wees 1 fris en vrolijk 't smaakt fantastisch RUSSEN ZULLEN SUPERBOM MAKEN Venezolaanse officieren deze week naar Spanje Geen autosnelweg door de Westeinderolas Afkeer van het regr mie is groot Korporaal sliep tijdens wacht Verklaring van McCloy WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1961 (Van onze reportageredacteur) Zeven door de Hollandse zomer nogal verkleunde Venezolaanse vluchtelingen hebben gisteren in hun Arnhemse hotel in gebro ken Engels hun verhaal verteld. Deze tegen president Betancourt en diens regering rebellerende officieren een overste, vier majoors, en twee kapiteins waren weer in het nieuws door het door de Neder landse regering gevonden diplomatieke compromis. De Venezolanen zullen gelijk gemeld niet aan hun vijandige regering worden uitgeleverd, maar wel worden uitgewezen. Dat vinden zij geen ramp, ze gaan liever naar Spanje, op een enkele na, die familie in Italië heeft. De 36-jarige kapitein José Galavis vertrouwde ons toe, dat daaruit geen voorkeur voor generaal Franco mag worden afgeleid. Maar in Spanje is het leven veel goedkoper en er zijn geen taalmoeilijkheden te overwinnen. Daarom zijn er al heel wat Venezolanen naar Spanje uitgeweken. Dezelfde militair, de enige die zich redelijk in het Engels verstaanbaar kon maken, herhaalde trouwens steeds weer, dat zij als militairen van politiek geen verstand hebben. Veel verzet Dat was dan ook een van de oor zaken van het mislukken van de op stand van april 1960. waarbij zij ge vangen genomen werden. Er is volgens kapitein Galavis wel veel verzet tegen president Betancourt. het achtste staats hoofd van Venezuela sinds 1945. maar de ontevredenheid is. tengevolge van de geringe politieke scholing der bevolking, niet of slecht georganiseerd. Dat er over de staatkundige problemen ook in de groep van deze vluchtelingen nogal wat verschil van mening bestaat valt even eens af te leiden uit de nadruk waar mee majoor Luis Cardier ons onder het oog bracht dat kapitein Galavis alleen voor zichzelf sprak. Majoor Cardier wil zijn opvattingen pas meedelen zodra ln z()n land weer vrijheid zal heersen. Aanfluiting Op één punt zyn de opstandelingen het roerend eens: politiek, economisch en sociaal is het beleid van president Betancourt een aanfluiting. Tegenover Jongetje dood bij Hellendoorn Gistermorgen heeft men in de Regge bij Hellendoorn het stoffe lijk overschot van de bijna drie jarige Tonnie Duteweerd uit Hen gelo aangetroffen. Een landbou wer die daar bezig was op de oever van de beek distels te ver wijderen, zag het kind drijven en waarschuwde de politie. De Hen gelose politie heeft het kind ge- identificeerd. Gedurende zes dagen hebben honder den politiemannen, militairen en bur gers naar het kind gezocht. Enkele malen is in Hengelo de Berflobeek, die dicht langs de ouderlijke woning van Tonnie stroomt en die by Almelo uit mondt ln de Regge. drooggelegd en nagezocht. Het blijkt nu, dat het stof felijk overschot toen al was afgedreven. De afstand die de beek tussen Hengelo en Hellendoorn aflegt, bedraagt min stens 50 kilometer. De politie deelde mee, dat er geen sprake van misdrijf is. CODEERCENTRUM AAN DE NEUDE TE UTRECHT (Van onze Utrechtse correspondent) De Postcheque en Girodienst heeft Utrecht gekozen voor de vestiging van een codeercentrum, waar de stortings biljetten van de rekeninghouders voor zien worden van een ponspatroon, dat nodig is voor de automatisering van dit overheidsbedrijf. Op twee verdiepingen van de toren flat aan de Neude zullen In het najaar ongeveer 60 meest