Carlos Lacercla op de achtergrond van politieke tragedie in Brazilië Rik van Looy kreeg geen kans in Grote Prijs van Brasschaat Toestanden eisen zeer dringend hervorming in revolutionaire zin Stiikadoorscongres te Dordrecht Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 september 1961 Derde blad no. 30445 Wim van Est grote animator Niet wereldkampioen Rik van Looy en ook niet zyn grote tegenstrever Rik van Steenbergen hebben de wegwed strijd over 190 km, die in de omgeving van Brasschaat werd verreden en als de revanche voor het wereldkampioenschap was aangekondigd, op hun naam ge schreven. Integendeel, Rik van Looy beperkte zich er toe Van Steenbergen, die in het begin was weggesprongen, te achterha len. Daarna kwam het gehele peloton weer by en was het de Belg Aeren- houdts die 500 meter voor de eindstreep ln een lange spurt zegevierde. Hy maakte een tijd van 2 uur 58 min. 17 sec. en bleef slechts tien centimeter voor een andere Belg: Verachtert. Van de Neder landers was de oude rot Wim van Est de beste. Hij eindigde op de achtste plaats en is in deze race de grote ani mator geweest. Want ondanks twee lek ke Banden, waardoor hy telkens van fiets moest verwisselen en achterstand opliep, wist de Nederlander steeds weer terug te komen tot groot genoegen van het talrijke publiek. Een wedstrijd over 45 km werd een zege voor de Belg Planckaert in de zeer goede tyd van 1 uur 05 min. 49,4 sec. Peter Post eindigde als zesde met een achterstand van ongeveer vier minuten op de winnaar. De Nederlander was niet erg fortuinlijk want reeds in de eerste ronde had hij met pech te kampen. De uitslagen waren: 45 km race: 1. Planckaert. (Belg) 1.05.49.4, 2. Proost (Belg) 1.07.35.3, 3. Oellibrandt (Belg) 1.08.19, 4. Trepp (Zwitserl.) 1.08.5.72, 5. Suarez (Spanje) De zesde Maccabia Medaille-oogst van Nederlandse ploeg De uit 35 sportlieden bestaande Ne derlandse ploeg, die heeft deelgenomen aan de 6e Maccabia-Spelen te Tel Aviv, heeft zes gouden en negen zilveren me dailles veroverd. Hiervan nam de Amsterdamse gym nast Joost Blitz het leeuwedeel voor zyn rekening. Twee gouden en vyf zilveren medailles werden hem uitgereikt. De gouden eretekenen ontving hij door zijn eerste plaats bij de vrije oefeningen en in het paard-voltigeren. Zijn tweede plaatsen in het persoonlijke eindklasse ment en op de onderdelen ringen, rek, brug en paardspringen brachten hem de vijf zilveren. De vier overige gouden plakken wer den gewonnen door de atlete Selma Hey- stek, (80 meter horden), de wielrenner Rob Raedeker (100 km wegwedstrijd), de bokser Maurits Gans (middengewicht) en de schermster Mary Meyer. Raedeker veroverde eveneens een zil veren medaille voor de Nederlandse ploeg door in de tijdrit over 1 km als tweede te eindigen. Martin Ovresta (boksen: middenge wicht) en Kitty Wagenaar (zwemmen): 100 en 200 meter rugslag) brachten het totaal aan zilveren medailles voor Ne derland op negen. Het grootste aantal medailles ging paar de Verenigde Staten. De Ameri kanen veroverden 58 gouden, 29 zilveren en 24 bronzen plakken. Israël bezet de tweede, Zuid-Afrika de derde en Groot- Brittannie de vierde plaats in dit me daille-klassement. De Nederlandse ploeg staat met zyn eremetaal-oogst als vierde geklasseerd. Donner-Fisher V2- V2 Heb internationale schaaktoernooi te Bied is gisteren voortgezet met de par tijen uit de derde ronde. De resultaten waren Trifunovic (Zuid-Slav.)Pachman (Tsj.