Moord en brand schreeuwen of wegen naar de genezing gaan zoeken? Koningin Elly verovert Alphen jmet optocht „Kleur en Fleur": Met de uiterste zorg: waken voor veiligheid van onze samenleving MAANDAG 21 AUGUSTUS 1961 Bloemenkoningin Elly v. d. Werf (18) heeft Alphen veroverd bovenste foto). Met haar leuke kleedje, waarin zij was gehuldmet haar hartver- overende lachje en met de grappige wagen, waarin zij in gezelschap van twee pages en geëscorteerd door ruiters en amazones van de Alphense Rij- vereniging de bloemenoptocht Kleur en Fleur'' opende. De vele muziekverenigingen, die de fleurige stoet vergezelden bliezen hoog van de toren, zodat heel Alphen kon horen, dat de stoet er aan kwam. De feestvreugde werd nog verhoogd door een brui loftsstoet. die twee keer de optocht kruiste. Het vele publiek en de loftuitingen van wet houder Rogaar waren even zovele blijken, dat het comité er verstandig aan heeft gedaan ook dit jaar weer een bloemenoptocht te organiseren. De wethouder noemde .JCleur en Fleur" een cul tureel evenement, waarvan Alphen er nog te weinig heeft. Daarom geeft het gemeentebestuur aan deze optocht een belangrijke plaats in het gemeenschaps leven. Wethouder Rogaar heeft op charmante wijze ge assisteerd door de bloemenkoningin de prijzen uit gereikt. En dat waren er heel wat. Afdeling groepen: 1. Gymnastiekvereniging DOS. 2. Alphense Ruiters. 3. Korfbalclub „Tempo". Afdeling personenwagens: 1. Auto West van de firma Bezemer. 1. garage Bervo. 2. rijschool Rijn land van de firma Oudshoorn, 2. firma A. v. d. Snoek, twee derde en vierde prijzen aan de auto rijschool en autoverhuurbedrijf D. van Nielen. 4. Flexa verffabricken, firma K. Haak, 5. garage Ber- vor. 5. firma P. G. Tuyn. Afdeling praalwagens: 1. tricotageindustrie Hollandia(beker beschikbaar gesteld door ..Flo ra" Rijnsburg)2. Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde, afd. Alphen aan den Rijn. 3. Speel tuinvereniging „Vreugdeoord" (bronzen medaille van het Leidsch Dagblad). Bloemenkoningin Elly v. d. Werf kreeg een schrijfset. Een herinneringsmedaille kregen de muziekver enigingen. alsmede de Commissie Jeugdwerk. de firma Rookla. haardenhuis en smederij P. Roze- straten. de judo-club Alphen aan den Rijn. firma De Knijff, Jan van Dam. die met een versierde fiets en feestelijk uitgedost aan de optocht deelnam en de twee pages Wim van den Akker en Gerrit Ripping. (Foto Leidsch Dagblad) En onophoudelijk wijzen op de gevaren! (Van een bijzondere medewerker) De mens. die een misdaad pleegt is aan het einde gekomen van een lange weg. waarop hij al struikelend voortging, steeds weer met zich zelf en met de buitenwereld in conflict, totdat het tot een uitbarsting kwam. Wij hebben in het vorige artikel trachten uiteen te zetten welk een uiterst gecompliceerde toestand daarmee is geschapen voor de mis dadigers en voor de maatschappij. Die maatschappij ziet mensen ..abnormaal" handelen die zich overigens ..normaal" gedroegen. Zij worden dus ook in de strafopleiding ..normaal" behandeld. De maatschappij is vaak niet in staat door het masker van normaliteit heen te zien dat de gederailleerde zichzelf heeft aangemeten. Wat de zaak nog ingewikkelder maakt is. dat ook die gederailleerde zich niet bewust is achter een masker te leven. Hij is naar zijn eigen idee volkomen normaal, kan vaak zijn eigen uitbarstingen niet verklaren of stelt ze tegenover de hem vijandige omgeving als een soort afweer-reactie. Die reactie kan door de maat schappij niet worden geaccepteerd. Zij heeft ter afdoening van de door die reactie geschapen situatie het instituut van de strafrechtspraak achter de hand en zo komt dan tenslotte de gederailleerde in aanraking met de Justitie. PRINSES IRENE OP TOURNEE IN MEXICO Prinses Irene, die gelijk bekend thans een vakantie doorbrengt in Mexico, heeft gisteren per helikopter een tour nee gemaakt langs verscheidene toeris tenplaatsen in het Mexicaanse binnen land. Zij