Ir. Michel Raptis heeft politiek asiel gevraagd Britse vakverenigingen pro aansluiting EEG Geen land wil liem toelaten TUC liet besluiteloos Labour met beschaamde kaken staan Persconferentie van de Gaulle Vragen over privé-zaken een volkstelling niet toegestaan Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1961 Beschuldigde in valse-muntersproces De Griekse ingenieur Michel Raptis, een van de twee beschuldigden in het opzienbarende valse-muntersproces van enkele maanden geleden in Amsterdam, heeft de Nederlandse regering verzocht hem met ingang van 15 september, wan neer hy zyn straf heeft ondergaan, po litiek asiel te verlenen. Dit heeft het Santen-Raptiscomlté medegedeeld in een circulaire, waarin wordt verzocht dit verzoek met adhaesiebetulgingen te on dersteunen. Zoals bekend is, werd Mi chel Raptis, de leider van de Trotzkistl- sche Vierde Internationale, op 12 juli j.l. veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden met af trek van voorarrest wegens het mede- plegen van uitlokking tot een poging van valse-muntery, waarmee hy de Alge rijnse verzetsbeweging een dienst meen de te kunnen bewyzen. De vryiating van de Griekse ingenieur op 15 september levert allerlei moeliyk- heden op. zyn paspoort is verlopen en de Griekse regering wenst het niet te laten verlengen, zy is wel bereid haar landgenoot papieren te verstrekken voor een enkele reis Amsterdam-Athene, doch ir. Raptis voelt daar weinig voor. In de circulaire van het Santen-Raptiscomité wordt gesteld, dat ir. Raptis Grieken land na een verbiyf in een concentra tiekamp om politieke redenen heeft ver laten. Voorts wordt in de circulaire op gemerkt, dat de Franse regering een de zer dagen by de Griekse regering heeft geprotesteerd tegen het feit dat Raptis steun heeft verleend aan de Algerynse bevrUdingsstrijd. Om al deze redenen verwacht hy ernstige moeiiykheden, wanneer hy naar Griekenland terug keert, hetgeen ook biykt uit de circu laire van het comité, waarin wordt ge suggereerd dat Raptis by terugkeer in Griekenland opnieuw zal worden gear resteerd. De beide raadslieden van de Griekse ingenieur, mr. G. J. P. Cammelbeeck BRITSE VERKEERSMINISTER IN ONS LAND Met een ïyntoestel van de Bea is gis teravond de Britse minister van Trans port E. Marples op Schiphol aangeko men. Hy zal twee dagen in ons land biyven voor hy morgenavond naar Ham burg vliegt. Daarna staan nog bezoeken aan Zweden en Noorwegen op zyn pro gramma. Het doel van zyn continentale reis is het bezichtigen van scheepswerven en tevens van schepen, die daar voor Blitse opdrachtgevers worden gebouwd. Hij wordt vergezeld door twee scheepsbouw- deskundigen van zijn departement, de heren B. P. Ingamels en A. G. Draper, en door zyn secretaris, de heer P. Laza rus. uit Eindhoven en mr. P. Worst uit Am sterdam, zyn sinds enige weken bezig om een verblijfsvergunning te verkrijgen voor hun cliënt in een ander Europees land. Naar verluidt ging de voorkeur van Raptis uit naar Joego-Slavië, doch dit land schynt weinig belangstelling voor deze extreme linkse figuur te hebben. Het schynt, dat Raptis wel onderdak kan worden verleend in een Zuidameri kaans land, doch de Griekse ingenieur biyft liever in Europa. Mr. Cammel beeck verwacht, dat voor de vryiating van zyn cliënt hopelyk een oplossing kan worden gevonden. Indien de vereiste papieren niet tydig in het bezit van de Griekse ingenieur komen, ziet het er naar uit, dat hy volgende week zaterdag van de gevangenis wordt overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Daar kan hy dan de gast blyven van de vreemdelingenpolitie totdat een oplossing is gevonden. Duitse aanranders te Geldern aangehouden (Van onze correspondent) De politie van het Duitse grensplaatsje Geldern heeft drie 25-jarige Duitsers aangehouden en ingesloten. Het drietal heeft in de nacht van donderdag op vrijdag van de vorige week een tweetal meisjes uit Venlo aangerand. De beide