PLECHTIGE WAARSCHUWING VAN WASHINGTON AAN MOSKOU Circustribune stort in tijdens matinee Venray IEMCO WEERBERICHT In Algerije laait de terreur op: 25 doden Inmenging in (le vrije toegang tot West-Berlijn zal als „een daad van agressie"" worden opgevat Bedreiging van luchtverbinding „wordt zeer ernstig opgenomen" DE NIE Huiszoeking in zuid-Frankrijk ï.*v Paniek kon voorkonten worden slechts enkele kinderen gewond radio- of televisietoestel Ervaring Vlotte service Ruime sortering Het adres voor Philips radio televisie lettws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 No. 30435 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. vaD Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 KENNEDY ZET DE PUNTJES OP DE I Het Witte Huis heeft de Sowjet-Unie gisteren in een verklaring plechtig gewaarschuwd, dat inmenging door de Russische regering of het Oostduitse bewind in de vrije toegang tot West-Berlijn „een daad van agressie" is en dat de Sowjet-Unie de volledige verantwoordelijk heid moet dragen voor de gevolgen ervan. Voorts wijst de Amerikaanse regering in haar door Kennedy en Rusk goedgekeurde verklaring nadrukkelijk de beschuldiging in de jongste Russische nota van de hand. Deze zijn „ongegrond", zegt de verklaring, die daaraan toevoegt: „zoals de Sowjetrussische regering weet"In de Russische nota was gezinspeeld op het afgrendelen van de toegang door de lucht tot West- Berlijn, naar aanleiding waarvan in Londen gisteren werd opgemerkt: „Indien dit een bedreiging betekent van de Geallieerde luchtverbindin- gen met West-Berlijn, moet deze zaak bijzonder ernstig worden opge nomen". Het Westelijke recht van toegang tot West-Berlijn vloeit voort uit het recht der Westerse verbondenen om zich in Berlijn te bevinden. En dit recht kwam weer voort uit de Geallieerde bezetting van Duitsland in en na de oorlog. In de jongste Russische nota's aan de drie Westelijke landen werd gezegd, dat „het recht van het Westen zich in Berlijn te bevinden, berust op een in 1945 tijdelijk aange gane overeenkomst". Vandaar de felle reactie van de Amerikanen, die daarin gesteund worden door Engelsen en Fransen. Elke twijfel zelfs aan het recht van het Westen op toegang tot West-Berlijn zou zwaar worden opgenomen. van en naar West-Berlijn. Daarna volgt de hierboven genoemde „plechtige waar schuwing". Amerikaanse proefnemingen" Onze correspondent in Bonn telefo neerde hedenochtend: Zeventig minuten lang hebben giste ren drie autobussen met Amerikaanse soldaten aan de sectorgrens in Berlijn staan wachten voordat zij tot Oost-Ber- lfjn werden toegelaten. De communisti sche volkspolitle wilde de Amerikanen aanvankelijk niet toelaten, voordat zij hun papieren hadden laten zien. Dat weigerden de Amerikanen echter met Directe inbreuk op Russische toezegging In de Amerikaanse verklaring wordt verder gezegd, dat de Russische nota „duidelijk één schrede voorwaarts is ln de weloverwogen campagne om de aan dacht van de mislukkingen van de Sov- jetrussische regering af te leiden en de spanningen in de wereld te verhogen". „Het is een daad van cynisme en ge brek aan verantwoordelijkheidsbesef, dat beschuldigingen aan het adres van de Westelijke landen met betrekking tot hun activiteit in de Westelijke sectoren op hetzelfde ogenblik worden afgelegd waarop de Russen de Oostelijke sector van Berlijn afsluiten". Deze daad is een directe inbreuk op de toezegging van de Russische regering ten aanzien van „de economische en politieke eenheid van Duitsland" en de belofte van de Russen samen te werken met de Westelijke rege ringen om de gevolgen van de splitsing in het bestuur van Duitsland en Berlijn te verzachten door bevordering van de vrije beweging van personen en goede ren en de uitwisseling van inlichtingen in geheel Duitsland, met inbegrip van Berlijn. De lasterlijke opmerkingen van de Rus sische regering over „de rechtmatige ac tiviteit van vrije mannen" in West-Ber lijn wekt het idee op dat de Russische regering op de een of andere wijze ver moedt dat de Verenigde Staten het Rus sische denkbeeld delen dat „onderdanig heid jegens een dictatuur de juiste Duitse levenswijze is", aldus de verklaring. „De vredelievende gebondenheid van de Westberlijnse bevolking aan de vrij heid en de zelfbeheersing van haar lei ders zijn nog nooit zo duidelijk gebleken als in de afgelopen dagen", aldus de Amerikaanse verklaring. Bovendien is het vreemd dat de Rus sische regering protesteert tegen betrek kingen tussen West-Duitsland en West- Berlijn nu