Russen brengen weer een kernbom tot ontploffing Braziliaanse luchtmacht is nog contra Goulart Nog geen antwoord op Westelijk voorstel WEERBERICHT VELDSLAG TUSSEN AGENTEN ITALIANEN EN SPANJAARDEN Ned. initiatief in Ver. Naties Geen vliegtuig om vice-president uit Porto Alegre af te halen (9ttcf <2Ïlteuws^ Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 5 SEPTEMBER 1961 No. 30444 Directeur: E. a. E. van Disöoecï DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgeJ Letden - GW) n° 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7^0 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD De Sowjet-Unie heeft gisterochtend vroeg nog een kernproef genomen, opnieuw in het gebied van Semipalatinsk in Centraal-Azië. Dit heeft de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, dr. Glenn Seaborg, gistermiddag officieel meegedeeld. De ontploffing ge beurde weer in de dampkring, evenals die van de vorige week. De kracht van de kernbom was enige kilotonnen, aldus de bekendmaking. De Russische ontploffing van vrydag jj. had een „middelmatige" kracht, d.w.z. minder dan een megaton. Een bom van een megaton, gewoonlijk een waterstof bom, heeft een kracht gelijk aan die van een miljoen ton TNT. By een kiloton bom is dit duizend ton TNT. Tsarapkin wacht nog op instructies Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zei, dat de tweede ontploffing met het oog op de korte tijd die is verstreken, niet kan worden beschouwd als Moskou's antwoord op het Brits-Amerikaan- se voorstel voor het staken van kernwapenproeven in de damp kring. Engeland en Amerika ach ten het voorstel nog van kracht, aldus de woordvoerder. In officiële Britse kringen zei men, dat de tweede ontploffing geen verras sing betekende, daar de aard van de eerste deed vermoeden, dat deze het begin van een serie proeven was. De Sowjet-Unie heeft overigens nog niets over de proeven meegedeeld. TUC sloot rode bond van elektriciens uit Het 8.250.000 leden tellende Britse vak verbond (TUC) heeft gisteren in Ports mouth besloten de vakbond van elektri ciens (ETU), waarin de communisten de leiding hebben, uit de organisatie te sto ten. De ETU, die 240.000 leden telt, was be schuldigd van vervalsingen bü verkie zingen in de vakbond. Een rechter van het hooggerechtshof had de beschuldi gingen onlangs echt bevonden. De alge mene raad van de TUC had de uitsto ting aan de afgevaardigdenvergadering van 183 vakbonden aanbevolen. Enigen van de communistische leiders van de ETU waren van de vervalsingen beschul digd. De duizend aanwezige afgevaardigden brachten stemmen uit namens de leden der vakbonden. De verhouding was 7.320.000 vóór uitstoting en 735.000 tegen. Er zijn in het verleden reeds kleine vakbonden uit de TUC gezet. Dit is ech ter de eerste maal sedert 93 jaar dat deze maatregel is genomen tegen een grote vakbond. (Elders in dit nummer schryft onze Londense correspondent over de achter gronden van deze affaire). Waarnemers op de conferentie v an niet-gebonden landen in Belgrado mer ken op, dat de Russische hervatting der kernproeven in het algemeen minder verontwaardiging onder de deelnemers heeft gewekt dan in het Westen, daar een aantal afgevaardigden de Russische proeven op één lijn stelt met de Franse. Een Russische zegsman in Belgrado zei naar aanleiding van de jongste kernproef: „De machtsverhouding in de wereld is veranderd. Wij zün niet meer bang van een machtspolitiek te worden beschuldigd. Op de politiek van macht antwoorden wü met een politiek van macht" Aanbod vervalt zaterdag De woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft gistermorgen verklaard, dat het Brits- Amerikaanse aanbod aan de Sowjet- Unie om de kernproeven in de atmosfeer te staken als de Russische regering het zelfde doet, om „voor de hand liggende redenen" als vervallen zal worden be schouwd, als de Russische regering het zaterdag a.s. nog niet heeft aanvaard. De woordvoerder wees erop, dat de Britse en Amerikaanse regeringen door het uitbrengen van hun aanbod zich be reid hebben getoond voortaan uitslui tend op eigen hulpmiddelen te vertrou wen voor de opsporing van proeven in de atmosfeer. Op de gistermiddag in Genève gehou den bijeenkomst van het kernwapen- overleg is besloten zaterdag