GROFSMEDERIJ VIERT 125-JARIG BESTAAN LUCKY... THE REAL INTERNATIONAL CIGARETTE LUCKYIN NEDERLAND I.25 LUCKY STRIKE Dynamisch bedrijf is nog steeds georiënteerd op de scheepsbouw BELANGRIJKE INDUSTRIE IN LEIDEN JUBILEERT William Archibald Bake nam in 1836 initiatief tot oprichting Ambtelijke vergissing Haagse wil geen kantoorpand naast haar villa in Zorgvlied Tweedaags feest Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 25 augustus 1961 Vierde blad no. 30435 Een van de belangrijkste industrieën in Leiden gaat volgende week jubileren. Op 31 augustus 1836 vond n.l. de juridische geboorte plaats van een onderneming, die tegenwoordig als de N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij en in het binnenland en in het buitenland grote bekendheid geniet. In de afgelopen 125 jaar verrezen er zowel op het terrein aan de Zuidsingel als op een stuk grond in „De Waard", onder de rook van Leider dorp, enorme fabriekscomplexen, waar het iedere dag opnieuw bruist van activiteit. Wie er ooit geweest is moet wel tot de conclusie zijn gekomen dat de Grofsmederij een bijzonder machtig bedrijf is. Opgericht met een maatschappelijk kapitaal van f. 200.000 en een personeelssterkte van 80 man is de „Grof" uitgegroeid tot een onderneming met een maatschappelijk kapitaal van f. 10.000.000 (waarvan geplaatst f. 3.200.000) en een werk nemersaantal van 670. Het initiatief voor de stichting: van dit industriële bedrijf, dat dus niet uit de ambachtelijke sfeer is voortgekomen, is uitgegaan van de luitenant-kolonel der artillerie William Archibald Bake. Deze militair werd ook de eerste directeur, een functie die hij slechts vier jaar heeft vervuld. Al bij de oprichting van de „Grof" had Bake het oog gericht op de spoorweg AmsterdamHaarlem, die toen in voor bereiding was en hij maakte er onmiddellijk werk van de levering van de rails in opdracht te verkrijgen. Dit is hem weliswaar gelukt, maar de prijs, die hij kon bedingen was zeer laag en bleek in de praktijk verliesgevend. Bovendien had men de fabricage niet direct onder de knie en kon men dus niet op tijd leveren. Om de boete niet teveel te laten oplopen heeft de Grofsmederij toen een gedeelte in Engeland besteld. Het resultaat van deze minder prettige geschiedenis is geweest een verlies van ongeveer f. 50.000. De verhouding tussen de commis sarissen en de directeur was zo gespannen, dat Bake al in 1840 zijn ontslag nam. pen. Dit besluit heeft er toe geleid, dat binnen enkele decennia het aanzien en het karakter van de onderneming volko men veranderden. Het succes met deze sleephelling was zo groot, dat men in 1880 besloot zelf schepen te gaan bou wen. Weer enkele jaren later werd de fa briek uitgebreid met een timmermans werkplaats en een gieterij, waardoor het bedrijf in staat werd gesteld stoomsche pen tot in alle onderdelen in eigen be heer te bouwen. Daar de ligging van het bedrijf aan een nauw en niet ge makkelijk bereikbaar vaarwater bepaald niet gunstig was hebben commissarissen en directie na ongeveer vjjftig jaar van voorspoed moeten besluiten het bou wen van schepen te staken. Er kwam evenwel in het begin van deze eeuw een nieuwe kettingfabriek op het terrein „De Waard" aan de rand van de stad. Deze fabriek breidde zich hoe langer hoe meer uit. Gedurende de oorlosgjaren werden hier clandestien voorbereidingen getroffen voor de fabri cage van een nieuw produkt: krukassen. Deze krukassen zijn van het middelzwa re type dat in diesel-elektrische locomo tieven en in scheeps-dieselmotoren toegepast wordt. Na de oorlog werden ook de gieterü en vervolgens de con structiewerkplaatsen naar „De Waard" overgeplaatst. Met zijn ankers, kettin gen, stevens, roeren en krukassen is de Grofsmederij nog steeds sterk op de scheepsbouw georiënteerd. De laatste ontwikkeling heeft be trekking op de fabricage van