen 39-68, kroten 19-21. ld. gekookt 35. rodekool 7-20. groenekool 7- 15. postelein 25-40, prei 19-28, spinazie 7-24, komkommers 45, tomaten A 20-60, uien plcklers 2-8, waspeen 32-39 per 100 kg, meloenen 50-140, bloemkool A 15-49, knolselderij 12-19, komkommers A 15-48, sla A 6.50-14.80 per 100 st., bospeen 32- 49 per 100 bos. AALSMEER. 6 september. C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling GA. Snij bloemen: Gerbera 45-63, Bouvardla 20-31, Clematis 20-34, Chrysanten gr. bl. 30-47, ld. kl. bl. 15-28 per stuk, Lelies 65-80 per kelk; Fresia 40-70, Cyclamen 25-40, Iris 70-155, Ornithogalum 15-30, Gladiolen 25- 40. Dahlia 15-40 per bos, Anjers: rood 6- 15, roze 8-18, wit 5-17. Orchid Beauty 20-34; Rozen: Roselandla 3-9, Parel van Aalsmeer 2-8, Geh. Dulsberg 7-16, Pech- told 2-8, Towny Gold 3-9, Mad. Ofman 2-8, Baccarat 20-38. Montezuma 3-10. Flo- rlade 5-12, New Yorker 4-12. Carol 4-12, Garnette 4-12, Pink Sensation 12-23, Sweetheart 3-10, Nymph 15-27. BARNEVELD, 7 september. Coöp. Ve- luwse Eiervelling: weekaanvoer 1.500.000 stuks, waarvan er thans 533.558 ln veiling werden gebracht, handel kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 44/49 gram f 6.21-8.05, van 49/54 gram f 8.14- 9.87, van 54/59 gram f 10.14-11.59, van 59/64 gram f 11.95-12.89, van 64/69 f 12.75- Èlerveillng SBB.: aanvoer 398.605 stuks, handel matig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 48/54 gram f 7.95-9.72, van 54/59 gram f9.70- 11.86, van 59/64 gram f 11.07-12.82, eende- eleren van 47/61 gram f 4.98-8.30, van 62/75 gram f 9.19-10.70. Eiermarkt: aanvoer 2.250.000 stuks, han del kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 60/65 gram f 12.25-13.10, alg. prijs f 12.70, kilo prijs f2.05 (basis 62 gram); henneëieren van 42/57 gram f 6.50-11.50, alg. prijs f 11.55-12.02. Plulmveemarkt: aanvoer 39.000 stuks, handel redelijk, slachtkippen f 1.30-1.35 per kg, slachtkuikens f 1.35-1.65 per kg. GOUDA, 7 september. Op de kaas markt te Gouda zijn heden aangevoerd 194 partijen kaas. Ie kwal. noteerde per kg f 2.22-2.28, 2e kwal. f 2.14-2.21 en extra kwal. f 2.29-2.56. De handel was kalm. HALVE EEUW ORDE VAN OCTROOIGEMACHTIGDEN Meer dan 100 leden van de orde van octrooigemachtigden herdachten gister middag in een vergadering te Scheve- ningen in aanwezigheid van de bur gemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten het 25-jarig bestaan van de orde. De voorzitter, ir. M. van Dam, zette de taak van de octrooigemachtigden uit een, door hen te vergelijken met advo caten, d.w.z. de advocaten van de uitvin ders die bij de Octrooiraad een tijdelijk monopolie willen verkrijgen op hun vin ding. Prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het Ministerie van Economische Za ken, zei, te hopen dat de thans bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakte wetsontwerp inzake de bespoediging van de octrooiprocedure spoedig een feit zal zijn. De heer M. Hesketh-Prichard, voor zitter van het „Chartered institute of patent agents" te Londen, prees de vak bekwaamheid van zijn Nederlandse col lega's en wenste ook voor de toekomst een prettige internationale samenwer king toe. De vergadering werd met een receptie besloten. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Wedvlucht op Duffel (120 km) z.w.-wind. De 1ste prijs winnaar was er om 9.51.27 uur. De laat ste of 31ste prijswinnaar werd geklokt om 10.04.23 uur. De uitslag luidt; T. v. Amsterdam 168; I. v. d. Kaay 2; F. Bouwman 3; S. Koster 4; I. d. Dunne 5; T. v. Leeuwen 79; W. Ka- paan 10. Vilvoorde (138 km) n.o.