In Peru en Brazilië sterven vele arbeiders voor hun 40-ste jaar In Frankrijk en België (nog) geen algemene regels voor korter werken Operette-legers kosten miljoenen MISERABELE TOESTANDEN IN LATIJNS-AMERIKA „De Astronauten", boeiend en open boek over Mercury-project Onze zuiderburen hebben wel 'n begin gemaakt met vijfdaagse Statenlid van N. Brabant dakloos door maatregel gemeentebestuur ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 (Van onze correspondente in Mexico, Marion Laudy) De belangstelling van de Verenigde Staten voor Latijns-Amerika duurt onverminderd voort. Nog maar enkele maanden geleden heeft Washington (in juni) Adlai Stevenson op een reis door Zuid- Amerika gestuurd (18 dagen voor 10 landen, kan het bliksemsneller?), of een nieuwe Amerikaanse delegatie tracht in Mexico en landen van Midden- Amerika medewerking en steun voor president Kennedy's plan voor „alliantie voor vooruitgang" te verkrijgen. Als al die pogingen nu ook maar tot iets vrucht baars leiden! Er moeten werkelijk spoedig drasti sche maatregelen worden genomen, want anders zal de in Latijns-Amerika meer en meer gehoorde enthousiaste kreet „a la Cubans" (zoals de Cubanen) hier en daar door de daad worden ge volgd. Men hoeft maar wat economische feiten te bekijken. Globaal genomen zijn b.v. de meeste landen van Latijns-Amerika de enige waar het produktievermogen en de levensstandaard sinds de Tweede Wereldoorlog niet beter zijn geworden. Economische groei voor het hele gebied bracht het vorige jaar niet verder dan één percent. De prijzen klommen in Brazilië het laatste jaar per maand ongeveer 4 tot 5 procent: de Braziliaanse „cruzeiro" viel van 60 voor een dollar in 1957 tot meer dan 200 nu, terwijl de minimum salarissen niet meer dan 50 dollar vermeerderden. kunnen functioneren, daarvoor zijn ze veel te klein, terwijl hun economie bo vendien nog afhankelijk is van slechts een of twee produkten en oogsten. Hier zit een van de diepste wortels voor de armoede en het gebrek aan samenwerking. Hièrdoor ook kan van plannen op grotere schaal, nodig voor de ontwikkeling van de gebieden, zoals we genaanleg en verbeterde communicatie, niets komen. Moderne horigen In Argentinië met zijn vleesproduk- tie nam de gemiddelde binnenlandse consumptie van 200 pond per jaar per persoon in de eerste vijftiger jaren, af tot 130 pond. In 1957 voor Cuba een vrij voor spoedig jaar was één op iedere vier Cubanen zonder werk. In de bergen van Peru hebben de Indiaanse boeren het slechter dan ooit en er is geen enkel vooruitzicht op ver betering. Hun gezondheid is zo onder mijnd door permanente ondervoeding, dat zij gemiddeld niet ouder kunnen worden dan 32 jaar Hun positie is daarbij dermate afhankelijk van de grootgrondbezitters, wier land zij bewer ken, dat zjj met handen en voeten aan hen gebonden blijven en feitelijk hun „horigen" zijn. Is het een wonder dat gepraat over vrijheid en democratie deze mensen niets zegt en dat anti-communistische propaganda niet de minste indruk maakt Zij kunnen niet onvrijer zijn onder een communistisch regime dat ze nu zijn en waarschijnlijk zouden ze dan nog meer te eten hebben. Dit is geen sarcasme, maar zeer bittere waarheid. De situatie in Noordwest-Brazilië is al niet veel beter. Daar haalt de bevolking 39 jaar gemiddeld In Argentinië lijden veel arbeiders honger. Die verdie nen een goeie halve dollar per dag, het geen, omgerekend in guldens, op onge veer 57 gulden per maand neerkomt. In Venezuela, met notabene het hoogste gemiddelde