pijpflen- zen voor de olieindustrie. In een gloed nieuwe fabriekshal dezelfde waarin Moeilijke periode Na deze ontslagaanvraag brak er voor de Grofsmederij een moeilijke periode aan. Mede door het verlies op de rails was er een ernstig tekort aan kapitaal, waarin men door leningen voorzag. Men begon van alles aan te pakkeneen ijzeren oranjerie voor Koning Willem I dezelfde vorst, die in 1836 de op richtingsplannen van Bake had goedge keurd ijzeren ledikanten voor het le ger. lichters en een ijzeren trekschuit. Het meest blhvende succes had men ech ter met de toeleveringen aan de scheeps bouw, waaronder in het begin vooral an kers. Trachtte men m 1840 ankerket tingen te produceren pas tien jaar later gelukte het een ketting te vervaardigen, die aan alle eisen voldeed. Sindsdien hebben de kettingen mét de ankers on onderbroken deel uitgemaakt van het produktie-schema. In het jaar 1850 verkreeg het bedrijf het predikaat „Koninklijk" en in 1862 werd. onder leiding van een nieuwe di recteur, de fabriek aan de Zuidsingel grondig gereorganiseerd. De meeste op drachten kwamen m deze periode uit Indië. In 1870 heeft het niet veel gescheeld of de onderneming moest worden opge heven, zo groot was in dat jaar de economische terugslag. Geruime tijd heeft men in dubio verkeerd of men het bedrijf al of niet zou voortzetten. Ommekeer ten goede De ommekeer ten goede kwam als ge volg van een besluit een sleephelling te bouwen voor de reparatie van sche- Een sfeervol beeld van de dyna miek in de kettingfabriek van het jubilerend bedrijf. op 31 augustus a.s. de gasten zullen worden ontvangen worden deze flen zen door een aantal speciale machines bewerkt Het resultaat van de gehele ont wikkeling is een grote veelzijdigheid en elasticiteit. Wat de export betreft deze bedraagt op het ogenblik ongeveer vijftien procent van de totale omzet. Italië is een van de belangrijkste afnemers maar er wordt uiteraard nog naar tal van andere lan den geëxporteerd. LUCKY STRIKE ...wordt in practisch alle landen ter wereld gerookt LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter wereld met.1 Een ambtelijke vergissing, die in Wenen in de loop van 1849 werd ge maakt. had voor de Grofsmederij een belangrijk gevolg. In het jubi leumboek van de jubilerende onder neming lezen we, dat de fabriek in dat jaar een hoopvolle groei ver toonde. Het keerpunt van verlies in winst was nabij en de ijverige direc tie knoopte in binnen- en buiten land belangrijke relaties aan. Er werd druk gecorrespondeerd met Rusland, Pruisen en Oostenrijk, want de Grofsmederij had een pro dukt aan te bieden, waarvan de kwa liteit tot buiten de grenzen bekend begon te raken: scheepsankers en smeedstukken voor de scheepvaart, speciaal voor de oorlogsmarine. Onze eigen Koninklijke Marine was sinds 1842 een goede afnemer van deze produkten een referentie, die de directie bij haar offertes stellig niet ongenoemd liet. De onderhandelin gen met de Keizerlijke Oostenrijkse Marine leken te zullen slagen. In de loop van 1849 arriveerde in Leiden de brief waarin de dubbelmonarchie de Leidse ankers bestelde. Maar er ivas iets vreemds met de brief aan de hand. Hij was gericht aan de di rectie van de Koninklijke Ne derlandsche Grofsmederij, Anker- en Kettingfabriek. De briefschrijver had het predikaat .Koninklijke" ten on rechte gebruikt, maar het ivas een strelend predikaat. Misschien was het de aanleiding tot een stap die men wellicht al enige tijd overwoog. Vast staat in ieder geval dat direc tie en commissarissen na ontvangst van de brief besloten het predikaat .Koninklijke" aan te vragen. Het verzoek had inderdaad succes, want op 27 maart 1850 deelden commis sarissen tijdens de algemene verga dering van aandeelhouders mee, dat Ontwikkeling gaat snel Bang, (lat zij in woongenot gestoord wordt Mevrouw L. S. P. van