Westberlijners vrezen stapsgewijze afsnijding Onwaardige aanval van dr. Adenauer op Brandt In Oost-Berlijn: vechtpartijen en geruchten over geldsanering WEERBERICHT Ulbriclit zet onderdrukking in zijn prikkeldraadstaat voort IN AIX - EN - PROVENCE WAS BEWAKING NIET AFDOENDE Toespeling op Brandts geboorte als buitenechtelijk kind.... (§uc/ zïUeuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1961 No. 30427 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. van Dtsnoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur. W. L. Brugsma) Berlijn begint al geleidelijk te wennen aan de uiterlijkheden van de nieuwe crisis: de afgegren delde sectorengrens, het gewapend vertoon van Ulbrichts politie en de controles op de twaalf resterende doorlaatposten. Maar tegelijkertijd maakt het zich ernstige zorgen over de toekomst mogelijkheid, dat de DDR slechts een eerste stap heeft gedaan in het proces, dat tot de geleidelijke verstikking van West-Berlijn moet leiden. Die bezorgdheid werd voedsel gegeven door een aan tal nieuwe beperkingen, die Pankow gisteren op het Oost-Westverkeer van toepassing bracht. Westberlijners mogen immers sinds gisterochtend niet meer per auto, motorfiets of scooter naar Oost-Berlijn, tenzij zij in de Oostsector werken. De controle op degenen die noodgedwongen te voet gingen, werd verscherpt. Voor het eerst werden sommige Westberlijners meegenomen naar de wachtlokalen van de volkspolitie, waar hun persoonsbewijzen bijzonder nauwkeurig werden gecontroleerd. Deze nieuwe chicanes en de sluiting van de Brandenburger Tor op maandag, alsmede het verbreken van het telefoon- en telcxverkeer tussen West- en Oost-Duitsland dinsdag, deden in West-Berlijn het vermoeden rijzen, dat Pankow binnenkort de sectorengrens volledig zal afsluiten. In de frontstad-atmosfeer van Berlijn doen geruchten uiteraard opgeld. Hard nekkig was bijvoorbeeld het bericht, dat Pankow een geldsanering op het program heeft om de grote bedragen oostmarken, die met de vluchtelingenstroom naar het Westen zyn gevoerd, in één slag waardeloos te maken. Voorts lijkt het er op. dat het Oostduitse regime er niet aan denkt de interne spanning te verminderen nu het de vluchtkansen heeft afgesneden, maar integendeel binnen zyn prikkeldraad- staat tot scherpe repressie overgaat. De volkspolitie schiet nu op vluchtelingen. In de Oostberiynse hotels en pensions wordt systematisch jacht gemaakt op Oost duitsers, die zondag door de afsluitingsmaatregelen werden verrast. Reden tot gerustheid heeft Ulbricht niet. Voortdurend wordt uit Oost-Berlün gemeld, dat in café's hevige discussies gehouden worden tussen ontevredenen en SED-ers, die meermalen ten nadele van de party-agitators met de vuist worden beslist. Duizenden Westberlijnse auto's in Oostsector. Toch valt dat procédé niet persé uit de Oostelijke maatregelen af te lezen. Het afgrendelen van de sectorgrens zelf was een wanhoopsdaad. Inplaats van die min of meer legale weg, zag Moskou zich inderhaast gedwongen tot een regel rechte verdragsbreuk. Maar opvallend was daarbij, dat die verdragsbreuk oos telijke, vooral Oostduitse en geen Weste lyke rechten schond De nieuwe beper kende maatregelen van maandag en dinsdag kunnen zeer wel niet meer dan een aanvulling op die noodsprong zijn. De sluiting van de Brandenburger Tor mag een geweldige emotionele betekenis hebben, zij verschilt niet principieel van de sluiting van dozijnen andere door laatposten op zondag. Als er ergens inci denten konden worden gevreesd dan was het bij dit symbolische monument, waar Berlijnse voeten zich automatisch heen- richten, wanneer er iets te manifesteren valt. Het belemmeren van het WestberlUnse «remotoriseerde verkeer naar Oost- Berlijn is wél een beperking van Weste lijke rechten, maar eerder een praktische dan een principiële. Westberlijners kun nen te voet de grens over en dan met de ondergrondse, de S-bahn, de bus of de tram naar iedere willekeurige plaats in Oost-Berlijn gaan om daar te doen wat zU in hun zin hebben. Maar het moet bet Oostduitse regime onaangenaam zjjn opgevallen, dat er in de afgelopen dagen werkelijk stromen Westberlijnse auto's door de Oostsector kruisten, enerzijds omdat al