Snel gaar*Mklaar*Molenaar „BOEREN ZIJN IN FRANKRIJK TWEEDERANGSBURGERS...." Duitse kotters in moeilijkheden na daling vismeeïprijzen tot de helft Amsterdam - in - vakantietijdstad van meer dan een miljoen mensen Dagelijks overtreden duizenden de talrijke parkeerbepalingen De landbouwbevolking is nog steeds bijzonder ontevreden Overgroot deel van vangsten ongeschikt voor de consumptie Dynamiek van vrijzinnigheid ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 Stromen dagjesmensen en toeristen (Van onze Amsterdamse correspondent) Amsterdam is deze maand eivol. Er wonen 870.000 mensen, maar op het grondgebied van onze goe de hoofdstad bevinden zich dage lijks meer dan een miljoen mensen. Het grootste deel van die aanwas wordt gevormd door de dagjes mensen, die iedere ochtend per trein, bus, auto of motor de stad binnentrekken. Amsterdam is een grote toeristische trekpleister van ons land en ieder, die van die toe- ristenstroom moet bestaan, is dit seizoen weer hoogst tevreden. Toch zijn er mensen, die menen, dat Amsterdam iets bijzonders moet hebben, een soort Eiffeltoren of een wassenbeeldenmuseum. Men redeneert: Rotterdam heeft zijn Euromast, Den Haag zijn Ma- durodam en zijn pier en Amster dam heeft er de laatste tijd niets bijgekregen. Zij zijn de chauvinis ten van de ergste soort. Want Amsterdam biedt nu reeds meer dan welke andere stad waarom zouden die honderdduizenden toe risten anders komen? De grote aantrekkelijkheid schuilt niet in één enkele trekpleister, maar in die enorme veelzijdigheid, die Amster dam zyn aparte karakter geeft. Amster dam biedt elck wat wils. De meeste bezoekers worden natuurlijk getrokken door wereldluchthaven Schiphol, het wat dierenmateriaal betreft unieke Artis en de rondvaartbedrUven. In de musea is het zo druk, dat dit jaar voor het eerst geen reductiebonnen worden uitgegeven aan Amsterdammers, die hun vakantie thuis doorbrengen. De veelzijdigheid is ook hier weer de attractie van de Am sterdamse musea. Hetzelfde kan worden gezegd van de bioscoopprogramma's keuze uit meer dan 40 films en van de kunstagenda. En dan mag men niet vergeten de rondritten door de stads uitbreiding en de wederopbouwgebieden van Amsterdam, die een grote popula riteit hebben gekregen. Veel attracties Van buitenlandse toeristen hebben wy vaak gehoord dat Amsterdam zo goed koop is. Geodkoop, omdat het zoveel kos teloze attracties bezit. Er zyn ieder sei zoen opnieuw weer vele duizenden men sen, die volop genieten van het kijken naar de gevels langs de grachten van het drentelen op de Dam met zyn poppen kast. zyn duiven en zyn klingelend paleiscarillon, van het slenteren langs de winkels, waarin men een der grootste assortimenten van Europa treft, van het bezoeken van de talloze kunst- en an- tiekhandeltjes. van een ritje met de tram of een heen- en weertje met de IJ-pont, van het onvergeteiyke uitzicht vanaf de torens of van het havenge bouw en van het luisteren naar een draaiorgel. En welk een vreugde biedt het dromen op een terrasje met staren naar het voortschuifelende verkeer en de voorbyslenterende mensen. Mensen in een schakering, zoals men die weinig in Europese steden ziet de cosmopo- litische Amsterdammers, vreemdelingen van velerlei ras en afkomst, werkers en nietsnutten, zakenlieden en kunste naars en vrouwen, beter gekleed en fraaier van uiterlyk dan waar ook in ons land. Is het een wonder, dat juist over Amsterdam tweeduizend boeken en minstens zoveel liedjes zyn geschreven? Niet te doen Met het gezicht van een toerist, die met de plaatsehjke situatie niet op de hoogte is, hebben wy dezer dagen onze auto geparkeerd op het trottoir langs de muur van het koninklijk paleis. Het was 's middags drie uur en het scheen ons toe, dat dit de enige zes vierkante me