PaassenSchroot, die eenr villa heeft gekocht in de wjjk Zorgvlied in Den Haag, wil niet dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Den Haag een nieuw kantoorpand naast haar huis bouwt. Daarom spande ze een kort geding tegen de Kamer aan, dat gistermorgen voor de president van de rechtbank in Den Haag. mr. R. Prins, heeft gediend. De Kamer van Koophandel heeft vorige week de bouwvergunning voor het nieuwe pand gekregen en begon onmiddellijk, omdat zjj per 31 december 1962 haar oude gebouw moet hebben verlaten. Mevrouw Van Paassen diende een bezwaar schrift in bij de Kroon. Ze wenst dat de rechter bepaalt, dat er helemaal nooit gebouwd mag worden, of althans niet zolang er geen beslissing op het bezwaar schrift is gevallen. De pleiter van mevrouw Van Paassen, mr. G. H. Zweers, stelde o.m., dat er voor het villapark Zorgvlied bepalingen zijn die verbieden, dat er een dergelijk kantoorpand gebouwd wordt. Er is in 1913 een overeenkomst gesloten tussen de gemeente Den Haag en de Maat schappij Zorgvlied, die zich ten doel stelde van het toen nog braak liggende terrein een villapark te maken. Met de overeenkomst heeft deze maatschappij willen bereiken, dat er inderdaad een villapark zou komen. Daarvoor zocht zjj de vorm van de erfdienstbaarheid. Hierop beroept me vrouw Van Paassen zich. Zjj voelt zich nu bekocht, want ze is bang dat een dergelijk groot gebouw veel verkeer zal trekken en veel lawaai zal veroorzaken, waardoor zij in haar woongenot gestoord zal worden. aan de Grofsmederij het predikaat „Koninklijke" was verleend. De pleiter van de Kamer van Koop handel, mr. J. Kist, stelde o.m., dat in de overeenkomst van 1913 nog een bepa ling was opgenomen, die inhoudt dat er naast de villa's nog ten hoogste vijf ge bouwen, anders dan voor normale be woning, mogen worden gebouwd. Er zijn er nu pas twee in Zorgvlied. De twee advocaten betoogden over en weer overheersend erf en lydend erf, waren het niet eens over de hoeveelheid lawaai, die een dergelijk kantoor ver oorzaakt „de cocktailparties van de daar gevestigde ambassades brengen ook veel lawaai met zich mee", meende mr. Kist en over het al dan niet stopzetten van de bouw. Mr. Zweers vond dat er een ongeoor loofde druk op de Kroon gezet zou worden als de bouw zou doorgaan. Maar mr. Kist stelde daar tegenover, dat als de Kroon de bouwvergunning zou ver nietigen, alleen de Kamer pech gehad zou hebben. Ze zou dan het halfklare gebouw moeten afbreken. Maar daar over behoefde mevrouw Van Paassen zich geen zorg te maken. De president bepaalde dat hij over een week uitspraak zal doen. Bij een jubileum hoort een feest. De grote grofsmederij maakt er een groot tweedaags feest van. Op donderdag 31 augustus a.s. is er des morgens op het terrein in „De Waard" een herdenkings samenkomst tijdens welke het personeel aan de directie een monument zal aan- toekomstplannen van de I bieden, dat reeds, .nder zware doeken gehuld, een plaatsje bij de kettingfa briek heeft gekregen. Des middags is er in de nieuwe fa briekshal op hetzelfde terrein een recep tie. die duurt van half vier tot zes uur. Op vrijdag 1 september wordt voor al degenen die bij het werk op de „Grof" de Over de toekomstplannen van Grofsmederij het volgende. Bijzondere aandacht wordt gegeven aan de ijzer gieterij, en wel met name aan de produk- tie van blokvormen. Aangezien in Ne derland en in Europa de staalsmelt- capaciteit toeneemt en in de komende jaren nog ver zal worden opgevoerd, is men bezig de capaciteit van de gieterij j betrokken zijn een feestavond aan deze ontwikkeling aan te passen. Stadsgehoorzaal gegeven. Het program Het bedrijf wordt aanzienlijk vergroot, ma vermeldt o.m. een cabaretvoorstel- en begin 1962 zal een hypermoderne oveninstallatie in bedrijf genomen wor den. De produktiecapaciteit die op dit ogenblik toereikend is om aan