HOOG SPEL Gevecht in centrum Algerijnse stad ROUWDIENST voor FRANK BUCHMAN KW ART MILJOEN MENSEN GERED AMBACHTSSCHOOL TEKENARTIKELEN Oost-Duitsland bloedt leeg NED. KUSTVAARDER UIT 18E EEUfV VOOR DE FINSE KUST Apenda Met een enkel woord ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1961 IN de gTote speelzaal van het Casino te Punta del Este in Uruguay staat de toekomst van LatUns-Amerika op het spel. Al een week is daar de inter - Amerika&nse economische conferentie aan de gang die een belangrijke sociale en economische ontwikkeling van de Latynsamerlkaanse republieken moet inluiden. Bondgenootschap voor Voor uitgang heet dit op Kennedy's leest ge schoeide ontwikkelingsplan voor de Midden- en Zuidamerikaanse landen. En dit is de inzet die Dillon in het Uruguese speelhuis uit naam van de Verenigde Staten en enkele landen, w.o. Japan en West-Duitsland, en inter nationale „geldschieters" heeft ge daan: twintig miljard dollar voor de tien jaren die het plan moet omvatten. En dit is de winst die de Verenigde Staten beogen: een welvarend Latijns-Amerika vrij van communistische smetten, welis waar met uitzondering van Cuba. maar dan toch met een Castro die gedegra deerd ts tot een tweederangsacteurtje op het toneel van het Westelijk halfrond. En hoe ultra-rechts en behoudend som mige regeringen ten zuiden van de V.S. ook zijn, alle zien toch wel in, dat een grootscheeps ontwikkelingsplan als door Kennedy beoogd noodzakelijk is om de toenemende sociale onrust in hun lan den te bezweren. Uiteraard krijgen zij die miljarden niet onvoorwaardelijk, uit ervaring weet men maar al te goed hoe lichtvaardig de Zuidamerikanen door gaan met buitenlandse hulp plegen om te springen. De Latijnsamerikaanse re publieken zullen zich een nationale in spanning moeten getroosten als nooit te voren: zy moeten ieder voor zich ont wikkelingsplannen opstellen, belangrijke sociale verbeteringen aanbrengen (zoals landhervorming), eigen hulpbronnen aanboren en, zoals Kennedy zei. ..de zelf opofferingen aanvaarden die nodig zijn om de nationale energie ten volle te richten op de economische ontwikke ling". Soortgelijke voorwaarden werden gesteld toen aan West-Europa de Mar shall-hulp werd verleend. Maar een ver gelijking met het West-Europa van toen met het Latijns-Amerika van nu wekt de indruk, dat het Bondgenootschap voor Vooruitgang de Latijnsamerikaanse lan den niet tot even grote activiteit en het brengen van even grote offers zal aan zetten als het plan-Marshall de West- europese staten deed. MAAR goed. de conferentie in Punta del Este scheen flinke vorderingen te hebben gemaakt, toen dezer dagen de vijf grote landen Argentinië, Brazilië, Mexico. Peru en Chili een ont werp-overeenkomst indienden die als werkbasis zou moeten dienen voor het programma van Kennedy. Ware het niet. dat nadien de croupiers slaags zijn geraakt over de verdeling van de inzet. Uruguay en de kleine landen van Latyns-Amerika zijn bang dat zij te wei nig krijgen van de twintig miljard dol lars en zy hebben een frontaanval ge opend op de door de vijf ingediende ont werpovereenkomst. En vanzelfsprekend worden ze daarbij gesteund en opgehitst door Cuba. dat in de persoon van Che Guevara aan het spel deelneemt en Amerika de ideële winst niet gunt. Een veel nauwere samenwerking van de Amerikaanse republieken is wat. Ken nedy by de economische ontwikkeling van Latyns-Amerika voor ogen staat Maar momenteel is zelfs de bereidheid tot die samenwerking nog zoek. Dillon, de leider van de Amerikaanse delegatie, staat voor een moeilyke taak: Cuba's (op)positie op de conferentie te isoleren en alle andere Latijnsamerikaanse lan den tevreden te stellen met faun deel uit de miljardenpot. Dat hy daarin slaagt, is voor het gehele Westen van het grootste belang. In de komende dagen wordt in het casino van Punta del Este dan ook hoog spel gespeeld! (Van onze Paryse correspondent) In het centrum van Sidi-bel-Abbes (Algerije) zijn gisteren bij een hevig ge vecht tussen Franse militairen en re bellen drie terroristen van de FLN en twee soldataten van het Vreemdelin genlegioen gedood. 