Ook Amerika besluit tot hervatting kernproeven ARRESTATIE IN DE MOORDZAAK SPRANG Voorlopig alleen ondergronds en in laboratoriabepaalt Kennedy WEERBERICHT De Gaulle over Berlijn: vastberaden blijven Aanbod aan Moskou blijft tot 9 september a.s. gehandhaafd Verdachte ontkent echter fel GOULART IN BRASILIA (§uc/ ?ÏUe\ teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1961 No. 30445 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Antivoord op derde Russische explosie (Van onze correspondent in Washington) President John F. Kennedy van de Verenigde Staten heeft gistermiddag bekend gemaakt, dat ook Amerika de kernproeven zal hervatten. Voor lopig echter alleen de proeven, die geen gevaar lijke radio-actieve neerslag teweeg brengen. De Amerikanen zullen namelijk alleen proefexplosies veroorzaken onder de grond of in laboratoria. Reeds enige dagen stond de Amerikaanse regering onder sterke druk de proeven te hervat ten (de laatste was van oktober 1958). Strauss en McCone, oud-voorzitters van de Commissie voor Atoomenergie, en een groep Senatoren betoogden, dat Amerika wellicht kostbare tijd verspeelt. Toen gisteren een derde Russische explosie eveneens in de dampkring en in hetzelfde gebied als de twee vorige zonneklaar maakte, dat Moskou het Westerse voorstel tot uitbanning van kernproeven in de atmosfeer van de hand zou wijzen, achtte Kennedy het moment gekomen om bekend te maken, dat ook Amerika de proeven zou hervatten. Tot zaterdag 9 september handhaaft Amerika het aanbod aan de Sowjet-Unie tot uitbanning van proeven in de atmosfeer. Of de Verenigde Staten daarna eveneens tot proeven in de atmosfeer zullen besluiten, is moeilijk te voorspellen. De propaganda en de indruk naar buiten vormen belangrijke factoren in deze aangelegenheid. Ook het jongste Westerse voorstel aan Rusland bezat kennelijk propaganda-elementen. Zou Amerika daarom, zonder zich militair schade te berokkenen, proeven in de atmosfeer voorlopig kunnen nalaten, dan zou men dat gaarne doen. Voor Amerika is echter van veel belang de antiraket-raket te ontwikkelen. Om dat defensiewapen te beproeven zou men in ondergrondse holen of laboratoria geen ruimte genoeg hebben. Men moet daarom aannemen, dat de Amerikanen op de duur zullen besluiten tot alle soorten van proeven, waaraan zy en hun bondgenoten bij de opbouw van hun arsenaal behoefte gevoelen. Tot zover onze correspondent in Washington. sen tijdens de conferentie tot stopzetting der kernproeven in Genève al in 't geheim bezig waren husi proeven voor te oerei- den en deze serie na de aankondiging zo snel mogelijk willen afwerken. Ook het Amerikaanse atoom-arsenaal '.s vol gens diplomaten in Londen zo groot, dat Amerika waarschijnlijk nog wel even met de hervatting had kunnen wach ten. Maar president Kennedy heeft het kennelijk veiliger geacht de druk van de Amerikaanse militairen en andere groepen voor de hervatting van de kern proeven niet langer te weerstaan uit vrees voor een explosie. Het feit, dat president Kennedy op dracht heeft gegeven voor laboratorium- en ondergrondse proeven, die geen radio activiteit teweeg zullen brengen, is iets wat volgens Westelijke waarnemers op de neutrale landen weinig indruk zal maken. Voor hen zijn alle kernexplosies hetzelfde, omdat zij alle het gevaar weer vergroten. De derde Russische kernproef heeft in Londense diplomatieke kringen wei nig opwinding veroorzaakt. Men ver moedde reeds, dat premier Chroesjtsjow een serie kernproeven op het programma had staan en dat hij dat programma snel achter elkaar wil afwerken. Dat is ook een van de redenen waarom men hem een week bedenktijd heeft gege ven om te antwoorden op het \meri- kaans-Britse voorstel voor een verbod van kernproeven in de atmosfeer. Men hoopte in de Britse hoofdstad nog steeds, Engeland laat nieuwe proeven achterwege Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Engeland zal voorlopig geen nieuwe proeven met kernwapens nemen. Pre mier