inkomen van heel Latijns- Amerika en met zijn ernorme petroleum- winsten, blijven de armen even arm. Schuld Uiteraard kan men de Amerikanen niet de verantwoording voor deze barre toestanden geven. De Verenigde Staten mogen, tot Cuba het wakker schokte, totaal geen belangstelling voor Latijns- I Amerika hebben gehad iets wat overi gens voor Europa evengoed geldt en Amerika's politiek ten aanzien van La tijns-Amerika mag nogal egoistlsch ge weest zijn, dat neemt niet weg, dat de verantwoording voor veel miserabele toe standen op Latijns-Amerika zélf neer komt, al moet de schuld gedeeld wor den met de Spaanse kilonisators, wier stempel zo zwaar op Latijns-Amerika is gedrukt. Een geweldige handicap inzake de al gemene vooruitgang vormt de verbrok keling van het gebied in zoveel minia tuur-staatjes. Het is volmaakt uitgeslo ten, dat deze „soevereine naties" als gezonde economische eenheden zouden Aanbesteding en gunning De Rijksgebouwendienst heeft onders hands aanbesteed het aanbrengen van een centrale verwarmingsinstallatie in het nieuwe telefoongebouw aan de Bree- straat. Er werd als volgt ingeschreven- N.V. Bronswerk, Rotterdam f. 198.010; NV. Wolter en Dros, Amersfoort f 193.531; Inst.-bur. M. P. de Wilde, Leiden f 179.670; N.V. v/h C A Toete- nel, 's-Gravenhage f. 179.200; N.V. Deerns en Westeringh, 's-Gravenhage f. 178.720; N.V. Deerns Techn. Inst.-bur. Rotterdam f. 178.445.: idem heeft deze dienst aanbesteed het verbouwen van het pand Rapenburg 68 t.b.v. de huis vesting van het Woordenboek Ned. Taal. Hierbij werd als volgt ingeschreven: C.V. De Nieuwe Rotterdam, Rotterdam f 66.650; Aann. bedrijf J. G. Mak, Rot terdam f. 64.000; C.V. Proper, Oegstgeest f. 58.700; Aann.bedrijf K. Burgy, Oegst geest f- 55.812; N.V. Aann. Mij. Bik en Breedeveld Leiden f. 54.700. Voorts vonden de volgende gunningen plaats: voor rekening van het Hoog heemraadschap Rijnland: het vernieu wen van de oevervoorziening van het ad- ditionele kanaal in gem. Katwijk, Oegst geest en Rijnsburg aan J. N. v. Klaveren en P. W. Koomen, Voorschoten f. 87.100; namens de Genie werd het verrichten van herstellingen en het treffen van voorzieningen aan mil. gebouwen en terreinen in dienstkring Leiden opge dragen aan S. v. d. Galie, Deventer f. 33.600; idem namens de Rijksgebou wendienst het bouwen van een proef- kamer bij het organisch chem-lab. aan C.V. Aann.bedrijf Proper, Oegstgeest f. 83.840; de dienst van Gemeentewerken heeft het aanleggen van de centrale verwarming in de VGLO-schooi aan de Oude Vest opgedragen aan J. P. Schulte en Lestraden te Sassenheim; idem aan deze firma het ombouwen van de kolen- verwarming in de Stadsgehoorzaal tot olieverwarming, het bouwen van een schoorsteen met fundering voor deze verwarming is gegund aan N.V. B. J. Huurman te Leiden; idem heeft deze dienst het bouwen van een houten nood- school met 5 lokalen aan de C. Franck- straat (behoudens goedkeuring) opge dragen aan de gebr. Bakker te Nijkerk. Voor rekening van de N.V. Nationaal Grondbezit te Den Haag zal de N.V. Pa- nagro te Warmond 52 Smitswoningen bouwen in Leiden Zuidwest. In onze rubriek „Kerkdiensten" is vermeld, dat de heer Th. Dikkes mor genochtend om tien en 5 uur voorgaat bij de Evang. Chr. Gemeenschap. Om tien uur zal echter de heer Sussenbach uit Haarlem de dienst leiden. Gekibbel Er is veel te veel gekibbel. Men her innert zich te graag oude veten en grensdisputen. Chili, Bolivië en Para- quay maken elkaar het leven zuur met verwijten over een oorlog van de der