Regering vol aan in Brussel krijgt handen politieke najaarsstormen Laatste Berichten Nog altijd de Vlaams-Waalse spanning en verder de fiseale hervorming en t mijnprobleem VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 (Van onze Brusselse correspondent) Ook In België beginnen de vakanties naar hun einde te lopen en men vraagt zich af of de zomer vol regen door een betere herfst zal worden gevolgd. Op 4 september moeten de scholen weer beginnen. Volgende week zullen Koning Boudewün en Koningin Fabiola terugkeren uit Spanje. Socialistische dagbladen wijden nog af en toe stekelige opmerkingen aan de omstandigheid, dat het vorstenpaar in het land van generaal Franco heeft vertoefd en het deze een langdurige visite heeft gebracht. De broer van de Koning, Prins Albert en Prinses Paola, waren juist voor een paar weken uit het nieuws verdwenen, waarin ze iets te vaak waren geweest als gevolg van strubbelingen met Italiaanse persfotografen. Men is er hier dan ook allerminst over gesticht, dat een buitenlands persbureau, blijkbaar ter afwisseling van de berichten over het monster van Loch Ness, een reeds maanden oud verhaal heeft opgerakeld over de motorboot, welke het paar als huwelijkgeschenk van een Brugse scheepswerf had gekregen en later geruild. Geruchten over val van tie regering Ook het Parljse sensatie-weekblad „lei Paris" gaat trouwens door met het schrijven over Paola en Fabiola on danks de protesten die Spaak al eens bij de Franse ambassadeur heeft laten doorschemeren. Het zijn nog maar kleine zorgen ver geleken bij die. welke de regering waar schijnlijk te wachten staat. Premier Lefèvre is enige dagen geleden van zijn vakantie teruggekeerd, even als enige ministers van zijn kabinet. Met verscheidenen van hen heeft de mi nister-president reeds besprekineen ge voerd. oa. met vice-premier Paul-Henri Spaak. Nog is het betrekkelijk kalm in de Wetstraat, het Brusselse ..Binnen hof'. maar in het algemeen verwacht men. dat er zich toch wel spoedig poli tieke moeilijkheden zullen gaan afteke nen als gevolg van de problemen welke op behandeling wachten. Welke zijn die problemen? Sommige zjjn eigenlijk latent in de Belgische po litiek aanwezig, andere zjjn reeds aan gekondigd in de regeringsverklaring van het huidige kabinet: het kolen-directo rium. de fiscale hervorming, de taal problemen en het federalisme. De belde laatste punten zou men misschien beter en algemener: de Vlaams-Waalse be trekkingen kunnen noemen. Men weet hoezeer daar de knel- en wrijfpunten voor het grijpen liggen. Het talenvraag stuk heeft juist gedurende de zomer weer nieuwe moeilijkheden gegeven, met name met betrekking tot het personeel van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Van Vlaamse zijde ls aangevoerd dat het evenwicht tussen de bezetting van dat departement en met name van de posten In het buitenland, met Ne derlands-talig en Frans-talig personeel al jaren zoek is en dat in de laatste jaren duidelijk de voorkeur aan Walen ls gegeven. Profesten Gevolg: ontelbare delegaties die bij Spaak en bi) Fayat. zijn adjunct-mi nister. hebben geprotesteerd c.q. verzoe ken hebben ingediend. Hetzelfde geldt ook voor het leger, waar het hogere kader Inderdaad bijna zonder uitzonde ring Waals ls. Onder het taai-probleem valt ook het onderwijs in de beide lands talen in de Brusselse rand-gemeenten en de vaststelling van de