IA rsena [IEUWE STUDENTENGENERATIE V DE PIETERSKERK BEGROET Vrijheid berust op plicht tot naleven verantwoordelijkheid Leidse volkstuinders hopen nog steeds op „eigen''' tuingrond Oostduitsers vluchten nu naar Beieren gericht 1 maart 1860 Maandag 4 september 1961 Tweede blad no. 30443 MNEmsl irara, Nws. L0 De 9.40 3ram >rgel- en indb. *i3.25'oals laatste jaren gebruikelijk was, kwamen ook hedenochtend omr.ir zeer vele aankomende studenten in de Pieterskerk bijeen, waar lanoÜbij de aanvang van de „eerstejaarsdagen" werden begroet namens ^ofjstudentenfaculteiten en door de rector-magnificus. In toespraken is.sdrden zij gewezen op verschillende aspecten van de studie en het metlent zijn, die niet zo duidelijk op de voorgrond treden in de officiële Actieprogramma's en de voorlichting in een vroeger stadium. Vooral rd daarbij gewezen op de karaktervormende aspecten van een har- Mor_tiische academische studie, en op de mogelijkheden maar ook de s.i&ilijkheden van de vrijheid, die de student volgens traditie aan de Jo^derlandse Universitaire instellingen geniet, en op de verantwoorde- roufteden waarvan de student zich bewust moet zijn. klok! kortdurend contact is broodnodig tuin- 13.0< inws.i 14.20 wen. Irara 17.00 zing"; voorzitter van de Vergadering van 'sche Studenten Faculteiten, de heer ïltz :5cheltema, juichte als eerste spreker arys.-ecente naamsverandering van hoger Wetenschappelijk onderwijs toe, om- g hierin beter tot uitdrukking komt NWS' universitair onderwijs niet in gra- '»1 maar in wezenlijk opzicht verschilt het voorgaande onderwijs. In de 20.00(oltüd ging het om verzamelen van Peel*sn, doch aan de Universiteit om het van wetenschappelijk denken, deel- en aan het denkproces van de we- __chap. Feitenkennis is daarbij meer Nws.del dan doel, want deze vorming ver- djes. kritische zelfstandige verdieping in s'ng-problemen. ''.•jjSjudie in Leiden betekent echter meer lo 30 dat- Het betekent ook opgenomen te Ken den in de gemeenschap van de Civi- 23.00 die is voortgekomen uit de beproe- iuz. en van de oorlog. Deze gemeenschap, 1500thans een zo belangrijk aspect vormt de oudste Nederlandse Universiteit, Rep,'t de studenten nodig voor het voort- iitsl.aan. De komst van telkens een nieu- IW- generatie rechtvaardigt het voort- 'erkiaan en daarom ook worden de eer- jaarsdagen gehouden als introductie nwsIeze gemeenschap. •9 3l;udent zijn is niet een bezigheid, die Nws' z'Jn kan verrichten. Er is Nws*tdurend contact met anderen voor Ig, met docenten zo goed als mede- "lenten. Daardoor wordt het ook mo- >jws'k de blik te richten op gebieden bui- 9.00 de eigen vakstudie, waardoor het !l.45e gevaar vermeden kan worden van O.lOrorming van louter vakspecialisten. endien leidt dit contact tot de mo- kheid de eigen plaats in het geheel 'am.iepalen en de waarde van de eigen ^30»on te leren zien. 3.ioemakkelijk zal een leven naar deze itting van een universitaire studie •al in de eerste tijd niet zijn. De 2.151W aankomende studenten moeten nb.- leren, dat student zijn een uitdaging ber.-kent, in de eerste plaats weüswaar Don de wetenschap zelve, doch evenzeer de gemeenschap. 1UZ. 8.00 Woon in of bij Leiden 9.50 iz. e rector magnificus prof. mr. J. V. 3.00iperda Wierdsma wees er eveneens lat goed studeren en goed student fws. geen tegenstelling vormen, doch fws.w met elkaar samenhangen; zozeer P 50>, dat een student die zijn studietijd ^"joemelde wel beklagenswaardig is, uzjir wellicht niet eens zoveel beklagens l.m.rdiger dan degeen, die ijverig en 'if al datgene heeft gedaan waartoe gekozen studie hem verplichtte, ir die geen tijd heeft gevonden of ,nrtoe de animo niet heeft gehad om J j5» buiten de nauwe grenzen van de n vakstudie te treden en zich ook niets gelegen heeft laten liggen aan g 8>mgang met zijn medestudenten, uuri dit