-Sl.) 1-0: Donner (Ned.)Fischer (V.S.) V2-Y2; Tal (Rusl.)—Olafsson (IJs land) 1-0; Ivkov (Z.-Slav.)—Geiler (Rus land) 0-1; Germek (Z.-Slav.)—Udovic (Z.-Slav.) Yt-Yi', Bisguier (V.S.)—Keres (Rusl.) 1-0; Darga (W.-Dld)Petrosian (Rusl.) %-%. De afgebroken partij uit de tweede ronde tussen Bertan en de Tsjech Pach man werd remise. Na drie ronden heeft de Nederlander Donner 1% punt verzameld. Koersen Hilversum De uitslagen van de koersen in Hil versum luiden: Aliskoprijs: 1. Exkit Hollandla (Geersen) (2.11.3); 2. Agfa; 3. Alhambra. Tot.: wl. f 1.50, pl. 1.30, 3.30, cov. 5. koppel 6.90. Aline B-prijs: 1. Zalkestis van 3 (Van Leeuwen) (3.31.4); 2. Young Faune; 3. Zilvervos. Tot.: wi. f3.30, pl. 1.40, 1.50, 1.50, cov. 7.60, koppel 7.20. Allegheny VS-prijs: 1. Winnifred Hol landla (J. Zeeman) (2.52.1); 2. Wise Guy; 3. Xema S. Tot. wl. f5.70, pl. 2.80, 2—, 3.30. cov. 5.70. koppel 9.20. Alle Caslndra D-prijs, le afd.: 1. Zus Hanover (Tesselaar) (3.06.-); 2. Zelda the Saint; 3. Zelda Dear, Tot.: wi. f3.30, pl. I.50, 1.50, 1.60, cov. 4.60, koppel 2.70. Kampioenschap Nederlandse paarden: 1 Theo Messidor (buiten weddenschappen) (S. J. Erenberg) (3.21.2); 2. Vrijdag; 3. Quicksilver S. Tot.: wi. f 1.60, pl. 1.10, 1.10, cov. 2.60, koppel 3.20. Alkestis van E-prijs, le afd.: 1. Zefa (A. Siderius) (2.46.9); 2. Y Norton; 3. Victor Malre. Tot.: wi. f2.10, pl. 1.30, 1.50, 2.cov. 3.70, koppel 4.10. 2e afd.: 1. Ysvogel S (M. Vergaay) (2.50.4); 2. Yataghan Hanover; 3. X Ologle M. Tot.: wi. f4.30, pL 1.30, 1.30, 3.80, cov. 6.10, koppel 3.70. Alle Caslndra D-prljs, 2e afd.: 1. Zelda's Happiness (J. S. van Leeuwen) (3.01.6); 2 Zllla; 3. Yec. Tot.: wi. f5.50, pl. 1.50, II.50. 3.80. cov. 3.90, koppel 10.10. Allard Con Dlos-prys: 1. Yssel (J. van Dooyeweerd (2.56.5); 2. Yolanda van Oranje; 3. Yellowbird van Mlramus. Tot.: wi. f2.50, pl. 1.60, 6.cov. 10.60, koppel 26.20. Totalteator-orazet f 123.478, J».,, 1.09.13.2, 6. Peter Post (Ned) 1.09.45.2., 7. Rudi Altig (Did) 1.10.10. Grote Prijs van Brasschaat over 190 km: 1. Aerenhoudts (Belg) 2.588.7; 2. Ver achtert <Belg) op 10 m, 3. Vlayen (Belg» 4. Van Looveren (Belg), 5. Des met (Belg) 6. Daems (Belg) .7 Van Looy Belg 8. Wim van Est (Ned) 9. ex aequo De Haan Ned, De Roo (Ned), Wout Wagtmans e.a. Drie judoka's naar wereldtitelstrijd Drie Nederlandse judoka's riamelijk de Utrechtenaar Anton Geesink, Hein Es- sink (Eindhoven) en Jan van Ierland .(Tilburg) zijn door het bestuur van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judobond, aan gewezen ons land te vertegenwoordigen by het wereldkampioenschap judo, dat op 2 en 3 december a.s. in Parijs wordt gehouden. Bij het wereldkampioenschap staat slechts één titel op het spel met de voorbereidingen zal de Japanner Ha- ku Michigami (7e dan), die in oktober naar Nederland komt, de trainingen lei den. Het is de derde maal dat er een we reldkampioenschap judo wordt gehouden en de eerste keer dat het buiten Japan zal plaats vinden. Advertentie HAARDEN VAN BECKING BONGERS ULFT VOETBAL Hongaars elftal voor zondag tegen Oost-Duitsland De Hongaarse voetbalbond heeft het nationale elftal, dat zondag in Oost- Berlijn in de voorronden van het wereld kampioenschap tegen Oost-Duitsland uit komt, als volgt samengesteld: Doel: Grosics; achter; Matrai en So- vari; midden: Solymosi, Sipos en Ko- tasz; voor: Sandor, Goeroecs, Albert, Tichy en Fenyvesi. De Hongaren zegevierden in de eerste wedstrijd tegen Oost-Duitsland met 2-0. Doelman Van Leeuwen blijft bijna zeker bij LFC Het is thans vrijwel zeker, dat doel man Van Leeuwen, die eind seizoen overschrijving had aangevraagd naar Alphen bij LFC blijft. Hij heeft zondag jj. reeds een wedstrijd gespeeld in het reserveteam van de Kanaries. Voetbal in Engeland De uitslagen van de dinsdag voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden Eerste-divisie BurnleyLeicester City 20; Ipswich TownBlackburn Rovers 21. 