Er hangt iets in de lucht over Algerijnse vraagstuk WESTEN WACHT ZWARE WEKEN" Hernieuwde activiteit aan beide „fronten WEERBERICHT Ramp op IJsselmeer tijdens buiïg weer (9ur/ ?)ïte Loebis staakt zijn rebellie Vele ontslagen bij de SAS DE NIE Over vijf jaar Rus op maan? Kennedy over kwestie-Berlijn VERMOEDELIJK DRIE DODEN Mosselvaarder kapseisde en zonk Harry verdronk in poldersloot leuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 22 AUGUSTUS 1961 No. 30432 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f 255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 59 (Van onze Parijse correspondent) Er schijnt iets in de lucht te hangen over de ontwikkeling van het Algerijnse vraagstuk. Nauwelijks is bekend geworden, dat de vergade ring van de algemene raad van de FLN in Tripolis en Lidië is afgelo pen, of de Franse president, generaal De Gaulle heeft het comité voor Algerijnse Zaken voor woensdagmorgen bijeengeroepen. De algemene raad van de FLN is een soort van parlement bestaande uit 50 tot 60 personen, dat na de mislukking van de twee conferenties in Evian bijeen is geroepen om een beslissing te nemen over eventueel voort te zetten onderhan delingen met Frankrijk. De twee voornaamste vraagstukken, die in Tripolis z\jn behandeld, waren de soevereiniteit van Algerije over de Sahara en het Franse voorstel om voor de exploitatie van de bodemschatten in de Sahara een orgaan in het leven te roepen, waarin alle randstaten van de Sahara zouden zjjn vertegenwoordigd. gehouden. De gehele dag is derhalve a«n Algerije gewijd. Men praat in regerings kringen nog steeds over de aanstaande vorming van een voorlopige Algerijnse regering, in meerderheid uit mohamme danen bestaande. De moeilijkheid is echter de ministers te vinden, die oereid zijn om van zulk een regering deel uit te maken. Enkele mohammedanen hebben dezer dagen ontkend dat zij voor minister posten gepolst zijn. Eenzelfde tegen spraak kwam van de liberaal Chevallier, oud-burgemeester van Algiers, die bo vendien nog verklaarde geen enkele mi nisterspost te zullen accepteren, ook als men hem dat vroeg. FLN bereid tot concessies Tot dusver heeft de FLN de Algerijnse- Sahara geheel voor zich opgeëist, maar het is niet uitgeslo ten. dat men op de bijeenkomst in Tripolis is overeengekomen con cessies te doen. Ofschoon de twee Evian-conferenties geen enkel re sultaat hebben opgeleverd, staat toch wel vast, dat het contact tus sen Parijs en de FLN nooit ver broken is geweest en dat men elkaar van weerskanten gepolst heeft over een mogelijke toenade ring. Het comité voor Algerijnse zaken komt dus morgenochtend bijeen, terwijl dezelfde dag in de middaguren een vergadering van de ministerraad wordt Zege voor dr. Jagan in Nieuw-Guinea Op basis van 28 van de 36 uitslagen van de verkiezingen in Brits Guyana (grenzend aan Suriname) is het zo goed als zeker, dat de PPP <de Vooruitstre vende Volkspartij van de sterk-llnks ge- orienteerde dr. Jagan) een volledige meerderheid in het parlement zal be halen. Van de 28 zetels heeft de party van Jagan er 16 behaald, de PNC (Na- t ionaal Volkscongres oJ.v. Forbes Burn- j ham) heeft er negen. Grote spoorstaking Dit laatste houdt verband met ko mende wyzigingen in de regering, die beperkt zouden biyven tot slechts en kele posten. Alle geruchten over af treden van Baumgartner als minister van Financiën zyn verstomd. Men spreekt nog slechts over vervanging van de ministers van Voorlichting, Land bouw en Justitie. Ook zou Debré een staatssecretaris willen benoemen voor een beter contact tussen regering en volksvertegenwoordiging Een verhou ding, die zoals men weet. nog veel te wensen laat. Gewelddaden nemen toe By aanvallen in Algerye zyn in de afgelopen twee dagen veertien men sen, onder wie zes Europeanen, om het leven gekomen en negentien gewond, zo is