nan- Landbouw pijler van nog steeds belangrijke onze nationale economie Agrariërs zorgen voor derde deel van exportpakket Gero-casselte K e r k e 1 ij k L even Gebruiksvee blijft prijzig! FILMS 'n Tikkeltje diefstal VAN DEZE WEEK Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 augustus 1961 Tweede blad no. 30424 Nu de Vebo gaat jubileren Medische Dienst LeiderdorpDokter G. A. de Bruyne, hoofdstraat 8, Leiderdorp, tel. 22208. OegstgeestDokter Meissner, tel. 24865. WassenaarDokter A. F. F. Janse, Kerkstraat 42, tel. 3005, en dokter H. D. Boer, Wittenburgerweg 188, tel. 9124. ApothekenWassenaarse Apotheek Schouwweg 32, tel. 2402. WarmondDokter H. A. G. M. Wa lenkamp, tel. 01711-2.0. Zuster Meyssen, Kerklaan 17a, Voorhout, tel. 02532-796. VoorschotenDokter van Schaik, Juliana van Stolberglaan 62, tel. 3344. Wij kverplegingGezondheidscentrum, tel. 2177. Dokter A. Barbanel voor eigen patiënten. Meer dan iedere andere gebeurtenis in het leven van mens en organisatie is een jubileum een by uitstek geschikt moment om eens even de pas te markeren en bü enkele feiten uit het verleden, het heden en de toekomst van de jubilaris stil te staan. Het is daarom een byzonder goed idee van het bstuur van de Vebo om ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een lustrumtentoonstelling te organiseren met als titel: „Landbouw in de Randstad". Hierdoor wordt de mogelijkheid geboden om bij toenemende span ning in het planologisch ontwikke lingspatroon van West-Nederland, met zijn roep om ruimte en voor stedebouw, industrialisatie, haven- aanleg, wegenbouw en recreatie, eens extra aandacht te vragen voor de driedelingVerleden, Heden en Toe komst van de nog immer zeer be langrijke pijler van onze nationale economie: de landbouw, en dan spe ciaal van de landbouw in het Wes ten van ons land. De betekenis van de land- en tuin bouw voOr ons land wordt nog steeds het best geillustreerd door de nuchtere cijfers, die onweerlegbaar aantonen, dat een derde van ons nationaal exportpak ket geleverd wordt door ons agrarisch volksdeel, dat 12 van de beroepsbe volking omvat. Bepaald indrukwekkend worden de cy- fers wanneer men die van West-Neder land beziet. Dan blijkt, dat door de 9 r. van de beroepsbevolking in dit ge west op 20 van de totale agrarische oppervlakte van Nederland ruim 34 nieuwing van land- en tuinbouw sterk de nadruk worden gelegd. In een reeks van beelden zal duide lyk worden gemaakt hoe de agrarische wereld zijn taak verstaat en niet is blijven stilstaan, ook niet in de Rand stad, waar men onwillekeurig het gevoel krijgt dat het slechts stedebouw en in dustrialisatie zyn, welke het maatschap pelijk levenspatroon bepalen. De Leidse veemarkt, die in 1935 werd veranderd van een staanplaats voor koeien in een standplaats voor auto's. Kort na de verplaatsing van de markt werd de Vebo opgericht. Hoewel de foto in 1900 werd ge nomen is het uiterlijk van de koeien in deze zestig jaar minder sterk ver anderd dan dat van de mensen en een deel van de omgeving. Overi gens: van de op deze foto voor komende koeien is er niet één meer in leven: hoogstens de rechtstreekse nakomelingen in het plm. tiende ge slacht. vulling by een harmonische, planolo gische en sociale ontwikkeling. Moge de lustrumtentoonstelling 1961 van de Vebo bijdragen tot de zeer dui- delyke onderstreping van deze begrip pen. IR. H. G. KUXPÊRI Temidden van steden en industriële expansies is er gelukkig nog de land bouw, die blykens zijn