Laatste nieuws NEGER-DIPLOMATEN EINDELIJK ONDER DAK IN WASHINGTON Boompje verwisselenaan het eersche Meer om de wa tersport Succes op Bredase jeugd vier daagse voor Zwieten uit Zoeterwoude Eigenaren van flats aanvaarden donkere gezanten als huurders WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1961 Belgen komen nu zeilen in Wolphaartsdijk (Van onze correspondent) De burgemeester van Kortgene, de heer A. A. Schuit, kykt geërgerd over het water, dat de zuidkant van zijn Noord-Bevelandse gemeente begrenst. Aan de andere kant van dat water, dat Veersche Meer hee, gaan zijn plannen in vervul ling, echter niet in zijn gemeente, doch in Wolphaartsdijk. De masten van de jachten, die in Kortgene zouden komen te liggen, kan hij straks zien, in de verte, in Wolphaartsdijk. En het vertier, dat de watersport in zijn gemeente zou brengen, vindt de watersport straks daar. Het leek voor Kortgene allemaal heel mooi te zullen gaan. Lang voor het Veer- se Meer bestond, vóór de dam van Wal cheren naar Noord-Beveland gelegd was, werkte het gemeentebestuur van Kort gene al aan de fraaie plannen, die ge maakt waren voor de watersport van straks. De Royal Yachtclub de Belgique uit Antwerpen wilde op het Veersche Meer gaan varen en trad reeds in 1955 in contact met de gemeente Kortgene. Daar. aan de zuidkant van Noord-Beveland zou haar haven komen. Honderden luxe jachten zouden er een ligplaats vinden en in het weekeind zou Kortgene naar men verwachtte overstroomd worden door watersportliefhebbers uit Antwer pen. Er werd een stichting in het leven ge roepen. die de naam „Stichting Benelux Jachthaven" kreeg. De burgemeester van Kortgene nam het werk ter hand en weldra werd met het graven van de jachthaven een begin gemaakt. Het ging niet snel. maar het plan. dat groot was opgezet, zou groots worden uitgevoerd. Dat had hij niet gedacht Burgemeester Schuit fronste echter verwonderd de wenkbrauwen, toen hij op een heldere dag zag, dat aan dc overkant van het water, in Wolphaarts dijk. ook druk werd gegraven. Waarom? Voor wie? In de vergadering van de con tactcommissie voor het Veersche Meer maakte de burgemeester van Wol phaartsdijk op 12 april een einde aan de onzekerheid van zijn overbuurman. HU deelde mee, dat besprekingen tussen de gemeente Wolphaartsdijk en een jachtclub uit België reeds ver gevorderd waren. Toen burgemeester Schuit de naam van de jachtclub hoorde, kon hij zyn oren niet geloven. Royal Yachtclub de Belgique Wat was er over van de „Stichting Benelux Jachthaven"? Wat van de vi sioenen van Belgische bedrijvigheid in Kortgene? Niets dan veel plannen, een schuchter begin van haven-aanleg en de stille hoop. dat de Belgen op hun be sluit zouden terugkomen. Die stille hoop verdween evenwel, toen in het raadhuis van Wolphaartsdijk een contract werd getekend, waarbij de gemeente Wol phaartsdijk voor dertig jaar een jacht haven aan de Belgische club verpachtte. „Ik kan me wel voorstellen, dat bur gemeester Schuit ontstemd is", zei de heer B. H. G. Ter Haar Romeny, de burgemeester van Wolphaartsdijk. „Maar tenslotte zit ik hier om de belangen van mijn gemeente te behartigen. Het De burgemeester van Wolphaarts dijk, de heer B. H. G. ter Haar Romeny, bij zijn jachthaven, waar in Belgen zullen komen. initiatief voor de komst van de Belgen is trouwens niet van mij, maar van hén uitgegaan". Leed wordt verzacht Het leed van Kortgene wordt al weer verzacht. Een Haagse ondernemer, de heer L. A. van Tettenrode, gaat in Kortgene een zeilschool en een boten- verhuurdery beginnen. HU is met veel energie bezig, zyn plannen te verwezen- lUken. Want de heer Van Tettenrode heeft een achterstand van negen maan den. Die liep hij op doordat besprekin gen, die al ver gevorderd