taai-grens, waarover ook al onenigheid bestaat. Het federalisme is kortgeleden opnieuw in de belangstelling gekomen. Ter gelegen heid van de jaarlijkse Yzer-bedevaart is daar. namens de Vlamingen, een fe derale staat gevraagd. Het is wellicht wat verwonderlijk, maar hetgeen bi) het, weer in opbouw zijnde monument voor de gevallenen uit de eerste wereldoor log ieder Jaar wordt betoogd en geëist vindt in België de laatste jaren minder aandacht dan in het buitenland. Zelfs de intellectuele Vlamingen zjjn van oordeel, dat die IJzer-betogingen al tijd zjjn omweven met een soort roman tiek, met zekere ressentimenten ook. welke de ernst ervan In het geding brengen. Men zal zeker niet zover moe ten gaan als de 100 procent Vlaming, die ons op onze vragen, hoever het ln die IJzer-bedevaart ernstig moet wor den genomen, antwoordde: .Ja^ heel ernstig, maar alleen als folklore". „Maand van venet" Er zit echter een diepere waarheid achter zijn boutade: wat wordt gezegd en wat ook nu weer is gezegd is nooit „nieuws". Het formuleert alleen nog eens voor een groter gehoor, wat de Vlamin gen zouden wensen en. zoals het libe rale Brusselse avondblad „Dernière Heu- re" opmerkte, daarbij dekt de vlag de vaag omschreven lading. Renard. de socialistische leider van de Waalse separatisten, noch de Vlamin gen hebben daarenboven ooit voor hon derd procent duidelijk geformuleerd, wat zij onder federalisme verstaan en hoe zU het zich in de praktijk denken. In september zal men over Renard vermoedelijk wel meer horen en ook met de door hem opgeworpen problemen zal de regering het ongetwijfeld te stel len krijgen. Zjjn „Mouvement populaire Wallon" heeft namelijk besloten ^van septemer de „maand van verzet1 te maken. Deze actie zal wel moeilijkheden ver oorzaken, zowel in het socialistische Al gemeen Belgisch Vakverbond, dat In ok tober zijn congres zal houden, als in de socialistische partij waar de Waalse ver tegenwoordigers medio september tij dens het congres de federale structuur van het land en van de partij zullen bespreken. De huidige leiding van de socialisti sche partij schijnt zich nog steeds niet te hebben kunnen uitspreken over de politiek welke zij ten aanzien van Re nard wil volgen. Wel zal zij vermoedelijk haar uiter ste best doen het zolang mogelijk bin nen de partij te houden en waarschijn lijk zal zij daarvoor wel tot enige con- sessies bereid zijn. Anderzijds kan zij zich het thans ze ker niet veroorloven de regeringcoa litie in gevaar te brengen met alle ge volgen vandien. „Staatsinmenging" De kwestie van het kolen-directo rium dateert al van voor de parlemen taire vakantie. De socialistische minis ter van Economische Zaken werd toen gedwongen het wetsontwerp terug te ne men: het kwam niet verder dan de commissie van economische zaken van de Senaat. Sedertdien is er gedurende de zomer heel wat aan gedokterd en wanneer het straks opnieuw bi) de com missie komt zal het vermoedelijk danig zijn „afgezakt Het bedrijfsleven, met name de Belgische particuliere kolenmij nen, verzet zich tegen dit directorium. Zij zien er een staatsinmenging in. die door niets wordt gemotiveerd. Zulks geldt echter alleen voor die mijnen wel ke levensvatbaar zijn. Er zijn er echter andere, die dat niet zijn, maar voor de ze zouden de besluiten van het direc torium (waarvan de. bedoeling was om uitgebreide volmachten met betrekking tot het sluiten van de