SOCIAAL-ECONOMISCH BELEID VAN MINISTER J. W. DE POUS Het Aalsmeerse Corso op weg naar Groningen Met vuur getracht sporen van een dubbele moord te doen verdwijnen Gezond contract, beheerst spel Kans voor Nasser tussen Indiase matiging en Tito s radicalisme Twee bejaarde broers dood in huis gevonden Opgericht 1 maart 1860 Maandag 4 september 1961 Derde blad no. 30443 Kabinet legt zich zelf beperkingen op (Van onze correspondent) De minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous is ervan overtuigd, dat de aanpak van het beleid door het huidige Kabinet meer zichtbaar zou zijn geworden, wanneer de conjuncturele ontwikkeling Diet zo uitbundig zou zijn geweest. De conjunctuur dwong tot het aanbrengen van restricties op maat regelen, die op zichzelf wenselijk waren. Deze mening bracht minister De Pous zaterdagmiddag te Zuid-Laren Daar voren in een rede, uitgesproken voor een gecombineerde vergade ring van de C.H.U.-afdelingen van de provincies Groningen, Friesland >n Drente. Voorts legde de heer De Pous er de nadruk op. dat men zich niet moet verkijken op de aard van de accentverschuivingen in het beleid. Men moet goed in het oog houden wat het betekent wanneer de over heid haar bemoeienis tot het strikt noodzakelijke wil beperken. Dat betekent namelijk niet, dat de overheid zich volledig terugtrekt. Het betekent wèl, dat de overheid meer aan anderen wil overlaten. Van die anderen mag dan echter worden verwacht, dat zij zich hun grotere verantwoordelijkheid volledig bewust zijn. Geen „almachtige staat" Minister De Pous, die sprak over het ociaal-economische beleid van de rege- •ing, ging by zyn betoog eigenlijk uit 'an het puntenaantal, dat de regering »ij het sociaal-economische kaartspel tril behalen. Zich bepalende op deze loeleinden, legde hij uit welke kaarten ie regering op tafel kan en moet leg- ;en en wanneer dit gedaan moet wor- ien. „Heel wat kritiek", zo zei de heer De ?ous, „gaat uit van de veronderstelling", lat de regering iedere ontwikkeling vol komen en tot alle details in de hand aeeft. Als er dan op enig punt iets ge- jeurt wat minder gewenst is, is men al ;auw geneigd daarvan de regering een rerwijt te maken. Men moet zich echter ïoeden voor een overspannen voorstel ing van de positie van de overheid in >ns maatschappelijk bestel. Juist omdat vij de „almachtige staat" afwijzen, mo len wy diezelfde staat niet aansprake- ijk stellen voor elk denkbaar déraille ment in welke meer of minder gedetail- eer sector van onze maatschappij dan )ok, „aldus de heer De Pous. Vijf troeven De vijf troefkaarten, die de regering in het sociaal-economische kaartspel wil iitspelen, zijn: l) een hoog peil van werkgelege- heid en het vermijden van werk loosheid l) een voldoende economische groei; een zo satbiel mogelijk prijsni veau. d.w.z. het voorkomen van inflatie; 1) een overschot op de goederen- en dienstenbalans met het buiten land om schulden aan het buiten land af te lossen, internationale hulp te verlenen en onze interna tionale financiële positie te ver sterken brede lagen van de bevolking te doen delen in de welvaartsstijging. Minister De Pous erkende, dat alle kabinetten, die na de oorlog zijn opge treden. hun beleid op deze doeleinden hebben gericht, maar hij voegde er meteen aan toe dat de lyn, welke tot 1959 werd gevolgd ter realisering van deze doeleinden, in sommige gevallen meer, in andere gevallen minder werd omgebogen. Het gaat er men weel het vooral om meer ruimte te maken foor de zelfwerkzaamheid en de verant woordelijkheid van de individuele bur gers en het georganiseerde bedrijfsleven. De heer De Pous toonde vervolgens aan hoe het thans met enkele hoofd punten staat. Werkloosheid: het beleid dient er enerzijds op gericht te zijn de werk loosheid (rond 30.000 man tegenover 1.500.000 werkenden) laag te houden, doch anderzijds de huidige byzondere spanningen op de arbeidsmarkt enigs