0MYL LEXINGTON Tegenmaatregelen van Bonn lokken gevaarlijke kettingreactie uit.... Daarom is de regering-Adenauer zeer voorzichtig: voortdurend bondgenoten overleg met de INSECTEN VERDELGING 2 zwaar gewonden bij ernstige antobotsing Vliegerwedstrijd van de Leidse Jeugd Tour EVENEMENTENCOMMISSIE SPEELT MET VUUR Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 16 augustus 1961 Tweede blad no. 30427 ir est-Duitsland in moeilijk parket (Van onze correspondent in Bonn) Onder leiding van Bondskanselier Adenauer heeft het Westduitse kabinet gisteren in een speciale bijeenkomst zich beraden over de mogelijkheden van tegenmaatregelen tegen Oost-Duitsland, in verband met de afsluiting van de sectorengrens in Berlijn. Tot een besluit kwam men gisteren nog niet, hetgeen begrijpelijk is als men bedenkt, dat de regering in Bonn alleen in samenwerking met haar Westerse bondgenoten wil handelen. Toch schijnt men ook te denken aan eigen, uitsluitend Westduitse stappen, zoals bijv. de opzegging van de interzonale handelsovereenkomst. Het ziet er echter naar uit. dat dit zoveel gevaar oplevert, dat ook daarover diepgaand overleg met Washington, Londen en Parijs nodig zal zijn. kunnen zijn van een soort kettingreac tie. Volgens geruchten in Bonn houdt de speciale boodschap van Chroesjtsjow aan Adenauer, die door de Russische ambassadeur in Bonn overhandigd zou worden, in dat zowel l'lbricht als Ade nauer in een zekere adviserende functie deel zouden moeten nemen aan het top- overleg van de Grote Vier, zoals dat voor het einde van dit jaar wordt voor zien. Ook zijn er speculaties in omloop over een regelrechte ontmoeting tussen Chroesjtsjow en Adenauer. Voorlopig is Ondernemers roepen op tot verbreking zakelijke contacten Het grote gevaar ligt namelijk hierin dat de Oostduitse regering heeft aange kondigd het vrachtverkeer tussen West- Berlijn en de Bondsrepubliek stop te rullen zetten, indien de interzonale han delsovereenkomst wordt opgezegd. Om Wees-Berlijn dan nog van voedsel te voorzien, zou een nieuwe luchtbrug no dig zijn tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn, maar ook daartegen heb ben de Oostduitsers al aangekondigd te rullen optreden, eventueel door het neerschieten van vliegtuigen. Met an dere woorden, een eenzijdige opzegging door Bonn van de interzonale handels overeenkomst, zou de eerste schakel Trianon brengt grote' films In het grote TrianonitheateT aan de Breestraat zijn in de afgelopen tijd de projectie-apparatuur, het doek en de geluidsinstallatie in de zaal dusdanig veranderd, dat ook 70 mm. films in de toekomst gedraaid kunnen worden. Vrij dag aanstaande komt de eerste. Wil liam Wylers veel besproken ..Ben Hur" met ln de titelrol Oharlton Heston en in de vrouwelijke hoofdrol de Israëli- Fohe schoonheid Haya Harareet beleeft dan zijn Leidse première. Er zullen nog meer van dergelijke groots opgezette en grandioos gemonteerde films volgen o m Spartacus en de film gemaakt naar de negeropera ..Porgy and Bess" van George Gershwin. Het verpleegsterstekort Bij besluit van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid ls een werkgroep ingesteld, welke tot taak heeft de minister op korte termijn van advies te dienen omtrent de maatrege len. welke tot een vermindering van het verpleegsterstekort kunnen leiden. Tot lid van deze werkgroep is benoemd de heer M. W. Jongsma, geneesheer-direc teur van het Acad. Ziekenhuis. INSTALLATIE SCHOOLHOOFD. Vrijdagavond 1 september zal de heer G J. van 't Spijker worden geïnstalleerd als hoofd van de geref. ulo-school aan de Hooglandse Kerkgracht. De samen komst vindt plaats in het gymnastiek lokaal van de school. MUSEUMBEZOEK. Tijdens het tweede kwartaal 1961 be zochten 1730 personen het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurweten schappen. 