2 Kanaalpogingen met succes bekroond De Spaanse zwemster, Marie* Montser- ras Tresseras, is er gisteren in geslaagd zwemmend het Kanaal over te steken. Zestien uur en 25 minuten nadat zij in Dover te water was gegaan stapte de Spaanse in Kaap Gris Nez aan wal. Het was de tweede Kanaalpoging van de 27-jarige typiste binnen een maand. Op 16 augustus moest zij op 800 meter van Kaap Gris Nez wegens uitputting haar poging staken. Marie Tresseras slaagde er in 1958 en 1959 in het Kanaal over te steken. De eerste maal van Frankrijk naar Engeland en de tweede keer van Engeland naar Frankrijk. Gisteren slaagde ook de 21-jarige In diase zwemmer Nitindra Ray het Ka naal te bedwingen. Precies 19 uur nadat Ray aan de Franse kust te water was 'gegaan, stapte hij in Dover aan wal. Nitindra Ray is de eerste zwemmer, 1 die dit seizoen het Kanaal bedwingt. Vier dames gingen hem voor. Enkele maanden geleden had Ray al een poging gewaagd, hij gaf toen echter na ruim 12 uur de strijd op. Ii In het internationale penthathlon I biljarttoernooi in Antwerpen, waarin Nederland vertegenwoordigd wordt door Henk Scholte, heeft de Belg Vervest gisteren met 9-1 gewonnen van de Fransman Grivaud. Een andere Belg, I Van Hassel, won ook van Grivaud, n.l. met 8-2. ATLETIEK DAN WAERN is weer geschorst De bekende Zweedse middenafstand- loper Dan Waern, die onlangs omdat hij de amateurbepalingen had overtreden, door zijn bond werd geschorst, doch later weer een startvergunning kreeg, is gisteren met onmiddellijke ingang door de Internationale Amateur Atletiekfede- ratie (I.A.A.F.) opnieuw geschorst. De Zweedse loper heeft in het begin van dit jaar in een artikel in een tijd schrift openlijk verklaard voor elke start een aanzienlijk geldbedrag te ontvan gen en tevens gezegd, dat hij daardoor geen amateur meer was. Naar aanleiding hiervan schorste de Zweedse bond Waern, doch kwam later op deze be slissing weer terug. De I.A.A.F. vroeg de Zweedse bond herhaaldelijk om inlichtingen over deze kwestie. Toen deze uitbleven heeft men dus drastische maatregelen genomen. Waern is opnieuw geschorst. HENGELSPORT „Onder Ons" hield een wedstrijd op de Westeinderplas. De vangst was vrij redelijk. Er werd 12625 gram vis gevan gen. De uitslag was als volgt: 1. J. van Riet 15 stuks 1995 gram, 2. W. Marijt 6 stuks 1565 gram, 3. W. van Tongeren 8 stuks 1435 gram, 4. N. Zaal berg 7 stuks 1200 gram, 5. P. van Vliet 8 stuks 1060 gram, 6. C. de Hoed 4 stuks 955 gram, 7. B. Vernet 6 stuks 810 gram, 8. T. van Nimwegen 6 stuks 790 gram, 9. W. v. d. Berg 4 stuks 730 gram, 10 A. v. Weizen 6 stuks 710 gram. In de eerste ronde om de Europese beker voor landskampioenen zegevierde dinsdagavond in Monte Carlo de Schotse kampioen Glasgow Rangers met 3—2 (ruststand 20) over Monaco. Het aftreden van Janio (Quadros als president van Brazilië, vorige maand, was sinds Cuba het meest verpletterende Latijnsamerikaans nieuws. Het gehele gebied werd er volkomen door