STADSNIEUWS Laafste nieuws Werkgelegenheid - groot probleem voor Antillen Breimodellenshow Kinder- en volksspelen Zestig Antilliaanse arbeiders komen wellicht naar Nederland WEEKMARKT VOORSCHOTEN VAN 3 UUR TOT 9 UUR N.M. Vrijdag feestelijke opening WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1961 Sportieve combinaties (Van een bijzondere medewerkster) Nu de avonden weer langer worden is het ondanks de televisie toch gezellig een breiwerk onder handen te hebben. Men kan zelfs van beide genieten en een sportieve chique trui van grove gemêleerde wol in de tricöfsteek breien, terwijl men naar de televisie kijkt. Niet alle modellen, die op de Neveda-brei- show bij de firma V. en D. gistermorgen en 2 maal 's middags door 3 mannequins en een heer werden gebracht, waren zo eenvoudig. Er waren verschillende modellen in een fantasiesteek, die soms het idee geven van wollen tweedstoffen, zoals bij een groen complet bestaande uit een rok en 3/4 jasje. Ook zagen wij verschillende modellen met ingewerkte strepen in contrasteren de kleuren. Heel mooi was een witte jumper met een rood/zwart ruiteffect. De verticale strepen waren gehaakt en op de jumper genaaid. Over het alge meen waren de modellen sportief gebreid van grove wolsoorten. Men toonde veel grote afstaande kragen of soms waren de jumpers voorzien van cols, die afneembaar waren. In het geklede genre trok een blauwe jumper in een ajoursteek zeer de aan dacht. Zeer mooi was een zwarte deux- pièces van zwarte wol met lurexdraad verwerkt. Voor de heren zagen wij stoere pull overs, vesten, skikleding en zelfs een geheel gebreid colbertjasje. Van alle getoonde modellen zijn patronen verkrijgbaar, zodat men deze in gevarieerde kleuren kan na breien. MEJ. BRUGMAN (Tante Cor) FEESTELIJK GEHULDIGD De Beschuitsteeg was gistermiddag volop in vlaggetooi. Men leefde mee met mej. C. Brugman („Tante Cor"). die niet minder dan een halve eeuw als buffet juffrouw werkzaam was in het café van de heer J. Kloos jr. aldaar. Talrijke klanten kwamen haar in ver band met dit gedenkwaardige jubileum gelukwensen en hadden voor een fraai cadeau gezorgd, namelijk een gouden speld, welke zij trots droeg, temidden van de vele cadaus en bloemstukken, die waren binnengestroomd. In een voorgelezen fraai gedicht werd getuigd van de velerlei uitnemende kwaliteiten van mej. Brugman. Het werd met een enthousiast applaus be loond. De drukbezochte receptie heeft mej. Brugman wel duidelijk gemaakt, hoe zeer men haar waardeert. Het was, zoals zei zeide „de mooiste dag van mijn leven". Energiek als altijd, was zij vanmorgen alweer om vijf uur present om alles „op orde" te brengen, zoals zij dat al 50 jaren met onverflauwde opge wektheid heeft gedaan! Voor „Tante Cor", die het leven altijd van de zonnige zijde beziet, is het een zonnige dag geweest, die zij wel niet licht vergeten zal! Verschenen is het eerste gedeelte van de door de Ver. van Kredietgevende De tailhandelaren te Leiden uitgegeven „zwarte lijst", van welke lijst ook soci ale en kerkelijke instellingen gebruik kunnen maken. De lijst, welke is samen gesteld door de heer A. van Ooy jr. is bijgewerkt t.e.m. 1 september jl. Binnen kort verschijnt een dergelijke lijst voor vele gemeenten uit de omgeving. Orgelbespeling Adriaan Engels De Haagse organist, Adriaan Engels, geeft maandagavond een orgelconcert in de Pieterskerk. Het programma voor Git concert luidt als volgt: Variaties over: „Komm, heiliger Geist, Herre Gott" van Matthias Wecfcmanm; Tocca ta en Fuga in F van Dietrioh Buxte- hude; Orgelkoraal: „Komm, heiliger Geist, Herre Gott" van Dietrich Buxte- hude; Praeludium en Fuga in a (Peters II No. 8), van Joh. Seb. Bach; Fanta sia: „Komm, heiliger Geist, Herre Gott" van