Frans Vlaanderen voert nog altijd strijd voor eigen karakter en taal J. VAN ROOIJEN, ALLE ETAPPES IN GELE TRUI, TOURWINNAAR Bouw Beneluxtumiel zal in totaal 4 jaar duren Duizenden Leidenaars stammen af van imigranten uit die streek FIETSPRET IN LISSE NA FELLE STRIJD TEN EINDE Gemiddelde tolheffing van f. 1.— GAAT U MET VAKANTIE? DINSDAG 22 AUGUSTUS 1961 Veertiende cultuurdag in Waregem Op zondag 27 augustus a.s. zal de 14-de Fransvlaamse cultuurdag gehouden worden te Waregem, gelegen in de Belgische provincie West-Vlaanderen tussen Gent en Kortrijk. Daar is men veertien jaar geleden begonnen de door de oorlog verbroken contacten met het aangrenzende Frans- of Zuid-Vlaanderen weer op te nemen. Sindsdien zijn de betrekkingen met dit gedeeltelijk Nederlandssprekend gebied in Frankrijks noordelijke departementen verstevigd en verschillende initiatieven voor de instandhouding van de Nederlandse taal en cultuur bevorderd. Verzet tegen de nivellering nit Franse hoofdstad In de tyd dat dit Franse gebied staatkundig nog tot de zeventien pro vinciën der Nederlanden behoorde, le verden de Zuid-Vlamingen een aan zienlijke bijdrage tot de gemeenschap pelijke Nederlandse cultuur. .Afkomstig van Kassei (schitterend gelegen op de Kasselberg) was bijv. Petrus Dathenus. eigenlijk geheten Pieter Daeten of Daets. wiens naam verlatynst werd weer vernederlandst tot Datheen! De psalm berijming van Datheen werd tot 1773 door alle hervormden in de Nederlanden en in de koloniën gezongen, door sommi ge gereformeerde groepen tot op de hui dige dag. In het woelige „wonderjaar" 1566 werd zijn berijming geestdriftig be groet en overal aanvaard. In Leiden was de beroemde Carolus Clusius werkzaam, afkomstig uit Atrecht (Arras) en in onze stad hoog leraar in de botanica. Hij is de schep per van de in zijn dagen al vermaarde Hortus. De onder zijn bestuur in 1601 geplante gouden regen bloeit, hoewel door stangen gestut, nog steeds. Aan de 5de Binnenvestgracht vindt men de zorgvuldig onderhouden en tot in onder delen nauwkeurige hrinrichting van zijn oorspronkelijke Hortus. Een borst beeld van Clusius herinnert er aan deze grote geleerde, die begraven is in de Pieterskerk. De Vlaamse diplomaat Ogier Ghislain van Busbeke (de Busbecq) kwam ook uit het huidige Frans-Vlaanderen. Hij was de man, die de tulpenbol uit Turkije aan Clusius bezorgde. In 1960 herleefde hij op de sensationele tocht per koets van de Bos porus naar de Floriade in Rotterdam, waarbij hij ook Leiden aandeed en. zo als men zich zal herinneren, ontvangen werd door de eveneens herleefde Clu sius. Of Van Busbeke in werkelijkheid ooit in onze stad geweest is. is echter hoogst twijfelachtig! Op de Floriade was een delegatie uit zijn geboorteplaats aanwezig. Maar niet alleen in de dagen dat Zuid-Vlaanderen staatkundig tot de Ne derlanden behoorde waren er levendige betrekkingen tussen dit gebied en de overige Lage Landen. Ook na de Franse annexaties, o.a. door Lodewijk de Veer tiende. de ..Zonnekoning", bleven man nen als de letterkundige Michiel d e Swaen (16541707) uit Duinkerke hun bijdrage leveren aan onze Neder landse cultuur. Dit Jaar hebben vele schouwburgbezoekers, ook in Leiden, kunnen genieten van de spectaculaire opvoering van zijn „De gecroonde Leers- se" door de Toneelgroep Arena. Leiden is trouwens de stad waarin duizenden afstammen van de honderden immi granten uit Hondschote, Belle (thans Bailleul) en