Pifmanschool Kinderen spelen op kogelvangers in Katwijk, terwijl soldaten schieten MILITAIR SCHIETTERREIN 11: :~3cVAAPLUi\ GEEN WIJZIGING IN EMIGRATIEBELEID Valse schaamte dreef hein tot zijn fraude Dringend verzoek aan ouders verbiedt spelen bij schietbaan U Hij leefde op te grote voet.... Rapport aan minister Contactsituaties handhaven TITOW VERLIET WOSTOK MET EEN SCHIETSTOEL ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 JSog zijn er geen ongelukken gebeurd.... Vooral de laatste tijd komt het herhaaldelijk voor, dat kinderen militairterrein binnendringen en al spelend achter de schietbanen terechtkomen, terwijl er geschoten wordt. Dat er tot nu toe geen ongelukken zijn gebeurd mag wel een wonder heten. Drukt U vooral de ouders op het hart de kinderen te wijzen op het gevaar hiervan. Dit was de noodkreet op de gisteren met de garnizoenscommandant van het district Den Haag. kolonel J. Postma en de majoors S. C. Brands en J. Polman aan de Mauritskade gehouden persconferentie, BEïivEDCN VAN ACHTERGELEGEN TERf K ÏS GEVAARLIJK INDIEN HE RODE VLAG 15 CEPL .AAT5T aantal wachtposten het heuvelachtige terrein nooit kunnen overzien. Slechts een grote troep soldaten rondom het terrein geposteerd zou een afdoende maatregel zijn. Dat diit echter een te kostbare geschiedenis wordt, lijdt geen twijfel. Achter de schietschijven op de banen bevinden zich kogelvangers. Dit zijn al of niet kunstmatig opgeworpen zandrug- gen. die de langs him doel vliegende ko gels ophappen. Meer dan eens gebeurt het echter, dat een kogel over de vaneer heen gescho ten wordt. Deze verdwijnt dan met een enorme boog in het achterterrein. Het is zelfs aaneetoond, dat een kogel, die op een schietbaan in Waalsdorp werd af gevuurd op de boulevard in Scheve- ningen ruim 4.5 km. verder terecht kwam. Samengaan Burgerlijke en militaire belangen kun nen toch samengaan Om zo weinig - mogelijk van het toch al zo schaarse recreatiegebied voor militair terrein te gebruiken is een gedeelte van het oefenterrein Waals dorp voor het publiek opengesteld Dit zal ongetwijfeld zo lang duren tot het publiek het weer voor zichzelf verknoeit aoor moedwillig of ondoordacht ver nielingen aan te richten. De schietba nen in Katwijk eisen echter slechts zo'n klein gedeelte van het recreatiegebied op en in de directe omgeving bestaan zulke goede mogelijkheden zich te ver pozen, dat dè legerleiding besloten heeft dit terrein definitief taboe te ver klaren. j Achter het afgerasterde gebied is het I echter toch nog niet veilig. Duidelijk wijzen 18 borden aan de toegangswegen hiervan dan ook op het gevaar zich hier te bevinden terwijl de rode bal is ge hesen of de rode vlaeren zijn uitgezet. Nog zyn er geen ongelukken gebeurd Advertentie Bordblind Overal in ons zo dioht bevolkte landje treft men bordjes aan wat er zoal niet gedaan mag worden. Het aantal van deze bordjes is helaas zo groot, dat men door de hoeveelheid bordblind wordt en er zioh op den duur niets meer van aantrekt. Dit is begrijpelijk, doch wat militairen zaken aangaat uit den boze. Om de vrijheid van West-Europa mee te kunnen helpen verdedigen heeft de militair oefenterreinen en schietbanen nodig. Dit is in het belang van de vrede en vrijheid. In het belang van de vrij heid voor de nu achter de schietbanen spelende kinderen.. Draadtang. Of het nu in Katwijk of Waalsdorp is. hand over hand neemt het aantal kinderen, dat aangetrokken door de knallen of extra dikke bramen in de duinen onder prikkeldraad door het militair terrein weten binnen te ko men, toe. Zo zeer, dat de militaire lei ding er toe moest overgaan speciale waditen bij de kogelvangers te plaatsen om