Franse politie brengt de OAS een zware klap toe twin! Verbiedt de A.- proeven in atmosfeer Indonesië verwacht van ons verzoenend gebaar Dertigtal saboteurs in Frankrijk gearresteerd WEERBERICHT l°'nz min jemklwzH/are! (9«d teutvss Engeland en VS vragen Rusland: Raddraaiers Schip gezonken: honderd doden Na Soekarno's vriendschapshand Zal Troonrede deze inhouden? Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 SEPTEMBER 1961 No. 30443 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E van DisboecK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slneel 1. Lelden - Giro no. 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) President Kennedy en premier Macmillan hebben gisteravond een verrassend en moedig aanbod aan premier Chroesjtsjow gedaan om onmiddellijk een einde te maken aan kernproeven in de dampkring die radio-actieve neerslag kunnen veroorzaken. In een gemeenschappelijke ver klaring, die in Hyannisport is be kendgemaakt, doen zij een beroep op de Sowjet-Unie in te stemmen met een verbod op deze proeven zij vragen géén extra-controle- maatregelen, wel verzoeken zij de Russische premier „voor aanstaan de zaterdag telegrafisch te ant woorden of hij dit voorstel wil aanvaarden". Kennedy en Macmillan wensen, dat de drie grote mogendheden een desbetref fende overeenkomst niet later dan 9 september sluiten en hiervan de Ver enigde Naties in kennis stellen. Als plaats waar de overeenkomst zou moe ten worden gesloten wordt Genève ge noemd. Macmillan en Kennedy zeggen verder, dat hun regeringen hun ernstig verlangen bevestigen om een verdrag voor het staken van kernwapenproeven te sluiten, dat van toepassing zou zijn op alle vormen van proeven. Volgens de verwachtingen zouden de Britse en Amerikaanse afgevaardigden vandaag by de hervatting van de kern wapenconferentie in Genève het nieuwe voorstel officieel ter tafel brengen. De kwestie van de controle vormde het grote struikelblok bij de besprekingen over een verbod van kernproeven. De V.S. en Engeland zijn nu bereid te ver trouwen op de bestaande methoden voor het ontdekken van deze proeven. In kringen van de conferentie van niet-gebonden landen in Belgrado is het Brits-Amerikaanse voorstel en met name het aandringen op spoedige overeen stemming met instemming begroet. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen worden op de conferentie in Bel grado achter de schermen besprekingen gevoerd om te trachten een ontmoeting tussen president Kennedy en premier Chroesjtsjow te bewerkstelligen. De gedachten gaan naar twee moge lijkheden uit; het aannemen van een resolutie door de conferentie waarin Kennedy en Chroesjtsjow worden uitge nodigd zo spoedig mogelijk bij elkaar te komen, of het rechtstreeks uitnodigen van de beide staatslieden voor een ont moeting. Als de conferentie een resolutie hier over mocht aannemen, zou deze formeel kunnen worden voorgelegd aan de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, die deze maand begint. Slot pag. 2 (Van onze Parijse correspondent) De Franse politie heeft de O.A.S. de geheime organisatie van ultra-rechtse aanhangers van het Franse Algerije, die de laatste maan den aan beide zijden van de Middellandse Zee honderden aanslagen met plasticbommen hebben gepleegd een zware klap toegebracht. In de buurt van Saint Jean de Luz, bij de Spaanse grens, is vorige week een spekslager gearresteerd, nadat in zijn woning verschillende geheime ledenlijsten, brieven en vlugschriften in beslag waren genomen. Uit dat materiaal heeft de Franse politie haar voornaamste kennis over de O.A.S. geput, terwijl aan de hand van die ledenlijsten ook nog een flink brok van de terroristen-organisatie in Zuidwest-Frankrijk kon worden opgerold. Volgens een bericht van het Amerikaanse radiostation CBS is zondagavond ter hoogte van Buenaventure, Columbia, een pas sagiersvaartuig omgeslagen en ge