De onderwereld is weer zeer actief in Chicago Diamant-industrie heeft ondanks :orgen, vertrouwen in de toekomst Torenflat aan de Wijngaardenlaan bouwonderneming koopt boerderij Maar de slachtoffers zijn zelf bandieten Leiderdorpse scholen hebben groot gebrek aan ruimte I oor bewerking grote stenen geen zorggaat om de kleine In de Vlietwijk komen twee nieuwe christelijke scholen Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 26 augustus 1961 Derde blad no. 30436 Er is in Chicago de laatste tijd een hele reeks moorden gepleegd, die herinneringen oproept aan de dagen van de drooglegging, toen de naam „Chicago" vrijwel hetzelfde betekende als „misdaad". De nieuwe periode in Chicago's criminele geschiedenis begon op 15 september verleden jaar, toen de politie het lichaam van een bookmaker vond. Op 12 augustus j.l. trof men een andere onderwereldfiguur dood in een onbeheerd staande auto aan. Tussen die twee data had men elf moor den geteld, waarvan zes in twee maanden. Nieuwe stijl Geen enkele moord is opgelost Die moorden hadden alle iets gemeen: geen enkele is er tot dus ver opgelost en de slachtoffers waren alle mensen, die rechtstreeks of zijdelings met de onderwereld te maken hadden. Toen op 12 augustus „Action" Jackson dood gevonden werd, besloot de politie alles op alles te zetten om aan de golf van moorddadigheid een einde te ma ken, maar op het hoofdbureau geeft men toe, dat het vrijwel onbegonnen werk is. Deze Jackson stond bekend als een krachtpatser en woog bijna honderd- vijftig kilo. Hij verdiende de kost als „juiceman", hetgeen een bargoens woord is voor de man, die in dienst van een woekeraar geld ophaalt van de klanten, die bij de geldschieter in het krijt staan. De onderwereld kent namelijk woekeraars, die geld aan onderwereld figuren uitlenen tegen een exorbitante rente. Die rente wordt juice" (sap) ge noemd en Jackson had zich tot on smakelijk beroep gekozen dat geld te innen. „De politie had al dagenlang een groe ne Cadillac onbeheerd op straat zien staan vlakbij de rivier, en besloot ten slotte een kijkje te nemen. Men brak de kofferruimte open en vond daarin het zwaar verminkte lichaam van Jack son. Hij was het elfde slachtoffer van een interne onderwereldruzie en de po litie koesterde onmiddellijk al weinig hoop. dat de daders gevonden zouden worden. „Familie-affaires" Detectives van de moordbrigade ma ken er zich bezorgd over, dat er mis schien nog meer moorden zijn gepleegd, die nooit aan het licht zijn gekomen, omdat de slachtoffers te goed verstopt zijn. En wat erger is: zij geven toe het antwoord schuldig te moeten blijven op de vraag, hoe aan het moorden een eind te maken. Het begon op 15 november toen men het lichaam van de bookmaker Michael Demarte vond. De slachtoffers, die na hem vielen, waren beroepsgokkers, een handelaar in verdovenden middelen, een vrachtautochauffeur, een taxichauffeur en op zijn minst vier mensen, die als inbrekers te boek stonden. De politie beschikt over weinig aan wijzingen, maar houdt er wel enige the orieën op na. Die zijn dan gebaseerd op de volgende feiten, die onderling een zekere samenhang vertonen. De slachtoffers behoorden geen van allen tot de „bazen" van de Chicagose onderwereld. Sommigen leefden slechts aan de rand van de misdaad. Deze men sen (men zou ze „freelances" kunnen noemen) lopen kans in ernstige moei lijkheden te geraken, zodra zij de gren zen, die in de onderwereld even nauw zijn afgebakend als tussen staten, over schrijden. LEIDERDORP Dinsdag 5 september zal in Den Helder als adelborst voor de zeedienst worden geïnstalleerd de heer F. D. P. W. van Diepeningen. