Regering nu bereid tot concessies in de algemene kinderbijslagwet? RYNBENDE' S HIEUW ROOD Grote schoonmaak9 in het Britse vakverbond Scherpe kritiek van de VARA op financiering van de geluidsomroep Vier mensen vermoord voor.16 dollar Verwachting: ook bijslag eerste 2 kinderen kleine zelfstandigen Door communisten geleide bond van elektriciens in ongenade Radioprogramma's aangepast aan de toenemende vrije zaterdag meisjesvesten Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 5 september 1961 Derde blad no. 30444 Aanvaardbaar maken voor meerderheid (Van onze Haagse correspondent) Politieke kringen verwachten, dat de regering enkele wijzigingen in het wetsontwerp algemene kinder bijslagverzekering zal aanbrengen om het aanvaardbaar te maken voor een meerderheid in de Tweede Kamer. Waarschijnlijk zullen deze concessies het mogelijk maken, dat thans de kleine zelf standigen ook voor de eerste twee kinderen bijslag zullen krijgen. In elk geval staat het vast, dat het kabinet-De Quay het met de Tweede Kamer eens wil worden over het kinder bijslagprobleem vóór de behandeling van de rijksbegroting 1962, die 3 oktober a.s. begint met de algemene politieke be schouwingen. Naar men zich herinneren zal, strand de de behandeling van de algemene kin derbijslagverzekering eind juni op het aftreden van mr. Van Rooy als minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Premier De Quay verzocht de Kamer toen de verdere behandeling van het wetsontwerp „enige tijd uit te stellen". Hij beloofde intussen, dat de regering „zo spoedig mogelijk" hierop zou terug komen. Teen „onaanvaardbaar" Een meerderheid ln de Kamer, be staande uit katholieken, socialisten en anti-revolutionairen, wilde uitbreiding van de kinderbijslag tot en met het eerste kind. Het wetsontwerp voorziet in bijslag van het derde kind af. Voor de loontrekkenden zou de huidige regeling, waarbij zij reeds bijslag ontvangen ook voor de eerste twee kinderen, echter blij ven gelden. De zelfstandigen zouden dus geen kinderbijslag krijgen voor het eer ste en tweede kind. De premie zou te hoog worden, wan neer de zelfstandigen voor al hun kin deren een bijslag zouden moeten hebben. Een bijdrage uit 's rijks kas zou een op lossing zijn, maar minister Van Rooy noemde in zijn laatste verklaring financiering uit de algemene middelen „onaanvaardbaar" voor de regering. Impasse Politie verscherpt maatregelen tegen Algerijnen in Parijs (Van onze Parijs® correspondent) Kort nadat het Franse opperbevel in Algerije zijn vrijheid van initiatief voor offensieve operaties had herkregen, heeft nu ook de politie in Parijs haar strijd- methoden tegen de vertegenwoordigers van de FLN en de Algerijnse terroris ten verscherpt. Twee aanslagen door Al gerijnen tegen Franse politie-agenten in Par ij se voorsteden (waarbij er een ge dood en een ander zwaar gewond werd) op zondag j.l., zijn aanleiding geworden tot het nieuwe offensief in de Noord- afrikaanse wijken en milieus in de Fran se hoofdstad. Die buurten worden vooral 's avonds en 's nachts nu weer systematisch uitge kamd en alle Algerijnen, die geen vast werk en vaste woonplaats hebben, zullen zonder pardon en op staande voet naar hun land worden teruggestuurd. Alle moslims, die de politie bij razzia's op pakt, zullen in interneringskampen wor den opgesloten. Ofschoon deze maatregelen, waarmee dus ook de politie nu schijnt terug te keren tot haar vroegere methoden van hard tegen hard, voorlopig nog slechts in Parijs gevolgd zullen worden, is of ficieel al aangekondigd dat ook in de rest van het land de Algerijnse onder grondse op weinig clementie van de Franse autoriteiten en veiligheidsdien sten meer hoeft te rekenen. Als afschrikkend dreigement blijken deze aangekondigde maatregelen voor lopig niettemin nog tekort te schieten. Gisteravond om halfacht