's Morgens om vijf uur hadden Fran se militairen een gids van de FLN ge arresteerd die in Sidi-bel-Abbes twee gewapende terroristen hulsvesting had verleend. De arrestant wees de plaats aan waar een dozyn fellagha's lagen verborgen. Om de groep onschadelijk te maken, vuurden de Franse militai ren met automatische mitrailleurs, lich te kanonnen en mortieren, terwijl scherpschutters probeerden om de re bellen uit de bomen te schieten. Met politiehonden werd in de naburige bos sen naar verborgen fellagha's gezocht. Tegen tien uur hield de kanonnade op. De militairen drongen het huis bin nen, waar de rebellen zich hadden ver schanst. maar werden door krachtig ge weervuur teruggedreven. Een agent van politie kon. niet meer ontkomen en moest zich in een gang verbergen. Op de bovenverdieping trachtten de rebellen hem buiten gevecht te stellen, doch een regen van granaten maakten aan de belegerden verder verzet onmogefajk. Pas tegen het middaguur was de rust in Sidi-bel-Abbes hersteld en kon het verkeer weer normaal voortgang vin den. Een 400 aanhangers van de Morele Herbewapening uit 40 landen hebben gisteren te Freudenstadt in het Zwarte Woud de laatste eer bewezen aan de stichter van de beweging Frank Buch- man, die daar maandag op 83-jarige leeftyd overleed. In de kerk van Freu denstadt werd een rouwdienst gehou den. Prins Richard van Hesse en Buch- mans secretaris Morris Martin lazen passages voor uit het Nieuwe Testa ment. Zoals bekend zal het stoffeiyk overschot van Buchman naar de V.S. gebracht worden. Volgens het zaterdag in Leopoldstad gepubliceerde tiende rapport over de verrichtingen van burgerpersoneel van de Verenigde Naties in Kongo wordt gezegd dat dit personeel het leven heeft gered van naar schatting een kwart miljoen mensen in Zuid-Kasai. Het personeel slaagde er met gelden uit het Kindernoodfonds van de Verenig de Naties in melk te distribueren en daarmee een ziekte die het gevolg is van onvoldoende voeding, te onderdruk ken. Spontaan en ongedwongen (Van onze t.v.-medewerker) De spontaan gegroeide en met een grootse ■vasthoudendheid tot uitvoering gebraohte (slechts schijnbare bizarre") idee van de journalist Reokman. „Wij komen" kreeg in AVRO's ..Flits" te recht weer eens t.v.-aandacht en haast tastbare gestalte. Wel bitter te beden ken, dat door frauduleuze handelingen zoveel illusies in Australië juist op dit punt kapot zyn gemaakt, maar giste ren was alles terecht gehouden in de sfeer van dankbaarheid, die Reckman zo volslagen verdient. Vervolgens werd een oude koe uit de sloot gehaald: de onveiligheid door ban deloosheid in Gelderland, een maand geleden journalistiek aan de orde ge steld 'ook al op grond van gedeelte lijk oudbakken materiaal maar op een bijzonder treffende manier in woord gebracht. Beelden, die de situatie had- aen kunnen illustreren, bleven volkomen en ten onrechte achterwege. Wat straf rechter en predikant in het midden brachten, was wel het aanhoren waard. De reportage over de vervaardiging van snuiftabak was een tamelijk zinloos ge baar. Zeer goed was daarentegen weer uitgewerkt en doorwerkt, het gebruik van hechtmachines by operaties. Russi sche hoogleraren zien we niet