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Petronella M„ dr van J. A. Brandhorst en M. Bogerd; Edwin, zn van K. Plomp en J. A. de Roode; Michelle J., dr van J. H. Faber en M. C. N. C. Jolmers. Ondertrouwd: J. H. van Osnabrugge, 23 Jr en C. S. Boonstra, 20 Jr. Overleden: J. van Elswijk, 87 Jr, w.v. J. B. de Groot. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Robertus J., zn van Chr. D. van der Geest en Joh. A. van der Geest; Gerardus L., zn van L. van Rljsbergen en C. G. Haring. Ondertrouwd: Th. van Tongeren, 36 Jr en A. F. M. van Huiten, 30 Jr. Getrouwd: J. G. M. Schavemaker, 27 Jr en M. C. A. van Winsen, 25 Jr. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anna Maria Catharlna, dr van P. van Hooven en W. Visser; Everardus Sylvia, dr van T. P. Nijenhuls en P. A. van der Velde; Antje, dr van C. Hoek en E. J. Haasnoot; Adriana, dr van M. van Dijk en A. W. Benning; Arie Clemens, zn van G. van Duijn en A. M. Ouwehand; Yvonne, dr van J. C. van Egmond en A. H. Gommans; Gerrigje Johanna Gerarda, dr van C. van Veen en K. van den Els- hout; Cornelia, dr van C. van Veen en K. van den Elshout; Wilhelm, zn van W. Luft en B. F. Muller; TJeerd Annechinus, zn van R. W. Okkes en J. Braam. ONDERTROUWD A. C. Klerks en A. A. Overvliet; C. G. J. Relzevoort en I. R. Janzen; H. Treur en J. de Koning; A. van der Spek en G. A. Begemann; A. F. van Delft en T. M. van Opijnen; P. de Graaf en J. E. T. Brusche; N. van Teijlingen en A. C. Sin- gerling; H. J. Baas en G. Klaij; G. M. Seijn en M. E. Sjardijn; H. R. van der Laan en E. J. Feldbrugge; C. A. van Soest en A. P. Diersman. OVERLEDEN F. van der RetJden, 69 Jr, marrj O. J. van Dranen, 56 Jr, man. De moorden waren op verschillende manieren uitgevoerd. De slachtoffers waren levend verbrand, doodgeschoten, doodgeslagen, doodgestoken of doodge marteld. Dat laatste was Jackson over komen. De politiedokter stelde vast, dat hij aan shock moest zijn gestorven na een bijzondere wrede marteling. Maar hoewel al die slachtoffers op verschil lende manieren aan hun einde waren gekomen, werden hun lichamen meest al in hun eigen auto's gevonden. En soms stonden die auto's middenin de stad geparkeerd. Er is hier dus sprake van een nieuwe stijl, die de oude ver vangen heeft, waarbij de slachtoffers „voor een ritje" werden meegenomen en onderweg ergens werden neergeknald. De laatste zes slachtoffers die men gevonden heeft, schijnen allen voor woe keraars te hebben gewerkt of van woe keraars te hebben geleend. Die woeke raars rekenen doorgaans twintig pro cent rente per week en sluiten daarbij dikwijls een levensverzekering op hun klanten af. Op die manier wordt de klant, wanneer hij niet betaalt, dood heel wat meer waard dan levend. De politie denkt dan ook. dat van de elf onderwereldmoorden, die men genoteerd heen komen heeft, er verscheidene zijn gepleegd in opdracht van geldschieters. Anders dan vroeger Terwijl de dossiers geregeld dikker worden op het hoofdbureau van poli- Be. gaan de gedachten daar onvermij delijk uit naar de jaren '20 en '30, toen gangsterveten op klaarlichte dag in de straten van Chicago werden beslecht. Rechercheurs die vergrijsd in het vak zijn. geven toe, dat een frequentie van zes moorden binnen twee maanden on geveer gelijk is aan die in de dagen van Al Capone, Dion o'Bannion, Bugsie Moran en andere satrapen van de mis daad. Maar Virgil Peterson, voorzitter van de commissie ter bestrijding van de misdaad in Chicago, wijst op één belangrijk verschil: „Dit zijn moorden, die tussen de lagere rangen in de onder wereld gepleegd worden". In de dagen van de drooglegging wa ren het bendeleiders, die elkaar bevoch ten met al wat een stad als