andere, thans Noordfranse plaatsen, waaraan typisch Leidse ach ternamen nog herinneren. Zonder hulp.... Deze culturele en andere betrekkingen tussen Zuid-Vlaanderen en de andere provinciën der Nederlanden zyn nog niet vergeten. Aan weerszijden van de huidige staatsgrens spannen mensen zich in deze betrekkingen te onderhou den en te verlevendigen. Sinds eeuwen voert Frans-Vlaanderen een taaie strijd voor het behoud van het eigen karak ter van stad en land en bovenal voor de moedertaal, tegen een krachtige onder- drukkings- en gelijkmakingspolitiek van Parijs in, en dat zonder noemenswaardi ge hulp uit Nederland of België. Het is niets minder dan een wonder, dat wij nog altijd met onze taal terecht kunnen in deze vergeten hoek van Frankrijk. Waarschijnlijk zal het grootste deel van de Fransvlamingen nimmer het Franse staatsverband willen verlaten. Wat een groot deel van hen wel verlangt is bijv. de mogelijkheid op de scholen Neder lands te leren (hetgeen thans praktisch onmogelijk wordt gemaakt) om aan het eigen verleden deel te kunnen hebben en tevens te kunnen kennismaken met de hedendaagse Nederlandse cultuur in Vlaanderen en Nederland. In deze geest heeft het verbond van „de Vlaamse Vrienden in Frankrijk", ge vestigd te Rijsel (Lille), een verzoek schrift aan president De Gaulle aange boden. De generaal is zelf afkomstig uit een geslacht dat oorspronkelijk Van de Walle heette, en weliswaar geheel ver franst is, maar altijd verzet heeft ge boden tegen de overheersing van het Parijse waterhoofd in de Franse provin ciën en de overzeese gebieden. In het nieuwe Europa waarover men zo graag spreekt, zou Frans-Vlaanderen opnieuw Onderscheiding voer generaal-majoor Sitsen Namens de Bond van Oudstrijders en Dragers van het Mobilisatiekruis is gis teravond generaal-majoor b.d. J. A. A. Sitsen onderscheiden met het zilveren erekruis van verdienste. De decoratie werd hem uitgereikt ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag. De generaal, die voorzitter is van deze bond, bemoeit zich, sinds hij zich in 1951 voor goed uit het militaire leven terugtrok, bovendien met de Nationale Raad Federatief Verzet Nederland. Ge neraal Sitsen begon zyn militaire loop baan in 1911 bij het derde regiment in fanterie te Bergen op Zoom als gemeen soldaat. Zijn hoogste militaire rang be haalde hy in 1948. Hy onderscheidde zich in de tweede wereldoorlog op Ille gaal gebied. Generaal Sitsen is ridder in de Orde van Oranje Nassau en Com mandeur van het Legioen van Eer. bemiddelend kunnen werken tussen de Franse en de Nederlandse cultuur, met een doorbreking van het huidige één richtingsverkeer. Interessant programma Het programma van de 14-de Frans vlaamse cultuurdag op a.s. zondag zal de vrienden van Frans-Vlaanderen uit Noord en Zuid een voordracht doen ho ren door de heer A. Deveyer uit Haze- broek (Frankrijk) over folklore in Frans-Vlaanderen en een lezing van pastoor G. Decalf (Ekelsbeke. Frank rijk) over spreekwoorden in dit gebied. Leerlingen van de enkele leergangen in de Nederlandse taal, die sinds kort dank zij bewonderenswaardige inspanningen bestaan, zullen een en ander van hun vorderingen laten blijken. Aan een fo rumgesprek over „Ervaringen in Frans- Vlaanderen" nemen deel dr. P. C. Paar- dekooper, dr. J. Veering en dr. A. de Vin, allen taalkundigen uit Nederland en onze stadgenoot, de heer J. W. Schneider jr. Op het program staan verder een gemeenschappelijke