zij zelf vasthoudt aan de een heid van Oost-Berlijn en Oost-Duits- land .Deze beschuldigingen en beweringen kunnen niet ernstig worden opgevat. Wat de gehele wereld wel ernstig moet nemen is de nauwelijks verholen bedreiging van agressie tegen de geallieerde luchtwegen een beroep op de vier-mogendheden- overeenkomst, waarbij werd bepaald dat Geallieerd militair personeel vrij in de stad kan circuleren en zeker niet kan worden gecontroleerd door Oostduitse autoriteiten. De Amerikanen behoorden tot de groep van 1500 man, die vorige week ter ver sterking van het Amerikaanse garnizoen in de stad, in Berlijn is aangekomen. Ook een Amerikaanse dienstauto, die uit de Oostberlijnse sector kwam, werd ruim een kwartier aan de grens opge houden. omdat de inzittende Amerikaan se militairen eveneens weigerden papie ren te laten zien aan de Oostduitse volkspolitie. Hetzelfde overkwam een Franse dienstauto. Natuurlijk was het niet toevallig dat al deze auto's plotseling in de commu nistische sector van de stad moesten zijn. Van Amerikaanse zijde werd ons dui delijk gemaakt dat men deze „tochtjes" als proefnemingen moet zien, waardoor men hoopt uit te vinden hoever de com munisten hun nieuwe maatregelen drijven. Het is al ongehoord dat buitenlanders en Geallieerd militair personeel nog maar op één plaats de sectorgrens kun nen passeren, maar het principe van vrij verkeer tussen de stadsdelen wordt uiteraard toch definitief verstoord als de buitenlanders niet meer zouden wor den toegelaten. De proefnemingen van gisteren heb ben dus bewezen, dat de Oostduitsers ondanks eindeloze vertragingen er blijk baar toch niet toe over durven te gaan geallieerde militairen terug te sturen, als deze de grens willen passeren, maar wei geren legitimatiepapieren aan de volks politie te tonen. De Westelijke troepen, die woensdag ln stelling werden gebracht op drie pun ten langs de sectorengrens, hebben hun positie versterkt. Ook aan de andere kant van het prikkeldraad is dat ge beurd. De Oostberlijnse volkspolitie stelde niet alleen meer manschappen langs de grens op, maar bracht ook een tank met een waterkanon in stelling. Dit ka non werd zelfs al gebruikt. Gistermor gen spoot men een aantal Westberlijnse burgers, dat de sectorgrens zeer dicht was genaderd, van de straat Het Oostduitse ministerie van Binnen landse Zaken heeft er gisteravond an dermaal bjj de West-Berljjners - „in hun Advertentie DEMONSTREERT HEDENAVOND nog tot 10 uur in de grote zaal van „DEN BURCHT". MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar later kans op een bui. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. In het binnenland opnieuw iets warmer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 AUGUSTUS Zon op: 5.41 uur; onder: 19.42 uur; Maan op: 20.03 uur: onder: 5.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.59 en 15.28 uur; laagwater te 11.15 en 23.41 uur. STRAND VERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) De warme lucht wordt morgen ge volgd door een koufront. Hierdoor ont staan enkele buien. Tot krachtig toe nemende zuidwestelijke wind. Overdag 18 tot 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichtenstormdepressie be reikt morgenochtend Schotland en brengt zondag koelere en onstabiele lucht naar ons land. Dit blad bestaat alt 16 pagina's Gisteren heeft Bernard Haitink afscheid genomen van het Radio Philharmonisch Orkest tijdens een korte plechtigheid in de NCRV- studio in Hilversum. De dirigent ontvangt een geschenk uit handen van de programma-commissaris van de Ned. Radio Unie de heer J. Broeksz. (Van onze Parijse correspondent) Terwijl de rechts-radicale ..bommenwerpers" dat Frankrijk betreft even pauzeren, laait het terrorisme in Algerije fel op. Gisteravond telde men in Algerije als slachtoffers van dit terrorisme niet minder dan 25 doden en 37 gewonden en dat nog wel in een tijdvak van 24 uur. In zuidwest-Frankrijk heeft de politie huiszoekingen verricht bij rechts-radicalen. Een groot aantal pamfletten is in beslag genomen. Negen radio-piraten rmÈm Het had een ramp hunnen zijn (Van onze Limburgse correspondent) Ongeveer 25 personen zijn gis termiddag min of meer ernstig gewond geraakt, toen in Venlo een stampvolle tribune van het Circus Belli in Venray als een kaartenhuis instortte. Wonder boven wonder vielen er geen doden te betreuren. De ongeluksmare. die als een lopend vuurtje door het stadje ging, was erger dan de realiteit: „De circustent is in gestort". Ontsteld snelden honderden moeders