produktie-resul- taten een volwaardige plaats in het na tionale produktieproces inneemt en de ze positie in de toekomst zal weten te consolideren. De Randstadlandbouw zal zich daar voor wat gemakkelyker dan in veie de len van Nederland de nodige inspan ning willen getroosten, omdat de mo- van de gehele agrarische produktie van J!"'r Nederland wordt voortgebracht, voor-en bodem'n bel Westen 10 Eun" iteraard vraagt de landbouw in de Randstad voor deze activiteiten begrip en vooral ook de daarvoor onontbeerlyke ruimten. De regelmatig voortschrydende moder nisering en vernieuwing van de bedryfs- inrichting zullen deze ruimten behoe den tegen verval en verpaupering en moest staan voor vernieuwing van oude hen biyvend een welvarend aanzien kunnen geven, zodat het prettig is daarin te verkeren. Zo kunnen deze goed verzorgde ruim ten voor de stedeling de functie ver vullen van open-natuurgebieden bU de behoefte om van tyd tot tijd de benau wende steenmassa's der stedelyke com plexen te ontvluchten. Vanuit dit oog punt bezien is voor de Randstadbewo ners een welvarend agrarisch gebied te midden van een stedenkrans een eerste levensbehoefte en een noodzakelijke aan- iicuciiaiiu wuiul vuui bgcuiauii. vuui- i <-4:™. 7|jn waar cyfers, die de betekenis van de tt lippij»', West-Nederlandse land- en tuinbouw byzonder onderstrepen. Dit gunstige beeld van de landbouw in de Randstad van het Heden kon echter slechts worden bereikt dankzij de gezamelyke inspanning van de in dividuele agrarische bedrijfsgenoten en hun samenbundelende organisatievor men, die in het verleden als hun taak zagen, dat., wilde men by blijven, men met zyn tyd moest meegaan en open moet staan voor vernieuwing van oude produktiemethoden en aanpassing van verouderde bedryfssystemen aan de in zichten van een meer moderne bedrijfs- voering. In dit verband mag zeker de activi- eit van een instituut als de Vebo niet onvermeld biyven. Op de komende tentoonstelling zal op dit punt van aanpassing en ver- „In de nabijheid" Ligt Zoeterwoude in de nabyheid van het R.-K. Ziekenhuis te Leiden? „Ja" zei mr. H. F. A. Donders, doch de officier van Justitie en de politierech ter zeiden van neen en daarom werd een veehouder uit Zoeterwoude veroor deeld tot f. 25 en f. 5. boete. Hem waren n.l. twee feiten tenlaste gelegd. Ten eerste, dat hij aan het ziekenhuis eieren had geleverd waar voor hy niet de vereiste vergunning van het Produktschap bezat terwyl hy ook niet was ingeschreven. De Officier wilde het geval niet te zwaar nemen en eiste tweemaal f. 25 boete. De raadsman had een juridisch be toog, waarin hij zich o.m. beriep op de bepaling, dat eieren wel geleverd mogen worden onmiddellijk in de nabyheid van de vindplaats, en dat zou in dit geval ook wel het ziekenhuis zyn. De rechter deelde dit standpunt ech ter niet en legde bovengenoemde boete op. Een tuinman is geen hovenier Twee Leidse tuinlieden werkzaam by de Leidse Universiteit zochten byver- diensten, en kregen de kans toen bij het gebouw van de Raad wan Arbeid de tuin moest worden aangelegd. Doch hierbij werd geen rekening ge houden met de wettehjke bepalingen. Want aanleg van een tuin is hove- nierswerk en dus waren de tuinlieden in overtreding en moesten voor de Haag se economische politierechter verschy- nen. Vanwege het ontbreken der wettely- ke bevoegdheid voor hun werk eiste de Officier tegen elk van de verdachten f. 40 boete of 8 dagen hechtenis. De rechter halveerde de boete tot f. 20. Advertentie Zoekt D een van f40.