vrouwelijke, werk krachten een groot aantal kantoorma chines gaan bedienen waarmee de pons gaatjes in de stortingsbiljetten worden aangebracht. Dit werk. onderdeel van de voort gaande automatisering van de Postche que en Girodienst, is nodig om de voor bereidende werkzaamheden van de stor tingsformulieren verder te decentralise ren. Op het ogenblik denkt de Post cheque en Girodienst ook aan vestiging van soortgelijke afdelingen in Breda en Zwolle. In het Utrechtse bedrijf zullen hoofd- zakeiyk de stortingsbiljetten in dit postdistrict worden behandeld. De Direc tie van deze overheidsdienst zei dat men nog niet zo ver met de automatisering is. dat machines de opdracht van de rekeninghouders, zoals die aan het lo ket wordt aangeboden, kan lezen. Daar om dient in enkele plaatsen van ons land een codeercentrum te komen, dat de van een ponspatroon voorziene bil jetten doorzendt naar Arnhem en Den Haag. De met de hand geschreven op drachten worden in de codeercentra voor de machine vertaald. Begrafenis van kapitein Karei van de Hunze VI Onder grote belangstelling is gister middag op de begraafplaats „Selwerder- hof" het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de 64-jarige kapitein Elzo Karei van de Groninger kustvaarder ..Hunze VI". Dit schip is vorige week. toen het uit Hamburg onderweg was naar Groningen, bij het Duitse wad deneilandje Langeoog door een zware grondzee gegrepen en vergaan. Het stoffelijk overschot van de kapi tein spoelde aan op het strand van Spiekeroog en werd zaterdag gevonden. Reeds bijna 40 jaar was de heer Karei in dienst v an de „Groninger Beurt vaart" NV. Directeur E. H. Hendriksen van dit bedrijf schetste de omgekomen kapitein als een zeeman in hart en nie ren. die rustig en met groot plichtsbesef zijn werk heeft verricht. Op weg naar de begraafplaats trok de stoet langs het gebouw van de „Gro ninger Beurtvaart". Daar werd front gemaakt. hongersnood en armoede en een daar mee gepaard gaande demoralisatie v or den slechts willekeur en vrijheidsbero ving gesteld. Om daaraan een einde te maken zal er een radicale revolutie die nen te komen. Tot een scherpere om lijning van hun programma konden de uitgeweken officieren echter niet komen. Het belangrijkste dat deze rebellen gemeen hebben is hun leeftijd. De hoog ste in rang. de luitenant-kolonel Mon- cadavidal, is pas 40 jaar. Volgens ka pitein Galavis is de strijd van de jon gere generatie tegen de oudere, welke de sleutelposten stevig in handen houdt, een der aspecten van de strijd in Ve nezuela. Het heeft de vluchtelingen niet aan materiele hulp van geestverwanten en anderen ontbroken. Zij hebben zich tijdens hun verblijf in Nederland dan ook materieel wel kunnen redden, zelfs al hebben zij voor een aardig kapitaaltje getelefoneerd met Madrid. New York. Londen en zelfs met hun hoofdstad Caracas. Dat laatste is blijkbaar een van die landelijke zuid-Amerikaanse mo gelijkheden. welke nuchtere Nederlan ders even onbegrijpelijk voorkomen als het feit. dat twee der gevluchtte offi cieren hun vrouw en kinderent onder wie een baby» reeds hebben kunnen laten overkomen, ook al dank zij de prompte uitbetaling van hun salarissen aan hun achtergebleven echtgenoten. En zo verwachten ze evenmin dat de Venezolaanse vertegenwoordiging in Ne derland, nog veel paspoortmoeilijkheden in de weg zal leggen. Al was die kant van de zaak nog niet in kannen en kruiken. Aan ons land, dat na hun spectaculaire ontsnapping naar Curacao asiel verleende, zullen ze met erkente lijkheid terugdenken. De regen hebben ze doorstaan