-wind. 1ste prijswinnaar 16.04.43 uur; laatste of 26ste prijswinnaar 16.20.52 uur. Uitslag: I. v. d. Kaay 110; W. Ciera 2; P. Mooten 38; W. Kapaan 46; T. v. Amsterdam 59; F. Bouwman 7. WISSELKOERSEN Amsterdam, 7 september Londen 10.14%—10.14%; New York 3.60Ug3.01^1 Montreal 3.50—3.501/5 Parijs 73.40—73.45; Brussel 7.25—7.25%; Frankfort 90.2990.34; Stockholm 69.61%—69.66%; Zürich 83.60—83.65; Milaan 58.15%58.20%; Kopenhagen 52.40%—52.45%; Oslo 50.66%—50.71%; Wenen 13.99—14.00; Lissabon 12.64%— 12.65%. BEURSOVERZICHT LUSTELOZE MARKT Amsterdam, 7 september In tegenstelling tot Wall Street waar gisteren een vrij levendige stemming heerste, vooral als gevolg van het feit dat de gevreesde staking in de automo biel industrie, althans bij de General Motors, kan worden voorkomen, was de Amsterdamse beurs vanmiddag lusteloos gestemd. In geen enkele hoek viel enige belangstelling van betekenis waar te ne men hoewel de koersen, althans van de internationale concerns, zich goed kon den handhaven. De beurs opende goed prijshoudend, waarna hier en daar enige steun werd geboden zodat een deel van de gisteren geleden verliezen kon worden ingehaald. Zó openden Philips op 991 om op te lo pen tot 995. Aku daarentegen was bij de opening 2 punten lager en herstelde zich tot het vorige slotniveau. Unilever was bij opening 4 punten in herstel op 741. Hierop onstond in de hoek wat meer kooplust en trokken certificaten Uni lever aan tot 744. Hoogovens waren 3 punten beter maar bleven nog beneden de 900. Kon. Olie was goed prijshoudend. Voor de cultuurfondsen bleek de ani mo geheel verdwenen en zelfs konden de koersen zich sleohts met moeite hand haven. Ook in de scheepvaart ging het erg kalm toe. merendeels op dezelfde koersen als gisteren, met uitzondering van Scheepvaart Unie. die iets vaster gestemd was. De lokale industriefondsen misten over het algemeen voldoende steun. Aandelen Van Gelder werden 5 punten lager ge adviseerd als gevolg van de tussentijdse mededeling waarin de verwachting van een lager resultaat over 1961 wordt uit gesproken. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 7 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Verboden export chrysanten in geding „Het Produktschap voor Sierge wassen heeft zijn plicht verzaakt. Inplaats van de afzet te bevorderen tracht zij dit bedrijf te nekken. Het is te betreuren, dat de officier van Justitie deze door het Produktschap aangestichte zaak heeft voortgezet en daardoor is gekomen op een terrein, waar het O.M. niet thuis hoort." Dit stelde gisteren mr. L. de Blecourt ln een breedvoerig pleidooi betreffende verboden export van chrysantenknollen naar Engeland. Het waren een N.V. uit Wassenaar en een exporteur uit Rijns burg die terecht moesten staan. Aan de N.V. werd verweten in juli 2300 chrysantenknollen naar Engeland te hebben geëxporteerd, later gevolgd door nog 1500 knollen en aan de expor teur. dat hij dit feit had uitgelokt. De kwestie was nl. dat de exporteur wel een vergunning bezat, doch daar weinig mee deed. De N.V. in Wassenaar had echter grote leveranties naar Engeland, Ier land en Schotland weten te krijgen en hierbij werd gebruik gemaakt van de vergunning van de exporteur. De volgorde was, dat de N.V. de or der ontving, deze toezond aan de expor- teur die echter niet op grote export was ingericht en de opdrachten formeel aan een directeur van de N.V. opdroeg. Laatstgenoemde had reeds enige ma len getracht een vergunning te verkrij gen, dooh deze werd geweigerd, omdat hij niet zoals vereist 3 jaar als exporteur in dienst was geweest van een bedrijf. „Wanneer de directeur 3 jaar als knecht was gaan werken, dan had hij een vergunning kunnen