— of f400.—. heeft het. De Gero-specialist. v. d. WATER, Haariemmerstr. 207 VAN LEIDEN BURGERLIJKE STAND GEBOREN Hleronymus Franciscus Marie Antonlus, zn van G. C. M. Kaldenhoven en J. A. E. Martens; Peter, zn van R. H. C. W(]- nands en M. de Bruin; Rudolf Adrianus, zn van A. Hoogenboom en M. C. Aker boom; Peter, zn van W. Hartevelt en M. van Daalen; Walter, zn van J. Wiekhart en W. J. Abspoel; Dirk, zn van T. v. d. Plas en J. H. van Rijn. ONDERTROUWD T. A. Schrader en J. C. Prinsen; A. Wortman en C. J. Semwell; J. W. A. van Hees en A. C. de Blok; J. Spaargaren en A. DoziJ; J. A. Massaar en H. J. Lek; C. Wolters en M. M. Beekman; D. A. de Water en J. J. E. E. Neuteboom; J. J. Jansen en M. M. van Houten; M. Wol ters en H. H. Oostrom; J. W. van den Wijngaard en M. C. L. de Rooij; C. M. J. van den Berg en J. C. W. van der Meer; W. l'Ecluse en C. Schuchard; G. F. Kuy- venhoven en M. Oudshoorn; R. J. Moenen en J. C. M. Loos; H. D. A. Hock en H. C. Deijkers; C. van der Hart en E. H. J. de Goederen; H. van der Meer en C. V. Fischer. OVERLEDEN A. Blankestein, 48 jr, man; H. J. M. Geeraets, 3 maanden, dochter; H. M. van Haarlem, 76 jr, vrouw. KERK. J. van der Kam CHR. GEREF. KERKEN. Einde vakantiebezigheden BIJ DE DOORBRAK EN OOSTERKWARTIER. Dankzij de activiteiten van een dames comité onder leiding van de dames A. M. Brandtvan Dijk en J. v. d. Wilk d. Zeeuw heeft de jeugd van de Speel tuinvereniging „Om de Doorbraak" we derom drie weken achtereen genoten van een aantal vakantiebezigheden. Naast de gebruikelijke attraoties zoals film- en cabaretvoorstellingen omvatte het programma tevens dagtochten naar bekende recreatie-oorden en werd o.m. een bezoek gebracht aan „Groenen- daal", het Staatsbos te Noordwijker- bout en Plaswyk bij Rotterdam. Tot besluit van deze vakantievreugde, brach ten de jongens en meisjes donderdag in twee autobussen een bezoek aan de om geving van Arnhem, waar met o.m. een boottocht op de Ryn, gevolgd door een bezoek aan Ouwehands Dierenpark een onvergetelijke dag werd doorgebracht. Bij terugkeer in de Sleutelstad werden zy op de Hoge Ryndijk opgewacht door het Leidse Jeugdorkest en Drumband ..De Burcht" dat de laatste kilometers naar de speeltuin muzikaal opluisterde. Na een geanimeerd hosconcert in de speeltuin, kregen allen nog een zak met versnaperingen en een ysje. VAKANTIEVREUGDE BIJ „OOSTERKWARTIER". Ook de jeugd van de speeltuinvereni ging „Oosterkwartier" heeft drie weken achtereen genoten van diverse vakan tiebezigheden. Het programma, dat door de activiteiten van het dames-comité kon worden samengesteld .omvatte o m., een aantal cabaret- en filmvoorstellin gen, waarbij „Oosterkwartier" dank zy het bezit van een eigen projector enige malen als ..gastvrouwe" van de jeugd van zusterverenigingen optrad, alsmede twaalf atuobustoohten naar diverse recreatie-oorden. Zo werd o.m. een be zoek gebracht aan „Meijendell", „De Ruige Hoek", het Katwykse strand en het Dierenpark te Wassenaar. Gisteren brachten de ruim 260 vakantiegangers- (sters) als sluitstuk van de vakantie bezigheden met autobussen een bezoek aan de omgeving van Blaricum. waar om. op de Tafelberg een alleszins ge slaagde dag werd doorgebracht. Teruggekeerd in Leiden vormden zy gisteravond op de Hoge Rijndyk een met mutsen en vlaggen getooide feest stoet, die muzikaal werd opgeluisterd door „De Burcht". Tot slot volgde in de speeltuin nog een vrolyk hosconcert en kregen allen een