met de gedachte dat een verblijf in de winter nog erger zou zijn geweest. ZWARE BOERDERIJBRAND TE OLDENHAGE Schade f. 100.000 Vanmorgen is in Oldenhage by Ruinen de kapitale boerdery bewoond door de landbouwer S. Veenema uitgebrand. Ongeveer 100 voer hooi ging verloren. De bewoners werden door buren gewekt. Het vuur is ontstaan in het bedrijfs- gedeelte en werd waarschijnlijk veroor zaakt door hooibroei. De schade wordt geschat op meer dan f. 100.000. De heer Veenema is tegen brand verzekerd. GROTE STERFTE ONDER JONGE FAZANTEN Als gevolg van de zware regenval ge durende de laatste maanden zijn in de noordoost-polder grote aantallen jonge fazanten dood gegaan. Deskundigen ne men aan, dat van de in het voorjaar geboren fazanten ongeveer 60% het slechte weer niet heeft overleefd. In verband hiermee denkt men er over, in elk geval in sommige gedeelten van de polder, de jacht op fazantenhennen in het komen seizoen niet te openen of althans sterk te beperken. Tenslotte vroeg de raadsman, die in eerste instantie de korporaal niet had kunnen verdedigen, het H.M.G. het bij de tien dagen streng arrest, die de dienstplichtige reeds heeft ondergaan, te laten. De advocaat-fiscaal, mr. D. J. van Gilse, had bevestiging van het krijgsvonnis (Arnhem» gevraagd: drie weken militaire detentie voorwaardelijk met onvoorwaardelijke verlaging tot de stand van soldaat der laagste klasse. Het H.M.G. zal uitspraak doen op 12 september. Kapitein nam deel van schuld op zich (Van onze Haagse correspondent) In de legerplaats Steenwykerwold by Meppei liggen raketten en de daarby behorende lanceer-inrichtingen opgeslagen. Hoewel dit materiaal ln het leger als „geheim" geldt, biykt het moeiiyk om de artilleristen, die erby op wacht staan, van het belang van hun wachtlopen te overtuigen. Het gebeurt dan ook nog al eens, dat de wachten worden gesnapt als zy slapen. Dit bleek uit een pleidooi, dat een artillerie-kapitein gistermorgen hield voor het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag, waar een 20-jarige korporaal uit Den Haag in de beklaagdenbank stond: hy had geslapen tydens de bewaking van het geheime materiaal. De raadsman, kapitien D. T. J. Ver- haaren, die vroeger beklaagdes com mandant is geweest, nam een fors ge deelte van de schuld op zyn eigen schouders. „Wij zijn tekort geschoten. Wfj hadden als batterUcommandanten het personeel door harde voorlichting moeten doordringen van het belang van deze 24 uur durende wacht", zei hy tot het militair rechtscollege. Hy vertelde hoe benauwd de oude ambulance, die als wachtlokaal is ingericht, in koude nachten moet zijn. Kapitein Verhaaren vergeleek de wacht by de raketten met de wacht by de voertuigen in enkele legerplaatsen, die wegens het gebrek aan belangstelling van de zyder der sol daten inmiddels is opgeheven. Dezelfde stroom overtredingen, aldus de battery- commandant, die destyds de voertuig- wacht opleverde, werden nu geconsta teerd by het bewaken van het geheime materiaal. Hy veronderstelde dat. even als dat het geval by de voertuigwacht was. de krygsraden hiervan in de toe komst niets meer zullen horen omdat alle gevallen krygstuchteiyk door de commandanten zullen worden afgedaan. „Deze korporaal", zei de verdediger, nadat hy tal van overtredingen van collega-dienstplichtigen had opgesomd. „is er het slachtoffer van geworden dat hij als eerste werd gesnapt by het sla pen. Desondanks is hy een bekwaam en enthousiast vuurregelaar, die zeer goed voldoet in zyn functie, die eigen- lyk een onderofficiers-functie is". Terugkomend