6.249 personen het Rijksmu seum van Oudheden en 8.829 personen het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Lezers schrijven Goedkope ritten lijndiensten Geachte redactie. Het is slechts een suggestie, maar is het niet mogelijk, dat ingezetenen van 65 jaar en ouder tegen een speciaal ta rief op vertoon van een legitimatiebe wijs, buiten de spitsuren, gebruik kun nen maken van de Eltaxlyndiensten? In Amsterdam is dit reeds het geval, terwijl deze mogelijkheid ook in Den Haag en Rotterdam wordt onderzocht. Het gebeurt nog al eens. dat er op be paalde uren van de dag niet zoveel pas sagiers van de bussen gebruik maken. Indien deze maatregel ook hier ingang vond. zou dat voor velen een uitkomst betekenen. Hoogachtend. C. de W. er echter niets officieel bekend. De woordvoerder van de Russische ambas sade verklaarde gisteren alleen dat „on gewone situaties, ongebruikelijke stap pen rechtvaardigen". Aanstaande vrijdag komt het West duitse parlement in een speciale zitting bijeen om de ontwikkeling in Berlijn te bespreken. Hiertoe besloot Bondsdagpre sident Gerstenmaier gisteren na een langdurig overleg met de voorzitters van de drie grote fracties in de Bondsdag, de socialisten, de christen-democraten en de liberalen. Bij deze gelegenheid zal de Bondsregering een verklaring afleg gen over de situatie. Waarschijnlijk zal de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano de verklaring voorlezen. De werkgemeenschap van zelfstandige ondernemers heeft tenslotte gisteren een openbare oproep gelanceerd, waarin alle ondernemers van West-Duitsland wordt gevraagd met het oog op de gebeurte nissen in Berlijn alle zakelijke contac ten met Oost-Duitsland af te breken. Wij moeten solidair zijn en afzien van alle materiële belangen om tegen deze rechtsverkrachting op te treden, aldus de werkgemeenschap, die aanbeveelt niet deel te nemen aan de volgende Jaar beurzen in Leipzig. Een woordvoerder van het verbond van de Duitse industrie verklaarde gisteren in Keulen dat men nog een afwachtende houding aanneemt tegenover deze verklaring. In principe is men wel bereid deze verklaring mede te ondertekenen, maar men wil voorlo pig afwachten, welke maatregelen de Bondsregering officieel afkondigt. Advertentie Zoekt O een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.—. Of f 300.— en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Arthur Richard, zn van G. R. C. Chaves «n E. L. Verdler; Lodewyk Johannes, zn van J. P Versteege en H. M. J. v. d. Welj- aen; Jacques Johannes Theodorus, zn van H J. Heetwinkel en J. T. Post; Marlnus Cornells, zn van M. C. Pleune en J. den Aantrekker; Dirk, zn van D. van Eek en F S. Kerkman; Maria Helena Astrid. dr v - G. M. van Leek en E. M. T. Verburg; Hans Leonard, zn van P. van Loo en H van Heusden; Arlna Christina, dr van J. Hoek en H. C. Hoogerdijk. DINSDAG Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg. N.V. Leldsch Bouwmaatschappij. 4 30 uur nam. Plantsoen: Opening tentoonstelling ..Landbouw ln Randstad". 11 uur voorm. met handige spuitbus &25:nü kwaliteits product van Organon K e r k e 1 ij k L even GEREF. KERKEN Beroepen te Barendrecht (vac. A. C. Scherpenlsse) J Vlaardlngenbroek te Grljpskerke (Zld.) te Nieuwer Amstel Noord (3de pred.pl.) W. H. Melles te Kam pen. Niet op keuring verschenen Een bloemenkoopman uit Leiden was opgeroepen om gekeurd te worden in verband met zijn aanwijzing tot dienst- nemen bij de Noodwacht. ..De tijd kwam mij niet uit", zo betoogde de koopman voor de Haagse politierechter. „Mijn werk moet doorgaan". ..Maar dat van de Noodwacht ook", constateerde de Officier. Verdachte was opgeroepen zich des morgens om 12 uur te melden, doch hij was om 9 uur naar het lokaal gegaan en toen kon men hom niet helpen. ..Natuurlijk, iedereen moet op de vastgestelde tijd komen. Als U hier een uur vroeger was gekomen, zou ik U ook