krijgen", zette de verdediger uiteen. Nadat de directeur zioh tot Prins Bernhard had gewend, werd de aan vraag o.n een vergunning opnieuw aan hangig gemaakt en ook ditmaal weer geweigerd. „Er bestaat bij het ministerie van Landbouw en van Economie hevige ont stemming over deze situatie, doch het Prouktschap is geheel zelfstandig", al dus pleiter. Naar mr. de Blecourt echter meedeel de, zal in januari 1962 het hele systeem opnieuw op de helling gaat. waarbij diverse wijzigingen in de exportvergun ningen voorgesteld zullen worden. De officier vorderde tegen de direc teur 2 x f 100 boete en na de uiteen zetting door de raadsman, veroordeelde de reohter tot f 125 en f 126 boete, zulks om hoger beroep in deze zaak mogelijk te maken. De exporteur werd vrijgesproken, om dat de rechter meende dat hij geen uit lokking heeft gepleegd. Vorige Slotkoers koers v. heden 102% 102% 102% 102ft 102ft 102, Ned. '60 II 4% 102% 102U Ned. '59 4% 100tf 100% 100 %GB 100% lOOtf 100% Ned. '53 3% 98% 98% Ned. Gr tb. obl. 3% 94% Ned. '47 3% 94%GL 94ftGL 98% B 98% Ned. '53 I-II 3% 97% 97% 96% 96% 91 y4 91% Ned. bel. eert. 3% 90% Ned. '50 I-II 3% 91 90% Ned. '54 I-II 3% 92% 92% Ned. '55 I 3% 92% 92ft Ned. '55-11 3% 94% 95 Ned. *37 3 92% 92% Ned. Grtbk. obl. '46 3 93% B 93% Ned. doll. In. '47 3 91% 91% Ned. Inv. cert. 3 99%GL 99 ft Ned. 62-64 3 100% 100 %GB 99% 99% Indië *37 A 3 95tf 95% Ned. won. bJ. '57 6 109H no Ned. won.bJ. '58 4% 101% 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 115% Ver. HVA-mij. Hoogovens eert. Philips gem. bez. Kon. Petr. (50 él f 20) Holl. Amer. lijn Java China Paket KLM Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paket Mij Stoomvaart My 'Ned. Nievelt Goudr. eert. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen 115% 115% 128% 128% 385 GL 384% 148.70 892 146.30 986% 994% 737 ya 743% 525 112.30 112.40 159% 159%GL 159% 158% 67 67 198% 199% 155 154 185 GB 185 162% 162% 334 GB 333 148 y4 148% 162% 164 A'dam '47 (3%) 3 97% idem '48 (3%) 97% 98 GB R'dam '52-1 (4%) 99% 100 B id. id "37 I-n (3%) 97% Z.-Holland '55 4% 104 Bankwezen Bank N. Gem. *58 5% 105% 105 id. NWJ3. '52 (4%) 100% 100% B BVG rspbr f.500 198 198 BVG rspbr. '52 142% 142% Industr. Obligaties PhUips DoUarlng '51 93 GB 93% Premieleningen Vorige Slotkoers A'dam '51 I 2% koers v. heden 110% 88% 88% 84 89 84 84 88 83 B 88 82% 83% 93 L 93% 93 L 92% 95% 96% 97 95 L 98 94% 102% 102% A'dam '56 II 2% A'dam '56 in 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem H 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2%96% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 243 243.50 Amst. Bank 358 355 Cultuurbank 31 31 Holl. Bank Unie eert. 211% 211 Ned. HandelmiJ310 309 Rott. Bank 334 334 Twentsche Bank 300 301% Senembah470 Industrie Ondernemingen Albert Heyn596 Berkei's Patent (v.) 303 Borsumij42% Calvé Delft eert. 720 Electrolasmij345 Kon. Pap. v. Gelder Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnijv. Internatio Int. Kunststof!. Ind. v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnerij Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Philips pref293 Rott. Droogdok Mij. 519% Sikkens Groep Ver. Touwfabrieken Walvisvaart Wernink's Betonmij. Wilton Feyenoord Van Wijk en Heringa Zaalberg 345 184 421% 245 171 73% 125 556 524 572 825 B 332 600 303 41% 729% 340% 184% 422 168 73 125 522% 572 293 520 830 331 Kon. Petr. (f.20) Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 95% 95 189 274% 270% 91 90 135% 135 li 494 488 113.40 24% 24% 82% 83 54% 55% 43ft 43% 52% 52% 46 H 47ft 83% 84% 62 63% 39% 41 341» 84% 35

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9