meisjes, resp. 18 en 22 jaar oud, waren in Herungen (by Venlo) naar de kermis geweest. Tegen middernacht bood een van de jongens, met wie zy de avond grotendeels hadden doorgebracht, haar aan met de auto naar Venlo te ryden. De meisjes gingen op zyn voorstel in en twee andere vrienden reden ook mee. Vlak voor de grenspost Herungen sloeg de bestuurder een landweg in en stopte even later midden in de bossen. Daar poogden de Duitsers de meisjes aan te randen. De oudste wist het eerst te ont vluchten en holde naar de grenspost. Bij haar verzet had zy diverse verwon dingen aan het gelaat en gescheurde kleren opgelopen. Op het hulpgeroep van de jongste waren reeds douaniers komen aanlopen en de aanranders na men y lings de vlucht. Een van de meisjes wist zich de letters van het nummerbord te herinneren en aan de hand daarvan heeft men de daders kun nen opsporen. Persoonlijk succes voor Sir Alan Birch Van onze Londense correspondent) Het Britse verbond van vakverenigin gen, de T.U.C.toonde zich gisteren niet bang voor Engelands „Europese avon tuur": de eventuele aansluiting bij de Europese Economische Gemeenschap (EEG). Het rapport van het T.U.C.-be stuur, dat onderhandelingen over de aansluiting op voorzichtige wijze aanbe val. werd door de duizend gedelegeerden met overweldigende wyze goedgekeurd. Deze enorme meerderheid was een persooniyk succes voor Sir Alan Birch, de meest vooraanstaande econoom in de T.U.C.die in een uitermate helder en sluitend betoog het rapport verdedigde. Zó overtuigend was zyn argumentering, dat de oppositie-moties geen schyn van kans hadden, hoewel zy niets anders dan ellende, crisissen en aanslagen op de Britse economie voorspelden. De aanvaarding van het T.U.C.-rap- port, dat de Labourpartij, die nog steeds geen standpunt heeft bepaald, met rood- beschaamde kaken laat staan, wil ech ter nog niet zeggen, dat de Britse vak bonden ook alle ontwikkelingen zullen accepteren. In het rapport worden de onderhandelingen met de „Zes" welkom geheten, maar het recht voorbehouden opnieuw een oordeel te vellen over de re sultaten daarvan. Of, zoals Birch zeide: „Laten we rustig afwachten. We hoeven niet van het begin afaan aan te nemen, dat de onderhandelingen zullen falen. Zij zullen mogelijk niet slagen dat is op het ogenblik nog een open vraag". Sir Alan, die een realist bleek te zyn, wees op drie elementen, die de even tuele aansluiting voor Engeland bemoei lijken: de botsingen met het Britse Ge menebest, de landbouw en de Britse soe vereiniteit. Voor de stemming over het T.U.C.- rapport viel, deed Sir Alan nogmaals een beroep op de gedelegeerden „geen kleine Engelsen" te blyven, als zy wil den helpen de toekomst van Engeland (en van henzelf veilig te stellen. Vervolg van pag. 1 Met betrekking tot Algerye zei gene raal De Gaulle dat de instelling van een Algerynse staat slechts kon voortvloeien uit zelfbeschikking van de bevolking om dat er vóór de Franse verovering geen Algerynse staat was. Een referendum zou de voorgestelde Algerynse staat in het leven roepen en een Algerynse re gering zou na vrye verkiezingen gevormd worden. De huidige situatie in Algerye zou niet eeuwig kunnen duren en slechts een voorlopige Algerijnse uitvoerende macht zou het land naar zelfbeschik king kunnen leiden en de verkiezingen voor een Algerynse regering. Generaal De Gaulle zei, dat de voorge stelde voorlopige uitvoerende macht een plaatselyke veiligheidspolitie tot haar be schikking zou nebben. Het was redelyk om te veronderstellen, dat het nationale bevrydingsfront (FLN) van een derge- ïyke uitvoerende macht deel zou uitma ken. Dat was in ieder geval een van de doelen van de jongste Frans-Algerijnse besprekingen geweest. Of de besprekin gen zouden worden hervat met de FLN of met Algerijnse gekozen vertegenwoor digers, de kwestie van de Sahara zou niet ter sprake kunnen komen! Ten aanzien van Bizerta zei De Gaulle, dat Frankrijk de