KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Jeugd helpt de tent overeind te houden II da iertaai is welsprekender dan woorden Zelfverzekerd DE WERELD EEN DANSFEEST Opgewonden Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 26 augustus 1961 Vijfde blad no. 30436 KEES uithoudingsvermogen Bent u nog „vrij" en heeft u be langstelling voor een donker- ogige Spaanse? Let dan op haar waaier. Dat is nog steeds haar romantische telegraaf. De waaiertaai stamt uit een voor Span je nog niet eens zo ver verleden, toen jonge meisjes alleen nog maar zeer streng gechaperonneerd gezien verden. maar over het algemeen in 'het geheel niet in het openbaar ver schenen. Zelfs toen hadden de meis jes hun methode om met de jon gens te flirten. Hoewel zü dank zü de bemoeienis van de chaperonne op aanzienlijke afstand bleef van de heren, zond de senorita met koel hoofd haar boodschappen over, door betekenis volle bewegingen met haar fraai ge borduurde waaiertje. Voor de bewonderaar is het spel direct uit, wanneer zij driftig wap pert met het instrumentje. Dat bete kent zoveel als „hoepel op". Maar hoopgevender was het als zij haar gesloten waaier van de ene zijde van haar gezicht naar de andere bewoog.Kijk naar me, bewonder me, verlang naar me". Of als zij de gesloten waaier tegen haar wang drukt (en dan al of niet opent): „Ik moet met Je praten. Zo spoedig mogelijk. Het is belang rijk". Als ze de waaier dichtklapt en tegen haar kinnetje drukt is het: „Ik zou Je graag ontmoeten en met Je pra ten, maar ik kan niet". Het hart van de Jongeman zal onge twijfeld luid gaan bonzen als zij haar waaier sluit en er mee door het haar strijkt: „Denk altijd aan mij. want lk denk steeds aan Jou". Met dit laatste ge baar zal het waaiertje verder niet meer In staat zijn koelte te brengen. „Intelligentiepillen" zijn wellicht de toekomstige oplossing voor ouders die tobben met zittenblijvende kin deren. In een - natuurlijk - Ameri kaans tijdschrift voor geneeskunde is onlangs melding gemaakt van een experiment met een nieuw genees middel. dat bij meer dan de helft van 400 kinderen het intelligenlie- qutient (IQ) en hun opmerkingsgave had verhoogd. Het blad waarschuwde echter tegen een te groot optimisme. Bü het gebruik van .intelligentie- pillen" zou „in 50 procent van de gevallen een vooruitgang te bespeu ren kunnen zijn, maar een werke lijke verbetering zou beperkt kunnen blijven tot 1 op 10 of 1 op 20." Een agent van de gemeentepolitie in Madrid heeft de jaarlijkse beminne- lijkheidsprijs ontvangen. Waarom? De goede man heeft in de tien jaar dat hy agent is slechts eenmaal een overtreder op de bon geslingerd. „De politie is mijn beste kameraad", zingt de Madrileense jeugd dan ook, als zij deze agent ziet aankomen. Een Amerikaanse dominee die on langs op een avond twintig minuten in een nachtclub in Hollywood had gepreekt, vertelde dat hij de daarop volgende zondag onder zijn gehoor in de St.-Thomaskerk in het filmdorado veel nachtcubbezoekers had gezien. Ds. Malcolm Boyd (van de Episco paalse Kerk), die de bijnaam „Es pressopriester" kreeg omdat hij placht op te treden onder de beatniks in hun stamcafé's, ontmoette in de nachtclub onder anderen Marle (,The Body") McDonald en de croo ners Fabian en Frankie Avalon. „Ik heb niet zozeer gepreekt als wel ge woon met hen verkeerd", zei Boyd. Hü ontkende dat hij door zijn onge wone optreden de aandacht had wil len trekken. „Het was een zeer ern stig experiment in evangelisatie", zei hij. De grote sterren in Hollywood zijn niet langer tevreden met salarissen van een half miljoen dollar vooreen film. Zij vragen nu enorme sommen extra voor elke week die de filmop namen langer duren dan tevoren was geraamd. Zo zal Liz Taylor 55.000 dollar per week „overwerk" krijgen als de opnamen voor de film „Cleo patra" meer dan vier maanden in beslag nemen. Romy Schneider zal in de film „Laine des ferchaux" de tegenspeel ster zijn van haar verloofde Alain Delon. De film is gebaseerd op een boek van Georges Simenon. In het circus „MARIA EN JOSE, evoluties op de strak gespannen draad". In de wagen van vader en moeder Hen driks, familie van Toni Boltini, twee meisjes van 12 en 9 jaar. Maria, be weeglijk, druk, vrolijk, praatgraag. José, erg stil, erg jong. Maria ziet er ouder uit dan ze is, maar heeft de spontani teit van een kind. Bang Ze staat al zeven Jaar op de draad. „Steeds leer ik iets nieuws erbij". Evenals iedereen zoekt zij het hogerop. Eén keer heeft ze het al geprobeerd. Op de hoogdraad. „Toen was ik verschrikkelijk bang". En wat ze doet als ze niet optreedt? „Oefenen, lang uitslapen, accor deon spelen, balletlessen, naar school gaan en bij de artiesten zitten". „MADEMOISELLE JOSETTE in per fect antipode". Zo heet het in het pro grammablad. Met haar gerekt, lenig figuurtje ziet ze er inderdaad als een Franijaise