maaltijd en de bekendmaking van de uitslag der literaire prijsvraag van het tijdschrift „Ons Erfdeel", een Nederlands-Vlaams jongerenblad dat in dienst wil staan van de betrekkingen met Frans-Vlaanderen. Het vervult als zodanig een belangrijke rol naast „Notre Flandre"/„Zuid- Vlaams Heem", het tweetalige tijd schrift dat geheel door Frans-Vlamin gen zelf wordt verzorgd en uitgegeven en dat in Nederland nog te weinig be langstelling geniet. Wie kennis wil maken met het Neder landse leven in dit vergeten stuk van Frankrijk de Franse Nederlanden noemden onze voorouders het vindt op 27 augustus kosteloos toegang in de feestzaal van het Instituut O.L. Vrouw Hemelvaart, Markt, Waregem (België). Engeland volgend jaar bij Euromarkt (Van onze Londense correspondent) Onder-minister Edward Heath, top man voor buitenlandse zaken in het La gerhuis, is aangewezen als onderhande laar met de Zes van de Euromarkt. Engeland hoopt, dat de onderhandelin gen in Brussel zullen worden gehouden. In Londen heerst het gevoel, dat over een jaar de kwestie van Engelands lid maatschap van de Euromarkt in kan nen en kruiken zal zijn, maar men toont weinig geestdrift voor het in Brussel ge propageerde denkbeeld, dat het tijdstip van Engelands toetreding kan worden bespoedigd op grond van bepaalde be loften van de Zes ten opzichte van het Gemenebest, de Britse landbouw en te genover de overige leden van de Europe se vrijhandels-associatie, (de Zeven). Engeland staat op uitdrukkelijke waar borgen. Christopher Soames, dc Britse minis ter van Landbouw, zei dezer dagen bij een bijeenkomst van landbouwers, dat deze vertrouwen moeten hebben in de regering, welke er voor zal zorgen, dat de landbouw welvarend blijft. Hij zin speelde op de. als gevolg van aansluiting bij de Euromarkt noodzakelijke veran dering van de methode, waarbij steun aan de landbouw wordt verleend In En geland gebeurt dit hoofdzakelijk door subsidies, op het vasteland door tarieven en quota. Een onbetekenend groepje zakenlieden uit de Londense City voert een campagne tegen de Euromarkt en is begonnen met het houden van protestvergaderingen. Ons Weekblad" le in ploegenklassement; Wassenaar strijdlustigste renner Gisteravond: zesde en laatste etappe van de lustrum ..Tour de Lisse". Een etappe met veel spanning. Al bij de eerste ronde bleek duidelijk, dat de geletrui-drager J. van Rooijen een harde dobber zou hebben om kampioen van de ,.Tour de Lisse 1961" te worden. De renner E. van der Drift was hem deze laatste etappe de baas en ging steeds als eerste over de eindstreep. Zowel bij de renners als bij het talrijke publiek heerste grote spanning. Wanneer er meer samenspel was ge weest tussen Van de Drift. Wassenaar en Van der Vlugt. dan zou het zeker mogelijk zijn geweest om Van Rooijen de kroon van het kampioenschap te ont nemen. Het is Van Rooijen deze laatste etappe geen enkele keer gelukt als eerste de finish te passeren en hij heeft het aan de voorsprong van de vijf vorige etappen te danken dat hij de geletrui drager is gebleven en kampioen van de hele Tour is geworden. Van der Drift won de laatste etappe direct gevolgd door A. Wassenaar, die ook heel vinnig streed en de strijdlustig ste renner van de hele tour werd. Na afloop van de laatste etappe werd Van Rooijen door de tourleiding harte lijk gehuldigd en kreeg hij van de tour- miss Martie Wassenaar een fikse kus als beloning. Tweemaal regen Zo is