mijnen enz. te krijgen) zeker van belang kunnen zijn. Tenslotte is er dan nog de fiscale hervorming die ook in de regeringsver klaring werd aangekondigd. Het knel punt wordt hier gevormd door de spe ciale volmachten, welke de regering zal vragen. Natuurlijk zou de regerings- meerderhid haar die kunnen bezorgen, maar het is de vraag of die meerder heid sterk genoeg zal blijven wanneer het tot stemming aankomt. Reeds heeft men horen verluiden, dat verscheidene socialisten en katholieken er geen been in zouden zien de regering ten val te brengen, hoewel mogelijk ook de minis ters uit het huidige kabinet dit wel graag zouden willen verlaten wanneer het schip definitief is gezonken. Moge lijk ook.dat het wetsontwerp te zijner tijd door amendenten en mogelijkheden tot uitstellen van bepaalde uitvoerings bepalingen aardig zal verwateren en dan toch het fiat van de volksvertegen woordiging zal verkrijgen. Bij dit alles speelt de natuurlijke ont wikkeling van het verloop der gebeur tenissen op Internationaal vlak, met na me de ontwikkeling van de Berlijnse kwestie, een rol. Het Is zeker niet ondenkbaar dat zij de aandacht voor zuiver binnenlandse kwesties aanzienlijk zou doen vermin deren. Hoe het ook zij. nog kleumen de badgasten In de Belgische kustplaatsen, nog trekken de toeristen met bussen over de grote Brusselse Markt .maar de herfst is in zicht en de Belgische regering zal naar alle waarschijnlijk heid nog de handen vol krijgen zich te gen de opkomende politieke najaars stormen te beschutten. VOORSCHOTEN VISWEDSTRIJD VOOR BEJAARDEN De jaarlijkse viswedstrijd, waarvan de baten bestemd zijn voor de bejaar densociëteit, wordt dit jaar gehouden op zaterdag 2 september in de Vliet na bij „Allemansgeest". Er zal gevist wor den van 3 uur tot half vijf 's middags. Ook nu weer is een groot aantal prij zen beschikbaar gesteld. WASSENAAR Dr.D.K.WielengaGzn veertig jaar predikant Maandag 28 augustus zal het veertig jaar zijn geleden, dat dr. D. K. Wielen- ga Gzn. uit Wassenaar, thans leraar aan het christelijk lyceum „Zandvliet" te 's Gravenhage, werd bevestigd als pre dikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Dr. Wielenga werd op 13 augustus 1896 uit een predikantsgezin te Katwijk aan den Rijn geboren. Hij bezocht eerst het gereformeerd gymnasium te Kam pen, doorliep de theologische hogeschool en promoveerde in 1921 bij Paul Hen- sel aan de universiteit van Erlangen in Duitsland op een proefschrift „Darstel- lung und Beurteilung der Amerikani- schen Religionspsycnologie der Bekeh- rung" tot doctor in de wijsbegeerte. Na dat de heer Wilenga na praeparatoir examen door de classis Rotterdam was beroepbaar verklaard in de Gerefor meerde Kerken in Nederland werd hij op 28 augustus 1921 door zijn vader, Erliard in Berlijn Het luchtverkeer tussen West-Duits la nd en West-Berlijn, waarvan gisteren in de Russische nota gezegd werd dat het gebruikt wordt voor „ondermijnen de" doeleinden, functioneerde vandaag normaal. Onder de eerst aankomende reizigers bevond zich de vice-kanselier van de Bondsrepubliek, dr. Ludwig Er- hard, die een tentoonstelling van West- berlijnse radio en televisie zal openen. Erhard Is de eerste Westduitse minister die een bezoek aan Berlijn brengt na de Russische klacht over de „provocerende" bezoeken van de functionarissen van de Bondsregering aan West-Berlin. De Westberlijnse politie houdt