Joh. Seb. Baoh: Praeludium en Fuga in F, van Max Reger en Variaties over: „De Lofzang van Maria" van Adriaan Engels. De volgende orgelbespeling (leerlingen- concert) wordt gehouden op maandag 25 september. Bijeenkomsten van Youth for Christ Op 7, 8, en 9 september houdt de in terkerkelijke organisatie „Youth for Christ" openluchtsamenkomsten. Op 7 en 8 september zullen de samenkomsten (4 uur voor kinderen en 8 uur voor de rijpere jeugd) gehouden worden op het Pieterskerkplein en op 9 september om 2 uur (kinderen) en 8 uur (volwassenen) op het Doorbraakterrein aan de Heren gracht. Sprekers zijn: Th. Dikkes, Jb. Klein Haneveld en ds. v. d. Berg te Leiden. De Zingende Zusjes Faassen en het kwartet Spaargaren zullen voor de zang zorgen. In ons verslagje van de contact avond van de Leidse Scheidsrechters- commissie en de afdeling Leiden van de C.O.V.S. hebben wij gisteren een fout ge maakt. De projectie-apparatuur met kleurendia's, die zullen kunnen dienen bij de opleiding van scheidsrechters en jeugdleiders, is aangeschaft door de af deling Leiden van de K.N.V.B. De op leiding van de twee docenten zal bin nenkort in Utrecht beginnen. Lezers schrijven Plaats een stopbord! Gaarne wilden de bewoners van de Lammenschansweg 'n stopbord geplaatst zien bij de tramoverweg nabij drukkerij Brill. Er moet op die overgang al zo goed worden opgelet voor de tram en bo vendien wordt het uitzicht ter plaatse zeer belemmerd door een hoge heg. Nu gebeurt er bijna elke dag een ongeluk. Het zal later wel veranderd worden, maar voordat het zover is kunnen er nog heel veel ongelukken gebeuren. Namens bewoners Lammenschansweg J. H. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: WlllemJJntje J., dr van B. de Jong en H. Gosllga; Elisabeth H., dr van R. Poels en J. P. Hoogerwerf. Ondertrouwd: G. Regterschot, 56 Jr en W. Versteegt, 42 jr; W. Demmendal, 28 Jr en J. E. Sanders, 25 jr. Getrouwd: T. J. R. de Jong, 27 Jr en R. M. J. Voost, 29 Jr; J. van der Zwart, 38 Jr en H. van Bakkum, 30 Jr. Overleden: J. C. S. Valentgoed, 89 Jr, w.v. J. S. Kooreman. VOORSCHOTEN P.V. „De Zwaluw" De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven (navluchten) vanaf Vilvoorde, af stand plm. 134.00 km. Gelost om 2 uur, met n.o. wind. De heer J. J. Heyne speelde voor de tweede achtereenvolgende keer de eerste prUs. Aankomst eerste prijsduif 16.00.05 uur, snelheid 1114.65 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 16.15.54 uur, snelheid 982.42 meter per minuut. Uitslagen: J. J. Heyne 1. 8; P. J. d'Haens 2: P. N. van Wissen 3, 4: J. P. v. d. Assem 5; A. G. Kleiweg 6, 10; W. Onst-enk 7; F. Hendriks 9. MIDZA—COMBINATIE De Leidse Midza-combinatie, waarbij vele middenstandszaken zijn aangesloten en die binnenkort in het zilver gaat Ju bileren, is er toe overgegaan het tot he den gevolgde spaarsysteem om te zetten in een direct uitbetaalbare spaarkaart. WARMOND De opening van de jaarlijks in deze gemeente te houden kinder- en volks spelen vond ditmaal plaats op maandag avond met een lampionoptocht door de gemeente, voorafgegaan door muziek. Ondanks het miezerige weer bestond hiervoor grote belangstelling. In „De Stad Rome" werden alle spelen georga niseerd waarvan de uitslagen als volgt luiden: Prüsjassen: 1. J. van Kempen, 2. J. Elstgeest sr., 3. B. van Stijn, 4. J. Eist- geest jr. Sjoelbakken: 1. P. Schakenbos, 2. me vrouw Honders, 3. J. Spaargaren, 4. H. Schoo, 5. C. Kipping. Schaken: 1. M. Bergman, 2. K. v. d. Willik, 3. C. de Haas. Dammen: 1. M. Bergman, 2. C. Was senaar, 3. J. van Putten, 4. K. Nieuwen- huis. De eerste dag van de feesten, die was gereserveerd voor de kinderen, vond plaats onder ideale weersomstandighe den. Om de prijzen werd fel gestreden. De uitslag was als volgt: Vlaggetje steken voor meisjes van 6 jr: 1. Tonny Stijnman, 2. Coby Visch, 3. Coby van Tongeren, 4. Coby v. d. Voet, 5. Elly Haverkort. Mastversieren voor jongens van 7 jr: 1. Alex Pieterse, 2. Piet van Dijk, 3. Ber nard Tulp, 4. Paul Sprunken, 5. Joop van Leeuwen. Sluit de fles voor meisjes: 1. Freddie Schier, 2. Bernard v. d. Hulst, 3. Riet v. Dam, 4. J. Paardekooper, 5. H. v. d. Beek Zaklopen voor jongens van 9 jaar: 1. Leo Hage, 2. Jos Willemse, 3. Andre Beugelsdijk, 4. Pieter Wassenaar, 5. Paul Beugelsdijk. Steltlopen voor meisjes van 10 jaar: 1. Lenie Moerkerk, 2. Corrie van Leeu wen, 3. H. v. d. Hulst, 4. Liesje Koeko, 5. Ria van Leeuwen. Ringsteken op de fiets voor jongens van 11 jaar: 1. Willem Visch, 2. Fred Stol, 3. Jac. Stijnman, 4 Jan van Leeu wen, 5. Kees van Leeuwen. Tonkruien voor meisjes van 12 Jaar: 1. Cobie de Vroomen, 2. Anneke Voor- douw, 3. Maria Schavemaker. Vlaggetje steken voor jongens van 6 jaar: 1. Nico Welsink, 2. Loek van Win- sen, 3. Jaap Kortekaas, 4. Kees Meskers, 5. Jurie Kerkvliet. Eierenrace voor meisjes van 7 jaar: 1. Ineke Juffermans, 2. Mieke Dekker. 3. Paula v. Moorsel. 4. Els van Rijswijk, 5. Corrie van Rijn. Sluit de fles voor jongens van 8 jaar: 1. Bert van Leeuwen, 2. Rob Kraan. 3. Sombere stemming in Hollandia Op het ogenblik is de stemming in Hollandia van hoog tot laag in één woord samen te vatten: somber. De kwestie-Berlijn is op de achtergrond ge drongen door de vraag wat Nederland zal doen om de kwestle-Nieuw-Guinea op te lossen en door de grote onzeker heid die allen boven het hoofd hangt. Slechts weinig optimisten geven zich zelf nog „een volgende termijn", van drie jaar dus na hun verlof. Vrees voor een Indonesische aanval staat geenszins op de voorgrond. De hui dige stemming ir meer veroorzaakt door de verdeeldheid van mening in Neder land waarbij de weegschaal op het punt zou schijnen te staan naar een over dracht aan Indonesië door te slaan. Naar aanleiding van berichten uit Bel grado over de houding van president Soekarno is van hooggeschatte niet- gouvernementele zijde in antwoord op vragen gezegd dat „Soekarno ditmaal wel eens inderdaad hoogst serieus zou kunnen zijn om de hand toe te steken, niet alleen vanwege een kentering in Nederland doch vooral ook gedwongen door de ernstige binnenlandse econo mische toestand". Na zoveel jaar is thans immers geble ken dat alle geïmporteerde niet-Neder- landse buitenlandse krachten niets heb ben bereikt, aldus de zegsman. Hij was van mening dat president Soe karno op dit ogenblik maar al te graag Nederlandse deskundigen terug wil heb ben om de economie te herstellen, in de overweging dat „beter een overeenkomst kan worden gesloten met (bijvoorbeeld) de Nederlandse KLM dan met de Rus sische Aeroflot, omdat laatstgenoemde na vaste voet te hebben verkregen nim mer meer uit Indonesië is te krijgen". Om behoud van welvaartsniveau Huib Stol, 4. Hans Ruitenburg, 5. Adrie van Moorsel. Blikken race voor meisjes van 9 jaar: 1. Marian Sprunken, 2. E. Koek, 3. Ria v. d. Meer, 4. A. Broxterman, 5. M. Moerkerk. Steltlopen jongens van 10 jaar: 1. Robby van Bentem. 2. G. Harteveld, 3. Sjef Beugelsdijk, 4. A. v. Rijsbergen, 5. Karei van Huis. Ringsteken op de fiets voor meisjes van 11 jaar: 1. Giena Koppers, 2. Ria v. d. Post. 3. Riet van Stijn. 4. Corrie van Dijk, 5. Willy de Vroomen. Hindernislopen voor jongens van 12 jaar: 1. Hans van Es, 2. Ton van Velzen, 3. E. Wüthrich. Naar de slaapkamer voor meisjes van 13 en 14 jaar: 1. R. van Leeuwen, 2. J. Schavemaker. 3. D. de Rooij, 4. W. van Rijn. 5. S. Schrijvers. De heer Th. de Vroomen reikte de prijzen uit. Des avonds werd het feest voortgezet op de Baan waar verschillen de vermakelijkheden grote belangstelling trokken. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Hendrlkus, zn van C van der Kamp en J. Cossee; Wim H., zn van K. F. Bos en W. Rendering; Johannes M. M.. zn van M. C. Pleters en E. A. M. van Remundt; Peter C.. zn van N. H. P. van der Mast en M. A. van Lit; Johanna P. M„ dr van J. L. Lubbe en J. A. Vermeu len; Geertruida J., dr van J. J. Noorder- meer en J. M. van den Heuvel; Antonius M. J„ zn van J. M. P. G. Beijersbergen en M. H. Slats. Ondertrouwd: P. Pool en G. Brouwer; H. van Alphen en J. M. van Houten; P. van der Marei en N. Kriege; Jhr. H. J. M. van Nispen tot Sevenaer en B. M. M. P. Gravin de Lonyay. Getrouwd: A. J. Visser en A. de Vries; L. A. Diemei en E. Hoogteijling; F. W. Goulooze en H. J. Giel; C. J. H. Fram- bach en W. M. van der Ham; C. de Man en J C. A. Bakker; N. de Jong en M. W. Barnhoorn; A. K. van Hulzem en M. H. Mol; P. J. Pot en M. E. van Slooten; A. M. C. Stok en H. van Es; J. G. Posma en E. M. A. Vrijburg. Voorschoten groeit snel. Nog pas enkele weken geleden werd de 15000ste geboren en nu reeds bedraagt het aantal inwoners 15.153. Maar ook in ander opzicht verandert er veel in deze oude gemeente, waardoor het dorpse karakter steeds meer verloren dreigt te gaan. De stedelijke invloed wordt steeds groter door de vestiging van vele inkomende stadsbewoners. Het gemeentebestuur probeert voortdurend het verstedelijken tegen te gaan en de band tussen de inwoners zo sterk mogelijk te maken. Een van die maatregelen is de instelling van een weekmarkt, gecom bineerd met een koopavond. Standplaatsen voorlopig 38 Burgemeester L. de Kool was bij zonder verheugd ons te kunnen inlich ten over de reeds vrijdag a.s. te openen markt. Hij memoreerde de geschiedenis van die weekmarkt, door te wijzen op 1951 toen reeds by het gemeentebestuur de wens leefde een weekmarkt in te stellen. Toen was de instelling van de plaatse lijke middenstand nog volkomen afwij zend. In november 1959 bleek dat an ders te zijn. Toen meenden B. en W. aan de raad te kunnen zeggen, dat de middenstand in zijn algemeenheid geen concurrentie behoefde te vrezen van een eventueel in te stellen weekmarkt. In 1960 hebben B. en W. daarom opnieuw contact gezocht met die midden stand. Toen ook het ETI-rapport gunstig adviseerde, besloten B. en W. alles in het werk te stellen om de markt plan nen te verwezenlijken. In februari 1961 bracht de commissie van advies in middenstandsaangelegen heden een advies uit, waarin een Deves- tigend antwoord werd gegeven op de vraag: kan er nu een weekmarkt ko men? Gesaneerd Besloten is. de markt een zgn. gesa neerde markt te doen zijn. Dat wil zeggen, dat slechts die branches op de markt toegelaten worden, waarvoor een voldoende omzet te verwachten is. Daarom zullen op de weekmarkt te vinden zijn: 8 standplaatsen voor tex tiel, 5 voor aardappelen, groenten, fruit, 4 voor banket, chocolaterieën en suiker werken, 3 voor kruidenierswaren, voor bloemen en planten, voor zuivelprnduk- ten, 2 voor vis, voor galanterieën en voor schoenen, koffers, lederwaren, voor opvouwbare meubelen, meubelonderdelen huishoudelijke artikelen, glas, porselein, aardewerk, dierenbenodigheden en -voe ders, voor ijzerwaren en gereedschappen, voor geringe eetwaren. Als de behoefte dat nodig blijkt te maken, zal het aantal uitgebreid kun nen worden. Zonder voorkeur Deze weekmarkt wordt echter geen aangelegenheid van de plaatselijke mid denstand alleen. Integendeel, de toewij zing van standplaatsen is zonder voor keur gedaan. Er waren 185 gegadigden, van wie er 13 in deze gemeente een bedrijf hebben (dus slechts 7 envan de 38 toege wezen standplaatsen zijn er 4 aan Voor schotenaren gegeven (dat is 10%). Bovendien staat de opzet van de week markt toe, dat er standwerkers kunnen