WESTELIJKE NOTA'S VOOR CHROESJTSJOW Westberlijnse bezorgdheid maakte plaats voor ivrevel jegens Westen WEERBERICHT Kanselier Adenauer en Erhard spraken kalmerende woorden Amerikanen willen krachtmeting met de communisten vermijden KUSTVAARDER GEKAPSEISD TWEE DODEN, EEN GEREDDE Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1961 No. 30428 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: BL A E van Dtshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur. W. L. Brugsma) Dc bezorgdheid om de toekomst begint bij de Westberlijners plaats te maken voor bittere wrevel jegens West-Duitsland en het Westen in het algemeen. Terwijl de Oostduitsers de geïmpro viseerde versperringen van prikkeldraad en palen langs de sectorengrens vervangen door betonnen muren met lange levensduur, begint het de West berlijners duidelijk te worden, dat het enige antwoord van het Westen zal bestaan uit protes ten en een propagandacampagne. Het lange uit blijven van het bovendien zeer gematigde protest der Westelijke stadscommandantcn, de weder- Die toon werd al aangegeven door de spandoeken, die de menigte meevoerde, zoals: „Niet praten, maar handelen" en „Na negentig uren nog geen daad, weet het Westen dan geen raad?" Die ontevredenheid sprak ook uit de redevoeringen van de regerende burgemeestet van West-Beriyn, Willy Brandt, en de C.D.U.- vice-burgemeester Franz Amrehn. Dat beiden het regime-Ulbricht over de hekel haalden was begrijpelijk. Brandt sprak van de „kettinghond Ulbricht. die van zijn baas Chroesjtsjow een extra stuk lyn had gekregen". Maar naast de gerecht vaardigde toorn van beide sprekers lag er in de redevoeringen ook een duidelijk nationalistisch accent. Misschien is de huidige verkiezingscampagne daar niet vreemd aan. Maar dat accent gaf tevens een voorproefje van de Duitse reactie, die te verwachten is. wanneer het Westen met de Sowjet-Unie tot een overeen komst zou geraken, die de Duitse splitsing zou bestendigen, althans verdere erkenning van de DDR zou inhouden. Verontwaardiging van Brandt en Amrehn Amrehn zei: „De Sowjetrussische maatregelen zijn een misdaad jegens het Duitse volk. Ook een overwonnen volk heeft recht op leven. hoop. cultuur en mensenwaarde. Wat nu gebeurt Is hon derdmaal erger dan het dictaat van Ver sailles. Wij blijven één volk. Vandaag wordt de vraag van het toekomstig lot van het hele Duitse volk gesteld". Willy Brandt zei: „Het boek van de Duitse eenheid mag niet worden dicht geslagen. De uitdaging van het Duitse volk door de Sowjet-Unie is in een acuut stadium getreden. Het Duitse volk wordt nu door de geschiedenis gewogen". Brandt vond, dat het met woorden alleen niet gedaan kon zijn. Hij eiste politieke actie en represailles, zoals het overnemen van de in Oostduitse handen zijnde S-bahn in West-Berlijn, het boy cotten van de Leipziger Messe en andere manifestaties in de Sowjet-zone en het stopzetten van de onderhandelingen over een Russlsch-Duits cultureel verdrag. Hi) kon echter slechts de geallieerde toe stemming voor één represaille melden: de Westberlijnse kunstenaars en ambte naren. die in Oost-Berlijn werken, zullen hun daar verdiende oostmarken niet langer voor de officiële maar onwezen lijke een-om-een koers kunnen inwisse len. Brandts rede. die door de voorname lijk uit Westberlijnse arbeiders bestaande menigte eerder met sombere ernst dan met vlammende verontwaardiging werd aangehoord, bevatte ook zeer bezonnen uitspraken. Hij herhaalde zijn oproep om alle provocaties achterwege te laten en noemde Ulbrichts maatregelen weliswaar een aanslag op het moreel van het Duit se volk. maar ze itevens, dat zij geen onmiddellijke bedreiging van West-Ber lijn inhouden. Het hoofdthema van zijn rede. die een oproep aan West-Duits- land en het Westen, aan president Ken nedy en de V.N. bevatte, was, dat het punt nu gekomen is, waarop men geen verdere stappen terug kan doen. omdat die alleen de honger van de communis ten verder ergroten. die. volgens Brandt, dan niet aar de Brandenburger Tor en zelfs niet aan de Rijn zouden stilhouden. Tot zover onze reisredacteur. „Vóór-crisis" Onze correspondent