bij de doorlaatposten aan de sectorgrens con troles om het binnenkomen van „onge wenste personen" te verhinderen. In de nacht van donderdag op vrij dag hebben honderd Engelse soldaten in tenten vlakbij de sectorgrens overnacht. De burgemeester van West-Berlijn, Brandt, zei vandaag, dat de toestand in de laatste dagen en uren steeds meer gespannen wordt. Bjj de opening van de Westberlijnse radio- en televisietentoon stelling verklaarde hij, dat de actie van Oost-Duitsland de hele wereld aangaat. Brits regiment gaat binnenkort naar Duitsland Het 36ste regiment artillerie, uitgerust met „Thunderbird-l"-raketten, zal in de tweede helft van september naar Duits land worden overgebracht, aldus meldt het Britse ministerie van Defensie. De raketten kunnen van de grond worden afgeschoten naar doelen in de lucht Overstromingen in India: 129 doden Door overstromingen in de staat Oet- tar PradesJ zjjn 129 personen om het leven gekomen, aldus heeft de Indiase minister van bevloeiingswerken en Energie, Hafis Mohammed Ibrahim, meegedeeld. Ca. 13.000 huizen werden beschadigd, 8.800 dorpen hebben in meer dere of mindere mate van de overstro mingen te lijden gehad. Televisie-uitzendingen voor Oost-Duitsland Met ingang van 4 september zullen alle Westduitse televisiestations, die naar Oost-Duitsland kunnen uitzenden, dagelijks een program van twee drie uur brengen voor de kijkers in Oost- Duitsland. Dit besluit is gisteren in West-Berlijn genomen. ANTILLIANEN ONDERSCHEIDEN De gevolmachtigde minister van de Ned. Antillen in Nederland, de heer W. F. M. Lampe, heeft twee vooraanstaan de personen uit de Ned. Antillen de versierselen van aan hen verleende Koninklijke onderscheidingen uitgereikt. Oud-minister F. B. Tromp van Onder wijs en Volksontwikkeling was benoemd tot ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw en de heer E Salas. hypotheek bewaarder op de Antillen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Minister Lampe sprak woorden van waardering voor de verdiensten van beiden voor de ARCHITECT ALDO V. EYCK WINT SIKKENPRIJS 1960 Aan de Amsterdamse architect Aldo van Eyck, wiens met tientallen koepels afgedekte Nieuwe Burgerweeshuis in de hoofdstad zowel nationaal als internatio naal sterk de aandacht heeft getrokken, is thans de Sikkenprjjs voor het jaar 1960 toegekend. Voor deze prijs, die elk jaar ter beschikking wordt gesteld, komt in de eerste plaats in aanmerking een kunstenaar, die een werk heeft gecreëerd waarin een synthese van ruimte en kleur is gerealiseerd. De tegelijkertijd toegekende prijs voor 1961 is verleend aan twee Amsterdamse kunstenaars: Constant Nieuwenhuys, die vooral bekendheid heeft gekregen door zijn ijzerdraad plastieken en de kunst schilder Joost van Roojen. In de jury hadden zitting de Rotter damse architect prof. ir J. H. van den Broek, de heer A M. Mees, directeur van Sikkens Groep N V. te Wassenaar, jhr. W. J H B. Sandberg. directeur van de Stedelijke musea te Amsterdam, en de heer H L Swart, directeur van de Ned. Kunststichting te Amsterdam. De prij zen worden zaterdag 9 september uitee- reikt in de aula van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. LEDEN NW.