Tunesische regering zal blyven uitnodigen, een modus vivendi te vinden voor Bizerta en een overeen komst voor het gebruik van de basis „in *iet licht van de huidige omstan digheden in de wereld". F PRINCIPIËLE ZAAK VOOR HOGE RAAD (Van onze Haagse correspondent) Is de Kroon niet bevoegd bij een al gemene volkstelling vragen te stellen betreffende particuliere aangelegenhe den als gezinsstructuur, inkomen, huis vesting e.d.? Deze vraag was gisteren aan de orde bij het cassatieberoep dat de officier van Justitie te Leeuwarden heeft inge steld in de zaak tegen een 58-jarige hoofduitvoerder van de Nederlandse Heidemaatschappü uit Oudehorne, die bij de volksstemming in '60 geweigerd heeft het formulier in te vullen. Deze heeft geweigerd de vragen te beantwoorden, omdat naar zyn mening het by bepaalde vragen om privé-za ken gaat. waarmee niemand iets te ma ken heeft. Hy zou wel bereid zyn ge weest het formulier in te vullen wan neer geheimhouding verzekerd zou zyii, maar van dat laatste is hij niet over tuigd. In eerste aanleg werd deze zaak be handeld door de kantonrechter te Hee renveen, die van oordeel bleek, dat de man terecht geweigerd heeft de vragen over privé-aangelegenheden te beant woorden. De vragen by de volksstemming 1960 zijn opgesteld op basis van artikel 3 van het besluit Algemene Volkstelling 1960, maar zo meende de kanton rechter dit uitvoeringsbesluit gaat verder dan de „raamwetten" over volks tellingen toegestaan. De Kroon is niet bevoegd geweest de vragen over privé- zaken te stellen. Wel had betrokkene de specifieke volkstellingsvragen moeten beantwoor- Amerikaanse „spion" krijgt aclit jaar Een krijgsraad te Kyov in de Oekra ïne heeft gisteren de 23-jarige Ameri kaanse student Makinen veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en zes jaar verbiyf in een arbeidskamp wegens spio nage in de Sowjet-Unie. Maandagavond was in Moskou bekendgemaakt dat Ma kinen die een autoreis door de Sowjet- Unie maakte, op 27 juli in hechtenis werd genomen. Makinen zou vorig jaar als student in West-Berlyn zijn aangekomen waar twee leden van de Amerikaanse geheime dienst hem ronselden voor spionagewerk, Dit tweetal zou hem geleerd hebben met één hand foto's te maken uit een iyden- de auto en hem inzicht hebben byge- bracht in militaire zaken. Makinen heeft bekend als spion te hebben gewerkt, aldus de Russische me dedeling. Hy had zich daarby op last van zyn opdrachtgevers voorgedaan Volgens de „Izwestia" heeft hy zyn fout toegegeven en heeft hy tot de rech ters gezegd de waakzaamheid van de Sowjetrussische burgers te hebben onder schat. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken zei gisteren, dat Makinen „natuur- lyk geen spion is". den, maar de kantonrechter kon zich voorstellen dat de man. die naar zijn mening met recht bepaalde vragen niet wilde beantwoorden, in deze situatie ge weigerd heeft het gehele formulier in te vullen. Hij veroordeelde hem voor het niet beantwoorden van de specifieke tel- lingsvragen tot een boete van f 12.50. De rechtbank te Leeuwarden heeft in hoger beroep het vonnis van de kan tonrechter bevestigd. Vandaag diende deze belangwekkende, principiële zaak voor de Hoge Raad, ons hoogste rechts college. In zijn cassatieschriftuur kwam de officier van Justitie tot de conclusie dat de Kroon wel bevoegd is deze vragen te stellen. De procureur-generaal zal op 18 september conclusie nemen. Sociale onrust in België (Van onze Brusselse correspondent) Verscheidene regionale federaties van het socialistische Belgische Verbond van vakverenigingen, met name die van Brussel, van Luik en Charleroi, hebben besloten voor het personeel van de trams en autobusbedryven een loonsverhoging van 10 procent te eisen. Ook de r.k. vakverbonden zijn van plan met een der- gelyke eis te komen, zy hebben er daar by de nadruk op gelegd, dat men het als traditioneel kan beschouwen wan neer tegen het einde van het jaar