V.E.B.O.-BESTUUR RECIPIEERDE IN HET OUDE WAAGGEBOUW Manifestatie van DE 10.000STE OP DE VEBO was een inwoonster van Oegstgeest Rundvee van prima kwaliteit kern van de jubileum-expositie Amsterdamse Zeedijkers wensen „eigen film''' (uit Italië) te zien Vebo-fokveedag geopend met beschouwing over t melkprobleem 8500 opstandelingen geven zich over Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 25 augustus 1961 Tweede blad no. 3Ü4Ü5 Er heerste gistermiddag in het met bonte bloemen versierde Waaggebouw een gezellige drukte. Er werden toespraken gehouden, er werden geschenken aangeboden en er werd vrijwel onafgebroken gedronken op het welzijn van de jubilerende Vebo-bestuurders. Deze hielden n.l. receptie ter gelegenheid van het zilveren land- jbouwfeest. De een na de ander trad naar voren om Vebo-voorzit- ter P. Buck en de zijnen met dit Iheuglijk feit geluk te wensen. Het gastenboek vermeldde na de ont vangst dan ook vele honderden namen. Zowel de heer H. Roodenburg, voorzit ter van de Fegra. als de heer A. C. A. Deerenberg. lid van Gedeputeerde Sta ten. lieten een prettig geluid horen. Eerstgenoemde zegde een subsidie voor de expositie van f 4000 toe en het sta tenlid stelde de hulp van de provincie in het uitzicht by de ontwikkeling, die organisaties als Fegra en Vebo voor staan. Een verhoging van de subsidie ral ongetwyfeld in overweging worden genomen. Onder de bezoekers bevonden zich be halve de Leidse burgemeester, jhr. mr. F. H van Kinschot, nog vele burgemees ters uit omliggende gemeenten: E. J. M. Kolfschoten van Alkemade, M P. v d. Weyden van Nieuwkoop. P. M. F. Smol- lers van Voorhout en H. Duiker van latwyk. Wat de wethouders van Leiden etreft zagen wy o.m. de heren A. J. Jongeleen en S. Stolp. Ook de oud-direc- teur-generaal voor de Landbouw, de heer A. W. v. d. Plasschen, de directeur KWART EEUW TROUWE DIENST BIJ V. EN D. Voor mej. A. Reizevoort te Leiden is het vandaag een feestdag. Zij herdenkt n.l. het feit, dat V. en D. haar precies tn kwart eeuw geleden in dienst nam. De jubilaresse werkt op het ogenblik als naaister op de afdeling stoffeerdery. De directeur van het warenhuis, de heer C. A. A. Kerckhoff. heeft haar van morgen op het dakterras harteiyk toe- lesproken en gefeliciteerd. Hy wees er met nadruk op. dat mej. Reizevoort veel- tydig vakkundig is en haar werk met Teel plezier doet. Hy bood haar de bron- len legpenning van de Maatschappy v. Nyverheid en Handel met het daarby behorende vererende getuigschrift Eian. ilsmede een enveloppe met inhoud. Tot de geschenken van de directie behoorde ook een wandbord. Eerder op de morgen had de heer W Akerboom namens het personeel van de »fdeling waar mej. Reizevoort tewerk is esteld een koffer aangeboden. Namens iet gezameniyk V. en D.-personeel over handigde de heer G. van Spanje een jouden horloge, een strykbout en een trijkplank aan. De jubilaresse kreeg ook bloemen. van de Ned. Heide Maatschappy, de heer E. Wynbergen. de directeur van het slachthuis, dr. K. Reitsma, boden hun gelukwensen aan. Ir. G. J. J. van Hoek en mr. H. A. C. Branderhorst. resp. voor zitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rynland, gaven eveneens van hun belangstelling blijk. De commandant van de Koks- school. kolonel Th. H Wessels, droeg er het zyne toe by om de receptie te doen slagen. De heer R. Duursma voerde als voorzitter van de Vereniging bedryfs- voorlichting en als directeur van de la gere land- en tuinbouwschool In Leiden het woord. Hy hoopte dat de prettige samenwerking nog lang zal mogen voortduren. Namens de standhouders op Burgemeester Van Kinschot feliciteert het Vebo-bestuur. (Foto L.D./Holvast) de jubileumtentoonstelling richtte de heer H. Olivier het woord tot het Vebo- bestuur. Hy sprak van een manifestatie van boerenkracht in de provincie Zuid- Holland, een manifestatie, die door iedereen wordt gewaardeerd. Hij noemde het een nobel streven om stedeling en plattelandsbewoner nauwer met elkaar in contact te brengen. Namens de Leidse Middenstands Centrale sprak de heer J. C. J. Lambermont en namens de Regio nale Jongeren-commissie, de heer Chr. v. d. Poel. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen t. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes Gerardus. A. A. van zn van Soestbergen en M. G. P. J. Warrlnga. Cor nells Huig. zn van B. Kuyt en D. A. de Jager; Axel Thérése Hubertus. zn van A. M. H. Hermans en A. E. Aerts; MarijtJe, 4r van J. A. van Delft en J. van Iterson; Johannes Adrlanus Maria, zn van P. A. van der Slot en H. A. M. Warmerdam; Arjen Maarten, zn van W. J. Vredenberg tn R, H. van der Veen; Evellena Adrlana. ar van G. Schotman en J. M. van de Vlekkert; Willem Johannes, zn van W. J. Moenen en E. M. Verkuyien; Ronald, zn van L. K. Lantema en C. Kool; Jacqueline. Ir van L. K. Kantema en C. Kool; Fre- ierlk, zn van F. van Pelt en N. Gulllot. GETROUWD L. J. van Klink en J F. C. van Gerven; J A Massaar en H. J. Lek; M. Wolters en H. H. Oostrom; W. l'Ecluse en C. Schu- thard; C. C. van de Velde en A. M. Geuke; C. Wolters en M. M. Beekman; G. F. Kuljvenhoven en M. Oudshoorn; M. M. Haring en A. P. M. Cornellssen; G. M. O. van 't Oostende en M. W. Tllburgs; J. J. Pronk en C. Lamaln; J. Spaargaren en A. Dozy. OVERLEDEN L. F. van der Heyden. 51 Jr, man; A. J A. de HeU. 64 Jr. man; J. C. van der keer. 68 Jr. man; J. Schalk. 30 Jr. e v. P. Guyt; H. A. van der Bujg, 81 Jr, vrouw. Speciaal blaarkoppen uit Rijnstreek opvallend (Van onze deskundige medewerker) De 25 jaren dat de Vebo-tentoonstel- ling is gehouden hebben heel wat ver andering en verbetering te zien gegeven. Was in de aanvang de aanvoer van run deren blaarkop en zwartbont nog bescheiden in aantal en in kwaliteit, ditmaal, nu de 25ste dag is gehouden, was er niet 'alleen veel blaarkop- en zwartbont rundvee fokveedoch dit vee is in doornee van heel goede kwaliteit. Met in beide afdelingen zeer goede, zelfs beste kopdleren. Speciaal de blaarkoppen uit de Rynstreek maken een byzonder goede indruk. Naast het rundvee mogen ook de (Texelse» schapen en de (Groot York shire» varkens gezien worden, al is dan de verbetering van deze kleinere dieren mogelyk niet zo opvallend als van het rundvee. Niet alleen het exterieur, de lichaams bouw. der runderen is aanzienlyk ver beterd, ook de produktie-gegevens zyn 1 veel hoger in doorsnee dan een kwart eeuw geleden: de hoeveelheid melk die de koeien geven is aanzienlyk gestegen en vooral het vetgehalte in die melk is veel hoger geworden. Het is dan ook wel vooral door de gestegen produktie per koe dat de totale melkvet- oftewel bo- tervet-produktie m ons land in de loop van de laatste halve eeuw meer dan verdubbeld is. Waardoor een aanzienlyk deel dier produktie in verschillende vorm kan worden uitgevoerd. Waardoor onze nationale betalingsbalans weer zeer gun stig wordt beïnvloed! Naast bovengenoemde dieren die van af de eerste dag ter tentoonstelling aan wezig waren, waren er ditmaal ook vele zwartbonte Piëtrain-varkens, het vlees varken per excellence (veel vlees, wei nig spek en vet) dat in zyn voeder- verbruik vermoedelyk nog niet zo eco nomisch uitkomt als het Yorkshire-var ken. En dan de witte geiten! Een grote en goede collectie! Alles byeen te veel om er al te diep op in te gaan. De ochtendkeuringen vingen aan met die der stieren. De blaarkopstieren waren vooral in de afdeling der ouderen opvallend goed: zes van de zeven kregen een eerste prys en terecht! Bovenaan de driejarige Heino, V. Reinaard-Omuto. Groninger van W. v. Santen te Wassenaar, een ex cellent exemplaar, gesloten, edel, goed ontwikkeld, van een goed produktieve moeder Tweede werd de vierj. Utrechtse Jochem v. Meyenhorst. v. Gustaaf (de beroemde), van „Vita Nova", de k.i. ver. te Hazerswoude, die met haar beide an dere stieren de vierde en de zesde plaats bezette; de laatste is een roodblaar evenals no 3 en no. 5, resp. van J. G. Garritsen te Alphen a. d. R. en f.e. T. v. In gen te Woerden. Van de teventerstieren (2 eersten, 3 tweeden en 3 