traktatie. De voorzit ter van „Oosterkwartier", de heer J. van Hoven, dankte na afloop allen, die tot het welslagen van het geheel had den bygedragen en richtte zich hierby in het byzonder tot de dames van het comité en de winkeliers voor hun wel willende bydrage in natura. Mr. J. Klaasesz opent „Landbouw in Randstad" De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zal dins dag 22 augustus om elf uur de in het Plantsoen in te richten tentoonstelling „Landbouw in Randstad" openen. Voor af vindt een korte by eenkomst in het Waaggebouw plaats, waarna de geno digden zich per rondvaartboot naar het Plantsoen begeven. Rondom de veemarkt Print Valiant Dappere ridders, woeste gevechten REX De dappere ridders, die hiets anders te doen schenen te hebben dan vechten om de hand van een of an dere beeldschone jonkvrouwe en toer nooien houden hebben samen met de woeste vikings altyd sterk op de ver beeldingskracht gewerkt Een ideale combinatie dus voor een avonturen film. In de film „Prins Valiant" is zo'n com binatie te zien. De titel van de film is de naam van een jonge Viking, bezeten van de gedachte om zyn vader, die van de troon verstoten is, weer alle macht te bezorgen. Hy raakt verzeild aan het Engelse hof en wordt page van één van de ridders van de Ronde Tafel. Onder deze ridders bevindt zich echter een verrader, die Koning Arthur van de troon wil stoten. Door de moed van Prins Valiant wordt dit snode plan ver hinderd. Ook weet hy de kroon van zyn vader te redden. Maar voor het zo ver is hebben woeste zwaardgevechten en een wilde bestorming van een ka steel plaats gehad. Dan ook kan Prins Valiant zijn geliefde in de armen slui ten. Voor degenen, die meegesleept wor den door de ridderromantiek en niet bang zyn voor een beetje bloed, zeker de moeite waard. In de hoofdrollen James Mason, Janet Leigh, Robert Wasfner en Debra Paget. „De vloek van F rankensteiny> t Griezelen maar CASINO „De vloek van Franken stein" is een van de griezelfilms, die gebaseerd is op een nogal fantastisch verhaal. Ook hier weer een wezen, dat tot leven wordt gebracht, maar door een foute constructie niet helemaal aan het „doel beantwoord". Wel aan het doel van de film overigens. Want juist tengevolge van die foute constructie kan er volop gegriezeld worden. Het wezen biykt namelyk alle afgryselyke mense- lyke eigenschappen in zich verenigd te hebben en geen enkele goede. Ge zult begrypen, dat het monster tenslotte wordt vernietigd en dat het mooie meisje op het nippertje wordt gered. De kinderen kunnen 's middags ge nieten van de vakantiefilm „Rusty en de vluchteling". O Sole Mio Werveling van opwindende klanken LUXOR Regisseur Paul Martins produkt „O Sole Mio" kan men eigen- lyk nauwelijks een film noemen. Het is de filmische registratie van een wer veling van schlagers, tophits, evergreens of hoe de succesnummers van de lichte muze ook genoemd kunnen worden. Tus sen het optreden door van drie bands en een bijna onafzienbare lyst van vo calisten en vocalistjes loop een heel dun. draadje, dat het verhaal zou moeten vormen. De rivaliteit tussen twee orkes ten, de een heel gevierd en veel ge vraagd, de ander onbekend, dus onbe mind. Vanzelfsprekend gaat ieders sym pathie uit naar de ploeterende jongens, die tenslotte toch aan het langste eind trekken. Hetgeen men echter tevoren al wist. Maar goed, Billy Longstreet's Jazz band, het Paul Kuhn Ensemble en het Rias-radio-orkest laten zich heel wat keertjes horen en ze hebben