wordt overwogen of loonsverhogingen voor deze categorieën van werknemers mogelijk zyn. De Nationale commissie van over leg voor het stedelyk vervoer zal het vraagstuk op haar eerstvolgende verga dering van 14 september bestuderen. In de Antwerpse biscuit-, chocolade en suikerwerkindustrie dreigt thans een conflict, dat mogelijk een staking met zich zal brengen, waarbij 4000 personen zullen zijn betrokken. Het is de commis sie van overleg in deze bedryfsgroep na mely k niet gelukt tot overeenstemming te komen inzake bepaalde eisen tot loonsverhoging waarover sedert novem ber van het vorige jaar wordt onderhan deld. Ook directe contacten tussen de verte genwoordigers van de vakbonden en van de directies hebben geen resultaat op geleverd. Thans zal het ministerie van Arbeid trachten te bemiddelen. De vak bonden houden een staking erchter voor vrywel onvermydelyk. De KRO-omroepster Anneke van Teteringt die gisteravond haar televisie-debuut maakte Anneke is de dochter van een Haar lemse huisarts. Dit 23-jarige meisje is sinds de beëindiging van haar studie aan de MMS werkzaam als secretaresse bij een grammofoonplatenmaatschappij en zij blijft dat. Het omroepen gaat zij er dus by doen. Het was al lang haar wens. De vriendschap met AVRO-tele- visieomroepster Elizabeth Mooy zal daaraan niet vreemd zyn geweest. Het was voor Anneke een grote te leurstelling dat een eerdere sollicitatie by de VARA geen resultaat opleverde. Zy kreeg echter onverwacht en tot haar grote vreugde een telefoontje en later een benoeming van de KRO. Deze om roep hééft hiermede 't kwartet televisie- omroepsters volgemaakt. Behalve over over Anneke Tetering heeft de KRO immers voor de presentatie van haar te levisie-programma's de beschikking over Hannie Scholten-Lips, Ineke Klaarha mer en Joke Janssens. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nwb. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Het rijk van Cyrus I. door prof. dr. M. A. Beek. 19.00 V. d. kind. 19.10 Draaiorgelmuz. 19.20 VARA-varia en gram. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ork. en solist. 20.35 Een wandeling door de Hoogstraat, hoorsp. 21.30 Gram. 21.40 Gesproken por tret. 21.55 Gram. 22.20 Sport. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Vrouwenkoor. 18.20 Het spectrum, lezingen. 18.35 Volksmuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radio krant. 19.50 Am us., muz. 20.25 De Ned. geloofsbelijdenis, lezing. 20.45 Mannen koor en sol. 22.00 Tot ziens in Jeruzalem, Bijbelse quiz. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platen- nieuws. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 Veilig verkeer. 17.05-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weer- Advertentle Stram en Rheumatisch Doe dan toch eens een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Al tientallen jai-en was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pyn. Dat komt omdat 't principe waar op Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en vei'dryft. Rheumatische Pynen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschens zes minerale zouten weer op gang. 't Bloed gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pyn verwekt. Probeer 't eens met Kruschen! Franse stafchef Olié neemt ontslag (Van onze Paryse correspondent) Generaal Olié, stafchef van het Franse leger, heeft met ingang van 1 septem ber j.l. een ziekteverlof van twee maan den gevraagd en gekregen. Men ver wacht echter, dat de generaal na die periode zich wel definitief uit de ac tieve dienst zal moeten terugtrekken. Ge volgen van een verwonding aan de lon gen, die de generaal in de tweede we reldoorlog heeft opgelopen, worden als oorzaken van zyn ziekte genoemd. Politieke meningsverschillen, die de laatste maanden ook tot zo vele andere mutaties in de hoge Franse legerleiding hebben genoopt, worden achter Olié's aftreden niet gezocht. De generaal heeft zich altyd als