was vergezeld van mevr. Eva Samano Lopex Mateos. de echtgenote van de Mexicaanse president en Avecita, de dochter van het Mexicaanse staatshoofd. Het gezelschap bezocht o.m. Taxco en Ixtapan de la Sal. Eerder in de week was de Prinses gast geweest op een feestavond die gegeven werd door de zoon van de Italiaanse industrieel Carlos Agostoni. Ook Aveci ta was hierbij aanwezig. Nieuwe uitgaven Een vrouw staat terecht, door E. Maass Van Koningskind tot Koningin. De Jeugd van Koningin Elizabeth I van Engeland, door M. Irwin. De mountles komen!, door F. Larsen. Wals op de vulkaan, door F. Habeck Zondares?, door L. Baud. Luie dweilen Felle vechters; Het vissen op brasem en zeelt, en Sluimerend dynamiet; Het vissen op karper, door A. van Onck en C. J. van Beurden. Verschenen ln de serie „De hen gelsport in de praktijk" Volkswagen. Technische gegevens en praktische wenken, door Han Bouvy, ln opdracht van de ANWB. Op bezoek by onze Zweedse Karin, door M. Roolfs, E. C. van Houten en L. v. d. Pol. Pericles, ons Griekse vriendje, door M. Roolfs en L, v. d. Pol. Red. Nederlandse uitgave: W. F. de Bree, Wassenaar. Deze deeltjes, geïllustreerd met fraaie kleuren foto's, verschenen ln de serie „Dit is ons land". Uitg.: Zuid-Hollandsche Uitgevers maatschappij, Den Haag. Panter in zyde, door G. Kaus Over liefde praten wij later, door F. F. Braun Het wondere kristal. Het vervaardigen van kristallen, door A. Holden en P. Sin ger. Elsevler-pockets. Elsevier. Amsterdam. De weg van Harry Belafonte, door J. Wells. Fran^olse Sagan vraagt een antwoord, door G. Hourdln Noord-Zuid verbinding. Samenhorigheid en samenwerking van de Lage Landen, door dr. M. van Haegendoren en prof. dr. H. D. de Vries Relllngh. Uitg.: Lannoo, Tielt/Den Haag. Ergens zit *t scheef Nochtans, zo hebben w|) geconsta teerd toen w(j spraken over misdadigers en „psychopaten" kan feilen met straf niet voorkomen en niet genezen wor den. Daarmee wil niet gezegd zfjn dat maatregelen overbodig zfjn, maar wel. dat straf alleen niet voldoende is. Dit nu is niets nieuws, zy het dan dat deze opvatting nog niet zo oud is en nog niet zo absoluut wordt aanvaard. Toch komt de misdadiger niet meer uitslui tend in contact met de rechter. Ook de psychiater, de maatschapeiyk werker, de arts bemoeien zich niet hem. Maar ergens zit er iets scheef. In het samen spel tussen justitie en de andere latten- I ties die zich met de delinquent bemoeien staat teveel verschillende denksystemen tegenover elkaar. Vlees noch vis De rechter heeft zich in feite toch I slechts te bemoeien met de straf toebe deling. Hij neemt weliswaar kennis van de psychiatrische- en voorlichtingsrap porten. leest over „debilitas mentis", ziekelijke stoornis van de geestvermo gens, „psychopatische aandoening" en neemt op grond daarvan ln zijn vonnis een clausule op over plaatsing van de delinquent ln een inrichting, geheel of gedeeltelijk on t voorwaardelijk, over psychiatrisch toezicht en over reclasse- ringstoezicht. Voor hem blijft de delin quent echter in de eerste plaats de ge strafte. De psychiater ziet hem in de eerste plaats als een zieke. En zo ontstaat er dus een merkwaar dige sfeer rond de gederailleerde, die ln dit onvolkomen samenspel tussen twee instanties noch vlees, noch vis is. En zo zit de gevonniste zyn straf uit, waarna hy eventueel als ter beschikking gestelde verder wordt verpleegd. Dan komt het moment van zijn invrijheid stelling. En als hy wéér in conflict komt met de maatschappij constateert de rechter hoofdschuddend: „Nu is er al zoveel aan je gedokterd, maar je schynt niet te wil len! Dan moet je maar eens flink ge straft worden. Die niet horen wil moet voelen!" Deze reactie is van de rechter begrij pelijk. Hij heeft immers alleen maar te straffen en de maatschappij te be schermen tegen ongewenste indringers. „Bescherming tegen dit tuig" De psychiater intussen zit met het probleem waarom die man, waaraan hy reeds zoveel had