elke dag in de studio, noch minder chirurgische demonstraties. Dat ook een Nederlands medicus naar eigen aard en ethiek het zijne daarvan zeggen kon .deed deugd. „Beriyn in een veranderde wereld" was een goed idee. maar meer geschikt voor een essay dan voor een nogal om slachtig praatje van mr. Hi Hermann. Een woordenstrooom verduisterde de goede gedachten helaas. Deze twee programma-onderdelen waren geschei den door een muzikale bijdrage van een bizar pianist, met name Theolonious Monk, iets voor de liefhebbers en mis schien ook voor bepaalde muzikale fijn proevers. maar toch ook te waarderen door hen. die iets begrijpen van een goede beeldreportage. De regisseur sprak ons tenminste duideiyk en uitdrukke lijk aan. Tot slot gingen we ter markt. Oor spronkelijk dachten we. dat dit vooral een locale aangelegenheid zou zijn, met name voor de Amsterdammers, maar Leen Timp heeft hier een zo knappe tovenarij uitgehaald, dat elkeen, aie met vreugde over een markt slentert en hier en daar rondsnuffelt en luistert, zijn portie ontspanning van geheel eigen aard kon meenemen. Zijn wij goed ingelicht, dan is het idee van de auteur Gerard van 't Reve afkomstig, die zijn (auteurs)recht dan ten onrechte voor zichzelf als commen tator en interviewer heeft doen gelden. Hij was een aarzelaar, volkomen ge speend van elk journalistiek gevóel, maar Timp trok zich daarvan niet zo bUster veel aan ging rustig zijn gang en had kennelijk zijn draa: We weten nauwkeurig waarover we praten, want toen we er de lucht van kregen, dat in deze reportage toch wel iets bijzonders kon schuilen, hebben we een bedevaart naar de scheidende markt op het Wa terloop le !n gemaakt en persoonlijk er varen. dat er heel wat meer uit ge sprekken te halen was geweest dan de commentator deed, al viel de benade ring der kooplui noch hun toeschiete lijkheid bepaald mee. Het was niettemin een spontaan, on gedwongen en bizar avontuur. in ruimt keuie en betere kwaliteiten. TEKEN DOZEN PASSERDOZEN REDISPENNEN PENSELEN DRIEHOEKEN MAATLATTEN fototoestel? Grote HUNTER fotowedstrijd „Vader en Zoon"! 150 Prijzen van f.1000.- tot f.25.-Zie affichea: Sigaret..? HUNTER! Vliegramp bij Stavanger Noors protest tegen Britse kritiek Een woordvoerder van het Noorse mi nisterie van Luchtvaart heeft gisteren verklaard, dat de kritiek ln de Britse pers volgens welke het vliegtuigongeluk van woensdagavond by Stavanger waarby 39 personen zyn omgekomen voor komen had kunnen worden als de radar- installatie van het vliegveld Sola ge werkt had, „volkomen ongerechtvaar digd" is. De woordvoerder zei nog, dat de ra darinstallatie van Sola gewoonlhk slechte functioneert van 9 uur 's och tends tot 6 uur 's avonds. Buiten deze uren kan de Installatie binnen zeer kor te tyd in werking gesteld worden als een vliegtuig hierom verzoekt en dit was met het (verongelukte) Britse vliegtuig niet het geval geweest. Volgens de woord voerder werkt de radarinstallatie niet voortdurend door gebrek aan personeel. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN Vervolg van pag. 1 Over de hele zitting hing de lood zware druk van een politiek bankroet. Dat werd verpersoonlijkt door de ge stalte van Walter Ulbricht, de secreta ris-generaal van de SED, die het eerate gedeelte bywoonde, geen woord sprak, alleen wat krabbeltjes op zyn blocnote maakte en selfs nauwelyks veinsde te luisteren. Misschien illustreerden zyn krabbel tjes de vicieuze cirkel, waarin de DDR nu rondtolt, zy ziet zich, omdat zy niet tot volledige grensafslultina kan overgaan, gedwongen tot halve beper kende maatregelen, die als enig effect een verder toenemen van de exodus hebben, omdat