r U r REM VAN RIJK OP BOUW IS TE ZWAAR -s-s MEER DOEN MET GAS VOOR ZELFDE PRIJS Nederland moet op zijn tellen gaan passen! Supralux VERF EN LAK VOOR 1961 VOOR 1962 A J r y A J' y s {ft# t> \z 8 ■Cffl. Suriname en Antillen maken kans op de steun der Verenigde Staten Schoolboeken Zandvliet's Wij dreigen achterop te raken" VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 I an seer reële verlangens in Leiden is slechts een minimale fractie ingeivilligd Het wordt met de jaren moeilijker, zo beklagen B. en W. zich bij de raad, een programma samen te stellen voor investeringen in de nabije toekomst. De positie op de kapitaalmarkt vormt op dit ogenblik geen belemmering voor de financiering van kapitaalsuitgaven, doch de situatie op de arbeidsmarkt is zo gespannen, dat het bijzonder moeilijk is om Rijksgoedkeuring te verwerven voor de uitvoering. Voor Leiden is deze toestand hoogst onbevredigend. Er zijn vele urgente werken, waarvoor de financiering in kannen en kruiken is (veemarkt, zwembad etc.) doch waaraan Rijksgoedkeuring ondanks sterke aandrang tot dusver is onthouden. Er is een urgentieprogramma samengesteld zowel voor 1961 als voor 1962, doch slechts in enige sporadische gevallen werd toestemming verleend. Het is dan ook de vraag, wat er in de naaste toekomst van de vele plannen zou kunnen worden verwezenlijkt. Bijzonder rooskleu rig lijken de vooruitzichten bepaald niet. Het is vooral dit aspect, dat de „muziek" uit de overigens verheugende begroting haalt. 11 Pover resultaat In hun toelichting op de begroting hebben B. en W. enige aspecten bekend gemaakt van de besprekingen, die over deze aangelegenheid zijn gevoerd. Op 2 maart jJ. vond een onderhoud plaats met de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en enige medewerkers. In dit gesprek werd van Leidse zijde de vrees uitgesproken, dat de Universitaire uitbreidingen in sterke mate beslag zul len leggen op de Leidse bouwmarkt, zo dat urgente stedelijke voorzieningen daardoor in het gedrang zouden kunnen komen. Gepleit is toen voor een Rijksgoedkeu ring voor een verbetering van de Stads gehoorzaal, de bouw van een zwemin richting in Zuid West, de inrichting van het gebouw van het voormalige Israëli tisch Weeshuis ten behoeve van de ge meentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst, een tijdelijk gebouw voor de dienst van gemeentewerken, de nieuwe veemarkthal (tevens sporthal), voorzie ningen aan de gebouwen van Endegeest en een aantal scholen en gymnastiek lokalen. De minister verklaarde zich be reid de aanvragen „ernstig te overwegen". Ondanks de aandrang, die na deze be spreking nog verschillende malen is uit geoefend, is het resultaat uiterst pover gebleven. In dit licht bezien is het on doenlijk een programma voor de uitvoe ring van kapitaalswerken samen te stel len, zeker niet wanneer dit zich over een reeks van jaren zou moeten uitstrekken. Wij laten hieronder een lijstje volgen van de objecten met totale kostprijzen, waarvoor goedkeuring van de overheid voor 1961 is aangevraagd. f 1.500.000.— f 850.000.— f 380.000.— f 275.000.— f3.600.000.— f 440.000.— Stadsgehoorzaal Zweminrichting G.G.D Gemeentewerken Veemarkt Endegeest R.-K. kleuterschool Timorstraat f 130.000.— O.L. school Berlagestraat f 311.000.— R.-K. school Ter Haarkade f 350.000.— N.H. school Zuid West f 350.000.— R.-K. school zwakzinnigen Hout kwartier en gymn.lokaal f 750.000.— Chr. Lagere Techn. school f 2.850.000.— Gymnastieklokaal W. de Zwijger- laan f 145.000.