tiger jaren. Brazilië en Argentinië hin deren elkaar, daar ze beiden hun hege monie over Paraquay zouden willen ves tigen. Een en ander houdt de nationale le gers in leven. Weliswaar heeft in La tijns-Amerika deze eeuw nooit een gro te oorlog gewoed, maar het wemelt van geüniformeerde onbezongen helden en generaals, die aan figuren uit toneel stukken van Peter Lstlnow doen den ken. Die legers slokken ook geen gering percentage van de nationale begrotin gen op. Voor Peru, Argentinië en Chili is dat ongeveer 25 procent, voor Para quay meer dan 50 percent. Brazilië spen deert er 30 percent aan en de voormalige president Kubitschek gaf zijn generaals het vorige jaar liefst 100 procent sala risvermeerdering. Men moet- de legers te vriend houden op dit continent. Argentinië heeft 10.000 lieden in actieve dient en.. 20.000 die op hun lauweren rusten met volledig salaris. El Salvador spant de kroon: met een bevolking van 2.520.000 houdt dit staatje er niettemin zestien generaals op na. Kostbaar Het moge allemaal een wat operette achtige indruk maken, maar de opei et- te is kostbaar. Twee miljard dollar wordt er gemiddeld per jaar gestoken in fraaie uniformen, de marine en indruk wekkende clubgebouwenEn steek er niet de draak mee of tracht, als de Argentijnse president, wat te be zuinigen op dit hele theater en het mi litaire budget. Dan komt letterlijk het leger in het geweer. President Frondizi werd tenminste meegedeeld, dat niet één soldaat gemist kon worden. President Bétancourt van Venezuela, die elk ogenblik door nieuwe samenzwe ringen wordt verrast, heeft het, ondanks zijn ferme wil tot economische hervor mingen. niet gewaagd om het vet van het veel te hoge legerbudget af te snij den. Tegen zulke maatregelen weet het leger wel raad Al deze strijdbare mannen, die geen grote oorlog hoeven te voeren, lozen nu van tijd tot tijd hun energie bij voor keur in een coup d'etat. De natuurlijke garig van zaken helpt ze daarbij een handje, want de sociale en economische spanningen, die ook nog voortdurend toenemen, bevorderen de stabiliteit der regeringen niet. Zo ziet men ernerzijds onophoudelijk regeringswisselingen en anderzijds onwrikbare dictaturen, wier economisch bewind ten eigen bate wor den gevoerd, hetgeen de ontwikkeling van het betrokken land niet bepaald ten goede komt. Milj onairs De naoorlogse en huidige dictaturen, zoals die van de onlangs vermoorde Tru- jillo, hadden nog de wind mee, omdat zij de macht kregen of bezaten in een tijd dat de prijzen tussen '40 en '50 van koffie, suiker, vlees, petroleum zeer waren. De schatkisten waren ge- hoog vuld. Trujillo, een niets bezittende postv rijen-klerk, manipuleerde zonder blik ken of blozen dusdanig, dat hij zich een 200 miljoen dollar rijker kon ma ken. De door Fidel Castro verdreven Batiste deed het nog beter: met zijn aanhangers scharrelde hij een slordig miljard bij elkaar. Dit bedragje is ech ter weer niets vergeleken bij de miljoe nen, die de rijkste dictatoren van Ve nezuela en Argentinië voor zichzelf op stapelden. En dan hebben al die heren, zoals Peron en Jimenez van Venezuela, er ook een handje van om miljoenen te verkwanselen aan monumenten, die hun roem en glorie in de komende eeuwen moeten verkondigen. Eerlijkheidshalve moet hieraan worden toegevoegd, dat banierdragers der democratie, zoals de voormalige Braziliaanse president Ku bitschek, dikwijls een originele manier van geld verkwisten hebben. Kubitscneks regering speelde het klaar om 500 mil joen dollar in alle