niet hebben geholpen", zei de rechter. ..Ik zou nu liever ook op de Pier in Sc heven ingen zitten dan hier in de rechtszaal". De Officier meende dat het goed was ..een stok aohter de deur" te houden in de vorm van een gedeeltelijk voorwaar delijke straf. Hij eiste f40 boete of 8 dagen hech tenis en voorwaardelijk 2 weken gevan genisstraf met 3 jaar proeftijd. De rechter veroordeelde tot f 50 boete, waarvan echter f20 voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. .Als u weer opgeroepen wordt en u faat niet. sJaat u zelf de val voor die 20 dicht", constateerde hij. KIESPIJN MET GEVOLGEN. Een 31-jarige Leidse bibliotheekbe- diende had kiespijn. Hij slikte 6 asperientjes en dronk 2 glazen cognac. Dat zou hem niet bij de rechter heb ben gebracht, ware het niet dat hij op een fiets was gaan rijdien. Zo laveerde hij over de Haarlemmerstraat, totdat een politieagent hem aanhield. De Officier vond het wel naar dat verdachte kiespijn had. doch dronken op de fiets zitten kan meer ongelukken geven en dus eiste hij f25 boete of 5 dagen heohtenis. De rechter veroordeelde dienovereen komstig. *7 i VV ...even wereldberoemd als de musical MY FAIR LADY wereldmerk from America's Best Tobaccos Twee zwaar gewonden, die naar het Academisch Ziekenhuis ln Leiden moes ten worden overgebracht. Dat was het droeve gevolg van een autobotsing op de kruising Verlengde Aarkade en Oranje singel te Alphen aan den Rijn. Het ongeluk gebeurde waarschijnlijk, doordat de bestuurder van een van de auto's geen voorrang verleende doch de Oranjesingel zonder meer opreed. Hier greep hij echter een auto uit Wou- brugge met een klap in de flank, die daardoor op een verkeerspaal vloog. De inzittenden van de auto uit Alphen lie pen respectievelijk een ernstige hoofd wonde en ernstige snijwonden aan het gelaat en een zware hersenschudding op. Beide auto's werden ernstig beschadigd, en moesten worden weggesleept. Sinds enkele dagen kan men in de stad weer Jongens en meisjes vinden, die min of meer geslaagde pogingen doen een vlieger op te laten. Er zullen er ongetwijfeld nog vele bij komen en er zullen er ook velen „bui" gaan. Reeds driemaal hebben de jongens van de „Leidse Jeugd-Tour" een vliegerwed strijd georganiseerd, met steeds stijgend succes. Deden er de eerste keer twintig mee, het vorig jaar hebben op twee avonden meer dan 140 jongens en meis jes hun best gedaan om een prijsje te bemachtigen. In verband met dienstplicht en ziekte heeft het jongeren-comité van de „Leid se Jeugd-Tour" momenteel niet de be schikking over voldoende mankracht om de vliegerwedstrijd te organiseren. Toch Zelfs bovenop de Brandenburger i genesteld. Met een verrekijker Tor op de sectorgrens in Berlijn I wordt de omgeving afgespeurd, hebben zich gewapende Vopo's Noordwijkse jongen werd ernstig gewond Bij het gisteravond op het strand voor de Boulevard te Noordwijk ontstoken vuurwerk is een ernstig ongeval gebeurd, waarvan de 16- jarige Tijs den Otter uit Noordwijk het slachtoffer was. Met een uit eengereten rechterhand werd het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Een zogenaamde drietrapsraket kwam niet geheel tot ontploffing. Het gevolg was, dat het laatste deel van de raket, dat met een knal uiteen pleegt te barsten, niet explodeerde en naar alle waarschijnlijkheid op straat terecht is gekomen. Even later deed zich tussen het publiek een explosie voor, die gepaard ging met een steekvlam. De jonge Noordwjjker lag deerlijk gewond op de grond. Het vuurwerk ging intussen gewoon door Vermoedelijk heeft de jongen het niet tot ontbranding gekomen stuk willen aansteken, waarnaar de politie thans een onderzoek instelt. (Het is een lofwaardig initiatief van de Noordwijkse evenementencommissie om iedere week ten gerieve van de veie badgasten een vuurwerk te organiseren. Voor zo'n initiatief is