en vaders, die hun kinderen gearresteerd In Oran is de politie er in geslaagd 9 leden van de O.A.S. (geheime leger) te arresteren, die op 5 augustus deelgeno men hebben aan een piraten-radio-uit zending. Door sabotage van een kabel verdween Radio-Algiers gedurende een half uur uit de lucht. Daarvoor in de plaats hoorde men de stem van een omroeper namens Frans Algerije en een toespraak van ex-generaal Garby, die een felle aanval deed op generaal De Gaulle De eigenaars van de piratenzen der hebben terstond na de uitzending hun biezen gepakt en verhuisden van Algiers naar Oran, waar een nieuwe uitzending in voorbereiding was. Maar nog voor het zover kwam. had de politie hen bij de kraag. Het zijn echter geen hoofdpersonen, maar kleine handlan gers, o.m. een oud-onderofficier, een metselaar, een radiomonteur, een han delsreiziger, een lasser, een magazijn bediende en een werkloze. eigen belang" op aangedrongen niet dichtbjj de sectorgrens tussen Oost- en West-Berlijn te komen. In het desbe treffende communiqué wordt gezegd dat de Oostberlijnse autoriteiten er niet aan denken zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van West-Ber- lyn en de Westberlijners die dichtbij de sectorengrens wonen, niet willen hin deren Geen reactie Een officier van de Oostduitse volks politie verzocht gisteren Amerikaanse militairen, die zich in de nabijheid van de sectorgrens tussen Oost- en West- Berlijn hadden opgesteld, zich terug te trekken. De Amerikanen reageerden niet. Daarop liet de officier waterkanonnen aanrukken en op de Amerikaanse mili tairen richten. Deze reageerden nog niet. De officier liet toen de waterkanonnen maar weer vertrekken. En ook toen reageerden de Amerikanen niet. „AFP" meldt uit Lübeck dat lichte Britse pantserwagens thans patrouille- tochten uitvoeren langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland. Dit geschiedt in de sector tussen Lübeck en Lauen- burg, aan de Elbe. De patrouille-activi teit dateert van maandag j.l. Daarvoor was gedurende bepaalde tyd niet ge patrouilleerd. In de overeenkomsten tussen Frank rijk, Engeland en de Verenigde Staten ener- en West-Duitsland anderzijds be treffende het legeren van Geallieerde troepen in West-Duitsland is bepaald dat de verbondenen het recht hebben afdoende toezicht langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland uit te oefenen, teneinde de veiligheid der Geallieerde militairen zo goed mogelijk te waar borgen. Nehroe naar Moskou Premier Nehroe van India zal 6 sep tember voor een bezoek van ongeveer vier dagen in Moskou aankomen na het bijwonen van een conferentie van niet aan een wereldblok gebonden landen in Belgrado. Nehroe was in 1955 voor het laatst in de Sowjet-Unie. Zijn komende bezoek is in antwoord op een uitnodi ging van premier Chroesjtjsow, toen deze vorig jaar in India was. Amerikaans expert is niet pessimistisch Roger Hilsman, directeur van de In lichtingendienst van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard dat de twintig Russische divi sies in Oost-Duitsland „bijzonder grote versterkingen moeten ontvangen al vorens zij met enige kans op succes een aanval zouden kunnen doen". Hilsmans rede werd uitgesproken op een bijeen komst van de "World Affairs Council" in San Francisco. „Het logistieke probleem is van dien aard dat het aantal divisies dat zou kun nen worden aangevoerd zeer beperkt is", aldus Hilsman. De Russen kunnen slechts enkele divisies naar Oost-Duits land overbrengen voordat de N.A.V.O. weet dat mogelijk een aanval op han den is. O Slot pag. 2 In. de matineevoorstelling wisten, naar het terrein, waar het Circus Belli zijn tenten had opgeslagen. In ware paniek stemming verdrongen zü zich door de omheining, waar politieagenten en cir- cuspersoneel de handen vol hadden om de menigte in bedwang te houden. Niet de tent bleek het te hebben begeven, maar een tribune, waarop circa 800 per sonen, merendeels kinderen, zitplaats hadden gekozen. Deze tribune, waarvan de achterste rij zitplaatsen ongeveer 3'i meter hoog was, was als geheel in elkaar gezakt. Dankzij het resolute optreden van wachtmeester Van Hout uit Oostrum, die met zijn 3 kinderen zelf de voorstel ling bijwoonde, werd binnen in de tent paniek voorkomen. Op de niet ingestorte tribune werd iedereen rustig op zijn plaats gehouden. Hoewel op het eerste moment de instorting zich als een ramp liet aanzien, bleek, dat er geen slachtof fers waren te betreuren. Een vijfen twintigtal personen werd min of meer ernstig gewond en naar het St.