NEREUS TWEE EN ROB GROEN RECHTSTREEKS IN EINDSTRIJD Njord was bij voorbaat kansloos L.F.C.-DINXPERLOO DUITSER LANGWEG Sr. WON MET MOEITE VAN THOMAS Nederland-België brengt vele bekende atleten aan de start VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 Nederlandse roeisuccessen in Praag Angstige spanning (Van een speciale verslaggever) De .speaker" was onverbidde lijk. „Op 1000 meter: één Finland, twee Holland". Het kleine Neder landse clubje op de tribune van de Praagse roeibaan greep in angstige spanning naar de verrekijkers. Het gaf niets, de afstand was te groot, de onderlinge verschillen te klein. Even bleef het stil, toen klonk het door de luidsprekers: „op 1500 meter: één Finland, twee Holland". Weer werden de kijkers gericht. Inderdaad, het was te zien, de favoriete Finse ongestuurde twee winnaar van de bronzen medaille op de Olympische Spelen van 1960 lag zeker bijna een lengte voor op de Nereus-ploeg. Juist op het moment waarop dat Nederlandse groepje op de tribune dreigde te gaan wanhopen, sloe gen Blaisse en Venemans toe. Het t^mpo ging omhoog Met alle wils kracht d)e in hen was, streden de Am sterdamse studenten hun moeilijke, maar met succes bekroonde strijd. De achterstand werd geringer, midden voor de hoofdtribune, op nog geen 200 meter van de finish, gebeurde het: Nederland nam de leiding. Nog bijna een lengte liepen de Amsterdammers in die onge looflijk sterke eindsprint uit. Een luidt applaus klonk over het water. Niet al leen dank zij die paar Nederlanders. Het was een spontane hulde van de 2000 toeschouwers voor de overwinnaars van dit heroische gevecht. Een duel, dat de eerste serie van de ongestuurde -tweeën tot de race van de dag maak te. Uitslagen Praag Skiff: le serie: 1. Rusland (Ivanov) 7.27.23; 2. Amerika (Cromwell) 7.28.70; 3. Andrs (Tsjech.). 2e serie: 1. Duitsland (Von Groddeck) 7.28.63; 2. Polen (Kubiak) 7.29.70; 3. Finland (Karteleinen) 3e serie: 1. Nederland (Rob Groen) 7 min. 25.26 sec; 2. Italië (Rebek) 7 min. 32.73 sec; 3. Oostenrijk (Fink) 7 min. 46.35 sec. Twee zonder stuurman: le serie: 1. Nederland (Blaisse/Venemans) 6 min. 47.84 sec; 2. Finland (Lehtela/Pitkanen) 6 min. 50.49 sec; 3. Groot-Brittannië (Nicholson/Waite) 7 min. 15.07 sec; 4. Tsjecho-Slowakfje (Smycka/Papirnik) 7 min. 21.45 sec. 2e serie: 1. Duitsland (Bender/Zum- keller) 6.59.73; 2. Zwitserland 7.02.86; 3. Italië. 3e serie: 1. Denemarken (Nielsen/Be- rendt) 7.36.04; 2. Rusland 7.45.16; 3. Frankrijk. Twee met stuurman: le serie: 1. Duitsland (Neuss/Jordan) 7 min. 26.03 sec.; 2. Tsjecho-Slowakije (Chalupa/ Strejcek) 7 min. 34.44 sec; 3. Nederland (Wamsteker/De Ruiter) 7 min. 37.16 sec; 4. Zweden (Karlsson/Hansson) 7 min. 58.15 sec. 2e serie: 1. Rusland 7.24.53; 2. Polen 7.38.96; 3. Denemarken. 3e serie: 1. Roemenië 7.44.92; 2. Frankrijk 7.47.72; 3. Hongarije. Vier met stuurman: le serie: 1. Duits land 6.34.60; 2. Oostenrijk 6.42.69; 3. Hongarije. 2e serie: 1. Tsjecho-Slowakije 6.33.69; 2. Denemarken 6.34.48; 3. Rusland. 