HERENHUIS EN LEKKERDER Bollenkwekers en -exporteurs bezig 0111 voor heel jaar te verdienen IT ilÉÉ twee BANKWERKERS een SMEERDER onderwijzeres Administratie blijft teer punt chauffeur VOLKSWAGEN 1958 zit-slaapkamer NETTE WERKSTERS ENIGE DAMES SCHOONMAAKBEDR. VAN LEEUWEN jongste bediende n verpleegster of verpleeghulp VAN WIJK HERINGA N.V. GEMEENTE VOORSCHOTEN N.V. NED. DURISOL mnl. administratieve kracht WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1961 (Van een speciale medewerker) Wie niet dringend in de Bloembollenstreek tussen Haarlem en Leiden moet zijn, doet beter er maar niet te komen. Het is nu de tijd, dat de kweker en de exporteur voor een heel jaar moeten verdienen. De eerste weken van augustus lijken voor de toeschouwer het drukst. Dan rijden tien- en twintigtons vrachtwagens beladen met manden bollen van kwekerij naar exportschuur. Na 15 augustus ziet men diezelfde vracht wagens beladen met de kisten bollen, op weg naar de havens of stations. Misschien brengen ze zelf de bollen wel naar het buitenland. Dat gebeurt tegenwoordig ook veel. Zo van .de exportschuur naar de opslagplaats van de klant. In het gunstigste geval gaan ze van de kweker naar de exportschuur en dan, na exportklaar te zijn gemaakt, in de kist. Worden de bollen geveild dan wordt het al gecompliceerder. Ze gaan dan naar de veiling, worden daar gelost en een of twee dagen later weer geladen en dan naar de exportschuur. Nog een aantal handelingen er tussen. En altijd maar die vijfendertig kilo zware man den. We spraken deze week een vracht wagenchauffeur, die zo ongeveer op zijn horloge stond uit te rekenen of het nog geen 15 augustus wilde worden. Op die datum willen de exporteurs de bollen die ze rechtstreeks bij de kweker hebben gekocht, in huis hebben. Het wordt dan voor de vrachtrijders wat rustiger. Hij was blij dat hij dan weer op zijn internationale wagen kon stap- Ken en uit die bollen weg kon. Twee- onderd en veertig manden had hy in zyn wagen; drie hoog stonden ze. En maar bukken en maar tillen. Dat valt Verleden jaar werd van juli tot en met september, volgens een statistiek van het Produktschap voor Siergewassen niet minder dan vijfenzestig miljoen kg uitgevoerd. Daar mag men juli nog wel van aftrekken, want het aantal bollen, dat in de laatste week van die maand weggaat, is bijna nog te tellen. vyf en zestig miljoen kilogram Ujkt niet zoveel, maar om die zo in een tyd \an zes tot tien weken weg te krijgen is toch wel een prestatie. En vooral om dat byna alles nog handwerk is. De kweker en het personeel rooien de bol len in manden. Die manden worden naar de schuur getransporteerd (en dat zijn soms flinke einden), waar de bollen een aantal bewerkingen, drogen, pellen, tellen en sorteren moeten ondergaan. niet mee als je gewend bent, dat Je wagen geladen en gelost wordt. Zo bezien wordt die vyf en zestig miljoen kilogram met al dat verslepen er by gemakkeiyk drie- tot vierhonderd miljoen. En het wordt ieder jaar meer, met misschien dit jaar wel een inzin king,, daar de oogst met de dag meer schynt tegen te vallen. Minder overwerk Ondanks die toename gaat de hele oogst weer op tyd de deur uit. Zonder meer overwerk. Integendeel. Was het vroeger gewoonte, dat men 's nachts