een gedisciplineerd, be trouwbaar legeraanvoerder jegens het ge zag van het staatshoofd, generaal De Gaulle, gedragen. Wel wordt in Paryse regeringskringen erkend, dat het niet gemakkelyk zal zijn. een volwaardig op volger voor de stafchef te vinden, nu de gelederen der hoogste militairen in Frankrijk de laatste maanden zo sterk zyn uitgedund. BINNENLAND De Maastrichtse raad heeft gister avond een subsidiebljdrage van 30 c,o ge voteerd voor de restauratie van een in ernstige mate vervallen, zeer monumen tale kapel, behorende tot het Cellebroe- dersklooster, dat ln 1438 aan de huidige Brusselsestraat werd gebouwd. De Haagse politie verzoekt de op sporing van Hermanus Vingerling, een 26-jarige leerling-wagenmeester bij de N.S. Deze heeft op 2 september J.l. om 11 uur de ouderlijke woning aan de Laak- weg in Den Haag ln overspannen toe stand verlaten en ls daarna niet meer gezien. Ook niet ln zijn kosthuis aan de Van Abcoudestraat ln Rotterdam. Een ongeluk wordt gevreesd. Gistermorgen ls het drie-jarig zoontje van de heer L. Paauwe in Ierseke over het hek van de vijver op het Wagtopleln ge klommen. Zonder dat iemand dit zag viel het Jongetje in het water. Toen de ouders het kind misten en men ging zoeken, vond men het dood in de vyver. In Poortugaal in de gemeente Rot terdam zijn archeologische vondsten ge daan. die door deskundigen belangwek kend genoemd worden. Er ls een „bur gerlijke nederzetting" uit 100 k 225 jaar na Christus aangetroffen, met meer scher ven uit de Romeinse periode dan ooit uit de Rotterdamse bodem zijn gekomen. Gisterochtend ls uit het water van het openhavenfront voor het Centraal Station bij de Schreierstoren te Amster dam het stoffelijk overschot opgehaald van de 24-jarige ongehuwde scheepskok J. M. Verlaat uit Nlbblxwoud. Het slacht offer is door verdrinking om het leven gekomen. De politie neemt aan dat hier van een ongeluk sprake is. „St.-Martlnus", de r.-k. Nederlandse vereniging van onderofficieren, bestaat binnenkort 50 Jaar. Ter gelegenheid van dit Jubileum zullen o.m. op 12 september 's avonds de Koninklijke Militaire Kapel, het Jachthoornkorps van de Garde Jagers en het excercltle-peleton van de Lucht macht demonstraties geven voor het Grandhotel te Scheveningen. Affiches uit negen landen, waar onder unica met historische waarde, zyn op het ogenblik te zien ln de Rotter damse Lijnbaan. De tentoonstelling, die gedeeltelijk ln de openlucht, op schut tingen, gedeeltelijk ln de expositiezaal op speciale stellingen, wordt gehouden, geeft een overzicht van de affiche-kunst van voor 1900 tot op heden. De Amsterdamse politie heeft de 47-jarige boekhouder J. P. aangehouden wegens verduistering ln dienstbetrekking van -ongeveer f 12.000 ten nadele van het garagebedrijf waar hij circa een half Jaar werkzaam was. Op de Bergselaan in Rotterdam i£ gistermiddag de 67-Jarlge mej. A. E. Lijten van de Boezemsingel door een vrachtauto aangereden. Zij werd naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar men de dood con stateerde. Vannacht is de kapitale boerderij toebehorend aan de heer E. J. van der Veen wonende te Erica (gemeente Em- men) en bewoond door de heer H. W. Braams te Bellervaart «door brand ver woest. De schade beloopt ver over de f 100.000. Eigenaar en bewoner waren tegen brand verzekerd. De keuzecommissie van het Inter nationale filmfestival te Edinburgh heeft de Nederlandse films „Het Mes" en „Het Huis" elk een diploma van verdienste toegekend. Van de 135 films uit 34 lan den kregen in totaal 15 een dergelijk diploma. BUITENLAND Twee Britten die net te gewoon vonden met een boot van Dover naar Frankrijk over te steken, wilden met een omgebouwde personenauto over het nauw van Calais varen. Hoewel zij de motor die de schroef aandreef, wel hadden be schermd. drong het zeewater er toch ln door zodat de motor tot stilstand kwam. De mannen openden het schuifdak van de auto zodat ook van boven nog