de kinderen te weren. Zelfs moest Engeland maakt ernst met de loonstop (Van onze Londense correspondent) De loonstop In Engeland Is zoals we gisteren reeds in het kort meldden thans in ernst begonnen. Selwyn Lloyd, de Britse kanselier van de schatkist, heeft als onderdeel van de reeds door hem in het parlement aangekondigde financiële noodmaatre gelen tegen het inflatiegevaar een sa laris-stop van minstens zes maanden af gekondigd voor alle werkers in rijks dienst. Hieronder zijn 800.000 ambtena ren 500.000 verpleegsters, vroedvrouwen en anderen, verbonden aan de nationale gezondheidsdienst. Selwyn Lloyd heeft ook nieuwe be voegdheden bekend gemaakt voor de re geling van de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren. Deze drastische veran deringen, welke reeds onmiddellijk verzet bij de betrokkenen hebben uitgelokt, zijn bedoeld als voorbeeld voor het particu liere bedrijfsleven. Verwacht wordt dat Lloyd op de gena tionaliseerde industrie eenzelfde druk zal uitoefenen nadat hij eerst met vakbon den zal hebben gesproken. Van de zyde van de ambtenarenorga- nisaties is reeds geantwoord, dat de ambtenaren zich niet zullen laten ge bruiken als stok achter de deur van de industrie. Selwyn Lloyd ,die zijn vakantie on derbrak, om hen bijeen te roepen, ver klaarde, dat salaris- of loonsverhoging, toegekend door de arbitrage-organen, minstens een half jaar zal worden opge schort en dat deze later niet van terug werkende kracht mag worden toegepast. De loon-tribunalen mogen voortaan ook geen datum meer. voor het ingaan van verhogingen, vaststellen. Al deze stappen moeten worden be schouwd als voorbereiding voor een na tionale loon-politiek, welke in de plaats zal moeten komen van de totnutoe heer sende chaos op loongebied. Het voorbeeld van Zweden en Neder land, waar regering, werkgevers en vak bonden regelmatig overleg plegen over de economische toestand en de lonen, zweeft de Britse regering hierbij voor ogen. VAN KIPPENHOK NAAR FAMILIE Het Statenlid, de heer J. Schoen makers uit Chaam is gisteren by familie gaan wonen, nu zyn tijdelijke woning, een kippenhok, dat hy zonder gemeen telijke vergunning op eigen grond had gebouwd, is afgebroken. Gemeentewerk lieden hebben de nog overeind staande delen gesloopt. Burgemeester A. Schram was er getuige van. Veel bewoners van Chaam zijn van mening, dat deze „afbraakpolitiek" het gevolg is van een persoonlijke vete tus sen de heer Schoenmakers en zijn op volger in het college van B. en W. van Chaam, de heer Van Roy. Deze heeft dit desgevraagd ontkend. Het commentaar van de burgemeester was: ,.De heer Schoenmakers is vaak en duidelijk genoeg gewaarschuwd en een man met een een politieke loopbaan als hij moet toch zeker het voorbeeld geven in de gemeente". De duidelijkheid van de bordjes laat niets te wensen over (Foto LD./Holvast) een schietoefening onderbroken worden. Niet alleen lopen de kinderen gevaar, doch ook vernielen zij jaarlijks voor duizenden guldens. Zo werd aan het oefenterrein Waalsdorp bij Den Haag voor f 26 000 schade aangericht. Toen een majoor een meisje eens vroeg hoe zij toch wel op het terrein kwamen, zij zei: „Jantje heeft toch een draad tang Onmogelijk Een afdoende beveiliging tegen onge wenst bezoek is onmogelijk, daar een PLANTSOEN 65 - TELEP. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS ENGELS FRANS - SPAANS NEDERLANDS MIDDENST.OPL. INSCHRIJVING DAGELIJKS. Bekentenis van procuratiehouder: Valse schaamte tegenover zijn vrouw is voor de 52-jarige procura tiehouder dinsdagnacht gearresteerd op verdenking van verduiste ring de voornaamste drijfveer geweest tot zijn geraffineerde boekhoudkundige manipulaties, die de Rotterdamse firma W. van Driel's Stoomboot- en Transport-ondernemingen N.V. uiteindelijk bijna f. 150.000 hebben gekost. Nerveus spel De raad voor de emigratie heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid advies uitgebracht omtrent het in de toekomst te voeren beleid inzake de emigratie en de daarmee verwante problemen. In de conclusies van het bijna 70 pagina's tellende rapport adviseert de raad niet tot stopzetting van het huidige positieve emigratiebeleid. Voor het handhaven van Nederlands positie in de wereld is actieve deelneming in de ontwikkeling van jonge, overzeese landen noodzake lijk. Dit vergt dat Nederland zijn intrede doet in die landen en zich daar uitgangspunten verwerft, van waaruit economische en andere betrek kingen kunnen worden ontwikkeld. Emigratie is een van de wegen, waarlangs zulke contactsituaties tot stand kunnen komen. „Pogingen om bij dalende aanmeldings- cijfers voor emigratie een toeneming der belangstelling te forceren dienen achter wege te blijven", aldus het advies. Een vermindering van de werkzaamheden der emigratie-organen zou benut dienen te worden om te streven naar een kwali tatieve verbetering van de voorlichting en voorbereiding der aspirant-emigran ten en naar vergroting van de facilitei ten. welke de emigrant kunnen worden geboden ten behoeve van zijn economi sche ontplooiing in het nieuwe land. De raad acht dit laatste een van de meest effectieve vormen van „nazorg". Aanpassing Het zal onvermijdelijk zijn de omvang van het emigratieapparaat zo goed mo gelijk aan de verminderde belangstelling aan te passen. Evenwel zal steeds een kern van het apparaat gehandhaafd die nen te blijven. De raad adviseert niet tot invoering van een gewijzigd systeem van subsidiëring der maatschappelijke emi gratie-organisaties. Hij beveelt echter met het oog op de toekomstige ontwik keling wel kritische belangstelling voor de werking van dit subsidiestelsel aan. Voor enkele categorieën in de Neder landse samenleving acht de raad emi gratie een gunstige oplossing voor hun specifieke problemen. Kapitaalverschaffing Het is wenselijk, aldus het advies, na der te onderzoeken of in ons land een instituut in het leven zou dienen te worden geroepen dat op kapitaalver schaffing aan emigranten op zakelijke basis gespecialiseerd is en dat alle aan vragen van die zijde zal kunnen bun delen. Overheid en bedrijfsleven zouden elkaar dan voor de totstandkoming van een dergelijke financieringsmaatschap pij dienen te vinden in een gezamenlijk streven, gericht op de economische ont plooiing van Nederlandse emigranten in hun nieuwe omgeving. Brandende vrachtwagen blokkeerde Rijksweg Een brandende vrachtauto met opleg ger uit België heeft gistermiddag een half uur lang onder de rook van Am sterdam de Rijksweg van Den Haag naar Amsterdam geblokkeerd. De wagen was zwaar beladen met grote en klei nere rollen papier. Al wat er brandde, niet het papier, dat zó vast was opge rold, dat het geen vlam kon vatten. De chauffeur bemerkte, dat zyn wa gen niet goed liep en reed de parkeer- strook op, nadat hij het viaduct over de Schipholweg was gepasseerd. Hij stap te uit zijn cabine en keek onder de motor. Op hetzelfde moment zette een steekvlam de gehele motorkap in brand. De chauffeur liep daarbij een verwon ding aan zijn hand op. Gedurende een half uur brandde het voorste deel van de wagen als een fak kel en kon het overige verkeer op de rijbanen naar Amsterdam niet passe ren. De hoge cabine brandde geheel uit. Het verkeer werd gedurende de blussing omgeleid via de Schipholweg. Opgeklommen van ondergeschikt amb tenaar bij