m Nationaal zevental strafte Spaanse dekkingsfonten genadeloos af: 8—0 Verhees speelde prima, maar verloor toch.... Franse legerclief in Algerije krijgt grotere vrijheid van handelen Verrassende nederlaag zowel van West-Diiitsland als van Engeland Morgen begint strijd om de Leidse titels RADIO TELEVISIE BRAVOURE OORZAAK VAN VLIEGRAMP IN BOEDAPEST Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 augustus 1961 Derde blad no. 30424 ATLETIEK Nederland leidt in zeslandentoernooi Vg£ Dankzij twee nieuwe overwinningen met 2—1 op België en met 8—0 op Spanje en de verrassende nederlagen van West-Duitsland en Engeland heeft ons nationale waterpolo-zevental thans de leiding in het zeslandentoernooi, dat te Huizen gehouden wordt. Niet alleen dit feit, maar ook de verrichting van de Nederlandse ploeg geeft aanleiding de toekomst wat rooskleurig tegemoet te zien. 's Morgens tegen België was het spel nog zeer pover, eigenlijk een reprise van de avond tevoren. Maar gisteravond tegen Spanje kwamen de Nederlanders beter voor de dag. Tien minuten had de ploeg in het kille, blauw-doorzichtige water van het zwembad „De Sijsjesberg" nodig om zich in te spelen en de fouten in plaatsen en dekken bij de tegenstander op te sporen en af te tasten. Maar toen was het met de Spaanse tegenstanders dan ook gebeurd. Een voortreffelijk combinerende ploeg Dezelfde spelers, die In de ochtenduren tegen België nog als nieuwelingen in het moeilijke vak hadden liggen knoeien en schutteren, begonnen naarmate de strijd vorderde zich meer en meer in te passen in het patroon van een voortreffelijk combinerende ploeg, die ineens attent was op alles wat er in het water ge beurde, die zowel aanvallend als verde digend sloot als een bus, kortom, die wa terpolo speelde van de bovenste plank met een klinkende 8-0 zege tot resultaat. Acht-nul tegen Spanje: jawel het is Spanje maar, een van de zwakke broe ders uit dit tweederangs toernooi, de westelijke tegenhanger van de strijd om de Trofeo Italia. Maar zelfs tegen een ploeg: als Spanje, moet altijd nog een goede partij worden gespeeld om met zo'n grote overwinning uit de bus te kun- Den komen. Bij de beoordeling van een wedstrijd tegen een tegenstander van dergelijk formaat is zonder twijfel reserve ge boden, maar al is het overwinnen van een Spaanse ploeg dan geen topprestatie, de wijze waarop de feilen en zwakheden van de Spanjaarden werden uitgebuit en afgestraft verdiende alle waardering. Het was merkwaardig, hoe plotseling de combinaties, de rushes en switches de verdediging van het Spaanse zevental uiteenrafelden. Een reeks typische slor digheden deden het talrijke publiek in de eerste periode weer enkele malen de haren ten berge rijzen. Voor het doel van Kniest ontstonden daardoor zelfs enkele malen angstige momenten, wanneer de snelle Abellan, de sterke Munte en de handige Queralt vrij spel kregen. Goede kans Spanje kreeg zelfs nog een prachtige kans om de leiding te nemen toen Van Dorp uit het water werd gezonden, doch het bleek voor het Nederlandse zeven tal, dat in de beginsopstelling Harry Vriend voor Bram Leenards en Hans Wouda voor Hans Aalberts in het water had gebracht, juist een prikkel te zijn. Hans Aalberts, in de tweede speeltijd in de plaats van De Wit gekomen, begon het schuttersfeest tegen de verdrukking in en toen lukte ineens alles. Aalberts groeide boven zich zelf uit en hij nam de anderen mee. Hij maakte het