om twaalf of één uur en tegen het week einde soms zelfs nog wel later licht in de schuren en op de kantoren zag bran den, de laatste jaren denkt men als men 's avonds laat nog mensen ziet werken, dat dat bedryf toch niet zo best geor ganiseerd moet zyn. Misschien vyf jaar geleden durfde eigeniyk niemand voor tien of elf uur het licht in zyn bedryf uit te doen. Het zou dan net ïyken of hy het niet druk had. We weten gevallen, waarin overwerk werd gecreëerd, omdat de baas het vooral maar druk wilde hebben. Later is het project ter verbetering van de werkmethoden in het bloembollen- bedrijf gekomen en de heren, die hun bevindingen hebben doorgegeven aan de bedryfslelders, hebben wel duideiyk ge maakt, dat men een mens niet onbe perkt kan laten werken. En sindsdien is het „bon ton" om te vertellen, dat men „met maar zoveel uur overwerk" zoveel meer heeft gepresteerd! „Nachie doorgaan Het ls een geluk, dat het zo is, want niet zelden begon men vrijdagmorgen te werken en kwam dan pas zaterdagmid dag om twee, drie uur thuis. Dat heet dan „een nachie doorgaan". Als deze mensen, die de nachten daarvoor ook tot twaalf of een uur hadden gewerkt en 's morgens om zeven uur begonnen, op zo'n zaterdagmiddag naar bed gingen dan gebeurde het wel dat ze vieren twintig uur sliepen. En dan de volgende maandag maar weer om zeven uur be ginnen. De mensen op het kantoor hebben het nu op de minder goed geleide be drijven, zeer slecht, zy kunnen pas goed werken als de „schuur" klaar is met pakken. Dan krijgen zy de papieren. Overdag zitten ze soms gewoon te nik sen. Andere zaken zyn er trots op, dat men hoogstens een of twee uur over werkt. Oök op kantoor. Desorganisatie Een prachtig staaltje van desorgani satie gaf een exporteur, die er trots op was, dat de „schuur" iedere avond om zeven uur naar huis ging. „En het kan toor?" Dat was nu een vervelende vraag, want hij wist het niet. Die lui op kan toor zitten en dan worden ze niet moe. Administratie is in veel gevallen nog steeds een duur „wormstekig aanhang sel" van het bedryf. Deze uitdrukking kwam van een toch niet zo kleine ex porteur. Op het ogenblik kan men ook hon derden scholieren in de bloembollen- schuren zien werken. Zy hebben bollen gepeld of iets van dien aard. Nu zijn ze met allerlei andere werkzaamheden bezig, zoals onder meer het vullen van allerlei verpakkingsmaterialen met bloembollen. Zij en de arbeiders uit Friesland en Groningen, ongeveer twee- honderdvijftig man. helpen de bloem bollenstreek door de grootste drukte heen. Men is over het algemeen uiter mate tevreden over deze arbeidskrach ten. De leerlingen van middelbare scho len of studenten komen soms jaar op jaar by dezelfde baas terug. Ze werken meestal gemakkelijker, hebben een gro tere opmerkingsgave en organiseren het werk dikwijls beter dan het vaste per soneel. En daar ze „vers" in het bedrijf komen, kunnen ze wel eens heel goede tip>s geven. Overigens heeft niemand een hekel aan die drukke tyd. Er staan te veel maanden tegenover, dat men heel voor- Oost en West scherp tegenover elkaar inzake kwestie-Laos Op de Geneefse conferentie over Laos is het gisteren tot scherpe woorden wisselingen tussen de afgevaardigden van Oost en West gekomen. Een Ameri kaanse