mogelijke bouw-con- st.ructies te steken, en dit terwijl de cruzeiro de ene na de andere dag aan het tuimelen was en de honger in verschillende delen van het land het ene na het andere slachtoffer maakte Zonder hulp Uit dit alles blijkt dus wel, dat La tijns-Amerika zelf enorm veel zou kun nen veranderen, zonder dat er grote geldsommen aan te pas hoefden teko- men. Wanneer nu ook nog de Verenig de Staten bepaalde praktijken t.a.v. La tijns-Amerika eens zouden willen her zien, dan zou, zonder dat er een.cent hulp aan te pas kwam, veel wezenlijks in Latijns-Amerika kunnen verbeteren. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 augustus. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling appelen 30- 58, peren 20-39, aardappelen 11-14, an dijvie 7-12, pronkbonen 56-70, snijbonen 36-100, stambonen 42-60, kroten 16-20, id. fekookt 40, rodekool 7-11, groenekool 12- 6, postelein 6-14, prei 14-26, spinazie 7- 19, komkommers 8-14, tomaten 20-40, uien picklers 24-40, ld. drielingen 26, ld. mlddelfijn 11.70-13.10, ld. mlddelgrof 11.80, ld. grof 12.40-14.30 per 100 kg, meloenen 60-115, perziken 15-32, bloemkool A 12- 48, komkommers A 8-23, sla A 3.50-6.30 per 100 8t„ bospeen 30-52 per 100 bos. AALSMEER, 11 augustus. Gerbera per stuk 3052, chrysanten gr.bl. 2555, ld. kl. bl. 2034, Lelies per kelk 3556, Free- sla per bos 4560, Cyclamen 3557. Iris 2552, Ornlthogalum 1533, Gladiolen 35—53, Colvlllel 6075, Dahlia 40—57, Zinnia 3065, Chrysanten 2545. Rozen per stuk: Roselandia 310. Parel van Aalsmeer 442, Geh. Duisberg 615, Pechithold 29, Towny Gold 28, Mad. Of man 28, Baccarat 2033, Montezuma 10—22 New Yorker 3—10, Carol 2—9, Gar- nette 310, Pink Sensation 10-21. Nympf 10—22. BOSKOOP, 11 augustus. Coöp. Ver. „De Boskoopse Velling" G.A. Butterfly 11090, Pechthold 140-75, Roselandia 6454, Duisburg 150120, gemengd 5248, New- Duisburg 150120, gemengd 5248, New Yorker 360260, Vierlanden 220—120, Butterfly 190160, Mardy Grozz 17050. Ofman 14065. In pot: Fuchsia 35, Varentjes 19, Blad- begonia 22, Gesnerla 1911, Begonia 24, Ecakum 25. Coleus 1112, Trades 1915. Nympf 160—170, Carolea 41—53, Wolfs Glorie 9590. Sweetheart 14090 Else Poulsen 40110, Valeta 9562, Juweel tje 8041, White Sweetheart 6050, Anne Wheatcroff 75—35, Fire King 260—190, Aria 16090, Marton 8070 Gele Margrieten 24, Leeuwenbekken 28, Asters 19—38. Zinnia 2633, Goud- bonte llgustrum 5135, Troschrysanten 1831. Asleplas 31—23, Viburnum bes- rood 200180, Catanans 2320, Dahlia 1310, Clematis Durandi 10070, Hype ricum 7039, Vuurpijlen 4543, Erlga- ron 13—15, Liatrls 242<~ Scablosa 4142. KATWIJK AAN DEN RIJN, 11 augustus. Groenteveiling. Waspeen (per kist) Al 2 40—3.70, A2 3.20—5.60, Bl 5.80—7.30. Cl 3.10, bloemkool (per 100 st.) Al 22.00 -26. Gips 23—19. Uitgave van Sythoff „Ofschoon een Rus de eerste is ge weest, die in de ruimte is doorgedrongen, zijn de vrijgegeven mededelingen over de voorbereiding, de wetenschappelijke pro blemen en technieken, alsmede over de ervaringen van deze eerste vlucht helaas bijzonder schaars, zodat we zeer weinig hebben vernomen van wat wij willen weten. Na de persconferentie van de kos monaut Gagarin en het communiqué dat in Moskou is uitgegeven, is het wel duidelijk dat wij alleen uit Amerikaanse bron de feiten zullen kunnen vernemen waarnaar wij allen met zoveel belang stelling uitzien". Deze uitspraak, kenmerkend voor de zeer onbevredigende wijze waarop de Russen menen de publiciteit te moeten verzorgen rond het begin van een voor de gehele