Conferentie in roept Belgrado op tot de vrede BONTMANTELS 'T BONTHUIS Nieuwe Rijn 54 - Tel. 23308 Ook repareren - moderniseren N.V. Machinefabriek „DRAKENBURGH" Moeilijkheden dreigen met de luchtcorridors Nieuw-Guinea wordt niet met name genoemd in het slotcommuniqué terwijl wx ubÜde kapper bent RENNESMOTORENFABRIEK N.V. YOMETA THUISWERK Nell roe's gematigdheid won NIET ACUUT Stakende Italianen mogen iveer in dansgelegenheden Oldenzaal Synode gaat meewerken aan Stichting Geref. Convent METAALDRAAIERS HULP in de HUISHOUDING Bekendmaking Kleine flat of vrije verdieping Krantenbezorger gevraagd BREISTERS WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1961 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Met een dringende oproep aan de grote mogend heden om hun oorlogsvoorbereidingen en hun atoomproeven terstond te staken en een appèl aan Kennedy en Chroesjtsjow om zo snel mogelijk contact op te nemeit voor onderhandelingen, heeft de Belgradose conferentie der niet aan een blok gebonden staten vanochtend om half drie zijn werk besloten. Dat appèl werd gevolgd door een gezamenlijke verklaring der delegaties over hun beginselen en hun wensen, die dank zij Nehroe en Nasser, ver rassend gematigd is uitgevallen. De grootste ver rassing: het slot-communiqué gewaagde niet van Nieuw-Guinea. Hoewel hangende koloniale problemen als Algerije, Angola, Bizerta, zelfs de Amerikaanse marinebasis op Cuba en de rechten der Arabische vluchtelingen in Palestina met name werden genoemd, bleven de Indonesische en Nederlandse correspondenten tevergeefs wachten op een clausule over een gewenste gezags- overdracht in „West-Irian". Die clausule kwam niet: men dacht eerst dat de vermoeide rapporteur die acht uur touwtrekken der delegatiechefs in besloten zitting had moeten verslaan, per vergissing de passage had overgeslagen. Maar president Soekarno bleef onbewogen zitten luisteren, zijn delegatie tekende geen protest aan. Er wordt een beroep op Kennedy en Chroesjtsjow gedaan om daartoe onmid- delijk met elkaar in contact te treden. De conferentie sprak de hoop uit dat andere landen zich bij dit appèl zullen aansluiten. In tegenstelling tot eerdere plannen stuurt de conferentie geen per soonlijke afgezanten naar Washington en Moskou. Maar Nehroe vertrok van ochtend naar de Russische hoofdstad voor een al eerder gepland bezoek. Hij zal niet nalaten zijn invloed op Chroesjtsjow uit te oefenen. De meerderheid op de conferentie vond het Nieuw-Guinea-probleem blijk baar niet voldoende acuut. Men liet het uit het ontwerpcommuniqué vallen om niet een hele lijst soortgelijke aanspra ken op te moeten nemen. Voordat Den Haag zich reeds over de brug waant, moet worden gememoreerd dat Nieuw-Guinea natuurlijk wel valt onder de algemene banvloek die de con ferentie naar het kolonialisme in al zjjn vormen heeft geslingerd, het kolonialisme waarvan het een zeer spoedig einde wenst .Maar een termijn voor dat einde is niet gesteld, dat is een van de vele tanden die de gematigden uit de ont werpresoluties hebben getrokken. Dat is een moeizaam proces geweest: acht uur lang heeft de 72-jarige Nehroe vaak gesecundeerd door Nasser gis teren de radicalen, Tito, N'Kroemah en Soekarno in toom gehouden, het volle gewicht van zijn eerbiedwaardige per soonlijkheid op de jonge Afrikanen la ten inwerken. Hij is geholpen door ge matigde Aziaten als Cambodja's Noro dom Slhanoek, Birma's Oe Noe en Cey- lons mevr. Bandaranaike. Vermoeid Hij heeft tenslotte niet geaarzeld met een veto te dreigen: de conferentie moest immers eenstemmigheid opleveren. Zo won de grote, grijze staatsman zijn slag, om twee uur's