verrast. Dat Quadros de brui aan zijn presidentschap gaf na slechts 7 maanden en onder druk van verschrikkelijke krachten", zoals hij in zijn laatste verklaring zei, betekent dat de politiek reactionairen in Brazilië dermate sterk zijn, dat Quadros geen kans zag zich te handhaven zonder bloedvergieten. Als Brazilië niet rijp is voor een vooruitstrevende politiek, waarmee Quadros een begin had gemaakt, dan heeft het ook geen zin die te for ceren. Want de macht ligt bij het leger, en zoals in vele landen van Latijns-Amerika maakt en breekt dat presidenten. Men ziet het ook weer in het geval Quadros, die aftrad in het vertrouwen, dat zijn constitutionele opvolger, vice-president Goulart, het bewind zou over nemen. Maar het leger is daar, zoals men weet, tegen en wilde daarom de grondwet veranderd zien, zodat het in functie treden van Goulart als president „wettig" verhinderd kon worden. Intussen heeft het parlement zich voor de investituur van Goulart uitgesproken, zij het met verminderde macht. Desondanks duurt het verzet van de zijde der strijdkrachten voort. partijconventie verzette Lacerda zich te gen Magalhaes en toen koos de conven tie Quadros. Nadat Quadros eenmaal aan het be wind was en zyn onafhankelijke buiten landse politiek ging voeren, waarbij hij streefde naar een goede verhouding tot links en rechts: tot Amerika en het Westen zowel als tot Rusland en het communistische landenblok, vond Lacer da hem te links. Daarbij kon Lacerda rekenen op de steun van het. reactio naire leger. Zo sloot de tang om Qua dros. Als hij niet vrijwillig zijn ambt neerlegde, zou die tang hem gekraakt hebben. Hetgeen ook het einde van Qua dros zou oetekenen en misschien tot burgeroorlog had geleid. Nu, door zich zelf „vrijwillig" te verwijderen van het politieke schouwtoneel, heeft Quadros tenminste één troef in handen gehouden n.l.: zichzelf. Want het is niet aan te nemen, dat deze capabele man, die van het hout van grote staatslieden is ge sneden (al moge hy wat aan de im pulsieve kant zijn) geen rol meer in Brazilië zal spelen, ook al zal daar voorlopig nog wat tyd overheen gaan. Overigens heeft Lacerda indertyd ook nog de val van een andere president bevorderd: hij was de felste tegenstan der van president Vargas, die op de kop af zeven jaar minus een dag voor de val van Quadros, zichzelf doodde in ver band met zyn val als president. Quadros heeft 1111 nog één troef in handen Op de achtergrond van de hele poli tieke tragedie staat de figuur van Carlos Lacerda, nu gouverneur van de staat Guanabara. Tijdens de vijf jaren dat Kubitschek president van Brazilië was, verbood hij aan Lacerda om voor radio of televisie te spreken. Alleen tijdens enkele verkiezingscampagnes werd hem toegestaan voor een van deze twee me dia enkele minuten te spreken. Brazilia nen plachten n.l. te zeggen, dat Lacerda als hij vrij voor radio en televisie kon spreken hij is een groot en hart stochtelijk redenaar binnen een week welke regering ook omver zou kunnen werpen. Degenen die dit zeiden, bleken er niet erg naast. Lacerda had maar twee uur oreren tegen Quadros voor radio en televisie nodig om deze er toe te bren gen zijn ontslag in te dienen! Toen Quadros tot- president werd ge kozen, is dit gebeurd met de steun van de Nationale Democratische Unie. La cerda is van die partij de leider. Aanvan- kelyk was generaal J. Magalhaes de keuze van deze party voor presidentieel kandidaat, maar