derden» werd IA de Gro ningse Harry van J. C. de Boer (V. Knaap» te Aalsmeer en van de goede enterstieren (4 eersten en 2 tweeden» werd IA Tresla's Gus, V. Gustaaf. van M. Verburg te Bodegraven, gefokt door A. C. v. d. Akker te Zoeterwoude. Van de zwartbonte stieren kregen alle drie ouderen een le prijs. Hun aantal is niet zo groot als dat der blaarkoppen. De kwaliteit is echter van ongeveer de zelfde orde niet beter. Eerste der ouderen werd de vyfj. Kielevierster Stil- ma, V. Anna's Adema pref., Friese van ki. „Vita Nova", een zeer goed typische stier met goede benen. No. 1B, de achtj. Peanster Eduard, V. Peanster Piet Edu- ard, Friese, eveneens van „Vita Nova", is diep en solide, doch hy slyt iets in zyn achterbenen en de zesj. Friese Linse, V. Lutke Eduard, ook van de k.i. ver., stamt van een produktieve moeder met vooral hoog vetgehalte In de melk. De beide teventerstieren kregen ook een le prys: de Friese Arnold van L. J. Splinter te Zevenhoven en de Noord hollandse Villeneuve 47 (Ad. 21 v. d. Woudhoeve, pref. le kl.) van Jos C. Wes- selingh te Zoeterwoude. Van de enterstieren (2 eersten. 2 twee den en één derde» werd IA de Friese Mar Co. V. Mar Tetjer Gouverneur van L. Treur te Leimuiden, wel een goed ty pisch geheel, doch nogal zondigend in de hielgewrichten. Een le prys leek ons we lerg hoog! 1B werd de Friese Tie- men. V. Siferman. van „Vita Nova". We twyfelen er niet aan of de eersten der ouderen, van de zwartbonten zowel als van de blaarkoppen, zullen tot kam pioen van de dag worden aangewezen. Maar op deze uitslagen, alsmede an deren. zullen we nog nader terugkomen. GYSBERT JAPICXPRIJS VOOR DRS. MEERBURG Ged. Staten van Friesland hebben de Gysbert Japicx-prijs voor Friese litera tuur. toegekend aan drs. G. A. G. Meer burg te Groningen voor zijn onder het pseudoniem Marten Sikkema gepubli ceerd dichtwerk. Deze prijs. die eens per twee jaar voor Friese literatuur be schikbaar is, was deze keer uitgeloofd voor poëzie. De heer Meerburg is nog Necl. meisje in België ontvoerd? Een mysterieuze ontvoering van een ongeveer 25-jarig meisje, waarschijnlijk van Nederlandse nationaliteit, in de Belgische plaats Hasselt heeft een klopjacht inge leid door de Belgische politie op een Amerikaanse auto met een Nederlandse nummerplaat. In de nacht van woensdag op donderdag stond het meisje aan de kant van de weg van Diest naar Hassèlt, waar ze een „lift" kreeg van een Belgische autobestuurder. Paul d'Haese. Zij was erg zenuw achtig en vertelde, dat zij ruzie had gehad met haar verloofde, dat hij haar had geslagen en dat zij naar Nederland wilde terugkeren omdat zij Nederlandse was. Na enige tyd merkte de heer d'Haese, dat hy werd gevolgd door een grote Amerikaanse auto. Hy werd ingehaald en de twee inzittenden gaven hem een tepen om te stoppen. Zyn liftster werd steeds zenuwachtiger en op haar ver zoek reed hy door. Even voor Hasselt probeerden de achtervolgers de kleine Duitse auto van de heer d'Haese in te halen en te blokkeren, doch deze manoeuvre mislukte. In de straten van Hasselt trachtte hij vergeefs te ontko men. By een plein moest de heer d'Haese remmen, waarop de zware auto hem van achteren aanreed, zodat hy dwars over de weg kwam te staan. Het meisje sprong uit de auto en late cafébezoekers zagen, hoe de twee man nen haar vastgrepen en in hun auto sleurden. Hoewel ook beschadigd door de botsing, verdween de auto met grote vaart, na over de stoep te zyn gereden om de dwars over de weg staande auto HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK (Van onze Amsterdamse correspondent) Voor de ramen van de „Casablanca" aan de Zee- dyk" te Amsterdam, han gen de affiches van de verleden jaar op de Am sterdamse Walletjes op genomen Italiaanse film „Meisjes achter ramen" met Marina Vlady en Lino Venturo in de hoofdrollen. Dit is het antwoord van caféhouder J. de Vries in dit deel van Amsterdam beter bekend als „Zwarte Jopie" op het besluit van de centrale filmkeu ring om openbare verto ningen af te