dan de 5e „Tour de Lisse" weer ten einde. Het is tourbaas Jan van Res teren alles naar de zin gegaan, alleen was het weer een slechte medewerkster ditmaal. Nog nooit heeft de tour een re genavond meegemaakt, maar het was dit jaar wel raak. De premie-regen was iets minder dan andere jaren, maar het heeft aan de energie geen afbreuk gedaan Er was een goede samenwerking en veel mede werking van de zijde van de politie en EHBO. alsmede van de firma Jan Reij- erkerk, die alle avonden met een service wagen achter de renners aanreed om zo nodig een nieuwe fiets te geven wanneer er één defect raakte. Uitslag Dagklassement: 1. E. van der Drift 23.59; 2. A Wasse naar 24.04 ;3. R. van Lierop 2409; 4 J. Boot 24.09; 5. H. van der Salm 24.09; 6. J. van Rooijen 24.09; 7. M. van der Vlugt Cz. 24 09; 8. P Butter 24 09: 9. G. Rusman 24.09: 10. Th. Bon 24.10; 11. A. van Dijk 25.23; 12. Th. Landwehr 25.38; 13. L. Lamboo 25.38; 14 K Sijtsma 25.38; 15. F. van Dam 25.38; 16. H. Paasen 25.41; 17. T. Bader 26.27; 18. M. van der Vlugt 26.27; 19. F. Van Zeist 26.37; 20 A. Bon 26.27; 21. P. van der Vlugt 27.38; 22. R. van der Pol 27.08; 23. C van der Klauw 27.47; 24. J. van der Mey 27.47; 25. H. den Butter 27.47; 26. J. Langeveld 27.47; 27 H. van Lierop 27.47; 28 F. Meijer 27.47; 29. J. van de Zijden 27.52; 30. B. Castien 28.03: 31. G. Mens 29.05; 32. G. van Dijk 29.05; 33. P. van Mary- nen 30.18; 34. G. van Leeuwen 31.07; 35. G. Warmerdam 31.41; 36. P. van Reste ren 32.00; 37. K. van der Bent 32.00; 38. A. van Kampen 32.03; 39. T. van der Ploeg 32.11. Algemeen Ploegenklassement na 6e etappe: 1. J. van Rooijen 2.20.57; 2. E. van de Drift 2.22.58; 3. A. Wassenaar 2.22.03; 4. M. van der Vlugt Cz. 2.22.08; 5. J. Boot 2.22.18; 6 P. Butter 2.22 22; 7. A van der Salm 2. 23. 02; 8. Th. Bon 2.23.04; 9. R. v. Lierop 2.23.15; 10. G. Rusman 2.23.21; 11. L. Lamboo 2.23.59; 12. Th. van Zeist 2.25.15; 13. Th. Landwehr 2.26.11; 14. A. Bon 2.26.31; 15. F. van Dam 2.26 41; 16. H. Paasen 2.27.28: 17. F. Bader 2.27.28; 18. A. van Dijk 2.27.46; 19. R. van der Poll 2.28.12; 20. G. van Dijk 2.28.25; 21. K. Sijtsma 2.28.55; 22. M. van der Vlugt 2.28.56; 23. P. van der Vlugt 2.29.18; 24. C. van der Klauw 2.30.14; 25. H. den But ter 2.30.58; 26. L. Langeveld 2.31.00; 27. H van Lierop 2.31.35; 28. B. Castien 231.38; 29. F Meijer 2.35.15; 30. W. van der Meij 2.37.16; 31. P. van Marijnen 2 37.51; 32. J. van der Zijden 2.37.53; 33. G. Warmerdam 2.39 07; 34. K. Bent 2.44 04; 35. G. Mens 2.45.15; 36 P. van Resteren 2.48.15; 37. G. van Leeuwen 2.52.13; 38. A. van Kampen 3.00.21; 39. T. van der Ploeg 3.01.56. De renner T. van der Ploeg heeft het gepresteerd om in alle etappen de laatst aankomende te zijn geweest! Puntenklassement 1. J. van Rooijen 61 punten; 2. E. van der Drift 54; 3. A. Wassenaar 45; 4. P. Butter 36; 5. J. Boot 29; 6. G. Rusman 10; 7. M. van der Vlugt Cz. 10; 8. R. van Lierop 3; 9. H. van der Salm 2; 10. Th„ Bon 1. Ploegenklassement 6e etappe: In de 6e etappe heeft „met melk meer mans" als waarheid gegolden, want deze ploeg kwam als winnaar van de 6e etap pe uit de strijd en liet de Ons Week blad-ploeg achter zich. De uitslag is als volgt: „Gezamenlijke Melkhandelaren I.12.27; 2. „Ons Weekblad" 1.13.56; 3. „Graficus" 1.14.45; 4. Beijersbergen 1.17.19, 5. „Tissing" 1.19.13; 6. Waja 1.19.42; 7. .De Vlinder" 1.19.43; 8. „Brink horst" 1.22.31. Algemeen ploegenklassement na 6e etappe: 1. Ons