gedokterd, wéér is ont spoord. En in het zoeken naar een op lossing wordt hij allerminst geschraagd door de maatschappij welks „normale" leden met verontwaardiging hebben kennis genomen van het zoveelste delict en die roepen om „bescherming tegen dit tuig". En nogmaals, dat is begrijpe lijk. De maatschappij heeft geen inte resse bij ontspoorde op proefverlof ge zonden psychopaten of bij ontsnapte di to's. Haar leden willen rustig leven, zon der vrees en zonder geïrriteerd te wor den door criminele explosies, die zij niet kunnen gebruiken. Desondanks heeft die maatschappij met het probleem te maken. Ook „psy chopaten" behoren tot haar voortbreng selen en zij zal zich ermee hebben te be moeien. En tot dusverre strafte de maatschappij alleen maar hetgeen het probleem niet oploste en gaf als concessie aan de nieuwere inzichten de psychiater een kans zich verder met de vuile was" te bemoeien. En de maatschappij naqi met afschuw en verontwaardiging kennis van de mis lukkingen. Let wel: van de mislukkin gen. Van de geslaagde gevallen hoort geen mens! minstens even belangrijk is. dan kan hij ln een confrontatie met een gecon troleerde normale werkelijkheid leren wat er bij hem aan schort. Nodig zal dus zijn dat hij gebracht wordt in een goed gecontroleerd adequaat (is ge schikt) milieu, waar hij onderworpen kan worden aan een zeer Intensieve so ciaal-pedagogische benadering en dit is in feite ln iedere gevangenis en ln iedere inrichting onmogelijk. Alle eigen individualiteit en alle eigen verantwoordelijkheid wordt daar wegge nomen. Het aankweken van verant woordelijkheid voor eigen en andere da den geschiedt daar niet. Er is te weinig intensieve op de per soonlijkheid gerichte controle, die het de behandelende geneesheer mogelijk maakt in langdurig contact met zijn patiënt door te dringen tot zijn wezen lijke noden, wezenlijke roerselen, mo tieven en angsten, er is te weinig juist gerichte menselijkheid. En men vergete dat vooral niet gevangenissen en dergelijke instituten zjjn broeinesten voor het ontstaan van nieuwe delicten. Een uitzondering (als byv. de Van der Hoevcnkllniek in Utrecht) daargelaten, belandt de psy chopaat tot dusver in inrichtingen, die niet voldoende de mogenlijkheld hebben het genezingsproces op adequate wijze aan te pakken. En het vergt nogal wat. Het vergt véél (dure) ruimte, het vergt een grote staf van uitermate kundig en geschoold personeel, van artsen, psy chiaters, verplegers en pedagogisch ge schoolde medewerkers, die precies we ten waar ze mee bezig zijn. Psychopaat is hypergevoelig Openstellen voor nood Waar het omgaat is, dat het denken van de maatschappij niet in eerste aan leg is gericht op genezen. Het duidelijke bewustzyn dat men hier met gestoorden, met zieken te maken heeft, ontbreekt. „Nou ja", zegt men dan. dat is geinakkelyk. je hoeft maar zogezegd „gestoord" te zyn en je kunt j? gang maar gaan! Een feit is evenwel, dat het hier niet gaat om mensen die. zogezegd ..gestoord" zijn, maar om men sen die dit werkelijk zijn en die dit helaas vaak zelf niet beseffen. Dat maakt hun genezing moeliyk, maar niet onmogelijk als de maatscnap- pi) maar zou willen accepteren dat deze mensen graag geholpen willen worden, als ze eerst maar beseffen, dat ze ziek zijn en als er maar de juiste methoden zijn om ze te behandelen. Die zijn er nog niet! En daar zit de kern van het probleem! Alle tot dusver gevolgde me thoden zijn onjuist geweest en het is - tö - voor de „normalen" een dure plicht de gebracht Is ui een sfeer waarin abnormalen te helpen door het vinden *jet ®*m nlets doet. De psychopaat Is van de juiste methode. daarenboven niet ongevoelig HH Is juist hvpergevoellg. Hoe makkelijk zijn hem Wanneer men de psychopaat bena- niet wonden toe te brengen. En daar dert, zal daarvoor nodig ztjn een zich reageerde hij immers op met het dra- maximaal openstellen voor zgn noden cen van „een masker van gezondheid", en moeilijkheden met