ochtends nam hij dodelijk vermoeid, zijn rode roos verwelkt in zijn zwarte tuniek, plaats voor de openbare slotzitting in het Joegoslavische parle ment. Het einddocument dat daar werd voor gelezen, droeg de sporen van die slag, het is een rommelig, vaag stuk vol be ginselverklaringen. Maar er staan geen overhaaste concrete stappen in, waartoe de jonge landen de macht missen. Nehroe heeft hun het slaan van een belachelijk figuur bespaard: de afge vaardigden van Kongo en Jemen kunnen beter geen voorstellen voor het oplossen van de Duitse kwestie aanslepen. Bezorgdheid De slotverklaring bestond uit twee de len. Het eerste drukte de diepe bezorgdheid uit over de huidige spanningen en de oorlogsdreiging, die tot massale vernie tiging, misschien zelfs tot het wegvagen van de mensheid kunnen leiden. De twee voornaamste betrokkenen, de V.S. en de Sowjet-Unie wordt met klem verzocht hun oorlogsvoorbereidingen te staken, hun geschillen met inachtneming van de principes van de Verenigde Naties door onderhandelingen op te lossen en naar volledige ontwapening te streven. zen. Het veroordeelt de apartheid in Zuid-Afrika. De conferentie vroeg ook het econo mische onevenwicht tussen de ontwik kelde en onderontwikkelde landen uit de wereld te helpen, een investeringsfonds van de Verenigde Naties te stichten en de buitensporige schommelingen in de wereldgrondstoffenprijzen tegen te gaan. Het verzoekt de nieuwe economische blokken vooral geen unfaire handelsbe lemmeringen te scheppen. Dat was dan het eindresultaat van een conferentie die het begin van een ..morele kracht" wil vormen. Het had slechter gekund. Het Westen mag bitter zjjn over het uitblijven van een ferme veroordeling der Russische kernproeven, maar de niet-gebondenen hebben zich matiging en een zekere formalistische neutraliteit opgelegd. Zij hebben immers geen macht. Maar als een politieke fac tor in-opkomst mogen zij niet worden onderschat. Vergaarbak Het eigenlijke slot-communiqué was de vergaarbak voor de andere wensen. Het werd ingeleid met een analyse van de langzame evolutie van een wereld der overheersing tot die van samenwerking. Het pleit voor afschaffing van het kolo nialisme en vraagt vreedzame coëxisten tie. Het verwerpt echter ook het op dringen met geweld van een sociaal systeem. Het zegt geen specifieke voor stellen te willen doen voor alle interna tionale problemen, het wil wel uitbrei ding van de groep der niet-geboncfen landen om de vijandige blokken zoveel mogelijk te isoleren. Over specifieke punten had het com muniqué het volgende te zeggen: Duitsland: alleen een oproep tot de blokken om de bijzondere situatie niet met wapengeweld te beslechten (geen aanbevelingen tot erkenning van de DDR dus). VN-hervorming: uitbreiding van de Vei ligheidsraad en de sociaal-economi sche raad, over een troika van onder secretarissen werd niet gerept. Ontwapening: een oproep tot algemene en volledige ontwapening met doel treffende inspectie waarin de niet-ge- bonden landen betrokken moeten wor den. Steun aan de FLN. ook voor zijn aan spraken op de Sahara. De voorlopige Algerijnse regering haalde op de con ferentie vijf nieuwe erkenningen bin nen. Bezorgdheid over Angola, de eis tot be ëindiging van het bloedvergieten en de vestiging van een vrije en onafhan kelijke staat. De eis tot het terugtrekken van vreemde troepen in Latijns-Amerika, Afrika en Azië evenals van buitenlandse bases die er tegen de wil van landen aldaar gevestigd zijn. Bizerta en de Ameri kaanse basis Guantanamo op Cuba werden met name genoemd. Nabije Oosten Het communiqué veroordeelde de im perialistische politiek in het Nabije Oos ten en vroeg