3e serie: 1. Italië 6.34.63; 2. Ver. Sta ten 6.37.60; 3. Zwitserland. De Groninger Rob Groen na zijn verrassende zege in de heats. iTelefoto) Het was een goed begin van een voor Nederland voortreffelijke eerste dag. De twee zonder stuurman van Nereus en Aegir's skiffeur Rob Groen zorgden er op deze openingsdag van de Europese roeikampioenschappen te Praag voor. dat Nederland nu reeds zeker is van twee plaatsen in de finales die zondag worden georoeid. Kansloos Dat laat in de middag de gestuurde twee van het Leidse Njord er niet in slaagde de prestaties van Groen en van de Nereus twee te evenaren, kon de stemming in het Nederlandse kamp zelfs niet meer beïnvloeden. De Leide- naars waren eigenlijk al bij voorbaat kansloos in hun heat, waarin ook de Olympische kampioensploeg van 1960, bestaande uit de Duitsers Neuss en Jor dan, was ingedeeld. Van start tot fi nish leidden de Westduitsers. Van begin tot einde ook was Tsjecho-Slowakije tweede. De Leidse studenten, die op 2 lengte achter de Duitsers derde werden, zullen nu zaterdag in de herkansingen moeten uitkomen. Niet die twee overwinningen op zich hebben de eerste dag van de Europese roeikampioenschappen voor heren voor Nederland tot zo'n succes gemaakt. Eer der was het de wijze waarop beide ma len de zege werd oehaald oorzaak van het Nederlandse enthousiasme. Immers Groen en de Nereus-twee dankten hun eerste plaats niet aan zwakke tegen standers, doch louter aan eigen kracht. Zowel de Groninger als de Amsterdam mers zorgden tot verrassing van vrij wel iedereen voor de beste tijden van de dag. Van de drie ongestuurde twee ën die, als winnaar van hun serie, de finale bereikten, was Nereus verreweg de snelste. De Amsterdammers kwamen tot 6 min. 47.84 sec. De Duitse twee. winnaar van de tweede heat, deed er 12 seconden langer over (6.59.74). De nemarken tenslotte won de derde race in de bijna lachwekkende tijd van 7 min 36.04 sec. Bij de skiffeurs mogen de verschillen dan van bescheidener aard zijn, opval len blijven ze toch. Vladimir Ivanov, de Europese en Olympische kampioen, werd met 7 min. 27.23 sec. winnaar. De West duitser Karl von Groddeck zegevierde in 7 min 28.63 sec. Rob Groen tenslotte won de derde heat in de voortreffelijke tijd van 7 min 25.26 sec. Natuurlijk zeggen die tijden niet al les. Immers, Ivanov heeft zich even als Groen overigens! kunnen spa ren. Tekenend zijn ze echter wel. Vooral die verschillen als by de ongestuurde tweeën, waarmee we nu weer niet wil len beweren dat Nederland zondag Eu ropese kampioenen kan gaan eren. Angst en hoop Zoals gezegd, de wedstrijd van Blais se en Venemans was de „race van de angst en hoop". Wel namen de Neder landers door een voortreffelijke start de leiding, doch kort voor het 1000 meter merkteken viel de ploeg terug. Met een taf-lengte voorsprong passeerde Fin land dan ook die 1000 meter-lijn. Het verschil werd groter. Na 1500 meter be droeg het zelfs bijna één lengte. Maar toen kwam, gelukkig, die ongelofelijke eindsprint van de Amsterdammers. Zy gaven wat ze maar konden geven. En het lukte. In die laatste 200 meter werd het favoriet Finland verslagen. De krachtsinspanning was groot ge weest. Nauwelijks was de finish ge passeerd of Blaisse en Venemans zak ten van uitputting voorover. Venemans stak zelfs zyn benen in het verkoelen de water. En niemand van de anders toch zo op egards gestelde officials, had ook maar een afkeurend woord voor dat weinig disciplinaire gedrag over. Ze za gen het nauwelijks in hun vreugde Niet alleen de Nereus-roeiers hebben