— Idem Du Rieustraat f 213.000. De totale kosten bedragen f. 12.144.600 van welk bedrag voor f 9.044.600.— rijks goedkeuring nodig is. Tot dusver is slechts voor een deel der voorzieningen van Endegeest (f.230.000) en de Chr. Technische school (f. 2.850.000) dus tezamen f. 3.080.000 goedkeuring ver leendEr bestaat enige hoop, dat er binnenkort nog wel iets uit de bus komt, maar dat mag dan ook wel want het gaat hier om het urgentieprogramma voor het naar het eind lopende jaar. Voorts zyn aan de minister lijsten voorgelegd van werken, waarvoor B. en W. voor 1962 goedkeuring dringend nodig achten. De eerste lijst omvat in volgorde van urgentie de volgende objecten: Groenebrug met walmuren Steenschuur f 330.000. Brug Haarlemmerfrekvaart i.v.m. veemarkt en doortrekking Willem de Zwijgerlaan f 550.000. Demping Langegracht f 700.000.— Kruisgebouw Noord f 200.000. Uitbreiding archief f 950.000. Rioolwaterzuiveringsinrichting Zuidwestf 2.500.000.— Vuilverbrandingsinrichting f 1.000.000.— Voorzieningen Endegeest f 1.700.000.— Nieuwe Schouwburg f 7.500.000.— Het totaal van deze bedragen luidt 15.430.000.—. De andere lijst heeft betrekking op onderwijsvoorzieningen en vermeldt de volgende objecten waarby de vermelde kosten slechts betrekking hebben op de werkzaamheden waarvoor Ryksgoedkeu- ring nodig is. Kleuterschool Du Rieustraat f 149.000.— O.L. school Wagenaarlaan f 350.000.— R.-K. school Zuidwest f 350.000.— N.H. school Kooikwartier f 350.000.— ULO-school Churchilllaan f 400.000.— St.-Agnes Lyceum f 2.000.000. Uitbreiding Chr. Lyceum f 1.200.000.— Uitgebreid Technisch School M.S.Gf 2.500.000.— Gymnastieklokaal Geref. ULO- school Diepenbrocklaan f 210.000.— De kosten van de aan Ryksgoedkeu- ring onderhevige werkzaamheden aan deze objecten bedragen samen f. 7.509.450. De beide urgentielijsten voor 1962 heb ben dus betrekking op werken tot een totaal bedrag van ongeveer 25 miljoen gulden, die van beide jaren 1961 1962 rond 37 miljoen. B. en W. hopen ter gelegenheid van de behandeling van de begroting in de raad gunstiger mededelingen te kunnen doen over de verlening van goedkeurin gen dan thans het geval is. Hoewel zjj ervan overtuigd zijn, dat aan de woningbouw de hoogste priori teit moet worden gegeven, en hoewel zij beseffen dat de situatie op de arbeids markt zeer moeilijk is, kunnen B. en W. onmogelijk berusten in de huidige gang van zaken met betrekking tot de verle ning van goedkeuringen voor andere kapitaalswerken. 10 »JJ 5 9 a O z UI O Li z •PJr 4 f* -jr>QG Et LI Ci K b tm OV£We ^T< ,AVÊN is beter, kost minder... en elke streek strak! BRINK. Groot'Ammin Sociale projecten komen in aanmerking (Van onze Haagse correspondent) Het heeft er alle schijn van, dat Suriname en de Ned. Antillen deel zullen hebben aan het grote hulpprogramma, dat de V.S. hebben ontvouwd in Punta Del Este (Uruguay). Dit programma zal ongeveer 20 miljard dollar in 10 jaar vergen. Elk land moet zelf een programma opstellen, dat door deskundigen zal worden bestudeerd. clale sector. Op de conferentie is trou wens nog eens naar voren gekomen, dat de grondslagen van de hulp betrekking moesten hebben op het wegwerken van economische achterstand en sociale op heffing van de bevolking. '55 '56 '57 '58 '59 '6o '61 Suriname was in de Koninkrijksdele gatie als waarnemer vertegenwoordigd door Lou Lichtveld, die aan de Neder landse ambassade te Washington ver bonden is. De Antilliaanse minister Kroon zou aanvankelijk ook zijn mee gegaan, maar een reis naar Washington en later naar Nederland maakte dit on