ters vrye verboden parkeerruimte wa ren, die op het ogenblik binnen de grachtengordel beschikbaar was. Verbó den parkeerruimte, want de legale par- keergelegenheden zijn in de middaguren altyd overvol. Toen wy de auto tegen de avond ophaalden, stond er een po litieagent naast. In plaats van ons een proces-ver- baal te geven, loodste hy ons als een ervaren parkeerwachter weer op de rij baan. Wy hebben daarop een bekeu ring van acht gulden geriskeerd door hem te vragen, waarom hij geen bon netje gaf. Een bonnetje ?Ha, dan zou hy niet alleen dagwerk hebben, maar ook overuren moeten maken, want in het toeristenzeisoen loopt het aantal parkeerovertredingen in de duizenden per dag. Hij was een agent met vrye opvat tingen. Hy zei ons: „Meneer, er zyn mensen, die hun auto parkeren vlak voor een bord, waarop in vier talen staat aangegeven, dat dit verboden is. Maar mag ik zo'n man dat kwaiyk nemen? Hij kan z'n auto toch niet in z'n broekzak steken? Laat de overheid liever zorgen, dat er meer parkeergele genheid komt. Wij, de politie, wy willen wel. Maar wy hebben niks te zeggen Wy mogen hoogstens het gemeentebe stuur adviseren. Maar als dat in gebreke blijft moet het de lasten ook maar dra gen". Hy was natuurlyk geen goede die naar van het gezag, deze agent. Mis schien laat hy ook wel een dief lopen, die een brood steelt, omdat hy honger heeft. Maar érgens kunnen wy zyn standpunt wel begrypen. Mentaliteit Als de minister ooit aan de wyziging van de wegenverkeerswet toekomt, zul len er parkeermeters komen. Amsterdam zal er stellig vele honderden plaatsen. Zij zullen ongetwyfeld verlichting bren gen, maar stellig niet de oplossing vor men voor het snel toenemende parkeer probleem in de binnenstad. Amsterdam en heus niet Amsterdam alleen weifelt al jaren met het mes te zetten in de parkeemarigheid. Men spreekt De 15-jarige Hayley Mills, een van de jongste filmsterretjes in En geland, hand in hand met de 73- jarige Maurice Chevalier op het ter rein van de Britse Pinewoodstudios wel vagelyk over parkeerterreinen aan de rand van de binnenstad en over een parkeergarage in de omgeving van de Nieuwmarkt. Zy zullen echter geen op lossing betekenen. Misschien, dat men die oplossing benadert als men een po ging doet de psyche van de automobi list te benaderen. De automobilist loopt geen honderd meter als hy het met vyftig kan afdoen. Dan loopt hij die vyftig eventueel met het risico van een proces-verbaal. Een verfoeilyke menta- een dergelijke ontwikkeling voorbygaan. liteit? Best, maar zy is er nu eenmaal als een onuitroeibaar verschynsel, dat de overheid niet straffeloos kan nege ren. Amsterdam heeft een soortgelyke men taliteit wèl genegeerd by het aanleg gen van de voetgangrstunnel by het Centraal Station. Negen van de tien mensen laat de tunnel de tunnel en steekt de rijweg over. Vaak wordt er iemand aangereden, soms met dodelyke afloop. Dan schudt men triest het hoofd, beklaagt de arme ziel en.steekt op nieuw de rijweg over. En dat zyn dan geen automobilisten, maar voetgangers. Soms worden abnormale zaken normaal en bij het besturen van een mieren nest als Amsterdam mag men niet aan MOLENAARS del, die het vlees aan de slachthuizen koopt voor 400 tot 500 frank per kilo, (Van onze Parijse correspondent) Ook al demonstreren de boeren in Frankrijk niet meer met hun tractoren op de weg» toch is de ontevredenheid onder de landbouw bevolking niet verdwenen. Men verwacht zelfs voor de komende herfst een nog veel fellere actie. Volgens de boerenleider Marcel Bruel algemeen secretaris van de nationale federatie van boerensyndicaten, worden plannen overwogen om „vijanden van de boerenstand te ontvoeren en wraak te nemen op speculanten die de plaag van Frankrijk worden genoemd. De grieven van de boeren