een harde strijd moeten leveren. Ook de Russen Golovanov en Boreiko, Olym pisch kampioen 1960 in de ongestuurde twee, hebben het hard te verduren ge had. Met de zege in zicht stortte de be faamde twee inelkaar. De lengte voor sprong op zo'n 150 meter voor de fi nish verspeelde het duo volkomen. Denemarken behaalde de overwinning en het duurde minuten voordat de Rus sen de kracht hadden terruggekregen om hun boot langzaam naar de kant te roeien. De ongestuurde twee van Nereus, Venemans en Blaisse. (Telefoto) Onbedreigd Rob Groen leidde in zijn race on bedreigd van start tot finish. De Oosten rijker Host Fink, die trachtte het tem po van de Groninger te beantwoorden, moest die overmoed duur bekopen. Al na 700 metier viel hij sterk terug. Een „straatlengte" achter Groen ging hij als derde en laatste door de finish. Een ongekend succes dus voor de Ne derlandse Roei Bond: op de eerste dag twee finale-plaatsen. Een sensatie zelfs, was de mening van de internationale roeiexperts. Zeker. Iv^aar even zeker is dat op die „vette" eerste dag, wel eens een „magere" vrijdag en zaterdag kun nen volgen. De ongestuurde vier van Ne reus heeft een kans op een finale-plaats, doch het moet wel heel vreemd lopen als de Laga-acht of de in de herkansin gen uitkomende gestuurde Njord- twee zich in de eindstrijd weten te plaat sen. De gTootste winst van deze eerste dag is echter, dat jeugdige roeiers bewezen hebben dat Nederland over enkele niet alleen talentvolle, maar meer nog en dat is toch belangrijker men taal harde roeiers de beschikking heeft. En dat is iets, waar we al jaren be hoefte aan hadden. Druk weekeinde voor LFC ers Zaterdagmiddag speelt LFC een oefen wedstrijd tegen de pas gepromoveerde Oostelijke eersteklasser Dinxperloo. De Kanaries komen als volgt uit: Krijger, Bruggeling, H. Sira, Koole, W. Siera, v.d. Heyden, A. Heymans, P. de Jong, H. Hey- mans, C. v. d. Zeeuw, A. Slingerlandt. Aanvang 4 uur. Op dezelfde middag, eveneens om 4 uur, speelt een LFC-com- binatie te Leiderdorp tegen RCL. Het betreft hier een wedstrijd om de Zilve ren Sleutels. Ook zondag is een drukke dag voor de geelzwarten. Zij beginnen om 7 uur v.m. met een viswedstrijd in de Haar lemmer trekvaart (oude Tol). Daarna komen de voetbalschoenen weer uit de koffers. De pupillen en adspiran- ten nemen deel aan het grote toernooi van Oranje Groen, de veteranen aan het ASC-toernooi om de Gouden Krielbeker en tenslotte komt een combinatie om 12 uur in het veld tegen Rfjpwetering. Advertentie BEZOEKT ZATERDAG 26 AUGUSTUS 16.00 uur n.m. de wedstrijd (le kl. K.N.V.B.-amateur distr. Oost) Terrein BOSHUIZERKADE. Pryzen der plaatsen: zittribune f 1. lange zijde f0.75; jongens f 0.25. Rijwielstalling op het terrein aanwezig. Voetbal - programma EREDIVISIE MW-GVAV Volendam—DWS/A AjaxSpel. Enschede Willem 2—DOS FeijenoordSparta N AC—Rapid JC Fortuna '54Volewijckers PSV—ADO Blauw WitVVV Ie DIVISIE A DFCEindhoven LeeuwardenVitesse 't GooiSittardia Helmond—DHC Go AheadFortuna VI KFC—AGOW HaarlemStormvogel VeendamAlkmaar BW—SVV le DIVISIE B Hermes DVS—RBC SHSWilhelmina VSV—HVC LimburgiaZFC HeraclesExcelsior ElinkwijkNOAD Ensch. BoysHilversum Be QuickHeerenveen WageningenEBOH Res. 2e DIVISIE B DHC 2—DFC 2; SW 2—RBC 2; EBOH 2—RCH 2. Lugdunum komt zondag