woordvoerder verklaarde dat de Chinese onderminister van Buitenlandse Zaken Tsjang Hanfoe een „scherpe, be schimpende verklaring heeft afgelegd, die in fel contrast staat met de ernstige houding van de meeste andere afge vaardigden". Tsjang vroeg zich af of het nog zin heeft de conferentie voort te zetten wanneer geen overeenstemming kan worden bereikt over terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Laos. De Chinese afgevaardigde vroeg een duide lijk ja of nee op zijn vraag of de Ver enigde Staten onmiddeliyk hun troepen willen terugtrekken. Amerika heeft ont kend troepen in Laos te hebben. zichtig aan moet doen met zijn werk om tenminste nog wat in handen te hebben en 's zaterdags toch nog een beetje het gevoel te hebben het geld te hebben verdiend. Als u nu toch in de Bloembollen streek bent en u weet bij de veij lingen te komen dan moet u toet! eens een kijkje wagen. U kunt het treffen, dat u dan ongeveer 20.000 manden gevuld met bloembollen bij elkaar ziet staan. Dat schijnt voor hem, die er niet aan gewend is, iets geweldigs te zijn. Zo'n mand weegt ongeveer vijfendertig kilo gram, totaal zevenhonderdduizend kilogram er in. Er werken in zo'n bedrijf misschien honderd mensen. Dat is per man zevenduizend kilo gram! Luchtvaartmaatschappij O.A. in moeilijkheden (Van onze Londense correspondent) Ongeveer zesduizend Britse vakantie gangers zijn gestrand op het Europese vasteland door financiële moeilijkheden van een der grootste Britse particuliere chartermaatschappijen, Overseas Avia tion Limited. De benzineleverantie voor de veertig toestellen van deze maat schappij is namelijk door British Petroleum stopgezet, omdat de maat- schappy een kwart miljoen pond schul dig is aan deze brandstofleverancier. Overseas Aviation zegt, dat er een regeling is getroffen. B.P. en ook de vliegtuigmotorenfabriek Rolls Royce hebben thans het faillissement van O.A. aangevraagd. De luchtvaartmaatschappij zelf heeft een verzoek tot vrijwillige liquidatie ingediend. De totale schulden bedragen zeventig miljoen gulden. De genationaliseerde British European Airways (B.E.A.) heeft aangeboden de gestrande passagiers eventueel op krediet naar Engeland terug te brengen. Tot degenen die een retourbiljet van Over seas Aviation bezitten behoort Hugh Gaitskell, de Engelse oppositieleider, die met vakantie in Joego-Slavië is. Er zijn nog 40.000 passagiers, die by de maat schappij vluchten naar het continent hebben geboekt. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 15 aug. Groenteveiling: waspeen per kist Al 3.80- 5 50. A2 2.00-5.00, BI 6.50-9.30. bloemkool per 100 st. Al 21.00-54,00. A2 12.00-38.00, BI 30.00. B2 13.00-29.00, Cl 24.00, bospeen per 100 bos 24.00-48 00. andijvie 10.00-14.00 sla per 100 st. 3.70-6 40. prlnsessenbonen 65 00, groene kool 7.00-24.00. prei 25.00- 28 00, uien per kist 2.20-2.70. selderie per 100 bos 2.20-2.40. Aanvoeren: waspeen 54.000 kg, waarvan 19.000 kg voor export werd verkocht, bloemkool 41.000 stuks, waarvan 2.500 st. voor export werden verkocht. TER AAR. 15 au - Groenteveiling Augurkènï'flj'nbasterd 1.28. basterd 98. grof A 94-1.01. grof 75-78. CD 66-67. idem 2 48. Idem groot 42, E 46-49, Idem afw. 25, alles per kg. Wij vragen voor onze magazijndienst