opende ten minste twee Algerijnse terroristen in een Parijse autobus lukraak het vuur op hun medepassagiers, van wie er twee in hoogst ernstige toestand naar het zie kenhuis moesten worden vervoerd. Nadat de chauffeur onmiddellijk had gestopt en alle passagiers in paniek naar de uitgang drongen, wisten de beide Algerijnen de straat te bereiken, waar een kleine auto hun opwachtte en in de drukte van het verkeer verdween. Doordat een taxi-chauffeur nog kans zag de vluchtende auto over korte af stand te volgen, kan de politie nu al thans over een vrij nauwkeurig signale ment van de beide daders beschikken. Verder ontbreekt echter elk spoor van de twee Algerijnse terroristen. Meer rechten voor Spaanse vrouw Het Spaanse parlement heeft met algemene stemmen een wet goedgekeurd die de vrouw meer rechten en een grotere vrijheid geeft. De grote bevoegd heden die de echtgenoot ten aanzien Van zijn vrouw heeft, zijn niet afge schaft maar wel aanzienlijk verminderd. Een groot aantal functies dan tot dusver niet voor vrouwen open stond, zal na 1 januari aanstaande door vrou wen kunnen worden bekleed. Na die datum zullen vrouwen onder andere busconductrice of ambassadeur kunnen worden. Thans heeft de Spaanse vrouw een getekende verklaring van haar echtge noot nodig om haar paspoort aan te vragen of iets van haar eigendom te verkopen. Van 1 Januari zal men ervan uitgaan dat de vrouw toestemming heeft. Als blijk dat de man bezwaren heeft, kan de vrouw om een rechterlijke uitspraak verzoeken. De rechter kan dan bepalen of de bezwaren al of niet gegrond zijn „op misbruik van de rech ten van de echtgenoot" of dat deze al of niet te kwader trouw handelt. Juridische ambten, zoals dat van rechter en openbare aanklager, blijven ook krachtens de nieuwe wet nog voor de vrouw onbereikbaar. Daarom ligt het voor de hand, dat mi nister Veldkamp om uit de impasse te komen toch een bijdrage uit 's Rijks kas in het vooruitzicht zal stellen, althans voor de „kleine" zelfstandigen. Aan de andere kant zou de regering, om aan de bezwaren van V.V.D. en C.H.U. tegemoet te komen, de zelfstandi gen boven een bepaalde inkomensgrens, kunnen uitsluiten van de algemene kin derbijslag. Het is immers niet te ver wachten, dat de socialistische oppositie de regering zal willen redden door ge noegen te nemen met een gedeeltelijke tegemoetkoming aan de bestaande be zwaren. Al met al is er grond voor de ver onderstelling, dat het befaamde „com promis" tussen de regeringspartijen, waarover vóór het Kamerdebat in juni zoveel te doen is geweest zonder dat het uit de verf kwam, op 20 september in de aangekondigde verklaring van minister Veldkamp zal worden uitgewerkt. STAATSBETALINGEN IN INDONESIË PER CHEQUE De Indonesische regering heeft een plan opgesteld om alle staatsbetallngen per cheque te verrichten ln plaats van in contanten. In een presidentieel besluit werd ge zegd dat contante betalingen bepaalde acties vergemakkelijken die schadelijk waren voor gewone mensen. .Dergelijke acties bemoeilijken en belemmeren een ordelijke financiering van de ontwikke lingsplannen". POSTDUIF BRACHT GOED NIEUWS Toen dezer dagen een inwoner van 's-Gravenzande zijn vrouw naar het zie kenhuis „Bethel" te Delft bracht, waar zij de volgende ochtend een operatie moest ondergaan, bracht hij een post duif in een mandje mee. Toen operatie met goed gevolg was gebeurd schreef een zuster een kort briefje met de geruststellende mededeling, bevestig de dit met een ringetje aan de poot van de duif en gaf het dier de vrijheid. Even cirkelde de vogel boven het ziekenhuis en zette daarna koers naar het Westland. Ongeveer twintig minuten later wist de man in 's-Gravenzande, dat de operatie van zijn vrouw goed geslaagd was. De eerste Belgische militairen, die op bevel van de V.N. Katanga hebben moeten verlaten, zijn