tegen de re gering blyven nog talryk. Men is het er over eens dat op een totaal van 2.200.000 boerenbedryven het grote aan tal mensen boven de 65 jaar een ernstige handicap is voor modernisatie en verbe tering van techniek. Maar men vraagt zich bezorgd af wat er van deze lieden terecht moet komen als zy het karige pensioen accepteren, dat de regering voor hen heeft uitgetrokken. De regering heeft voor deze pensioenen 180 miljard oude franken beschikbaar gesteld, terwyl de boerenbonden 400 vragen. Een andere grief is dat iedereen boer kan worden, terwyl de zelfstandige handwerkers in Frankrijk („artisans") door wettelyke bepalingen beschermd zyn. Niet iedereen kan elektricien of metselaar worden. Als byvoorbeeld een niet-elektricien in zyn vrye tyd voor particulieren toch een lamp ophangt of nieuwe stopcontacten aanlegt, is hy strafbaar als dat ontdekt wordt. De be- - schermde elektricien kan hem een proces aan doen. Soortgelyke beschermende maatregelen willen de boeren eveneens ,voor hun eigen stand. Zij spelen samen in een nieuwe film van Walt Disney „De schipbreuke lingen", gebaseerd op een verhaal van Jules Verne. Maïsboeren verbitterd Vele boeren zyn verbitterd over de pry zen voor mais, zoals die door de re gering kort geleden vastgesteld zyn. „De regering", aldus de maisboeren, „heeft ons aangemoedigd meer mais als voer- graan te verbouwen. Dat hebben wy ge daan maar de pryzen voor mais dalen voortdurend". Twee jaar geleden was de vastgestelde prijs nog 4000 frank per kwintaal. maar dit jaar maakte de re gering er 3500 van. De boeren zyn het niet eens met de opvatting, dat door een hogere maisprijs de vleesprijzen zullen sty gen. Als de vleespryzen desondanks toch omhoog lo pen is dat de schuld van de tussenhan- Naar aanleiding van een recente bijeenkomst van het syndicaat der Duitse visserij, die gehouden werd in Bremerhaven, heeft de president van het syndicaat aan de heer Clausen, vertegenwoordiger van de minister, een omvangrijk verslag overhandigd. Dit rapport handelde in hoofdzaak over de huidige toestand waarin de kotters en kustvis- sersvaartuigen zich bevinden, terwijl de nadruk werd gelegd op de moeilijkheden, die aan de orde zijn. Enorme daling De kottervloot omvatte in 1960 1.384 eenheden, terwyl de kustvissersvloot in totaal 1.661 vaartuigen telde. Een groot deel van de vangsten van deze vaartui gen waren niet geschikt voor consumptie. Vanzelfsprekend ging een groot deel hiervan naar de vismeelfabrieken. Zo werd in 1959 ruim 117.700 ton vis naar de vismeelfabrieken verwezen. Dit ruim 68.9 van de totale productie. Deze hoeveelheid verminderde in 1960 tot 81.880 ton of nog 58.3%. Mede ten gevolge van de enorme da ling van de vismeeïprijzen op de wereld markt in 1959, ondergingen de activi teiten van de kotters een sterke daling. Het gaat zelfs zo ver dat deze soort van vissery zich bedreigd voelt en er aan een herstel ernstig zal dienen te worden gewerkt, wil men de normale toestan den weer instellen. In 1960 bedroeg de totale aanvoer van de kotters 140.453 ton vis met inbegrip van schaaldieren etc, voor een waarde van 43 miljoen D M. Dit betekent een vermindering van ruim 30.000 ton, en ongeveer 3 miljoen D.M. in vergelyking met de aanvoer en de op brengst van het vorige jaar. Toestand kritiek Ook voor de krabbenvisserij is de toe stand kritiek. Dit is in hoofdzaak te wy- ten aan het verbod van gebruik van boorzuur voor de bewaring van deze schaaldieren. Voorts is er de te verwach ten daling van de aanvoer door de door de Noordzee Conventie ingevoerde beperking (Maaswydte). Een programma ter ondersteuning van de kotters en een redelyke en aanvaard bare organisatie is dan ook een dringen de noodzaak. Anderzijds komt het voor, dat aan de kustvisserij een nieuwe oriën