mensheid nieuwe periode met ongekende perspectieven, groter en wij der dan in welk moment van de ont- De vijfdaagse buiten onze grenzen (5) (Van onze correspondenten) Kent Frankrijk (nog) geen algemene regels voor een vijfdaagse werkweek en in België is nog steeds sedert 1921 de 48-urige werkweek officieel, hoewel er, voor het eerst in 1957, vele collectieve arbeidsovereenkomsten zijn afgesloten, die een kortere werkweek voorschrijven. Parallel met de ontwikkeling in ons land, is ook in België de metaalnijverheid voorgegaan bij het invoeren van de verkorte werkweek. Wie in Frankrijk de spits heeft afgebeten, is niet na te gaan, en dat valt ook ivel te begrijpen, daar binnen het raam van hetzelfde be roep of dezelfde bedrijfstak vaak verschillende regels gelden. Het kan zijn, dat er normaal zes dagen per week wordt gewerkt of slechts vijf, maar dan valt de tweede vrije dag zeker niet altijd op zaterdag. Ook de maandag kan hiervoor uitverko ren zijn. Of zelfs de donderdag: bij lager en middelbaar onderwijs. Vrije middagen kennen de scholie ren echter niet. In dit opzicht is Frankrijk ons land dus een slag voor. Zelfs in de toch vrij kleine gemeenschap van de uitgevers heerst geen eenheid: de uitgevers van boeken houden het op een vrije zater dag, de uitgevers van muziek op een vrije maandag. Globaal kan voorts ge zegd worden, dat in het algemeen de winkels en grote warenhuizen in Frank rijk of de gehele maandag gesloten zijn of alleen de maandagochtend. Werk plaatsen en fabrieken kennen daaren tegen zo zij de verkorte werkweek hebben ingevoerd eerder de zaterdag als tweede vrije dag. In de administratieve sector wordt voorts reeds sedert oktober 1960, zo be richt onze Parijse correspondent, een proef genomen met de vijfdaagse werk week, waarbij het eveneens de zaterdag is, die het weekeinde verlengt. Een groot obstakel is echter de ingeroeste gewoon te van de ambtenaren om 's ochtends aanzienlijk laat te beginnen en om voor de lunch zo'n twee uur uit te trekken. Dergelijke tijd-verslindende gewoonten passen nu eenmaal niet in het systeem van de vijfdaagse. Oc de banken zijn reeds enige tijd op zaterdag gesloten, waarbij men dus gelijke tred houdt met ons land en met België, waar eveneens de ministeries de vrije zaterdag kennen. Rouleringssysteem De Belgische warenhuizen zijn welis waar zes dagen per week geopend, doch het personeel werkt volgens een rou leringssysteem, dat twee vrije dagen per week kent. De grote Nederlandse warenhuizen wensen, zoals men weet, het Belgische systeem te volgen, 's Maandagochtends zijn zij trouwens al gesloten. De levensmiddelenzaken waren tot voor kort in België een soort vrijbuiters, daar zij zeven dagen per week geopend waren. Tijdens de jongste stakingsperio de werd echter een decreet afgekondigd, dat deze zaken dwingend voorschreef één keer per week 36 uur achtereen gesloten te zijn. In de praktijk komt het er op neer, dat het merendeel nu dicht is van zondagmiddag 12 uur tot dins dagochtend vroeg. Vele tot deze bran ches behorende bedrijfjes zijn gezinsza ken. Hoe lang die gezinsleden werken, interesseert de wetgever niet, maar het .vreemde" personeel mag niet meer dan 48 uur per week noteren. Naar 45-urige werkweek Zowel bij de socialisten als bij de rooms-katholieken (die beiden momen teel regeringspartij zijn) wordt er thans echter over gedacht een wettelijke werk week van 45 uur voor te schrijven, weg bereider dus voor een waarlijk algeme ne vijfdaagse. Want algemeen zijn de twee vrije dagen