zonken. Meer dan honderd op varenden worden vermist en zijn vermoedelijk verdronken. Het schip de „Vencedor" had tussen twee- en driehonderd passagiers aan boord, die een pleziertochtje naar de badplaats La Boncona hadden gemaakt. Het gebied waarin het schip is gezonken, wemelt van haaien. Onder de arrestanten, in totaal 29, be vinden zich in het bijzonder verschillen' de leden van Poujade's voormalige stoot troepen, alsmede officieren binnen en buiten dienst en een paar dokters, ver bonden aan een sanatorium in de lage Pyreneeën. Een rol van betekenis wordt ook toe gekend aan de gearresteerde oud-jour nalist Dantes, die in 1957 door de Ne derlandse regering aan Frankrijk was uitgeleverd, doch later weer op vrije voeten werd gesteld. Dantes was opge schreven als een der belangrijkste koe riers, die de verbindingen verzekerde tussen de klandestiene organisatie in Zuidwest-Frankrijk en de voormalige café-baas uit Algiers, Joseph Ortiz, die de politie als het verantwoordelijke hoofd beschouwt van de O.A.S. in dit deel van Frankrijk. Ortiz, die bij het voorlaatste samen zweringsproces in Parijs by verstek ter dood werd veroordeeld, moet momenteel op de Spaanse Balearen vertoeven. De politieke ambities van de ex-kroegbaas gaan echter nog aanmerkelijk verder, want volgens de politie presideert hy een voorlopige regering voor Frans-Alge- rye. Verschillende beruchte raddraaiers van het Franse fascisme, als de Algerijn se arts, Lefèvre, het Poujadistische oud- Kamerlid Demarquet, Argould en ook de gedetineerde generaal Fauré, zou Ortiz tot zijn ministers hebben gebombar deerd. Moordenaar Een banketbakker uit Zuidwest-Frank rijk, Bouyer geheten, die vroeger ook al voor Pierre Poujade in het parlement zat, moet eveneens een belangrijke rol hebben gespeeld bij talrijke bomaansla gen in Parys en elders. Bouyer, die ech ter wist te vluchten, wordt met name verantwoordelijk gesteld voor de dood van de burgemeester van Evian, die door Mum* bezweken en brug ingestort: 63 slachtoffers Een muur in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel, die ondermijnd was tengevolge van twee dagen stortregens, is zaterdag op vijf hui zen gevallen, waardoor 23 mensen, die in de huizen sliepen, omkwa men. Vier personen werden ge wond. Tenminste veertig personen zijn verdronken bij het bezwijken van een brug over de rivier de Teesta op 70 km van Gangtok in India. een plastic-bom om het leven kwam. Ook de ontploffing van een grote voorraad explosieven, die in maart van dit jaar een vleugel van het palais Bour bon (het parlementsgebouw) verwoest te, zou het werk zyn geweest van Bouyer Intussen is uit de correspondentie, die de politie nu in handen is gevallen, ook wel duidelijk geworden, dat er aan de eendracht onder de ettelijke samen zweerders tegen de Vijfde Republiek zo nog wel het een en ander mankeert. In naam moet ex-generaal Raoul Salan, de voormalige opperbevelhebber en hoge vertegenwoordiger in Algerije, die bij het laatste komplot-proces in Parijs even eens bij verstek ter dood werd veroor deeld, aan het hoofd staan van de hele geheime organisatie, die zowel in Frank rijk als in Algerije opereert. Het Franse weekblad lExpress wist dezer dagen nog te melden dat binnen enkele weken of maanden een deputatie van de O.A.S. mede uit naam van het Franse leger, generaal De Gaulle een ultimatum zou willen stellen om onmiddellijk af te tre den teneinde een nieuwe revolte, zo geen bloedbad te voorkomen. Uit de onthullingen van de directeur van de Nationale Veiligheidsdienst, Jean Verdier, is echter duidelijk gebleken, dat op de opvolgingskwestie door de O.A.S. intussen nog niet geheel bevredigend ge regeld kon worden. Zelfs onder de top leiders van de terroristenorganisatie moeten maar weinig activisten er voor voelen Salan op de plaats van De Gaulle te zetten, gesteld dat het huidige staats hoofd zich zonder meer zou willen laten verdringen. Ontkenningen Kringen die nauw ln contact staan met de caféhouder Joseph Ortiz, een van de leiders van de barricadenopstand in 1959 in Algiers, hebben de berichten dat Ortiz aan het hoofd staat van een voor lopige Algerijnse regering in ballingschap ontkend. Ook zou Ortiz niets te maken hebben met de aanslagen met kneed bommen in Frankrijk en Algiers. De zogenaamde „voorlopige regering van Frans-Algerije en de Sahara", waar van Ortiz vice-president was, is in april na de mislukte opstand der generaals ontbonden, zo zei men. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat Ortiz, die wegens zyn aandeel in de barricadenopstand ter dood is veroordeeld, enige dagen geleden met onbekende bestemming is vertrok ken. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Belgrado, 4 september De Indonesische regering hoopt en verwacht dat de komende Troonrede een aanduiding zal bevatten dat Nederland bereid is de „door president Soekarno uitgestoken hand van vriend schap" te aanvaarden. De Indonesiërs doelen daarmee op de rede op de Indonesische onafhankelijkheidsdag, 17 augustus, waarin hun president in de Nederlandse taal zijn bereidheid uitsprak de betrekkingen met zijn Nederlandse vrienden op te nemen als het probleem Nieuw-Guinea uit de wereld zou zijn geholpen. De verwachting, dat de Nederlandse regering op de derde dinsdag in september een gebaar van toenadering zal maken, werd herhaaldelijk en met klem uitgesproken door president Soekarno's naaste medewerker op een informele maaltijd, die hij zaterdagavond in Belgrado aan vier Nederlandse journalisten waaronder uw reisredacteur aanbood. --i Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben zaterdag een deel van het internationale con cours hippique te Rotterdam bij gewoond. Een onderonsje van Prins Bernhard en zijn oudste dochter tij dens een bezoek aan het kamp van de Spahi's. Liever in Amsterdam De toon van ons gesprek werd bepaald door de opmerking waarmee de Indone sische zegsman zelf een oud-minister van Buitenlandse Zaken opende. Hij zei ons: „Toen ik laatst door Moskou wandelde, dacht ik bij mijzelf: het zou toch 'véél gezelliger zijn door Am sterdam te slenteren". De nieuwe Indo nesische benadering van de kwestie- Nieuw-Guinea leek alzo sterk op het emotionele vlak te liggen, te appelleren aan oude herinneringen en ervan uit te gaan dat het tussen vrienden van weleer toch niet moeilijk mag zyn zo'n kwestie uit de wereld te helpen. Overdracht van bestuur? Over de concrete manier van het hoe en wanneer bleef onze Indonesische ge sprekspartner echter vaag. Hij ging bijv. niet in op de vraag of er zou kunnen worden begonnen met een herstel der diplomatieke betrekkingen, los van, of zelfs als inleiding van een later gesprek over Nieuw-Guinea. Omtrent een even tuele overdracht zelf herhaalde hy de nieuwe Indonesische formule: niet over dracht van de souvereiniteit (die ijerust, volgens de Indonesiërs, reeds sedprt de proclamatie der onafhankelijkheid bij hen), alleen overdracht van het „be stuur". Hij vestigde er wel de nadruk op dat nu Soekarno de functies van pre- ZELFDE TEMPERATUREN Vannacht en morgenochtend plaatse lijk mist. Overigens veranderlijke bewol king met hier en daar een regen- of on weersbul. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 SEPTEMBER Zon op: 5.57 uur; onder: 19.20 uur. Maan op: 1.12 uur; onder: 17.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.21 uur. Laag- water te 7.35 en 20.08 uur. STRANDVERWACHTING (Van een weerkundig medewerker) Ook morgen nog overwegend droog en rustig strandweer met opklaringen. Zwakke wind, later uit westelijke rich tingen. Minder warm, overdag 19 tot 21 graden. Zeewater 18 graden. Vooruit zichten: nog vrij goed strandweer, maar geleidelijk minder stabiel. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Kabinet bespreekt N.