water binnendrong. De auto zonk en de man nen moesten zich aan boord van een motorboot in veiligheid stellen. Een revolutionaire rechtbank te San tiago op Cuba heeft mevrouw Ellzardo Nicolarde Rojas veroordeeld tot 105 Jaar gevangenisstraf wegens „tegenrevolutio- naire activiteit en een aanslag op de veiligheid van de staat". De groep waar toe zij behoorde, zou onschadelijk zijn gemaakt. Elf mensen zijn omgekomen en velen gewond doordat een vrachtauto en een autobus dinsdagmiddag aan de rand van Dakar ln Senegal met elkaar ln bot sing zyn gekomen. Van welingelichte zijde te Katman- doe is gisteren vernomen, dat communis- tisch-China Nepal heeft voorgesteld de Everest tot een gemeenschappelijk gebied te maken. De minister van Defensie van Nepal, generaal Padma Bahadoer Chetri, heeft na besprekingen met de Chinese ambassadeur te Katmandoe gezegd, dat het overleg over de soevereiniteit over 's werelds hoogste berg misschien volgende maand tijdens Koning Mahendra's bezoek aan Peking zal worden voortgezet. Het Albanese persbureau heeft be kendgemaakt, dat „een groep saboteurs onder leiding van de Albanees Iroean Golkova, een beruchte misdadiger en agent van de Griekse en Amerikaanse ge heime diensten, door de Albanese grens wachten onschadelijk is gemaakt." De grenswachten die hadden deelgenomen aan de arrestatie van de groep zijn on derschelden. De Canadese „Association of real estate boards" maakt zich bezorgd over de aankopen van onroerende goederen in Canada door Zwitserse, Westduitse, Deense, Nederlandse en Britse beleggers en zij wil de Canadese regering waarschuwen voor deze aankopen, zo heeft de president van de vereniging. H. R. Fullerton medege deeld. Hij verklaarde, dat buitenlands ka pitaal „het nationalisme en de begeerte van de mensen om hun eigen land te bezitten" in gevaar brengt. Na een botsing tussen twee vaartui gen nabij Koeala Selangor aan de west kust van Malakka, worden eenentwintig passagiers vermist. Van de veertig op varenden van een der boten, die als ge volg van de aanvaring omsloeg, werden er negentien gered. Twee Belgische vissers, een te De Panne en een ander te Koksijde, hebben een ongewone vangst gedaan: tijdens het vissen met een werphengel op het strand, haalden zij - geheel onafhankelijk van elkaar - een haal uit het water. Belde exemplaren waren ongeveer een meter lang. Haaien komen voor de Belgische kust vrywel nooit voor. Men neemt dan ook aan, dat het om verdwaalde vissen gaat. De luchtpostsluitingen voor de op varenden van smaldeel I bestaande uit Hr. Ms. kruiser De Zeven Provinciën en Hr. Ms. jagers Rotterdam en Fi-iesland zyn vastgesteld op: 7 en 13 september ten 13.00 uur. De brieven dienen geadresseerd te zyn: p/a AmsterdamC.S.Marine. - De Noorse regering heeft deelneming aan het Europese „blue streak"-satelliet- project, dat door Engeland en Frankryk gesteund wordt, van de hand gewezen, aldus ls gisteren in Oslo meegedeeld. De regering verklaarde dat zy haar besluit baseerde op de technische, wetenschappe lijke en economische aspecten van de zaak en dat Noorse deelneming op dit ogenblik niet opportuun was. Een Russische rechtbank heeft vier mannen die een aanval op het hoofd bureau van politie te Alexandrow (100 km ten noorden van Moskou) hebben geleld, veroordeeld tot de dood door de kogel. Vijf anderen die aan de aanval deelnamen, zijn veroordeeld tot elk vijf tien Jaar gevangenisstraf. Eén van hen is een vrouw. WOENSDAG Den Burcht. Huishoud- en verwarmings show. 11 uur v.m.11 uur n.m. De Doelen (Rapenburg 2)Inschryving deelnemers (sters) 3 oktoberoptocht. 8-10 uur n.m. De Hoeksteen" (Levendaal 1): Openings avond cursussen Hulsh.- en Gezinsvoorl. uur nam. DONDERDAG Den Burcht. Huishoud- en verwarmings show. 11 uur v.m.11 uur n.m. Geref. Jeugdhuis: Arjos. Spr. dhr T. Nauta over „Welvaart, een zegen?" 8 uur nam. Prediker: Ds. J. A. Sm ink. 8 uur n.m. PieterskerkpleinOpenluchtsamenkomst Youth for Christ. 