Chicago aan buit kon opleveren als inzet. Thans worden er volgens de politie mensen ge liquideerd, omdat zij de regels overtre den hebben, die de bendeleiders hebben vastgesteld, of „gestroopt' 'hebben op voor hen verboden gebied. De derde ca tegorie zou dan bestaan uit lieden, die het hun tegen woekerrente geleende geld niet betaald hebben. Maar het feit, dat deze sinistere fi guren blijkbaar elkaar uitroeien, is voor de politie een schrale troost. Elke dag kan er weer een dode ln een verlaten auto worden gevonden. Sedert de nieuwe reeks moorden be gonnen is, heeft men geen kans gezien iemand veroordeeld te krijgen en zijn er maar heel weinig arrestaties verricht. Onlangs zijn er tweeëntwintig detectives gedegradeerd, blijkbaar omdat men niet tevreden was met de ijver, waarmee zij naar eventuele gehuurde moordenaars zochten. Captain William Coesfield, het hoofd van de Chicagose moordbrigade, is vast besloten om de onderwereld niet met rust te laten. Maar hij voegt daar de bekentenis aan toe; „Het is een muur, waar we in de meeste gevallen niet door- Gisteravond kwam de gemeenteraad van Leiderdorp in openbare vergadering bijeen. Vele agendapunten werden zon der commentaar aangenomen. Als leden van de woonruimtecommissie werden herkozen: mevrauw B. Seret Cruden en de heren H. Kuilenberg, A. Mol en E. J. Veldhuyzen. In de plaats van de heer Nievaart werd de heer J. J. Boon gekozen. Bij de rondvraag vroeg de heer W. Boot nog eens de aandacht van B. en Geen sprake van noodtoestand (Van onze Amsterdamse correspondent) ..Er is geen sprake van een noodtoestand, in die zin dat het voort bestaan van de Nederlandse diamant-industrie gevaar loopt. Het is wel zo, dat zij als gevolg van bepaalde ontwikkelingen, een zwakke positie inneemt, maar er is alle reden om aan te nemen, dat de moeilijkheden zullen worden overwonnen". Dit is de persoonlijke mening van een Amsterdamse diamantair, die wij zijn oordeel vroegen over alarmerende berichten, die gewag maken van de tegenslagen, waarmee de diamantindustrie heeft te kampen. Amsterdam, nog: steeds de diamant- stad van ons land, heeft nadat tijdens de oorlog vrijwel alle joodse diamant bewerkers werden weggevoerd, ook na dien zware verliezen geleden. De cijfers spreken duidelijke taal: in 1939 ruim 3.000 werknemers, in 1950 iets meer dan 1.500 en thans, in 1961, nauwelijks 500 werknemers. Een ongeveer gelijk aan tal is verspreid over bedrijven elders in het land. Het is moeilijk een juist beeld te krij gen van de financiële postie van de grote en kleine bedrijven. Men maakte er echter geen geheim van dat de win sten van de handel veelal moeten aan vullen waar de eigenlijke diamantbewer king tekort schiet. Zelfs het officiële cijfer van de omzet in industrie en han del, dat verleden jaar 41 miljoen gulden vermeldde, geeft weinig houvast. Hieruit blijkt namelijk niet, in hoeverre dit door de handel is beinvloed. Israëlische concurrentie De oorzaken van de moeilijkheden zijn aanwijsbaar. Als hoofdoorzaak wordt in Amsterdam gezien de snelle opkomst van de diamantindustrie in Israël, die in 1948 is gegrondvest en die zich zo voorspoedig heeft kunnen ont wikkelen, dank zfj de steun van de Is raëlische regering. Die steun bestaat uit het verstrekken van een soort export premie. Hierdoor is de ondernemer in staat hoge lonen en dito renten te beta len, zijn bedrijf uit te breiden en met lage prijzen genoegen te nemen. Voorts steunt de regering financieel de oplei ding van de arbeidskrachten. In Nederland, maar ook in België, ziet men de Israëlische diamant-indu strie als een ongezonde concurrentie. De Nederlandse diamantairs hebben hun bezwaren