-GUINEARAAD IN ARNHEM De leden van de Nieuw-Guinearaad, die dinsdag in ons land zijn aangeko men, hebben vanmorgen in het Provin ciehuis te Arnhem, waar zij werden ver welkomd door de Commissaris der Koningin, mr. H. W. Bloemers, uit de mond van de griffier der staten, mr. N. H. Muller, 'n interessante vergelijkende uiteenzetting kunnen horen over de op bouw van een bestuursorgaan van een provincie in Nederland alsmede de over eenkomsten van verschillen met de Nieuw-Guinearaad. De leden van de Nieuw-Guinearaad stelden vragen op staatsrechtelijk ter rein, naar aanleiding van het vertoog van mr. Muller. De Nederlandse leden van de raad, de heren Gosewitsch Van Zeeland, gaven als hun persoonlijke mening te kennen, dat de Nieuw- Guinearaad dient mee te spreken bij het zelfbeschikkingsrecht. Beide heren zijn met grote meerderheid door de bevol king gekozen. Nederland heeft de ver antwoordelijkheid voor Nieuw-Guinea. wijlen ds. G. Wielenga, toen predikant te Rotterdam, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Baam- brugge in Utrecht. Op 27 september 1925 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Voorschoten en op 14 juli 1929 deed hij intree als predikant van de Gereformeerde Kerk van Bandoeng in het voormalige Nederlands Oost-In- dië, waar hjj in overleg met het be stuur van het christelijk lyceum was be roepen om tevens godsdienstonderwijs te doceren aan genoemd lyceum. Toen na twee jaar bleek, dat de lessen aan het lyceum en ook de leiding van het daaraan verbonden jongensinternaat vollledig in beslag namen werd dr. Wie lenga door de toenmalige classis Batavia met ingang van 17 september 1931 eme ritaat verleend. Dr. Wielenga was tij dens zijn verblijf in het voormalige Ne derlands Oost-Indië ook enige tijd le- gerpredikant bij het K.N.I.L. en in de oorlog bracht hij ongeveer drie en een half jaar door in interneringskampen van de Jappen. Nadat dr. Wielenga na zijn terugkeer in Nederland in 1950 enige tyd te 's Gravenhage en te Schoonho ven werkzaam was geweest als Jeger- predikant werd hij in 1952 benoemd tot leraar aan het christelijk lyceum „Zandvliet" te 's-Gravenhage. waar hij ongeveer negen jaar godsdienstonder wijs heeft gedoceerd. Wegens het berei ken van de vijfenzestig jarige leeftijd werd hem met ingang van 1 september a.s. eervol ontslag verleend. In de zomer van 1954 maakte dr. Wielenga een reis naar Brazilië en heeft hij daar enige maanden onder de te Sao Paulo wonende Nederlanders pas toraal werk verricht. (Naderhand werd te Sao Paulo een Nederlandse Prote stantse Kerk gesticht). Tijdens zijn verblijf in het voormali ge Nederlands Oost-Indië was dr. Wie lenga mede redacteur van de wekelijkse prekenserie „De Levensbron". Behalve enige kleinere werkjes verscheen van zyn hand ook „De civitate Dei", een leerboek voor het godsdienstonderwijs op de middelbare scholen en gymnasia. De regering erkende de verdiensten van dr. Wielenga met hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en verder is hij drager van vier militaire onderscheidingen. Naar wij tenslotte nog vernemen ligt het niet in de bedoeling van dr. Wielen ga om een herdenkingsrede uit te spre ken en ook niet om te recipiëren. V/. Stoelman overleden Op 64-jarige leeftijd is te Wassenaar plotseling overleden de heer W. Stoel man, keurmeester van de gemeentelijke keuringsdienst voor vee en vlees. De heer Stoelman werkte 2 jaren in Apeldoorn en 7 jaren in Leiden alvorens hij in 1931 in dienst kwam van de gemeente Wassenaar als hulpkeurmeester. In 1947 werd de heer Stoelman bevorderd tot keurmeester le klasse. Voor de grote