in Brussel aangekomen. Een van de mannen, die blijkens deze foto in een uitstekend humeur waren, zwaaide bij zijn aankomst op het Brusselse vliegveld met een Katan- gaanse vlag. (Van onze Londense correspondent) Niets kon de door communisten geleide Britse vakbond van elektriciens meer redden van royering door het Britse vakverbond T.U.C. Aan de vooravaond van het 93ste congres van de TUC in Portsmouth, had de ene na de andere vakbond al besloten, dat er na de veroordeling door de rechter wegens knoeierijen in verkiezingen voor de ETU in de TUC geen plaats meer was. De leiding van de mijnwerkers is ook tamelijk links georiënteerd en Wil Paynter, één van hun leiders, is de eni ge communist in het TUC-bestuur. zhij maakt nu echter een goede kans in de grote schoonmaak te worden meegeveegd. De ETU zelf had zich al bij het onvermijdelijke neergelegd. Voorzitter Frank Foulkes, ook een bekende com munist, verklaarde zondag na een kort onderhoud met het TUC-bestuur, dat- hij verteld had geen moeilijkheden te zullen veroorzaken en na de royerki zijn zestien man sterke delegatie op waar dige wijze naar de tribune te zullen lei den en zo is het ook gebeurd waar dan al ex-secretaris Frans Haxell zit, de man die in feite de oorzaak van dit alles is. Want om hem in het bestuur te houden werd er geknoeid, en de huidige, door de rechter benoemde secretaris John Byrns nam zijn plaats in. De royering werd officieel voor gesteld door George Woodcock, de nieuwe intelligente en kundige secretaris van de TUC, die eerste congreslid is, en die op zaterdag reeds een nuttige bijdrage le verde door in het cricket-team van het TUC-bestuur in een match tegen de Britse journalisten, die het TUC-con- gres verslaan, 29 not out te scoren. Frank Cousins, de militante leider van de transportarbeiders, faalde volledig in de ze wedstrijd. Onder Woodcocks leiding nam net le denaantal van de TUC tot 8,2 miljoen toe, maar door de uitwijzing van de kwart miljoen ETTU-leden is dit gister avond al weer aanzienlijk gedaald. Steun voor Gaitskell De rest van de onderwerpen, die de komende week in Portsmouth zullen wor den behandeld, zullen het bestuur weinig moeilijkheden geven. De anti-kernbom- lijn is definitief verlaten en Labourlei- der Gaitskell kan op het partijcongres in oktober weer op de steun van de vak bonden rekenen. Het TUC-bestuur staat eveneens ge matigd tegenover een eventuele aan sluiting van Engeland bij de EEG. Het bestuur heeft daarover een rapport sa mengesteld dat weliswaar genoeg waar schuwingen inhoudt, maar tevens ge noeg voordelen voor de Britse indus trie en dus voor zijn leden noemt om de ze grote stap te wagen. Natuurlijk eist ook het TUC-bestuur voldoende garantie voor de Britten, maar in ieder geval is de TUC hier verder-meegaand dan de leiding van de Labourpartij, die nog geen standpunt heeft durven bepa len. Het laatste grote debat in dit con gres zal tenslotte over het crisisbudget van minister van Financiën, Selwyn Lloyd, en zijn voorstel voor een vrij willige pauze in loonsverhogingen gaan. Men hoeft er niet aan te twijfelen dat de duizend gedelegeerden op het congres er niet voor zullen terugschrikken Lloya in bijzonder felle termen te veroordelen. Het is echter te hopen dat het TUC- bestuur de zaak vast in handen houdt en niet afdaalt tot een afreageren van de opgekropte gemoederen, maar met tegenplannen komt om Engeland uit de huidige economische crisis te halen. Al leen op deze wijze zal men de regering kunnen overtuigen dat het rekening met de TUC moet houden en George Wood cock is wei een man die dit laatste in ziet. Advertentie „ERGER GEBONDEN DAN OVERHEIDSBEDRIJVEN" (Van een onzer redacteuren) „Heel wat overheidsbedrijven zijn financieel minder afhankelijk van de overheid dan de zelfstandige omroepen". Deze klacht hoorden wij van de