in Bonn telefo neerde hedenochtend: De Russische ambassadeur in Bonn, Smirnow, heeft gisteren aan Bondskan selier Adenauer en minister van Buiten landse Zaken Von Brentano uiteengezet wat de politieke nlannen van zyn rege ring voor de komende tijd inhouden. Smirnows bezoek aan Adenauer schijnt niet in regelrecht verband te hebben ge staan met de Oostduitse maatregelen in Berlijn. De kanselier heeft echter wel de gelegenheid aangegrepen zijn visie op deze maatregelen uiteen te zetten. Volgens een communiqué, dat na af loop van de besprekingen werd uitge geven. gaf Adenauer aan Smirnow de verzekering dat zijn regering geen en kele stap zal ondernemen, die de be trekkingen tussen Moskou en Bonn zou kunnen verslechteren. De Russische am bassadeur zou er van zijn kant op ge wezen hebben dat de Russen er voorlopig niet toe over zullen gaan het verkeer tussen West-Berlijn en de Bondsrepu bliek in gevaar te brengen. ..De eigenlijke crisis rondom Berlijn komt nog. er is nu alleen nog maar sprake van een vóór -crisis", zo verklaarde Adenauer gisteravond op een verkiezings bijeenkomst in Bonn, nadat hij tevoren had bekend gemaakt begin volgende week naar Berlijn te zul len gaan. Het Duitse volk zal de zijdse verzekeringen van Adenauer en de Sowjet russische ambassadeur in Bonn, Smirnow, dat Bonn en Moskou alles na zullen laten wat de toestand zou kunnen verscherpen, en de vaak onverantwoordelijke berichtgeving van sommige Westduitse en bijna alle Westberlijnse bladen, hebben de ontstemming gewekt van Willy Brandts burgers. Die voerde dan ook de boventoon op de massale protestbijeenkomst, die een kwart miljoen Westberlijners gistermiddag op het plein voor het stadhuis Schöneberg hielden. komende maanden sterke zenuwen moeten hebben, zo zei hij verder. Alleen in volledige eensgezindheid met onze bondgenoten zullen wij deze crisis overwinnen en er is dan ook geen sprake van dat de Bonds regering nu al teleurgesteld zou zijn over het uitblijven van Weste lijke maatregelen tegen de Oost duitse stappen. Aldus de kanselier, die daarmee het be richt uit Washington, dat de Westduitse ambassadeur Grewe zijn teleurstelling over de houding van het Westen in de werkgroep van de Grote Vier heeft uit gesproken, ietwat onbegrijpelijk maakte. Kalm nadenken De Westduitse vice-kanselier en mi nister van Economische Zaken, Ludwig Erhard. heeft gisteren in een verkie zingsrede te Nietheim (Wurtemberg) een houding van „kalm nadenken" ten aan zien van de laatste gebeurtenissen in Berlijn aanbevolen. Hij zei te hopen, dat in samenwerking met de Westelijke machten tegen het eind van de herfst door onderhandelingen een rustiger sfeer bereikt zal worden. Volgens Erhard moe ten de innerlijke tegenstellingen tijdens de verkiezingscampagne niet wereldkun dig gemaakt worden. In de huidige om standigheden moet de campagne met waardigheid gevoerd worden en moeten de tegenstanders zich niet tot persoon lijke aanvallen laten verleiden. Erhard zei geen voorstander te zijn van het stopzetten van de handel met Oost-Duitsland. Politieke en economi sche sancties tegen de communistische landen moeten zeer goed worden over wogen, omdat de Oostduitse regering slechts op dergelijke beweerde provoca ties wacht om nieuwe maatregelen te rechtvaardigen, zo verklaarde hij tegen over journalisten. Westelijk protest Reuter meldde hedenochtend uit Moskou, dat Amerika, Engeland en Frankrijk nota's hebben laten overhandigen aan de Sowjet russische regering betreffende de sluiting van de grens tussen Oost- en West-Berlijn. De besturen van het Westduitse Olympische comité en van de Westduitse sportfederatie heb ben gisteravond in Dusseldorp besloten voorlopig geen West duitse sportlieden aan wedstrij den in Oost-Duitsland te laten deelnemen. Krachtens een nieuwe bepaling van het Oostduitse ministerie van Binnen landse Zaken mochten gisteren geen Oostduitse auto's, behalve dan die van buitenlanders. Oost-Berlyn ver laten. De doorgangsbewijzen een groene voor hoge functionarissen en een rode voor de gewone man zijn niet meer geldig. Het Oostduitse hooggerechtshof heeft gisteren een