de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken in Rotterdam tot procu ratiehouder en vertrouwensman van een vooraanstaand bedrijf, heeft hij 16 jaar op veel te grote voet geleefd, zyn vrouw in de waan brengend dat hij een fors salaris verdiende, aanmerkelijk meer dan in feite het geval was. Belast met de berekening en uitbetaling van de sa larissen. kende hij zichzelf eenvoudig elke maand een vaste „toelage" toe en jaarlijks kwam daar nog een aantrekke lijke „tantième" bij, die het gezin een grote mate van welstand gaven: goede studie-mogelykheden voor zijn zoons, lange vakanties en auto's van allure. De volkomen verbijsterde vrouw vernam de waarheid pas maandagmorgen, na dat de procuratiehouder juist terugge keerd van vakantie in Alassio, door zijn directie ter verantwoording was geroepen. Veertig uur later werd de procuratie houder gearresteerd, het nerveuze spel met Interne kasstukken, frauduleus ge- linde cheques en verschuivingen van ter mijnbetalingen een spel dat de man I op de rand van een psychische crisis had gebracht was uit. Reeds in 1945. De man is reeds in 1945 met zyn ma nipulaties begonnen, zo heeft hoofdin specteur L. Fonckert van het bureau Sandelingenplein, die belast is met het onderzoek, na twee dagen van verhoor kunnen vaststellen. De procuratiehouder in 194? aangesteld als sous-chef promoveerde toen tot chef van de ad ministratie, een functie waarin hij voort durend hoge geldbedragen, voor salaris sen e.d.onder zijn berusting kreeg. In 1948 volgde zijn benoeming tot procura tiehouder. die zijn macht en aanzien uitbreidde. Hij was daarnmee niet alleen de directe chef van de kassier geworden, maar ook voor directie en relaties de vertrouwensman van het bedrijf. Een I man tegen wie niet de minste achter- docht Ward gekoesterd.En zo is het I gebleven tot maandag JJ. I De feitelijke aanleiding tot alle narig heid was het lage salaris waarmee hij in 1942 zijn nieuwe betrekking aanvaard de. De zeer geschoolde man, in het bezit van vele boekhoudkundige en andere di ploma's, wilde zijn vrouw de illusie van een nieuw leven van welstand geven. En dat gelukte hem ook daardat zijn vader hem in de oorlogsjaren maande lijks een vaste toelage schonk. In april 1945 was dit laatste niet meer nodig. Hij was opgeklommen tot chef van de administratie en daarmee een mogelijk heid gekregen om zijn inkomsten op an dere wijze uit te breiden. Noodlottig en geraffineerd Zo begon het noodlottige spel! Een ge raffineerd spel, dat echter teveel la cunes had om het tot in lengte van da gen te kunnen voortzetten. Hy heeft het Onbewust van het grote gevaar zoeken kinderen naar bramen op de top van een kogelvanger bij de schietbanen in Katwijkterwijl de rode vlaggen zijn uitgezet. (Foto LJ3./Holvast) 16 Jaren volgehouden, ondanks regel matige controles van drie onafhankeiyk van elkaar werkende accountantsinstel lingen. En zelfs voor de geroutineerde politiemannen is het nog een raadsel dat het allemaal heeft kunnen gebeuren voor de procuratiehouder, die In alle opzichten meewerkt by het onderzoek, trouwens ook Het werd fataal De malversaties van de overleden kas sier van het bankbedrijf Mees en Zo nen, en tenslotte ook voor de procu ratiehouder fataal. De directie besloot namelijk de kas eens extra nauwkeurig te laten controleren. Toen kwam een kasbewijsje van ruim f 38.000 te voor schijn. een papiertje dat voor de kas sier niets merkwaardigs had. doch de directie tot denken bracht. De procura tiehouder werd op zyn vakantieadres in Alassio opgebeld en om opheldering ge vraagd. Hij antwoordde dat het geld in zijn brandkast lag hetgeen niet ab normaal kon zyn maar begreep dat hy