de. mensen vrezen dat zy er straks niet meer uit kunnen. Het wakker geworden vluchtlnstinct biykt bovendien sterk besmetteiyk. De econo mische ontwrichting, die de massale vlucht achterlaat, drukt het levenspeil verder naar beneden en dat wordt dan weer tot een extra vluchtmotief. Men kan er vrywel seker van *yn, dat na de dreiging met reisbeperkingen het aantal van hen. die „met de voeten stemmen", in het opvangkamp Marien- felde het komende weekeind tot onge kende proporties tal stygcn. Als ver scherpte controles het niet onmogelijk maken, mag men voor zaterdag en zon dag vyf- tot zesduizend vluchtelingen verwachten in Marienfelde. dat reeds aan de grens van zijn capaciteit lykt. De enige reden tot tempering van het leedvermaak Jegens Ulbricht is, dat die vluchtelingenstroom politiek buskruit bevat voor de wereldvrede. Hy ls in enkele weken een dominante factor ge worden in het Beriynse probleem, een factor, die Chroesjtsjow als een steen op de maag moet liggen. Maar hy kan Ulbricht op dit moment nauwelyks la- ten vallen. Tegeiykertyd maakt het vluchtelingenprobleem voor het Westen I onderhandelingen met Moskou niet ge- makkeiyker, wèl dringender. Archeologen zoeken contact Belangrijke vondst op 40 nieter diepte Finse archeologen willen contact opnemen met hun Nederlandse collega's om hun medewerking te krijgen bij het onderzoek naar een 18de eeuwse kustvaarder, die 40 meter onder de zeespiegel voor de kust van Zuid-Finland is ontdekt. Nils Cleve. Fins archeoloog, vertelde, dat het wrak gevonden was bij Borsto. een van de eilanden van de Turku-archipel in de Botnische Golf. ,.In de eerste plaats hopen wij de identiteit van het schip vast te stellen", verklaarde Cleve. Hij zei, dat de mogelijkheid bestond het wrak te lichten. VOOR HEDENAVOND! Hilversum 1 (402 m.). KRO.: 18.00 Gram. 19.00 Nw». 19.10 Act. 19.25 Grom. 19.50 Lichtbaken, lezing 20.00 Popul. klass. muz. 21.00 U bent tooh ook van de party?. lezing. 21.10 V. d. toeristen. 22.35 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wy lulden de zondag ln. 23.00 Ka- merork. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II (298 m.). VARA.: 18.00 Nws. en comm. 18.20 De Jeugd vraagt om meer speeltuinen, le zing. 18.35 Lichte nvuz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO.: 10.30 Passepartout, praatje ,19.40 Leven ln een verdeelde we reld, lezing. 19,55 Deze week, praatje. VARA.: 20.00 Nws 20.05 Marinierskapel. 20.40 Lichte muz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Gram. 22.00 Sportnws. 22.30 Nws 22.40 Lichte muz. 23.00 Gram. 23.5524 00 Nw». TELEVISIEPROGRAMMA'S. NT6.: 15.00—17.00 Eurovisie: Rep. v. d. Serpentine Regatta te Londen. NCRV.: 17.00 V. d. kind. NTS.: 17.30—17.40 Jeugd- lourn. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV.: 20.20 Memo. 20.30 Fllmprogr. 20 55 Euro pese zang en muz 21.20 Licht progr. 21.50 Spaanse zigeunerdansen. 22.10 Dagslui- VOOR ZONDAG 13 AUÖtSTtS Hilversum I, 402 m. - NCRV: 8.00 Nws, en weerber. 8.15 Or- gelrecltal. 8.30 Morgenwyding. 9.15 Gram. KRO: 8.30 Nws, 9 45 Gram 9.65 Inleiding Hoogmis 10.00 Plechtige Hoogmis. 11.30 Gram. 1145 Zangrecital. 12.15 Bultenl. comm. 12.25 Gram. 13.00 Nws. 13.04 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Gram. 13.40 Strykork. 14.00 Knmermuz. 14.45 De vliegende Hollander, lezing. 14.55 Gram. 10.00 Oram 16.20 Sport. 16.30 Koorzang. IKOR: 17.00 V d jeugd 17 15 Oecume nische zangdienst. 17.45 Mensen, lezing. 18.00 Het Geladen Schip, lezingen. 18.30 De Zaaier, spel NCRV: 19.00 Nws uit de kerken. 19.05 Oram. 19.30 Qemeenschnp der Heiligen, lezing. KRO: 19 45 Nws. 20 00 Oram. 20.15 Plelsterplezler. lezing. 