VARA-secretaris J. B. Broeksz tijdens de jaarlijkse persconferentie waarop het radio- en televisie programma voor de komende win ter werd toegelicht. Door inplaats van achteraf te laten betalen over te schakelen op vooruitbe taling en door de nieuwe mechanische administratie van de luister bijdragen zijn enorme besparingen bereikt. De vooruitbetaling b.v. geeft dit jaar een eenmalig voordeel van enkele miljoenen. In naam is het bijgeschreven op de re serve van de Nederlandse Radio Unie, maar deze kan er niet aankomen. „Ik betwijfel zelfs, of de staatssecretaris er iets mee kan doen. Ik geloof, dat de be schikking geheel aan het ministerie van Financiën toekomt", aldus -de heer Broeksz. Ook kunnen de omroepen het door de besparing verkregen voordeel de heer Broeksz noemde een bedrag van twee miljoen niet voor de exploitatie van de geluidsomroep gebruiken. En dat ter wijl een ruimere financiële armslag zo hard nodig is. Met een staf van 132 re dacteuren en 136 administratieve krach ten moeten de omroepen 225 uren zend tijd per week verzorgen. Dat is veel te weinig, maar men kan geen nieuwe krachten betalen. Men is trouwens van mening, dat er reeds aan de huidige sa lariëring iets gedaan moet worden, maar de toestemmin? moet uit Den Haag ko men. Verder staan er nog vele verlan gens op het lijstje: arrangementen beter betalen, meer mensen naar het buiten land, geld voor prijsvragen, geld voor meer banden en lijnen enz., maar de middelen ontbreken. Open oog? „Het >s prettig te horen van de staats secretaris, dat hij open oog heeft voor Onze moeilijkheden, maar als er dan twee jaar niets aan gedaan wordt, is dat niet leuk", aldus de heer Broeksz, die dus de verantwoordelijkheid hiervoor eigenlijk afschoof naar het ministerie van Financiën. Ook de financiering van de Wereld omroep uit de luisterbijdrage is nog steeds een doorn in het oog van de om roepverenigingen. Dat behoort volgens hen uit rijkskas te geschieden en daar door behoeft de Wereldomroep toch niet aan onafhankelijkheid te verliezen. „Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek subsi dieert met rijksgeld ook de wetenschap, maar niemand zal toch durven beweren, dat de wetenschap daardoor van de overheid afhankelijk is". Ten aanzien van de studiobouw zijn verbeteringen tot stand gebracht, maar hij vond het jammer, dat deze bouw nu stagneert door de bouw van televisie studio's. Niet zo nijpend Gelukkig kon de heer J. W. Rengelink meedelen, dat het financiële probleem bij de televisiesecties niet zo nypend is. Daar baart de personeelsvoorziening heel wat meer zorgen. Over het programma kon hij kort zijn. Dat was al in vele bla den verschenen, zoals ook wij het vorige week hebben gepubliceerd. Wij moeten er slechts aan toevoegen, dat de VARA toch besloten heeft het flauwe spelletje „Carré dames en één heer" voorgoed van de beeldbuis te laten verdwijnen. Wij zullen ons ditmaal dus bepalen tot de radioprogramma's, waarbij de VARA ervan uit is gegaan, dat in de komende winter het grootste deel van de bevol king van de vijfdaagse werkweek zal profiteren. Enkele middagprogramma's van de zaterdag zijn dan ook naar de ochtenduren verschoven. Ook in andere dagen neemt men de proef met ver schuiving naar vroegere uren, zoals het populaire programma „Zestig minuten voor boven de zestig", dat naar maan dagochtend is verhuisd. Nieuwe pro grammapunten zijn o.m. „Van de recht bank" op zondagavond, waarin rechts zittingen worden geënsceneerd met alleen de aanklacht als gegeven en de „man op de straat" zal geplaatst wor den tegen de mening van deskundigen. Voor de zaterdagavond is gebroken met de traditie van het wekelijks terug kerende amusementsprogramma. Voor het a.s. seizoen zijn drie geheel verschil lende series gevariëerde programma': ontworpen naast cabaret van Ton van Duinhoven en (na 1 januari) Tom Man. ders. Of het zal zijn een programma van muziek, cabaret van Alexander Pola en een luisterwedstrijd, waarin het publiek moet raden, welke gespeelde scène waar heid is en welke niet. Of het is een af wisselend programma, waarin een uit het publiek te vormen .gezin" van vier personen, het optreden van allerlei ar tiesten zal beoordelen op het programma heet „Specialisten-Theater" met afwis seling van muziek en gesproken woord. De zaterdagmiddag is afwisselend gere serveerd voor „Muziekmatinee" (concert, opera of operette) en „Toneelmatinee". INTERNATIONAAL RECHT EN DIPLOMATIE Een tiental leden van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, o.w. de Nederlanders dr. J. J. R. Schmal (CHU) en A. E. M. Duynstee (KVP), is van mening dat men „de rijkdom aan ervaring en traditie" op het gebied van de diplomatie en het internationaal recht die suimert in de archieven van de 17 landen van de Raad van Europa, zoveel mogelijk in de openbaarheid moet brgen. Zij zullen de raadgevende vergadering voorstellen aan het minister-comité van de Raad van Europa een aanbeveling te richten om de mogelijkheid van publi- katies op het gebied uit de nationale ar chieven aan te moedigen. De afgevaar digden zijn ervan overtuigd dat derge lijke publikaties de ontwikkeling van het internationale recht ten goede zal komen. Mutaties bij de Marineluchtvaartdienst Vrijdag 8 september zal de comman dant van de Marineluchtvaartdienst in Nederland, kapitein ter zee vlieger H. G. Holtz, zijn functie neerleggen. Met dit commando zal tijdelijk worden belast kapitein ter zee vlieger B. Sjerp, com mandant van het Marinevliegkamp Val kenburg. De overdrachtsplechtigheid zal worden een voorlichtende rubriek op d* late gehouden op het Marinevliegkamp Val- woensdagavond» waarin da mening xa^fcgpbwgi 4;; s>-> "ffe pure bessenjenever r Zonneschijn President Kennedy: „Hulp aan buitenland van levensbelang" O President Kennedy heeft gisteren een wetsontwerp ondertekend voor hulp aan het buitenland ten bedrage van vier en een kwart miljard dollar. De Amerikaanse president zei ter gelegenheid van de ondertekening dat de gelden voor de uit voering van zijn hulpprogram in deze gevaarlijke tijd van levensbelang zijn. De tegenstanders van de Verenigde Sta ten gaan steeds meer doen in de minder ontwikkelde landen. Het wetsontwerp voor de toewijzing van het benodigde geld is in het Congres op verzet gestuit. HetCongres heeft wel iswaar het wetsontwerp dat de president gisteren heeft ondertekend, goedgekeurd, maar de commissie voor toewijzingen heeft aanbevolen het feitelijk te betalen bedrag 900 miljoen dollar lager te stel len. Het Huis is vandaag begonnen aan de behandeling van het wetsontwerp waar bij het bedrag dat in feite voor hulpver lening zal worden uitgegeven, wordt vast gesteld. Komplot in Haiti Van bevoegde zijde is te Port-au-Prin- ce, de hoofdstad van Haiti, vernomen dat de autoriteiten een samenzwering heb ben ontdekt tot omverwerping van de Haitiaanse regering en tot moord op pre sident Duvalier. De politie heeft een aantal mensen in hechtenis genomen. Strenge ordehandhaving bij komende Turkse verkiezingen De Turkse Kamer van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp aanvaard, dat strenge straffen, waaronder de doodstraf, stelt op ordeverstoringen gedurende en voor een periode van minstens twee maanden na de op 1 oktober a.s. in Tur kije te houden algemene verkiezingen. Als misdrijven zijn onder meer monde linge of schriftelijke beledigingen van de president, van leden van het comité van nationale eenheid en van ministers aan gemerkt. De constituerende vergadering is gis teren echter tot 29 oktober uiteengegaan zonder het ontwerp goed te keuren. Dit betekent dat het wetsontwerp niet voor da verkiezingen wet zal kunnen worden. Zuiver