op het eigenlyke de lict tien minuten slapen over een tafel zei kapitein Verhaaren: „Deze korporaal heeft ernstig tegen zyn slaap gevochten. Iiy Is er door overmand". Laos-conferentie Amerika beschuldigt de communisten De V S. hebben gisteren op de Laos- conferentie in Genève de communisten ervan beschuldigd „wantrouwen en ge brek aan vertrouwen" aan te moedigen door zich te verzetten tegen een krach tige en effectieve internationale con trole in Laos. William H. Sullivan, plaatsvervangend leider van de Amerikaanse delegatie, verklaarde dat de communisten met op zet de internationale controlecommissie (I.C.C.) trachtte te beletten iets tot stand te brengen. „Een onhandige poging wordt klaarbiykeiyk gedaan om enige onplezierige feiten te verbergen die de wereld in werkeiykheid reeds vry aardig kent", aldus Sullivan. Communistisch Noord-Vietnam zou volgens Sullivan geweigerd hebben toe te geven militaire eenheden in Laos te hebben, „ondanks onze bewyzen van het tegendeel". Twee dagen geleden heeft de Ameri kaanse delegatie bekendgemaakt, dat de afgelopen zes weken 1000 man troepen uit Vietnam naar Laos waren gezonden, zodat er zich nu in totaal 3000 Vietna mese soldaten in het land bevonden. Ook de Pathet Lao had gebrek aan vertrouwen getoond door niet bereid te zyn haar gewapende troepen te demo biliseren. Advertentie Fanta is een verkwikkende streling voor de tong. Het verrukkelijke zachte citroen-aroma is de fijnste verfrissing voor dorstige kelen. Daarom is Fanta een tintelende traktatie voor iédereen! tWINO B0TTUAAR VAN .FANTA- CM „COCA-COLA": BOTTOD tLt DEPOT WMYENBAM KANAALWE0 71 - TEL 070-5422C® Stevige straffen in Middlesbrough Een groep jongelieden heeft maandag avond ln de Noordengelse industriestad Middlesbrough (130.000 inwoners) drie ambtenaren van het Pakistaanse Hoge Commissariaat te Londen aangevallen, aldus bleek gisteren op een zitting van een rechtbank in Middlesbrough. De politie arresteerde drie jongelieden, van wie er twee tot een maand gevange nisstraf zijn veroordeeld. De derde ligt ln een ziekenhuis. Volgens de politie dre ven de jongemannen de Pakistani's op de vlucht toen dezen zich voor hun hotel bevonden. De rechtbank veroordeelde gisteren voorts zes blanken tot gevangenisstraf fen van één tot drie maanden en twee boetes wegens andere rassenreiletjes in het weekeinde en maandagavond. Vol gens het openbaar ministerie heeft een 52-jarige vrouw maandagavond een me nigte opgestookt tot de wanordelijkhe den. Zij kreeg drie maanden gevange nisstraf wegens haar rol by de wan ordelijkheden van de laatste dagen. Ook zyn dinsdag vyf jongens van zestien jaar voor een kinderrechter ge leid omdat zij hadden deelgenomen aan de wanordelijkheden. Drie van hen wor de voor de tyd van vier weken in een observatiehuls opgenomen. De twee an deren moeten een tijdlang een cursus volgen aan een scholings- en gymnas- tlekcentrum. Bondskanselier Adenauer bij de Brandenburger Tor tijdens zijn bezoek aan de westelijke sector van Berlijn. „Volledig succes" De Amerikaanse minister van Finan ciën. Dillon, heeft gisteren op een pers conferentie in Washington medegedeeld, dat de onlangs gehouden inter-Ameri- kaanse conferentie te Punta del Este in Uruquay een volledig succes is geweest. Of het program van Punta del Este een succes zal worden, hangt af van de vraag of het Amerikaanse Congres pre sident Kennedy's verzoek om gelden voor hulp aan het buitenland inwilligt. De Cubaanse minister van Economi sche Zaken. Guevara, heeft volgens Dil lon helemaal geen invloed gehad