man en een vrouw tot twaalf jaar dwangarbeid veroordeeld wegens „slaven jagen" en werkzaam heden voor Westelijke spionagedien sten. Op dezelfde grond werd nog een man veroordeeld tot twaalf jaar en een vrouw tot anderhalf jaar dwang arbeid. Zoals bekend, wordt de uit drukking „slaven jagen" in Oost- Duitsland gebruikt voor „het aanzet ten van Óostduitsers tot uitwijken naar het Westen". Een Oostduitse auto met twee inzitten den is gisteravond met grote snelheid door een barricade gereden en heeft West-Berlyn bereikt ondanks schoten die werden afgevuurd door Oostduitse politiemannen. De inzittenden waren ongedeerd maar de auto was op, ver scheidene plaatsen getroffen. Vannacht zijn negen Oostduitse politie mannen en een lid van de fabrieks- militie, die de Oostberlijnse sector grens bewaakten, naar West-Berlijn uitgeweken. Zij stonden op verschil lende plaatsen op wacht, aldus heeft een woordvoerder van de Westberlijnse politie meegedeeld. Britse troepen hebben het Russische oorlogsgedenkteken in West-Berlijn met prikkeldraadversperringen omge ven. Bij dit monument zijn in de dagen van de Berlijnse blokkade en de Hongaarse opstand heftige anti-Rus sische betogingen gehouden. Het ge denkteken wordt overigens nog per manent bewaakt door een groep ge wapende Russische militairen. Aan boord van de „Karei Door man" werd gisteren in Rotterdam het commando overgedragen van het smaldeel V van de Kon. Marine. ZELFDE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Koude nacht met opklarin gen. Morgen half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen. Overdag ongeve».dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 AUGUSTUS Zon op 5.28, onder 19.59 uur. Maan op 12.44, onder 22.58 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 7.13 en 19.36 uur; laagwater 3.04 en 15.13 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN. (Van een weerkundig medewerker) Een actieve IJsland-depressie bereikt morgen de Noordzee. Hierdoor ontstaat regen en toenemende zuidwestelijke wind Overdag remperaturer van 16 tot 17 gra den. Zeewater 17 graden. Vooruitzich ten: zaterdag afwisselend opklaringen en buien. Voor augustus nog steeds te koel strandweer. Arme Rusk. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk, is zo druk bezig met buiten landse politieke problemen, dat hij de bruiloft van zijn zoon op 24 augustus niet zal kunnen bij- wonen Asiel in Canada voor Russische geleerde De Canadese immigratiedienst heeft aan dr. Michail antonowitsj Klotsjko, I een vooraanstaand Russisch geleerde op j het gebied van algemene en anorgani- I sche chemie, politiek asiel verleend. De 59-jarige professor woonde het 18de j internationale congres over theoretische en toegepaste chemie bij. dat begin ^augustus in Montreal werd gehouden. HU verlengde zijn verblijf om Ottawa I te bezoeken, aldus de immigratiedienst. In Ottawa stelde hij zich in verhinding met de Koninklijke Canadese „Mounted Police" en vroeg zijn wens in het land te blijven aan de regering over te bren gen. Dr. Klotsjko heeft de Stalinprijs en de orde van Lenin ontvangen. Hij was van 1947 tot 1955 hoofd van een labo ratorium in de NS. Koernakow-Acade- mie van Wetenschappen. Voor hij uit .Rusland naar Canada vertrok zou hij aan het hoofd gestaan hebben van een I chemisch laboratorium in Moskou. Britse minister Lord Home tracht wat meer eenheid in U estelijk optreden te brengen De Gaulle en Debré onderbreken bun korte vakanties Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Ramp voltrok zich in twee minuten De Groninger kustvaarder Hunze VI van 140 ton is gisteren in het begin van de middag bij het Duitse Wadden eilandje Langeoog. voor de kust van Oost-Friesland, in een zware grondzee op een kant geworpen en gekapseisd. De ramp voltrok zich in twee minuten. Twee leden van de bemanning worden vermist. Een opvarende is. toen het schip bij een zandbank aan de grond was ge raakt. met snijbranders uit de romp be vrijd. Hij is met een hefschroefvlieg- tuig van net Westduitse leger naar een ziekenhuis op de vaste wal gebracht. De kapitein, de 64-jarige E. Karei, uit