alle behoud van „verlgens zonder dit zelf te welen. Breng de zo noodzakelijke objectiviteit. Hem htnl dus in een sfeer, waarin hij beseft zal het besef moeten worden byge- I een „masker" te dragen en waarin hij bracht, dat zijn gedrag leidt tot con- i.eseft dat die dracht zinloos is, waarin flicten met de gemeenschappelijke norm hij ook zijn „masker" eindelijk durft te de maatschappij). laten vallen, en de eerste stap op weg Mogelyk zal bU hem dan het ziekte- nAar zyn genezing ls gezet, inzicht ontstaan (zo dat er niet was). Scheve verhouding De genezing zal desondanks een moei lijke affaire worden. Het zal, met het systeem dat wij tot dusver kennen niet Het is eenvoudig neergeschreven: wel doenlijk zijn. Er zullen investerin- Het is dus niet de bedoeling de psy chopaat maar vrij te laten rondlopen, evenmin als het er om gaat hem maar zinneloos op te sluiten. Het gaat erom zijn werkelijkheid te plaatsen in ade quate omstandigheden tegenover de maatschappelijke werkelijkheid en hem. in voor hem begrijpelijke taal en met voor hem zinvolle methodieken, te wij zen op zijn afwijkingen en te overtuigen van het feit dat het inderdaad afwij kingen zijn. En dat moet men met te bang zijn dat er „ongeneesbaren" zullen zijn. Veel ongeneesbaren zijn ongevoe lig voor genezing, omdat het ze niets doet. Men denke maar eens aan het geval van Iemand met een slechte adem. Hij zal daar niets aan doen. zolang hil er zelf geen last van heeft. Desondanks heeft zijn omgeving er last van. Pas als hy geplaatst wordt in een situatie waar in hy zelf er de last van ondervindt, zal hy bereid zijn zich te laten genezen. Zo zal ook de „ongeneesbare psycho paat", gevoelig zijn voor genezing, wan- Totale ommekeer in gedachtengang „maximaal openstellen voor zijn noden en behoeften met behoud van de zo noodzakelijke objectiviteit". Maar het betekent in feite een totale ommekeer in gedachtengang en benaderingswyze gen moeten komen, gebouwen moeten worden neergezet, behandelende genees heren moeten worden opgeleid. Maar zo lang dat niet gebeurt, zolang wy de psychopaat van de verkeerde hoek uit In feite is het immers tot dusver nog benaderen, zolang er tussen ons straf- maar al te veel zo. dat de maatschappij [systeem en ons genezingssysteem een de psychopaat niet ziet als een gestoorde. Httupononna «n e„v,o„A waarvoor men zich dient open te stellen, maar als een lastig, een gevaarlijk schepsel, dat in de eerste plaats straf heeft verdiend, en dan nn Ja, des noods nog wel wat behandeld mag worden, maar dan moet-ie niet verve lend wezen! Kort gezegd zullen wy dus eerst de psychopaat zelf ervan moeten overtui gen patient te zyn voor en aleer wy aan zyn genezing kunnen werken. (Im mers, een mens die zich niet bewust is ziek te zyn, valt niet te genezen). Dan zullen we hem moeten benaderen met voor hem geschikte methoden in een voor hem geschikt milieu. Wy kun nen niet van hem verwachten, dat hy zonder meer gevoelig is voor onze argu menten, wy kunnen niet decreteren: „Hij doet maar. zoals wy het willen", want dan geneest hy in ieder geval niet! Men begrijpe ons niet verkeerd. Wan- discrepantie een scheve verhouding bestaat, is het niet helemaal eerlyk hem de schuld te geven van onze misluk kingen. Laat ons het zó stellen: Wanneer een patiënt aan kanker ïydt en hy overiydt, zeggen we dan „zyn eigen schuld" of zeggen we dan, „helaas waren wy niet in staat hem te gene zen"? Déér ligt de vraag die wy onszelf dienen te stellen wanneer wy, over psy chopaten sprekende, wraakzuchtig eisen ..sluit ze op!" Moeten wy nu maar voortgaan op de oude vertrouwde weg? Moeten wy nu maar psychopaten stoppen in oorden waar ze eigenlyk niet thuis horen en moeten we moord en brand schreeuwen by iedere mislukking? Het „masker" genezen! Kunnen wy ons anderzijds het risico van mislukkingen permlteren? De vele neer wij stellen, dat de psychopaat zélf 'h'68'* gevallen van de op proefverlof niet beseft patiënt te