keuren in verband met het zeden- kwetsende de film. Zwarte Jopie, die zich verontwaardigd, waarom gesteund weet door zyn buurtbewoners, wil nog verder gaan. Hij wil de Amsterdamse filmliga er voor interesseren de film alsnog in Amsterdam te vertonen, zy het dan in besloten kring. Een der- gelyk verzoek was gister avond overigens nog niet de politie de filmers mede werking verleende, de Nederlandse Spoorwegen weigerden opnamen op het Centraal Station toe te staan, de Koninkiyke Marine was ontstemd over het gebruik van Neder landse marinemutsen door enige acteurs en de Wal- binnengekomen by het letjesfiguur „Utrechtse stuur van de filmliga. Appie" moest zich voor de Maar als „Zwarte Jopie" rechter verantwoorden, een kopie van de film aanbiedt, zal men de ver toning ervan echter over wegen. De opnamen van de film „Meisje achter ramen" hebben destyds nogal wat opschudding gegeven in karakter van Amsterdam. Raadsleden vroegen de burgemeester omdat hy de Italiaanse regisseur Luciano Emmer in de gracht had geslagen. De makers hebben tot nu toe weinig succes met hun film gehad: behalve in Nederland, Is de verto ning ervan ook in Italië en België verboden. van de heer d'Haese te kunnen passeren. 'Ook een andere auto, die snel dwars over de weg was gezet om hun het vluchten te beletten, wisten de mannen te ontwyken. Ieder jaar is de fokveedag het hoogtepunt van de Vebomanifestaties. Ook dit jubileumjaar, waarin zoveel aandacht voor andere programma punten gevraagd wordt, is deze dag toch eigenlijk het culminatiepunt waartoe het streven van de Vebo leidt. Deze fokveedag trok weer een groter aantal inzendingen dan vorig jaar, toen er 580 dieren geteld werden. Thans waren het er ruim honderd meer. De fokveedag werd vanochtend geopend tijdens een bijeenkomst in Schuttershof, waar het woord werd gevoerd door de voorzitter van het dagelijks bestuur, ir. P. Buck en door de voorzitter van het Land bouwschap de heer A. W. Biewenga. Onder hun gehoor bevonden zich onder meer dr. J. H. Patijn, de secretaris-generaal van het ministe rie van Landbouw en Visserij, burgemeester Van Kinschot en echtgenote, de wethouders Drijber en Stolp, burgemeesters uit de omgeving van de Sleutelstad en twee inspecteurs van het landbouw onderwijs. Stijging produktiviteit In zyn welkwomstwoord verheugde de heer Buck zich over de stygende lyn in de kwantiteit der inzendingen, terwyl in directeur van de Regionale Omroep Noord en Oost Groningen tot 1 septem ber a.s. Daarna aanvaardt hy een functie als leraar in Veendam. Hy publiceerde vry kort na de oorlog in het Fries verschillende dichtbundels, waarvan de laatste onder de titel „Sei nen". Ook vertaalde hy enkele toneel stukken uit het Engels in het Fries. Tevens verschenen een aantal korte verhalen van zyn hand. waarvan enkele werden gebundeld. De uitreiking van de prys vindt plaats op vrydag 13 oktober te Bols ward. de voorgaande jaren ook een kwalitatie ve stijging te bemerken viel. Hy wees •rop dat desondanks voor de Vebo be- langryk werk in de'toekomst te wachten staat, om dat slechts door een steeds verdere kwaliteitsverhoging landbouw en veeteelt zich op een kleiner wordend areaal zullen weten te handhaven. De heer Biewenga bestreed de opvat ting, dat in de combinatie van landbouw en Randstad twee uitersten, statisch en dynamisch van karakter, elkaar ontmoe ten. Ook de landbouw heeft een uiterst dynamisch karakter, zij het dan ook dat de mannelyke agrarische beroepsbevol king in de periode van 1947 tot 1959 daalde van 579.000 tot 428.000 ofwei van 20 tot 13 procent van de gehele manne lijke beroepsbevolking. Niettemin heeft een sterke styging plaats gevonden van de produktiviteit. waarover hy enige cy- fers verstrekte. Aangezien de wagen met gedoofde lichten reed, bestaat geen zekerheid over de juistheid van de aan de politie opgegeven nummers. In Djakarta is meegedeeld, dat 8.571 Daroel Islam-rebellen zich in Atjeh aan regeringstroepen hebben overgegeven. De belangrijkste strijdmacht, die