in België nog niet. In de mijnen en in de staalindustrie wordt bijvoorbeeld nog rustig 48 uur per week (6 dagen) gewerkt, maar als een soort compensatie staan hier 18 extra betaal de verlofdagen per jaar tegenover. In de havens van Antwerpen, Brugge en Gent wordt daarentegen slechts 40 uur per week gewerkt (annex een rou leringssysteem, dat dok doorgevoerd is voor de openbare nutsbedrijven), even als in de diamantnijverheid en bijvoor beeld de scheepsbouw. In het algemeen is de situatie in Bel gië dus als volgt: een werkweek van 40 tot 45 uur, mét een rouleringssysteem, waardoor de bedrijven toch zes dagen per week of continu kunnen draaien. WARMOND Warmunda tegen DHL Warmunda begint morgen het seizoen met vriendschappelijke wedstrijden Hiervoor is uitgenodigd het eerste en het tweede elftal van D.H.L. uit Delft, die resp. tegen het eerste en tweede elftal van Warmunda spelen. De wed strijden beginen om half drie op het gemeentelijk sportpark ,,'t Overbos". Kippenhok door werklieden afgebroken In de nacht van donderdag op vrijdag is de heer J. Schoenmakers, lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant, oud-wethouder en thans raadslid van de gemeente Chaam, dakloos geworden door een maatregel van het gemeentebestuur van Chaam. De heer Schoenmakers had in dit landelijke dorp eerst een bungalow gebouwd. Hij verkocht die echter omdat het uitzicht naar zijn zeggen, belemmerd werd door een later in de buurt gebouwde boerderij. Hij kocht elders grond in het dorp om een nieuwe bungalow te bouwen. Maar toen het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid zijn be perkende bepalingen met betrekking tot de eigenbouw had afgekondigd, zag het er voor de heer Schoenmakers niet roos kleurig uit. Hij had op zijn grond al vast een kippenhok gebouwd, dat hij toen tijdelijk bewoonbaar maakte en met zijn vrouw betrok. Burgemeester A. Schram constateerde dat de heer Schoenmakers daartoe niet gerechtigd was omdat hij de vereiste ver gunning niet bezat en deelde hem mee dat hij zijn tijdelijke behuizing moest verlaten. Maar de heer Schoenmakers, die vond dat dit besluit wat al te for meel was, weigerde en bleef er wonen. Na tevergeefs getracht te hebben slo pers het kippenhok te laten afbreken, besloot de burgemeester gisteren met de wethouders F. Adams en J. de Roy con tact op te nemen voor onmiddeljjke af braak met als resultaat dat deze heren met behulp van de acht gemeentewerk lieden van het dorp probeerden het af braakwerk ter hand te nemen. Aanvankelijk wilde dit niet vlotten, want de heer Schoenmakers had de werklieden ..bewerkt" en deze weigerden te gaan slopen. Nadat de burgemeester drie van de werklieden op staande voet had ontslagen, gingen de andere vijf, geassisteerd door de wethouders, schoor voetend aan het werk. Het is nog niet bekend waar het echt paar Schoenmakers thans zijn intrek zal nemen. wikkeling der mensheid dah ook, leidt een boeiend boek over de Amerikaanse greep naar de drempel van de ruimte in: „De Astronauten", dezer dagen ver schenen bij de firma Sijthoff te Leiden. Overeenkomstige uitgaven zijn thans in Amerika, Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië en Zweden verschenen. De Ne derlandse vertaling werd verzorgd door J. F. Kliphuis. In dit boek wordt een levendige be schrijving gegeven van de voorbere'din- gen vanaf het jongste stadium van het Mercury-project, het eerste Amerikaan se project voor bemande ruimtevaart. Geen aandacht wordt besteed aan later gestarte projecten als