-Guinea-politiek Welke houding tegenover Soekarno? (Van onze Haagse correspondent) Onder leiding van premier De Quay, die woensdag terugkeerde van zijn vakantie, kwam de minis terraad bijeen voor diverse ver gaderingen, die vandaag zullen worden vervolgd. Besproken werd o.m. de inhoud van de Troonrede, de miljoenennota en de memories van toelichting bij de afzonderlijke begrotingshoofdstukken. Een belangrijk punt van discussie op deze driedaagse vergadering is de Nieuw- Guinea politiek. Uiteraard wordt hieraan een passage in de Troonrede gewijd, terwyl het Kabinet ook moet beslissen over de in de komende V.N.-Assembleé te volgen politiek. Minister Luns vertrekt deze week naar New York, waar hy bijna twee maanden denkt te blijven. Een der belangrijkste beslissingen, die de ministerraad zal moeten nemen, be treft de vraag of de naar het schijnt meer tegemoetkomende houding van president Soekarno, mede in het licht van de internationale verhoudingen, de Nederlandse regering aanleiding geeft tot enigerlei reactie. PRIJS VAN F. 50.000 In de 552e staatsloterij, vierde klasse, negende lyst is een prijs gevallen van f. 50.000 op no. 21841. sident, premier en opperbevelhebber in zyn persoon verenigt en de nationale eenheid door het aflopen der opstan is hersteld, nu politiek in staat is zijn woorden van toenadering tot Nederland ook in daden om te zetten. Uit het ge sprek bleek overigens wel hoe onvolledig de Indonesiërs over de Nederlandse hou ding zyn ingeücht en ook dat het hun even moeilijk valt zich in onze geestes gesteldheid te plaatsen als het voor ons is om de Indonesische aan te voelen. Verantwoordelijkheid Zij geloven dat onze commerciële men taliteit ons op den duur zal verleiden Nieuw-Guinea in te ruilen voor nieuwe economische kansen in Indonesië. Dat zij de calvinistische trekken van ons volkskarakter miskennen, bleek uit bet onbegrip voor ons volgend argument* het mag waar zyn dat „onze verantwoorde lijkheid voor de toekomst van de Pa poea's" een rationalisatie achteraf is, van minder hoofdravende politieke en economische beweegredenen uit 1949, dat verantwoordelijkheidsbesef heeft toch postgevat in een mate die niet zon der meer weg te werpen is. Om Ne derland van zijn ethische constipatie af te helpen, zou dus een formule gevon den moeten worden waarin bijv. een ze ker zelfbeschikkingsrecht of een mate van die autonomie ook onder de Indone sische souvereiniteit voor de Papoea's ge garandeerd zou worden. De Nederlan ders, en vooral het parlement .'ouden tenminste een formeel doekje voor het morele bloeden moeten hebben. 9 Slot pag. 2 Taptoeconcours in Delft Evenals vorig jaar is zaterdag ln Delft een nationaal taptoeconcours gehouden, dat georganiseerd was door de „Drum- guards Delft" ten bate van het „Prins Bernhard Fonds". Aan dit concours werd deelgenomen door korpsen uit Delft, Den Haag, Haanrade (L), Koog- Zaandijk, Laren, Oisterwijk en Roosen daal. Winnaar werd het tamboer- en fluiter korps „Haanrade", dat daarmee beslag legde op de wisselbeker van de gemeente Delft en de legpenning van de Commis saris der Koningen in Zuid-Holland. Het concours werd door byna 4.000 be langstellenden bijgewoond. Advertentie Bij de Russische ambassade in Londen is een grote demonstratie gehouden tegen de hervatting van Kernwapenproeven door Rusland. De politie in actie tegen de demon stranten, waarvan er meer dan 100 werden gearresteerd. N.V. Tabaksfabriek' Gruno-Nijkark Uit het Leidsch Dagblad van 4 September 1861: Verschillende slagers te 's Ha- ge hebben in de laatste dagen den prijs van het vleesch ver minderd. Het wordt thans ver kocht: rundvleesch tegen 70 a 80 cents; het kalfsvleesch tegen 80 a 85 cents en het lamsvleesch tegen 50 cents het Nederland- sche pond. In de afgelopen maand heb ben op R\jnzigt 4271 personen de baden gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1