Daliliatentooiistelling Treslong gekenmerkt door vele primeurs SKELTERBAAN IN BODEGRAVEN WORDT DRASTISCH VERBETERD Ruim 250 nieuwe rassen worden ieder jaar weer opgeplant Seizoen op 23 september geopend met internationale wedstrijden MAANDAG 4 SEPTEMBER 1961 (Van een speciale medewerker) Bijna 250 nieuwe dahliarassen worden jaarlijks op de proeftuin van de Nederlandse Dahliavereniging ter beoordeling opgeplant. Ieder jaar is het hoogtepunt van deze beoordeling de speciale dahliakeuringdie dit afgelopen weekeinde in Treslong te Hillegom werd gehouden. Duizen den komen kijken naar de glorie van de late zomer en herfst: de dahlia. Een plantensoort met schijnbaar oneindige mogelijkheden. In Treslong ziet men bloemetjes van hooguit twee centimeter doorsnede en giganten, die gemakkelijk de dertig centimeter halen. Daartussen liggen de won derlijkste variaties en oneindige kleurschakeringen. Het organiseren van zo'n tentoonstel ling is nogal riskant, want deze zomer is nu niet zo geweest, dat de dahlia's ln onuitputtelijke bloemenweelde bloeien, zoals ze dat in een goede zomer wel kunnen. Het was aan de tentoonstelling wel te zien, dat de kwekers met veel moeite en zorg hun bloemen kregen. Tenminste de vaklieden zagen dat. De liefhebbers van bloemen en kleuren heb ben toch wel kunnen zwelgen. Men kan de kleuren nauwelijks be schrijven. Een bloem als de veel getoon de Orly bijvoorbeeld heeft een zalmach tige tint, die in het midden overgaat in geel. Uitgesproken eenkleurige bloemen als Scarlet Beau een machtig impone rend rood, waar de zon nog in ïykt te zitten, zijn de eenvoudigste opgaven. Er zijn ook prachtige zuiver witte, fel gele bloemen, volmaakt rond. Zelfs als elk blaadje gespleten is als een slangentong of als ze, zoals by chrysanthen zich met de ronde lijn meebuigen. De bloembinder Cock Veldhuis uit Hillegom leverde een oplossing voor bezitters van heel kleine tuintjes. Hij zette een plastic „zwembad" neer, dat een blauwe kleur heeft, bouwde er stenen om en plantte aan de ene kant de diep rode Texas City en aan de andere de zalmkleurige met purper gemengde Michigan. Een paar groene bladeren zorgden verder voor een goede overgang naar het lichte blauw van het „zwembad". Deze tentoonstellingen, zoals gebrui kelijk een tuin in een zaal, zijn ook de monstraties van het gebruik van dahlia's Prachtig rode, witte, gele en natuurlijk al weer een mengsel van kleuren in de kleinste dahliasoorten. De z.g. Topmlx doen het uitstekend in een border of bij een vijvertje. Ze vragen weinig ruimte en geven veel bloemen en kleur. Deze kleine dahliaatjes mogen zich in de belangstelling van velen verheugen. Iets minder misschien vallen de ane- moonbloemige in de smaak. Deze heb ben een krans van vlakke blaadjes, maar in het hart staan ontelbare anders, meestal lichter gekleurde buisjes, zoals bijvoorbeeld in Slemen Doornbos, waarin het lila en wit overheerst. Wat simpeler zyn de halskraagdahlia's, die echter soms zeer felle kleuren in 'n bloem hebben. Het lijkt wel of de zomer nog even 'n jubel van kleuren en bloemen wil bren gen met de dahlia's. De zgn. Mignons geven een tapijt van bloemen. De mooiste daarin vonden wij de fijn rode, met prachtig geel hart, de Nelly Geer- lings. En wie dahlia's in huis en in de tuin wil hebben neme de prachtige pompons. Dit zijn eigenlijk de enige goed houdbare snijdahlia's. In Hillegom stond nog de AGENT DOOR STROPERS ONTWAPEND Na felle worsteling Twee stropers hebben zaterdagmiddag een agent van de Rotterdamse gemeente politie ontwapend tUdens een felle wor steling op een stuk opgespoten land tus sen de Eemhaven en de Waalhaven. De agent trof de mannen verdekt op gesteld aan, beide met een buks. Zy gin gen bij zyn komst op de vlucht, maar na een wilde vlucht werd een van hen toch gegrepen. By de worsteling, die daarop volgde, keerde ook de andere terug. Hy haalde het politiepistool uit de holster en trok e/ de houder met patronen uit. Het pistool werd een eindje verder wegge gooid. De Rotterdamse politie is echter beter bewapend dan de stropers hadden ver ondersteld: de agent, inmiddels aan zyn lot overgelaten, had nog een reserve houder met patronen by zich en loste, toen hy het pistool had teruggevonden, zes waarschuwingsschoten. Zonder re sultaat. Later op de middag ls de gehele om geving afgezocht met radiowagens en speurhonden, maar de stropers bleven onvindbaar. oude donkerrode Kochelsee, de veel jon gere Magnificat, de grote gele Deepest Yellow van Dahlia-Maarse, Toxy, de pryswinnaar in deze klasse was de heer Th. G. Lammerse. En verder prachtige gemengde bloemstukjes. Liefhebbers- en vaklieden-binders hebben overigens wel laten zien, hoe fyn het werken is met deze pompondahlia's in bloemstukjes. Er zitten zeer sprekende kleuren in en niets leidt de aandacht van die kleuren af. De vorm is rond, de blaadjes zyn rond, de bloem is zelfs een beetje styf van rondheid. Nieuwigheden Zeer vele van de bloemen, die in het gebouw stonden (de tentoonstelling sloot zondagavond) kan men nog in de tuin van Treslong zien. Er is geen ras ouder dan drie jaar. Het zijn dus wel nieuwig heden. De beste dahlia van het jaar, de decoratieve Royal Sceptre, vindt men ook ln deze tuin, waaraan men beslist een bezoek moet brengen. Vooral ook voor liefhebbers van begonia's. De heren organisatoren hebben de voor zitter van de afdeling Bennebroek van de Kon. My voor Tuinbouw en Plant kunde, de heer J. Byl van Duyvenbode, een inleiding laten houden, die over de voortdurende verandering en verbete ring in de natuur ging. De voorzitter van de Nederlandse Dahlia Vereniging, de heer P. Dekker, wees erop, dat deze veranderingen er ieder jaar zyn, maar dat er ondanks de enorme variatie van vormen en kleuren toch nog wel werk is voor de kwekers, handelaren en liefheb bers. Men zal moeten trachten de houd baarheid van de bloemen te verhogen. De kwaliteit van de stengels kan nog beter worden en de resistentie tegen ziekten is een nog braakliggend terrein. De uitvoer van de dahlia's is dankzU de vakkennis van de kwekers, de steun van het wetenschappeiyk onderzoek en de keuringsdiensten, van drie tot vier mil joen gulden gestegen. De voorzitter van de Koninkiyke Maatschappy, jhr. mr, J. M. E. von Fi- senne, die de tentoonstelling opende wees op het nut van de ruimere vrye- tydsbesteding, waarby het kweken van dahlia's een goede steun kan zyn. De Jury was van oordeel, dat de fir ma K. Maarse Dzn uit Aalsmeer de mooiste Inzending had verzorgd. Scholier stak vrouw met dolkmes (Van onze correspondent) Een 13-jarige scholier uit Roermond heeft gisteravond de 49-jarige ongehuw de winkelierster Elly Verstegen, die op de Schuitenberg te Roermond een siga renzaak drijft, met een dolk neergesto ken. Haar 70-jarige moeder werd door de jongeman met de vuist tegen de grond geslagen. Beide vrouwen zyn op genomen in het Sint-Laurentluszieken- huis te Roermond. Zy verkeren niet in levensgevaar. De scholier is voortvluch tig. De Jongen belde gisteravond by de si garenzaak aan en vertelde de dames Verstegen dat hy een kistje sigaren kwam kopen voor zyn grootvader. De dames, die de Jongen wel kenden zyn ouders hebben ln dezelfde straat een fi liaal van een stomerij vonden dit vreemd, omdat zy wisten dat de Jonge man geen grootvader meer had. althans voorzover hun bekend was. Tydens een woordenwisseling die hierover ontstond, haalde de jongen plotseling een dolk te voorschijn en stak de 49-jarige mejuf frouw E. Verstegen hiermee in de rug, enkele centimeters onder de nekwervels. Bloedend viel de vrouw op de grond. Daarop keerde de Jongen zich tegen de bejaarde moeder en sloeg deze tegen de grond. De dames, die beiden nog bij ken nis waren, begonnen te gillen en de Jon gen sloeg op de vlucht. Buren, die op het hulpgeroep van de vrouwen waren afge komen. zagen de jongen nog juist de