a.s. in de oefenwedstrijd tegen Hillegom als volgt uit: Kerkvliet, Van As, Van Meygaar- den, Logeman, Bavelaar, Martens, Ver mond, Pet, Bekkering, Leget, De Cler. Voor de interregionale jeugdcompetitie spelen de Quick Boys junioren op 2 sep tember thuis tegen DFC. Op zaterdag 9 september volgt een uitwedstrijd tegen Feijenoord. De oefenwedstrijd die UVS zondag a.s. in Amsterdam tegen de reserves van Blauw Wit zou spelen, gaat niet door. In plaats hiervan speelt het eerste elftal van UVS morgenmiddag om 4 uur tegen het tweede. SCHAKEN Wereldkampioenschap schaken jeugd De uitslagen van de vierde ronde van het toernooi om het wereldkampioen schap schaken voor de jeugd, welke don derdagavond in Den Haag is gespeeld, luiden: finalegroep: Larusson (IJsland)Zuidema (Ned) 01; Calvo (Spanje)Westerinen (Fin land) afg; Gulbrandsen (Noorwegen) Gheorghiu Roem.) 01; Pfleger (W.- Dld)Parma (Z.-Slavië) afg; Thomson (Schotland)Nagy (Hongarije) Kinnmark (Zweden)Kuindzhi (Rus land) afg. Gheorghiu bezet de eerste plaats met vier punten. Hij wordt gevelgd door Na gy met- 3 punten en Parma met 2% punt. Zuidema deelt de zesde en zevende plaats met Pfleger. Beiden hebben 1% punt plus 1 afgebroken partij. Badgastentoernooi te Noordivijk (Van onze tennismedewerker) Gisteren kwamen in het badgas ten-toernooi te Noordwijk de A-spe- lers in actie. De eerste ronde bracht over het algemeen snelle 2 sets zeges. Er waren echter enkele hevig omstreden partijen, waarin de kan sen op de zege tot de laatste slag volkomen open bleef. De Duitser Langweg sr. b.v., di ein het toernooi te Katwijk al7.ee met zijn jongere broer de eerste prijs in het HDB in de ivacht sleepte, dankzij voorname lijk zijn sterk volleren en smashen, kwam tegen de om zijn vastheid be kend staande ir. Thomas heel be nauwd met een 63, 57, 64 zege uit de bus. In de eerste set liepen de zaken voor de telkens het net zoekende Langweg nog zo, dat hij op weg leek naar een on bedreigde 2 set winst. De lobs van ir. Thomas waren veelal niet diep genoeg en bovendien verkeerd geplaatst, d.w.z. over de forehand-zijde van Langweg sr. Deze is een linkshandig speler en het kost zelfs ervaren wedstrijdspelers altijd weer moeite om zich daarop in te stel len. Maar in de tweede set had ir. Tho mas zijn veel jongere Duitse tegenstan der snel tot het besef gebracht dat hij de partij nog op geen stukken na in de WIELRENNEN Ronde van Oost-Duitsland De Oostduitser Wolfgang Grabo heeft de zevende en voor-laatste etappe van de Ronde van Oost-Duitsland, die liep van Dessau naar Stendal over 168 km, gewonnen in 4 uur 27 min 2 sec. Hij ver sloeg in de eindsprint zijn landgenoten Braune en Lingner. Een groot peloton, waarin alle favorieten, kwam 1 min 36 sec na de winnaar binnen. Hierin be vonden zich ook de Nederlanders Rutte en Schuuring, die zich respectievelijk als 12e en 14e klasseerden. Van Keme- nade was 54ste met 4.45.18 en Boom 58ste met 4.50.18. De Oostduitser Schut behield de leiding in het algemeen klas sement met een t-ijd van 31 uur 27 min 53 sec. De Nederlanders bezetten de vol gende plaatsen: 33. Rutte, 32.17.06; 43. Schuuring, 32.43.01; 46. Van Kemenade 32.51.