Macmillan wil deze zo lang moge lijk uitstellen in verband met de indruk in de rest van de wereld en bovendien menen Britse experts dat Engeland Rus land op militair kerngebied zo ver voor uit is, dat snelle hervatting niet nood zakelijk is. De achterstand is volgens waarnemers ook een van de redenen, waarom de Rus- „Maat is vol", zegt Katangaanse minister „De maat is vol", zei de minister van Buitenlandse Zaken van Katanga, Kimba. op een stormachtige bijeenkomst van het parlement. De regering zal nooit meer één concessie aan de V.N. doen. Er was luid applaus toen twee afgevaardig den opstonden en aandrongen op „oorlog tegen de V.N." Een van hen hield een kogel omhoog en zei dat hij, als hij geen geweer kreeg, de kogel in het gezicht vaji een V.N.-soldaat zou gooien. Toen Kimba zei dat Katanga tot dus ver niet van zijn strijdkrachten gebruik had gemaakt, werd hij onderbroken door de uitroep „waarom? waarom?". Eerder had de politie in Elisabethstad in de lucht geschoten om een menigte Afrikaanse jongelieden, die het hoofd kwartier van de V.N. in het centrum van de stad bekogelden en een V.N.-auto in brand staken, te verspreiden De betogers droegen borden mee met leuzen waarin het vertrek van het V.N.-personeel en sluiting van het Amerikaanse consulaat werd geëist. Zy gedroegen zich niet vij- vyandig tegenover Europeanen. Er vie len geen slachtoffers bij de demonstra ties. Het parlement was door president Tsjombe bijeengeroepen ter bespreking van „het gevaar dat ons land bedreigt". WISSELVALLIG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wisselende bewolking met nu en dan buien. Matige tot vrij krachtige, aan de kust tijdelijk krachtige wind in hoofd zaak tussen zuidwest en west. Koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 SEPTEMBER Zon op: 6.00 uur, onder: 19.15 uur. Maan op: 03.05 uur, onder 18.14 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 1.46 en 14.11 uur. Laagwater 9.48 en 22.07 uur. STRAND VERWACHTING. (Van een weerkundige medewerker). Ook morgen ongunstig strandweer. Af wisselend buien en opklaringen. Vrij krachtige wind tussen west en noord west. Koeler. Overdag 17 k 18 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: de pressie bereikt morgen de Noordzee ge volgd door onstabiel weer. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's dat de Russische leider dit aanbod zou aanvaarden, maar zou thans niet ver baasd zyn als hy het afwyst. „Berekend risico" Westelyke waarnemers zyn van me ning dat Chroesjtsjow de kernproeven nodig had om het Westen in de Ber- lynse crisis onder druk te zetten en de Russische onderhandelingspositie sterk mogelyk te maken. Bovendien moest hy deze stap doen om zyn eigen positie op het aanstaan de congres van de communistische par ty in Moskou te verstevigen en de Chi nese communisten de wind uit de zeilen te nemen. Vooral wat dit laatste betreft maakt men zich in het Westen zorgen. Geconfronteerd met 'n dergelijke situatie kon of wilde Chroesjtsjow zich verder geen zorgen maken over de reactie van de neutrale landen in Belgrado. Het was „een berekend risico", zo zegt men in Londen. Negerleerlingen op middelbare scholen in zuiden van V.S. Gisteren hebben -46 negerleerlin gen hun plaatsen ingenomen op zeven middelbare scholen te Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, die vroeger uitsluitend door blanke leerlingen mochten worden bezocht. Er werd hiertegen op geen enkele wijze gedemonstreerd. Er is thans nog slechts één mid delbare school in Little Rock, die uitsluitend door blanke leerlingen wordt bezocht. In zeven plaatsen in Virginia zijn gisteren 28 negerleerlingen tot middel bare scholen toegelaten, die vroeger slechts toegankelyk waren voor blanke leerlingen. In Florida zyn twintig negerleerlingen toegelaten tot vroeger slechts voor blanke leerlingen toegankelijke middel bare scholen en te Daytona Beach twee. Er hebben zich nergens incidenten voorgedaan. Staking in Detroit