uit. Maar ze is een echte Hollandse teenager. Veertien-jarige dochter van „de baas", die op tournee haast nooit repeteert, graag plaatjes draait en graag bij Maria en José zit. „Soms gaat het mis", zegt ze. „Vooral als er belangrijke heren onder het pu bliek zijn, zoals die sjeik, dan ben ik wat zenuwachtig". artieste. Haar naam verraadt haar na tionaliteit: Duitse. Alleen als het nood zakelijk is oefent ze. Het circusleven bevalt haar uitstekend. Ze kent ook niets anders. Ook zij is opgewonden als er „hoge pieten" zijn. Hoog boven het publiek in haar zelf genaaide kostuumpje is zij zelfverze kerder dan in een gesprek met een journalist. Totnutoe zijn er nog geen onge lukken gebeurd. Ze klopt het haas tig af. „Toi, toi, toi", zo heet het in circus-jargon. Circusmensen zijn een beetje bijgelovig. Wilde dieren horen bij een circus. Katten niet. In haar vrije tijd zingt ze graag. Rex Gildo is haar favoriet. De zelfverzekerde 29-jarige King Everest, die pas een contract heeft gesloten met het grote Amerikaan se circus „Ringling Bross" vertelt enkele minuten voor zijn optreden over zijn „loopbaan". Een loopbaan die hü voor een groot deel op zün handen doorbrengt. Hü is de man, die op z'n handen büna alles kan. Van een skischans glüden, schaat sen, trappen lopen. „Alleen slapen niet", zegt hü lachend. Voor zün grote nummer heeft hü vier jaar geoefend. MARIA en JOSÉ accordeon spelen JOSETTE plaatjes draaien Belangrijk De 24-jarige André Schweizer is vol gens de artiesten de belangrijkste man in het circus. Toch treedt hij niet zelf op. Hü zorgt voor de requisieten. Hij was te laat om op te kunnen treden in zyn eigen Spaanse groep „Los Delica- tos". Hij neemt 't allemaal blijmoedig op. Studeert een nieuw nummer in en geeft tussen de bedrijven door Maria en José les. Kees Koning (22) uit Amsterdam is geen circusartiest. Toch kan hü niet worden gemist bü Toni Boltini. Enkele maanden geleden nog pupil van een leraar aan het conservatorium. Nu saxofonist en klarinettist in het circus orkest, stoelensjouwer en chauffeur. Zün eerste vaste werk betekent geld verdienen om naar het buitenland te kunnen en om verder te studeren. Of ie veel gekke ervaringen heeft opgedaan? „Dagelüks". Wat zün plannen voor de toekomst zün?" „Plannen heeft iedereen". Of hij in een circusorkest iets kan leren? „Uithoudingsvermogen als nergens en een aardige leesrou tine". Zij allen zorgen, dat de tent van Boltini „overeind blijft staan". ANDRÉ belangrijkste man Circus IN HET CIRCUS. Onder het allesonthullende felwitte De jeugd heeft de naam dol op dan sen te zün. maar de danswoede van Richard Know les uit Plymouth (En geland) en zün vrouw Dolly is toch wel uniek. Richard is 79 jaar. De zer dagen heeft hü in zün achtertuin tje een privé-balzaal in gebruik geno men. Zün vrouw Dolly vertelde, dat haar man eerst verbaasd was geweest, toen zü hem zei, dat zü zo graag een bal zaal in de tuin wilde hebben. Tenslot te had Richard ingezien, dat hü net zoveel van dansen hield als zün vrouw; en daarom had hü zün baan als be- drüfsleider bü een vleesfabriek er aan gegeven en was hij begonnen met tim meren en metselen. De balzaal kostte 6000 pond (onge veer 60.000 gulden). Er hangen terra cotta gordünen en de muren zün blauw geschilderd. Een modern interieur dus. „Mün man is een krasse baas op de dansvloer", vertelde Dolly, „en wat mü betreft, ik ben veel jonger, ik ben pas 60". licht van de listig opgestelde schijnwerpers. Als ogen in de nok van de tent. Kostuums: fonkelendkleurigsprookjes achtig. Artiesten: gracieusbevalligzelfverzekerdstoer. Opzwependemeeslependeslepende muziek. De Hoog geacht publiek*-man als een verkoper op het Waterloo- BUITEN HET CIRCUS. Sla perige kinderen, vermoeide arties ten in de schemerige stilte van de woonwagens. Met een half oor luisterend naar de vlagen muziek uit de tent. Gespannen. Om straks weer op te treden. Af geschminkte bleke gezichten. Spijkerbroeken, slobbertruien, opengeknoopte tu nieken, haastig aangeschoten bad mantels. Een haastige kop koffie, een slok bier, even naar de TV kijken. Een sigaretje. EN DAN WEER Klaar voor de finale. In het circus blijf je lang jong, maar zie je er vroeg oud uit. Eft er werken heel wat tieners in het circus. Ze werken hard, trainen veel en gaan ook nog naar school. Steeds weer een andere school. In steeds weer een andere plaats. Josette trekt met het circus het hele land door. „Maar voor aard rijkskunde heb ik een slecht cij fer" Een van de meest spectaculaire num mers is dat van de „Seven Eagles Troupe", evenwichtskunstenaars op de draad in de nok van de tent. Telgen van een roemrük geslacht. Sinds 1473 op de draad De 16-jarige Ute Stey. In een woon wagen geboren en al vüf jaar „top"- KING EVEREST f, loop "baan a UTE toi. toi. toi

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15