waren, plotse ling werden afgebroken. De gemeente waar hij zich wilde vestigen, bleek an dere plannen te hebben. Die gemeente was Wolphaartsdijk. Boompje verwisse len aan het Veersche Meer? STADSNIEUWS Het inrichten van een aquarium Terwijl een groot aantal Natuurvrien den probeerde de laatste sporen uit te wissen van de geslaagde tentoonstelling „Aqua Hortus '61" hielden de overige leden zich geestdriftig bezig met het bestuderen van de eisen, waaraan een goed ingericht aquarium moet voldoen. De heer H. Beenen. die deze eisen aan de Leidse Natuurvrienden zou voorhou den. werd even na achten verwelkomd door de vice-voorzitter, de heer P. Geert- sema. De heer Beenen besprak uitvoerig het keuringsreglement van de Ned. Bond „Aqua-Terra". De opzet van dit regle ment. dat door de bondskeurmeesters wordt gehanteerd bU de beoordeling van de aquaria, is de leden te wijzen op fouten, die vele liefhebbers dikwijls onbewust maken. Tevens is dit regle ment erop gericht, de aquarium-bezit ter een helpende hand te bieden bij het beoefenen van zUn liefhebberij. Aan de hand van vele kleurendia's werd de le den de weg gewezen, hoe een en ander aangepakt dient te worden. De eerste dia toonde reeds de plaats, welke het aquarium dient in te nemen in het in terieur. Spreker wees erop, dat op dit punt al zeer veel fouten worden ge maakt. De heer Beenen gaf op zeer goede en deskundige wijze vele aanwyzingen en tips op het gebied van verzorging en inrichting van aquaria. VIERHONDERD 7AAR ROMEINSE BEZETTING. Gezien de grote belangstelling, welke in het Rijksmuseum van Oudheden be staat voor de tentoonstelling „Vierhon derd jaar Romeinse bezetting", is deze expositie verlengt tot 1 oktober. Commando-overdracht Smaldeel V Twee series saluutschoten daverden vanmorgen over de Nieuwe Maas, elf ter afscheid van de scheidende com mandant van het smaldeel V der Kon. Marine, commandeur A. P. Ferwerda, en elf als begroeting van zijn opvolger, de 48-jarige commandeur A. van Es uit Den Haag. De commando-overdracht geschiedde op het vliegdek van Hr. Ms. „Karei Doorman", die op stroom lag in de Rot terdamse haven. De nieuwe commandant zei in een toespraak tot de bemanning om. dat er vooral nü. „nu wij leven in de schemer achtige toestand tussen vrede en oorlog", grote waakzaamheid wordt gevergd van de Kon Marine en de vlooteenheden van de NAVO-partners. „De voornaam ste taak van het smaldeel is", zo ver volgde hU, „ertoe bij te dragen dat in tijd van oorlog Europa niet door vijan delijke duikboten wordt afgesneden van Amerika. Het smaldeel vertrekt maandag a.s. uit de Rotterdamse haven voof een oefenreis van zes weken naar Canada. Het vlieg kampschip en de onderzeeboot „Zee leeuw" zullen dan o.m. een bezoek bren gen aan Montreal, de jagers „Gronin gen" en „Limburg" gaan naar Quebec. Na afloop worden ter hoogte van Hali fax oefeningen gehouden in samenwer king met de Canadese marine. Twee doden in Haagse stadsverkeer Van onze Haagse correspondent) Gisteravond zowel als vanochtend heeft het Haagse stadsverkeer een dode geëist. Op de Waldeck Pyrmontkade reed een 59-jarige landbouwkundige uit de Ben- nekomstraat gistermiddag met zUn fiets in verboden richting over de gedeelte lijk opengebroken rUbaan. Toen hU door de werkzaamheden ter plaatse niet verder kon, reed hU zonder op te letten de in de trambaan gelegen voetgangers oversteekplaats op. De bestuurder van een tram van lijn 10, kon een aanrijding niet meer voorkomen. Met ernstig letsel aan het hoofd is de wielrijder via het ziekenhuis Zuidwal naar de Ursulaklinlek in Wassenaar gebracht, waar hij in de loop van de avond overleden is. Het tweede dodelUk ongeval gebeurde vanochtend op de kruising Seghbroek- laan - Conradkade - Van