—; 54. Boom, 33.13.59. SPORTSPL1NTERS De Spaanse wielrenner Fredeiïco Bahamontes, die dinsdag tijdens een trainingsrit tegen oen auto botste, zal toch aan de wereldkampioenschappen wielrennen, die te Bern worden gehou den, kunnen deelnemen. De verwondin gen, die de Spanjaard had opgelopen, bleken achteraf erg mee te vallen. De Russische heren-gymnastiekploeg heeft te Moskou een overwinning met 288.05 tegen 282.35 punten behaald op de ploeg van de Ver. Staten. De Russen, die s werelds beste turner, Boris Sjaklin, en Yri Titov misten, waren superieur en bezetten in het individuele klassement de eerste vijf plaatsen. Op de tweede dag van de zwemwed strijden in de Californische plaats Gres- no heeft de Amerikaan Mealiffe met een tijd van 1 min 0.2 sec het wereld record op de 110 yards vlinderslag ge ëvenaard. Het record staat op naam van Mealiffe's landgenoot Mike Troy. De Eindhovense ere-divisieclub PSV heeft een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld te Waterschei tegen de Belgi sche ere-divisieclub van die naam. De Belgen wonnen met 32, nadat bij de rust PSV een voorsprong van 2—1 had. Jeugdinterland in Leidse Hout (Van onze atletiekmedewerker) Wanneer zondagmiddag de ploegen van Nederland en België het veld van de sintelbaan in de Leidse Hout opmarche ren, zal de 15e ontmoeting tussen beide landen een aanvang nemen. Evenals voorgaande jaren is de uitslag niet te voorspellen, zodat het verrassende ele ment zeker niet zal ontbreken. De Bel gen hebben zich in de voorgaande jaren iets sterker getoond, immers zy wonnen 8 en verloren 6 maal van onze Neder landse hope, al was het puntenverschil steeds vry gering. Vorig jaar in Brugge evenwel verloor Nederland met 128103 punten en het zal dus de grote vraag zijn of de Nederlandse jongens de ba kens kunnen verzetten Mogelijkheden Dit jaar zijn echter enkele talentvolle jongeren op de Nederlandse sintelbanen naar voren getreden, van wie we noe men de slanke Frits Boss uit Hogezand, die jeugdkampioen op de 180 en 200 meter werd en in Vlaardingen kans zag om ook alle senioren achter zich te la ten. Zeer benieuwd zijn wij wat Boss op de snelle Leidse sintels zal presteren! Ongetwijfeld krijgt hij het niet cadeau van de Belgen, onder wie de sterke Van- coppenolle. Ook op de 400 meter treedt een nieuw talent aan in de persoon van Fred van Herpen uit Vaals. Deze jongeman noteerde reeds enige malen 48,7 en is zonder twijfel één der vader landse troeven. Ook de 3000 meter belooft zeer inte ressant te worden, temeer daar de Hol landman Hoope hier debuteert als inter national. De Belgen zyn hier niet voor de poes en de sterkste Nederlander de Nijs loopt met een recordpoging in zyn hoofd. Misschien voor de in prima zak had. De lob van ir. Thomas scoorde nu en dreef Langweg sr van lieverlee terug naar het achterveld en daar bleek de Duitse backhand een kwetsbaar punt in de wapenrusting. Met 7-5 werd het set-gelijk. Alleen door een alles of niets aanval, waarbij hij de veine zeker niet tegen zich had, kon Langweg sr de vol gende ronde bereiken. Een kranige pres tatie leverde M. Karsten jr door de ge routineerde Slavenburg sr in twee sets, 6-2, 6-4 aan de kant te zetten. Op de taaie verdediging van Karsten jr met telkens verassende uitschieters kon Sla- venbrug sr geen afdoend antwoord vin den. J. Holleman liep zijn tegenstander, de zoon van de oud-doelman van