20.30 Act. of gram. 20 35 Oratorla-fragm. 21.30 De kleine Johannes, hoorsp. 22.10 Oram. 22 25 Boekbespr. 22 30 Nws 22 40 Avond- Jebed. 22.56 Kamermuz. 23.45 Oram. 23.55- 4 00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8 00 Nws. en postdulvenber. 8.18 Oevar. progr. 9 45 Geesteiyk leven, toespr VPRO: lObO V. d. Jeugd. IKOR: 1030 Ned. Herv. Kerkd. VPRO: 1145 Ber. uit de kerken, lezing. AVRO: 12.00 Oram. 12.30 Meded. en eventueel postdulvenber. 12 32 Oram. 13.00 Nws 13.07 De toestand ln de wereld, lering. 13.17 Meded of gram. 13.20 Verz progr. v. d. strlldkrachten. 14.00 Boekbespr. 14 20 Die Walküre, one- ra. (Bavreuther Fentsplele 1961). 15.50 Vllf hindernissen, lezing 1005 Lichte muz. 16 30 Sportrevue VPRO 17 00 Nieuwe wegenlezing, 17.13 Israel - Neder land, gesprek. VARA: 17 30 V. d, jeugd. 17 50 Nws, SDortultsl. en sportjoum. 18 30 Oram. 10 30 Cabaretprocr AVRO: 20 00 Nws. 20.05 Amus muz. 20 4» BH ons thuis, gesprek. 20 65 Oevar. progr. 22.00 In oude archieven te Turku wordt ver meld dat in 1780 een Nederlands koop- vaardyschip in de Archipel was gezon ken. Volgens Cleve echter „duiden de voor werpen die uit het wrak naar boven zyn gebracht op een vroegere datum, enige tientallen Jaren eerder. Ik zou zeg gen dat het een schip uit de Jaren 1750 ls". Het schip ïykt het bestbewaarde vaar tuig van dit type te zullen worden. Het houdt het midden tussen een schoener en een brik. „Voor zover we weten is geen schip van dit type en deze ouder dom bewaard geblevenaldus Cleve. „Er bevinden zich echter waarschyn- lUk vele andere ln de Finse wateren. Wy mogen verwachten er een „weelde" aan scheepswrakken aan te treffen als we eenmaal goed beginnen". Aardedonker Een groep Zweedse amateurduikers is al een maand by het wrak aan het werk. Volgens Cleve schynt het schip ln zeer goede staat te verkeren, maar het water is niet helder, wat de bergings werkzaamheden bemoeliykt. „Op 40 me ter diepte ls het aardedonker". Een vertegenwoordiger van het scheep vaartmuseum te Turku zal zich met Ne derlandse autoriteiten in verbinding stel len in de hoop dat deze by de identiteit van het schip behulpzaam kunnen zUn. „Wellicht ls er ln Holland een oud document dat de Identiteit van het schip op zou lossen", aldus Cleve. BINNENLAND In het ziekenhuis in Bennekom ls de 54-jarige Duitse mevrouw A. Somberger uit Barmen-Wuppertal overleden, die vo rige week donderdag bij een verkcerson- ieluk op de Rijksweg Utrecht-Arnhem by de zeer ernstig werd gewond. De drukte ln de pruimenpluk heeft op het ogenblik ln Zeeland haar hoogte- fiunt bereikt. In de omgoving van het rultcentrum Kapelle-Blezellnge worden veel pruimen geteeld, vrijwel alle rassen geven dit Jaar een hoge opbrengst. Van 8 tot 11 september zal een Bel gisch-Nederlands vlooteskader een offi cieel bezoek aan Antwerpen brengen. BUITENLAND De Iraakse premier, do 47-Jarlge bri gade-generaal Kassem. heelt zich verloofd met de zeventienjarige Laiia al DJanabl, een dochter van de president-directeur van de Iraakse luchtvaartmaatschappij Iraqi Airways, aldus meldt het Libanese tydschrift „Al Hawadlss". Volgens dit blad ls de verloving reeds enige tijd geleden gesloten. Zij was echter door de familie DJanabl geheim gehouden. Gisteren heeft de politie van Jo hannesburg de woningen van verscheidene vooraanstaande leden van het Transvaalse Indiase Congres doorzocht en bescheiden meegenomen. Een van de doorzochte wo ningen is die van de secretaris van de Indiase party, Sullman Nathle. De regering TBjang Mlon heeft 4,6 mllloen dollar aan staatsgelden verduis terd en 4.3 miljoen aan steekpenningen van zakenlieden ontvangen om haar po