het herstel van de rechten der Palestijnse vluchtelingen. Nasser be trachtte dus zelfs matiging in zijn eigen eisen. Het vraagt het goed recht van Cuba en andere landen om naar eigen goeddunken een politiek regime te kie- Kunstdiefstallen opdracht van een Mexicaan? Rechercheurs van Scotland Yard, be geleid door een Franse kunstkenner, be vinden zich thans in Mexico om in Europa gestolen schilderijen op te spo ren. Tezelfdertijd worden twee Ameri kaanse toeristen gezocht in verband met een diefstal uit een museum van reli gieuze kunst te Mexico City, waar tunst- schatten ter waarde van meer dan een half miljoen pesos werden ontvreemd. Er kan namelijk verband bestaan tussen de kunstdiefstallen in Europa en die in Mexico. Er zijn reeds sporen gevonden die naar Texas leidden, naar een ver zamelaar aldaar. Men gelooft dat de schilderijen naar Mexico zijn overgebracht om aan de aandacht van de Amerikaanse douanes te ontsnappen die hun waakzaamheid hebben verhoogd na de diefstallen. De dieven zouden hun buit tijdelijk in Mexico willen opslaan om deze dan stuk voor stuk Amerika binnen te smok kelen ergens langs de grensrivier de Rio Grande. De kunstkenner zal de mannen van Scotland Yard behulpzaam moeten zijn bij de identificatie van de schilderijen van Van Dongen, La Fresnaye, Vla- minck, Bonnard, Braque en Matisse. Uit het museum te Mexico City zijn crucifixen, twee marmeren beeldjes en enkele andere artikelen gestolen. Het feit dat enkele, veel waardevoller arti kelen door de dieven niet de moeite waard werden gevonden, heeft de politie tot de veronderstelling gebracht, dat de diefstal op bestelling van een kunsthan delaar of verzamelaar is gepleegd. Mits er geen klachten zijn De vechtpartijen tussen enerzijds po litie en anderzijds Italianen en Span jaarden, welke zondagavond en zondag nacht plaats vonden In Oldenzaal en op de grens van Oldenzaal en Enschede hebben voor de textielindustrie in En schede en Oldenzaal een minder prettige nasleep Een aantal Italianen en Spanjaarden heeft in vele bedrijven het werk neerge legd, waardoor de produktle wordt ge stoord. De stagnatie van maandag in som mige afdelingen heeft men over het al gemeen nog kunnen opvangen, doch gis teren begon het in enkele bedrijven al voelbaar té worden. Zal deze toestand nog langer duren, dan zijn vele bedrij ven gedupeerd. Inmiddels is de Italiaan se consul gisteren in Enschede aangeko men. Hij zou daar een bespreking heb ben met politie-autoriteiten en verte genwoordigers van de fabrikantenver eniging. In het stadhuis te Oldenzaal is gistermorgen een bespreking gehou den. Hieraan namen deel de burgemees ter van Oldenzaal, mr. J. de Vries, korpschef Padberg van de Oldenzaalse gemeentepolitie, vertegenwoordigers van de textielfabrieken „Gelderman" en „Molkenboer", de voorzitter van de af- Beslissing te Apeldoorn Collecteren voor het Diaconaal Bureau In de avondzitting van de Generale Synode der Gereformeerde Kerken, die dinsdag te Apeldoorn is gehouden, heeft de Synode besloten dat deputaten mede werking zullen verlenen aan de Cot- Kivestie-Berlijn in hogere sferen Solowjow op bezoek bij Watson (Van onze correspondent in Bonn) Het zal wel niet lang meer duren of de Russen gaan moeilijkheden maken met de luchtcorridors tussen West-Berlijn en de Bondsrepu bliek. Gisteren al bracht de Russi sche stadscommandant van Oost- Berlijn, overste Solowjow, zijn Amerikaanse collega Watson onder het oog, dat de Russische medewerking aan de luchtveilig- heidscentrale reeds tweemaal in gevaar is gebracht. De Russische man in deze centrale is tot nu toe de belangrijkste figuur. Hij regelt met de Oostduitse