tweede doelpunt en legde de basis voor de der de van Harry Vriend. Deze felle Y-spe ler heeft daarna met de slagvaardige Hans Muller het achttal volgemaakt. De schoonheidsprijs was voor de zevende treffer, die ontstond toen Wouda door de Franse arbiter Chaleix naar de kant was gestuurd en Wagenaar een straf- worp van Abellan stopte. Tom Stam plaatste de bal hoog naar voren, waar de wegsprintende Muller precies op tijd omkeek. Hij ving de afgemeten pass op en plaatste de bal in dezelfde beweging over doelman Asen- cio heen. België en Frankrijk zorgden in de bei de andere wedstrijden in de avonduren voor twee verrassingen door resp. Duits land en Groot Brittannië te verslaan. De Duitsers speelden dom en grof en de Nederlandse scheidsrechter Keetelaar kon niet anders doen dan keer op keer de zwaarste straf het uit het water zenden van een speler toepassen. De Belgen verdienden hun 7-5 overwinning ten volle en Nederland was de lachende derde om dat de gevaarlijkste concurrent een achterstand van twee punten opliep. De Britten speelden mat en zelfs on geïnteresseerd tegen de snelle en door tastende Fransen, die dan ook verdiend met 4-3 wonnen. Teleurstellend In een teleurstellende wedstrijd had het Nederlandse zevental eerder op de dag een 2-1 overwinning behaald op de zwakke Belgische ploeg, die zelfs een voorsprong kon nemen. Pas in de derde periode bracht de Nederlandse ploeg zijn overwicht tot uitdrukking. In de eerste periode kreeg Nederland ver schillende kansen, die echter steeds on benut bleven. Ondanks een numerike minderheid Muller die een Belgische verdediger bij het wegzwemmen vasthield moest de kant opzoeken kreeg de Ne- HANS WOUDA fin de spetterregen rechtsscoort het tweede doelpunt tegen België. Doelman Reybroeck grijpt vergeefs naar de bal. derlandse ploeg een schitterende gelegen heid om de score te openen. Aalberts, die binnen het 4 meter-gebied te zwaar werd aangevallen en een straf- worp toegewezen kreeg, schoot onbegrij pelijk genoeg echter voordat de scheids- rechter had gefloten. In de tweede speeltijd scoorde de Belg Frank d'Oosterlinck uit een tegen Lee nards toegewezen vrije worp (0-1). Vriend, Wouda en Wagenaar vervin gen in de derde periode Leenards, Aal berts en Kniest. Fred van Dorp won ver volgens een 2 meter-duel na een hoek- worp van Muller, waarna hij langs doet man Reybroeck schoot (1-1). Hierna werd de Belg De Wilde uit het water gestuurd. Wouda kwam vrij te liggen en benutte zijn kans (2-1), Ondanks schoten van onder anderen Ran konden -de Nederlanders deze voor sprong in de vierde speeltijd niet meer vergroten. Frankrijk—Spanje. Zeer middelmatige strijd tussen twee gelijkwaardige ploegen. Spanje iets gevaarlijker en won dus ver diend met 3-2. Duitsland-Engeland: de Britten had den het beste van het spel en leidden lange tijd, maar door een onnodige blun- j der in de vierde periode zagen zij zich de winst ontgaan. Die kwam met 5-4 bij de Duitse ploeg terecht. Na drie ronden is de stand: gesp. pnt doelgem. 