mogelijk. De andere leden van de delega tie waren jhr. L. Quarles van Ufford, hoofd van het bureau Latijns Amerika van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag en jhr. mr. Q. P. A. de Marees van Swinderen. tweede secreta ris van de Nederlandse ambassade te Montevideo. Een aantal wensen van de Antilliaan se regering is bij het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gede- goneerd. Ook het „verlanglijstje" van uriname is aldaar aangeboden door de Surinaamse ministers, die aan de R.T.C. hebben deelgenomen en via Washington naar Suriname zijn teruggegaan. Wegwerken van achterstand Een van de redenen, die er toe hebben geleid, dat Suriname op de R.T.C. zo sterk de wens naar voren bracht voor groter zelfstandigheid, was o.m. geba- seerd op het verlangen van Suriname om bU een eventueel hulpprogramma, zoals het Amerikaanse, zelf het contact te kunnen onderhouden. Direct heeft dan ook de heer Tengel, leider van de Surinaamse oppositie, kritiek geoefend op het feit. dat voor Suriname slechts de rol van „toekijker" in Punta Del Este 62 In bijgaande grafiek hebben wij de stijging weergegeven van de kosten van verschillende onderwerpen van gemeentezorg over een ver loop van jaren, zoals deze weerspiegeld werd in de begrotingen. Hieruit blijkt duidelijk, dat de kosten sterk stijgen, terwijl het aantal inwoners ^tnn'd! waard^o.1 naar ziin menlnc su- waarop de belangrijkste inkomsten van de gemeente zijn gebaseerd, lang I riname de voordelen zal missen van het niet evenredig gestegen is. De uit deze grafiek blijkende tendens geeft 1 aanleiding tot bezorgdheid ten aanzien van de toekomstige begrotingen, wanneer de inkomsten niet in gelijke mate zouden blijven stijgen. Het ombuigen van de uitgavenlijn naar beneden zou tot ernstige aantasting van het verzorgingspeil leiden. Ook elektricitait spoedig goedkoper? B. en W. zijn voornemens, in de loop van 1962 de calorische waarde van het gas te verhogen van 4250 tot 4500 calorieën per kubieke me ter. zonder daarvoor een prijscor- rectie per kubieke meter toe te pas sen. Een hoger calorische waarde be tekent dat men met een bepaalde hoeveelheid gas (die dus evenveel blijft kosten) meer warmte kan winnen en derhalve meer kan doen. ofwel men gebruikt voor eenzelfde doel minder gas. Omgerekend in de prijs betekent dit voor de kleinver bruikers een prijs-verlaging van ongeveer 10 procent vergeleken met 1960. toen een nog lagere ca lorische waarde dan thans gold. Deze verbetering is in overeen stemming met het regeringsbeleid te dien aanzien. In overweging is voorts ook iets te veranderen aan de tarieven voor elektriciteit. Terzake is een raads voorstel te verwachten dat vermoe- j delijk zal gaan in de richting van verhoging van het vastrecht en ver laging van de kilowatt-uur-prijs, resulterende in een totale verlaging van de prijs per KWU. H.B.S. MMS. LYCEUM GYMNASIUM AMBACHTSSCHOOL, enz. BOEK. EN KANTOORHANDEL HAARLEMMERSTR. 117A - LEIDEN december a.s. hulpplan van Kennedy. In Den Haag is men het geenszins eens met de mening van de heer Pengel. Men is ervan overtuigd, dat de Ameri kaanse regering de mogelijkheid van hulp biedt voor alle Zuidamerikaanse en Caraibische landen, onverschillig of ze wel of niet officieel in Punta Del Este vertegenwoordigd waien. De wensen van Suriname en de An tillen hebben hoofdzakelijk betrekking op financiering van projecten in de so- Empire State Building nogmaals verkocht De Prudential Insurance Company of America zal het Empire State Building kopen van de groep, die