zijn. bedoelen we gezondenen en de ontsnapten, die de meest weerzinwekkende delicten begin gen, bewijzen het tegendeel. Zij bewij zen, dat er met de uiterste zorg gewaakt moet worden voor de veiligheid van onze samenleving, van onze vrouwen, meisjes en kinderen. Zy bewijzen hoe vaak on- de» de gegeven omstandigheden psy chiaters en inrichtingsdirecteuren in de situatie, waarin zy werken niet in staat waren de ware afwijking achter .het masker" te zien en te genezen, zy be wijzen dat onze weerbaarheid tegen cri minele explosies verre van voldoende is. Zij bewyzen dat wy geheel andere we gen zullen moeten Inslaan. Moeten wy moord en brand schreeuwen? Hoe méér hoe liever! Wy moeten onophoudelijk wyzen op de gevaren waaraan wy bloot staan. En dan niet vragen „sluit ze op" maar: „Schenk ons eindelyk de gelegen heid ze op de juiste wijze te behandelen en in hun genezing onszelf te bescher men inplaats van door hun bestraffing daarmee niet te zeggen: „Hy wist niet, dat hij verkeerd deed". Natuurlek wist hy dat. Een moordenaar weet best dat hy geen moord mag plegen, een aan rander weet bést, dat hy niet mag aan randen. Maar wat hy niet weet is, dat zyn misdaad voortkomt uit zyn ge- stoord-zyn, uit het conflict waarin hy op grond van zijn gestoord-zyn, met de maatschappy verkeert. Hy beseft beslist wel verkeerd te doen, hij weet ook heus wel dat hem daarvoor straf wacht, maar omdat hy onaange past is, gestoord ls, belet deze weten schap hem niet toch verkeerd te han delen. „Onmogelijk" Het gaat er dus om, dat de psycho paat pas te behandelen is, als hy zélf beseft onaangepast te zyn Dan kan op hem een psychotherapeutische geneeswyze worden toegepast en, wat onszelf te straffen Dat de Haarlemmers trots zyn op de vliegtuigbouwer biykt uit het uitvoerige feestprogramma van 31 augustus. Leden van de Pionier Automobielclub komen met hun auto's van 1903-1930 naar Haar lem om aan de feestelykheden deel te nemen. Op het Santpoorterplein, waar Fokker 50 Jaar geleden voor zyn eerste vlucht boven Haarlem startte, zal een gedenksteen worden onthuld door een familielid van Fokker. Daarna zullen de burgemeester van Haarlem en afgevaar digden van verenigingen een krans leg gen. De burgemeester zal om drie uur de tentoonstelling „Van spin tot Spoet nik" openen. Vyf minuten later werpt een helikopter per valscherm een krans af boven de Grote Kerk en twee minu ten daarna passeert er op 1000 voet hoogte een squadron van 16 straaljagers van de Kon. Luchtmacht. De tentoonstelling in de vleeshal zal een overzicht geven van de ontwikkeling Zweed verdronken De 17-jarlge Zweedse zeeman K. Kri- nes. een opvarende van het Zweedse tankschip „Bornjo", liggende ln Pernis, is gisteravond omstreeks 11 uur in de haven by het Westerhoofd te water geraakt en verdronken. Na ongeveer 20 minuten dreggen ge lukte het de politie het slachtoffer aan de wal te brengen. Hij was toen reeds overleden. van de luchtvaart van de eerste periode tot de nieuwste ontwikkelingen van de ruimtevaart. Er bestaan al geruime tyd plannen in Haarlem een Fokkermonument te stich ten aan de Schipholweg, maar de gelden (f 100.000) zyn nog niet by een om de onthulling op 31 augustus te laten plaatsvinden. die het masker dragen (II) Mensen Grootse herdenking Fokker te Haarlem De onthulling van een gedenksteen, een tentoonstelling „Van spin tot Spoet nik" en het afwerpen van een krans per valscherm zullen op donderdag 31 au gustus de hoogtepunten zyn van de Fok kerfeesten in Haarlem. Op die dag is het 50 jaar geleden, dat Anthony Fokker met zyn „Spin" rond de toren van de Grote Kerk van Haarlem vloog. Anthony Fokker maakte op een auto tentoonstelling in Brussel kennis met de luchtvaart. Op Koninginnedag 1911 on dernam de toen 21-jarige zyn vlucht in de nabyheid van de toren van de Haar lemse Grote Kerk. Een half jaar tevoren had hy in Duitsland zyn vliegbrevet ge haald.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4