daarby de niet te versmaden assistentie van o.a. Rex Gildo, Jan en Kjeld, Bobbejaan, Rainer Bertram, Ivo Robic en nie mand minder dan Vico Torriani. In middels weet men wel, waar het alle maal om draait: om muziek, muziek en nog eens muziek en dan alleen het lichtere genre. „Van Milord tot Moonlight-serenade". De liefhebbers zullen smullen en daarby aantrekkelyke glimpjes van het heerlyke Italiaanse toeristenstadje Portofino als extraatje meekrygen. Gezellig en geestig Studio Een geestige film, doorspekt van Engelse humor, is de gezellige kome die ,,'n Tikkeltje diefstal", waarin James iiuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiiniiiiiiiii (Van een deskundige medewerker) In de gebruiksveesector was het aan bod wederom iets ruimer dan de week tevoren, doch er bleef in het algemeen toch voldoende vraag om de aanbie dingen te kunnen plaatsen, waarby de pryzen ook ongeveer op het oude, hoge peil bleven. Vooral het vee met goede afstamming een mooi exterieur en prima melktekens is geregeld in trek, doch dan kykt men niet op de laatste f. 25.- Het is dus by de huidige pryzen van soms flink boven de f. 1000.- tot f. 1300.- per stuk moeiiyk te zeggen of het minder is of meer dan op een vorige markt. Voor f. 800.- koopt men echter niet veel goeds en dat wil dus zeggen dat het gebruiksvee pryzig is! Hetzelfde kunnen we zeggen van het guste weidevee en het jonge fokvee, j hetgeen ook wel verband houdt met de 1 beste stand van het weiland. Want al mag het dan ook geen mooie zomer zyn dit jaar, voor het grasgewas is het weer in elk geval buitengewoon gunstig. Ten aanzien van de slachtveemarkt was de algemene tendens deze week eventjes williger met wel direct geen hogere, maar dan toch wel vastere pry zen dan de week tevoren. In de eerste plaats tengevolge van een krapper aan bod, maar bovendien dat vele slagers de vakantie achter de rug hebben en dus opnieuw moesten bevoorraden. Dit gaf aan de slachthuizen een beetje meer „kleur" aan de handel. De heftige concurrentie met uit het buitenland ingevoerd slachtvee bleef ech ter bestendigd, zodat de pryzen van het inlandse produkt nauwelyks optrok ken. Er werd echter wat gemakkelyker verkocht en dat betekent toch al gauw een of twee tientjes op een beest en dat is meegenomen zullen we maar zeg gen. Het komt ons voor dat er dit jaar wat minder slachtvee is geweid dan normaal, want het aanbod blyft totaal gezien tot nog toe duidelyk beneden de cyfers van vorige jaren. Nu wordt er wel meer vet kalfsvlees geconsumeerd, doch toch niet in ver houding. De vette kalveren gaan voor namelijk voor export weg en zo was het ook deze week weer een levendige exporthandel in kalveren zowel als in kalfsvlees. De pryzen bleven echter niet overal bestendigd. Enkele markten gaven een slechtere toch zeer bevredigend. Nuchtere kalve ren styf pryshoudend. Ook de wolveemarkt had in het al gemeen een zeer bevredigend verloop. De zuiglammeren deden goede pryzen en wel tussen f. 80.- en f. 110.- tot f. 120.- per stuk voor de allerbesten. Dit is rond f. 4.- per kg. geslacht ge wicht. Schapen f. 90.- tot f. 130.- per stuk. De varkensmarkt was vooral in het westen des lands zeer matig voorzien hetgeen tot gevolg had dat de pryzen by meestal vlottere handel wat aan trokken. De goedsoortige varkens wer den dan ook hoofdzakelijk verkocht tus sen f.' 1.90 en f. 2.