Groningen, en de 31-jarige matroos H. Hesling, ook uit Groningen, zijn vermoe delijk met het stuurhuis in de golven verdwenen. Tot in de vroege avonduren zocht een helikopter van het Duitse leger naar de mannen. Men 1 eft echter de hoop om hen te vinden al opgeheven. Toen de redders het schip bij de [zandplaat naderden hoorden zij uit de Iromp klopsignalen. Met snijbranders is een opening gemaakt. Men vond zo de 41-jarige stuurman C. Troost, afkomstig uit Leek in Groningen. Hij was volko men uitgeput en werd met een hef- schroefvliegtuig overgebracht naar het ziekenhuis in het plaatsje Esens. Zijn toestand is thans niet zorgwekkend meer. Het verongelukte schip verzorgde een geregelde dienst tussen Groningen en Hamburg. Het was op weg naar Gro ningen met een kleine lading, bestaande uit 14 ton stukgoed. De Hunze VI is eigendom van de rederij „Lemmer Boot" en werd in 1929 gebouwd. Volgens waarnemers op de kust van Oost-Friesland heeft zich gisterochtend om half elf een ontploffing op de kust vaarder voorgedaan. De rederij neemt evenwel aan dat het zeer licht geladen schip door de zware grondzee in moei lijkheden is geraakt. Dit is ook de lezing van de bemanning van de reddingboot van Langeoog. Deze bemanning heeft verder meegedeeld, dat het ongeluk zich in twee minuten moet hebben afge speeld. De reddingboot heeft zich lange tijd op de plaats van de ramp opge houden om naar overlevenden te zoeken. In gezaghebbende Amerikaanse krin gen is vernomen dat de Ver. Staten endanks de Westduitse verzoeken om optreden door de Westelijke mogend- I heden, een krachtmeting met de com munisten over de sluiting van de Ber- I Rinse sectorgrens willen vermijden. Zoals gisteren reeds gemeld heeft de Russische commandant in Berlijn een protest van zijn collega's verworpen. De Russische commandant, kolonel Andrei Solowjew, noemt in zijn antwoord het geallieerde protest een poging van de Amerikaanse commandant om zich te mengen in zaken, die uitsluitend tot de bevoegdheid van de regering der „Duitse Democratische republiek" behoren. ,Als u met deze brief het verouderde bezettingsregime, dat de Amerikaanse autoriteiten kunstmatig in West-Berlijn in stand houden, wil uitbreiden tot het democratische Berlijn, de hoofdstad van de soevereine Duitse Democratische re publiek, dan kan een dergelijke eis niet ernstig opgevat worden", aldus de Rus, die verder zegt dat de Russische rege ring de rechten van de D.DJR. volkomen eerbiedigt. Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zal zyn vakantie in Schotland onderbreken en dit weekeinde naar Londen komen om te trachten wat meer lijn te brengen in de Britse en Geallieerde politiek ten opzichte van Berlijn. Het verbazingwekkende feit is name- lyk, dat de Westelijke bondgenoten over Berlijn nog steeds geen gemeenschap pelijke politiek bezitten, een feit waarop burgemeester Brandt woensdag in zyn rede felle kritiek heeft uitgeoefend. Het Westen is het in beginsel alleen eens over de noodzaak om krachtig op te komen voor zijn toegangsrechten tot West-Berlijn. Het is echter de vraag of Chroesjtsjow hieraan rechtstreeks zal tornen. Ook Londen is van oordeel dat ae regering-Kennedy veel te traag is geweest wat betreft de formulering van haar denkbeelden over Berlijn en het Duitse vraagstuk. Lord Home keert daarom terug om te trachten meer vaart te zetten achter het westelijk optreden Tot zover onze Londense correspon dent. Overleg in Parijs Onze Parijse correspondent telefoneerde hedenochtend: Generaal De Gaulle en eerste minis ter Debré hebben hun toch al korte vakantie onderbroken voor een vergade ring van het Nationale Defensie-comité, dat vandaag in Parijs zou bijeenkomen. De besprekingen zijn geheim, maar het valt niet moeilijk te raden dat Berlijn, Bizerta en Algerije de voornaamste agendapunten zijn. De NAVO heeft 30 divisies nodig om het Russische gevaar het hoofd te kun nen bieden. Er zijn er op het ogenblik maar 22. Frankrijk heeft reeds troepen uit Algerije naar het vasteland overge- j heveld en zou bereid zijn hetzelfde te doen uit Bizerta, wanneer de toestand dat toeliet. Maar. zopas heeft het