eins te verminderen. Economische groei: gemiddeld was deze van '50 tot en met '59 4.6 per Jaar. In '60: 8 Voor '61 en '62 zal dit hoge cyfer echter niet gehandhaafd kunnen worden. Wil de gehele economie In evenwicht blijven, dan moet men thans zeer voorzichtig worden met de uitbreiding van de bestedingen. Investeringsaftrek: de regering heeft schokken willen voorkomen door tydig bij te sturen, t.w. door reeds in een vroegtijdig stadium de investeringsaf trek te verminderen. Een tijdelijke buitenwerkingstelling van de investeringsaftrek zou daaren tegen de groei tè sterk afremmen en een (ongewenst) onevenwichtig mani puleren met de investeringen bevorde ren. gehad dan mogelijk was op grond van de ontwikkeling van de produktiviteit. Een indicatie is het feit, dat het werk nemersaandeel in het totale nominale inkomen in '59 67,5 pCt bedroeg en in '60 68.3 pCt. Voor '61 kan een cijfer van 69.2 worden verwacht. Niet alleen is de in komensverdeling ten gunste van de werk nemers beinvloed, maar daarnevens wer den de nominale loonsverhogingen na genoeg niet door prijsstijgingen aange tast. Volgens minister De Pous zouden re sultaten niet bereikt zijn in een systeem van algemene loonronden, daar de er varing heeft geleerd, dat bij algemene loonronden in een aantrekkende con junctuur het aandeel van de werknemer achterblijft. De betekenis van het ge differentieerde loonbeleid is dan ook evi dent. Gewaakt moet er echter voor worden, dat in de top van de hoogconjunctuur tè sterke loonsverhogingen worden doorge voerd. Juist dan zyn namelijk prijsstij gingen moeilijk tegen te houden. Hoofdlijnen contra details Minister De Pous bracht zijn gehoor vervolgens onder de aandacht, dat de hoofdlijnen goed van de details onder scheiden moeten worden. Wanneer er immers aanmerkingen waren op zekere concrete maatregelen van de regering in zake het loon- en prijsbeleid, het wo- ningbeleid, het landbouwbeleid of het fiscale beleid, dan mag men niet voor bijzien aan het feit, dat het hier steeds ging om bepaalde onderdelen van het beleid, van hoeveel betekenis die onder delen op zichzelf voor de betrokkenen ook zijn. „Men krygt namelijk wel eens het ge voel", aldus minister De Pous, dat door sommigen de daden van het kabinet uitsluitend worden beoordeeld aan de hand van bepaalde, incidentele beslissin gen. Minister De Pous wilde de beteke nis van die maatregelen niet onderschat ten, maar vooral wilde hij er de nadruk op leggen dat bij de beoordeling van het beleid vooral van betekenis is of op de hoofdpunten resultaten zijn bereikt, die de toets van de kritiek kunnen door staan. „Juist als het 't land economisch goed gaat, rust op de overheid de plicht", zo verklaarde de bewindsman, beperkende maatregelen te nemen teneinde te voor komen dat de spanningen uitgroeien tot overspanning. Zou de overheid in dit op zicht nalatig zijn, dan wordt ons de re kening gepresenteerd in de vorm van overbesteding met de daarop noodzake lijk volgende bestedingsbeperking, an nex toeneming van werkloosheid, stag natie in de groei, e.d. Juist om deze ongewenste ontwikkeling te voorkomen, heeft het kabinet zichzelf beperkingen opgelegd door terughoudend te zijn met maatregelen, die als zodanig aantrekkelijk zyn. Vandaar dat het ka binet de loon- en prijsontwikkeling met grote nauwgezetheid volgt, vandaar dat de vrije woningbouw aan banden is ge legd, vandaar ook dat de belastingver laging is uitgesteld. Houdt men deze factoren bij de be oordeling van het sociaal-economische beleid voldoende in 't oog, zo meent mi nister De Pous, dan is er weinig plaats voor kritische geluiden, aldus spreker. De heer De Pous heeft een gezond con tract en het spel dat hij speelt is be heerst. Er is een grootser opgave denkbaar! „De mens heeft een grootser opgave dan meer te verdienen dan zijn buurman", aldus mi nister De Pous. Grotere wel vaart betekent grotere verant- ivoordelijkheid. dat