1. Nederland 3 4 12-2 2. Duitsland 3 4 19-13 3. Groot Brittannië 3 2 13-13 4. Frankrijk 3 2 7-8 5. België 3 2 12-13 6. Spanje 3 2 7-17 Op de sintelbaan van het sportpark Leidse Hout wordt morgen het eerste deel van de Leidse kampioenschappen gehouden, waaraan dit jaar alleen door leden van de afdeling Leiden zal orden deelgenomen. Men heeft dus het het „open" karakter voor deze wedstrijd laten varen. Vorig jaar konden immers atleten uit geheel Nederland deelne men, hetgeen tenkoste ging van de in tieme 6feer, die altijd kenmerkend was voor deze kampioenschappen. Deze week hebben de Leidse atleten een „sloot" gegraven en horden in el kaar getimmerd, waarvoor het materiaal door de Sportstichting beschikbaar werd gesteld. Door deze samenwerking zal het mogelijk zijn reeds morgen het num mer 3000 m. steaple chase te laten door gaan, het enige nummer waaraan door atleten buiten Leiden zal worden deel genomen. Nog nooit tevoren werd dit spectaculaire nummer in Leiden ver werkt. De technische nummers vangen aan om 1 uur, de loopnummers om 2 uur. Sylvester: een nieuw wereldrecord discus De 24-jarige Amerikaanse marine-of ficier Jay Sylvester heeft woord gehou den. Voor het begin van zijn reis naar Europa kondigde hij aan, dat hij in het oude werelddeel het wereldrecord discus werpen zou verbeteren en daarbij als eerste atleet ter wereld officieel de 60 meter-grens zou doorbreken. Gisteravond te Frankfort overbrugde hij met zijn tweede worp een afstand van 60,56 meter en werd daarmee de nieuwe wereldre cordhouder. Het oude record stond met 59,91 meter op naam van de Europese kampioen, de Pool Eward Piatkowski (14 juni 1959», en de Amerikaan Rink Babka (12 augustus 1960). Bij zijn eerste worp kwam Sylvester reeds tot 59,73 meter, bij zijn derde tot 59,93 meter. Ande re pogingen waren ongeldig. Vierkamp in „De Zijl" Morgen 2 uur begint in de zwemin richting .De Zijl" een waterpolo-vler- kamp. Deelnemende verenigingen zijn VZC uit Vlaardingen (tevens bekerhou der), Raket uit Delft, DVZ uit Den Haag en De Zijl uit Leiden. Advertentie ótfyVGETJL \7L 1 LEIDEN - TEL. WWSM Tennistoernooi te Katwijk (Van onze tennismedewerker) De speler, die gisteren in het tennis toernooi te Katwijk aan Zee beslist in aanmerking kwam voor een troostprijs was A. A. C. Verheus. Tweemaal kwam hij voor een enkelspel binnen de witte lijnen. In A moest hij het opnemen tegen Kunst en in B tegen Mauer. Beide partijen hadden hem met wat geluk overwinningen kunnen opleveren, beide partijen eindigden echter in een neder laag. Tegen Kunst kwam Verhees met goed geplaatste strakke drives in de eerste set op 52, om toen nog door de fel vech tende Kunst, wiens gevaarlijke topspin- forehands weer gaten in de baan sloe gen, met 75 te worden getroefd. In de tweede set liet F .nst het niet meer zo ver komen. Hij bleef aan de leiding en wist met 64 een moeilijke zege veilig te stellen. Mauer leek het niet tot een zelfde prestatie te kunnen brengen. Met 46 14 kwam hij in hopeloze positie, maar zijn mentaliteit redde hem. Hij bleef onverdroten doorgaan halfhoge drives op Verhees los te laten en deze bezweek onder het afmattingsspelletje. Met 1210 won Mauer de tweede set en daarmee was Verhees geveld. In de be slissende set kwam hij niet tot verweer van betekenis, 61 voor Mauer, dus in de halve finale, waar hij Kuipers zal ontmoeten, die Janssen met 63, 63 zonder veel moeite aan de kant zette. In de andere halve finale zal Kluivers het moeten opnemen tegen Langweg sr. en dat zal naar alle waarschijnlijkheid een zege opleveren voor de Duitser, die een all-round spelletje speelt zonder bepaald zwakke punten waarop Kluivers een tac tiek kan opzetten. Mej. Tieleman behaalde in het dames enkel B een even fraaie als verrassende 62, 86 overwinning op mevr. KIus- man. Toch zal de familie Klusman een vertegenwoordigster