op de gang van zaken. Maar wel was een aan tal vertegenwoordigers te Punta del Este bezorgd over berichten uit Washington over moeilykheden by de wetgeving betreffende de hulp aan het buitenland. Als het Congres de gelden niet ter beschikking stelt, zal dat worden gezien als een bevestiging van een verklaring van Guevara, volgens welke de politiek los van de economie kan worden ge zien. De Latijns-Amerikaanse diplomaten op de conferentie hebben laten 'olyken dat hun regeringen vastbesloten zyn de welvaart van alle staatsburgers te ver groten met behoud van vrye instellin gen, aldus Dillon, De Amerikaanse vertegenwoor diger op de ontwapeningsconfe- rentie, McCloy. heeft aan een i lunch van de Amerikaanse pers- club in Washington gezegd, dat er i weinig twijfel over kan bestaan, j dat de Russen tenslotte de reuzen- bom met een kracht van 100 mil joen T.N.T. zullen maken, waar over premier Chroesjtsjow met hem heeft gesproken. De Russische premier had gezegd, dat hij de raket heeft die de bom naar zijn doel kan brengen. In antwoord op een vraag in hoe verre de Amerikaanse ontwapeningsvoor stellen overeenkomen met het stand punt van de bondgenoten, zei hy dat ze in overeenstemming zyn met de algemene gedachtengang van de andere landen. „Misschien moet ik wat Frank- ryk betreft, enige restrictie in acht ne men", zei hij. „Ik ben van oordeel dat er van de zijde van Fransen minder ge neigdheid bestaat op dit ogenblik over ontwapening te spreken, hoewel zy niet zeggen dat er twyfel kan bestaan over de oprichting van een ontwapeningsbu reau. Maar wy kennen het standpunt van de Fransen en dat is voor een groot deel verwerkt in de gedachtengang en de voorstellen waarmee wy zijn geko men". Toen men hem een vraag stelde over de Russische reuzenbom antwoordde McCloy dat Chroesjtsjow zei van zyn natuurkundigen en militairen te heb ben gehoord dat zo'n bom kan worden gemaakt. Daarvoor zyn echter proeven noodzakelyk. McCloy sprak als zyn oor- Nieuw koninkrijk In aanwezigheid van één journa list heeft een zekere Michael Austin gisteren in een Neioyorks hotel een versconferentie gegeven over een nieuw koninkrijk „Aqualandia" ge heten. Austindie voorgaf premier van dit nieuwe rijk te zijn, zei dat Aqualandiaalle gebieden omvat, die zich onder de oceanen uitstrek ken. Hij las een lange verklaring voor, waarin stond dat het nieuwe rijk een politiek van strikte neutra liteit tussen Oost en West zal volgen en om toelating tot de V.N. zal vra gen. Austin zou hierover binnenkort een onderhoud met Hammarskjöld hebben. De „premier" verklaarde dat de koning van het rijk voorlopig zijn incognito wil bewaren, maar zich over veertien dagen naar Hew York zal begeven om daar contact op te nemen met de V.N. deel uit dat de Russen op dit ogenblik de bom nog niet hebben. Een proef met een dergelyke reuzenbom kan niet on gemerkt worden genomen of het zou ver in de kosmos moeten gebeuren, zei hy. President Kennedy heeft gisteren in een verklaring uiteengezet hoeveel be lang hy hecht aan de driemogendhe- denconferentie in Genève over beëindi ging van proeven met kernwapens. Na een gesprek met Dean die op punt staat naar Genève terug te gaan over hervatting van de besprekingen met Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie, sprak de president de hoop uit dat men overeenstemming zal bereiken over een verdrag dat de wereld van grote geva ren zal verlossen. De taak van Dean is van levensbe lang. Hij zal. aldus Kennedy, een nieuwe poging doen overeenstemming te berei ken over een doelmatig verbod