verband drong de rector er dan mer met klem op aan, huisvesting in Lei- da8 of directe omgeving te zoeken, ten- j^le een zo nauw mogelijk contact met ,ns. universitaire leven buiten de eigen ibinStudie om te kunnen handhaven. :of. Rijpperda Wierdsma bepleitte •ts lidmaatschap van een der gezel- )giceidsverenigingen en confessionele jlo-snigingen, doch stelde tevens de mo- lOikheid open tot de vestiging van l u-iwe organisaties wanneer de bestaan- derhet bieden, wat als ideaal wordt na- la) :reefd. Wat dit laatste betreft wees vamr echter op. dat veel gebonden is aan luJllitie, heel dikwijls daaraan gebonden 0 .t zijn, dat er weliswaar gebroken it kunnen worden met het bestaande on-ir dat men in Leiden toch waarlijk d®". zit te wachten op nieuwlichters, die g,ehinderd door deskundigheid of er- ng de zaak eens flink door elkaar e"*en roeren. Veel meer behoefte heeft OK*i aan actieve en constructieve men- Advertentie. lefL. ioekt U een GOED ANKER "'lORLOGE voor 130.— en f40 of et allerbeste van f200.- en f300.-. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, eeft het. Grote keuze ln alle prijzen en merken. sen, die bereid zijn bij te dragen tot ver dere bloei van het bestaande met de durf om deze bloei door nieuwigheden te stimuleren. Uitvoeriger ging spreker in op het stre ven in Leiden, om een ideële gemeen schap te vormen en de wijze waarop dit streven in de na-oorlogse jaren werd gediend door de vorming van de Civitas. Voorrecht en plicht Het is een voorrecht, in deze gemeen schap te mogen studeren, en aan dit voorrecht is de verplichting inherent, de vrijheid niet te misbruiken maar ge bruiken met een groot verantwoorde lijkheidsbesef tegenover de samenleving die zich grote offers getroost voor de student. Een beroep op de waarde van de tegenwoordige studie mist volgens spre ker redelijke grond als motief voor het langdurig uitblijven van resultaten. Te gen verlenging van studieduur bestaat slechts één probaat middel: studeren. De verantwoordelijkheid van de student geldt in de eerste plaats tegenover hen, die de studie mogelijk maken, ouders, verzorgers of overheid en stichtingen, en in de tweede plaats tegenover de maat schappij, die academisch gevormden no dig heeft. Verantwoordelijkheid Zeker niet in de minst belangrijke plaats geldt deze verantwoordelijkheid ook tegenover ons werelddeel, de weste lijke wereld, en zijn functie in de ont wikkelingsgang van de mensheid. Het westen wordt gedwongen zijn overheer sende positie op te geven voor zover deze op overmacht berust. Het ziet er naar uit, dat dit werelddeel zich in de toe komstige wereld alleen zal kunnen hand haven door middelen op het gebied van techniek, economie en bovenal zuiver geestelijke middelen. De cultuur van het westen moet voor een niet gering deel door de academici worden gehandhaafd, en Leiden heeft het voorrecht gehad, in Nederland het meest inaanraking te komen met oudere en anders gerichte culturen. Leiden heeft dus in dit opzicht een belangrijke taak, en die taak rust grotendeels op de schouders der studenten. De geestelijke wereld waarin wij leven berust op beginselen, waarvan wij geen afstand kunnen doen, b.v. het beginsel van de vrijheid van de menselijke per soonlijkheid en het beginsel van de waardigheid, die nooit mag worden ver drongen om redenen van nuttigheid of zelfs openbare nuttigheid. De Universi teit heeft een grote taak bij de ontwik keling van deze facetten van de per soonlijkheid. Met een nadruk op dit aspect van de Universitaire vorming besloot de rector magnificus zijn toespraak. Drie dagen Na de bijeenkomst in de Pieterskerk werd een gemeenschappelijk lunch ge houden in de Doelenkazerne, terwijl he denmiddag de inschrijving in het Album Studiosorum plaats vond evenals samen komsten ter voorlichting over de levens