tatie dient gegeven te worden. Het ver slag vermeldt een aanmoedigingspro gramma op lange termijn als ook tech nische investeringen van de haringvis serij. Voor deze laatste tak van de vissery zyn verbeteringen te zoeken in de aan schaf van sterkere motoren en krach tige vislieren. Een centrale organisatie van de handel schynt eveneens mense lijk te zyn. Vlooi1 inkrimpen Om een oplossing te vinden voor de huidige, weinig gunstige toestanden van de krabbenvissery, dringt een eerste en doorslaggevende maatregel zich op: een STAKINGEN IN INDONESIË Linkse Indonesische vakbonden heb ben een reeks stakingen georganiseerd op ondernemingen, bij de spoorwegen en in de havens in N'oord-Sumatra en in een gloeilampenfabriek te Soerabaja. De militaire autoriteiten in Noord- Sumatra hebben alle stakingen onwet tig verklaard. De stakers kunnen op staande voet worden ontslagen. In Soe rabaja zijn 30 arbeiders in hechtenis genomen. De Noordsumatraanse vakbonden van de stakers, die verbonden zyn aan de onder communistische leiding staande S.O.B.SJ., eisen een loonsverhoging van 25 en inwilliging van hun pen- sioeneisen. De stakers in de gloeilam penfabriek willen eveneens 25 loon meer maar dan met terugwerkende kracht van 1960 af. Een militaire woordvoerder in Noord- Sumatra zei dat de stakingen bedoeld zyn als ondermyning van 's lands eco nomie. vermindering van de vloot. Er dienen speciale regelingen tot stand te komen om een verdere uitbreiding van de vloot te voorkomen. Verder zal aandacht behoren te wor den besteed aan het plaatsen van koel installaties op de bestaande schepen. Het ideaal is: de krabben visser toe te staan gedurende het gehele jaar actief de vis serij uit te oefenen, zodat de rentabili teit van zyn vaartuig verzekerd is. Voorts zal er ook naar een voortdu rende verbetering van de aangevoerde kwaliteit gestreefd moeten worden. Tenslotte ontleedt het verslag nog de toestand van de binnenvissery die, dit is gebleken uit de statistieken in 1960 een minder hoog produktiecyfer had dan het vorige jaar. Teneinde een structuur-verbetering in de hand te werken werd er op aange drongen, dat een beter begrip zou wor den aangekweekt wat betreft de han del van zoetwatervis. Byvoorbeeld zoals zy onder andere weergegeven is in het zogenaamde „groene plan". BOERDERIJBRANDEN Kinderen speelden met vuur In de boerderij van de heer T. Bud- dinger in Klein Oirlo, gemeente Venray, is gistermiddag brand ontstaan doordat twee van zyn kinderen, 7 en 8 jaar, met vuur speelden. Een schuur en een stal gingen verloren. Een hoeveelheid hooi en stro is in vlammen opgegaan; crle varkens werden zo ernstig gewond dat ze moesten wor den afgemaakt. De schade wordt ge raamd op f25.000. De heer Buddinger was verzekerd. Als gevolg van blikseminslag is gister middag brand uitgebroken in de boer- dery bewoond door de gebroeders W. en G. Vondel aan de Hooiweg in Duurs- woude. De brandweer kon niet verhin deren. dat een schuur met de daarin op geslagen 85 ton hooi verloren ging. Door de aanwezigheid van een brandmuur bleef het woonhuis gespaard. De boerdery was pas het vorig jaar ge bouwd. Toen verbrandde de oude boer dery als gevolg van hooibroei. De boer dery was verzekerd. terwijl het in de slagerswinkels verkocht wordt voor 1200 frank. Dat de regering niets tegen deze tus senhandel onderneemt bewijst volgens de boeren dat zy niet durft. Aangezien de nationale produktie van Frankryk met 5 pet is gestegen, willen de boeren een prijsverhoging voor hun produkten van 5 pet. En zelfs over die 5 pet zou nog zijn te praten wanneer aan de prijsafspra ken de hand werd gehouden. Er zyn boeren die voor de melk 27 frank per liter maken, terwyl anderen hun melk nog niet voor 21 frank kwyt kunnen. In de door de regering vastgestelde