- per kg. levend gewicht naar gelang de kwaliteit en het gewicht. Zeer zware soorten gemiddeld f. 1.85 en de slachtzeugen van f. 1.65- f. 1.75 per kg. levend gewicht. Zouters f. 1.80- f. 1.82 per kg. idem. Mestvarkens en biggen bleven on veranderd duur. Lopers f 85.- tot f. 130.- en biggen f. 55.- f. 75.- per stuk, extra zware zelfs nog daarboven. De paarden markt was zowel voor de werkpaarden als voor de slachters goed en minstens pryshoudend. Vandaag viert het echtpaar Tingel- Woltman in het Drentse gehucht Bonnen (gemeente Gieten) de ze- ulolllüCli 6 ,C4i ventigjarige bruiloft. Het echtpaar aHoop"t«" 2ièn.'''i^r6d6"prU^n "blevenwoonde aanvankelijk in een plag- genhut, later in een door Harm Tingel gebouwd houten huisje, en pas de laatste drie jaar in een stenen h£& Mason, Vera Miles en George Sanders de hoofdrollen vervullen. Een onweer staanbaar drietal! Als duikbootcommandant heeft de los bollige Max Easton (James Mason) de nodige avonturen achter de rug, van zelfsprekend die met vrouwen niet uit gesloten. Tothy in Virginia Killain (Vera Miles) eindelyk „de vrouw van zyn dro men" ontdekt, voor wie hy è.lles over zou hebben, om haar te kunnen trouwen. Maardaarvoor is in de eerste plaats geld nodig. Hoe hy .daaraan probeert te komen leert ons dit briljant geconcipieerde ver haal, een „lesje-in-bedrog". Zyn vernuf tig plan is goed overlegdzogenaamd ge heime documenten van de Admiraliteit ontvreemden, zich op alle mogelyke ma nieren „verdacht" maken, voor een tijd verdwynen en ai de pers hem dan van „verraad aaii de vyand" beschuldigt, haar een proces aan doen, om daar mee een fortuin te winnen. Zo gezegd, zo gedaan. Maar het gaat allemaal niet zo gemakkeiyk als hij ge dacht had. Het gaat met veel verwikke lingen gepaard Zijn opzet om in korte tyd rijk te worden, valt letterlyk zowel als figuurlyk leiyk in het water. On verwacht echter doet zich een oplossing voor, om tenslotte toch op eerbare wyze geld te verdienen. Intussen heeft hy Virginia allang voor zich gewonnen: zy geeft zyn gefortu neerde rivaal, de overleg- en bedacht zame medeminnaar, de diplomaat sir Charles Holland (George Sanders) dan ook de bons. Eind goed, al goed! Een gelukkig paar als climax! Regisseur Guy Hamilton viert met dit grappige geval een triomf. Wie de fleg matieke James Mason uit andere films kent, begrypt wel, dat hy uit zijn rol alles haalt wat er in zit. Vera Miles is werkelyk charmant en George Sanders het prototype van de consciëntieuze man, in scherpe tegenstelling tot de zwierige James Mason, die vrouwenharten weet te veroveren. Een film, die U op een regenachtige zomerdag in een échte vakantiestem ming zal brengen! Wees daarvan maar verzekerd! Alles draait om Conny Conny zingt en showt Lido „Alles draait om Conny" is ondanks het feit, dat het verhaaltje zich wat moeizaam voortsleept een weliswaar weinig pretentieus, maar toch wel ge zellig filmpje, waarin Conny Froboes inderdaad het stralende middelpunt is, waar alles om draait. Zy is een kleine, vrolyke, ongecompliceerde midinette, die zingt, danst en tussen de bedryven door grappige teenagerjurkjes showt. En men moet wel een grote zuurpruim zyn om Conny geen grappig pittig ding te vin den. Want welke aanmerkingen men ook kan maken op de verheerlyking van sterretjes als Conny Froboes, het moet ons toch van het hart, dat zy de indruk wekt spontaan en fris te zijn. En dat is al een groot winstpunt. En passant wordt nog de draak gestoken met de zogenaamde „Amerikaanse reclame", waarby het doel elk (wel en niet ge oorloofd) middel heiligt en de verafgo ding van modekoningen. 