in de finale hebben. Mej. Klusman won n.l. na harde strijd met 86, 64 van mej. Engelenburg. Tenslotte moet nog even worden ge memoreerd de winst van mej. H. v .d. Moortel in het damesenkel C tegen mej. Kasten. Laatstgenoemde bood hevige en felle tegenstand, maar kon de betere slagentechniek van mej. v. d. Moortel, die in het seizoen dat zij Ov.klasse B heeft gespeeld, heel wat heeft bijge leerd, niet beantwoorden, 63, 61. SCHAKEN. Open Ned. kampioenschap In Bussum zijn gisteren weer ver schillende afgebroken partijen in het toernooi om het open schaakkampioen schap van Nederland uitgespeeld. De resultaten waren: 4e ronde: Baylor (V.S.)Van Donk (Dordrecht) 10, Steffers (Amersfoort) —Van den Bosch (Hilversum) y2V2. 5e ronde: Westra (Leiden)Van der Tol (Leeuwarden) 01. De uitslagen van de partijen, die voor de zesde ronde vain het toernooi werden gespeeld luiden: V an Eybergen BussumHoogen- doorn (Dordrecht) 01, Van Geet (UtrechtSpeier (Nijmegen) 01, Van der Tol (Leeuwarden)Crabbendam (Amsterdam) 10, Van Donk (Dor drecht)Bredewout (Zwolle) 0-l,Quak- kelaar (OldenzaalBaylor (V.S.) 01, Verholt (Utrecht)Steffers (Amers foort) 01. Westra (LeidenVan den Bosch (Hilversum) afgebroken. Na de zesde ronde hebben Hoogen- doom en Speier de leiding met ieder Duitse tennisjeugd veruit superieur De Nederlandse tennisjeugd heeft op de eerste dag van de niet officiële lan- denwedstrijd tegen Duitsland slechts éénmaal de smaak van een overwinning gekend. Dat was door mej. D. Groen man, die met 6-3, 6-2 van mej. B. Drum zer won. De overige acht partijen eindig den alle in een Duitse zege. De uitslagen waren: tot 18 jaar herenenkelspel: J. Barth (N)-K. Eberle (D) 1-6 1-6, H. Termeulen (N)—D. Stuck (D) 1-6 2-6. Damesenkelspel D. GroenmanB. Drunzer (D) 6-3 6-2 P. van der Heuvel (N.)J. Wykovski (D) 2-6 6-8. Gemengd dubbespel: P. van der Heuvel en Termeulen (N)- Drunzer en Eberle (D) 6-8 0-6. 18 tot 20 jaar: herenenkelspel: E. Schneider (N)Bastian (D) 6-4 2-6 3-6, J. Hajer (N)—A. Kreinberg (D) 6-3 4-6 5-7. Damesenkelspel J. Ferir (N)C. Scheidner (D) 2-6 4-6 Damesdubbelspel J. Ferir en K. de Jongh (N)Scheid ner en Schildknecht (D) 3-6 4-6. VAN DALSUM—MARIS LEIDS DUBBELKAMPIOEN De verregende finale van het heren dubbelspel A van de open Leidse kam pioenschappen is gisteren onder be langstelling van een zestigtal tennis adepten alsnog verspeeld. Van Dalsum en Maris wonnen met 60 de eerste set en stonden al 20 in de volgende, vóórdat Dominicus en Bruin inga terug konden slaan. Dominicus speelde een prima match, maar zijn partner zooht te weinig het net om een sluitende combinatie te vormen tegen Maris en Van Dalsum dde vooral Bruinimga onder vuur namen. Het werd 21, 41. 44 en daarna 5-5 Toen was het spel echter uit. Maris won goed plaatsend zijn service en het werd 75 voor Maris en Van Dalsum. Het is ditmaal toch wel duidelijk ge worden, dat het park van Roomburg te klein is geworden voor de steeds groeien de deelname aan de open Leidse kam pioenschappen. Vooral nu er ook van internationale zijde reeds belangstellend naar dit eve nement is geïnformeerd, is een uitbrei ding van de reeds aanwezige zes banen de enige oplossing voor het steeds nij pender wordende probleem van tijdnood bij de wedstrijdschema's, óók al omdat de regenfactor nu eenmaal niet mag worden verwaarloosd. Bondsgedelegeerde mr. J. W. Janssen er Roomburgs vice-voorzitter de heer A. M. P. van Aelst roerden dit onder werp ook aan bij hun speeches tijdens de prijsuitreiking. 