het pas twee dagen geleden voor 65 miljoen dollar kocht. Dinsdag werd bekend, dat de Empire State Building Corporation met een be- leggingsgroep een contract had gesloten voor de verkoop van het gebouw op 27 Centraal Orgaan verklaart: (Van een speciale medewerker) Bedroeg het tekort op de Nederlandse handelsbalans verleden jaar rond f. 1.9 miljard, over de eerste zes maanden van dit jaar is het tekort opgelopen tot f. 1.7 miljard f. 824 miljoen over het eerste kwartaal en f. 878 miljoen over het tweede kwartaal). Zet over het tweede halfjaar van 1961 de huidige ontwikkeling zich dan ook door, dan zal de handelsbalans over dit jaar een tekort vertonen van zo omstreeks f. 3 miljard. Men behoeft waarlijk geen pessimist te zijn om dit te veronderstellen, aldus het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland in het verslag over het tweede kwartaal van dit jaar. Bij deze verwachting is overigens reeds rekening gehouden met de reële mogelijkheid, dat het tekort over het tweede halfjaar ongeveer f. 400 miljoen lager zal komen te liggen dan over het eerste halfjaar tengevolge van de in de herfst gebruikelijke grotere exporten van landbouwprodukten. Krachtige Kost voor het Kind! Tekor» van drie miljard? Zal begin volgend jaar blijken, dat het tekort, op de handelsbalans over het lopende jaar inderdaad f. 3 miljard heeft bedragen, dan zal dus een nega tief saldo, dat ruim f. 1 miljard groter is dan vorig jaar, ten laste van de lopen- te verwachten jaar-saldo van de beta lingsbalans, is uiteraard de richting waarin de ontwikkeling van de handels balans zich in de komende maanden zal voortzetten. In dit verband is het interessant vast te stellen dat de waarde van de Invoer, na het zeer hoge cijfer van de rekening van de betalingsbalans ko- Bet eerste kwartaal, in het tweede kwar- De Stadsgehoorzaal, hoog op de ranglijst van urgente werken. Het is echter zeer de vraag, of het Rijk toestemming zal geven voor de hoog nodige verbouwingen, die on geveer anderhalf miljoen gulden zullen kosten. men. Het voordelig saldo van de lopen de rekening, dat over 'fi'J nog f. 1,2 mil jard bedroeg, zal dan tot een bedrag van ten hoogste enkele honderden mil joenen gulden zijn teruggebracht, tenzij uiteraard daarvoor in andere posten een compensatie zou worden gevonden. In dit verband, zo zegt het Centraal Orgaan, zal vooral van belang zijn, in welke richting het dienstenverkeer zich in 1961 ontwikkelt. Weliswaar is de mo gelijkheid van enige toeneming van het (positieve) saldo van het dienstenver keer niet bij voorbaat uitgesloten, maar dat die toeneming ook maar enigerma te een spectaculair karakter zou kunnen verkrijgen, lijkt echter met het oog op het feit, dat de revaluatie de kracht van zowel de scheepvaart als de luchtvaart om guldens te verdienen (de z.g. „ear- ning-power") heeft aangetast, zeer on waarschijnlijk. Daling invoervolume Het verslag vervolgt: Belangrijker dan de juiste grootte van het voor 1961 taal weer daalde tot het peil van het laatste kwartaal van 1960. Zulks welis waar voor een deel, naar mag worden aangenomen, tengevolge van het prys- effect van de revaluatie, maar daarnaast ook als gevolg van enige daling in het in voer-volume. Deze daling van de in voer is vooral opmerkelijk, omdat men in het algemeen eerder geneigd is als ge volg van revaluatie een toeneming van het invoervolume te verwachten. Geeft dus de invoer-zijde op het mo ment nog wel enkele lichtpunten te zien. daar staat tegenover dat de export in het tweede kwartaal 