Weekblad 6.52.07; 2. Gez Melk handelaren 6.54.34; 3. Graficus 6.55.52; 4 Beijersbergen 7.05.13; 5. Tissing 7 08 44 6. De Vlinder 7 09 52; 7. Waja 7.11.01; 8. Bronkhorst 7.20.16. Strijdlustigste renner van de hele Tour is A. Wassenaar, die daarmede in het bezit is gekomen van de medaille van het „Leidsch Dagblad". Strijdlustigste renner 6e etappe: A. Was senaar. Vervroegde uitvoering (Van onze correspondent) Zoals gepubliceerd, heeft de regering besloten medewerking te ver lenen aan een vervroegde uitvoering op basis van particuliere finan ciering met tolheffing van de Benneluxtunnel. Omstreeks de jaarwisse ling 1961 1962 zal met de bouw, die vier jaar zal duren, worden begonnen. Bij de openstelling van de Beneluxtunnel in 1965 zal dan een verkeerscircuit rond de Rotterdamse agglomeratie zijn verkregen, gevormd door Rijksweg 20. Brienenoordbrug, Vondelingenweg en Beneluxtunnel. Bij een gemiddelde tolheffing van f. 1.per motor voertuig zal de Beneluxtunnel in 1978 zijn afgeschreven en dan om niet aan het Rijk kunnen worden overgedragen. Het Rijk heeft zich in elk geval verplicht de tunnel uiterlijk 1 januari 1980 over te nemen, wat dan gepaard zal gaan met afschaffing van de tolheffing. vinden. De topbezetting by de bouw van de metrotunnel valt ongeveer een Jaar later dan die van de Beneluxtunnel, alle benodigde grondonderzoekingen en proefboringen voor de bouw van de Be neluxtunnel zyn reeds verricht. De di rectie zal worden gevoerd onder leiding van de hoofdingenieur-directeur, ir. A. Eggink, die ook de bouwer en ontwerper is van resp. de Velser- en Coentunnel, van Rykswaterstaat. Financiering Kosten 70 miljoen De Beneluxtunnel. waarvan de bouw op 70 miljoen wordt geraamd, wordt 1500 meter lang, en een vierbaanstunnel naar model van de Coentunnel, waarmee on langs is begonnen. Het gesloten deel van de tunnel wordt 800 meter, elk der oprit ten 350 meter. Aan weerszijden van de Nieuwe Maas zal de tunnel op rond 400 meter van de Maasoevers boven de grond komen. Aan de noordelijke oever komt de toegangsweg van de tunnel uit op Rijksweg 20, aan de zuideiyke oever op de Vondelingenweg en de toekomsti ge zuidelijke randweg. Deze laatste weg zal in 1965 nog niet gereed zyn. maar wel Ryksweg 19: Ba- rendrechtsebrug - Klaaswaal - Numans- dorp, die aansluit op de in 1964 gereed komende Haringvlietbrug. Daarmee zal in 1965 een rechtstreekse verbinding zyn verkregen tussen de rechter Maasoever en het eiland Goeree en Overflakkee. De verdere verbinding met Noord-Brabant via de Volkerakdam kan in 1968 tege moet worden gezien. Dat de Benelux tunnel tevens van grote betekenis is voor de verdere ontsluiting van het Botlek- gebied en Europoort, zal geen betoog be hoeven. Spoortunnel Ten oosten en pal naast de Benelux tunnel is terrein gereserveerd voor een spoortunnel. De bouw van de Benelux tunnel is zo gepland, dat de bouw van de metrotunnel en de Willemstunnel daarvan wat de personeelsvoorziening betreft, geen enkele hinder zal onder- Minister Luns gaat praten over N-Guinea (Van onze Haagse correspondent Minister Luns zal op 19 september a.s. de openingszitting bijwonen van <le 16e Assemblee van de V.N. te New Vork. I)e bewindsman die op het ogenblik met vakantie In Oostenryk is zal bespre kingen voeren over de mogelijkheden voor een eventuele internationalisering van Nieuw-Guinea. Minister Luns zal met de afgevaar digden van verschillende landendelega- ties