tegen het einde van de Klassiek voorbeeld Dat Quadros in het afgelegen Brasilia resideerde en niet in Rio de Janeiro heeft ertoe bijgedragen, dat de reactie op zijn aftreden in hel land lang niet zo hevig is geweest als na de val van president Vargas. Was Quadros in Rio de Janeiro geweest, dan zouden er mis schien gevaarlijke opstandjes zyn ge weest. In dit verband moge nog wor den opgemerkt, dat, toen Brasilia als nieuwe hoofdstad werd geïnaugureerd, dezelfde Lacerda toen nog nationaal afgevaardigde de opmerking maakte, dat men een president die in Brasilia resideerde, per telefoon kon doen af treden. Wel, hij mag het niet per tele foon hebben gedaan, maar dan toch per televisie Het geheel der gebeurtenissen biedt het voor vele Latynsamerikaanse lan den haast klassieke voorbeeld van de manier waarop reactionaire volksgroe pen de bovenhand houden. Het „ver schrikkelijke", zoals Quadros het uit drukte, is dat én de reactionairen én de communisten alles alleen maar in zwart en wit kunnen zien. Degenen die rechts van Quadros stonden, zagen in zyn politiek een soort van collaboratie met. de communisten. De communisten van him kant vonden Quadros conserva tief en te dicht by de „imperialisten" staan. Alles bij het oude De toestanden in Brazilië en in de meest Latynsamerikaanse landen ver eisen echter geleide „revolutionaire" po litiek, zoals Quadros die trachtte te ver wezenlijken. Het enorme gevaar, dat ook nu weer in Brazilië duidelyk wordt, is dat de rechtste groepen aan een der gelijke politiek geen kans willen of dur ven geven. Het gevolg is. dat alles bij het oude blijft, of dat bitter noodzakelijke her vormingen niet of veel te langzaam wor den ingevoerd. Althans te langzaam voor de snel toenemende bevolking en het grote noodlijdende deel daarvan. Daar door wordt dan de mogelijkheid van een werkelijke en bloedige revolutie zeer vergroot. De spanningen in Brazilië zijn van dien aard, dat de president van de Ka mer van Afgevaardigden verklaarde, dat hy „burgeroorlog verkoos boven de De moralisering van de wetgevende macht". Daarmee bedoelde hij de onder dwang ingevoerde wetsverandering om Goulart te verhinderen zyn ambt te aanvaar den. Het is echter te hopen dat Brazilië een burgeroorlog bespaard blyft. al was het alleen maar omdat de heersende onrust in diverse landen in Latyns- Amerika dusdanig is, dat vonken in Brazilië elders een revolutie kunnen ont steken, BILJARTEN Biljartbond op zoek naar jeugdig talent Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Biljart Bond, die deze maand zyn gouden jubileum viert, wil meer be langstelling onder de jeugd kweken voor de biljartsport. Daartoe heeft men een afdeling jeugdzaken en kadervorming in het leven geroepen. Tot hoofd van deze afdeling is benoemd de heer J. van Beem uit Heemstede, tot dusver secreta ris van 't hoofdbestuur van de K.N.B.B. Het ligt in de bedoeling van de heer Van Beem overal in het land de moge lijkheden te onderzoeken, die kunnen leiden tot de oprichting van jeugdbil- jartclubs. Wanneer eenmaal zo'n club is opgericht wil men de jongens laten trainen door een speler van klasse. De afdeling jeugdzaken en kadervor ming van de K.N.B.B. wordt door het Rijk gesubsidieerd. Dit radiografisch bestuurbare doelvliegtuigde Jindivik 2B, is te zien op de luchtvaartshow in Farn- borough in Engeland. Het toestel is bijzonder wendbaar. In totaal zal Engeland 130 van deze toestellen aanschaffen voor oefeningen. De Russische zwemmer Leonid Ko- lesnikow verbeterde tydens de Russische kampioenschappen het Europese record 200 meter schoolslag met een tijd van 2 min. 35.6 sec., dat is 1.7 sec. sneller dan zijn oude record van 2 min. 37.3 sec. dat hy op 25 juni van dit jaar in Moskou vestigde. Ook nummer twee, Georgy Prokopenko een onderwijzer uit Lvov bleef met 2 min. 36.