nog op Sumatra opereerde, is hierdoor opgehe ven. Verspreide groepjes opstandelingen (2.000 man) maken het eiland nu nog onveilig. Slechts twee vooraanstaande leden van de opstandelingenregering bevinden zich thans nog op vrye voeten. Het zyn premier Sjafroeddin Prawiranegara en dr. Soemitro Djojohadikoesmo, beiden voormalige ministers uit de Indonesi sche regering. De opperbevelhebber van het opstandelingenleger, kolonel Dach- lan Djambek, is volgens de berichten ook nog vry. Op zichzelf is deze produktivlteitssty- gin een verheugend verschynsei. Toch heeft zy ook een bedenkelyk aspect, en in het byzonder dacht de heer Biewenga hierbij aan de melk-problemen. In 1950 waren er in ons land 1.518.000 melkkoeien die gemiddeld 3800 kg en in totaal 5.77 miljard kg melk leverden. In 1960 waren er 1.599.000 melkkoeien (5,3 procent meer) doch was de gemid delde produktie 4275 kg. en in totaal 6.84 miljard kg of 18,5 procent meer. Het bleek onder deze omstandigheden de laatste jaren niet mogelyk de uit de melk vervaardigde produkten alle tegen enigszins redelyke pryzen af te zetten. In dit verband noemde de heer Bie wenga het van uitermate grote beteke nis, dat het vrije handelsverkeer in de Europese Economische Gemeenschap snel wordt gerealiseerd. Verwacht moet worden, dat tezijner tijd één Europees pryspeil zal worden ingevoerd voor zui- velprodukten. Het lijkt niet gewaagd te veronderstellend, dat dit het peil zal zijn der ons omringende landen, en niet het Nederlandse, dat kunstmatig laag wordt gehouden door de •verschotsituatie. Ons prijspeil zal dus naar boven moeten wor den aangepast. Het huidige lage prijspeil in ons land met name voor boter en kaas betekent in wezen, dat niet de veehouderij een zeer groot deel van de garantieuitkeringen ontvangt, maar dat deze een subsidie be tekenen voor de binnenlandse consu ment van zuivelprodukten. De heer Wiebenga somde enige aspec ten van dit probleem op. in het byzon der ten aanzien van de boter- en kaas- prijzen. Hij meende dat de boterpryzen geleidelyk kunnen worden verhoogd zon der dat een daling in de consumptie zal optreden. De opvatting dat de kaas- prijzen in ons land kunnen worden ver hoogd is thans zelfs reeds vry algemeen. Er dient echter een doelbewuste schei ding te worden doorgevoerd tussen bin nen- en buitenlands prijsniveau. LEIDEN Br eestraat Mevr. M. C. Walburgh-Schmidt uit Oegstgeest heeft al de prijzen, die zij vanmiddag op de V ebo-ten- toonstelling in ontvangst mocht nemeneigenlijk aan haar zoon te danken. Deze is zijn moeder n.l. op de fiets vooruitgegaan om alvast een toegangskaartje te kopen. Het was het tienduizendste kaartje, dat aan de ingang van het expositie zitter P. Buck was verheugd, dat hij mevrouw Walburgh met haar twee kinderen als de tienduizendste gast kon verwelkomen en overlaad de haar namens de verschillende standhouders met tientallen ge schenken: bloemen, fruit, kaas, worst, alcoholvrije dranken, knotten wol, een zak aardappelen en nog veel meer. Bovendien krijgt deze terrein werd afgegeven. Vebo-voor- gelukkige inwoonster van Oegst geest nog een zuivelpakket en een blijvend geschenk van de Vebo thuisgestuurd. In zijn toespraakje zei ir. Buck o.m. nog. dat het be zoek aan de tentoonstelling „Land bouw in de Randstad" aan de ver wachtingen voldoet. Op de foto ziet men hoe de Vebo- voorzitter mevrouw Walburgh van harte feliciteert. (Foto L.D./Holvast) Kerkelijk Leven NED. HERY. KERK Beroepen te Steenwijkerwold P. de Rui ter te Oudega-Kolderwolde te Noord broek (toez.) C. van Gelder, kand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Almelo (4e pred.pl.) (2e maal) J. Goumare te Hilversum, die dit beroep ook aannam. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Hijken A. Kramer, kand. te Rotterdam. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Koudum dr. J. S. Postmr te Warns, die dit beroep ook aannam en predikant wordt van de combinatie Ko-.dum-Warns.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3