wil zeggen meer verplichtingen tegenover de naaste. Dit geldt voor de bin nenlandse verhoudingen, dat geldt in het midden van de 20ste eeuw in versterkte mate voor de verhoudingen ten opzichte van het buitenland. De vraag rijst dan ook of de welvaartsverschillen steeds gro ter moeten worden. Is de zin van het leven voor de West-Euro peaan dat hij in rijkdom hoe langer hoe meer zal afsteken bij zijn internationale buurman in Azië of Afrika? Of zou het juist misschien de historische taak van de Westerse mens zijn om te tonen dat hij zijn plicht te genover de medemens, vooral ook de medemens in andere de len van de wereld verstaat en daarnaar handelt? Wij moeten ons extra inspan nen om juist daardoor hen meer te kunnen helpen, die deze hulp behoeven. Wanneer wij ons deze instelling meer eigen maken, zal het ons niet moeilijk vallen om - wanneer onze welvaart per jaar met 3 a 4% stijgt - daarvan een deel af te staan voor inter nationale hulpverlening. na ware triomftocht door Amsterdam Betalingsbalans: voor '61 wordt een overschot van ongeveer f 600 min. ver wacht tegenover een overschot van cir- :a f 1.800 min. in '59 en f 1.100 min. in '60. Tikt men echter thans op het glas, San noodzaakt de barometer ons nog wel niet om voor '62 de stormbal te hijsen, maar wij zouden er wel verstan dig aan doen regenjas en paraplu bij de hand te houden. Prijsstabiliteit: het is de vraag of in de naaste toekbmst de tegenwoordige be vredigende ontwikkeling (nagenoeg geen prijsstijgingen, behoudens die, veroor zaakt door vermindering van subsidies: melk en huren, plus A.O.W.) kan wor den gehandhaafd. Er zijn immers spanningen nu de lo nen sneller zijn gestegen dan de produk tiviteit. Het beleid blijft echter gericht op stabiele prijzen. De overheid zal dan ook streng optreden om prijsstijgingen te voorkomen of ongedaan te maken. De bewindsman gelooft echter dat een der gelijk beleid in samenhang met het montetaire en budgettaire beleid - de enige mogelijkheid vormt om een krui pende inflatie effectief te bestrijden. Delen welvaart: sedert het optreden van het huidige kabinet hebben de loon- trekkenden een belangrijk aandeel in de welvaartsstijging gehad. Globaal gespro ken, hebben de werknemers zelfs méér Als B. en W. van Rotterdam ermee akkoord gaan, zal de heer Henk Stam per 1 Januari 1962 worden benoemd tot di recteur van de stichting „Rotterdamse Muziekscholen". De heer Stam ls op het ogenblik directeur van de Zeeuwse Mu ziekschool te Middelburg. (Van onze Amsterdamse correspondent) Begunstigd door het mooiste zomer weer, dat men zich kan wensen, Heeft het bloemencorso van Aalsmeer zater dagmiddag zijn zegetocht door de hoofd stad gemaakt, waar volgens schatting van de politie ruim anderhalf miljoen mensen stonden opgesteld langs de route, om de twee kilometer lange sprookjes achtige stoet te bewonderen. Ondanks het personeelstekort van de Amsterdam se politie, dat afzetting langs de stra ten onmogelijk maakte, verliep de op tocht zo ordelijk, dat men na een paar uur rijden slechts enkele minuten op het tydschema achter was. Om kwart over vier begon op de Dam het défilé van de vierentwintig fraai versierde personen auto's en de tweeëntwintig kunstzinnig samengestelde en onder leiding van bloe misten o.a. uit Noordwijkerhout, Rijns burg, Oegstgeest en Hillegom opgebouw de praalwagens langs de eretribune, met de ruim vijfhonderd genodigden, o.w. de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, de minister van Verkeer en Wa terstaat, de heer H. A. Korthals, en de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marynen, met hun gezinsle den. Vele malen klaterde het applaus op, niet alleen voor de prachtige wagens, maar ook voor de begeleidende muziek korpsen uit Tuindorp-Oostzaan, de Am sterdamse buurt Wittenburg, Voiendam en van Schiphol (K.L.M.