litiek te financieren, zo wordt gezegd ln een rapport dat het tegenv oordlge mili taire bewind van Zuid-Korea over de corruptie van het acien regime heeft Uit gebracht. Op 2 september viert de universiteit van Oslo haar 150-Jarlg bestaan. Er zul len 25 eredoctoraten worden uitgereikt, voor de eerste maal ln de geschiedenis van de universiteit ook aan Noren, te weten de ethnoloog en ontdekkingsreiziger Thor Heyerdahl 7..Kon Tlkl") en de reder Anders Jahre. In de Phlllppynse archipel wordt sedert maandag een motorboot m»t 87 mensen aan boord vgfimat. Men vreest dat de boot ln de zware zeegang dlo er stond, ls gezonken. Tsjecho Slowakije heeft de grote mogenheden en do landen die door de Duitsers bezet zyn geweest, nota's ge zonden waarin wordt gezegd dat de West- dultso autoriteiten weigeren een vervol ging ln te stellen tegen nazi-rechters die techtstreeks verantwoordeiyk zyn voor de moord op duizenden Tsjechen. Het State Department heeft mee- Sedeeld dat Amerika het onderzoek naar e mogeiykheld van een erkenning van het communistische Bultcn-Mongollë voor lopig heeft gestaakt met het oog op de internationale toestand. In Brlts-Columblé woeden ruim drie honderd bosbranden, die door meer dan 2000 man worden bestreden. Voor de ko mende dagen is aanhoudend droog en warm weer voorspeld In de eerste week van een actie van de Britse soldaten tegen onwettig wapenbezit zyn alleen ln Londen al 2398 vuurwapens en 15.000 patronen Ingele verd. Degenen die wapentuig Inleveren krijgen geen straf. Onder hen bevonden zich twee oude dames uit de badplaats Bath, die de politie een geheel geladen Colt ter hand stelden. De regisseur Geza von Bolvary, een van de pioniers van de Duitse amuse mentsfilm. is donderdagnacht op 63-Jarige leeftijd ln Rosenheld overleden. In het gebied van New-Dclhi zyn elf dorpen met een gezameniyke bevol king van 10.000 zielen overstroomd. In de staat Bihar zijn een half miljoen mensen door watersnood getroffen en uit Lucknow is gemeld, dat in drie districten 618 dor pen met in totaal 125.000 Inwoners door overstromingen zijn geteisterd. In Amman (Jordanië) ls bekend gemaakt. dat archeologen de muren van een oude stad hebben blootgelegd die naar men vermoedt 1000 jaar voor Christus door David ls veroverd. In de stad Tactban ln het centraio Èebied van de Phllippljnen heeft een rand 4000 mensen dakloos gemaakt. Een zeldzaamheid Hy zei dat de kustvaarder kenneiyk op weg was naar St.-Petersburg. De ont dekking van het wrak was volgens hem „een buitengewoon interessante" vondst, „een grote zeldzaamheid". „Ik heb er geweest en heb de dingen gezien die ze van het schip gehaa.1 heb ben. Emaille doosjes, Iets groter dan sniufdozen zoals de vrouwen voor hun snuisteryen plachten te gebruiken. Op deze doosjes er waren er ongeveer twintig waren rococo afbeeldingen van vrouwen en mannen in rocococostuum. Er waren een twaalftal zakhorloges af komstig uit Londen. Het aardewerk dat is gevonden, kommen en schotels, ziet er naar uit, dat het uit Holland af komstig is". Ook was de deksel van een kist gebor gen, waarp nog vaag de naam van een vrouw te lezen was, met de naam van de stad Turku. „Tot dusver hebben wy alleen nog het dek en de hut van de kapitein onder zocht We hebben er geen idee van, waar uit de lading bestaat". (Reeds geplaatst ln een deel van onze vorige oplaag) „WEIBER VON WINDSOR'' EN „I PURITANI" BIJ NEDERLANDSE OPERA Op het speelplan 19611962 van de Ned. Opera prijken 19 werken. Nieuw zyn Nicola's „Die lustigen Weiber von Windsor" (muzikale leiding Johannes den Hertog, regie Walf-Dieter Ludwig) en „I Puritani" van Beilini. waaraan Italiaanse solisten cn