die num merborden de Oostduitse burgers het Ongerustheid over uitblijven van liet Westelijk antwoord West-Berlijn is ook ongerust door het lange uitblijven van een Westelijk ant woord op de wederrechtelijke maatrege len van Pankow. Totnutoe heeft dat antwoord slechts bestaan uit een schrif telijk protest, dat de geallieerde stads- commandanten gisteren by hun Sowjet- russische collega Solobow hebben inge diend. In de Westduitse pers lezen de Berly- ners voorts, dat de Westelijke tactiek in het Oost-Westconflict alleen bestaat uit het verdedigen van de geallieerde rech ten in Berlyn en niet uit het bescher men van de rechten der Westberlijners. Dat, is een al te zeer vereenvoudigde voorstelling, maar geheel onwaar is ze niet. De Westberlijnse Senaat heeft bij de Geallieerde commandanten aange drongen op represailles tegen de S-bahn. die in Oostduits bezit is, en tegen SED- ers die in West-Berlyn werken. Maar by de geallieerden bestaat de vrees, dat represailles nieuwe en verdergaande maatregelen van het Oostblok zullen uitlokken. Al deze dingen geven de WestberlUners reden tot bezorgdheid, die ze zeker tot uitdrukking zullen brengen op de mas sale protestbyeenkomst die vanmiddag voor het Westberlynse stadhuis gehou den zou worden. Salami-proeedé Of de bezorgdheid omtrent het volle dig isoleren van Berlyn door een stap voor stap-blokkering gegrond is, blyft overigens nog de vraag. Zeker is het mo gelijk dat Pankow en Moskou via het „Salami-procédé" het plakje voor plakje afsnyden van de worst, omdat een greep naar de hele worst ineens te riskant zou zyn willen proberen het Westen geleidelyk voor een voldongen feit te stellen. Het uitblyven van krach tige Westelyke tegenmaatregelen zou de communisten kunnen verleiden op de ingeslagen weg voort te gaan, net zolang to het overgebleven stompje Salami voor het Westen de moeite van het verdedigen niet meer waard zou zyn En hoe dunner iedere keer het plakje is. hoe minder het Westen geneigd zal zyn met een militaire actie een tik op de rode vingers te geven. Betonnen versperring De Oostberlijnse autoriteiten hebben vannacht vele groepen gewapende een heden uitgezonden om gedeelten van de grens met West-Berlijn met betonnen blokken te versperren. Volgens de West berlijnse politie werden muurtjes van ruim een meter hoogte gemaakt en op sommige plaatsen werd met kranen gewerkt. Vanmorgen vroeg richtte een Oost duitse groep van 450 man gewapende fabrieksarbeiders op een plaats een prik keldraadversperring op van twee meter hoogte en een kilometer lengte. By de doorgangen die nog open zyn, zyn betonnen versperringen aangebracht op wegen naar deze doorgangen, zodat voertuigen zig zag moeten ryden en niet meer in volle vaart, zoals is voorgeko men, door de prikkeldraadversperring kunnen ryden. Onbekenden hebben vannacht de ruiten ingeslagen van een gebouw van een Westberlynse afdeling van de com- munistischgezinde „Democratische Vrou wenfederatie" en gordynen in brand gestoken. De brandweer greep echter snel in zodat er geen grote brand kon ontstaan. Niet twee maar één gewapende agent en die deed bovendien maar aclil aar dienst Uit een nader onderzoek van de -politie in Aix-en-Provence is gebleken, dat de bewaking van het Pavilion Vendome, waaruit de acht doeken van Cézanne toerden gestolen, toch niet zo afoend is geweest als aanvankelijk werd voorgesteld. Er waren namelijk niet twee gewapende agenten in de nacht van de diefstal, doch er was er maar één, en die deed bovendien maar acht uur dienst. De andere agent was door het commissariaat van politie weggehaald om op een arrestant in het ziekenhuis te passen. De ene agent op wacht moest niet alleen de zalen van de tentoonstelling bewaken, maar ook de tuin in het oog houden. En als hij zijn ronde had gedaan, mocht hij zich in een klein vertrek verpozen. Terwijl hij daar zat moeten de dieven hun slag hebben geslagen. voetafdrukken heeft achter gelaten. Maar desondanks heeft de politie noch de dieven, noch de acht schilderyen kunnen achterhalen. gevoel gaven minder eenzaam te zyn, anderzyds omdat zy de belachelijkheid bewezen van Pankows argumentatie. Het afsnijden van de vluchtmogelykheden omkleedde Pankow immers