gisteren van Franse militaire zijde in Algiers vernomen. Volgens politieke kringen schynt het aantal geweldda den door zowel de Algerijnse opstande lingen als het anti-gaullistische „gehei me leger" toe te nemen. Eerst repatriëring Over de vorming van zulk een voor lopige Algerynse regering is men het in de Franse ministerraad in beginsel eens. Sommige ministers willen deze voorlopige regering het komende referen dum over de zelfbeschikking van Alge- rye laten voorbereiden, zodat de Kiezers weten waar zy zich aan te houden hebben, zelfs al zouden zy voor de vol strekte onafhankeiykheid van Alge- rye willen stemmen Anderen daaren tegen en tot hen behoort premier Debré willen eerst een groot aan tal Fransen uit Algerye laten repatri ëren en voor dat doel wil Debré op zeer korte termyn een staatssecretaris voor repatriëring benoemen. Oud-kolonel Zulkifii Loebis, een van de leiders van de tegen de Indonesische regering gerichte opstand op Celebes en Sumatra, heef' zich by de militaire autoriteiten aangegeven. De Indonesi sche radio heeft dit gisteren gemeld. Lubis, die zich met negentien volge lingen by de autoriteiten heeft gemeld, heeft vier jaar in het oerwoud doorge bracht. Cuba van plan zijn koers te wijzigen? De Cubaanse minister van Economi sche Zaken. dr. Guervara, heeft de pre sident van Argentinië. Frondizi, meege deeld. dat Cuba .liet van plan is ten bystandsverdrag met de Sowjet-Unie te sluiten, aldus het Argentynse blad „Clarin". Het ontleent dit bericht aan militaire kringen in Buenos Aires. Zoals bekend heeft president Frondi zi. na zyn onderhoud met dr. Guevara, langdurige besprekingen gevoerd met vooraanstaande militairen. Cuba zou be reid zyn de geschillen met de Vei enig- de Staten en andere Amerikaanse lan den op te lossen opdat het weer geheel en al kan worden opgenomen in ae in- ter-Amerikaanse gemeenschap. De Scandinavische luchtvaartmaat- schappy SAS heeft, gisteren in Stock holm bekendgemaakt, dat 1.250 man van het grondpersoneel zal worden ontsla gen als onderdeel van een bezuinigings program. Volgens de president-directeur, Curt Nicolin, wordt het verlies dat de maatschappij dit jaar zal ïyden op 100 miljoen kronen (ongeveer 75 miljoen gulden) geraamd. In Middlesborough 21 onruststokers veroordeeld (Van onze Londense correspondent) De relletjes in het fabrieksstadje Middlesborough (Yorkshire) heb ben. ondanks het ingrijpen van de politie en het feit dat er gisteren 36 personen terecht stonden, gis teravond voortgeduurd. In de al jarenlang wegens vechtpartijen beruchte Cannon Street, werd met flessen gegooid. De politie voerde tot driemaal toe charges uit om de menigte te verspreiden. Drie agen ten werden door glasscherven ge wond. ook verscheidene burgers liepen kwetsuren op. Er werden elf personen gearresteerd, die vandaag voor de politierechter zijn verschenen. De rechtbank zag er gisteren uit als een ziekenzaal, vol mensen in verband. De magistraat verklaarde, dat de ge welddadigheden niet zullen worden ge duld. Verscheidene verdachten hadden nog bloed op hun overhemden zitten en onder hen was ook een meisje met een blauw oog. Op de tafel lagen vyf ingedeukte politiehelmen. Zestien personen kregen gevangenisstraffen en boetes. De gevangenisstraffen variëren van 1 tot 6 maanden. Van de 36 verdachten werden 21 veroordeeld tot in totaal 50 maanden gevangenisstraf. Rechter Peaker zei, dat de gekleurde bevolking van de stad „rustig en vreed zaam" is Deze mensen zyn zonder dat zij zich uitdagend hebben gedragen, aangevallen. Ook vielen onruststokers de politie aan die haar plicht wilde doen. 111 Argentinië In Argentinië zyn gisteren duizenden reizigers gestrand als gevolg van een spoorwegstaking van 48 uur welke zon dag te middernacht begon. Voor volgen de week staat een dergelyke staking van vier dagen op het program. Het