en met secretaris-generaal Ham- merskjöld praten over een oplossing yan het Nieuw-Guinea-vraagstuk in de geest van een door de V.N. gewaarborgde zelfbeschikking van de Papoea's. Ongelukkigste Kulk. renner 6e etappe: W Uit de strijd: M. van Graven, W .Kulk en C. Slingerland. De prijsuitreiking geschiedt 29 augus tus, 7.30 uur nam. in de Taveerne. Trots staat tourwinnaar J. van ja'. Driftdie tweede werd en rechts Rooyen op de hoogste trede van het A. Wassenaar de strijdlustigste ere-schavotje. Links naast hem E. v. renner. (Foto LD./Holvast) LITTERAIR CONGRES TE UTRECHT GEOPEND Bjjna 200 geleerden, die 90 universi teiten in 21 landen vertegenwoordigen, nemen deze week deel aan het derde in ternationale congres voor vergelijkende letterkunde van de ..Association interna tionale de litterature comparee", dat in Utrecht wordt gehouden. Het congres is gistermorgen in de aula van de universiteit geopend door de se cretaris-generaal van het ministerie van O.K. en YV.dr. J. H. YVesselings. Hij sprak zyn vreugde uit over dit initiatief. „Op internationaal niveau heerst een welhaast Babylonische spraakverwar ring", zo zei hy, „het wordt hoog tyd dat er duidelyke definities en vertalin gen komen van de meest gebruikte ter men". De congressisten werden verwelkomd door prof. W. A. P. Smit, die by de or ganisatie van deze by eenkomst de lei ding heeft gehad. Tydens de openingsplechtigheid werd voorts het woord gevoerd door de heer N. A. Beg, die de Unesco vertegenwoor digde, de rector-magnificus van de Utrechtse Universiteit, prof. dr. H. Th. Fischer, en door de voorzitter van de Association Internationale, prof. M Ba- taillon, die tevens het congres zal presi deren. Gisteravond werden cfe deelnemers ontvangen door de commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sanden- burg. Vandaag zyn zij de gast van het gemeentebestuur van Utrecht. De twee hoofdonderwerpen van het congres, dat een week zal duren, zyn „De letterkunde van niet-algemene ta len" en „Definitie van enige letterkun dige termen en vraagstukken van me thodologie, in verband met de voorberei ding van een woordenboek voor letter kundige terminologie". De inleiders ko men uit de V.S.Denemarken. Zuidsla- vië, Frankrijk. Engeland. Portugal, Ne derland, Zwitserland, Korea, Canada, Japan, Polen en Hongarye. Poging tot gezondmaking van Britse spoorwegen (Van onze Londense correspondent) Dr. Richard Beeching, het hoofd van de „Britse Transportcommissie", welke de leiding heeft van de Britse spoorwe gen en de rest van het genationaliseer de Britse transportleven, heeft thans drie assistenten benoemd, die hem moe ten bystaan om de bankroete spoorwe gen gezond te maken. Al vele jaren ver liezen de spoorwegen vele miljoenen pon den. Evenals Beeching zelf zyn twee van de drie assistenten uit de particuliere industrie gehaald. De derde functiona ris is een spoorweg-man'. Het heeft kwaad bloed gezet, speciaal onder het spoorwegpersoneel, dat Bee ching van de regering een salaris krygt van byna een kwart miljoen gulden per jaar. Samen zal het viertal, dat de kern zal vormen van de toekomstige door het parlement in te stellen Spoorwegraad, een half miljoen gulden verdienen. De regering is echter van het begin uitge gaan dat de nieuwe leiders van het spoorwegbedryf de positie zouden moe ten behouden, welke zy in het particu liere bedrijf hebben ineenomen. Anders zouden zy waarschynlijk ook niet be reid