b.v. Dyna Soar. Vrijwel de gehele tekst, waarin voor de leek te technisch-wetenschappelijke taal vermeden is zonder aan de volledigheid van het beeld te kort te doen, werd verzorgd door de mannen, die hun groepsnaam aan het boek gaven: de ze ven astronauten, die in Amerika een tientallen maanden gedurende zware training ondergingen om de sprong naar de ruimte te kunnen maken. Ieder van deze astronauten schreef over een be paald aspect van het gehele project, en Alan Shepard, de eerste die door een Redstone naar de grens van de wereld ruimte werd geschoten, besluit deze hoofdstukken met een boeiend relaas van zijn tocht van het moment af. dat hijzelf gekozen werd als eerste Ameri kaanse ruimtevaarder tot het moment, dat hij, uit zee opgepikt, het vliegdek- schip naderde waar hem de eerste hulde als „astronaut" gebracht zou worden. Zijn echtgenote vertelt op ongedwongen wijze, hoe zij zich onder dit alles voelde! Een bijzonder plezierig boek, vooral ook voor de openheid die kenmerkend is voor de Amerikaanse houding tegenover de ontwikkeling van de ruimtevaart in het algemeen, in schril cantrast met de on doordringbare sluier van bombastische dikdoenerij welke het Russische ruimte vaartprogramma omgeeft. De uitgave is verlucht met talrijke foto's in kleuren en zwart-wit, waarvan de kwaliteit helaas niet steeds onberis pelijk is, doch dit is dan ook de enige kritiek, welke op deze zeer lezenswaardi ge en waardevolle uitgave geleverd zou kunnen worden. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Wouter, zn van W. Craandijk en J. J. M. Ruijters; Katherine, dr van R. Visser en H. Klijnstra; Geertrulda A„ dr van J. Nagtegaal en M. M. J. Vis. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Godefridus H. M., zn van A. S. M. van Leeuwen en H. M. Aanhaanen; Johannes, zn van C. A. de Haan en E. Kortleve; Geertruida J., dr van B. Con- radi en H. P. C. van der Burg; Markus F. M., zn van A. J. Sloekers en M. E. Hoogeveen. Ondertrouwd: C. J. H. Frambach en W. M. van der Ham; C. de Man en J. C. A. Bakker. Getrouwd: P. H. J. Moser en O. A. S. J. Loggers. Wielerronde en gondelvaart Vanmiddag om half vijf begint in het Oostdorp de jaarlijkse wielerronde met medewerking van leden der Haagse vereniging „De Spartaan". Er staan drie wedstrijden op het programma: voor Wassenaarse amateurs op gewone fiet sen, voor junioren van „De Spartaan" en voor amateurs, nieuwelingen en on- afhankelijken van „De Spartaan". Start en finish zijn aan de Dr. Mansveltkade. Om 9 uur vanavond vertrekt 'n „Con- delvaart" van de Zanderijvaart (bij de Jonkerlaan) met versierde en verlichte kano's en andere vaartuigen. De prijsuitreiking is na afloop in de Jachthaven „Princehaven". ZOET ERW OUDE Meerburg weer op weg gegaan De voetbalvereniging „Meerburg" gaat in het komende seizoen weer vol goede moed op weg om het verloren terrein in te halen: Enkele jaren geleden, toen door ter reingebrek de vereniging in de ijskast gestopt moest worden, speelde men in de vierde klas van de Kon. Ned. Voet balbond. En hoewel achter de scher men altijd is doorgewerkt en men steeds heeft gestreefd naar een zo snel moge- 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur mn. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 —58.00. A2 11.00—27.00, B2 11.00—36.00, Cl 19.0020.00, 02 12.00, bospeen (per 100 bos) 36.0042.00, andijvie 8.00—11.00. snijbonen 25.0063.00, prlnsessenbonen 42.00—55.00 .sla (per 100 st.) 4.30—8.10, froene kool 8.00, tomaten 33.0052.00, omkommers (per 100 st.) 16.0026.00, kroten (per kist) A 2.90—3.90, B 0.90, uien (per kist) 1.902.20, bosuien (per 100 bos) 0.901.00, radijs (per 100 bos) 4.008.00, peterselie (per 100 bos) 3.60— 4 20, krulpeterselle (per 100 bos) 2.00 2.90, selderie (per 100 bos) 3.70—-4.50. Aanvoeren: waspeen 43.000 stuks, waar van 21.000 stuks voor export werd ver kocht; bloemkool 56.000 stuks, waarvan 2.200 stuks voor export werd verkocht. ROELOFARENDSVEEN, 11 augustus. Bloemenveiling: Ornlthogalum 5-18, As ters 13-31, Irissen 1 74-1.25, id. 2 6-32, Zinnia's 7-26, Dahlia's 21-39, Freesla's 19- 30, Montbretia 16-27, Colvllleis 15-26, Statlce 1-15, Llatrlx 10-26. Anemonen 8- 16, Tr08chrysanthen: Dellghtsfull 40-49, Chatsworth 38-42 per bos, ld. geplozen: Mlgoli 12-20, White Hope 7-15, Delights- full 5-14, Brelthner 15-17 per stuk. Am. Anjers 2-13, Babyrozen 5-14 per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 11 augustus. Groenteveiling: snijbonen 38.tot 65. ld. 2 28.tot 40.dubb. stambonen 36.tot 60.kropsla 3.50-8.50, tomaten 20.tot 35.rodekool 5.komkom mers 10.tot 17.andijvie 8.tot 8.50, postelein 11.tot 15.per 100 kg. RIJNSBURG. 11 augustus. Groen teveiling Flora bloemkool A 33.tot 43.—, id. B 11.— tot 27.—, sla 3.50-6.— per 100 st., waspeen B 21.tot 23.ld. A. 14.tot 21.andijvie 7.20-9.80, uien 9.50-12.00, herenbonen 50.tot 58.per 100 kg, selderij 2.80-5.60, peterselie 3.00- 5.40, bospeen 35.tot 49.per 100 bos. RIJNSBURG, 11 augustus. Bloemen veiling Flora Gladiolen: Leeuwenhorst 4.80, Am. Express 3.90, Sunny Boy 3.40, Red Fox 3.20-3.60, Strausse 4.Elan 3.20-3.80, Hochsommer 5.20, Fire Brand 5.50, Sneeuw Prinses 3.80-4.00, Helianthen (klein) 1.30-1.50, Zinnia's 1.00-1.80, Dah lia's: Gerrle Hoek 3.70, Morrio 4.00-4.40, Carnaval 4.70, Glorie van Heemstede, Pu rity 2.80-3.40, Anjers: Scania 5.50, Harvest Moon 5.60-8.00, Dusty 7.00-8.00, Sim red 5.50-7.00, wit 5.40-6.00, roze 7.00-9.00, scarlet 5.90-6.20 per 100, Statlce blauw 13-20, Gemengd 30-36, Ridderspoor 30, Chrysanten Dellghtfull 60 per bos. Chry santen Breltner 26-35, Mlgotle Dellghtfull creme 16 per stuk. SNIJDEN IS GEVAARLIJK I Hoe vaak is het niet voorgekomen dat een inhalende auto U sneed? U schrok, trapte op de rem en vervolgde uw weg. Zo komt het ook vaak voor dat een an dere auto vlak voor een afrit of zijweg U inhaalt om vervolgens sterk af te rem men en de afrit of zijweg in te duiken. Op deze wijze riskeert de inhaler een botsing welke in een ongeluk kan resul teren. De ANWB wijst er dan ook op dat de juiste rijwijze Is, om ln dit geval achter de voorligger te blijven en vervolgens rustig de afrit of zijweg in te rijden. Het snijden in het algemeen is een unfaire en gevaarlijke rijwijze welke niet behoort tot de wellevendheid op de weg. Heus, in gejaagd rijden zit geen (tijd) winst. lijk herverschijnen, zal men toch weer van de allerlaagste sport op de voetbal ladder moeten beginnen; in de tweede klasse van de afdeling Leiden. Maar goed, men heeft nu een terrein, binnenkort zetten de leden er zelf een kleedgelegenheid op, er staan zes elftal len drie senioren en drie jeugd te trappelen van ongeduld en de club liefde is nog springlevend, wat wel blijkt uit het feit, dat zovele oud-leden on middellijk zijn teruggekeerd. De jeugd treedt vanmiddag al binnen de krijtlijnen, op het RCL-terreln. Het elftal, dat als eerste van Meerburg de competitie zal binnenstappen, gaat het volgende week zondag opnemen tegen „St.-Bernardus" in de Groenendijk.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9