Boetzelaer- laan. Een vrachtwagen, bestuurd door een 64-jarige inwoner van RUswUk, reed daar, komende van de Seghbroeklaan, achter de verkeersagent bij het stopbord om en sloeg zonder op een teken van de agent te wachten linksaf richting Van Boetzelaerlaan. Op het Stadhouders plantsoen naderde een bromfietser, een 39-jarige inwoner van Wassenaar, die de Seghbroeklaan op wilde rUden. De vrachtauto verleende geen voorrang en greep de bromfietser in volle vaart. Met ernstig letsel is deze laatste vervoerd naar het ziekenhuis Zuidwal, waar hij kort na aankomst overleed. Mr. Wytzes Kroonlid S.E.R. Tot opvolger van prof. dr. F. de Roos als lid van de S.E.R. is door de Kroon benoemd mr. dr. H C. Wytzes. De heer Wytzes studeerde te Amsterdam rechten en economie. In 1950 werd hij secretaris i van de grondkamer voor Friesland. Van I 1953 tot 1958 was hij werkzaam bij de MaatschappU tot financiering van het Nationaal Herstel te Den Haag. In 1958 aanvaardde hü een functie bij de Inter national Bank for reconstruction and development te Washington. In 1960 werd hU benoemd tot lector in de bedrijfseconomie aan de Vrije Universi teit te A'dam. De heer Wytzes is 37 Jaar oud. Prof. mr. Kamphuiten te Arnhem overleden In het St.-Elisabeth's Gasthuis te Arn hem. waar hij verbleef voor het onder gaan van een operatie, is vannacht op 64-jarige leeftyd overleden prof. mr. P. W. Kamphuisen, president van de Raad van Commissarissen van de AKU te Arnhem en oud-hoogleraar in de rechts wetenschappen in Nijmegen. Gezeur van hoogleraren De „Nieuw-Guinea Koerier" publiceer de de brief, die 21 hoogleraren van de R.-K. Universiteit te N'Umegen hebben gezonden aan het hoofdbestuur van de KVP over Ned. Nieuw-Guinea. Het blad tekent hierby aan: „Wat opvalt in dit soort betogen is het uitgesproken egoïstische karakter ervan, hoezeer dit ook wordt gecamou fleerd door gemakkelijke uitspraken over de uiteindelijke belangen van de in heemse bevolking van Nieuw-Guinea. Nu hebben we tot op zekere hoogte be grip voor de eisen van het Nederlands egoïsme ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea. We hebben dan ook reeds eerder ge pleit voor een zodanige beslissing van de Nieuw-Guinea-Raad terzake van de zelfbeschikking, dat de internationaal politieke last waar Nederland zich be zwaard door voelt, zoveel mogelUk wordt verlicht, We zouden dit standpunt hier willen herhalen, al was het alleen maar om er toe bU te dragen, dat Nieuw-Guinea zich spoedig niets meer zal behoeven aan te trekken van het gezeur van Nederlandse hooglera ren". Ned. bedrijfsleven en Leipziger Messe (Van onze Haagse correspondent) Het Nederlandse bedrijfsleven reageert met een opmerkelijke kalmte op de crisis rondom BerlUn. Zo is ons bUv. gebleken dat geen der Nederlandse firma's, die hadden toegezegd deel te nemen aan de op 3 september a.s. be ginnende Leipziger Messe. deze toezeg ging hebben ingetrokken. Het aantal meldingen voor een reis naar Leipzig is dit jaar weliswaar iets lager dan het vorige Jaar, maar deze daling wordt beslist niet toegeschreven aan de politieke situatie. Het vorige jaar werden aan ruim 750 personen reisdocumenten uitgereikt. De Neder landse deelneming zal 30 groter zijn dan het vorig jaar. Gistermiddag is te Amsterdam in een restaurant aan het Damrak onwel geworden en even later op 79-jarige leef tijd overleden mr. dr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk. Van 1932 tot 1952 is hij president geweest van het ge rechtshof te Arnhem. Jonge Handelaars in bloemetjes gezet Begunstigd door fraai wandel weer heeft de w.s.v. .Zwieten" uit Zoeterwoude dit jaar voor de vierde maal deelgenomen aan de jeugdvierdaagse, die voor de vijf de maal in Breda werd gehouden. Onder