niet onder stoelen of banken gestoken en als gevolg van hun ontevre denheid nodigde de directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Eco nomische Zaken een Nederlandse delega tie voor een bezoek aan zijn land uit. De afvaardiging, die inmiddels 12 da gen lang in Israël heeft rondgereisd, bestond uit de diamantairs L. Asscher, M. Drukker en Ph. W. Dumig en na mens de werknemers de heer H. J. van Eerde van de A.N.M.B. België lotgenoot Met het bezoek aan Israël is het over leg op gang gebracht dat wellicht zal leiden tot een wijziging in de huidige situatie. Naar alle waarschijnlijkheid zal binnenkort een Israëlische delega tie zich van de stand van zaken in de Nederlandse diamant-industrieën op de hoogte stellen. De Nederlandse afge vaardigden hebben inmiddels van hun bevindingen in Israël verslag uitge bracht aan hun Belgische collega's. België bevindt zich eveneens in een moeilijke positie. Tot voor kort was dit land, dat op het gebied van de dia mant-bewerking bovenaan staat, een geduchte concurrent van Amsterdam. Het verlies van de Kongo heeft echter ook in deze sector gevolgen gehad. Wel iswaar betrok de Belgische diamant-in dustrie de ruwe diamant via de Lon- dense diamant-trust, die vrijwel de ge hele wereldmarkt beheerst, maar zij had een bevoorrechte positie in het distribu tiesysteem van de ruwe grondstof om dat deze voor een deel uit Kongo af komstig was. Met het verlies van de Kongo is de invloed in Londen aan zienlijk verminderd. Nieuwe kansen! Er heerst in Amsterdam een zeker op timisme inzake de toekomst van de hoofdstedelijke diamantindustrie, die nog altijd een zeer goede naam in de wereld heeft. Verwacht wordt dat de ongelijke concurrentiestrijd met Israël op enigerlei wijze in evenwicht zal wor den gebracht en dat de diamantairs het belang van nauwe samenwerking en het invoeren van moderne produk- tie-methoden zullen inzien .Bij een aan tal hunner is een dergelijke tendens reeds aanwezig. W. voor de oprichting van een jeugd- natuurwacht, vooral met het oog op de vernielingen aan de gemeenteplantsoe nen. De heer Andrik vroeg of de huisvesting van de leerlingen van de openbare lagere school wel goed was. De voorzitter ging hier vrij diep op in, omdat naar zijn mening praatjes in het dorp rondgaan, terwijl men niet op de hoogte is van de juiste stand van zaken. De christelijke nationale school, de christelijke ulo-school en de openbare lagere school moeten nodig worden uit gebreid. Men kan dan overgaan tot het plaatsen van houten noodgebouwen of zich behelpen met zoeken van onderdak buiten de eigen school, zoals de C.N.S. nu met enkele klassen in lokalen van de oude kleuterschool aan de Hoofdstraat heeft gedaan. Dit is, zo zei burgemeester Van Diepe ningen, een kwestie van beleid. B. en W. zjjn niet enthousiast voor houten gebouwen en ook de inspecteur heeft in deze tot voorzichtigheid ge maand. De ulo heeft eind van dit jaar kans op rijksgoedkeuring voor de uitbreidin gen, daarna de C.N.S. De voorzitter en de secretaris hebben namelijk een onderhoud gehad met Tijdens werkzaamheden op een werf te Amsterdam raakten drie arbeiders bewusteloos in een ketel. Met spoed kwamen geneeskundige ploegen in actie om de mannen te verzorgen. Een overzicht van de bedrijvigheid na het ongeluk. een hoofdambtenaar van het departe ment van Onderwijs, waarbij ook de bouw van een tweede OLS is besproken. De openbare school kon de beschik king krijgen over een lokaal van de Her vormde school, doch de heer Van der Nat, waarnemend hoofd, prefereerde het om in het eigen gebouw te blijven en voor 18 leerlingen een bestuurskamer als lokaal in te richten. Hierover is