komen. Dit om het marktbeeld te ver levendigen. De markt wordt gehouden, iedere vrij dag van 3 uur 's middags tot 9 uur 's- avonds. Zoals bekend is inmiddels ook reeds de koopavond ingevoerd, zodat diezelf de avond de winkels in Voorschoten ook tot 9 uur open zijn. Dit betekent dus, dat de detailhandel in al zijn facetten ook en vooral des vrijdagsavonds in vol bedrijf zal zijn. Officiële opening Burgemeester De Kool zal vrijdagmid dag om 3 uur op het marktterrein, in aanwezigheid van tal van plaatselijke en andere autoriteiten, deze weekmarkt of ficieel openen. Gepoogd wordt aan deze eerste markt dag een feestelijk aanzien te geven. Zoals bekend, is voor de plaats van de markt het fraaie centrum van de ge speelgoederen, 1 voor wild en gevogelte,meente gekozen, n.l. de Voorstraat. (Van onze Haagse correspondent) Het handhaven van het bestaande welvaartsniveau op de Nederland se Antillen en met name op Curacao en Aruba zal slechts mogelijk zijn als alle lagen van de bevolking de ernst van de huidige situatie inzien en bereid zijn eraan mee te werken het bestaande werkgelegenheidsprobleem dichter bij een oplossing te brengen. Deze ernstige conclusie wordt getrok ken in het nu verschenen rapport van de missie, die in maart j.l. een bezoek bracht aan de Antillen. De samenstel ling van die missie geschiedde onder auspiciën van het Verbond van Neder- landsche Werkgevers, het Katholiek Ver bond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-christe lijke Werkgevers in Nederland, missie geschiedde onder auspiciën van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers, het Katholiek Verbond van Werk geversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-christelijke Werkgevers in Nederland. De voorzitter van de Nederlandse missie, mr. F. J. F. M. van Thiel, herinnerde er gisteren tijdens een pers conferentie aan dat de aanleiding tot het bezoek de wens vormde om binnen Nog geen oplossing niet tie Italianen (Van onze correspondent) De moeilijkheden met de Italianen en Spanjaarden in Enschede, Almelo en Oldenzaal zijn nog niet opgelost. Er zijn verscheidene Italianen in Enschede weer aan het werk gegaan, doch nog velen wensen het werk eerst te hervatten wan neer hun de veiligheid wordt gegaran deerd. De Spanjaarden zijn vrijwel nog geen van allen aan het werk. Zij eisten gis teren het loon over de resterende dienst tijd, waarna zij naar Spanje terug wil len. Vanochtend was hun eis al gezakt tot 75 van het loon over de resterende tijd. Wat er nu zal gebeuren is nog niet bekend. Vanmiddag zouden de Span jaarden een beslissing nemen. Onder tussen zijn er nog enkele bedrijven, die te lijden hebben van de stagnatie in de produktie. Aangezien men in de fabrie ken niet weet waar men aan toe is, is men nog niet overgegaan tot hergroe pering van de ploegen, zodat de opgetre den stagnatie nog niet overal is verhol pen. De burgemeester van Enschede heeft een communiqué uitgegeven, waarin hij zegt dat bij de bescherming van per soon en goed geen onderscheid mag wor den gemaakt tussen vreemdeling en Ne derlander. De bordjes „Verboden voor Italianen" noemt hij een ergerlijke en beledigende maatregel, welke de orde dreigt te verstoren. Daarom zullen der gelijke bordjes niet worden geduld. Voorts betreurt de burgemeester het, dat door sommige meisjes en door sommige vreemdelingen dikwijls uitdagend en on bekookt wordt gehandeld. Pakistan en Afghanistan verbreken betrekkingen De diplomatieke betrekkingen tussen Afghanistan en Pakistan zijn vandaag verbroken. De Afghaanse ambassade in Karatsji werd vandaag gesloten, evenals de consulaten en handelsbureaus in Pesjawar. Quetta, Paratsjinar en Cha- man. De Pakistaanse consulaten in Afgha nistan werden reeds de vorige