collecte, die de Wassenaarse afdeling van het Prinses Beatrix Poliofonds van 11 tot 16 septem ber zal houden is nog een aantal col lectanten nodig. Wie zich als medewer ker (ster) beschikbaar wil stellen kan zich wenden tot de secretaresse van het afdelingsbestuur, mevrouw Ruitenbeek, Bloemcamplaan 8, tel. 8266. In het bestuur van de R. K. Jon geren te Wassenaar hebben enkele mu taties plaats gehad. Het is thans als volgt samengesteld: voorzitter Nico Hoo- geveen; secretaresse-2e voorzitster Mary Beuk, Langstraat 6; penningmeester Leo Gerse; leden: Cockie Looijestein, Mar jan Swinkels, Els Westgeest en Cees Schoorl. Judo-demonstratie De r.k. sportvereniging „Snel en Le nig", die in september a.s. begint met een nieuwe afdeling voor judo en jiu jitsu, zal zondagmiddag 3 september om half 3 een judodemonstratie houden op het schoolplein van de Sint Jan Baptist- school bij Deyleroord. De demonstratie zal verzorgd worden door de judo-leraar W. Luiten uit Leiden, die als instruc teur van de nieuwe Snel en Lenig-af- deling zal optreden, met een aantal leer lingen. Ned. Antillen. De korte plechtigheid werd gehouden ten huize van de gevol machtigde minister. Bij de uitreiking waren aanwezig de minister-president van de Ned. Antillen, de heer E. Jonckheer. minister C. D. Kroon van Economische en Sociale Zaken en de oud-gouverneur van de Antillen, drs. A. B. Speekenbrink. Bijzondere jeugddienst In de hervormde Dorpskerk aan het Plein wordt a.s. zondagavond van 7 tot 8 uur een bijzondere Jeugddienst ge houden. In deze dienst zal voorgaan de vicaris Aad van Duist, assistent-pro grammaleider van de N.C.R.V., terwijl muzikale medewerking wordt verleend door de trompettist-componist Frans Mijts. Voorganger van Duist zal spre ken over „Te jong om te geloven". Nieuwe Zonnebloemcursus Half september zal in de Nijverheids school voor meisjes aan de Lange Kerk- dam een nieuwe zonnebloemcursus aan vangen. De cursus omvat twee lesavon- den per week gedurende 40 weken over de volgende onderwerpen: huishoudelij ke vorming, de zorg voor het uiterlijk, handenarbeid en maatschappelijke vor ming. De cursusavonden zullen worden afgewisseld met excursies. Door de Wassenaarse afdeling van het Groene Kruis wordt met ingang van dinsdag 5 september a.s. een moedercur sus gehouden in het wijkhuis in het Kerkehout aan de Charlottestraat. De cursus wordt geleid door zuster A. W. Willinge Prins. Burgerlijke Stand Geboren: Bart J., zn van E. Meijer en N. J. van der Velde; Alida A. M.. dr van H. A. J. Paardekoper en H. A. G. Klab- bers; Gerarda A., dr van P. Möhlen en F. van Heusden; Gerrit F zn van R. Slegtenhorst en T. Bakker; Sylvia M. C., dr van P. A. van den Barselaar en C. P. T. M. Peeters. Ondertrouwd: L. A. Kusters en M. A. Mayer; A. J. Vosse en A. K. van Huizum; M. H. Mol en B. Uyterllnde; N. de Jong en M. W. Barnhoorn; L. A. Diemei en E. Hoogteijling. Getrouwd: C. F. C. van Barneveld en G. C. H. van Veen; B. H. Larsen en M. Berenbak; H. W. Brlejer en A. B. van Eek. BEURSOVERZICHT ONVERANDERDE KOERSEN Amsterdam. 