-harmonie). Terwijl de Haarlemse bloemenmeisjes, die met zes open auto's waren aange voerd, anjers uitreikten, gaf „stadsspreek- stalmeester" mr. P. J. Mijksenaar een toelichting op de vaak prachtige werk stukken, die voorbij schoven. Storm op terrasjes Terwijl het corso daarna zyn weg vervolgde naar het eindpunt in het Olympisch stadion, de honderdduizenden toeschouwers de terrasjes bestormden en het vervoerbedrijf probeerden de uren- lag lamgelegde tram en busdiensten te herstellen, waren de genodigden nog enkele uren bijeen in de met bloemen versierde grote zaal van de Koopmans beurs. waar Amsterdam en Aalsmeer ge- zamenlyk een ontvangst aanboden. De Haarlemse bloemenmeisjes kregen hier concurrentie van de in prachtige toilet ten gestoken M. G. -meisjes uit Gro ningen, die de burgemeesters van Am sterdam en Aalsmeer opnieuw een bloe menhulde brachten en Groninger koe ken uitdeelden. Hun komst hield ver- Minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft op de Dam in Am sterdam het jaarlijkse bloemencorso van Aalsmeer gadegeslagen. Een van de bloemenmeisjes bood hem bij zijn aankomst een corsage aan. band met het feit, dat een groot aan tal corsowagens morgen zullen mee werken a,an de feestelijkheden rond de M.G.-tentoonstelling in Groningen. In de mist Overigens dreigde het konvooi van elf praalwagens op weg naar de Marti- nistad zaterdagavond omstreeks elf uur vast te lopen in een dikke mist in de Beemster. De wagens waren om zes uur uit Amsterdam vertrokken, om via Pur- merend naar Alkmaar te gaan, als eer ste etappe van de lange reis naar Gro ningen. Dankzij de hulp van de Rijkspo litie, die de wagens escorteerde, bereikte men met een slakkegangetje Alkmaar. Het was toen reeds na middernacht. In totaal gaan er veertien naar het noorden. Van twee wagens zyn dupli caten gemaakt, die reeds vooruit gezon den waren en één komt op eigen gele genheid na. Duizenden Amsterdammers hebben zaterdagavond de elf wagens uit geleide gedaan, die via de brug over het Buiten-IJ op weg gingen naar Alkmaar. In Amsterdam-noord liep heel Nieu- wendam uit alsof de corsowagens spe ciaal voor de Nieuwendammers waren gekomen. De belangstelling bleef in Wa tergang en in Ilpendam, maar in Pur- merend was het al te duister geworden. Gunstig De secretaris van het corsocomité, de heer D. Alderden, zei ons, dat de mist het laatste deel van het transport wel wat heeft vertraagd, maar dat het. voch tige weer voor de bloemen byzonder gunstig is geweest. Ook gisteren was er niet teveel zon. Wanneer het van daag op de Afsluitdijk een beetje rustig weer zou zyn. zouden de ky- kers, die ongetwyfeld in Friesland en Groningen langs de weg zullen staan, tenminste nog van min of meer frisse bloemen kunnen genieten. De bloemen die thans op de praalwagens zitten, zullen vannacht worden verwisseld door verse. Vanmiddag zyn uit Aalsmeer vrachtauto's met honderd kubieke meter bloemen naar Groningen vertrokken. Tsjombe spreekt van komplot President Tsjombe van Katanga heeft zaterdag op een persconferentie in Eli- sabethstad de centrale Kongolese rege ring er van beschuldigd, dat zij samen zweert om hem te arresteren en wanor de in Katanga te zaaien. Volgens hem steunden de VN zyn vyanden door de buitenlandse adviseurs weg te sturen. Het doel van het in Leopoldstad gesmede komplot was, een einde te maken aan de onafhankelijkheid van Katanga. De vertegenwoordiger van de VN in Katanga, O'Brien, heeft zaterdag be kend gemaakt, dat 10.000 Katangezen een toevlucht in kampen van de VN hebben gezocht. Hy noemde de toestand zeer ernstig. In een onderhoud, dat hy met Tsjombe hierover had in tegenwoor digheid van afgevaardigden van de vluchtelingen, verklaarde de Katangese president dat hy de schuldigen zou la ten straffen. De vluchtelingen hadden echter geëist dat de mensen, die voor de massale vervolging van Katangezen verantwoor delijk waren zy noemden in dit verband de minister van Binnenlandse Zaken, Moenongo