Alge meen Vakverbond heeft laten weten, dat het van plan is op een nader te bepalen datum een algemene staking af te kon digen. Het spoorwegpersoneel wil door de sta king uiting geven aan zyn bezwaren tegen plannen om de spoorwegen te re organiseren. Advertentie DEMONSTREERT 22 - 23 - 24 en 25 AUGUSTUS van 210 uur in de grote zaal van „DEN BURCHT". Prinses Beatrix in gezelschap van hertog Serra di Cassano op het [eest. dat gegeven werd ter ge legenheid van het feit, dat Koningin De Sowjet-Unie kan over onge veer vijf jaar de eerste man naar de maan zenden, „tenzij de Ameri kanen daar het eerst aankomen", zo heeft de eerste Russische ruim tevaarder, Gagarin, op een pers conferentie in Boedapest verklaard Juliana en Prins Bernhard waren benoemd tot ereburgers van Monte Argentario in Italië. Wetsvoorstel aangenomen Doodstraf in de VS voor vliegtuigroof Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren met 373 tegen vyf- tig stemmen een wetsvoorstel aange nomen, dat het mogelyk zal maken de doodstraf uit te spreken ingeval van roof van een vliegtuig. Deze hoogste straf zou op aanbeveling van een jury kunnen worden gegeven aan iemand die by een dergelijk misdryf geweld ge bruikt of met geweld dreigt. Het wets voorstel is al door de Senaat aanvaard. AFNEMEND BUIÏG De Bilt verwacht van heden- tot mor- genavord: Half tot zwaar bewolkt met aanvankelijk nog enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Langs de kust aanvankelyk nog af en toe harde, overigens krachtige tot matige noord westelijke wind. morgen later op de dag krimpend naar west tot zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 AUGUSTUS Zon op: 536, onder: 19.48 uur. Maan op: 18.05; onder 1.59 uur. Hoogwater te Katwyk aan Zee 0.05 en 12.50 uur; laagwater 8.14 en 20.48 uur. STRAND VERWACHTING VOOR MORGEN. (Van een weerkundig medewerker) Morgen een tydeiyke verbetering met flinke opklaringen. Matige wind tussen zuidwest en west. 's Middags 17 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruit zichten: nieuwe depressie brengt na morgen opnieuw ongunstig strandweer. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's, De Amerikaanse vice-president Lyndon )ohnson heeft Kennedy gisteren verslag uitgebracht van zijn bezoek aan Bonn en West- Berlijn. Bij dit gesprek was minis ter van Buitenlandse Zaken Dean Rusk aanwezig. Na afloop ver klaarde Kennedy tegenover de pers, dat het Westen moeilijke weken en maanden zal doormaken bij de handhaving van de vrijheid van West-Berlijn. „Maar wij zul len die vrijheid handhaven", aldus verzekerde de president. Kennedy zei verder, dat de reis van Johnson opmerkelijk succesvol en be- langrijk was geweest. „In zijn rapport I wordt de nadruk gelegd op het vertrou wen dat de bevolking van West-Berlijn heeft in Amerika en in de verplichtingen welke het op zich heeft genomen." I Bondskanselier Adenauer is vanochtend met een speciaal Amerikaans vliegtuig in West-Berlyn aangekomen om een buitengewone byeenkomst van het stads- parlement by te wonen. Hierna zou Ade nauer vertegenwoordigers van de West- berlynse pers ontvangen. Ook Oost-Berlyn wacht hoog bezoek. Van welingelichte zyde in Moskou is vernomen, dat een groep hoge Russische functionarissen vandaag naar Berlyn zou gaan. Men weet nog niet wie het zyn een van hen is vermoedelijk een hoofdredacteur van een van de grootste Russische bladen en wat zy in Berlijn zullen gaan doen. Lyndon B. Johnson, de vice-pre sident van de Verenigde Staten, be groet de nieuw aangekomen Ameri kaanse militairen in West-Berlijn. Russische troepenverplaatsingen Volgens de correspondent in Bonn van de Londense „Times" hebben ooggetui gen de laatste dagen Russische troepen verplaatsingen over de weg en per trein waargenomen, zowel rondom West-Ber lijn als langs de grenzen tussen Oost- en