maand gesloten. Pakistan beschuldigde de Af ghaanse regering van „plagerijen", waardoor het de consulaten onmogelijk werd gemaakt hun normale werkzaam heden uit te voeren. Zaterdag j.l. ver zocht Pakistan de Afghaanse regering om haar consulaten en handelsbureaus in Pakistan te sluiten in verband met „anti-Pakistaanse activiteiten". Massu gouverneur van Metz General Jacques Massu, de Franse pa rachutistenleider, die een belangrijke rol heeft gespeeld in de opstand in Algerije in 1958, is benoemd tot militair gouver neur van Metz, in Oost-Frankrijk, al dus is vandaag in Parijs bekendgemaakt. Toen de opstandige beweging die De Gaulle weer aan de macht zou brengen, op 13 mei 1958 in Algiers begon, werd Massu, die sinds januari 1957 militair commandant bij het departement Al giers was, voorzitter van het „Comité voor openbaar welzijn" van de stad. Tien dagen later werd hjj medevoorzitter van het „Comité voor openbaar welzijn" van geheel Algerije. Op 16 juni d.a.v. werd hij aangewezen als prefect van Algiers. Ver volgens werd hij op 11 juli bevorderd tot divisiegeneraal. DR. SPEKENBRINK DIRECTEUR VAN BERKEL (Van onze correspondent) Dr. A. P. Spekenbrink, oud-gouverneur van de Ned. Antillen, wiens naam al werd genoemd als eventueel burgemees ter van enkele plaatsen in het zuiden des lands, is met ingang van 15 septem ber a.s. benoemd tot directeur van de Maatschappij van Berkels Patent. Hij wordt hierdoor de opvolger van de heer C. Rijke, die op eigen verzoek eervol ontslag heeft gekregen. de nieuwe rechtsorde van het Konink rijk, na Suriname waaraan een in dustriële missie in 1950 een bezoek bracht tevens op de Antillen te on derzoeken of er mogelijkheden zouden zijn tot verdere ontwikkeling van Ne derlandse industriële activiteiten. Dit mede in verband met de wenselijkheid de economische basis van de Antillen, die voor een groot deel op de acti viteiten van de olie-industrie rust, te ver breden. Industriële adviesraad Wat nu haar conclusies betreft, acht de missie het allereerst gewenst, dat de drie centrale vakbonden zich met de or ganisaties van handel en industrie in de beide overzeese ryksdelen beraden over een blijvend contact, bijvoorbeeld door het in het leven roepen van een industriële adviesraad. Op die manier zou een hechtere samenwerking dan voorheen kunnen worden verwezenlijkt tussen vertegenwoordigers van de indus trie uit Nederland, de Nederlandse An tillen en Suriname. De missie heeft vastgesteld, dat het loon- en prijspeil op Curacao en Aruba tot de hoogste behoort van het gehele Caraibische gebied, zij het dat het na bij gelegen Venezuela een nog hoger loonniveau kent. Geconstateerd is, dat de Antilliaanse overheid de gevaren onder kent en van plan is aan een onge wenste inflatoire ontwikkeling een halt toe te roepen. Zo verkreeg de minister van Sociale en Economische zaken, C. D. Kroon, de goedkeuring van de Staten (het parlement) op zijn prijzenwet. VOETBAL Geen visa voor Oost- (luitse voetballers Het bestuur van de KNVB heeft van het ministerie van Buitenlandse Zaken bericht ontvangen dat de Oostduitse voetballers niet voor een visum in aan merking komen. Dit houdt in dat de wedstrijd Neder land—Oost-Duitsland, die zondag 1 ok tober in Amsterdam zou worden ge speeld, niet zal doorgaan. Zoals bekend is dit een wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap 1962. Nederland is daarvooi met Oost-Duitsland en Hongarye in een groep ingedeeld. De heer A. L. M. Schroeder. voorzitter van de KNVB. wilde aangezien hij pas zeer kort op de hoogte was omtrent de beslissing op het besluit van het mi nisterie nog geen commentaar geven. Wel verklaarde hii dat de KNVB alles in het werk zal stellen om de wedstrijd toch doorgang te laten