-Elisa- bethziekenhuis te Venray overgebracht. Op vier na konden allen nog dezelfde dag naar huis terugkeren. Het vierjarig zoontje van de familie Van de Broek uit Venray en de 14-jarige P. Jeuken uit Overloon, alsmede twee jeugdige be woners van de psychiatrische inrichting St -Servatius te Venray, moesten met gebroken ledematen worden opgenomen. Bij het in veiligheid brengen van de cir cusbezoekers werd hulp verleend door de brandweer van Venray, te hulp gesnelde EHBO'ers en circuspersoneel en twee artsen. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk verzakking van een ge deelte van het terrein door de overvloe dige regenval van de laatste weken. Toen na de opening de eerste paarden de piste binnendraafden, moeten alle bezoekers op de tribune zich min of meer in massa naar de ingang hebben gewend met het catastrofale gevolg. De avondvoorstelling ging gisteravond normaal door. De tent was uiter aard slechts voor de helft gevuld. De entreeprijzen voor de matinee voorstelling waren door de directie terugbetaald. Dit alles betekende voor het circus een strop van plus minus f 5.000. Het herstel van Een nieuwe sport in Berlijn is het „Vopo'tje rijden". De kunst is om met bromfietsen zo dicht moge lijk langs de grimmige Vopo's te rijden. Om beurten knetteren de Westberlijnse brommers langs de Oostduitse politieposten, terwijl de overige deelnemers aan het spel letje toezien. de tribune zal ongeveer f 10.000 kosten. verschil. PRINSES IRENE DINSDAG IN ONS LAND TERUG De 19-jarige Avecita Lopez Mateos, dochter van de president van Mexico, heeft vanochtend een kwartiertje op de luchthaven Schiphol vertoefd. Zij arri veerde daar met een straalvliegtuig uit Montreal en vertrok later naar Londen, waar zij een korte vakantie zal door brengen. Tijdens de reis van Mexico naar Mon treal was de Mexicaanse presidentsdoch ter vergezeld van Prinses Irene. In Montreal had Prinses Irene, die nog enige dagen in Canada zal blijven en dinsdag a.s. op Schiphol zal terug keren, afscheid genomen van haar Mexi caanse vriendin. Avecita Lopez Mateos werd op Schip hol met een boeket anjers verwelkomd door de Mexicaanse ambassadeur in ons land, de heer Rafael Fuentes en diens echtgenote. Via de ambassadeur liet zij weten, dat zij ongeveer twee weken in Londen zal blijven en daarna naar Zwit serland zal gaan. Zij heeft zich laten inschrijven op een internaat „Le grand berger" te Lausanne. Nota van Venezuela aan Nederland Een streep er onder? De Venezolaanse minister van Buiten landse Zaken Briceno heeft vandaag medegedeeld, dat zijn ministerie een no ta tot de regering Jn Den Haag heeft gericht, in antwoord op de kortgeleden van de Nederlandse regering ontvan gen mededeling, dat het niet mogelijk is de zeven Venezolaanse militairen, die op 8 juni op Curacao politiek asiel hadden gevraagd, uit te leveren. Hoewel de tekst van de Venezolaanse nota niet bekend werd gemaakt, wordt vernomen dat de Venezolaanse regering erin verklaart het negatieve antwoord der Nederlandse regering te betreuren, evenals het feit dat de door de zeven uit gewekenen begane misdrijven ongestraft zullen blijven. Waarnemers noemen de toon van de nota „gematigd". In de nota zou een streep worden gezet onder het over deze kwestie tussen de Venezolaanse en Ne derlandse regeringen gerezen menings- Verlrouw de levering van een toe aan een firma met Aan deze eisen voldoet NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244* Wijzigingen in de Franse regering O (Van onze Parijse correspondent) Eindelijk heft premier Debré van generaal De Gaulle gedaan weten te krijgen, dat hij veranderingen mag aanbrengen in de samenstelling van zijn regering. Afgetreden zijn drie mi nisters: Lecourt (Sahara), Michelet (Justitie) en Rochereau (Landbouw). Vijf nieuwe ministers komen voor hen in de plaats, van wie drie Gaullisten, één conservatief-liberaal en één Sena tor. Maurice Schumann behoort niet tot de nieuwe ministers, zodat de M.R.P. (Katholieke Volkspartij) na het aftre den van Lecourt nog maar door drie ministers in het kabinet vertegenwoor digd is. (£)uct Qfltt Uit het Leidsch Dagblad van 29 Aug. 1861: Vergadering v. den Gemeen- j teraad v. Leiden, Donderdag den 29 Aug. 1861. Onderwerpen o.a. Adres van J. van der Tas en H. en J. W. Filippo. aannemer en borgen van het dempen van de Marendorpsachter- en Volmo lengrachten, om bij vroegere op- levering van dit werk vervroegde betaling te mogen erlangen. i

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1