ontmaskerd was. Opluchting! „Hoe gek het ook klinkt: het was een opluchting voor my, na al die jaren vol spanning", zei hy later tüdens het ver hoor. De vakantie met vrouw en kinde ren werd nog enige dagen voortgezet, tot zondag jl. onmiddellijk na zyn terug keer gaf hy de fraude toe. Slechts een klein gedeelte van de f 150.000 kan worden terugbetaald. De man heeft een bescheiden bankrekening en een luxieuze auto. Deze zyn door hem Inmiddels ter beschikking van zyn werkgeefster gesteld. De procuratiehouder ls vandaag voor de officier van justitie, mr. B. van der Meulen, geleid. Invloed op lange termijn De strijdigheid tussen een positief emigratiebeleid en de tewerkstelling van buitenlandse arbeidskrachten in ons land is slechts schijn, zo zegt het advies. Emi gratie betekent blijvende vestiging van Nederlanders en hun nakomelingschap in het buitenland. Het effect daarvan is vooral van invloed op lange termyn. Een tydelyke onder invloed van de hoogcon junctuur optredend te kort aan arbeids krachten kan worden verlicht door overigens dure en moeizame tewerk stelling, doorgaans op tijdelijke basis van buitenlandse arbeidskrachten. Het is hierbij vooral mogelijk arbeidskrach ten aan te trekken uit die categoriën, waaraan de grootste behoefte bestaat, en begon het ruimteschip de afdaling. ROOD-CHINA EN DE V.N. De vice-president van Brazilië, Gou- lart, brengt dit weekeinde een officieel bezoek aan communistisch-China Maandag komt voorts de president van Ghana. Kwame Nkroemah, in Peking aan. Diplomatieke waarnemers te Peking zien deze bezoeken in het licht van de pogingen van communisitisch-China, steun te krijgen van landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika, in het byzon- der met het oog op de besprekingen van de VN-Assemblee in september over de kwestie van de toelating van communis tisch-China tot de Verenigde Naties. Russische nota over kernproeven V.S. beschuldigd van onwil In een nota aan de VS heeft de Sowjet-Unie verklaard dat het pro bleem van het staken van proeven met kernwapens aan het streven naar alge mene en volledige ontwapening behoort te worden gekoppeld. De Russische nota, waarvan de tekst gisteren in het rege ringsorgaan Izwestia werd gepubliceerd, is een antwoord op de Amerikaanse nota van 15 juli. De Amerikaanse regering handnaaft haar reeds bekende standpunt en toont zich niet bereid het probleem van het staken van proeven met kernwapens op wederzyds aanvaardbare basis op te lossen, aldus de Russische nota. „De VS streven er in werkelijkheid naar het nemen van atoomproeven te legaliseren en een internationaal con trolebureau in het leven te roepen dat een gewillig werktuig van de Westelyke mogendheden zou zijn en voor spiona- gedoeleiden kan worden gebruikt. De Sowjet-Unie is elk gegeven tydstip be reid een verdrag over algemene en vol ledige ontwapening te tekenen en welke Westelijke voorstellen betreffende de in ternationale controle op de naleving van een dergelyk verdrag dan ook te aan vaarden". In Amerikaanse regeringskringen werd gezegd dat in de nota het reeds bekende standpunt van de Sowjet-Unie opnieuw wordt omschreven. Het principe van een driemanschap in plaats van een een hoofdige leiding in dit geval van het controle-orgaan heeft de Ameri kaanse regering reeds afgewezen. Een woordvoerder van het State De partment zei dat beide party en zich moeite moeten getroosten om in Genève tot een akkoord te komen. De kwestie van het staken van proeven met kern wapens. waarover reeds jaren wordt on derhandeld. moet niet worden gekoppeld aan het nog ingewikkelder probleem van algemene ontwapening, aldus de woord- i voerder. Keus uit