beschouwelijke verenigingen en een be zoek aan de Universiteitsbibliotheek. Vanavond wordt een toneel- en mu- ziekvoorstelling in de Stadsgehoorzaal verzorgd door het Leidsch Academisch Kunstcentrum. In de komende dagen (tot en met woensdag) worden de aan komende studenten op velerlei wijze in de Universitaire gemeenschap ingeleid in groepssamenkomsten. Kleurige stoet trok door liet Zuiderkwartier In het kader van de kinderfestivi teiten, die de speeltuinvereniging .Zui derkwartier" ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan op het programma heeft staan, maakten zaterdagmiddag vooraf gegaan door het Leidse Jeugdorkest „De Burcht" ruim 400 kinderen een rond gang door de straten van Zuiderkwar tier. De fleurige stoet van versierde poppen wagens, autopeds, trapauto's, fietsjes ge volgd door een indrukwekkende aantal ruwe cow-boys, slangebezweerders,LLW clowns en indianen, werd geopend door een prachtig versierde praalwagen waar op de slagzinnen: Mede door de steun van het gemeentebestuur, 35 jaar speel tuin in Zuiderkwartier" en „De Jeugd van de straat" een dominerende plaats- innamen. Na de rondgang werd in de speeltuin de beoordeling gehouden en had de jury de moeilijke taak de 43 prijzen, bestaan de uit speelgoederen, toe te kennen. Expositie en keuring van bloemen en fruit Om het kweken van bloemen en fruit op een hoger plan te brengen en om het volkstuinwezen te propageren, hou den de amateur-fruitteeltclub „Prof. ir. Sprenger" en de Leidse Dahliavereni- ?ing „Johan Mater" 23 en 24 septem ber een keuring en een expositie van bloemen en fruit. De keuring en de expo sitie worden gehouden in het clubgebouw van de volkstuinvereniging „Ons Buiten" in het volkstuinpark Noord. Inbraak bij V D In de nacht van zatjrdag op zondag hebben dieven hun slag geslagen in het gebouw van Vroom en Dreesmann aan de Vismarkt. Hun buit bestond uit een grote hoe veelheid horloges en horlogebanden. Het is niet bekend hoe de dieven het gebouw binnen zyn gekomen. Via 'n doorgeefluik in de keuken zijn ze terecht gekomen in de lunchroom. Vandaar gingen zij naar de parterre-verdieping, waar zich de horlogerie-afdeling bevindt. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de daders. „GROF" FEEST Met een feestavond in de Stadsgehoor zaal is de viering van het 125-jarig bestaan van de Kon. Ned. Grofsmederij dit weekeinde besloten. Zowel in de grote als in de Foyer tra den bekende artiesten op: The Fouryo's, het Cocktail-trio, de Osmani's en nog enkele anderen. Als conferenciers traden Cees de Lange en Frans van Dusschoten op, terwijl Jip Vogel achter de vleugel zat. In vlot tempo werd het met veel zorg samengestelde programma van muziek, zang, dans en acrobatiek afgewerkt. Behalve de directeur van de „Grof", ir. M. C. de Jong, gaf ook burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot blijk van zyn belangstelling Voor de aanvang van het feest beklom de directeur het podium om het gehele personeel nogmaals hartelijk te danken voor de geschenken, die hij de dag te voren had mogen ontvangen. Wie Arsenal rookt, is in zijn element. Die weet dat hij een goed merk heeft opgedoken! Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange Overal, bovenal, Arsenal Roomburg20 jaar Dankbaarheid jegens gemeentebestuur OOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND BEKENDMAKING. o ertegenwoordigers der gemeentebe- 0 ren van Hillegom, Sassenheim, Oegst- 9,lJt en Lisse hebben tot hoofdingeland 0 Rijnland voor het gebouwd eigen- 8 i van die gemeenten benoemd de 2 r H. L. du Boeuff, burgemeester van 5 stgeest en tot hoofdingeland-plaats- 0 ranger v. Rijnland voor het gebouwd ndom in die gemeenten de heer J. 01 on van Knobelsdorff, burgemeester 2 Sassenheim. Vertegenwoordigers der 0 teentebesturen van Katwijk, Noord- 0 en Wassenaar hebben