weer te vergaderen. De afvaardigingen van Engeland en Amerika deden hiertoe het voorstel met het doel de Russische delegatie in staat te stellen haar in stemming te betuigen met het Brits- Amerikaanse voorstel om tot een algeheel verbod van kernproeven in de dampkring te komen. Het voorstel om zaterdag te vergade ren werd door de Amerikaanse delega tieleider Stelle gedaan, nadat hij de tekst van de gemeenschappelijke bood schap van president Kennedy en pre mier Macmillan had voorgelezen. Daar voor had Stelle verklaard, dat de V.S. „meer dan genoeg atoomwapens bezit ten voor het waarborgen van hun veilig heid en het beschermen van de vrye landen. De V.S. zullen niet te lijden hebben van de ongevoelige Russische handeling, die de hervatting van de kernwapenproeven is". I Nog geen commentaar De Russische afgevaardigde Tsjarapkin onthield zich van direct commentaar op het Brits-Amerikaanse voorstel voor een stopzetting van kernwapenproeven in de dampkring. Hy vermeldde alleen de verklaring van vorige week, dat de Russen de proeven zullen hervatten en de redenen hiervoor. Hy zei, dat dit alle Westelyke vragen beantwoordde, maar verklaarde later tegenover de Britse af gevaardigde, Sir Michael Wright, dat dit niet het definitieve antwoord op het beroep van Kennedy en Macmillan was. Tsarapkin wacht kennelijk nog op in structies uit Moskou. Sir Michael noemde tijdens de bijeen komst de Russische maatregelen van vorige week een cynische afwijzing van het gehele doel der besprekingen in Genève. Hy zei dat Engeland en de V.S. voort zullen gaan met erop aan te drin gen dat de Russische regering haar huidige „rampzalige" politiek herziet en een verdrag over verbod van kernwapen proeven tekent. „Indien onze stem niet voldoende is, zullen wy trachten hieraan de stem van de Algemene Vergadering der V.N. toe te voegen". 0 Slot pag. 2 Op grens Enschede-Oldenzaal Café - exploitant weigerde hun de toegang (Van onze correspondent) In de nacht van zondag op maandag heeft er op de grens van de gemeenten Enschede en Oldenzaal een ware veldslag gewoed tussen enkele tientallen agenten van de Oldenzaalse gemeentepolitie, 16 manschappen van de Kon. Marechaussee en 7 manschappen van de Enschedese gemeentepolitie, alsmede een groep van enkele tientallen Italianen en Spanjaarden. Er zijn rake klappen uitgedeeld. In het politiebureau te Oldenzaal staan thans nog een goede 20 fietsen en brommers, die de Italianen en Spanjaarden op het slagveld hebben achtergelaten. Aan deze massale vechtpartij zijn gewelddaden voorafgegaan in Oldenzaal, waar door een der leden van de Kon. Marechaussee in de Hofstraat zelfs een waarschuwingsschot moest worden gelost. De moeilykheden ontstonden nadat de exploitant van het Sint Jozef gebouw, waar ruim 50 Italianen reeds in de vesti bule van het gebouw stonden, de toegang weigerde. De Italianen namen deze wei gering niet zonder meer, waarp de ex ploitant de hulp van de politie inriep. Deze had overigens niet de minste moei te de Italianen uit de vestibule op straat te krijgen. Hier had zich een grote me nigte verzameld, belust op sensatie. Honderden mensen waren hier verza meld en veroorzaakten een verkeersop stopping. Wat later trokken de Italia nen naar hun stamcafé, maar op een gegeven moment kwamen zij naar bui ten met allerlei slagwapens, zoals bier flessen, poten van tuinstoelen en ander wapentuig, waardoor wanordelijkheden onvermijdelijk werden. In de Hofstraat kwam het tot een complete rel. Er werden ruiten van auto's en huizen in geslagen. Inmiddels hadden de Italianen hun landgenoten uit Enschede opgeroepen. Op de grens tuss ende beide gemeenten kwam het tot een treffen, waarby rake klappen werden uitgedeeld. De Italianen werden genoodzaakt een goed heenkomen te zoeken. Maandagmorgen is als gevolg van de gebeurtenissen door de Italia nen en Spanjaarden, die by de firma Gelderman te Oldenzaal werken, het werk neergelegd. De exploitant van het Sint Jozefgebouw deelde mede, dat het publiek niet van de Italianen is gediend. Als wij hier weer Italianen in de zaak krijgen, kunnen wy wel sluiten. De nette meisjes komen dan niet meer. In het z.g. /Wiener-café" te Enschede, een beken de uitgaansgelegenheid, die zeer druk door Duitsers