een Italiaan» koor zullen medewerken. Een van de gastrol len wordt gezongen door de coloratuur sopraan Anna Moffo. Arrigo Guarnieri heeft de leiding van dit nieuwe werk. „Hoffmans vertellingen" en „Die Zauberflöte" 2Ullen in het komende sei zoen worden opgevoerd in een nieuwe montering en regie. De werken worden gedirigeerd door resp. Leo Drlehuys en Michael Gielen, de muzikale leider van de opera in Stockholm. Een bijzonder cachet krygen de voor stellingen van „Philomela", dat Hen drik Andriessen componeerde ter ge legenheid van het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina. Het werk beleefde in de jaren 19491956 zes uit voeringen onder leiding van Paul Pella, die zich bereid verklaarde ook de voor stellingen in dit seizoen te leiden. Frans Vroons voert de regie. De dirigent van het Concertgebouw orkest Bernard Haitink zal zijn opera debuut maken met de leiding van „Don Giovanni". Het werk wordt uitgevoerd onder regie van Wolf-Dieter Luawig. Frankrijk trekt regiment uit Biierta terug Frankryk zal een van de parachutis tenregimenten terugtrekken, die de vo rige maand bij het uitbreken van het conflict rond Bizerta naar de Franse basis by deze stad zijn gezonden. Dit is gisteravond door het bureau van premier Debré bekendgemaakt In een kort communiqué wordt gezegd, dat de Franse regering, na de situatie rond Bizerta bekeken te hebben, besloten heeft een van de regimenten, die daar als versterking naar toe zyn gezonden, terug te trekken. ZONDAO Stemsci.uur 6' Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 Pieterskerk: Orgelbespeling Bé Hollan der. 8 30 uur n.m. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend'. 8 uur nam. DINSDAG Zeegersteeg (Kalserstraat)Straatpred. Onen Deur werk. 7.15-7.45 uur n.m. WOENSDAG Gulden Vlies: Aandeelhoudersvergade ring N V. Nationaal Veem. 11 uur van. DONDERDAG Remonstr. Kerk: Zomerconcert Sym- phonlsch Kamerorkest. 8 16 uur nam. BIOSCOPEN' Trianon: „Die Llebe ln Wlen" Al Werkt! 2.30, 7 en 9 16 uur; zond. 2.15, 4.30. 7 en 0.15 uur. Hex: ..De avonturen van Prins Valiant". 14 Jr. Werkd 2 30. 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4 45. 7.15 en 9.15 uur; don derdagcyclus ..Terug uit de hel". 18 Jr. Casino: „De vloek van Frankenstein". 18 Jr. Werkd. 7 en 9.15 uur; zond 4 45. 7 en 9 15 uur; elke middag te 2.30 uur Rusty en de vluchteling. A.l. Lldn: „Alles draalt om Conny" A.l Werkd 2 30 en 7 uur; r.ond. 2.30. 4 45 en 7 uur; elke avond 9.15 uur „Om ponden huilt men later". 18 Jr; werkd 's morgens 10.30-12.30 uur „SJors van de rebellen club". A.l. Luxnr„O Sole Mlo". A l. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4 45, 7 en 9.15 uur. Studio: ..'n Tikkeltje diefstal" A.l Werkd 2 30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4 45. 7 en 9.15 uur. Astra-Tlieater - Wassenaar: Vrydag 8 uur. 2aterdag 7 en 9.16 uur. zondag 7 en 9 15 uur „De Rode Kaperkapitein". 14 Jr; maandag en woensdag 8 uur „Zorg dat Je er by komt". A.l Donderdag 8 uur „Sayonara" 14 Jr. Zondag-, maandag-, woensdag- en donderdag middag half drie Matinee, voor de Jeugd „Zorg dat Je er by komt. A.l. TENTOONSTELLINGEN Hortus: „Aqua-Hortus" Werkdagen 10 uur vm—10 uur hm; 's zondags 12—10 uur nam. (t.e.m. 12 augustus). Lakenhal: Eretentoonstclling Kees Ver- wey DageiykB 10-5 uur. 