zouden worden af gezet. Hier ging Tsjombe echter niet op in. De vluchtelingen lieten hierop we ten, dat zy onder deze omstandigheden in de kampen van de VN zouden bljj- ven. De Ghanese brigade-generaal J. E. Michel, die zaterdag j.l. tot stafchef van de VN-strijdmacht in Kongo is be noemd, is zondagavond overleden aan de gevolgen van een vliegtuigongeluk, dat hij donderdag in Ghana heeft ge had. De conferentie in Belgrado Nehroe: „Al onze problemen bijkomstig, vergeleken bij gevaar van atoomoorlog (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) In de woordenvloed, die vrijwel onafgebroken uit de monden det hoge afgevaardigden rolt, beginnen zich, op de Belgradose conferentie der 24 niet aan een bloc gebonden staten, de hoofdstromingen af te tekenen. De linkervleugel, die in min of meer verdunde vorm de stel# lingen van de Sowjet-Unie aanhangt, vond zijn welsprekendste woord* voerder in Ghana's Nkroema. Die vleugel kreeg versterking in onwel* kome vorm in de rede van de Cubaanse president Dorticos, die eerdei de aandacht verdiende van een psychiater dan van een politfiek* conferentie. Zelfs president Soekarno legde zijn koptelefoon af bij d« blinde maniakale aanval op het Westen. Vermoedelijk twee punten in resolutie Vvel aanzienlijker steun kreeg de lin kervleugel van maarschalk Tito zelf. Tegenover de radicale coalitie staat een groep die geïnspireerd is door de magi strale rede, waarin premier Nehroe van India zaterdag probeerde de Belgradose conferentie met beide voeten op de grond te plaatsen. Nehroe's thema was: „Het kolonialisme is dood. Misschien doen de restanten ons nog pijn. Maar, kolonia lisme, imperialisme, racisme en alles waar deze conferentie zich graag mee wil bezig houden, verzinken in het niet bij de huidige oorlogsdreiging. Deze con ferentie heeft maar één werkelijke taak: alle inspanningen richten op het voor komen van een nucleaire catastrofe. Want als die komt, dan hoeft er niet meer gepraat te worden over al die on derwerpen, belangrijk misschien maar op dit ogenblik toch secondair". Nehroe's oproep kreeg min of meer openlijke steun van Birma, Nepal. Cey lon, Libanon, Irak, Tunesië, Ethiopië en Cambodja, hoewel vaak met enig voorbehoud. Misschien zyn er nog gema- JONGETJE TE HARDERWIJK OP OVERWEG GEDOOD Op de spoorwegovergang ln de Stads- dennenweg te Harderwyk, welke wordt beveiligd door halve slagbomen, zyn twee jongetjes door een trein gegrepen. Een van de twee, de 7-jarige R. Wilma, uit Harderwijk werd op slag gedood. De jongetjes zaten samen op een fietsje en hadden eerst de trein uit tegenoverge stelde richting laten passeren, waarna zij, terwyl de bomen nog waren geslo ten. de overweg opreden met genoemd noodlottig gevolg. De eveneens 7-jarige J. van Es uit Harderwyk is met een beenbreuk in het ziekenhuis opgenomen. Cholera in Indonesië Te Djakarta zyn berichten uit Pontia- nak ontvangen, welke erop duiden dat er cholera is uitgebroken in West-Borneo. West-Borneo grenst aan Brits-Bor- neo. waar thans cholera heerst. De In donesiërs zyn gewaarschuwd de grens tussen Brits-Borneo en de rest van het eiland niet te overschrijden. tigde zielen te winnen by de Marokka nen en de Cyprioten. Maar de coalitia, die zich niet met gedetailleerde klach- tenboek-resoluties wil bezighouden, kan evenmin de volledige zege behalen als de radicalen van links. Nehroe heeft dat geweten. Hy heeft zich slechts vergaand blootgesteld aan linkse hoon om de toon der resoluties te matigen, om een com promis te bereiken, waarin Nasser een beslissende stem zou kunnen hebben. Sterke positie voor Nasser De Arabieren zyn sterk vertegen woordigd, Nasser heeft dus een uitste kende positie in de commissie die he* eindcommuniqué moet redigeren. Dat communiqué, dat dinsdag verwacht kan worden, zal mogeiyk uit twee delen be staan. Het eerste zou Nehroe's dringende oproep bevatten tot de grote mogendhe den