straat uitrennen. Naar de politie mee deelde, is de Jongen tien dagen geleden van huis weggelopen. Na verloop van enkele dagen was hy in de nacht naar huls teruggekeerd en had hij uit de win kellade by zyn ouders een bedrae van circa f. 500,— weggenomen. Deze deden daarop aangifte by de politie. De politie verspreidde een verzoek tot opsporing, dat echter geen resultaat opleverde. Naar de recherche aanneemt is de Jon gen vermoedeiyk van plan geweest de dames Verstegen te beroven. Het feit dat zy thuis waren, heeft hem waarschijniyk verrast. SMALDEEL V NAAR HET CARAÏBISCHE GEBIED Smaldeel V zal zich van 15 januari tot begin april in het Caraibische gebied en omgeving bevinden. Er zullen oefeningen met marine-eenheden op de Ned. Antil len worden gehouden. Het smaldeel zou ook worden ingeschakeld by het bezoek, dat Prinses Irene voornemens is aan Suriname en de Ned. Antillen te bren gen. De minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marijnen heeft zaterdag het honderd hectaren grote tuin- dersgebied Sloten aan de west grens van Amsterdam geopend, waar door de stadsuitbreiding ver dreven tuinders nieuwe bedrijven toegewezen hebben gekregen. Hij liet zijn echtgenote een stukje proe ven van een prachtige komkommer, die hem als produkt van het gebied werd aangeboden. Het zal de vele skelterliefhebbers in ons land ongetwijfeld goed doen te vernemen, dat er op skeltergebied ook in Bodegraven weer leven in de brouwerij is gekomen. Niet dat de kleine nijdige motoren weer over Nederlands eerste skelterbaan knetteren. Zover is het nog niet. Dat zal weer gebeuren op zaterdag 23 september en natuurlijk enkele dagen daarvoor als de geheel gereconstrueerde baan in ,,De Kuil" weer voor deze nieuwe sport is vrijgegeven. De praktyk heeft in Bodegraven nameiyk geleerd, dat de vorig Jaar zo enthousiast geopende eerste Nederlandse skelterbaan te klein is voor de steeds sneller wordende motoren. Aanvankelijk had men gedacht, dat de skeltersport alleen een behendigheidssport zou bin - ven, waarvoor een baan nodig was die veel moeiiyke bochten moest hebben. Voldoet niet meer Naarmate de bouwers van de skelters echter met snellere en krachtigere motoren op de markt komen wijzigt zich dit standpunt steeds meer. Vandaar, dat de baan in Bodegraven niet meer vol doet en ook al door de moeilijkheden die er begin van dit jaar rezen rond de opening van het skelterseizoen, raakte de Bodegraafse baan wat in het vergeet boek. Een nieuwe skelterclub is er inmiddels in geslaagd de skeltersport ook in Bode graven weer nieuw leven in te blazen. Er wordt thans hard aan de baan gewerkt, die in de eerste plaats verbreed wordt tot 5.50 meter en een totale lengte heeft gekregen van 303 meter. De hope loos liggende bochten ln het midden en aan de uiteinden van de baan zyn er eveneens uitgehaald, waardoor meer rechtere stukken zyn verkregen wat dus de snelheid ten goede komt. Hiervoor ls de z.g. „pits" op het middenterrein ver dwenen. Aan de zyde van het zwembad wordt bovendien een clubhuls gebouwd met een oppervlakte van 15 by 7 meter. Met de gehele reconstructie is een be drag van rond f. 10.000 gemoeid. Internationaal Zaterdag 23 september a.s. zal de nieuwe baan met internationale wed strijden in gebruik worden genomen. Aan deze races zullen naast Nederlan ders ook Amerikanen, Beigen, Duitsers en Fransen deelnemen. Het beheer van de baan is in handen van de stichting „Bodegraafse Evene menten" waarvan de heer J. E. Denisse voorzitter en de heer J. Martens tweede voorzitter ls. Deze stichting heeft de organisatie van wedstrijden en de trai ning weer overgedragen aan de skelter club Bodegraven, waarvoor de belang stelling vanuit geheel West-Nederland byzonder groot is. Dageiyks bereiken het bestuur aanvragen voor het lid maatschap. Landingsbanen van hoofdstad Brasilia geblokkeerd De tien dagen oude politieke crisis in Brazilië is vandaag ln een kritiek sta