op secretarie en ook bij de inspecteur een klacht van één der ouders binnengekomen. De inspecteur is komen kijken en hoe wel hij de voorkeur gaf aan het lokaal van de hervormde school, achtte hij de toestand zeker toelaatbaar. De voorzitter deelde verder mee, dat hij een onderhoud heeft gehad met de heer Van der Nat. Er zijn dingen gezegd, die zo zei de voorzitter hij zich erg heeft aangetrok ken. Het openbaar onderwijs is zeer ze ker nooit achter gesteld bij het bijzonder onderwijs. De toestand is niet ideaal, doch de C.N.S. kampt met dezelfde problemen. In een volgende vergadering zal aan de raad het huisvestingsprobleem wor den voorgelegd. Een van de problemen die moeten worden overwonnen is de vraag op wel ke wijze de bewerking van kleine dia mant kan geschieden tegen een prijs die kan wedijveren met die welke de Belgische en Duitse industrieën bere kenen en die voordeliger in de markt ligt dan de huidige Nederlandse. Over de bewerking van de grote dia manten behoeft Amsterdam zich geen zorgen te maken de wereldnaam, die het in deze specialiteit heeft, staat bui ten iedere concurrentie. Het zijn ech ter de kleine stenen die de basis moeten vormen van de industrie. Het is van belang dat men zijn kans grijpt, zolang de stijgende welvaart in de wereld de vraag naar bewerkte diamant levendig houdt. Raad van 1 oorschoten kwam iveer bijeen 9 30500 30500 30500 De gemeenteraad van Voorschoten vergaderde gisteravond voor de eerste maal na de zomervakanties, maar de heren Dirksen, Tideman en Rietmulder waren afwezig, evenals de gemeentesecretaris, die vervan gen werd door de loco-secretaris, de heer A. Oosterbaan. De raad was over het geheel genomen zeer eenstemmig, maar op een drietal punten waren de meningen zodanig verdeeld, dat enkele fracties zich tegen de voorstellen bleven verzetten. Bt zwaren De bezwaren van de VVD hadden be- trekking op de benoeming van een kleu teronderwijzeres aan de 2e openbare kleuterschool. Niet tegen de persoon van de onderwijzeres waren deze bezwaren gericht, maar tegen het beleid van het college van B. en W., dat niet met een voordracht kwam, waarop, zoals de raad reeds dikwijls had gewenst, meer dan 1 naam voorkwam. Er waren volgens de heer De Groot twee geschikte kandida ten, zodat B. en W een voordracht van twee personen hadden kunnen voor leggen. Wethouder Schrama verdedigde het standpunt van het college en wees erop, dat de tweede geschikte kandidate reeds elders benoemd was en dat de voorge stelde in tijdelijke dienst benoemd was om de school te kunnen laten beginnen. Met 10 stemmen werd daarop mej. E. B. van Hoogeveen uit Leiden benoemd. Voorstel verworpen Het tweede punt, dat op bezwaren stuitte was een voorstel om f 4000,- be schikbaar te stellen voor het vullen van de trambaan in het dorp met bitumen, zodra de tramlijn, opgeheven is. De KVP en de PvdA waren van me ning, dat deze bitumenvulling eveneens slipgevaar opleverde en ook de waarde van de rails als schroot verminderde. Beide fracties stemden tegen dit voor stel, dat daardoor werd verworpen. Torenflat Een derde punt, dat een langdurige bespreking verkreeg, was het voorstel om de bebouwing van de driehoek Oranje kade, Wijngaardenlaan, Papelaan nader vast te stellen. Het voorstel van B. en W., dat aan de orde kwam, was het resultaat van besprekingen van vele jaren, waarin al lerlei voorstellen niet voor verwezen lijking vatbaar bleken. Het voorstel, dat de raad nu bereikte voorziet in een bebouwing met een to renflat van 9 verdiepingen aan de Wijn gaardenlaan (aan het toekomstige sta tionsplein, zeiden B. en W.) en normale eengezinswoningen op de rest van het terrein. De flat zal 36 woningen omvat ten, terwijl er verder 31 eengezinswo ningen en 33 garages gebouwd zullen worden door de firma Brandwijk uit Leidschendam. Deze firma bouwt daar mee het duurste stuk bouwgrond van Voorschoten vol. De prijs van de grond blijkt n.l. f66.