leiding van de dames Van Steyn en de heren J. W. Hoogervorst en Th. Zandbergen trokken dinsdagmorgen 8 augustus 50 jeugdige ..Zwietenaren" naar de Baroniestad om. dank zij de be langeloze medewerking van hun Bredase pleegouders vier dagen achtereen 10 of 15 km per dag te wandelen. Nadat dinsdagavond ,,de vader van de grote Vierdaag se", majoor b.d. C. M. Breunese een kort openingswoord had ge sproken, volgde de ceremoniële vlaggenparade. Daar de Zwieten-jeugd ook nu weer de bijzondere prestatie leverde zonder een enkele uitvaller de jeugdvierdaagse 1961 te volbrengen, mochten allen zater dag aan het traditionele slotdefilé deel nemen. Alvorens aan dit défilé (dat o.m. ook muzikaal werd opgeluisterd door de drumband „St. Jan" uit Zoeterwoude) deel te nemen, werden de jeugdige wan- delaars(sters) door de vele ouders, die uit alle delen van het land naar Breda waren gekomen, flink „in de bloemetjes gezet". Ook de „Zwietenaren" ontbrak het niet aan bloemen, daar ook hun ouders met aan het hoofd Zwieten's erevoorzitter, burgemeester J. A. Det- mers van Zoeterwoude, per bus naar Breda waren gekomen. Na het défilé, dat dit jaar o.m. werd afgenomen door de burgemeesters van Breda en Zoeter woude en de voorzitter van de Wandel kring Noord-Brabant, startten de kleine Zwieten-wandelaars isters) uitgeleide gedaan door hun pleegouders nog eenmaal, doch nu voor de terugreis naar Zoeterwoude. (Van onze medewerker in Washington) Het is dan eindelijk gelukt voor de diplomaten uit de jonge Afrikaanse naties in Washington een fatsoenlijk onderkomen te vinden. De eigenaren van een aantal grote en moderne flatgebouwen in de Amerikaanse hoofdstad hebben zich, op aandrang van het departement van Buitenlandse Zaken (State Department), bereid verklaard de donkergekleurde gezanten en hun personeel als huurders te aanvaar den. Herhaaldelijk hadden deze nieuwelingen onder het diplomatieke korps bij het zoeken naar passende woongelegenheden het hoofd gestoten. Washington kent, zuiver wettelUk gesproken, wel geen rassenscheiding meer, maar dat betekent nog lang niet, dat kleurlingen overal welkom zUn. De tradities en vooroordelen zRn diepgeworteld, wettelUke gelijkgerechtigheid betekent nog niet, dat alle blanken bereid zijn het sociale verkeer met de kleurlingen te aanvaarden. Zo ziet men dus in Washington, even als in andere steden in de Verenigde Staten, bijvoorbeeld het verschijnsel dat de rassenscheiding op het terrein van de huisvesting gehandhaafd blijft. De blanken verzetten zich in het al gemeen tegen de doordringing van de kleurlingen in hun woonwijken. Waar ze er toch inslagen (als gevolg onder meer van de snelle toeneming van de negerbevolking) vaste voet te krijgen in wat steeds „blanke" wUken waren, ver dwijnen de blanken zo snel mogelijk om zich elders te vestigen, vaak in de voor steden waar ze vrij „veilig" zyn voor de „zwarte infiltratie". Formeel bestaat er dus in Washing ton al sedert Jaren geen rassenscheiding meer: openbare vervoermiddelen, wacht kamers. restaurants, theaters, zwemba den. scholen en stadsparken zyn toe gankelijk voor negers en blanken. Maar in andere opzichten, met name in het sociale verkeer en op het terrein der huisvesting, ziet men telkens weer nieuwe bewijzen hoe men de vooroor delen nu eenmaal niet door middel van overheidsmaatregelen uit de hoofden en harten van de mensen kan bannen. Men kan evenmin een huiseigenaar dwingen een huis of flat aan iemand te verhuren of te verkopen als hij meent dat dit. uit overwegingen van rassen verschil of anderszins, niet in zyn be lang is. Stap in goede richting Door de afspraak met de eigenaren der flatgebouwen is men nu, wat de gekleurde diplomaten betreft, een be langrijke stap in de goede