dium gekomen na het bericht dat de luchtmacht de landingsbanen van het vliegveld van de nieuwe hoofdstad Bra silia heeft geblokkeerd om de aankomst van vice-president Joao Goulart voor zfjn installatie als president te verhinde- Volgens een radiobericht uit Brazilië dat ln Montevideo (Uruguay) ls opge vangen. kondigde Goulart zondagavond laat aan, dat hij „binnen enige uren" uit Porto Alegre (Rio Grande do Sul) naar het 1600 km noordelijker gelegen Brasilia zou vliegen. Eerder was bericht, dat vice-president Goulart toegestemd zou hebben in het besluit van het parlement hem welis waar als president te aanvaarden maar met beperkte macht. De eigenlijke macht zou in handen van een minister president komen te liggen. Een desbe treffend besluit is door de Senaat met 47 tegen vyf stemmen aangenomen. Atloela en Gizenga in Belgrado De Kongolese minister-president, Adoela. is vergezeld van vice-premier Gizenga vandaag aan het hoofd van een Kongolese delegatie in Belgrado aangekomen om aan de conferentie van niet-gebonden landen deel te nemen. Ook de Kongolese minister van Buiten landse Zaken Justin Bomboko maakt deel uit van de delegatie. Door de komst der Kongolese delega tie is het aantal aan de conferentie in Belgrado deelnemende landen gestegen tot vijfentwintig. Dillon: voorrang aan Latijns-Anierika De Amerikaanse minister van Finan ciën, Douglas Dillon, heeft zondag in een televisie-uitzending, waarin de kortgele den in Uruquay gehouden conferentie van het Verbond voor Vooruitgang werd behandeld, verklaard dat de V.3. meer belang hechten aan de economische vooruitgang van Latyns-Amerika, dan aan die van welk ander gebied ook ter wereld. „Wy geven een daadwerkelijke voor rang aan onze vrienden in Latyns-Ame- rika", aldus minister Dillon. Russisch dreigement tegen Griekenland De Sowjet-Unie heeft gedreigd dat zy tegen Griekenland, tenzij dit land zich uit de NAVO-oefenlng „Medshlp Convoy", die tussen 14 en 27 september in het oos telijk deel van de Middellandse Zee zal worden gehouden, terugtrekt, „vergel dingsmaatregelen" zal nemen. Dit wordt gezegd in „Sowjet Nieuws", een door de Sowjetrusstische ambassade in Athene uitgegeven officieel bulletin. Volgens dit bulletin heeft de Sowjet- russische zaakgelastigde Salnove bU de Griekse waarnemend minister van Bui tenlandse Zaken. Constantine Tstsos, een formeel protest ingediend. „Mili taire oefeningen in de nabijheid van de grenzen van de socialistische landen kunnen slechts als vyandlg krachtver toon worden beschouwd. De Sowjet-Unie en de andere socialistische landen zullen gedwongen zyn de door deze omstandig heden genoodzaakte vergeldingsmaatre gelen te nemen. De Sowjet-Unie hoopt dat de Griekse regering geen gebeurte nissen zal toestaan die de oorzaak van ongewenste gevolgen voor de zaak van de vrede in de Balkan zullen hebben", al dus het bulletin. De oefening „Medshlp Convoy" omvat onder meer landingen van de Ameri kaanse Zesde Vloot ln Turks Tracie, niet ver van de Bulgaarse grens, waaraan ook Griekse troepen zullen deelnemen. ZWARE gevechten in ZUID-VIETNAM Volgens gezaghebbende kringen Saigon zijn in centraal Zuid-Vletnam hevige gevechten gaande tussen guerrilla's en regeringsstnjdkrachten om net bezit van twee strategische punten. De laatst ont vangen berichten zouden erop wyzen, dat de regeringstroepen de post Poko hebben heroverd, doch dat het andere punt, Dakha, nog in handen der opstan delingen zou zyn. By de gevechten zouden ongeveer hon derd communisten zyn gedood, terwyl de verliezen aan de kant der regerings troepen meer dan dertig doden zouden bedragen. Enorme drukte op de weg spitst zich toe op Utrechts rotonde (Van onze Utrechtse correspondent) Het verkeersrotonde Ouderyn nabij Utrecht, waar de rykswegen uit Den Bosch, Arnhem. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag kruisen, heeft gisteren zo veel verkeer te verwerken eekregen, dat langdurige opstoppingen niet uibleven. Uniek was volgens de Utrechtse politie de grote toevloed van auto's uit de rich ting Den Bosch, iets waar men zelfs op drukke paas- en pinksterdagen gewoon- lyk geen last van heeft. De oorzaak van de enorme drukte is gelegen in een voor het verkeer nogal ongelukkige samenloop van omstandighe den: autoraces in Zandvoort, Firato ln Amsterdam, veel (vooral Duits) verkeer naar de kust en naar de bossen door het mooie weer. De grote vloed van auto mobilisten van en naar het zuiden is verklaard door het bloemencorso in Zun- dert. En zaterdag kwam daar nog eventjes het Aalsmeerse corso by. Het verkeer op de ryksweg van Am sterdam naar Utrecht, heeft gisteravond tegen half acht een stilstaande file op geleverd van Maarsseo tot Ouderyn, een afstand van ongeveer 4 kilometer! De stoplichten op het verkeersplein, die geregeld worden uit het hoofdbureau van politie in Utrecht, waren op een gege ven ogenblik by na niet meer aan te pas sen aan de eisen van het verkeer, n- specteur Th. J. de Vries, die op Ouderyn het commando voerde, had alle scha kelschema's al laten proberen maar niets hielp. Tenslotte leidde de politie het verkeer waar dat kon met de hand door de rode lichten, om beweging in de vastgelopen massa automobilisten te krygen. Er zyn enkele kettingbotsingen ge weest, veel materiële schade, gelukkig weinig persooniyk letsel. Er was in de omgeving van Utrecht slechts één ge wonde. „ROMME-INSTITUUT TE BAARN Woorden van hulde De naam van het te Baarn gevestigde vormingsinstituut van de K.V.P. is on langs veranderd in „Romme-Instituut". Tydens een zaterdagmiddag ln het in stituut gehouden plechtigheid is de naamsverandering officieel een feit ge worden. Dit geschiedde tijdens een druk bezochte vergadering van het partijbestuur, waarby prof. mr. C. Romme aanwezig was. De party voorzit tor, mr. H. van Doorn, merkte o.a. op. dat drie dingen vooral zijn opgevallen ln Romme's optreden in het Nederlandse politieke leven. Aller eerst de wyze. waarop prof. Romme politiek heeft bedreven, niet als „spel", maar als kunst". Vervolgens heeft hy laten zien wat eigeniyk is beleid te voeren en beleid te beoordelen. Tenslotte ls prof. Romme niet in de eerste plaats geweest „de man in de katholieke politiek", maar de „katholiek in de politiek". „Dat voorbeeld", aldus mr. van oom", stemt tot grote dankbaarheid". Hij scehtste prof. Romme als onbaat zuchtig. offers brengend en steeds wij zend op de betekenis van de christelijke waarden. Voor dit alles zyn wy ontz&g- lyk dankbaar jegens prof. Romme en üe zynen". De partyvoorzitter zelde, dat dit alles het partybestuur heeft geleld tot de beslissing om het vormingsinstituut van de party de naam van prof. Rom me te geven, om op die wyze vast te stellen van hoe grote betekenis zUn po litiek is geweest voor het Nederlandse volk en de Katholieke Volkspartij. Mr. van Doorn deelde tenslotte mee, dat besloten is het portret van prof. Romme te doen schilderen en dit een plaats te geven in het Instituut. De drectwur van het instituut, de heer W. Peters, heeft vervolgens in een re.de o.m. te kennen gegeven, dat het een eer voor het instiuut is de naam van prof. Romme te mogen voeren, hetgeen mede een grote verantwoorde lijkheid meebrengt. Prof. mr. P. Romme sprak hierop woorden van dank De plechtigheid werd besloten met een lunch, waaraan de nieuwe fractie voorzitter van de K.V.P. ln de Tweede Kamer. dr. W. de Kort, zyn „eerste officiële rede in het openbaar" hield. Hy prees daarin de vriendschap en de zelfverloochening van prof. Romme. Slachtoffer aanrijding in Leiden overleden De 19-jarige timmerman Hans van der Togt. die vorige week maandag op het kruispunt Koninginneweg/Haven- Straat werd aangereden door een auto bus. is zaterdagmiddag in het Acade misch Ziekenhuis te Lelden overleden, zonder na het ongeval nog by kennis te zijn geweest.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5