het Ned. Voetbalelftal Van der Meulen, er volgens de regelen der kunst uit, 1-6, 6-8 Fetter werd na eergisteren in het H.E.B. door Punt te zijn uitgeschakeld, gisteren ook in het H.E.A. geklopt. Dat gebeurde in 3 sets, 6-2, 2-6, 6-1. Zijn overwinnaar was de 14-jarige Goelst uit Haarlem, die in het H.E.B. furore maakte door R. Moo- lenbroek met 6-4, 6-4 van verdere deel neming uit te sluiten. Een veelbeloven de junior deze Goelst. Mooie stijl, goed lopen en een voor een zo jonge speler opmerkelijk tactisch inzicht. De beide favorieten voor de titel in het H E.B., Baasel en J. Langweg jr kwamen weer, en met gemak, een ronde verder tegen resp. Roest, 6-1, 6-1 en Tirie, 6-1, 6-0. De titel in het D.E.B. lijkt een nieuwe triomf te zullen opleveren voor mej. Pino (Roomburg). Zij versloeg op regel matige wijze Frau Hohenner, 6-3, 6-2. Waarschijnlijk zal zij de grootste te genstand ondervinden van Frau Yoeres en Fraulein Baasel. De Duitse familie Baasel blijkt een „tennis-familie" te zijn. vorm verkerende Hoope een mogelijk heid om tot een verrassend resultaat te komen. Het merendeel der nummers zal ech ter een volkomen open strijd te zien geven, waarbij ook op de technische nummers onze landgenoten niet kans loos zullen zijn. De „zware jongen" Piet v. d. Hurk uit Delft zal op kogel en dis cus voor de puntjes moeten zorgen.. Wie de kanshebbers zijn op de 1500 meter hindernisloopVoordat alle deelne mers voor de laatste maal over of door de sloot heen zijn, zullen we ons maar niet aan een voorspelling wagen. Pikant bijprogramma Enige invitatienummers zullen verdere luister bijzetten. Zo zal Lenie Boele een aanval doen op het Ned. record 100 m. meisjes tezamen met haar snelle rivale Truus Oruiming uit Wassenaar. De 400 meter dames wordt een gevecht tussen Geesje Goesbeek uit Groningen en Fiep Twenthe uit Enschedé. De stericste he rensprinters treden aan voor een sprint tweekamp over 100 en 200 meter, terwijl de 1000 meter Harry Janssen, Piet Kort- leve en Chris Konings aan de start brengt. Naast Hein Cujé gaat op de 3000 meter de belangstelling uit naar Piet de Haas en Ben Giling: de rivaliteit tussen deze lopers Giling heeft de Haas uit de landenploeg gewipt kan een goede tijd op de klokken brengen. Voor deze interland de jubileum wedstrijd van de 60-jarige KNAU zijn vele officiële persoonlijkheden uitgeno digd en het is een wedstrijd waarmee de afdeling Leiden der KNAU alle eer zal kunnen inleggen. Het jeugdorkest „De Burcht" verleent medewerking aan het programma dat om kwart over twee zal aanvangen. Bosbessen, honing en sinaasappelen (Van een speciale verslaggever) Arie van Houwelingen heeft, toen hij in 1959 in Amsterdam de wereldtitel der amateur-stayers veroverde, in de internationale wielerwereld ook faam verworven door zijn zee-dieet. Al spoedig werd bekend, dat de Sassenheimer van tijd tot tijd een slok zuiver zeewater dronk om zijn conditie te verbeteren. De vroegere edelsmid is nog altijd een slechte klant voor de soigneurs. Nog steeds pleegt hij zo af en toe („als ik voel dat ik wat versterking nodig heb") een duik in het zilte zeewater te nemen. Van Houwelingen houdt niet van kunstmatige preparaten. Hij heeft in de loop der jaren zijn natuur-menu zelfs uitgebreid. Op de kamer, die hij met