autoriteitendoor het hele luchtverkeer met West dat de vluchten door de corridors, waar- Berlijn op losse schroeven zou komen te in de centrale heeft toegestemd, zonder staan, moeilijkheden verlopen. Solowjow be weerde nu, dat de Russen wellicht uit de centrale zullen treden als het nog- eens gebeurt, dat Westberlijners anti- Russische acties ondernemen. Daarmee doelde hij op twee inciden ten, ten eerste op vijandige reacties van Westberlijners toen een Russisch militair vliegtuig van de corridors gebruik maakte en in de tweede plaats op de overlast, die Russische ambtenaren in de luchtveiligheidscentrale van Westber- lijnse „provocateurs" gehad zouden hebben. Vreemd Solowjow schjjnt zjjn boodschap op vriendelijke toon aan Watson overge bracht te hebben. Grimmiger lijken zijn woorden echter in een bericht van het Oostduitse persbureau A.D.N., dat merk waardigerwijze al op maandagavond wist te melden wat Solowjow dinsdag morgen in West-Berlijn ging zeggen. Deze nogal ongebruikelijke gang van zaken had als voordeel, dat Watson zich met zijn geallieerde collega's had kun nen voorbereiden op een klinkend antwoord. De Amerikaan maakte dan ook van de gelegenheid gebruik om de Russische stadscommandant te vertellen, dat vol gens het Westelijke standpunt de Rus sische verantwoordelijkheid voor Oost- Berlijn onverminderd van kracht is. Voorts verwierp Watson het Russische standpunt, dat West-Berlijn op Oost duits grondgebied zou liggen. In geallieerde kringen vat men de kwestie van de luchtcorridors hoog op. Men acht het namelijk geenszins uitge sloten, dat de Russen nog voor de West- duitse verkiezingen van 17 september aanstaande zich terug zullen trekken uit de luchtveiligheidscentrale, waar- Arabische troepen naar het sjeikdom Koeweit Een strijdmacht van ongeveer 3.300 man uit landen van het Midden-Oosten zal zaterdag a.s. een begin maken met het binnentrekken van Koeweit, het olierijke sjeikdom aan de Perzische Golf, om de Britse troepen aldaar te vervan gen. Dit heeft een woordvoerder van de Arabische Liga gisteravond meegedeeld. Hy zei dat de Verenigde Arabische Republiek en Saoedi-Arabië elk 1.200 man zullen zenden. Verder leveren Jor danië 300, Soedan ongeveer 400 en Tu nesië ongeveer 200 man. standkoming van een Gereformeerd Convent. Ook zullen zjj zich met andere gereformeerden beraden op het in het leven roepen van een permanente Gere formeerde Raad in Nederland, die in gemeenschappelijk overleg de vraag stukken, die de gereformeerde gezindten raken, zal bespreken om hierdoor de toe nadering tot elkaar te bevorderen. Ds. G. IJ. Vellenga uit Apeldoorn rap porteerde over de handelingen van de putaten voor de eenheid onder de gere formeerde belijders. De deputaten is op gedragen met kracht de pogingen voort te zetten, om te komen tot de geboden eenheid. De Synode heeft dinsdag ook besloten in 1962 en '63 nog collecten uit te schrij ven ten behoeve van het Algemeen Dia conaal Bureau. Ook zal de Synode een studiecommissie in het leven roepen, die tot opdracht heeft de grondslagen van het diaconaat na te gaan. Hieraan zal de werkzaamheid van het diaconaat als wezenlijk deel van de ambtelijke arbeid der kerk, worden getoetst om vervolgens richtlijnen daarover te verstrekken. Het rapport van deputaten voor het Algemeen Diaconaal Bureau is in de ochtendvergadering besproken door der tien synodeleden. De opmerkingen wer den beantwoord door de deputaten prof. dr. J. T. Bakker uit Kampen en door dr. J. van Klinken, directeur van het Al gemeen Diaconaal Bureau te Utrecht. De Synode zal opnieuw deputaten be noemen voor contact en overleg met de Stichtingsraad voor