van proe ven met kernwapens. Het Amerikaanse voorstel van een verdrag biedt de Verenigde Staten en de gehele wereld de hoop aan de ge varen te ontkomen. De Verenigde Sta ten blijven het grootste gewicht hechten aan deze onderhandelingen, zy hopen dat de Sowjet-Unie op positieve wyze op de nieuwe Amerikaanse pogingen zal reageren, aldus de verklaring van de president. TWAALF MILLE VERDUISTERD De 47-jarige Amsterdamse boekhou der die sinds eind juni spoorloos ver dwenen is. heeft gedurende de acht maanden die hij bij het filiaal van een groot garagebedrijf in de hoofd stad werkte ongeveer 12 mille verduis terd. Dat is overigens pas gebleken na het vandaag beëindigde accountantson derzoek. Toen hij op 26 juni jl. niet op zyn werk terugkeerde, werd een bedrag van ongeveer f. 3000 vermist. Dit had hij die dag by een klant geïncasseerd en niet afgedragen. De boekhouder was o.m. belast met het incasseren van kwitanties by en kele grote bedryven met maandreke ningen voor benzine e.d. De procu ratiehouder schreef daarvoor rekenin gen uit, die de boekhouder moest, aan bieden. Na het geld te hebben geïncas seerd, droeg hij het af op het hoofd kantoor. Van een bezoek aan de oogarts, waar hy op 26 juni na het incasseren van on geveer f. 3000 heenging, is de boekhou der nog steeds niet teruggekeerd. Hy liet zyn vrouw en kind alleen achter, plaatste zyn auto voor de deur van zyn schoonzoon en ging er vandoor. Uit het daarna ingestelde accountantson derzoek is gebleken, dat hy de door de procuratiehouder uitgeschreven nota's verscheurde en eigenhandig nieuwe re keningen (van het garagebedryf) uit schreef, waarop hy op geraffineerde wyze met bedragen manipuleerde. De meerdere ontvangsten die hiervan het resultaat waren, stopte hy in eigen zak. Dit bleek nog eens een bedrag van f. 8619 te zijn. ANWB en KVNWV verzoeken r De toeristenbond ANWB en de Kon. Verbonden Nederlandse Watersportverenigingen hebben in een gezamenlijke brief aan Ged. Staten van Noord-Holland hun ernstige bezorgdheid geuit over plan nen om een nieuwe autosnelweg aan te leggen tussen de kom van Aalsmeer en de Westeinderplas. Volgens deze plannen zal de auto snelweg, die de provinciale weg Heemstede-Aalsmeer-Uithoorn moet vervangen, de noordwesthoek van de plas gaan doorsnijden. Hoewel de keuze van het tracé nog niet geheel vaststaat, menen de ANWB en de KVNWV nu reeds hiertegen te moeten waarschuwen. Zy stellen, dat de Westeinderplas een van de belangrijkste watersportgebieden van ons land is. De ligging binnen de Randstad Holland geeft de bewoners van de grote steden gelegenheid om op korte afstand hun recreatie te vinden. Bij de aanleg nu van de weg tussen de kom van Aalsmeer en de plas, zal de eenheid en rust van oevers cn dorpskern verstoord worden. Bovendien zullen door het afsnyden van de noordwest hoek van de plas belangrijke jachthavens moeten verdwijnen, terwyl het meest bevaren gedeelte ,de kleine poel, kleiner wordt. „Dit laatste vormt", zo zeggen ANWB en KVNWV, „een ernstige belemmering voor de watersport. De vele kleinere schepen immers zijn op de kleine poel aangewezen wegens de vaak hoge golf slag elders". De beide organisaties, die het niette min toejuichen, dat men de bestaande provinciale weg wil vervangen door een autosnelweg met gescheiden rybanen en ongelykvloerse kruisingen sinds 1951 heeft de ANWB hier herhaaldelyk voor gepleit verzoeken G.S. van Noord- Holland dan ook bij de keuze van het tracé ernstig met hun bezwaren reke ning te houden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7