4V2 pnt. De derde plaats wordt gedeeld door Van Eybergen en Van der Tol met elk 4 pnt. en Bredewout en Van Geet bezetten met ieder 3V& pnt. samen de vijfde plaats. Dc Franse regering heeft de opperbevelhebber van de strijd krachten in Algerije, generaal Ailleret, een grotere vrijheid van handelen gegeven, zo heeft het hoofd van de afdeling politieke zaken en voorlichting in Algiers, Jean Sicurani, gisteren op een persconferentie bekendgemaakt. Aan de andere kant zullen zekere liberale maatregelen in Algerije worden uitgebreid. „De rebellie is sedert 20 mei (de datum waarop de Fransen in Algerije een eenzijdig bestand afkondigden) voortgegaan met gewelddaden. De maat regelen welke Frankrijk had genomen om tot vrede te komen, hebben bij de F.L.N. (de voornaamste Algerijnse ver zetsbeweging) geen weerklank gevonden, integendeel de onderhandelingen zijn afgebroken. Onder deze omstandigheden heeft de Franse regering besloten, aan de opperbevelhebber in Algerije een grotere vrijheid van handelen te geven", zo verklaarde Sicurani op een perscon ferentie. „Onder toepassing van de instructie van 20 mei (betreffende het eenzijdige bestand) is nu het recht van de opper bevelhebber bevestigd, de militaire maat regelen te treffen welke hij nodig oor- Nationaal arbeidsleger in Zuid-Korea In Zuid-Korea zal een nationaal ar beidsleger van 200.000 man worden op gericht voor het uitvoeren van werken van nationaal belang, zoals aanleg van dijken e.d. In dit leger zullen jongemannen tot 28 jaar, die kans hebben gezien buiten de militaire dienst te blijven, dienst moeten doen, zo heeft de Zuidkoreaanse premier gisteren bekendgemaakt. ZWEMMEN WERELDRECORD 400 METER WISSELSLAG VERBETERD De 14-jarige Amerikaanse zwemster Donna de Varona heeft gisteravond te Philadelphia op de eerste dag van de Amerikaanse kampioenschappen voor dames het wereldrecord 400 meter wis selslag verbeterd en gebracht op 5 min. 34.5 sec. De Amerikaanse was sedert 17 juli j.l. al houdster van het record. Op die dag kwam zy in Indianapolis tot 5 min. 36.5 sec. Ook Becky Collins, die tweede werd, bleef beneden het oude re cord. Haar tijd was 5 min. 35.7 sec. Voor een verrassing zorgde de onbe kende 15-jarige Amerikaanse Rotoun Johson. Na felle strijd slaagde zij erin Cris von Saltza winnares van de zil veren medaille te Rome op de 100 m. vrye slag met handslag te verslaan. Voor beide zwemsters werd 1 min. 3.2 sec. af gedrukt. VOETBAL OPSTELLING RCH De twee Surinamers Poerwo en Shl- ryll (ex Robin Hood), die RCH deze week naar Nederland heeft laten komen, zijn zondag al van de partij als de Haar lemse ploeg in de Kikkerpolder tegen UVS speelt. De opstelling is v.r.n.1.: Van der Schilden, Honout, Nanai, Poerwo, Spaan, Kruyer, Kroonsberg, Ko ning, Bekker, Dors, Shiryll. MOTORSPORT Twee Nederlandse Vaasteams naar Int. Zesdaagse De centrale sportcommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Motorrijders Ver eniging heeft besloten twee Vaasteams af te vaardigen naar de internationale motorzesdaagse, die van maandag 2 tot en met zaterdag 7 oktober in Wales zal worden gehouden. De teams zijn als volgt geformeerd: a-team: Muller (Holten), Van Dob- ben (Zwammerdam), Frits Selling (Am sterdam) en Boom (Amsterdam). Re serve: Bakker (Wassenaar). b-team: Van der Hoek (Amsterdam), Wassink (Arnhem), Rob Selling (Am sterdam) en Witberg (Monster). Reser ve: Heyboer (Moerkapelle). De rijders zullen in zes dagen 1930 km moeten afleggen met gemiddelden van 35 tot 48 km/u. Centrale startplaats is dit jaar Landrindod, waar de zesdaag se al zes maal voor het laatst in 1954 is gehouden. De „International Trophy" de hoofdprijs, waarom de landen met mo torindustrieën strijden is in bezit van Oostenrijk. De Zilveren Vaas, waarvoor alle landen kunnen inschrijven, wordt verdedigd door het Italiaanse b-team. PAARDESPORT Ned. jeugdequipe wint te Hickstead De Nederlandse jeugd-ruiteréquipe heeft op het internationale concours hip- pique te Hickstead een prachtig succes behaald. Uit een veld van 36 ruiters, die negen nationaliteiten vertegenwoordig den, zegevierde Nederland in de wed strijd voor landenéquipes na een bar rage met Engeland. De Nederlandse équipe bestond uit Sam van Spaendonck met Prins Ayax, welke combinatie na twee dagen de hoogst geplaatste in het concours is, La nee Huet met Free Lance, Cees Schmal met Feldblume en Hans Brug man met het reservepaard Ann Tostal. Onze landgenoten noteerden in totaal slechts vier strafpunten tegen Engeland totaal twaalf. Op de derde plaats eindig de België, dat buiten de barrage viel, met acht strafpunten. De volgende plaatsen werden bezet door Duitsland, Frankrijk, Polen, Hongarije en Ierland. Daar Italië door ziekte van een der paarden, geen volledige équipe kon samenstellen komen de Italianen niet in het klassement voor. Vooral de overwinning op de Engelsen, die op eigen bodem bijna onverslaanbaar zijn, heeft niet nagelaten grote indruk te maken. De Britse équipe heeft aan Prins Bern- hard als ere-voorzitter van de Neder landse Hippische Sportbond een geluks telegram gezonden. deelt om aan elke dreiging het hoofd te bieden die de opstandige beweging tegen personen en goederen mocht rich ten. Het betreft niet een algemene en systematische maatregel, waarvoor de toestand in Algerije trouwens in het geheel geen reden geeft, maar de rege ring heeft aan het opperbevel de nodige vrijheid willen geven om de aanvallen in zekere gebieden te voorkomen, waar zich een dreiging zou kunnen voordoen" aldus de woordvoerder. Wat de liberalisering betreft werd op 20 mei aangekondigd, dat bepaalde arrondissementen in de gebieden van Algiers, Oran en Constantine een voor keurspositie zouden krijgen, hetgeen inhoudt dat daar levensmiddelen e.d. vrij mogen worden vervoerd. De econo mische hulp wordt uitgebreid en zekere hergroeperingskampen waar cham- medanen uit gevechtszones zijn onder gebracht worden opgeheven. WESTELIJKE TOP EIND SEPTEMBER? Van gezaghebbende zijde in Parijs is vernomen dat de ministers van Buiten landse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland tijdens hun besprekingen in Parijs van 5 tot 7 augustus een diplo matiek tijdschema hebben opgesteld. De eerste fase is die waarin men zal proberen inzicht te krijgen in de Rus sische denkbeelden over Berlijn. Na de algemene verkiezingen in West-Duits land op 17 september komen de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Westelijke landen andermaal te New York bijeen. Het wordt niet onmogelijk geacht dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, die dan voor de zitting van de Algemene Vergadering in New York is, zal worden uitgenodigd aan een deel van de besprekingen deel te nemen. De Westeljjke ministers van Buiten landse Zaken zullen dan ook een da tum en een