Gereformeerde So ciale Arbeid. Dit naar aanleiding van een rapport van diaken P. A. Schaafsma uit Hilversum. Voorts heeft zij besloten, op instigatie van de Stichting Gerefor meerd Sociologisch Instituut, opnieuw de kerken op te wekken tot een jaarlijkse bijdrage van vier cent per persoon. De putaten zullen hiertoe niet worden be noemd. Woensdagochtend wordt de ver gadering voortgezet. deling Oldenzaal van de katholieke ar beidersbeweging, de heer Christenhusz, en drie exploitanten van dansgelegen heden in Oldenzaal. De conclusie van dit gesprek was dat drie exploitanten genegen zijn om de Italianen in beperkte mate toe te laten. Blijkt het dat hun gedrag geen aanlei ding geeft tot klachten, dan zal aan geen Italiaan de toegang meer worden ontzegd. Het grootste deel van de ruim 100 Italianen, die werkzaam zjjn in verschil lende Almelose textielbedrijven, is gis termiddag in staking gegaan. Ze deden dit uit Sympathie met hun landgenoten in Oldenzaal en Enschede. Ze hebben het werk neergelegd nadat stakende Ita lianen uit genoemde Twentse steden hen hadden toegesproken. De Spaanse arbei ders in Almelo zijn aan het werk ge bleven. NAAR HUIS TERUG? De buitenlandse werkkrachten hebben inmiddels verklaard, dat zij de garantie willen hebben, dat zij veilig naar hun werk kunnen gaan, en veilig naar huis kunnen terugkeren. Indien deze garantie niet kan worden gegeven dan zullen zij zo spoedig mogelijk naar Italië terug keren. Ook eisen zij loon over de periode, dat er gestaakt wordt. Een en ander moet niet worden beschouwd als een actie tegen de bedrijven, maar tegen de onprettige houding, die zij hebben on dervonden van politie en andere groepen van de Nederlandse bevolking. De Ita lianen hebben voorts te kennen gegeven, dat, indien hun eisen niet worden in gewilligd, zü een oproep zullen richten tot alle in Nederland werkzame Italia nen om naar huis terug te keren. De directie van de Koninklijke tex tielfabrieken Nijverdal-Ten Cate N.V, heeft meegedeeld dat zij de wilde sta king van Italiaans en Spaans personeel in haar bedrijf te Almelo ten ;eerste betreurt, daar deze actie is ontstaan op aandrang van ontevreden buitenland se werknemers uit Oldenzaal en En schede. Dit is te meer betreurenswaardig, zo verklaart de directie, omdat de oorzaak van de staking geen enkel verband houdt met ons bedrijf zelf. Het bezoek dat gisteren door de Ita liaanse en Spaanse consuls aan Almelo werd gebracht leek aanvankelijk resul taat te hebben, doch nadat gisteravond de neiging bestond het werk te hervat ten werd hiervan op aandrag van En- schedese afgezanten weer afgezien. „Wij hopen echter dat spoedig een oplossing voor dit externe conflict gevonden zal worden", aldus de directie. MEVROUW KASAVOEBOE WAS HIER TWEE DAGEN Bijna zonder te worden opgemerkt heeft de echtgenote van de Kongolese president. Kasavoeboe. twee dagen in ons land doorgebracht. Gistermiddag kon op Schiphol echter niemand verhinderen dat zij werd herkend. In een gewaad dat tot de grond reikte, kwam zij in een ge zelschap van 9 personen door de Euro pa-wachtkamer op Schiphol gewandeld, waarna het gehele gezelschap onmiddel lijk in de gereserveerde Vip-kamer ver dween. Een tiental minuten voor vertrek van het toestel dat haar naar Genève zou brengen, verliet mevrouw Kasavoeboe, omringd door de overige leden van het gezelschap, de wachtkamer en begaf zich naar de gereedstaande machine. TERUGKEER AMBONEZEN WORDT NIET GEWEIGERD Er zijn thans 98 Ambonezen naar In donesië teruggekeerd. Het aantal Am bonezen, dat nog wenst terug te keren kan op het ogenblik gesteld worden op 1300 tot 1500. Dit heeft mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van Maatschappe lijk Werk, o.m. meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Scheeps. Aangenomen mag worden, aldus het antwoord, dat de inmiddels naar Indo nesië teruggekeerde Ambonezen na hun aankomst aldaar eerst zijn onderge bracht in een militair doorgangskamp te Tjaiwan en daarna zouden zij zijn overgebracht naar de gebouwen van de jeugdgevangenis te Tangerang. Er is geen reden, zo wordt nog opgemerkt, het ver blijf in Tangerang als een vorm van in ternering of gevangenschap aan te mer ken. Minister Klompé zegt in haar ant woord, dat het waarschijnlijk is dat het lange verblijf op Java verband houdt met weinig reismogelijkheden naar de Molukken. De volgorde van het vertrek van groe pen en gezinnen wordt door tussenkomst van de Indonesische legatie te Brussel bepaald door de afdeling immigratie van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Djakarta zo blijkt uit het antwoord. In antwoord op de vraag van de heer Scheps, welk bedrag aan de overtocht van de groepen Ambonezen reeds is uit gegeven wordt gezegd, dat hiermee een bedrag van bijna f 120.000 is gemoeid. Minister Klompé zegt van mening te zjjn, dat zolang de beslissing tot terug keer in vrijheid wordt genomen en de Indonesische regering de betrokkenen wil toelaten, er geen aanleiding bestaat om medewerking te weigeren aan de terug keer naar Indonesië van Ambonezen, die dit wensen. geven wij uw wagen een perfecte onderhoudsbeurt volgens het bekende SHELL SMERING SYSTEEM. Official dealer voor CHEVROLET - OPEL N.v.het MQtQRHUIS MORSSINGEL 1B HOGE RIJNDIJK 5 - LEIDEN FRUITZAAK TE KOOP GEVRAAGD, liefst in centrum van Lei den. Brieven met inlichtingen aan het bureau van dit blad onder nummer 4476a. In één dag een NIEUWE ZUIGER in uw bromfietscilinder. MOTOR- EN LAGER SERVICE N.V. M.L.S. Doezastraat 35 - Leiden Telefoon 22618 Hoest...'n kuch... BEiRTJES-HONING 1 vluRf refernhuit NIEUWBOUW LEIDEN (Initiatiefplan N.V. Coör dinatie-Bouw, Hilversum) Nabij de IJsselkade en Hoge Rijndijk fraaie moderne woningen Aankoop reeds mogelijk met f. 4600.— en f. 130.— per maand. Inl. ma., woe., vrijd., zat. in de directiekeet op het bouwplan van 1417 uur en bij N.V. UMACO, Maliebaan 63, Utrecht. Tel. 030—11877. Na 19.00 uur: 02950-45982. Sumatrastraat 55 Leiden vraagt Geen massaproduktie. Aanmelden: na 5 uur Borneostraat 55. gevraagd voor direct. Aanmelden: mevr. C- SENTEL- Frederik Hendriklaan 1 Oegstgeest Fabrikante van Strong Steel stalen kantoormeubelen. vraagt voor directe indienst treding: krachten voor de eindmontage van stalen meubelen. Aanmelden dagelijks aan de fabriek: DONKLAAN 63, VOORSCHOTEN. Het Hoofd van het gemeente bestuur van ZOETERWOUDE brengt ter algemene kennis, dat op de secretarie van die gemeente vanaf 6 september 1961 gedurende twee weken voor een ieder ter inzage is nedergelegd het door de raad bij besluit van 30 augustus 1961 vastgesteld uitbreidings plan Westeinde. Binnen zes weken na afloop van voornoemde termijn kun nen de belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, bij Gede puteerde Staten bezwaren te gen het plan indienen. Zoeterwoude. 5 sept. 1961 Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, P. VAN HOFWEGEN, loco-burgemeester. JONG ECHTPAAR zoekt (uiterlijk per 1 dec.). Brieven bureau v. d. blad no. 4369a Aanmelden: Bureau Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 - Leiden LEIDSCHE WOLSPINNERIJ N.V. woonachtig in Leiden en directe omgeving,, voor het nabreien van modellen. Uitsluitend handbreisters. Aanmelden: ZOETERWOUDSEWEG 3 - LEIDEN, van 9—5 nor.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7