tot hoofdin- 0 Lnd van Rijnland voor het gebouwd ndom van die gemeenten benoemd 0 heer H. P. Bloot, wethouder der ge- D nte Katwijk en tot hoofdingeland- 1 lts vervanger van Rynland voor het 3 Duwd eigendom in die gemeenten de r E. M. Schade, wethouder der ge- 3 nte Wassenaar. ).5 Het hoofd van de Groen van Prin- erschool te Katwijk aan Zee, de heer Goedhart is met ingang van 1 dec. tot leraar aan de Uitgebreid Tech- ;he School aan de Pieterskerkgracht Ier benoemd. Zaterdagmiddag hebben de Har moniekapel „Trouw en Durf" en het Chr. Tamboer- en pijperkorps „Kunst en Genoegen'' de directeur van de jubilerende Kon. Ned. Grof smederij, ir, M, C. de Jong, voor zijn woning in de Laan van Oud Poelgeest een serenade gebracht. Ir. De Jong, die van beide korp sen beschermheer is, stelde deze muzikale felicitatie op hoge prijs. (Foto L-D./Holvaato) In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden en belangstellenden uit Leidse volkstuinderskringen, heeft de Leidse Volkstuinvereniging „Roomburg" zaterdagmiddag haar 20-jarig bestaan herdacht, welke herdenking gepaard ging met de officiële opening van het nieuwe complex aan de Vlietweg te Zoeterwoude door de voorzitter van de Leidse Bond, de heer A. Zaalberg. Na zijn welkomstwoord gaf de voor zitter, de heer J. v. d. Zwart een kort historisch overzicht van de vereniging, die in 1959 haar bestaan ernstig be dreigd zag, omdat haar complex aan de Roomburg er weg een definitieve bestem ming had gekregen en dus verlaten moest worden. Na lang onderhandelen en dankzy de medewerking van het gemeentebestuur kreeg de vereniging de beschikking over een stuk grond aan de Vlietweg, dat weliswaar in de gemeente Zoeterwoude ligt, doch in eigendom is van de gemeente Leiden. Roomburg kreeg de beschikking over ruim honderd tuinen, die van gemeente wege tuinklaar werden gemaakt en waarvoor de gemeente tevens een ver enigingshuisje beschikbaar stelde. Al is het slechts een tijdelijke oplossing en hoopt Roomburg nog steeds op een permanente toewijzing van grond, toch is de vereniging het gemeentebestuur zeer dankbaar voor dit fraaie complex, dat aan de viering van het 20-jarig be staan een extra feestelijk karakter gaf, aldus de heer Zwart. De heer Zaalberg sprak zijn bewondering uit over de wijze waarop Roomburg de zaken had weten aan te pakken en nu dankzij de activi teit van haar leden weer over een fraai aangelegd tuinencomplex kon beschik ken. Aangezien ook dit complex een tijde lijke oplossing is, mochten er helaas geen tuinhuisjes op worden gebouwd, doch dit nadeel zal eens tot het verleden behoren aldus spreker, die t.a.v. een permanent complex voor Roomburg in de nabye toekomst vol goede moed was. Namens de Leidse Bond liet hij zijn gelukwensen vergezeld gaan van een bedrag onder couvert en daar de leden van Roomburg ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan een tentoonstelling van de door hen gekweekte produkten hadden ingericht schonk hij de vereniging persoonlijk een fraaie wisselbeker voor winnaars van toekomstige tentoonstellingen. Vervol gens knipte de heer Zaalberg het lint door, dat de toegang tot het complex Motorfiets ging in vlammen op Zaterdagmiddag omstreeks half zes zag een 20-jarige vertegenwoordiger zijn motorfiets geheel in vlammen opgaan. De motor vloog in brand tydens het starten en werd geheel vernield. De brandweer heeft het vuur met een nevel- straal gedoofd. De eigenaar van de motor was niet tegen brand verzekerd. Gevecht in nachtelijk Leiden Met een diepe hoofdwonde moest zaterdagnacht een negentienjarige maga zijnbediende naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd worden. Hij was be trokken geweest bij een hevige vecht partij op de Langegracht. Bij deze vechtpartij was eveneens betrokken een 37-jarige koopman. Deze werd in het grachtwater