- sec. onder het oude Europese record. Zorgwekkende symptomen vragen aandacht ((Van csize correspondent) De Ned. Stukadoors Patroonsbond houdt de 55ste jaarlijkse algemene ver gadering in Dordrecht. De tweede voor zitter, de heer E. H. Cordes, opende de zeer druk bezochte bijeenkomst (er wa ren ruim 300 afgevaardigden) en sprak de jaarrede uit inplaats van de voorzit ter, de heer Jac. Arnoldus, die wegens ziekte verstek moest laten gaan. Uit deze reden stippen we aan, dat de ontwikkeling van de bond goede pers pectieven opent. Het ledental vertoont 'n stijgende lijn en nadert de 400. Toch is dit nog niet voldoende wil men van een goede werkgevers-organisatie in het stukadoorsbedrijf kunnen spreken. Daartoe is reeds een propaganda-com- missie in het leven geroepen. „Wat de ontwikkeling van onze be drijfstak betreft", zo vervolgde spreker, „zijn er echter symptomen die ons met enige zorg vervullen. Bijv. de zich sterk wijzigende bouwmethoden, het ingevoer de fabrieksmatig bouwen, dat aanmer- kelyk minder stukadoorswerk zal behoe ven dan de z.g. klassieke bouw en het probleem van de toekomstige werkgele genheid, dat al in de aandacht van het hoofdbestuur staat en waarvoor men een deskundig bouwmeester heeft aange trokken om een ter zake uitgewerkt re feraat samen te stellen. Binnen afzien bare tijd zal dit onderwerp op één van de algemene vergaderingen worden be sproken. Wat de vakopleiding betreft: het aantal geregistreerde leerlingen is gestadig toegenomen. Dit jaar legden er 130 met goed gevolg examen af. Ook de voortgezette vakopleiding breidde zich uit, 19 kandidaten verwierven het di ploma. HOOG PEIL BEHOUDEN „Het is, ons aller plicht", aldus de voorzitter,' „onze bedrijfstak op een hoog peil te houden en stukadoorswerk van een zodanige kwaliteit te leveren, dat het de toets met andere afwerkingen met glans kan doorstaan. Op dit punt moeten de organisaties voorlichting geven en de bedrijfscommissie tot onder zoek en voor lichting, de BCOV, ingesteld door de Stichting Federatie van Stukadoors pa troonsbonden is hiermede reeds werk zaam". Spr. legde er de nadruk op dat de tijd van lysten en ornamentversieringen voor bij is, wat. echter niet wil zeggen dat het „kunstzinnige" uit het ambacht is ver dwenen. Nieuwe vormen dienen zich in de bouwstijlen aan en vragen om een KAMPIOENSCHAPPEN MACHINESCHRIJVEN 23 september in Den Haag (Van onze Haagse correspondent) Zaterdagmorgen 23 september a.s. zul len voor de elfde maal in de Houtrust- rotonde te Den Haag de door de Stich ting nationale kampioenschappen in ma- chineschryven georganiseerde nationale wedstrijden in machineschrijven om het kampioenschap van Nederland gehou den worden. De leiding verwacht, dat ook dit jaar weer meer dan 60 deelneemsters en deel nemers uit het gehele land elkaar de eer zullen betwisten de beste op dit ge bied in Nederland genoemd te mogen worden. Vast staat, dat de kampioene van vorig jaar, mej. Trix Weevers uit Rotterdam (516 aanslagen per minuut), en mevr. Polman uit Den Haag, die al meermalen de