richting ge gaan. Maar het departement van Buiten- lande Zaken weet natuurlyk heel goed dat dit nog lang niet betekent dat nu alles botertje tot de boom is. De moei lijkheid gaat namelyk veel verder dan alleen maar de woongelegenheid. Zelfs als alle donkerhuidige diplomaten in Washington een geschikte woning in een fatsoenlyke buurt hebben, dan kun nen ze nog op allerhande andere ma nieren het hoofd stoten en kwetsende ervaringen opdoen. Incidenten Om maar een paar voorbeelden te noemen van incidenten die zich hebben voorgedaan en die zich elke dag op nieuw kunnen voordoen. De vrouw van een zwarte diplomaat, die in een van de betere modemagazijnen een japon of mantel wil aanpassen krijgt te horen dat ze dat alleen mag doen als ze de japon of mantel definitief koopt. Een gekleurde diplomaat wordt door een barbier de deur gewezen met de opmerking: „Uw soort haar knippen we hier niet". Een particulier instituut dat specialiseert in de opleiding van secre taressen weigert de dochter van een neger-diplomaat als leerlinge aan te nemen. Ook de vertegenwoordigers van Afri kaanse republieken willen wel eens van het strand genieten, maar als een ne gerdiplomaat met zyn gezin voor een dagje naar het strand wil gaan, moet hij flink wat verder reizen dan zUn blanke collega. Hij zal namelyk hele maal naar het oceaan-strand van New Jersey moeten rUden, want de heel wat dichterbij gelegen stranden van illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Het Leidsch Dagblad Meest gelezen blad van Leiden en Omstreken IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIHIIilillllllllllllllllllllllllll Zes boefjes in arrest Zes jongens in de leeftijd van 12 tot 15 jaar zijn gisteren door de Haagse po litie aangehouden. In de afgelopen acht maanden hebben ze onder leiding van een 12-Jarige zeven inbraken en tal van grove baldadigheden gepleegd. Meestal opereerden ze in de schoolvakanties. Ze drongen allerlei panden binnen, hetzij door een ruit te vernielen met een klin ker, hetzij door over muren te klimmen. De buit die ze zochten bestond voor namelijk uit snoepgoed en limonade, maar als er niets van hun gading was, vernielden ze de inventaris. By de ze vende inbraak werd één van het zestal byna gegrepen en zo kwam de politie de knapen op het spoor. SARCASTISCH! (Speciale berichtgeving) Een 39-jarige chauffeur uit Voorburg kwam dinsdag tot de ontdekking, dat zUn portefeuille met f. 287.50 en papie ren was verdwenen uit zyn colbertje dat hij in zyn auto aan de Aert van Nesstraat te Rotterdam had achtergela ten. Vanochtend kreeg hy een telefoon tje van de PTT, dat de portefeuille in een brievenbus was gevonden. De dief had het geld eruit gehaald en de porte feuille vol sarcasme verpakt in een papieren zak waarop een bekend waren huis de slagzin had laten drukken: „Doe méér met minder geld". Maryland, aan de bekende en schilder achtige Chesapeake-baai, zUn van par ticulieren en die laten geen negers toe. Men zou als 't moet, in zulke ge vallen voor neger-diplomaten wel uit zonderingen kunnen bereiken, maar het departement weet heel goed dat dit de oplossing niet is. De Afrikaanse diplo maten willen geen gunsten, ze willen ook meer dan alleen maar geduld wor den. Ze willen het gevoel hebben dat ze overal als gelUkwaardigen welkom zUn in de Amerikaanse samenleving. Ze wil len zich thuis voelen. „We willen niet een soort diplomatiek privilege dat er alleen toe dient ervoor te zorgen dat men ons niet aanziet voor en behandeld als Amerikaanse negers", merkte een Afrikaanse diplomaat kort geleden wrang op. De trotse en zeer zelfbewuste vertegen woordigers van de nieuwe onafhankeiy- ke Afrikaanse staten voelen zich al even gebelgd over belediging en achter stelling van