wollen Een dertienjarig Amerikaans meisje, dat er als minstens twintig uit ziet en haar 32-jarige vriend, een gescheiden man, vader van vijf kinderen en een reeds veroordeeld misdadiger, hebben in drie dagen tijds vier mensen ver moord. Een hunner slachtoffers was een meisje van elf jaar. Het motief was roof, doch drie der vermoorden bezaten geen geld. De vierde had zestien dollar en dit was de enige buit van het moordenaarspaar. De man en het meisje reden in een gestolen auto, toen zij werden aange houden; dit geschiedde omdat de politie de auto als ontvreemd had herkend. Het paar was van plan geweest geld te roven om naar Arizona te gaan, waar zij geld hadden willen verdienen door te helpen bij het binnenhalen van de katoenoogst. Het meisje zei op een gegeven ogenblik bij de ondervraging door de politie: „berouw, wat is dat?" De man, met wie zij was weggelopen, had zij als vriend van haar ouders leren kennen. Conferentie in Oostenrijk over beheerste kernfusie Meer dan 500 geleerden uit 28 lan den nemen deel aan een internationa le conferentie over beheerste kernfusie die gisteren in Salzburg in Oostenrijk is geopend. Er zijn 36 Sovjet-geleerden. Vertegenwoordigers van zeven interna tionale organisaties, waaronder Euratom, Unesco en het Internationale Bureau voor Kernenergie, zijn eveneens aan wezig. Europese lanceerbasis in Noord Zweden? De mogelijkheid bestaat dat in de ko mende jaren bij Kiruna in Noord-Zwe den een Europese basis voor het lance ren van kleine raketten zal worden ge bouwd. Bij recente besprekingen in de Europese commissie voor wetenschappe lijke samenwerking Dij ruimteonderzoek is het denkbeeld om bij Kiruna een ba sis te bouwen, met grote belangstelling ontvangen. Volgens een Zweedse deskun dige zou de basis een vijf miljoen dol lar kosten en een staf van 75 tot 100 technici kunnen herbergen. Men zou er de beschikking hebben over een proef- terrein van 9.800 vierkante kilometer. Scheepsramp in Columbia eiste 26 slachtoffers De ramp met de veerboot „Vencedor", die zondag voor de Columbiaanse haven Buenaventura" is gezonken, heeft 26 doden geëist (9 doden en 17 vermisten) eL 'n lOtal zwaargewonden. De eerste berich ten, die gewaagden van honderden doden, blijken sterk overdreven te zijn. Toen de ramp, die geweten wordt aan overbelas ting van de boot en aan de ruwe zee zich voltrok, waren talrijke scheepjes in de buurt, die aan het reddingswerk konden deelnemen. Aan deze omstandigheid is het toe te schrijven, dat het aantal doden betrekkelijk laag is. Op de 250 ton metende boot bevonden zich 150 toeris ten. Hoewel er veel haaien in dat deel van de Stille Oceaan zijn, schijnen zij de schipbreukelingen niet aangevallen te hebben. Een half jaar geleden leed de „Ven cedor" eveneens schipbreuk. Toen kwa men zes personen om het leven. Drie schilders vielen van stelling Op dezelfde plaats waar vorig jaar twee schilders verdronken doordat de stelling brak waarop zij werkzaamheden verrichtten aan de Koninginnebrug te Rotterdam, zijn gistermiddag weer drie mensen in het diepe Maaswater terecht gekomen. Ook zij waren op een stelling de brug aan het verven. Bij het ver plaatsen viel een balk naar beneden en twee van de drie mannen verdwenen mee in de diepte. Het waren de 62-jarige H. G. van de Wezel uit Utrecht en de 32-jarige G. P. Dijkers uit Rozen daal. Deze laatste kon zwemmen en arriveerde al spoedig aan de kant. Zijn collega echter was de zwemkunst niet machtig. Hij klemde zich vast aan de balk. De derde man, de 36- Jarige T. Adelaar uit Utrecht, besloot hem te redden. Hij sprong in het water en zwom samen met de heer Van de Wezel naar de wal. Op het politiebureau Nassaukade wer den de mannen van droge kleren voor zien en konden zij bekomen van dit ang stige avontuur.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5