vinden. „Dat zal dan echter in ieder geval na 1 oktober worden", aldus de KNVB-voorzitter. Lonen niet hoger Naar de mening van de missie moet een gang in opwaartse richting van de lonen worden voorkomen. Verdere loons verhogingen immers zullen op den duur de welvaart van de bevolking van de Antillen ernstig aantasten, daar hier door het vraagstuk van de werkgelegen heid vooral ontstaan door ontslagen in de olie-industrie vrijwel onoplos baar wordt. De heer Van Thiel bracht hierbij tevens nog de aantrekkelijkheid voor industriële vestiging ter sprake, die mede door de problematiek van ionen en prijzen wordt bepaald. Er wordt gewerkt aan de verwerkelij king van een plan tot tewerkstelling in Nederland van een zestigtal ongehuwde Antilliaanse arbeiders. Wat de kosten voor het Nederlandse bedrijfsleven be treft, zouden deze hetzelfde bedragen als voor de in ons land tewerkgestelde Ita liaanse of Spaanse arbeiders. Deze groep Antilliaanse werknemers spreekt boven dien de Nederlandse taal, veelal worden het Spaans en het Engels ook beheerst. Gehoopt wordt een en ander voor het najaar te kunnen verwezenlijken. Ge dacht worat aan tewerkstelling ln mid delgrote en kleine steden. Wanneer de „proef" slaagt, ligt het in de bedoeling meer Antilliaanse arbeiders naar ons land te laten overkomen. Voor gehuw den is eenzelfde regeling vrijwel onmo gelijk door de hoge Ionen, die op de An tillen betaald worden. BEURSOVERZICHT GEDRUKTE STEMMING Amsterdam, 6 september Na het bekend worden van de derde Russische kernexplosie in successie zijn hier gisteren de koersen in de avond- handel terstond ingezakt. Dat Amerika nu ook de kernproeven gaat hervatten, versterkte de toch al sombere stemming waardoor de markt vanmiddag onder druk bleef staan. Toch is in New York de stemming na Labourday niet tegen gevallen, en als nu ook een oplossing ge vonden wordt voor het dreigende con flict in de Amerikaanse automobielin dustrie, ligt de weg vrü naar een her stel. Zo meende men althans vanmiddag aan het Damrak waar de koersen van de internationale concerns gemiddeld een tiental punten waren ingezakt en de af faire bijzonder lusteloos was. Voor de cultuur-aandelen was alle ani mo verdwenen. De speculatie scheen haar kruit te hebben verschoten; de koersen raakten weer een flink deel van de behaalde winsten kwijt. Certificaten Deli bijv. zakten in van f 153,50 tot f146 waarna een herstel volgde tot f 148,50. Het was ook Deli die maandag het scherpst omhoog was gegaan. Amster dam Rubber en HVA hadden het kal mer aangedaan en waren ook minder spectaculair in reactie. Van de internationale fondsen was vooral Philips aangeboden met een ver lies van 15 punten hetgeen een terug gang betekende naar 985, waarna 988 werd genoteerd. Unilevers zakten in van 747 tot 736 waarna een herstel volgde tot 739. Hoogovens reageerden van 902 tot 893. Aku was slechts 3 punten lager en Kon. Olie bewoog zich tussen f 112,20 en f 112,50. De affaire kenmerkte zich door grote terughoudendheid, ook in de Scheep- hoek waar de koersen zich niet konden handhaven. Ook daar was het vleugje van optimisme verdwenen. Van de industriefondsen was de Sik- kensgroep iets beter ingevolge het be richt over de 8% hogere omzet in het eerste half Jaar vergeleken u.et dezelfde periode van 1960. KLM kwam voor het eerst beneden de f 70 ingevolge de met een halve dollar verlaagde Amerikaanse notering. De markt sloot in een zeer kalme stemming, ook voor de Neder landse staatsfondsen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 6 sept. Londen lO.lsy» 10.15%; Montreal 3.50%—3.50%Brussel 7.25%7.25%; Stockholm 69.65% 69.70%; Milaan 58.18%—58.23%Oslo 50.69%50.74%; Lissabon 12.64% 12.66%; New York 3.61%—3.61%Parijs 73.39%73.44%; Frankfort 90.36% 90.41%; Zürich 90.36%—90.41%Kopen hagen 52.43%—52.48%Wenen 13.99%— 14.00%. BEURS VAN AMSTERDAM MARKTBERICHTEN AALSMEER, 5 september. C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A. Gerbera per stuk 35-53, Bouvardla 10-21, Calla 15- 28. Clematis 15-24, Chrysanten gr.bl. 30- 46, ld kl.bl.. 15-28, Fresia per bos 40-70, Cyclamen 20-38, Iris 25-40, Asp. Plumo- sus 60-120, Ornlthogalum 15-38, Gladiolen 25-43, Dahlia 15-33, Chrysanten 50-105. WOERDEN. 