geslagen. Omstanders hiel pen hem weer op het droge. Hij was niet gewond. versperde en verklaarde hij het nieuwe complex officieel geopend. Nadat de heer A. Hofman, tweede-voorzitter van „Ons Buiten" de gelukwensen van zijn vereniging had overgebracht, was het woord aan de presidente van het dames comité mevrouw M. v. d. ZwartKui- venhoven, die haar gelukwensen namens de leden vergezeld liet gaan van een fraaie verenigingsvlag. Na het hijsen van de vlag. sprak de heer V. d. Zwart nog een kort dankwoord en maakte het gezelschap een rondreis langs de prach tig aangelegde tuinen. De prijswinnaars van de tentoonstel ling waren: afdeling bloemen: 1. G. F. H. van Veen; 2. N. v. d. Plas; 3. P. Hoogkamer; afdeling tuinbouw: 1. P. van Rootselaar; 2. N. v. d. Plas; 3. P. Hoogkamer. Snoek: 19 pond Nu sinds 13 augustus het vluchten naar West-Berlijn voor de Oostduitsers gevaarlijk is geworden, komen er steeds meer vluchtelingen de zonegrens tussen Oost-Duitsland en Beieren over. In de periode tussen 13 en 31 augustus be droeg het aantal Oostduitse vluchtelin- ten dat naar Beieren uitweek 101, tegen 50 in dezelfde periode van de maand juli. De Sowjet-Unie heeft zaterdag de VS. Engeland en Frankryk nieuwe nota's doen toekpmen. Hierin wordt de beschul diging herhaald, dat de Westelijke mo gendheden de luchtcorridors naar West- Berlijn misbruiken. Twee weken geleden wezen de VS, Engeland en Frankrijk de ze beschuldigingen nota's van de hand. De Oostduitse regering heeft aan de drie Westelijke mogendheden nota's ge zonden waarin wordt geprotesteerd te gen twee „extra grove gevallen van bru tale kinderroof" uit Oost-Duitsland. De beweerde ontvoeringen zouden eind juli en begin augustus zijn gepleegd. Premier Chroesjt-sjow heeft de Itali aanse premier, Fanfani, te kennen ge geven dat de Sowjet-Unie bereid is „on bevooroordeeld" Westelijke voorstellen voor tijd en plaats van besprekingen tussen Oost en West over internationale problemen in studie te nemen. Fanfani heetf Chroesjtsjow zaterdagochtend ont vangen en bijzonderheden ervan meege deeld aan Engeland, Frankrijk, de VS en West-Duitsland. De voorzitter van de Raad voor geheel Duitsland van de Duitse Evangelische (protestantse) kerk, dr. Kurt Scharf, die donderdag voor de eerste maal sedert de afgrendeling van Oost-Berlijn voor kerkaangelegenheden naar West-Ber- lyn mocht gaan, is de terugkeer naar het Oostelijke stadsdeel verboden. Hij zou zich niet duidelijk voor het burgerrecht van Oost-Duitsland hebben uitgesproken daar hij zijn Westberhinse identiteitsbewijs zou hebben behouden. De heer Th. Smits uit de Hof- laan heeft in de Warmonder Leede een fikse snoek gevangen. Hij had een lengte van ruim één meter en woog maar liefst 19 pond en 105 gram. (Foto LD./Holvast) MINISTER MEJ. KLOMPÉ MOET HET BED HOUDEN In de vergadering van de Ned. Kath. Invalidenbond St.-Liduina in Den Bosch heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Maatschappelijk Werk mr. Ph. H. M. Werner, meegedeeld, dat minister mej. mr. M. A. M. Klompé sinds enige weken haar ministerie leidt vanuit haar woning, aangezien zy het bed moet houden wegens pynen in de rug, waarin inmiddels een keer ten goede is gekomen Waarschijnlijk zal mej. Klompé ook de komende weken nog absent blijven, mede in verband met vakantieplannen. INDONESIËRS HOUDEN MILITAIRE OEFENINGEN Op de Indonesische luchtmachtbasis buiten Djakarta worden thans groot scheepse militaire oefeningen gehouden met ammunitie en vliegtuigen van Rus sisch model of makelij. De commandant van de operatie, Soe- kanto, deelde mee dat de oefeningen verband houden met de Indonesische aanspraak op Westelijk Nieuw-Guinea. „Wij moeten ons voorbereiden op een andere, krachtiger koers, wanneer dc diplomatie faalt".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3