wordt bezocht, hebben Ita lianen, die niet zijn vergezeld van een meisje, geen toegang. Internationalisering Britse olietanker ontploft Aan boord van een olietankboot, die in de Canadese haven Sarnia, in de provincie Ontario, naby een raffinade rij voor anker lag, heeft zich een ont ploffing voorgedaan. Alle brandweerbri gades in dit gebied hebben opdracht ge kregen zich naar de plaats van het on geluk te begeven. De in brand gevlogen tanker is de 2.060 ton metende Britse „Imperial Ha milton". De ontploffing schynt zich in de mid scheeps te hebben voorgedaan. Volgens de eerste berichten zijn vijf personen alle Canadezen gewond, van wie drie ernstig. Er zouden ook enkele do den zyn, doch de berichten hierover konden nog niet bevestigd worden. LAAT DE POLITIE MAAR ZORGEN! Acht kinderen van één tot tien jaar verschenen voor de deur van het bu reau van de kinderpolitie in Den Haag met een briefje van hun vader, waarin deze schreef, niet meer voor zijn kinde ren te kunnen zorgen. De politie moest ze maar opnemen, vond hij. De politie heeft ze nu inderdaad her en der onder gebracht. Het bleek, dat de moeder van het achttal, die al diverse malen haar gezin had verlaten in verband met huwelyks- moeilijkheden, ook nu weer was ver trokken. De man zag geen kans de ver zorging van de kinderen te behartigen en hulp kon hy daarvoor niet snel kry- gen. Op Prinsjesdag zal Prinses Mar griet voor het eerst officieel tegen woordig zijn bij het uitspreken van de troonrede. De 79-jarige schrijn werker C. J. van Gorcum heeft naar het voorbeeld van de drie bestaan de zetels naast de troonzetel een vierde vervaardigd. Gisteren is deze zetel in de Ridderzaal ge plaatst. Uittocht N.-Guiiiea blijft aanhouden In weerwil van de afkondiging van de noodvoorzieningen voor Nederlandse ambtenaren in dienst van het gouverne ment van Ned. Nieuw-Guinea bleef de opgaande lijn van boekingen gehand haafd by de K.P.M. voor het vertrek van de „Zuiderkruis" op 21 dezer. Van daag, de laatste boekingsdag, bleken dat er te Hollandia 230 en te Manokwari 119 zyn verricht. De afkondiging van de noodmaatregelen is enkele dagen oud doch slechts één familie heeft zich met het oog op de consequenties ervan laten afboeken. Het aantal passagiers voor het vertrek van de „Zuiderkruis" in december over treft reeds de huidige opgave hoewel daar nog wyzigingen in mogelijk zijn in verband met de uitvoering der byzon- dere voorzieningen. In ieder geval is gebleken dat de noodmaatregelen te laat zijn gekomen om de uittocht in sep tember tegen te houden. Het Braziliaanse Congres is in de afgelopen nacht opnieuw in zitting bijeen gekomen, nadat het vliegtuig voor de parlementaire commissie, die vice-president Goulart uit Porto Alegre had moeten afhalen, van de autoriteiten van het vliegveld van Brasilia geen toestemming kreeg te vertrekken. Het schijnt, dat er van de zijde van de Braziliaanse luchtmacht nog steeds verzet bestaat tegen de investituur van Goulart. Waarnemend president Mazzili heeft de drie „militaire ministers" met spoed naar Brasilia opgeroepen. Reis was gisteren al uitgesteld Vice-president Goulart had gistermid dag zijn reis naar Brasilia 24 uur uitge steld, zulks op verzoek van Mazzili en de voorzitter van de Senaat. De Moura Andrade. Dit werd gistermiddag bekend gemaakt. te Porto Alegre, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Rio de Gran de do Sul, waar Goulart sinds enkele dagen verblijft. Tot het uitstel was, volgens een com muniqué, besloten om het de federale regering mogelijk te maken, de aan komst van Goulart officieel te organi seren. Uit de aanhef van dit bericht blijkt echter, dat men de oorzaak moet zoeken in het voortduren van het ver zet der militaire ministers. Presidentschap nieuwe stijl Gisteren is in Rio de Janeiro de tekst bekend gemaakt van de door de Brazi liaanse Senaat aanvaarde grondwets- wyziging, waardoor de bevoegdheden van de president worden beperkt. Bepaald is dat Goulart tot 31 januari 1966 president zal zyn. Daarna zal in een volksstemming worden uitgemaakt of de volgende president door een nieuw parlement zal worden aangewezen, of dat hy rechtstreeks door het volk zal worden gekozen. Verder is bepaald dat het Congres, indien het meent dat