Amerikaanse negers als over kwetsing van leden van hun eigen di plomatieke groep. Niet iedere blanke Amerikaan maakt zich overigens aan onheuse bejegenin gen van niet-blanken schuldig. De in cidenten cn uitwassen trekken helaas altUd de aandacht en worden met grote vette opschriften in binnen- en buiten landse bladen beschreven. Even hoffelijk Ook in Washington behandelen tal loze winkelbedienden, taxichauffeurs, kelners en barbiers hun gekleurde klan ten even hoffelijk als hun blanke klan ten. Er zyn in de verhoudingen tussen blanken en negers in de loop der jaren grote verbeteringen ingetreden. Maar dat neemt helaas niet weg dat vele negers, en ook de zwartgekleurde diplomaten, in het dagelyks leven nog vaak bloot staan aan kwetsende ervaringen. Wat het State Department daarby dwars zit is, dat vele van de Afrikaanse diplomaten zich, naar het althans vreest, in hun houding tegenover de Verenigde Staten onwillekeurig laten beinvloeden door de persooniyke ervaringen die ze hier opdoen en door de wetenschap van de rassen-incidenten die zich, vooral in het zuiden maar ook elders, in de Verenigde Staten nog altyd voordoen, ondanks alle vooruitgang. Even bezorgd is men over de uitwer king die deze toestand kan hebben op de houding van Afrikaanse vertegen woordigers in de vergaderingen van de Verenigde Naties. Want ook in het cosmopolitische New York, waar zoveel negers wonen, is de neger nu eenmaal nog niet overal welkom. Bovendien ver tegenwoordigen vele van de in Was hington gevestigde neger-diplomaten hun land in de byeenkomsten van de Verenigde Naties, en ze nemen hun er varingen mee naar New York. Zoals een ambtenaar van het depar tement van Buitenlandse Zaken kort geleden opmerkte: „Zo'n diplomaat hoeft op zyn reis van Washington naar New York onderweg in een restaurant maar één keer beledigd te worden en we lopen de kans dat we zelfs voor de beste zaak zijn steun in de Verenigde Naties verlie zen". BEURSOVERZICHT LICHT VERDEELD Amsterdam 16 augustus Het koersherstel van gisteren, na de flauwe stemming van maandag, werd vandaag niet verder voortgezet. De stem ming voor de internationale waarden was by de opening vanmiddag licht ver deeld met voor Aku, Philips en Kon. Olie fractioneel hoger, terwyl Unilevers en Hoogovens een weinig lager uit de bus kwamen. Er was zeer weinig te doen by gebrek aan orders van het publiek. Men blyft terughoudend en geeft er de voorkeur aan met aankopen te wachten, tot er meer klaarheid is gekomen in de situatie rond Beriyn. De mogehjkheid dat West-Duitsland de handelsbetrek kingen met Oost-Duitsland zal verbre ken en alles wat daaruit kan voort vloeien, .naakt het publiek huiverig tot het verstrekken van kooporders. Wall Street bleef gisteren, na vaste opening, een weinig beneden de vorige slotkoersen. Gedurende de gehele middag kwam er weinig verandering meer in de openings koersen. Aku's lagen beginbeurs goed in de markt op 389, ruim een punt boven de voorgaande slotkoers. Philips prak tisch onveranderd op 996, na 998. Uni levers 2 punten lager op 745. Hoogovens by een notering op 907 circa 7 punten beneden het vorige slotniveau. De cyfers over het eerste halfjaar 1961 van de Kon. Shellgroep werden ter beurze be kend. Deze cyfers vielen, volgens de beurs, zeker niet tegen. Zy hadden echter zeer weinig invloed op de koers- vorming van de olie-aandelen, die niet onvriendelyk gestemd waren op f 114,50, tegen dinsdag als slotkoers f 114,30. La ter werd voor Philips 993 gedaan en voor Kon. Olie f 114,20. In de Staatsfondsenhoek wierp de storting van maandag a.s. op de nieuwe Staatslening 1961 groot f 300 min., haar schaduw. De stemming, in deze sector was aan de flauwe kant vooral Voor de staffellening. In de cultuurafdeling waren de koers- afwykingen gering. De vaste stemming van gisteren voor de scheepvaartaande len werd vandaag niet voortgezet. Er kon eerder van een lichte koersreactie gesproken worden. De verliezen bedroe gen doorelkaar 1 tot 2 punten. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 augustus Londen 10.08y410.0858, New York 3.59%—3.60, Montreal 3.48?b—3.48%, Parijs 73.23— 73.28. Brussel 7.22%—7.23, Frankfort 90.07%—90.12%, Stockholm 69.75—69.80, Zürich 83.37—83.42, Milaan 57.96%— 58.01%, Kopenhagen 52.10—52.15. Oslo 50.39—50.44, Kopenhagen 52.10—52.15, Lissabon 12.57%—12.59, Wenen 13.94?; 13.95?;. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 16 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101% 101% Ned. '59 4%101% 101% Ned. '60-1 4% 101% 101% Ned '60 n 4% 101% 101A Ned *59 4% 100 100A Ned '60 4% 100 10OA Ned. '61 4% 100 100A Ned. '53 3% 98% 98% Ned. Grtb. obi. 3% 86%GB Ned. '47 3% 9594% Ned. *51 3% 98% 97% Ned. '53 I-H 3% 97% 97L Ned. '56 3% 96A 96% L Ned. '48 3% 91% 91 Ned. bel. cert. 3% 93 Ned *50 I-n 3% 91 91 Ned. *54 I-H 3% 93 92% Ned. '55 I 3% 93 92% N*d *55-n 3% 94% 94% Ned *37 3 92% 92% Ned. Grtbk. obi. *46 3 93%L 93% L Ned doll In '47 3 90% 91 Ned Inv cert. 3 99%GL 99% Ned. 62-64 3 100% 100A Indië *37 3 99% Indië *7 A 3 95% 95% Ned. won. bi. *57 6 110A 110% Ned. won.bJ -58 4% 101% 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 109% 109 G B 7er. HVA-my. 124 124% A.K.Ü 387% 385 Deli MU cert143.20 143 Hoogovens cert. 914 903% Philips gem. bez. 996 991 Unilever cert 747 739% Dordtse Petr544 540 Kon Petr (50 A f 20) 114.30 114.10 Holl. Amer. iyn 159% 157?; Java China Paket 157?; 158% K.L.M. 72.80 72.50 Kon. Ned. Stoomb.193 192 Kon Paket My. 151 147 Stoomvaart My Ned 186% 184 Nlevelt Goudr cert 166% 163?; v OmmereD cert 330 329% Kon Rott. Lloyd... 150 Ned Scheepv Unle 160% 158?; NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97% 97?; iem '48 (3%) 98% 97% R'dam *62-1 (4%) 100% Id Id "37 I-n (3%) 97% Z -Holland *5 4% 99% Bankwezen Bank N Gem *58 5% 105% 105% ld NWB '52 (4%) 100% BVG rspbr f.500 193 192 L BVO rspbr '52 143L Indnstr Obligaties Philips DoUarlng *1 91% 91 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A;dam '53 3 108Ï4 106V. A'dam '51 I 2% 88% 88% A'dam '56 I 2% 84% 84V» A'dam '56 H 2% 90% 90% A'dam '56 m 2% 96% 97 Eindhoven *54 2% 83% 83% Enschede *54 2%84% 82% Den Haag *52 I 2% 93% Idem H 2% 96% 94% R'dam *52 I 2% 93% 93% Idem n 2% 95% Idem '57 2%96 97% Utrecht *52 2% 92% Z.-Holl. 1957 2% 95% 96 Zuid-HoUand *69 2% 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 243.50 Amst. Bank 376% 373 Cultuurbank 29% 29Vs Holl. Bank Unle cert. 219 218% Ned Handelmy 338% 336 Rott Bank 361 350% Twentsche Bank 314 314% Senembah470 470 Industrie Ondernemingen Albert Heyn610 611 Berk el's Patent (vj 306 305 Borsumy 37 Calvè Delft cert. 726 725 Electrolasmy332 Kon. Pap. v. Gelder 364 364 Kon. Ned. Grofsm. 164B 167 B Holl. Constructie 422 Ing. bur. v. Bouwny v. 248 L 245 Internatlo 165 164 Int. Kunststoff. Ind. 75 78 v. Kempen en Begeer 127 125 Leidse Wolspinnery 614 620 Miiller en Co. NJB. 524 527% Ned. Kabelfabr. 570 575 Philips prel280 280?; Rott Droogdok My. 538 535 Sikkens Groep 818 817 Ver. Touwfabrleken 347 Walvisvaart 100 Wernlnk'8 Betonmy. 185 189?; Wilton Feyenoord 270 273% Van wyk en Heringa 98 97% Zaalberg 136 136% Mynbouw en petroleum Biliton 2de r483 476 Kon Petr (f 20) 117.10 116 Amerik fondsen Canadian Paciflo R 23% Intern NlckeJ 82% 83% Anaconda 53A 53% Bethlehem Steel 43A 43% Cities Service 54y4 54% General Motors 47?; 47% Kennecott83?; 84 Republic SteeJ 64% 63ys Shell OH 43?'e 43% Union Paciflo 34 H Un. States Steel 86% 85%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9