accuratesseprijs won. zul len deelnemen. Buiten mededinging doen dit jaar ook verscheidene buiten landse meisjes mee, o.w. de kampioene van Nieuw-Zeeland. miss Nancy Burt, die in Leiden werkt, drie Engelsen met in haar midden miss Margareth Ball, de Britse kampioene, de Duitse kam- andere afwerking. Het stukadoorswerk kan in prijs nog wel concurreren, maar het is zaak dat de bedrijven blijven stre ven naar een zo efficiënt mogelijke pro- duktie. Als bedrijf stad van de bouwny- verheid zal ondanks onze specifieke CAO voor het stukadoorsbedryf in grote lijnen een ander standpunt wat be treft lonen en andere arbeidsvoorwaarden moeten worden doorgevoerd dan bijv. by het hoofdbedrijf. Als daar produk- tiviteitsverhoging een loonsverhoging of verbeteringen op het sociale vlak door de werknemer rechtvaardigt, is dit tegelyk een maatstaf voor de nevenbedryven. „Daarom", aldus de tweede voorzitter, „moeten wij wyzen op de noodzaak alles aan te wenden om de produktie op te voeren. In de middagvergadering heeft mr. F. Portheine, directeur van het bureau van de Kon. Ned. Middenstandsbond, een inleiding gehouden over „Algemene aan- nemings- en leveringsvoorwaarden voor het stukadoorsbedryf". Ton Lutz verlaat het Rotterdams Toneel Ton Lutz zal per 31 augustus 1962 aftreden als artistiek directeur van het Rotterdams Toneel. Hij heeft die functie dan zeven jaar vervuld. Aanleiding voor zijn besluit is het feit dat het Stichtingsbestuur van het gezelschap de besprekingen met de heren Rob de Vries, Richard Flink en M. Kip, die van 1 septem ber 1962 af de nieuwe directie zullen voeren, geheel buiten de heer Lutz om heeft gehouden. Eerst de dag na de benoeming van de toekomstige directie werd de huidige artistiek di recteur daarvan in kennis gesteld. Het Stichtingsbestuur zou hem ove rigens graag mede-directeur hebben gemaakt in de nieuwe leiding. In antwoord op de vraag waarom hij buiten het overleg werd gehouden, werd de heer Lutz medegedeeld dat men dit beter achtte. De heer Lutz vindt dit onbegrijpelyk, zo men hem werkelyk in zijn positie in Rotterdam wilde behou den. Hij begrijpt evenmin, zo commen tarieerde hij desgevraagd, dat zijn Arn hemse collega Rob de Vries eerst na de benoeming met hem in contact is getre den en blijkbaar dus het maandenlange stilzwygen heeft goedgekeurd. Zo is de basis voor een vanzelfspreken de samenwerking door beleidsfouten van het bestuur en gebrek aan openhartig heid van de heer Rob de Vries onmoge- lyk gemaakt", zei hij spijtig. Het contract van de heer Lutz loopt per 31 augustus 1962 af. Hy heeft nog geen plannen voor de toekomst gemaakt. „Er ligt nog een heel seizoen voor ons. Daar heb ik voorlopig al mijn energie voor nodig". e:nd augustus ruim 21.000 mannen werkloos Per eind augustus waren in Neder land 21.011 mannen en 4719 vrouwen werkloos. Per eind juli waren deze aan tallen 22618 en 4033. Van de werkloze mannen waren per per eind augustus 8853 werkzaam op sociale werkvoor zieningsobjecten, per eind juli waren dit er 9009. De geregistreerde arbeidsreserve be droeg 22.641 (24813). Dit vermeldt het maandelijks over zicht van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Het aantal openstaande aanvragen was per eind augustus 91.996 mannen pioene mej. S. Wissel en een Belgische en 43.797 vrouwen. Deze cyfers waren deelnemer, de heer Dekorte. I per eind juli 87.810 en 47.297,

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5