West-Duitsland. Hierbij schijnt echter geen sprake te zijn van versterking der Sowjetrussische troepen in Oost-Duits- land. De correspondent meent, dat deze troepenbewegingen verband houden met een hergroepering der strijdkrachten met het oog op mogelijke binnenlandse on rust en niet met het afslaan van een militaire aanval van buitenaf. De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waar in wordt gezegd dat Tsjecho-Slowakye zich garant wil stellen voor een vrystad West-Berlijn. De verklaring werd in Praag gepubliceerd, terwyl in buiten landse hoofdsteden een toelichting hier op werd gegeven. (Van onze correspondent te Groningen) Een scheepsramp op het IJsselmeer heeft naar het zich laat aanzien aan drie vissers het leven gekost. De vierde opvarende kon als door een wonder worden gered. Tijdens zeer buiïg weer met windstoten van windkracht 8 is de mosselvaarder HA 10 van de mosselkwekerij A. E. J. van Hurck uit Harlingen gistermiddag omstreeks half drie gekapseisd en gezonken, 's Morgens had men op de teeltplaatsen op de Waddenzee het schip volgeladen met mosselen, die daarna overgebracht moesten worden naar één der verwaterplaatsen in Zeeland, om vandaar naar België of Frankrijk te worden uitgevoerd. Men was reeds een flink eind het IJsselmeer op toen er steeds meer water over het schip begon te slaan. Slot pag. 2 Doordat mossels water opzuigen, werd het schip steeds zwaarder en kwam het voortdurend dieper te liggen. De beman ning sloeg aan het pompen en keerde het schip om naar Kornwederzand terug te keren. Na korte tyd echter bleek, dat het schip niet meer te houden was. De mannen kleedden zich in zwemvesten en sprongen overboord. Kort daarop kapseisde het schip en zonk. Doordat de mossels toen uitstroom den, richtte het schip zich later weer wat op, waardoor de top van de giek en de top van de mast weer boven water kwamen. De 49-jarige Jan de Boer wist zich aan de giek vast te grijpen. De an dere drie. de 57-jarige Anne Weewer, de 22-jarige Freerk Brouwer en de kapitein van het schip, de 34-jarige A. E. J. van De negen-jarige Harry Meyer uit Den Haag, die vorige week is zoek geraakt, is gisteravond omstreeks zeven uur dood in een poldersloot ia het uitbreidingsplan „Adegeest" te Voorschoten aangetroffen. De jongen was vorige week maandag met zijn vader naar een bouwwerk in dit dorp gegaan, waar de vader werkte. Sinds het moment van de vermissing is intensief naar de jongen gezocht. De sloot, waarin de jongen werd aangetroffen, is vorige week me ter voor meter afgedregd. Hurck, dreven echter af en konden het schip niet meer bereiken. Jan de Boer. die in het sluiswachters huisje op Kornwederzand i.i dekens zat gewikkeld, vertelde ons dit verhaal. Hy zelf had zich van half drie tot ruim zes uur aan de giek vastgehouden, en werd toen opgemerkt door de motor klipper Jenny van de rederij Swytink uit Harlingen, welk schip op weg was naar Kornwederzand. Men nam de schipbreu keling aan boord en bracht hem naar Kornwederzand. Daar werd de redding boot Arthur van Hindelopen gewaar schuwd, die dadelyk het IJsselmeer op voer, om naar de overige drenkelingen te zoeken. Gisteravond omstreeks 9 uur heeft het vissersvaartuig Won 39 van H. Koornsfra het stoffelijk overschot van de heer Van Hurck gevonden. Een helikopter van de vliegbasis Leeuwarden, de redding boot Arthur en een aantal visserssche pen zoeken het IJsselmeer af naar de beide andere slachtoffers van deze scheepsramp. De heer Weewer is gehuwd en heeft vij" kinderen. De heer Van Hurck laat een vrouw met twee kinderen achter. Uit het Leidsch Dagblad van 26 Aug. 1861: Het berigt, dat op het eiland Caprera een moordaanslag op Garibaldi 7oas beproefd, wordt bevestigd. Alleen door de waak zaamheid der gendarmes is die afschuwelijke poging verijdeld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1