uitsluitend met de reden, dat het er om ging de Westberlynse agenten onmogelyk te maken subversieve acties in het Oosten te voeren. Welnu, de Oostduitsers kon- de niet meer weg. maar zy konden met eigen ogen duizenden Westberlynse auto's bemand met imaginaire agen ten door de straten zien ryden! Vervolg op pag. 2 Pierre Monteux dirigent te Londen (Van onze Londense correspondent) Pierre Monteux, die reeds 80 jaar is. is benoemd tot eerste dirigent van het Londense Svmphonie-Orkest. Dit orkest heeft sinds 1954 geen vaste dirigent meer gehad. Conservatrice kon in kamer niets horen (Van onze paryse corrspondent) Voorts is gebleken, dat door de dikte van de muren, de conservarice, mevr. Martial Salme onmogelyk op haar slaap kamer kon horen wat er in een van de zalen, op een meter afstand, gebeurde. De deuren van haar slaapkamer waren gesloten toen de diefstal plaats had. De politie heeft thans de sporen ge vonden van de inbrekers. De voorgevel van het 18de-eeuwse gebouw was door schynwerpers verlicht, waardoor de la nen van het park in het donker lagen. Langs deze duistere paden zyn de die ven naar binnen gekomen, maar in het donker konden zij niet zien waar zy liepen. Hun weg ging onder rijpe braam- bessens truiken, wat overal duideiyk In Diligentia in Den Haag vond gisteren de premiere plaats van Herexamen" van het ABC-cabaret van Wim Kan, waarmee het 25- jarig beslaan van het cabaret her dacht wordt. Na afloop boden Wim Sonneveld en Toon Hermans aan Corrie Vonk en Wim Kan een zil veren theeservies aan als herinne ring. Tibetaans drama... Het Internationale Rode Kruis wil met een luchtbrug levensmiddelen brengen naar ca. 3000 Tibetaanse vluchtelingen die in het hooggebergte aan de grens van Tibet en Nepal dreigen om te ko men van honger. De voorraden zullen per vliegtuig van de Nepalese hoofdstad Kathmandoe naar Pokhara worden vervoerd, en door dra gers naar het op 2.700 meter hoog gele gen Takhola worden gebracht. Tenmin ste 40 vluchtelingen zouden reeds zyn gestorven en ongeveer 100 zouden de dood nabij zijn. REGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veel bewolking met tydelyk regen. Overwegend matige wind in hoofdzaak uit westelyke ricshtingen. Koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 AUGUSTUS Zon op 5.26, onder 20.01 vur. Maan op 11.37, onder 22.31 uur. Hoogwater te Katwyk aan Zee 6.35 en 1857 uur; laagwater 2.31 en 14.42 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN. (Van een weerkundig medewerker) Nieuwe depressie trekt van IJsland in de richting van de Noordzee. Het strand weer is dus morgen weer niet best. Enige regen, matige westelyke wind, en te koel. Overdag 16 tot 17 graden. Zeewater 17 graden Vooruitzichten: Sterk wissel vallig en te koel. Dit oummei bestaat uit 12 pagina's De vroegere Algerijnse stafchef Maurice Challe gefotografeerd in de gevangenis van Tulle in Frank rijk, waar hij een straf van 15 jaar uitzit met enkele andere officieren voor zijn rol in de opstand in Algiers in me. .an dit jaar. Veertig doden hij opstand in kamp In een Argentijnse strafkolonie in Taubate (Sao Paulo) is onder de 231 gevangenen een opstand uitgebroken, waarbij verscheidene gebouwen in brand werden gestoken. Bij deze brand zijn 28 personen omgekomen, tien wor den vermist en zijn vermoedelijk ook om het leven gekomen en twee zijn in het ziekenhuis gestorven. Drie gebouwen van de vier werden in brand gestoken. I De gevangenen deden een poging om te ontsnappen, maar werden omsingeld door soldaten en militaire politie die 175 gevangenen opvingen en naar het over gebleven gebouw brachten. Intussen beweert het. Tunesische pers bureau TAP dat Franse artillerie in Al gerije maandagavond de omgeving van het Tunesische grensdorp Sakiet-sidi- Joessef heeft gebombardeerd. De Fran sen zouden 100 granaten hebben afge vuurd. De Tunesische vertegenwoordiger bij de VN. Mongi Slim, heeft de Verenigde Naties een brief overhandigd waarin de aandacht gevestigd wordt op „schendin gen van het Tunesische luchtruim door Franse militaire vliegtuigen." VS-kunstmaan in langgerekte baan Studie kosmische stralen De Amerikanen hebben gisteren de kunstmaan ..Explorer XII" ge lanceerd, die de