bij General Motors Het personeel van de autofabrieken van General Motors in Detroit zou he denmiddag om 4 uur in staking gaan. Gisteren vergaderden de voorzitter van de Verenigde Auto-arbeiders, Walter Reuther, en Louis Deaton, vice-presi dent van General Motors Corporation. Zy poogden een akkoord te bereiken, maar een voorstel van arbeiderszyde om een arbitragecommissie van drie perso nen te benoemen, welke zich met de ge schillen tussen partyen zou bezighouden, werd door de directie verworpen. De voornaamste eis van de Verenigde Auto- arbeiders (een organisatie, welke 310.000 werknemers van de General Motors om vat) is toekenning van dezelfde arbeids voorwaarden als waarin de American Motors Corporation de vorige week heeft I toegestemd. In Waalwijk iverkende boekhouder (25) Een 25-jarige boekhouder, die werkt in Waalwijk, maar bij zijn tante in Sprang-Capelle inwoont, is gisteravond om tien uur gearres teerd, verdacht van de dubbele moord op de gebroeders Van Zeist. Deze arrestatie kwam aan het einde van een bewogen dag, waar in de wildste geruchten weer cir culeerden in het Brabantse dorpje Geweld met geweld beantwoorden President De Gaulle van Frank rijk heeft gisteren op een perscon ferentie in het Elysée, die door ongeveer 700 journalisten en diplo matieke functionarissen werd bij gewoond, gezegd, dat het nood zakelijk is, dat de Westelijke mogendheden vastberaden blijven tegenover welke eenzijdige stap ook, die de Sowjet-Unie zou kun nen doen. De Franse president zei, dat de Franse waarschuwing tegen het aandringen op onderhandelingen tot elke prijs met de Russen over Berlijn door de Anglo-Sak- sische mogendheden begrepen scheen te zyn. Generaal De Gaulle zei vervolgens, dat Frankryk ongetwyfeld mee zou werken aan elke maatregel voor een werkelijk doeltreffende kernontwapening. Hy be antwoordde hiermee de vraag, wat hy dacht van het hervatten van de proeven met kernwapens door de Sowjet-Unie. Desnoods geweld Aangaande Berlijn zei De Gaulle, dat als de Russen zouden proberen de Wes telyke geallieerde posities in Berlijn met geweld te beperken of als zy zouden po gen zich te bemoeien met de Westelijke verbindingen met W.-Berlijn en daarby geweld zouden gebruiken, de Westelyke geallieerden eveneens met geweld hun verbindingen en hun posities zouden moeten handhaven. Dit zou tot een algemene oorlog kun nen leiden. Als dit gebeurde, zou het be tekenen. dat de Russische regering op zettelijk een algemene oorlog had willen uitlokken en elk terugtrekken van het Westen zou de Westelijke positie slechts verzwakken en niets verhinderen. Het zou het Russische imperialisme slechts te veel prikkelen. Zwakheid van het Westen zou de Russische aanvalslust verhogen. Als de Russische regering zou ophou den met het uiten van een stortvloed van dreigementen, als zy vermindering van de spanning zou aanmoedigen in plaats van tegenwerken, zou het voor de drie Westelyke mogendheden mogelijk zyn, met de Russische regering alle vraagstukken van de wereld en speciaal het vraagstuk-Duitsland te bespreken. In dat geval zou de wereld op Frankryk kunnen rekenen by het streven naar praktische oplossingen. Binnenlandse moeilijkheden De Gaulle merkte op, dat men zich mag afvragen waarom de Sowjet-Unie vreselijke dreigementen uit en waarom zy denkt dat West-Duitsland nu een gevaar is voor de Sowjet-Unie. Men zou zich met recht mogen afvragen of ieder een in de Sowjet-Unie dit werkelyk ge looft daar het Kremlin zelf zegt, dat het iedere tegenstander kan vernietigen, al dus De Gaulle. De Franse president, vindt dat er iets zo kunstmatigs en willekeurigs is in de georganiseerde beschuldigingen van de Russische regering, dat men moet den ken. dat zy te wyten zijn of aan onge breidelde ambitie of ten doel hebben de aandacht af te leiden van grote binnen landse moeilykheden. De tweede verkla ring leek De Gaulle de meest waar- schynlyke. Slot pag. 2 Sprang. Het werd steeds duidelij ker, dat alle