zijn gangmaker Frits Wiersma deelt, prijken nu in Zürich vier literpotten met ge weckte bosbessen, waarvan hij elke dag voorzichtig een kleine hoeveelheid nut tigt. En bovendien doet Van Houwelin gen elke ochtend een scheutje honing in zijn thee. Geen honing van een of an dere firma, maar zo vers uit de korf". „Dan kan er niet mee geknoeid zijn". Preparaten in velerlei vorm zijn een onderdeel van de dagelijkse gesprekken van de renners, voor wie de dag tot de wedstrijden maar veel te langzaam om komen. Zelfs de jongste amateurs weten op dit gebied hun weetje. Een van hen gaf een iets oudere collega het volgende lesje: „Weet je wel, dat een van deze tabletten net zoveel vitamine C bevat als 50 sinaasappelen"? En toen de ander verbaasd opkeek, ging hij voort: „En je kunt natuurlijk nooit 50 sinaasappelen op één dag eten. Ik neem dus altijd zo'n pilletje". Hij was echter blijkbaar toch niet zo overtuigd van zijn eigen theo rieën, want hij voegde er aan toe: „Daarnaast eet ik dan bovendien ook nog tien sinaasappelen per dag." Drie stayers De Haagse amateurstayer Bert Ro- mijn zal nog in het wereldkampioen schap kunnen starten. Nadat in 1959 en 1960 de nationale bonden drie amateurs voor het stayerskampioenschap hadden kunnen afvaardigen, besloten de Zwit sers dit jaar per land slechts twee stay ers toe te laten. Voor Nederland werden toen Leen van der Meulen en Henk van Kampen gezonden. Tegen het besluit van de Zwitsers is echter geprotesteerd door Frankrijk en donderdagmiddag heeft de zogenaamde directeuren-vergadering van de UCI besloten toch drie amateur stayers per land te laten starten. De Nederlandse officials hebben daar op onmiddellijk contact opgenomen met Klaas Buchly, die heeft toegezegd ervoor te zullen zorgen, dat Bert Romijn op tijd naar Zürich kan vertrekken. „In Bizerta vielen 1300 Tnnesiërs" De Tunesische minister van Voorlich ting, Masmoedi, heeft gisteren bekend gemaakt, dat het aantal doden aan Tu nesische kant in de gevechten om Bi zerta van vorige maand meer dan 1.300 bedraagt. Aanvankelijk was van Tune sische zijde meegedeeld, dat er 672 Tu- nesiërs waren gesneuveld. In het debat over de kwestie-Bizerta in de Algemene Vergadering verklaarde de Tunesische delegatieleider Mongi Slim enkele dagen geleden, dat er ruim 800 doden en 1.155 gewonden waren geweest. Minister Masmoedi zei dat de situatie in Bizerta sinds het begin van het de bat in New York bijzonder was ver ergerd. Volgens hem voeren de Fransen in Bizerta een bezettingsbewind in. Voorstel van Kennedy tegen belastingontduiking De behandeling van president Ken nedy's voorstellen om belastingontdui king tegen te gaan is door het Ways and Means Committee van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden tot op zijn vroegst volgend jaar uitgesteld. In april van dit jaar stelde Kennedy aan het Congres voor een campagne tegen belastingontduiking in de Ver enigde Staten en het buitenland te be ginnen. Geraamd werd, dat de voorge stelde maatregelen de inkomsten van de schatkist met ongeveer 500 miljoen dol lar zullen doen stijgen! Het comité wil niet alleen van de tus sentijdse herziening maar van het ge hele inkomstenbelastingstelsel een diep gaande studie maken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13