het nieuwe stelsel moet worden gewyzigd, negen maanden vóór afloop van Goularts ambtstermijn een volksstemming kan uitschryven, om de mening van het volk hierover te pei len. De grondwetswyziging houdt een ver mindering in van de bevoegdheden van I de president. Er komt een minister-pre sident, die de voornaamste exponent wordt van de uitvoerende macht. De president zal regeren met een minister raad. De ministers worden door hem benoemd, doch het Congres moet de be noemingen goedkeuren. De minister raad wordt geleid door de premier, die verantwoordelyk zal zün voor de Bra ziliaanse buitenlandse politiek. Alle ministers zullen voor de rege- ringspolitiek tegenover het Congres ver antwoordelyk zijn. Zij kunnen, afzon derlijk of tezamen, door een door het Congres aanvaarde motie van wantrou wen tot aftreden worden gedwongen. Uit het Leidsch Dagblad van J 5 September 1861: Het schijnt, dat het paspoor- tenstelsel op zijn uiterste ligt. i Nadat onlangs de paspoorten i tussen Frankrijk, België en Ne- i derland zijn afgeschaft, moet nu i ook bij onze regering een aan- i zoek van Zweden ingekomen i zijn, om wederkerig de verplig- ting der paspoorten op te heffen Het valt niet te betwijfelen of 1 daaraan zal voldaan worden. Na. 1 de mogendheden, die nu het 1 voorbeeld gegeven hebben, zul- 1 len de andere zich wel binnen korter of langer tijd genoodzaakt zien te volgen. Ons nieuwe feuilleton M Heden beginnen wy met de pu- H blikatie van ons nieuwe vervolg- verhaal RUITEN ZES Dit boeiende en in levendige styl J g geschreven verhaal is van de hand H van mevrouw L. M. C. Byleveld— g Gelinck, van wie wij al eens H eerder te dezer plaatse een verhaal B publiceerden. ENIGE REGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt met tydelyk enige regen. Matige, aan de kust later vrij krachtige wind tussen zuid en west. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 SEPTEMBER Zon op: 5.59 uur; onder: 19.17 uur. Maan op: 2.07 uur; onder: 17.43 uur. Hoogwater te Katwyk te 0.52 en 13.27 uur. Laagwater te 8.49 en 21.13 uur. STRANDVERWACHTING (Van een weerkundig medewerker) Minder fraai strandweer. Morgen veel bewolking en tüdelijk enige regen. Toe nemende zuidwestelijke wind. Koel. Overdag 17 tot 19 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: achter koufront, dat morgen passeert stroomt uit het noord westen koelere lucht binnen. Dit nommei bestaat uit 12 pagina's Traangasbommen contra brandslang ELISABETH TAYLOR, wier ziekte van vorig jaar oorzaak was, dat de opnamen voor de mil joenen-film Cleopatramoesten worden gestaakt, is met haar man Eddie Fisher in Rome aangekomen, waar de opnamen voor deze film opnieuw beginnen zullen Volgens een mededeling van de West- berlynse politie hebben twee Ameri kaanse militairen, die vanmorgen vroeg tezamen patrouilleerden langs de grens tussen West- en Oost-Berlijn in de buurt van Neukölln, van traangasbommen ge bruik gemaakt, toen zy zonder dat daar toe enige duidelyke aanleiding toe be stond, door Oostberlijnse politiemannen met een brandslang werden natgespoten. De tweemanspatrouille, een officier en een soldaat, beantwoordde deze geste met enkele traangasbommen, waarop de Oostduitsers zich in een nabijgelegen gebouw terugtrokken. Dit was de eerste maal, dat Ameri kaanse militairen op deze wijze ingrepen. van Nieuw-Guinea (Van onze Haagse correspondent) Minister Luns. die vandaag naar New York vertrekt, zal daar vóór de opening der V.N.-Assemblee op 19 september na gaan op welke wyze een internationali satie met waarborgen voor zelfbeschik king zou kunnen worden bereikt. Naar verluidt, heeft minister Luns gistermiddag de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken voor de Tweede Ka mer ingelicht over mogelijkheden tot „internationalisering" van het beheer over Ned. Nieuw-Guinea. De regering overweegt een initiatief op de komende algemene vergadering van de V.N. Het is echter ook mogelijk, dat een dergelijk initiatief door bevriende mo gendheden genomen wordt. Hoofdzaak voor de Nederlandse regering is, dat het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's onaangetast blyft. In dit verband zou een garantie van de V.N. welkom zyn.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1