4 uur n.m. voor kin deren; 8 uur n.m. rijpere jeugd. Den Burcht. Huishoud- en verwarmings show. 11 uur v.m.11 uur n.m. Bevrydlng8plein: Opening „De Luifel - baan" door burgemeester jhr .mr. F. H. van Kinschot. 10 uur v.m. Bevrydingspleln: Poppenkast voor kleu terscholen. 1.30 uur n.m. Bevrljdingspleln en Vijf Melpleln: Plein- feest, sportdemonstratles. film en concert accordeonorkest „Con Vivezza". 7-10 uur n.m. Gebouw Prediker. Gem. der Christenen „Ecclesia". 8 uur nam. PieterskerkpleinOpenluchtsamenkomst Youth for Christ. 4 uur n.m. voor kin deren; 8 uur n.m. rijpere jeugd. Vijf Meiplein: Kinderspelen (11 t/m 14 jaar). 4.30 uur n.m. ZATERDAG BevrydingsplelnBromfietsbehendig- heidswedstrijd. 11 uur vjn. Bevrijdingsplein en vyf Meiplein: Plein- feest, film, concert accordeonorkest „Con Vivezza" en tot slot taptoe door „K. en G.". 7-10.30 uur nm. Doopsgezinde kerk. Adventkerk. Bijbel studie 10-11 uur v.m., prediking 11-12 uur v.m. Voorganger ds. K. C. van Oossanen, Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Thysse's Hof te Bloemendaal (Vertrek 13.58 uur met trein naar Haar lem). Imenexco (Hoge Ryndyk 25)Receptie 40-Jarig bestaan. 35 uur n.m. Korte Vliet. Opening Jeugdbuitencen- trum. 3.30 uur nam. vyf Melpleln: Kinderspelen (6 t/m 10 Jaar). 2 uur n.m. MAANDAG Pieterskerk: Orgelbespeling Adriaan En gels. 8.30 uur n.m. DINSDAG Zomerzorg: Ned. Kath. Kappersbond. Spr. dhr. H. Doeleman. 7.45 uur nam. BIOSCOPEN Studio „Meneer Hulot met vakantie". A.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Ben Hur". A.l. Dagelijks 2 en 7.30 uur. Casino "Place Pigalle". 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Terug over de Ryn". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Vijf gebrandmerkte vrouwen". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex „Bagdad". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Terug uit de hel" Astra-theater - Wassenaar. Vrydag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Wy waren nog geen 20" (a Summer Place). 18 Jaar. Maandag en woensdag 8 uur „Voetstappen in de nacht" 14 Jr Donderdag 8 uur "Young man with a Horn" 14 Jaar. Zondagmiddag en woens dagmiddag 2.30 uur „De laatste Robin Hood". overz. VARA: 20.20 Progr.-overz. voor het komende winterseizoen. 20.40 Pianorecital. 20.55 T.V.-fllm. 21.20 Operettemuz. VOOR DONDERDAG 7 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwydlng. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Hulshoudeiyke zaken, praatje. 11.15 Zangrecltal. 11.35 Gram. 11.45 De kleren maken de vrouw, lezing. 12.00 Mlllt. ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Amus. muz. 14.00 Kamermuz. 14.40 V. d. vrouw. 15.00 Pianorecital. 15.30 Dieren in en rondom het huls, lezing. 16.10 Ham mondorgelspel. 16.25 Voordr. 16.45 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18 55 Gesproken brief. 19.00 Discolarla. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Radio- fllharm. ork. en solist. (I. d. pauze: 21.00- 21.10 Vyf hindernissen, lezing). 22.05 Mu ziek kent geen grenzen: intern, muzlek- progr. 22.30 Nws. 22.45 Act. 23.00 Sport- act. 23.10 Jazzmuz. 23.30 Amus. muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. hulsvr. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 1045 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tulnb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 "Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13 20 Pianospel. 13.40 Zang en gitaar. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.30 Noordholl. Filharm. ork. en soliste. 15.15 Gram. 15.^0 Gram,. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Oude muz. 16.50 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Kamerork. en solist. NCRV: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief, praatje. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 lol. lezing. 20.00 Promenade ork. en solist. 