tivee landingssystemen Dc tweede Russische ruimtevaarder majoor Titow heeft gisteren op een drukbezochte persconferentie in Moskou gezegd dat hij per val scherm was geland. Zijn zetel werd uit de ruimtecabine geschoten. Hij had het ruimteschip tijdens de vlucht geheel en al in zijn macht gehad. Er was radioverbinding in twee richtingen, die ook vanaf het verste punt van zijn route bruikbaar was. De eerste indruk die hij van de gewichtloosheid kreeg was dat hij met Je benen omhoog vloog maar binnen enkele seconden werd alles normaal. Gedurende de vlucht bleef een normaal klimaat in de ruimtecabine heersen. De temperatuur was normaal en het luchtverversingssysteem functioneerde zeer goed. Hij had niet veel eetlust gehad maar dat kwam kennelijk door de vreemde toestand van gewichtloosheid en door een zekere opwinding. Zijn maaltijden bevonden zich in tubes, waar het voedsel uit moest worden geknepen. Cabine tandde veilig Toen hy zich nog in de schaduw van de aarde bevond had hy de handbestu ring overgenomen. Hy kon het ruimte schip in elke gewenste richting sturen. Eerst sliep hy niet goed in de daarvoor vastgestelde periode maar later versliep hy zich zelfs. Na de laatste ronde werd de remraket in werking gesteld en begon het ruimteschip de afdaling. Toen de snelheid werd verminderd kwam er aan de toestand van gewicht loosheid een einde maar Titow nam geen scherpe of abrupte overgang waar. Hy voelde alleen maar dat hy in de normale toestand was terugge keerd. Hy had na de vlucht geen verande ringen in zyn lichamelyke conditie be merkt, ook de doktoren niet. Het landingssysteem kwam volgens plan in werking. Hij mocht kiezen tus sen twee methoden, landing in de ca bine of per valscherm na er uit ge schoten te zijn. Hy koos het laatste. Het ruimteschip landde veilig en wel dichtby. Op een vraag antwoordde professor Keldysk, de voorzitter van de Sowjet- russische Akademie voor Wetenschap pen. dat buitenlandse correspondenten ongetwijfeld in staat zouden worden ge steld om getuige te zijn van toekomstige lanceringen van Sowjetrussische ruim teschepen. Spoedig de planeten Prof. Keldysk deelde mede, dat de resultaten van Titows vlucht zullen worden gepubliceerd ten behoeve van alle deskundigen overal ter wereld. Prof. Jazdovski verklaarde dat Titows toe stand van gewichtloosheid soms een „onplezierig gevoel" veroorzaakte, maar als de kosmonaut rechtop ging zitten en zyn hoofd niet vlug bewoog, ver dween dit gevoel vrywel geheel. Prof. Sedov. president van de Inter nationale Astronautische Fede.ratie, meende dat vluchten met ruimtesche pen naar andere planeten en ook inter planetair verkeer nu aan de orde zyn. Prof. Keldysk zei desgevraagd dat Sow- Jetdeskundigen nu aan een uitgebreid program werken voor satellietvluchten om de aarde en vluchten naar de dichtst bUzynde planeten. Miljard dollar voor de kleinere landen van Latijns-Amerika Volgens gewoonlijk betrouwbare zegs lieden op de inter-Amerikaanse econo mische conferentie te Punta del Este zul len de kleinere landen van Latyns- Amerika vóór het einde van dit jaar onder een spoed-hulpverleningsprogram - ma een miljard dollar ontvangen. De zegslieden deelden mede, dat door de Amerikaanse minister van Financiën. Douglas Dillon en de Argentijnse minis ter van Economische Zaken. Roberto Alemann, regelingen waren getroffen voor een „onmiddeliyke inspuiting" van gelden. Het doel van een en ander is, naar men zegt, de bange voorgevoelens van de kleine Caraibische landen, dat Brazilië, Argentinië en Mexico het grootste deel zouden krygen van de voorgenomen hulp, te verminderen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4