Ervaring in het transporteren van meubelen strekt tot aanbeveling. Persoonlijke sollicitaties dagelijks aan de afdeling per soneelszaken, 4e etage (ook te bereiken via de perso neelsingang Mandemakerssteeg) of brieven met volle dige inlichtingen te richten aan genoemde afdeling. GO LEIDEN. met roldak en rood lederen bekleding, in staat van nieuw. ANWB-keuringsrapport aanwezig. Inruil en financiering mogeiyk. R. LANGEHENKEL Scholtenstraat 48 - Lelden Telefoon 31853 Jongedame, 20 Jr., leer linge vakschool, zoekt per 1 of 15 september a.s. met kookgelegenheid. Brieven onder no. 6521 aan Adv. Bur. de la Mar, Mauritsweg 50, Rotter- dam-2. gevraagd, zelfstandig kunnen werken, van 8.3012.30 uur. 6 dagen per week. Loon f. 1.25 per uur. Aanmelden: Conciërge Sterflat, Klikspaanweg 5, (by de Haagweg). Wij zoeken voor de periode van 23 augustus t/m half december om ons behulpzaam te zyn by het schoonmaken van enkele woningen te Leiden (2 dagen per week). Vry loon f.15. per dag. GOUDA TELEFOON 01820—6039. AANGEBODEN Aangeb. hultenb.motortje, merk Thor. Te bevr.: Stouten. Bloematra&t 32. Lelden. Te koop aangeboden 2 mo Dlelo ka nti nebedry ven met netto winst van f 560. week. Brieven bur. onder no. 2398 k. Net persoon biedt zich aan voor thuiswerk, vouwwerk of plakwerk of ao Iets. Ook ln het bezit van typemachine. Dus typewerk wordt ook gaarne ge daan. Inpakwerk of iets derg. Het geeft niet wat. Brieven bur. van dit blad no. 2334 k. Aangeb., wegens plaatsge brek. aquarium met vis; plan ten. verlichting enz., inge bouwd ln boekenkastmeubel. T. e.a. b. v. Rlebeeokhof 3, Lelden. Jongensfiets te koop aan geboden Prof. Eins te lnl aan 9. voorschoten. B. z. a. werkster voor dins dag en donderdag van 817 u. f 1.75 per uur. Liefst moderne woning. Brieven bur. van dit blad onder no. 2342 k. Wegens omstandlgh. aange boden Jonge Boxer. reu. Te be vragen: Onurohilllaan 29. Lel den. i koop aange- voor f 17o.- Br. bur. v. d. blad no. 2346 k. Te koop bromfiets, Berlnt M 21. met voor- en achterve ring. buddy-seat en kilometer teller. Zo goed als nieuw. Prys f 450BTieven bur. v. d .blad onder no. 2349 k. Aangeboden motor, merk CZ. Te bevragen 's avond6 tus sen 6 en 8 uur. Oude Vest 95. (Drukbel). H Beschaafd meisje zag zien gaarne geplaatst voor de och tendure ln de hulshouding. 2 j Huishoudschool. Leeftijd 14 laar. Brieven: Alexanaerstr. 40 Lelden. Noordwyk opgelet. Donder- agmarkt. Speciale aanbieding dames- en herenpyjama's 5.98. Leuke Jongens- en melsjespy- Jama's tot 12 Jaar 3 98. Vlotte nachtjaponnen tot 52 4.98. Zie de borden by Japie. Berlnl M 21 bromfiets, ln z. g. st. Prijs f 160. Oudenhoflaan S. Oegstgeest. Chauffeur biedt zich aan voor dag en nacht. BTieven bur. van dit blad no. 2386 k. Studiepiano te koop aange boden met bankje voor f 176.- Voor spoedige indiensttreding gevraagd: voor telefoon en lichte kantoorwerkzaamheden. Brieven met volledige inlichtingen aan de Fa. GEBRS. LAFEBER - Oude Vest 73 - Leiden TE KOOP GEVRAAGD: voor zelfbewoning, minstens 4 slaapk., voorzien van ruime garage of ruimte voor garage en tuin. Ligging: ln of ln de onmiddeliyke omgeving van Leiden. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 26976. In de PAEDOLOGISCHE KLINIEK CURIUM, Rhyn- geesterst raat weg 32, Oegstgeest, kan geplaatst worden: voor de nachtdienst. Brieven te richten aan de Adjunct-Directrice of telef. 32241. Te koop aangeboden 2-per- soons houten, ledikant, 2 zin ken emmers met Juk. 1 klein trapje, 3 bollertbakken Bevra gen; C. Peet. Lange Comman- deurstraat 10. Valkenburg. R Dames! Uw adres voor de tere permanent, vanaf f7.50. Alle systemen. Wassen, water golven 2 50. Kleurspoe lingen vanaf 2.50. ModeLknlppen 1.50. G. Tes6elhoff. kapper. Heren straat 54. Tel. 23711. STe koop aangeb. een aqua- iim, compleet met pomp. Inih. 100 liter. Prys f35—. Te bevr.: Kljfgracht 9. Lelden. Aangeboden Ford Consul, bouwjaar '53'54. met geheel gereviseerde motor, Imperiaal en nieuwe banden. Te bevr.: Rijnsburgerweg 115, Lelden. Aangeboden Solex de Luxe, bouwjaar 1958. Rijdt prima. Moet weg. Te bevr.: Rij ns burgerweg 115, Lelden. Solex '59, ln zeer goede en mooie staat. Marykestraat 1. Aangeboden dressoir en theemeubel, ln goede staait. te gen elk aannemelijk bod. Na 5 uur. Goejeetraat 40. Lelden. Bromfietsen .bandrecorders, lage prijzen. Puch. Sarolea Sport. Berlnl M31, Berlnl M 21. gebr. bandrecorder. Philips m. druk toetsen, model '61. met garantie, gebr. radio's. Philips transistors, sterlo plokup ln koffer. Nieuwe Rijn 60. B| Biedermeier bank, geb. bur., randk.. fraaie gebogen bu reautjes en lade rak astjes. ma honie stoelen, spinnewiel. Gel derse broodkast, Biedermeier buffet, fauteuils, tafels, solide brandkast, ollestookhaarden en kachels. radiatoren. pracht gasfornuizen. Inik antiek. Nieuwe R(Jn 60, bU hoek Hooi gracht Tel. 22150. Peugeot, bouwj. 1954. nieu we banden f 975 Tevens Ba- tavus Bllonet 1959. ln prima 6taat Moet weg Te bevr Rij nsburgerweg 153. Lelden. Aangeboden Morris Minor Cabriolet, ln zeer goede staat, nieuwe banden, pas gespoten en bekleed. Prijs f 875. Ook genegen motor of bromfiets ln te rullen. 2e Gortestraat 64. R Meisje, 17 Jaar, b. z. a. om een gezin voor de kleine kinderen te zorgen. Brieven 1 bur. van dit blad no. 2409 k. j Een leerling herenkapper zag zich gaarne geplaatst ln kapperszaak, om het vak vol ledig te leren. Liefst Lelden of omstreken. Brieven bur. v. d. blad onder no. 2417 k. Aangeboden z. g. a. n. rotan- wieg met bedje, z.g.a.n. Koel- stra kinderwagen met afneem bare bak en wlegstandaard. houten kinderstoel, zg.a.n. mo dern 2-persoons ledikant met splraalmatras en bed6tel (evt. gesohelden), een paar kunst schaatsen. Hoge Rijndijk 67, Lelden. nu vacuum vers 'te',, - f'i gé ■ft U MAAKT ER MÉÉR VAN MET CALVÉ t«/« itatooó VLIET 15 LEIDEN Wij vragen voor spoedige indiensttreding militaire dienstplicht vervuld hebbend; leeftijd tot 25 jaar, en enige ervaring gewenst; leeftijd tot plm. 30 jaar. Aanmelden: Afdeling Personeelszaken, Vlief 15, Leiden. Aan de Openbare Lagere Vlietschool te Voorschoten, wordt van 22 augustus tot 1 oktober a.s. een in tydelijke dienst gevraagd. Sollicitaties zo spoedig mogelijk aan Burgemeester en Wet houders der gemeente Voorschoten. ACHTHOVENERWEG 19 LEIDERDORP vraagt voor spoedige indiensttreding een voor haar afdeling planning. Leeftyd plm. 17 jaar. MULO-diploma strekt tot aanbeveling. Sollicitaties te richten aan bovenstaand adres.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7