20.30 Dekblad eerste soort, hoorsp. 21.15 Planorecital. 21.30 Gram. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Kunst- kron. 20.50 Het Chinese landhuis. TV- spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.30 Gram. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13.40 Voordr. 14.00 Onbekend. 14.30 Ork., koor en sol. 16.15 Kritieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Volksliederen. 19.30 Klankb. 20.00 Ork. conc. 21.00 Actuele gesprekken. 21.30 Cabaret. 22.00 Nws. 22.35 Gram. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 V. d. arb. 12.55 Motor races. 13.20 Gevar. muz. 13.45 V. d. kleu ters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Gram. 15.25 Races. 15.45 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races. 16.34 Gram. 17.31 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.30 Nws. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19 00 Nws. 19.25 Snort. 19.31 Lichte muz. 20.00 Hoor spel. 20.31 Vragenbeantw. 21.00 Lichte muz. 21.31 Gevar. muz. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Rep. atletlekwedstr. 22.45 Jazzmuz. 23.31 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.00 Lichte muz. 16.30 Oude kamermuz. 17.00 Nws. 17.50 Lichte muz. 19 00 Nws. 19.40 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.20 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Gram. 13.35 Gram. 14.25 Festival v. Bastla: toneelstuk. 17.15 Orgelrecital. 19.00 Nws. 19.20 Gram. 20.05 Gram. 21.00 Festival v. Besanpon: Ork. conc. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Othel lo, opera. 16.00 Beursber. 16.06 Othello, opera (voortz.V. 16.40 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.45 Amus. muz. 18 00 Kamermuz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Der Rosenkav>lier, operette. (I. d. pauze: nws.h 23.00 Einde. 484 m.: 12.02 Bonjour muslque. 12 25 Gevar. progr. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Kamermuz. 15.15 en 15.30 Gram. 16.07 Gevar. muz. 17.00 Nws 17.30 Fluit en piano. 18.30 Jazzmuz. 19.00 G,am. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Hoorsn. 22 00 Wereldnws. 22.10 Hoorsp. (verv.). Daarna: Nws. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschapoen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 1016 uur; 's zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober) Rtlksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „vierhonderd Jaar Romeinse be zetting" Werkd. van 105 uur, zondags van 15 uur (tot 1 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang. die vis!" (tot 1 ok tober) Avond- en nachtdienst Apotheken Te Lelden ls geopend voor spoedgeval len: apotheek Kok. Rapenburg 9, telef. 24807. BI) geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 2* w> S 1 3 sis 3 0) ls s EU S CO regen z 8 20 15 1 regen wzw 6 19 16 12 regen zzw 6 20 15 0.5 regen z 6 19 15 9 regen z 6 21 14 17 regen z 4 20 14 6 zwaar bew. zzw 5 21 14 1 regen z 4 21 14 4 regen zzw 6 20 14 0.2 zwaar bew. O 1 12 -2 0 geh. bew. zo 6 14 11 0 Den Helder Ypenburg Vfisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Oslo regen ozo 8 17 11 27 Kopenhagen mist zw 4 17 13 16 Aberdeen zwaar bew. w.stdl 14 5 8 Londen zwaar bew. wzw 2 21 9 3 Brussel regen z 4 22 14 6 Luxemburg zwaar bew. z 2 20 10 2 Parijs regen zzw 7 20 16 0.4 Bordeaux regenbul zw 3 24 15 1 Grenoble zwaar bew. w.stil 19 14 2 Nice onbewolkt now 5 23 1 6 29 Berlijn zwaar bew. zw 3 27 14 0 Frankfort zwaar bew. z 1 22 13 7 München regen zzw 3 23 14 7 Zürlch zwaar bew. o 2 24 12 14 Genève zwaar bew. w.6tll 19 12 1 Locarno regen w.stii 22 15 55 Wenen zwaar bew. w 8 30 16 0 Innsbruck zwaar bew. w.stil 25 15 0 Belgrado licht bew. wzw 1 31 15 0 Athene onbewolkt nw 2 28 19 0 Rome half bew. zo 14 30 12 7 AJacclo licht bew. o 1 29 17 0 Madrid half bew. n 2 29 16 O Mallorca licht bew. watil 30 17 O Lissabon onbewolkt now 6 24 14 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2