de bin nenlandse vraag te voldoen, zal daar mede worden verdubbeld. Binnenkort zal ook de smederij wor de gemoderniseerd. De ontwikkeling van betere materiaalsoorten gaat nl. snel en om aan de verhoogde eisen te kunnen voldoen dient men telkens de outillage te verbeteren Naast al deze technische problemen is er vanzelfsprekend nog het probleem van de opvoering van de produktiviteit en van de personeelsvoorziening. Des ondanks ziet de huidige directeur, ir. M. C. de Jong, de toekomst van zijn bedrijf met vol vertrouwen tegemoet. En met hem nog vele anderen! ling met medewerking van vele bekende artiesten. Volledig van werk voorzien De N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden is het komende halfjaar volledig van werk voorzien. De resultaten in het eerste halfjaar zijn niet achtergebleven ten opzichte van die in de overeenkomstige periode van 1960. Dit is gisteren van directiezijde meege deeld op een persconferentie ter gele genheid van het aanstaande 125-jarig jubileum van het bedrijf. Een overzicht van het fabrieks complex in ..De Waard'' Arbeider viel dood van elfde verdieping (Van onze correspondent) De 33-jarige bouwvakarbeider Chris- tiaan Los uit Haarlem is na een val van de elfde verdieping van het in aanbouw zijnde torenflatgebouw aan de Neude in Utrecht, in het Academisch Ziekenhuis aldaar overleden. De heer Los had na zijn val van deze etage, 35 meter boven de grond, een schedelbasisfractuur opgelopen, waar aan hij later is bezweken. Het ongeluk gebeurde gistermiddag tegen half drie, toen hij als tegengewicht op een ijzeren balk stond, die men van de elfde naar de negende verdieping moest laten zak ken. De man bevond zich in het gebouw, terwijl het grootste deel van de balk buiten stak. Op een gegeven ogenblik brak de bevestiging van de kabel, de balk zwiepte naar beneden, waardoor het slachtoffer naar buiten werd ge slingerd. Hy viel door het dak van een directiekeet en bleef zwaargewond lig gen. Instortende muur doodt sloper Drie gewonden door vallend puin Gistermiddag tegen half 2 is een stuk muur van het pand Veenstraat 18, hoek Brinkstraat, te Enschede, welk pand men aan het slopen is, ingestort. Drie personen werden onder het puin bedolven. Van hen was de 25-jarige J. Veenstra, de Genestetstraat 40 te En schede vrijwel op slag dood. Zijn beide collega's werden gewond. Een vierde ar beider liep enkele schrammen op. De muren van het pand waren, op een stuk zij-muur na, afgebroken tot het plafond van de begane-grond verdie ping. Een van de arbeiders, wilde be ginnen met het stuk zij-muur, dat aan de kant van de weg stond, af te breken. Hij haalde hiertoe een stut aan de bin nenkant van die muur weg. Zonder dat iemand er verder iets aan deed, brak het stuk muur af en viel naar binnen. Het viel door de vloer van de eerste verdieping en het plafond kwam toen terecht op de drie arbeiders, die op de begane grond stonden. J. Veenstra werd op slag gedood. F. Bremer, eveneens uit de Genestetstraat, en G. Lutje, Reudinkstraat 38, werden gewond. Zij zyn naar het ziekenhuis „Ziekenzorg" gebracht. De heer Veenstra was gehuwd en va der van twee kinderen. De vierde, die bij dit ongeval was betrokken, J. Schrik- ker, kreeg slechts schaafwonden aan de armen. Hij liep deze op toen hy de vallende muur nog wilde tegenhouden. Het pand was enige tijd geleden aange kocht door de gemeente met de bedoe ling het af te breken. De verkeerssitua tie op dit punt moet namelijk worden verbeterd. De Vereniging Winkelpromenade Lijnbaan in Rotterdam organiseert in samenwerking met de Rotterdamse Kunst stichting van 5 september tot en met 1 oktober in de Lijnbaan een internatio nale affichetentoonstelling, die een grote verscheidenheid van oude en moderne affiches op velerlei terrein zal laten zien.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11