5 september. Aanvoer 114 partijen. Noteringen: le kwal. f2.20- 2.26, 2e kwal. 2.12-2.19, extra kwal. tot 12.46. Handel matig. Woensdag 6 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 102% 102% Ned'59 4%102A 102% Ned. '60-1 4% 102% 102& Ned. '60 II 4% 102% Ned. '59 4% lOOti lOOfi Ned. '60 4% 100% 100%GB Ned. '61 4% 100% 100}j Ned. '53 3% 98% 98% Ned. Grtb. obi. 3% 86% Ned. '47 3% 94% 94%GL Ned. '51 3% 98% 98% B Ned. '53 I-H 3% 97% 97% Ned. '56 3% 96 iV 96% Ned. '48 3% 91 91 Ned. bel. cert. 3% 89% Ned. *50 I-II 3% 90% 91 Ned. '54 I-II 3% 92% 92% Ned. '55 I 3% 92% 92% Ned. '55-11 3% 94% 94% Ned. *37 3 92% 92% Ned. Grtbk. obi. '46 3 92% 93% B Ned. doll. ln. '47 3 96A 91% Ned. Inv cert. 3 99% 99%GL Ned. 62-64 3 100ft 100% Indië *37 3 99% Indië *37 A 3 95% 95 H Ned. won. bJ.'57 6 109% 109f| Ned. won.bJ. '58 4% 101A 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 117 115% Ver. HVA-mU129 128% AJC.U385 385 G L Deli My cert153 148.70 Hoogovens cert902 892 Philips gem. bez. 999 986% Unilever cert747 737 y4 Dordtse Petr521% 525 Kon. Petr. (50 A f20) 113 GB 112.30 Holl. Amer. Rjn161 159% Java China Paket 160 159% KJLM70 67 Kon. Ned. Stoomb.200 198% Kon. Paket My154 155 Stoomvaart My Ned. 186% 185 G B Nievelt Goudr. cert. 164% 162% v. Ommeren cert. 335 334 GB Kon. Rott. Lloyd150 148% Ned. Scheepv. Unie 164% 162% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97% idem '48 (3%) 97% 97% R'dam '52-1 (4%) 100 99% id. id -37 I-II (3%) 97% Z.-HoUand '55 4% 104 Bankwezen Bank N. Gem. '58 5% 105% 105% id. N.WJ3. '52 (4%) 100L 100% BVG rspbr f.500 197 198 BVG rspbr. '52 142% 142% Industr. Obligaties PhUips Dollarlng 751 92% 93 GB Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 110% A'dam '51 I 2% 88% 88% A'dam '56 I 2% 84 84 A'dam '56 II 2% 89% 89 A'dam '56 III 2% 87% 88 Eindhoven '54 2% 83 B Enschede '54 2%82% 82% Den Haag '52 I 2% 93 93 L Idem II 2% 93% 931- R'dam '52 I 2% 93% 92% Idem n 2% 95% Idem '57 2%96% 96% Utrecht '52 2% 95% 95 L Z.-Holl. 1957 2% 97% 98 Zuid-Holland '59 2% 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 243.50 243 Amst. Bank 356 358 Cultuurbank 32 31 Holl. Bank Unie cert. 211% 211% Ned. Handelmy312 310 Rott. Qank 335 334 Twentsche Bank 302 300 Senembah470 Industrie Ondernemingen Albert Heyn596' 596 Berkel's Patent (v.) 301 303 Borsumy44^ 42% Calvé Delft cert. 730 720 Electrolasmy346 345 Kon. Pap. v. Gelder 345 345 Kon. Ned. Grofsm. 182 184 Holl. Constructie 422 421% Ing. bur. v. Bouwnyv. 245 Internatio 171 171 Int. Kunststoff. Ind. 74 73% v. Kempen en Begeer 125 125 Leidse Wolspinnery 556 Müller en Co. N.B. 528% 524 Ned. Kabelfabr576 572 Philips pref296 293 Rott. Droogdok My. 520 B 519% Sikkens Groep 825 825 B Ver. Touwfabrieken 334 332 Walvisvaart 95% 95% Wernink's Betonmy. 188 189 Wilton Feyenoord 272 274% Van Wyk en Heringa 90 91 Zaalberg 135 135% Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r497 494 Kon. Petr. (f20) 114.40 113.40 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% 24% Intern Nickel82% 82% Anaconda 54A 54% Bethlehem Steel.... 44 43A Cities Service 53% 52% General Motors 46% 46 Kennecott83% 83% Republic Steel 62% 62 Shell Oil 40% 39% Union Pacific 34}J Un. States Steel 85 84%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9