pry zen hebben de boeren niet het minste vertrouwn. Tenslotte wordt het departement van Landbouw door de boeren verweten dat daar mensen zitten die nog nooit een weiland hebben gezien. Boeren, zeggen de bonden, zyn in Frankryk burger van de tweede rang. Vrijs, christenen bijeen „In wezen steeds in het offensief, doch er zijn nog geesten te veroveren" (Van onze kerknieuwsredacteur) DAVOS, vrydag Door de hellende winkelstraat loopt een man in habijt. Fel oranje in de felle zon. Kortgeknipt, kleine bedachtzame passen. Swami Prema- nanda, Indiër, hoogleraar en „religieus". En dichter bovendien. Swami reist van congres tot congres. In mei was hij nog in Japan voor een internationale conferentie ter verbetering van de menselijke geest. Dat was veertien dagen. Daarna Hongkong. Lezingen houden, contacten leggen. Toen Vietnam, Thailand, Cambodja, Singapore, Indonesië en Birma. Nu is hij in Davos als speciaal-deelnemer aan het zeventiende wereldcongres van vrijzinnigen. Met byvoorbeeld de Duitse professor Friedrich Heiier rond de zeventig (als ik nog tien jaar jonger was, dan ging ik in de Mission) trekt hy de byzondere belangstelling der congressisten. Ameri kaanse vakantiegangers richten hun ca mera's als Premananda op de stoep van het IVVC-bureau verschynt. De aanwe zigheid van „andersdenkenden" op het zeventiende IVVC-congres is overigens meer dan religieuze folklore. Het is een karakteristiek facet van de geest van deze liberale zesdaagse. Relatie tot Wereldraad Met grote nadruk komen hier in de re feraten telkens weer, dat was ook don derdagmorgen het geval, de eenheidsbe weging in de wereld ter sprake. Het zal wel tot vanmiddag duren eer ook de ker- kelyke eenheidspogingen de aandacht krygen. Want dan komt hier, zij het op indirecte wyze de relatie tot de Wereld raad van Kerken ter tafel als op de al gemene vergadering op IVVC-leden zich gaan uitlaten over een door het presi dium opgestelde resolutie. Daarin wordt, naar verluidt, kritiek geleverd op het streven, de Wereldraad van Kerken een nieuwe basisformule te geven. Hier in Davos bespreekt en denkt men over de relatie tot de wereld en de groei van een wereldgemeenschap. Na de da- gelykse wandeling van de St.-Johannes- kerk naar de grote zaal hoorden vyfhon derd congressisten donderdag de hoogle raar, dr. Maz. Huber, betogen: „Vryzin- nigen hebben daaraan een eigen bijdra ge te leveren". Huber, die met zyn in Durham docerende collega, Arabinda Basu, de ochtendagenda vulde, hield het congres o.m. het volgende voor: „De eerste en belangrijkste bydrage van het vryzinnige christendom voor een wereld gemeenschap bestaat in het verlangen daarnaar. De openheid tot de wereld met haar noden en haar zorgen om de hele aarde, met haar gevoelens van verant woordelijkheid ten opzichte van oude mensen, spruit direct uit het geloof voort". Dr. Huber zei: „Het verlangen naar zo'n gemeenschap noem ik een directe opdracht van God. Want de God in wie wij geloven is de God van alle mensen. Het rassenprobleem De theologische verankering van het ja-zeggen tot een wereldgemeenschap, onderscheidt zich in alle opzichten van rationale, egoistische of sentimentele mo tieven". „Tevens", aldus Huber, „keert ze zich tegen een kerkelijk gewettigde theocratie. Van hier naar het rassenprobleem is maar één stap". Dr. Huber deed deze stap dan ook en concludeerde: „Zolang blanken zichzelf toch normatief blijven stellen, zijn zij in wezen ongeschikt voor de wereldgemeenschap. Iedere gemeenschap heeft natuurlyk een organisatie nodig", vervolgde dr. Hu ber, „pas in de concrete inleiding in de gemeenschap krygt de wederzydse ver- antwoordelykheid betekenis. Voor de re ligieuze vrijzinnigheid gelden daarby twee punten", zei hy, „Het geheel moet zichtbaar gepresenteerd