Franse opperbeval in Algerije van de regermg machtiging gekregen, om de rebellen met groter kracht aan te pakken, wat ge beurd is. Volgens mededelingen van de generale staf in Algiers zijn bij gevech ten van de laatste week 100 rebellen gedood of gevangen genomen. Nog meer Franse troepen aan Algerije onttrekken wordt door Algiers niet wenselijk geacht. In Bizerta is de directe spanning tussen de Franse en Tunesische troepen welis waar geweken, maar van onderhande lingen tussen beide partijen is nog geen sprake. Na de bijeenkomst van het defensie- comité hervatten De Gaulle en Debré hun vakantie. De volgende vergadering van de ministerraad is op 23 augustus bepaald. Portugese successen in ANGOLA De Portugese strijdkrachten voeren op het ogenblik een grootscheeps offen sief tegen de rebellen. Zij willen het rebellenleger vernietigen voor de sei zoenregen in oktober begint te vallen. Pas een maand geleden is het Portu gese offensief op volle toeren gaan draaien. Het Portugese bevel in het cen trum van het opstandelingengebied is ervan overtuigd dat het al een groot succes heeft behaald. Een hoge officier verklaarde, dat de Portugese troepen al veertien dagen lang overal aanval len doen. De vijand werd tot in de rim boe achtervolgd en „overal volkomen verslagen". Het initiatief is in handen van de Portugezen en de rebellen zijn in het defensief. Uitzonderingstoestand voor Turkse steden verlengd De Turkse constituerende vergadering heeft de militaire uitzonderingstoestand in Ankara en Istanboel met drie maan de verlengd, ingaande 1 september. De twee steden kennen deze toestand sinds april, toen de vorige regering deze uit riep tijdens demonstraties die aan het omverwerpen van de regering Menderes voorafgingen. Volgens een officiële bekendmaking is Kemal Toerkogloe, lid van de volksver tegenwoordiging. tot minister van Jus titie benoemd. De oude commandant, commandeur A. P. Ferwerda en zijn opvolger commandeur A. van Es (rechts) inspecteren de bemanning van het vliegdekschip. PRINSES IRENE VOLGENDE WEEK NAAR ONS LAND Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Mexico City heeft giste ren verklaard, dat Prinses Irene op 24 augustus zal terugkeren naar Nederland. Zij zal op weg naar Europa vergezeld worden van Avecita Lopez Mateos, de dochter van president Adolfo Lopez Ma teos. Aangenomen wordt, dat deze zich zal laten inschrijven op een Zwitsers in ternaat. Maandag was Prinses Irene gast aan een lunch, die werd gegeven door de Canadese ambassadeur in Mexico City. Avecita Lopez Mateos was ook aanwe zig. Een miljard dollar minder voor liulp aan liet buitenland De Amerikaanse Senaat heeft gisteren president Kennedy's programma voor buitenlandse hulpverlening met 1.050 miljoen dollar verminderd. De gevraagde lening ter financiering van een vijfjaarplan voor de economi sche ontwikkeling van achtergebleven landen in Azië, Afrika en Latyns-Ame- rika, groot 8.800 miljoen dollar, is met 800 miljoen dollar verminderd. Het voor stel voor militaire bystand ten bedrage van 1.800 miljoen werd besnoeid met 250 miljoen dollar. De Senaat keurde de aanvraag voor 1.187 miljoen dollar voor schatkistlenin gen in het fiscale jaar 1962 goed. Een voorstel om tweehonderdmiljoen dollar per jaar minder dan de gevraagde 1.900 miljoen dollar die de president voor de komende vier jaar gevraagd had toe te wijzen, werd met 51 tegen 43 stemmen aanvaard. Beperking van de militaire hulp voor 1962 werd met 57—37 stemmen aanvaard. (§uc/ ?)li teuivs Uit het Leidsch Dagblad van 20 Aug. 1861; Wij hadden gisteren avond het genoegen het Lombardijsch i Alpen-Jagerscorps te hooren. Het was te bejammeren dat dit i concert zoo weinig bezocht was. i Ook het weder werd later on- gunstig, daar na het uitvoeren i van de Garibaldi-marsch in den i. tuin, een hevig onweder kwam l opzetten, dat èn executanten èn i publiek naar de ruime zaal in i Zomerzorg voerde, alwaar, na i het ontsteken der gaz, onze Ga ribaldisten met hunne roode kielen en eigenaardige hoeden 1 met vederen 'n fanatiek schouio- K spel opleverden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1