gezien de hoge kosten moed nodig. Meer moed vereist het een vooraf aangekondigde festiviteit af te gelasten. Wat het vuurwerk van gisteravond betreft is de commissie ten zeerste in gebreke gebleven, en niet alleen de com missie doch tal van instellingen, die waken over de veiligheid van de mens in het algemeen en die van de badgast in het bijzonder. Een felle noordwestenwind, die een aangestoken sigaret in minder dan geen tijd tot as deed verwaaien, bleek geen aanleiding te zijn om het vuurwerk niet te doen doorgaan. Het gevolg was, dat grote stukken vuur op de hotels aan de boulevard en in de straten er achter terecht kwamen. Steeds moest de menigte haastig dekking zoeken voor de vuur regen, die de kleding dreigde te verschroeien. De paar moedige agenten, die op de laatste duintoppen stonden, konden daar ook niets aan veranderen. En als men in Noordwijk dan zo aan zijn vuurwerk hangt, Iaat men dan ook voor een zekere mate van veiligheid zorgen door bijvoorbeeld de gevarenzone, de plaats op de boulevard waarvoor het vuurwerk wordt afgesoken, terdege af te zetten. Dan nog bljjft een zeer reële kans bestaan, dat de door de wind gedragen vuurfakkels brand veroorzaken. Is voor de afgelasting van een evenement, dat bij die weersomstandigheden zoveel gevaren meebrengt werkelijk zoveel moed nodig? Zo ja, dan speelt de evenementencommissie inderdaad met vuur. Red. L.D.) willen z« deze wedstrijd, welke steeds goed is verlopen, ook dit jaar niet over slaan. In de week van 21 t/m. 25 augustus kunnen op twe eavonden aan het Zwarte Pad de vliegers worden opgelaten. In dien de oudere jongens (1617 jaar) uit de wielerwedstrijd, een handje komen helpen, behoeft het comité geen „vlie geniers" af te wijzen. Mochten er niet voldoende assistenten komen, dan kun nen er op iedere avond slechts 40 deel nemers toegelaten worden. De punten, welke voor de wedstrijd tellen zijn de volgende: model en afwer king, manier van oplaten, snelste boven wind en rustig staan. Bij model en afwerking doet de maat er niet toe. Er wordt op gelet of de vlie ger netjes is geplakt, juist wordt ge toond en aardig versierd is. Modelbou wen geeft extra punten, maar dit schijnt men verleerd te hebben. Wie probeert het eens om een mooi model (mannetje, vrouwtje, scheepje, vlinder) in de lucht te brengen? De wijze van oplaten wil zeggen, dat men het meer of minder handig doet en met veel of weinig hulp. Om punten in de wacht te slepen voor snel boven wind brengen, moet men met vijf tegelijk een vlieger oplaten. Het rustig staan wordt beoordeeld, zo dra de vlieger in de lucht staat. Dus tot de 21e augustus aan het Zwarte Pad. Maandagavond 21 augustus om zeven uur verschijnen de deelnemers (sters) tot 10 jaar aan de start. De volgende avond zijn de deelnemers (sters) van 10 jaar en ouder aan de beurt. Fransen spreken de beschuldigingen van Tunesië tegen Van bevoegde Franse zijde is gisteren ontkend dat Franse infanterie en tanks, gesteund door vliegtuigen, zaterdag ge tracht hebben vanuit Algerije Tunesië binnen te dringen. Het Tunesische persbureau TAP meldde zondag, dat Tunesische troepen Franse eenheden, die door vliegtuigen werden gesteund, terug hadden geslagen toen de Fransen een poging deden de Tunesische grens te overschrijden. Het persbureau meldde voorts dat Franse artillerie in Algerije een Tunesisch dorp had gebombardeerd, waarbij twee Tu nesische arbeiders om het leven kwa men. Van Franse zijde is voorts ontkend dat een Franse patrouille een dorp bij Bizerta aangevallen zou hebben. Een Franse patrouille was binnen het door de Fransen gecontroleerde gebied door een groep gewapende Tunesiërs aange vallen. Nadat drie Fransen door de Tu nesiërs waren doodgeschoten, had de Franse patrouille pas teruggevuurd. Drie Tunesiërs waren gesneuveld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3