naam Wind molen" heeft gekregen naar de vier schoepen, welke voorzien zijn van zonnebatterijen. De kunstmaan weegt slechts 38 kg. Zij is bedoeld om de kosmische straling te onder zoeken De baan van de Wind molen. die met een Thor-Delta raket werd gelanceerd, is zeer langgerekt elliptisch. Het punt het dichtst bij de aarde ligt op 275 km hoogte, het verst verwijderde punt op 87.000 km hoogte. Door deze langgerekte vorm van de baan kan geleidelijk aan een grote ..ruimte- schil" om de aarde worden onder zocht. (Van onze correspondent in Bonn) De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt, die tevens socialistisch kandidaat is voor het kanselierschap is gisteren hoogst verontwaardigd weggelopen uit de zitting van de Berlijnse Senaat, omdat hij naar zijn zeggen niet meer in staat was de besprekingen in dat college verder te leiden. Deze onmacht werd veroorzaakt door het lezen van de tekst van de rede, die Bondskanselier Adenauer eergisteren in Regenshurg hield, en waarin hij ongezouten kritiek op kandidaat Brandt leverde, Adenauer zei, dat als Brandt beweerde, dat de christen-democratische partij en de Bondsregering geen initiatieven hadden ontplooid om de isolering van Berlijn te doorbreken, er van „sterke tabak'' sprake was. Eensgezindheid meer dan ooit nodig Als dergelijke beweringen de nieuwe stijl van de socialisten zyn, moeten we zorgen dat deze nieuwe stijl nimmer verwezenlijks wordt, zo zei Adenauer, die vond dat geen politicus door zijn tegenstanders zo zachtzinnig was aan gepakt als „meneer Brandt, alias Frahm". (Zoals bekend is de naam Willy Brandt een aangenomen naam. Brandt is een buitenechtelijk kind en heette volgens het geboorteregister Frahm, de naam van zijn moeder). Verder zei Adenauer, dat als zyn par ty niet de politiek van aansluiting bij het Westen gevoerd had, Berlyn zowel Republikeinen in VS wensen hervatting van kernproeven De leiders van de Republikeinse min derheid in de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden, Everett Dirksen en Charles Halleck. hebben gis teren geëist dat de VS hun kernwapen proeven hervatten zonder te wachten op de afloop van de conferentie in Ge neve over een verbod der proeven. Zy zeggen in een aan de pers overhandigde verklaring dat de Sowjet-Unie haar proeven reeds heeft hervat en dat hun inlichtingen hierover afkomstig zijn uit „absoluut betrouwbare bron". Ook de Amerikaanse regering zou van de her vatting op de hoogte zijn. Halleck verklaarde vervolgens geen enkel bezwaar te hebben tegen voort zetting van de besprekingen in Genève maar dit zou niet ten koste van de vei ligheid der VS mogen gaan. als de Bondsrepubliek allang in de Rus sische invloedssfeer zou liggen. Dan zou er ook geen regerende burgemeester van de naam Brandt zijn, aldus de kanselier. Het weglopen van Brandt uit de Se naat was natuurlijk een demonstratie, die met de naderende verkiezingen moet worden verklaard. Aan de andere kant kan men Brandts verontwaardiging wel enigszins begrijpen, want fatsoenlijk is de aanval van Adenauer, en vooral zyn toespeling op Brandts afkomst nauwe- lyks te noemen. In een tegenverklaring heeft Brandt dan ook flink van zich afgebeten. De kanselier heeft het juist geoordeeld mij op een lage manier aan te vallen, terwyl ik in Berlijn mijn plicht vervulde, aldus Brandt. Vóór ue onthutsende gebeurtenissen van de af gelopen zondag had ik een dergelijke aanval reeds verachtelyk genoemd, maar nu. drie dagen na deze gebeurte nissen. kan ik alleen maar myn absolute onbegrip over de onwaardigheid van de aanvallen van de Bondskanselier vast stellen. zo zei de burgemeester, die ver der nog opmerkte dat het op dit mo ment meer dan ooit aankomt op eensge zindheid van het Duitse volk. Uit het Leidsch Dagblad van 19 Aug. 1861: In het kamp te Chalons heeft Keizer Napoleon elk soldaat een tuintje doen geven, dat deze zelf verbouwen en verzorgen moet, terwijl zij, die dit 't best doen. daarvoor belooning zullen ont vangen. Het doel van dit plan is. de boeren tot landbouwers ie maken, en de zeven dienstjaren tot leerjaren voor iets nuttigs te maken inplaats van voor leeg- loopers ie doen dienen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1