1961 ondanks de omstandigheid dat het volume daar van nog iets is gestegen in waarde praktisch is teruggevallen op het niveau van het tweede kwartaal van 1960. Concurrentiekracht verminderd Daarbij komt dat het stellig heel wat moeite zal kosten nierin op korte ter mijn verbetering te brengen. De revalua- GERECHTSDEURWAARDERS CONGRESSEREN (Van onze Haagse correspondent) Ongeveer 600 gerechtsdeurwaarders uit tal van Europese landen nemen deel aan het vierde internationale congres van gerechtsdeurwaarders, dat tot en met 29 augustus in Den Haag wordt gehouden. Het congres is vanmorgen in de Ridderzaal geopend door de minister van justitie, mr. Beerman. De congressisten zullen in vier werk- commlssies verschillende belangrijke, met hun beroep samenhangende onder werpen bespreken. Zo zal er o.m. worden gediscussieerd over „Het conservatoir be slag op zeeschepen", „de tenuitvoerleg ging. internationaal bezien", „De deur waarder en de Europese markt" en „Rechtsbijstand voor onvermogenden". In de komende dagen zullen de con gressisten tal van excursies maken. oa. naar Delft. Amsterdam, Arnhem, Rot terdam, Alkmaar en Amersfoort. TWEE GEWONDEN BIJ BRAND TE DEN HAAG Gistermiddag is brand uitgebroken ln een chemische wasserij aan de Prins Hendrikstraat In Den Haag. De eige naar liep met een pannetje vet, waarin de vlam was geslagen, naar een maga zijn om het daar te blussen. Hij kon echter de hete pan met het kokende vet niet lang vasthouden.en liet het vallen. Hierop greep het vuur snel om zich heen. De brandweer kon niet voorkomen, dat de benedenverdieping totaal uitbrandde. De schade wordt voorlopig geschat op ongeveer f 13.000. De eigenaar was te gen brand verzekerd. De eigenaar, die ernstige brandwon den over zijn gehele lichaam had op gelopen, werd overgebracht naar het zie kenhuis St.-Joannes de Deo aan het Westeinde. Ook zijn 53-jarige echtgeno te is met brandwonden naar dit zieken huis vervoerd. MONUMENTENRAAD Ingevolge de bepaling in de nieuwe monumentenwet is de voorlopige monu- mentenraad opgeheven. Ingesteld is thans een monumentenraad. die o.m. tot taak heeft de minister van O.K. en W. van voorlichting te dienen in zaken, die op monumenten of stads- en dorpsge zichten betrekking hebben. Tot voorzit ter is benoemd jhr. dr. D. C. Roell te Amsterdam. Mr. S. P. baron Bentinck te Soest is benoemd tot ondervoorzitter; secretaris is mr. R. Hotke te Den Haag. tie heeft immers, zoals ook in de be doeling van de regering lag. onze con currentie kracht op de buitenlandse markten ook op de Duitse markt reeds verminderd. Maar daarnaast zijn er andere factoren, die in dezelfde rich ting werken. Vooral de onverwacht snelle invoering van de vrije zaterdag en de andere kostenverhogende effecten van de nog steeds krappe arbeidsmarkt doen de vraag opkomen of wy in vergelijking met onze buitenlandse concurrenten niet te ver achterop dreigen te geraken. Wanneer wij, zoals noodzakelijk is, ervan uit blyven gaan. dat, op de lange termyn bezien, alleen door een voort durende toeneming van ons exportvolu me onze werkgelegenheid en onze wel vaart kunnen worden verzekerd, dan betekent zulks dat wij op onze tellen moeten passen. De vooraanstaande plaats die het exportvraagstuk in het economi sche beleid dient te behouden, wordt door de aantasting van onze concurrentiepo sitie ten dele door de regering gewild, maar ten dele ook een gevolg van de aangeduide andere omstandigheden in bijzondere mate onderstreept.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 10