25 augustus. Het Damrak heeft vandaag voor de internationale waarden doorelkaar vrij wel onveranderde koersen te zien ge geven. De handel bleef binnen zeer nau we grenzen. De stemming op het Dam rak viel mee. De markt werd gunstig be- invloed door de goed prijshoudende tot iets hogere koersen, die de Westduitse beurzen vandaag te zien gaven. Dit op het vlugge antwoord van Amerika aan Rusland op de dreigementen van pre mier Chroesjtsjow. De eerste halfjaar cijfers 1961 van Philips, waren reeds in de koers van de aandelen verdiscon teerd. Het fonds bleef op 970 circa 4 punten beneden het vorige slot. Aku's, Unilevers en Hoogovens vrijwel on veranderd op resp. 370. 723 en 890. Kon. Olie een halve gulden lager op f. 112,10. De leidende cultures gaven weinig ver anderingen te zien. De scheepvaarthoek had van enig aanbod te lijden, waardoor koersverliezen van 1 tot 3 punten moes ten worden geïncasseerd. Staatsfondsen vrijwel onveranderd met een iets betere ondertoon. Aandelen Kon. Ned. Grofsmederij werden iets hoger geadviseerd op de ho gere omzet en winst over het eerste half. jaar 1961. Aandelen Grootbanken vrij wel onveranderd. Het „Algemeen Fondsenbezit" (beleggingsmaatschappij stelt voor houders van participatiebewij- zen over het boekjaar 1960/1961 een extra uitkering van f. 23 beschikbaar. WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 aug. Londen 10.09V4 10.09%, New York 3.60%—3.60%, Mon treal 3.49 A3.4978, Parijs 73.29%— 73.3414Brussel 7.22?s—7.23%, Frankfort 90.13—90.18, Stockholm 69.70—69.75, Zürich 83.45%—83.50%, Milaan 58.04':: 58.09%, Kopenhagen 52.1552.20, Oslo 50.44—50.49, Wenen 13.95%—13.96',4, Lis sabon 12.58?;—12.60%. BEURS VAN AMSTERDAM Vrijdag 25 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— MARKTBERICHTEN LEIDEN. 25 augustus. Kaasmarkt: aangevoerd 22 partijen Goudse kaas en 4 partijen Leldse kaas. Noteringen: Goudse extra kwal. tot f2 32, le kwal. 12.20-2.26. 2e kwal. f2.16- 2.19. Leldse le kwal tot f2.62. Handel goed. LEIDEN, 25 augustus. Veemarkt: aanvoer stieren 10. melkkoeien 60. vare koelen 64. vette kalveren 2. nuchtere kal veren 6 vette schapen 90, fokschapen 200, vette lammeren 1439. gelten 2 stuks. Prijzen: melkkoeien f900-1290 per St.. vare koelen 1500-950 per st.. vette scha pen f 90-120 per st.. fokschapen f 110-140 per st.. vette lammeren f 90-110 per st Handel: melkkoeien kalm. vare koelen matig, vette schapen goed, fokschapen matig, vette lammeren duur. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 24 aug Groenteveiling: waspeen per kist Al 4.40- 5.20, A2 2.00-6.30, BI 3.40-5 80. B2 2 50- 2 80, Cl 2.70-3.00, bloemkool per 100 st.. Al 19.— tot 42.—. A2 11.— tot 33.—, BI 17.tot 21.bospeen per 100 bos 29. tot 36.andijvie 7.tot 10.prinses- senbonen 50.tot 63 spinazie 11. tot 32.groenekool 22.— tot 23.sla per 100 st. 6.60, uien per kist 1.40-2.90. kroten per kist 3.30, komkommers per 100 st. 11.tot 17.aclderle per 100 bos 3.60-5.10. Aanvoeren: waspeen 55.000 kg. waarvan 24.000 kg voor export werd verkocht; bloemkool 27.000 stuks, waarvan 800 stuks voor export werden verkocht. RIJNSBURG, 25 augustus. Bloemen veiling Flora. Ornlthogalum 80-120, Scablosa 180-230, Hellanten 310, Glorie van Heemstede 320. Kochelsee 280, Purity 300, Passepartout 250-260, Gerrle Hoek 320, Gladiolen; Sans Soucl 470-510, Lovely Melody 280-320, Gold Dust 360, Leeuwen horst 400-420, alles per 100, Tros Chry santen: Reveil 70-85, Chatworth 70-80, Dellghtfull 75-95, Dwergasters 36-38, En kele Aasters roze 22-26, ld. gemengd 24- 2C. Eijkenblad 20-24 per bos. TER AAR. 24 augustus. Groentevei ling: augurken f(jn 1.28, fijnbasterd 1.37, basterd 1.18. grof A 1.09-111. grof 90-94, CD 84-89, ld. 2 53. ld. groot 46, E 61, ld. afwijkend 39, alles per kg. Bij het afbreken van een huis in Enschede is gistermiddag een muur ingestort waardoor drie mensen door vallend puin werden getrof fen. Een hunner, de 28-jarige slo per J. Veenstra uit Enschede, is later aan zijn verwondingen be zweken. De ruïne van het huis waarin het ongeval gebeurde. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned 102% 102% Ned '59 4% 102% 102% Ned 102% 102A Ned '60 II 4% 102% 102A Ned '59 4% 100% 100A Ned '60 4% 100% 100A Ned '61 4% 100% 100A Ned '53 3% 98% 98% Ned Grtb obi 3% 86% Ned '47 3% 94A 94A Ned '51 3% 98 B 98 B Ned '53 I-II 3% 96% 96% Ned '56 3% 96 96 Ned '48 3% 91 Ned bel cert. 3% 93 89 Ned. '50 I-II 3% 90tf 90 H Ned '54 I-II 3% 92% 92% Ned '55 I 3% 92% 92% N»d '55-11 3% 94% 94% Ned *37 3 93 92?; Ned Grtbk obi '46 3 93A 93 A Ned doll in '47 3 91A 91A Ned Inv cert 3 99A 99% Ned 62-64 3 100A 100% Indie '37 3 99% Indië '37 A 3 96% 96% Ned. won bJ. *57 6 110A 110% Ned. won.bi '58 4% 101% 101% Vorige Slotkoers koers v. heden 107 B 107 B 88% 88% 84% 84 90% 90 96 97 L 84% 84% 82% 82% 92% 92% 92% 93 92% 93 97% 99% 91% 93% 95?; 97% 102 ?s 102% ACTIEVE AANDELEN 108 GL 108% /er. HVA-miJ. 123 122 A.K U 372 368% Deli MU cert. 145 144 GB Hoogovens cert 890% 885 GB Philips gem bez 974% 973 Unilever cert 723 721 528 525% Kon Petr (50 A f 20) 112.60 112.30 Holl Amer UJn 163 159 Java China Paket 159% 159 KLJ4 71.50 72 Kon Ned Stoomb. 196 194% Kon Paket Mfj 147% 148 Stoomvaart MU Ned 188 189 Nievelt Goudr cert 161% 160% v Ommeren cert 330% 329% Kon Rott Lloyd... 151 GB 150% Ned Scheepv Unie 157% 155% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3 97 97 ^em 48 (3%) 97% 98% R'dam '52-1 (4%) 100 id id "37 I-O (3%) 96% 96% Z-Holland *55 4% 99% Bankwezen Bank N Gem "58 5% 105 U 105H id NWB '52 (4%) 101 100% BVG rspbr f 500 191% 192 ■3VO rspbr '52 142 'ndustr Obligaties Philips Dollarlng *51 92 92 Premieleningen A'dam '53 3 107 B A'dam *51 I 2% A'dam '58 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 III 24 Eindhoven '54 2 Enschede "54 2 Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam *52 I 2% Idem n 2% Idem *57 214 Utrecht "52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland "59 2 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 242 241 Amst. Bank 360 359 Cultuurbank 29'4 29% Holl Bank Unie cert 215y4 215% Ned Handelmil 320 318 Rott Bank 333 336 Twentsche Bank 306 305 Senembah470 Industrie Ondernemingen Albert Heyn630 Berkei's Patent (v.) 298 290 Borsumy40 40 Calvé Delft eert. 716% 709 Electrolasmy. 340 Kon. Pap v. Gelder 350 341 Kon. Ned. Grofsm 169 171 Holl. Constructie 420% Ing. bur. v. Bouwnfjv. 247 247 Intemado 165 163% Int. Kunststoff Ind 75% 74 v. Kempen en Begeer 125% Leidse Wolspinnerij n.g. exd. Mllller en Co NB 520 508 Ned. Kabelfabr563 555 Philips pref275% 274 Rott Droogdok MU 530 L 526 Sikkens Groep 815 819 Ver. Touwfabrleken 340 332 Walvisvaart Weralnk's Betomnfj Wilton Feyenoord Van Wijk en Heringa Zaalberg .Mijnbouw en petroleum Billton 2de r. Kon Petr (f 20) Xmerik fondsen Canadian Pacific R Intern NlckeJ Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motore Kennecott Republic Steel Shell OU Uninn Pacific Un States Steel yo'/B 191 190 275 268 95 B 95 128% 128 B 469 461 115 114 23% 83 83 54% 53 A 42% 42 55 y4 54% 45% 45% 84% 82% 61% 62% 42 41 35% 34% 84?i 84%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5