tijdstip vaststellen voor een Westelijke topconferentie. Zonder twijfel zo werd van gezaghebbende zij de vernomen, zal deze topconferentie eind september worden gehouden. Daarna zouden dan onderhandelingen met de Russen kunnen volgen. Men meende dat het het beste zou zijn voor het ondertekenen van een vredesver drag met Oost-Duitsland tot een modus vivendi met de Russen te komen. Aan genomen wordt dat het vredesverdrag tijdens of onmiddellijk na het 22ste congres van de Russische communisti sche partij zal worden getekend. Dit congres begint op 17 oktober. VUURGEVECHT om XIENG CHOEANG Hulptroepen van het leger van Laos hebben, naar uit gezaghebbende bron in Vientiane verluidt, woensdag en don derdag de stad Xieng Choeang waarin zich pro-communistische Pathet Lao- troepen hebben verschanst, met mor tieren beschoten. Et zou weinig schade zijn aangericht. Wel was het gevolg dat geschut van de Pathet Lao begon te schieten op de heuvels rondom de stad. Deze kanonnade duurde gisteren nog voort. In Vientiane is voorts vernomen, dat sedert woensdag een Amerikaans hef- schroefvliegtuig met vier Amerikanen, o.w. twee militairen, wordt vermist op een vluoht naar een dorp op ongeveer 160 km ten noordwesten van de stad. Een Hongaarse regeringscommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het neerstorten van een Hongaars pas sagiersvliegtuig In Boedapest op 6 augus tus, is tot de conclusie gekomen, dat het ongeluk waarbij 30 mensen het leven lieten, het gevolg was van grove onge disciplineerdheid van enkele beman ningsleden. Om te pronken hadden zij boven de stad ongeoorloofde manoeuvres verricht. SPORTSPLINTERS In aanwezigheid van vele leden van het Corps Diplomatiek, burgemeester Kolfschoten van Den Haag en het be stuur van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond is gisteravond in de residen tie het zesde toernooi om het wereld kampioenschappen schaken voor de jeugd geopend. Dit toernooi, dat vandaag met de eerste ronde begint, telt 31 deelnemers uit dertig landen, waarvan het merendeel jeugdkampioen zijn. Het is de eerste maal, sinds de FIDE (wereldschaak bond) in 1951 deze wedstrijdenreeks in stelde, dat de titelstrijd in ons land wordt gehouden. Nederland, heeft als or ganiserend land gebruik gemaakt van het recht twee speler op te stellen: na melijk de nationale jeugdkampioen Coen Zuidema (18 jaar) en John Diekstra (Heerenveen), 17 jaar. De Duitse ruiterequipe, bestaande uit Winkler met Feuerdorn, Bagusat met Bajazzo III, Schridde met Fugosa en Schockmöhle met Ferdl, heeft in het internationale concours hippique te Dublin de landenwedstrijd om de Aga Khan-wisseltrofee gewonnen. Duitsland had slechts acht strafpunten, die alle in de eerste ronde werden genoteerd. Italië met o.a. Piero d'Inzeo en Graziano Mancinelli .bezette met 19 strafpunten de tweede plaats, terwijl Ierland met 23 punten derde werd. De Franse atletiekploeg zegevierde gisteravond in de drielandenwedstrijd tussen Zweden, Japan en Frankrijk, die in het Olympische Stadion van Stock holm werd gehouden met 108 tegen 104 punten over Zweden en met 145 tegen 55 punten over Japan. Zweden versloeg met 143 tegen 57 punten Japan. De grote man was ongetwijfeld Dan Waern die op de 1500 meter in 3 min 42.7 sec de Fransman, Michel Jazy, winnaar van de zilveren medaille bij de Spelen van Rome, naar de tweede plaats verwees.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5