zyn geweest naar de failliete spoor wegen over te stappen. Beeching komt van de ICI (Imperial Chemical Industries). De voorzitter van het Beneluxtunnel- comité, de Vlaardlngse burgemeester, mr. J. Heusdens, heeft naar B. en W. van Rotterdam. Schiedam en Vlaardingen een schryven laten uitgaan met het ver zoek de gemeenteraden in de september maand tot deelneming aan het aan delenkapitaal te laten besluiten van de N V. Beneluxtunnel. die een dezer dagen zal worden opgericht. Behalve deze drie gemeenteraden zyn als participanten in de N.V. opgenomen de Kamers van Koophandel van Rotterdam en de be neden-Maas. drie bankinstellingen en 15 bedryven in het waterweggebied. Het maatschappelijk kapitaal zal tien miljoen gulden bedragen. Hiervan zal vyf miljoen worden geplaatst en volge stort met bovendien f 10.000 aan prefe rente aandelen. De tol zal slechts wor den geheven op de zuideiyke oever van de Waterweg, waar een tolpleln zal worden gecrëeerd. De wyze waarop de tol zal worden geheven, staat nog nkt vast. Debat over Bizerta in VN begonnen De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties Is gistermiddag In New York op Tuneslsch verzoek be gonnen met de behandeling van het Frans-Tunesisiche conflict om Bizerta. Frankryk boycot deze speciale zitting, die naar verwacht wordt een week of tien dagen zal duren. De Ier Boland is als voorzitter herkozen. Door 31 Afrikaanse en Aziatische lan den en Joego-Slavië is een ontwerp-re- solutle ingediend, waarin een beroep op de Assemblee wordt gedaan om het „soevereine recht van Tunesië te erken nen om een oproep te doen voor terug trekking van alle Franse strydkrachten. die zich thans zonder Tunesische in stemming in het land bevinden". Ook wordt een beroep gedaan op de rege ringen van Frankrijk en Tunesië „on verwijld onderhandelingen te beginnen". De Liberiaan Barnes heeft toen hy de motie van de 32 landen Introduceer de. gezeed. dat de Verenigde Naties moe ten luisteren naar Tunesiës kreet om hulp. Hy zei dat Frankrijks waarde volle bydrage tot het doen verdwynen van het kolonialisme zeer op pry.s wordt gesteld maar dat de aanwezigheid van de Franse troepen ln Bizerta een be spotting is van de onafhankeiykheid van Tunesië. Het is geboden dat da- deiyk Frans-Tunesische onderhandelin gen beginnen. De Rus Morozow heeft „het militaire NAVO-blok" gekritiseerd wegens zyn houding jegens het Afrikaans-Aziati sche Initiatief. De Franse „agressie" hangt af van de steun van de NAVO, zei hy. De eerste spreker was de Tunesiër Mongi Slim. Sprekend over de ln het afgelopen weekeinde ln het gebied rond om Bizerta gehouden betogingen ver klaarde Slim: „De Franse regering heeft in een nota gezegd dat deze demon straties verboden waren, maar er werd op Tunesische gebied door Tunesiërs ge demonstreerd. De Franse regering heeft zich hier dus weer rechten aangema tigd. die in feite door de Tunesische regering behoren te worden uitgeoe fend". De zitting werd verdaagd tot van middag half vier Ned. tyd. Als brief te verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon duidelijk ingevuld aan ons toezendt. HUIS ADRES: Naam: Straat: No. Woonplaats: Bezorging gewoon onder adresstrook Betaling Kwartaal abonnee Maand abonnee Week abonnee Doorhalen wat niet van toepassing is. VAKANTIEADRES p. a. Straat: .No. Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens Invullen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4