- per m2 te bedragen! De PvdA (bij monde van dr. Pels) ver zette zich met hand en tand tegen deze torenflat en stemde tegen, waardoor het voorstel echter toch aangenomen werd J Weekmarkt 8 september i Burgemeester De Kool deelde tij- i dens de gisteravond in Voorschoten 4 gehouden raadsvergadering mee, dat i j de w eekmarkt zeer waarschijnlijk op a a vrijdag 8 september geopend kan J worden. f met 9 voorstanders, die zelfs zeer ge lukkig met deze oplossing waren. Groot onderwijzeres Bijzonder sympathieke woorden wer den gesproken door de heer A. de Groot (VVD) en mevr. A. Stoker, naar aanlei ding van het verzoek van mej. W.Swart, onderwijzeres aa"n de openbare lagere Parkschool, om haar ontslag te verlenen. De heer De Groot, die mej. Swart o.m. meegemaakt heeft in de ruim 10 jaren, dat hij voorzitter van de oudercommis sie was, stemde dit verzoek met droef heid, omdat zij, zoals spreker zei: een groot onderwijzeres was, die met enorme toewijding en liefde haar taak vervuld heeft. Evenals mevrouw Stoker stemde spre ker gaarne in met het voorstel het ont slag met dank voor de aan de gemeente bewezen diensten te verlenen. Voetwratten Een debat over voetwratten, naar aan leiding van het rapport van de school- artsendienst, werd een discussie over de zeggenschap over de gymnastiekleraren van de bijzondere scholen, omdat bekend is, dat deze leraren geen voorstanders zijn van het dragen van gymnastiek schoenen. Het rapport van de schoolartsen werd door alle fracties bijzonder geprezen. De bestuurder van de paardebus, die jarenlang op bijzonder stipte wijze het vervoer van de schoolkinderen van de Rijndijk naar het dorp verzorgd heeft, werd veel lof toegezwaaid. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n-m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Zonder bespreking ging de raad akkoord met de stichting van een Chr. Kleuterschool en een Chr. lagere school in de Vlietwijk. Uit de bespreking van het voorstel tot verbetering van de drinkwatervoor ziening bleek, dat door het uitbreiden van de reinwaterberging ook de druk op het water verbeteren zal. Hoewel de kostprijs door het aanbrengen van een droogfilterinstallatie iets hoger zal wor den. zal de prijs van het water niet stijgen. Bovendien bestaat de moge lijkheid dat minder water van Leiden (dat bovendien duurder is dan het VoorsohotenSe water) betrokken zal be hoeven te worden. Boerderij verkocht In Adegeest werden weer enkele per celen grond voor woningbouw verkocht. De heer Rombouts informeerde naar de juistheid van de berichten, dat de boerderij „Adegeest" aan een bouwon derneming verkocht zou zijn. Deze be richten bleken inderdaad waar en B. en W., die al jarenlang in onderhandeling zijn met de erven Hooijmans over aan koop van de boerderij met bijbehorende gronden waren bepaald niet verheugd, dat tijdens de onderhandelingsperiode plotseling het geheel verkocht bleek. Zij wilden er echter in dit stadium in het openbaar niets meer over zeggen. Burgemeester de Kool vertolkte aan het begin van deze vergadering de ge voelens van de gehele raad over het droevig ongeluk, waarbij een Haags jon getje in Voorschoten is verdronken. De burgemeester dankte de vele ongenoem- den, die een week lang daadwerkelijk aan de opsporing hebben meegewerkt, en sprak aller medeleven uit met het zwaar bepfoefde gezin.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5