worden en alle deelbelangen moeten zichzelf ook als zo danig blyven zien en blyven houden voor het geheel. Tenslotte onderstreepte dr. Huber de dynamiek van de vryzinnigheid. Naar haar wezen, altyd in het offensief mag zy zich er ook op verheugen, dat er nog geesten zijn die te veroveren zUn", be sloot hy. Samen voorwaarts gaan Een Oosterse benadering van het dag thema: „Vryzinnige bydrage tot een we reldgemeenschap" kwam van de kant van de Engelse inleider Basu, die Indi sche filosofie en religie doceert. Deze nam een zestig eeuwen oud gebed voor de eenheid tot uitgangspunt. „Laten wy samen spreken, samen voorwaarts gaan en mogeiyk zal ook onze inspiratie de zelfde zyn, zo bad een Oosterse „ziener", zes duizend jaar geleden. Misschien is het wel de oudste hymne op de men selijke eenheid", aldus dr. Basu, die zo'n unie geen grillige droom maar harde noodzaak noemt. Van hem noteerde het congres o.m. deze volzin: „Een spirituele godsdienst van humaniteit is het beste fundament voor een wereldunie van har monie, vryheid, veiligheid en saamho righeid. Maar ik bedoel helemaal niet, dat er één religie moet zyn, die aan anderen eigen dogma's en geloofsinzich ten oplegt. Het gaat om realisering van onze gemeenschappelijke geestelyke af komst, en ook dat er een collectieve geest is van heel de mensheid, die wacht op een manifestatie, een geest waarvan het lichaam zou zijn: wereldeenheden waarachtige menselyke broederschap. Anders, maar niet minder reeël, hield het middag- en avondprogramma de congresdeelnemers op „niveau", 's Mid dags was er een gezamenlijk bezoek naar nabije Alpentoppen, 's avonds vond men elkaar weer in hotel Europe, waar het sterk in de geest van Davos' sprekende taal van Lessing's „Nathan, de wyze" op het toneel kwam. INGEZONDEN MEDEDELING In de Autovisie van 4 augustus stond: Ford Keulen fabriceert thans dagelyks 1150 voertuigen wat neerkomt op een produktiestyging met circa 20 procent vergeleken by het voorgaande Jaar. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar werden in totaal rond 130.000 eenheden geproduceerd. De nieuwe Tau- nus 17 M blijkt een enorm succes te zyn. In verscheidene Westeuropese landen kent men wachttyden van twee tot drie maanden. Verkeersongevallen Donderdagavond zyn twee Haagse echtparen, nl. de families Hameteman en Van der Eyck, in Eupen met hun auto in botsing gekomen met een Bel gische personenauto. De heer en mevrouw Van der Eyck werden ernstig aan de borst gewond, terwyi de heer en mevrouw Hameteman wonden aan het hoofd opliepen. Allen werden, evenals een der inzittenden van de Belgische auto, in Luik in een zie kenhuis opgenomen. Op de Provinciale weg by Drunen is gisteravond de 18-jarige Herwynen uit Babylonienbroek om het leven gekomen by een verkeersongeluk. Hy zat in een vrachtauto, bestuurd door de 19-jarige Terpoorter uit Meeu wen. die bij het passeren van een stil staande auto in botsing kwam met een uit tegengestelde richting komende vrachtauto. De chauffeur van deze auto, de heer Klerks uit, Drunen en de heer Terpoorter liepen beide zware verwon dingen op. De heer Terpoorter is naar een ziekenhuis in Den Bosch vervoerd. De heer Klekrs is opgenomen in een zie kenhuis in Tilburg. Gisteravond is op de kruising Am- stelveenswegZeilstraat te Amsterdam een politiewagen van de vyfmaalacht- dienst. in botsing gekomen met een per sonenauto. welke geen voorrang ver leende. De chauffeur van de politie wagen liep hierby een verwonding aan zyn knie op en zyn collega een lichte hersenschudding. Beiden konden naar huls worden vervoerd. De politiewagen werd aan de voorzyde ernstig bescha digd. De personenauto kreeg slechts lichte schade. De bestuurder hiervan liep geen letsel op.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7