aanhoudingen elders wegens bloedvlekken niets uit staande hadden met de moordzaak, die de gemoederen in deze kleine gemeenschap al dagenlang in be roering houdt, en dat het onder zoek zich steeds meer concentreer de op het plaatsje zelf. De verhoren duurden onafgebroken voort en vanzelfsprekend gaven zij voedsel aan de vele vaak vreemde ver halen, die van mond tot mond gingen. Maar de kring van mensen, waarop de politie het zoeklicht richtte, werd in tussen alsmaar kleiner en tenslotte kwam het volle licht te schijnen op de 25-jarige boekhouder, een robuuste, agressieve figuur, die nogal eens in geld nood verkeerde. Geen familie De man, die werkzaam is in een ga rage te Waalwyk, is geen familielid van de twee vermoorde broers, maar hy ken de ze wel goed. Dikwyls deed verdachte boodschapjes voor zijn tante, een winke lierster. Hy nam bestellingen op en be zorgde de kruidenierswaren. Het „ho ren" gebeurde meestal op vrijdagavond, waarna de boodschappen dan een dag later werden afgeleverd. Ook vrijdag avond is verdachte by de gebroeders Van Zeist aan huis geweest. Dat alles maakte, dat de politie by- zondere aandacht voor hem kreeg. Gis teravond om tien uur werd tot arrestatie overgegaan. Deze was gebaseerd op drie overwegingen. Bloedvlekken In de eerste plaats vertoonden de kleren van de boekhouder bloedvlekjes, o.m. de broekspijp en de rechtermouw. Ook bevonden zich spatjes op de das. De kledingsstukken waren gewassen en de spatjes bijna niet meer zichtbaar, maar desondanks wees een onderzoek in het Haagse Gerechtelyk Laboratorium uit, dat de spatjes afkomstig waren van vers mensenbloed. Bovendien was er de sorteerproef met twee lucifers, die in het boerderytje zyn gevonden. Verdachte werd door een speurhond verscheidene malen aange wezen. Tenslotte de derde overweging: ver dachte is herhaaldelyk betrapt op leu gens en draaieryen. Hoewel verdachte fel blijft ontkennen, s hy door de districtsrecherche van de Rykspolitie in Sprang-Capelle in arrest gehouden. Hij zal naar Den Bosch wor den overgebracht. Minister Luns naar Amerika vertrokken Geen woord over Nieuw-Guinea (Van onze correspondent) De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is gistermiddag met de Statendam van Rotterdam naar New York vertrokken, om de algemene ver gadering van de V.N. bij te wonen die op 19 dezer wordt geopend. Tijdens en ook reeds voor de ver gadering zal de heer Luns de ge legenheid hebben te spreken over het probleem-Nieuw-Guinea, doch hij wenste geen enkele verklaring af te leggen over een eventueel door Nederland te nemen initiatief met betrekking tot een mogelijke internationalisering van het beheer over dit gebied. Zelfs de vraag welke mogendheid in aanmerking zou komen om als „be vriende mogendheid" van ons land even tueel het initiatief te nemen tot net in discussie brengen van dit delicate on derwerp, wenste mr. Luns niet te be antwoorden. Hij bleef erbij ditmaal geen enkele verklaring te willen afleggen. Ook niet over recente publikaties om trent de vraagstukken, die nog met het Nieuw-Guinea-probleem annex zyn. Desgevraagd zei hy wel, dat Nederland op de conferentie te Belgrado geen waarnemer heeft om contact met Indo nesië mogelijk te maken. Doch zo liet de minister hier diplomatiek op volgen het is uiteraard de taak van een am bassadeur omtrent alles wat van gewicht kan zyn in het land waar hij is geaccre diteerd te rapporteren. Tenslotte wenste de heer Luns even min het standpunt prijs te geven, dat hy inneemt in de zaak-Raptis. de Griekse ingenieur op 12 juli veroordeeld in het geruchtmakende valse muntersproces die thans politiek asiel in ons land heeft aangevraagd. De heer Luns achtte het geen bezwaar, dat hij afwezig zal zijn tot na de vrylating van Raptis uit de gevangenis, aangezien hy, naar hij wel wenste los te laten, steeds in contact blijft met zijn departement over ge wichtige aangelegenheden. VERKLARING VAN KVP Het bestuur van de Katholieke Volks partij