om hun geschillen door onderhan delingen op te lossen. Wat het brandend* ste geschil aangaat, Duitsland, schenen alle delegaties zich neer te willen leggen by de voorlopige deling van Duitsland. West-Berlyn zou wel een vrije stad moe ten blyven. Het tweede deel van het communiqué zou dan de vergaarbak-reso lutie moeten worden van de andere wensen, welke betrekking hebben op ont wapening, versterking van de V.N., ver oordeling van kolonialisme, samenwer king van internationale hulpprogram ma's en de aanvaarding van het be ginsel van vreedzame samenleving op basis van het beginsel van niet-inmen- ging. Kreunen en zuchten Naast de algemene aanbevelingen wa ren er een paar individuele opmerkin gen over acute kwesties, die de aan dacht verdienen: 1. Nehroe: aanvaarding der twee Duitslanden als een bestaand feit (een kreun van ontzetting by de Duitse jour nalisten), de VN moeten zich met de spanning tussen de blokken bemoeien. 2. Tito: geen inspectie zonder begin van ontwapening. De Sowjetrussische hervatting van de atoomproeven was misschien ongelukkig „getimed" maar veroorzaakt door de Franse proeven. Het Westen had van West-Duitsland geen militair bastion moeten maken (kreun van ontzetting op de Amerikaan se ambassade). 3. Nkroema: algemene volledige ont wapening, erkenning der beide Duits- landen, vredesverdrag met Duitsland, troika van assistenten voor de secreta ris-generaal van de V.N (kreun van verrukking by de Russen). 4. alle sprekers van het weekeinde Westelijk Nieuw-Guinea moet aan In donesië worden overgedragen (gelaten zuchten by de Nederlanders). SPRANG-KAPELLE IN REP EN ROER De anders zo rustige bevolking van Sprang-Capelle, een landelijk plaatsje ongeveer twintig kilometer ten westen van 's Hertogenbosch, is in rep en roer sinds zaterdag de gruwelijke dubbele moord op de gebroeders Van Zeist werd ont dekt. De wildste geruchten doen de ronde in de kleine Brabantse gemeenschap. Ge ruchten over een familievete. Geruchten over ruzie in de familie over het kopen van vee en een erfenis. Geruchten.... Mr. A. W. baron van Imhoff, die als of ficier van Justitie in Den Bosch het on derzoek leidt, zegt, dat hy nog geen aan wijzingen in die richting heeft kunnen vinden. Intussen gaan wel de verheren van dorpsbewoners door. Want ook bij arrestaties, die elders in het land werd verricht en die aanvan kelijk enige opheldering leken te geven kon geen verband met het tragische ge beuren te Sprang-Capelle worden ge legd, dat bijzonder huiveringwekkend wordt door het feit, dat de dader(s) heeft (hebben) door middel van brand stichting de sporen van hun misdaad te doen verdwijnen. De trieste ontdekking werd zaterdag ochtend gedaan. De heer. D. Oversteeg, die in dienst is van de melkfabriek „De Toekomst" in Sprang-Capelle, vond de melkbussen niet, die altyd 's morgens langs de weg staan. Hy ging eens kyken en zag dat de luiken nog dicht waren voor de ramen van het wat achteraf ge legen boerderijtje van de gebroeders Van Zeist. Samen met een in de buurt wo nende slager waarschuwde hy mevrouw De Rooy, de nicht van de in de boerdery wonende broers. De vrouw kon vrjj eenvoudig door de achterdeur te forceren het huis binnen komen, waar zij haar beide broer? ver moord aantrof, de één in de gang. de ander in de kamer. De oudste Anthonie (74) lag gewurgd in de gang. "'uama heeft hy nog een klap met een zwaar voorwerp op het hoofd gekregen. Zyn broer Hendrik (72) werd in de huiska mer vermoord. Hy heeft eerst een hevige slag met een vuist op de mond gekregen. Alle tanden werden uit de mond gesla gen. Daarna werd ook hem een slag met een zwaar voorwerp toegebracht, ver moedelijk een zware scherp gerande platte ijzeren hamer of een schoen met een z.g. hoefijzerafzetting. Voor zover men totnutoe heeft kunnen nagaan wordt er alleen een portefeuille vermist uit de boerdery, waarin zater dagochtend de broers Van Zeist ver moord werden