's Avonds in de laatste voorstelling draait de eveneens Duitse film „Om zonden huilt men later". Ondanks het sentimentele gedoe en de vele onwaar- schynlyke situaties heeft deze film merkwaardig genoeg soms sfeer. Het is een wel heel ongebruikelyk verhaal, dat aan deze film ten grondslag ligt. Een dochter van een rijke industrieel moet een kind krijgen van de „vooraanstaan de" dr. Korss. Een toneelspeler zonder werk wordt „by toeval" aangereden door het meisje, dat een kind verwacht. Om dat dr. Korss bang is voor zyn goede naam stelt hy de toneelspeler voor te trouwen met zijn geliefde. Dit gebeurt dan ook, hetgeen allerlei nare complica ties met zich mee brengt. Zo veel moei lijkheden overigens, dat de makers van deze film zich zelf ook in de nesten werken. Zo erg, dat ze zich in allerlei onwaarschynlyke bochten moeten wrin gen om een enigszins happy ending te forceren. Daarvoor is een pathetische sterfscene nodig, waarvan de senti mentaliteit afdruipt, een auto-ongeluk, waarbij de „echtgenote" van de toneel speler om het leven komt en de arresta tie van dr. Korss, die de auto van zyn geliefde onklaar had gemaakt, omdat hy van mening was, dat de toneelspeler er in weg zou rijden. En dan heeft men de meeste meters celluloid wel gehad. Ja, ja, die Liebe in Wien Ina Bauer en Toni Sailer op uitermate glad ijs TRIANON Sportliefhebbers zullen zich Ina Bauer nog wel herinneren. De Duitse miljonairsdochter, die twee jaar geleden te Garmisch Partenkirchen het kunstrijd(st)erwereldje in hevige be roering bracht door na de verplichte figuren stomweg uit de Europese kam pioenschappen te stappen. Ina had daar by zoveel achterstand opgelopen, dat zy kansloos was ondanks het te ver wachten succes van naar weergaloze kür. I En het temperamentvolle meisje kon [niet tegen haar verlies. Ina hield haar belofte, ze kwam nooit Inteer in wedstryden uit, maar dat be tekende toch niet, dat haar schaatsen aan de wilgen gingen. Vader Bauer zou nog iets terugzien van de stromen geld, die hy in de training vaa zijn doch ter heeft gestoken Ze tekende namelyk prompt een contract met gretige film mensen. Daar had men nog wel een oud Duits filmpje „De witte droom", dat best weer eens in elkaar gezet kon worden, wat gemoderniseerd, wat by- gestreken, maar toch volgens precies dezelfde lijnen. Maar de filmmensen hadden voor ons gevoel beter kunnen wachten tot onze eigen Joan Haanappel beroeps werd. Die schaatst zeker net zo goed, misschien zelfs nog sierlijker dan Ina, ze is on tegenzeglijk heel wat charmanter en wat acteertalent betreft kan Joan moei lijk nog minder begaafd zyn dan Ina. Gelukkig had de roodharige Duitse in deze film een ander sportfenomeen als partner, de Oostenrijkse ex-wereldkam pioen skiën Toni Sailer, die ook al niet voor acteur in de wieg is gelegd. Dan valt het wat minder op. Maar het moet gezegd, ze worstelen zich samen heel moedig heen door de langdurige, hevig geforceerde aanloop naar het waarlyk grandioze slot. Want in het laatste half uur ziet men een verrukkelyke ysshow, waaraan de signatuur van de choreograaf en artistiek directeur van de Weense IJsrevue, Willy Petter, heel duidelyk te onderkennen is. Het adembenemende tempo, de prachtige aankleding, de won- derlyke kleureffecten en de virtuoze capriolen op de gladde yzers in deze show vergoeden veel van de onbenul ligheid, waarmee men in het vooraf gaande verhaaltje geconfronteerd wordt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3