heeft in de internationale toe stand aanleiding gevonden een verkla ring te publiceren, waarin o.m. de nood zaak wordt erkend, dat de Westerse mo gendheden niet voor communistische druk en dreigementen mogen wijken. Met voldoening constateert het KVP- bestuur dat de Westerse wereld in een heid en vastbereidenheid zich verzekerd weet van de gezamenlyke wil om de vrije wereld, waarvan ook het vrije Ber- lyn deel uitmaakt, te verdedigen. Het KVP-bestuur juicht die onderhandelin gen toe, die langs de normale weg en op normale wyze werden tot stand ge bracht en welke ertoe kunnen dienen de spanningen tussen Oost en West te ver minderen. Vice-president Joao Goulart is gister avond in Brasilia aangekomen, waar hij als president van Brazilië zal worden geinstalleerd. By aankomst op het vliegveld werd hy begroet door de president ad interim Mazzili, de president van het hoogge rechtshof De Carvalho, de voorzitter van het congres De Andrade, aartsbisschop José Newton en anderen. Aan de pers heeft Goulart gezegd, dat hy van plan is een kabinet van nationale eenheid te vormen. Dit is het team van Zweedse na- tuurkundigendie er zoals wij gis teren berichtten in geslaagd zijn relatief geruime tijd een volledig geioniseerd gas op een tempera tuur van enige miljoenen graden te handhaven. Daarmee kan een be langrijke stap gezet zijn in de rich ting van beheerste kern-fusie, waar door onuitputtelijke energiebronnen ter beschikking zouden komen. Van links naar rechts Jan Bergström, Bo Lehnert, Björn Bonnevier en Stig Holmberg. ROUTE KONINKLIJKE STOET OP PRINSJESDAG Ter gelegenheid van de plechtige ope ning van de zitting der Staten-Generaal door H.M. de Koningin op dinsdag 19 september, zal de Koninklijke stoet on derstaande route volgen: Koninklyk Pa leis aan het Lange Voorhout, Lange Voorhout (over het z.g. Schelppad), Kneuterdyk, Lange Vyverberg, Korte Vijverberg naar de Ridderzaal op het Binnenhof. Langs dezelfde route zal H.M. de Ko ningin naar het Paleis aan het Lange Voorhout terugkeren. Bloedig incident in Bizerta: vier doden en vele gewonden In Bizerta is het gisteren opnieuw tot een bloedige botsing tussen Tunesiërs en Fransen gekomen, die aan vier Tuesiërs het leven hebben gekost, terwijl er enkele tientallen werden gewond. Tunis en Parys geven van de inci denten verschillende lezingen. Volgens een mededeling van de regering in Pa rijs was er sprake van botsingen tussen vyfhonderd leden van een Tunesische jeugdorganisatie en Franse militairen. De wanordelykheden zouden zyn begon nen met een aanval in de rug, die de vijfhonderd Tunesiërs uitvoerden op Franse partrouilles, die stellingen had den betrokken rondom de kasjba, de in heemse wijk van Bizerta. De aanvallers schoten op de militairen. Enkele van hen beantwoordden het vuur, hetgeen tot de Tunesische verliezen leidde. Volgens Pa rys werden zestien Tunesiërs gewond. Van Tunesische zijde is verklaard, dat Franse parachutisten het vuur openden op gemeentewerklieden, die prikkel draadversperringen wilden opruimen en weigerden Franse orders op te volgen. Volgens het Tunesische persbureau TAP bedraagt het aantal gewonden 42. TAP maakte gisterochtend reeds be kend, dat de toestand in Bizerta zeer gespannen was. Franse para's zouden alle wegen naar de zetel van de gou verneur hebben geblokkeerd door er prikkeldraadversperringen op aan te brengen. De openbare gebouwen zouden zijn geïsoleerd en de rechtbank kon niet werken. Toen gemeente-arbeiders de versperringen wilden opruimen, zouden de para's het vuur hebben geopend. Uit het Leidsch Dagblad van 6 September 1861 In een herderlijken brief be- klaagt zich de hertog van Cor dova over de Protestantsche pro- paganda, die „niet tevreden met onder het volk haar verderfe- lijke boeken te verspreiden, ook 1 de schuilplaatsen der maagden van den Heer binnendringt". Hij beveelt de kloosters de grootst mogelijke waakzaamheid aan.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1