aangetroffen. Merkwaar dig genoeg bleven de twee geldkistjes, die in huis waren en waarvan er een 5000 gulden bevatte, onaangeroerd. Het tydstip van de moorden heeft men vrij nauwkeurig kunnen vaststellen. De broers hadden de gewoonte 's avonds om negen uur een bord pap te eten. De pap werd echter onaangeroerd op de kachel aangetroffen. Hieruit en uit het feit, dat de beide broers nog volledig gekleed waren, heeft men afgeleid, dat de gru- welyke misdaad in de vooravond moet zyn gepleegd. Er zijn geen sporen van een gevecht gevonden. Alles in de wo ning was ordelijk en op zijn plaats. Uit al deze gegevens meent de politie de conclusie te kunnen trekken, dat de dader of de daders direct na het bedry- ven van de moord gevlucht zyn. Een half verkoolde krant, die in de bedstee is gevonden, wRst er echter op, dat ondanks de haast een poging is ge daan door brandstichting de sporen van geweldpleging te doen verdwynen. Het is huiveringwekkend! Onmiddellijk is het terrein, waarop het aan een zyweggetje liggende boer- derytje van de gebroeders Van Zeist staat, geheel afgezet. Het voorwerp, waarmede de slagen zyn toegebracht, heeft men echter niet kunnen vinden. Patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust van het Gerechtelyk Laboratorium te Den Haag heeft sectie gepleegd op de stoffelyke overschotten. gezocht moet (en) worden in de dorps gemeenschap wordt niet uitgesloten. Tot gisteravond laat zyn mensen aan de tand gevoeld. Onderzoek Intussen zoekt de politie intensief naar de dader(s). En het dorpje gonst van de geruchten. Over familievete! Over ruzie tussen de broers en de familie over ver koop van vee en een erfenis! „Dat is vol komen nieuw voor my", zei baron Van Imhoff, toen persvertegenwoordigers hem vroegen naar deze mogelykheid. Maar de mogelykheid, dat de dader (s) Desondanks wordt geen inlichting, die men van buitenaf krygt, verwaarloosd. Zo werd er in Rhenen een Duitser aan gehouden, van wie men aanvankelijk dacht, dat hy iets te maken had met de gruwelyke moord te Sprang-Capelle. Op de treeplank van zyn auto bevond zich een bloederige afdruk van een hak. De man is overgebracht naar Den Bosch. Hy had nog een metgezel, maar die is ontkomen, toen de politie by een Rhe- nens hotel een onderzoek ging instellen. De hotelhouder had de politie nameiyk gewaarschuwd, omdat de twee mannen zich vreemd gedroegen. Zo betaalden zy onder meer de rekening met veel klein geld. Verdwenen Vermoedeiyk heeft de jongste van de twee iets gemerkt van de witgeschilderde politieauto. Hy wandelde de ontbytzaal uit en vroeg de weg naar het toilet. Hy is verdwenen door een achterdeur. Zyn niets vermoedende metgezel werd rustig gearresteerd. Op hem werden drie pas poorten en een rybewys, steeds op een andere naam, gevonden. Hy beweerde de dag tevoren met zyn reisgenoot te heb ben kennis gemaakt en van hem al de papieren te hebben gevonden. Van de in de auto gevonden grote hoeveelheid le vensmiddelen, afkomstig van diefstal in Den Bosch zei hy niets af te weten. Intussen was de politie onmiddeliyk achter de vluchteling aangegaan, die was verdwenen in de bossen. De gehele avond zocht de politie. Ook een speur hond werd ingeschakeld. Men heeft echter geen spoor meer kunnen vinden van de man. Of de beide mannen iets te maken hebben met de moord te Sprang-Capelle is echter nog niet vastgesteld. Hoewel men de mogelykheid niet wil uitschake len, wordt het niet waarschijnlyk geacht. Ook wordt onderzocht of een in Weert aangehouden psychopaat iets met het Sprangse drama uitstaande kan hebben. De man maakte ruzie by een patates frites kraam. Hoewel hy weigerde te ver tellen, wie hy was, kwam vast te staan, dat hy afkomstig was uit Amsterdam en vandaar vrydag liftend naar Weert was getrokken. Op de revers van de Jas van de 20-jarige jongeman werden bloedspo ren aangetroffen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9