's zondags 1-5 uur (tot 4 septemberl Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 -12 en 2-4 u Zon- en reestdagon 2-4 u Ryksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Ste*nstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit" (Werkd 10—16 uur: 't zondags 13—16 uur) tot en met 29 ok tober) Rijksmuseum van t'udheden: Tentoon stelling „Vierhonderd |aar Romeinse be zetting" Werkd van 10-5 uur zondags van 1-6 uur 'tot 20 augustus) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling ..Vang die vis!'" (tot 1 ok tober Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdlngh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. De Oegstgeester Apotheek. Wilhelmina- park 8. tel. 26274 ls 's zondags geopend van 12-13 uur en 's avonds na 13 uur. Weekelndedienst der Tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tandarts R. Schreuder. tel. 32828. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Pleter- 6e, tel. 24403:-Tegelaar, tel. 34092; Jas- perse. tel. 24961; Wljdlcks, tel. 30177; Van Wingerden, tel. 30791. Te Oegstgeest dokter Melssner, tel. 24865. Bij geen gehoor van Uw huisarts ot specialist (Of diens waarnemer») bel op doktersteleroon 22222. Holland Festival 1961: Sopr. en plano. 22.30 Nws. en meded. 22.43 Act. 23.00 Zang en hammondorgel. 23.15 New York calling. 23.20 Dansmuz. 23.65-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 20.00 Achter het nws. 20.15 Ne- derl. liedjes. 20.60 De wereld van van daag. lezing. 21.00 Speelfilm. 21.25 Loos- drecht Jazzconoours 1061. NTS: 22.00- 22.30 Sport in beeld. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Muzlk. lezing. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork. conc. 15.31 Voordr. 16.46 Ork. conc. (virv.i. 16.15 Rep. Royal National Elsteddrod. 16.45 Voordr. 17.00 Koorzang. 17.20 Hoorsp. 17.50 Lezing. 17.65 Weerber. 18.00 Nws. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19 45 Godsd. ultz. 20.25 Liefdadlgh.opr. 20.30 Hoorsp. 2200 Nws. 22.10 Recital 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. 23 08-23.36 Ka- niermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 217 in. 12.00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr. 14.00 Gevar .progr. 14.30 Hoorsp. 15.00 Fllmprogr. 16.00 Lichte muz. 17.00 Verz. progr. 18.00 Popul. liedjes. 18.30 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. muz. 20.30 Samenzang. 21.00 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Meditatie. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutseller Rundfunk, 3o» m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Ge var. muz. 14.30 Oude muz. 15.00 Verz. progr. 16.30 Dansmuz. 18.10 Ork. conc. 19,00 Nws. 19.30 Lichte muz. 2145 Nws. 22.15 Hoorsp. 22.55 Dansmuz. 23.30 Ge var. muz. 24.00 Nws 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Brussel, 324 en 484 m. 324 11).: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.15 Amus. muz (Om 12.30-12.35 Weerber i. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. I4.no Opera- en belcantoconc. 15.30 Sport. 17.00 Sport- ber. en nws. 17.05 Lichte muz. 17£0 arnnv 18.00 Pianomui. 18.30 Godsd. ultz. 19.00 Nws 19.30 Oram. 22 00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Oram. 23.65-24.00 Nws. 484 m.: 12.00 V. d. landb. Daarna: Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz,-progr. 14.00 Vere.-progr (vsrv.). 17.00 Nws. 17.35 Oram. 17 45 Ork. conc. 18 40 Oram. 19.30 Nws. 20.30 Oevar. muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.56 Nws. Frankryk 3, 28» en 285 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.30 Hoorsp. 15.50 Operettemuz. 17.35 Oram. 17.55 Ork conc. 19.25 Lichte mui. 20.00 Koorzang 22.45 Oram. 23.53-24.00 Oram. VOOR MAANDAO 14 AUOU8TUS Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Oram. 7.30 Oe- wyde mui. 7.50 Hst brood des lsvrns. meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 0.00 V. d Heken. 0.35 Watertt. 9 40 V. d. vrouw. 10.10 Oram- 10.20 Oram. 11.05 Vlooi en plano. 11.35 Voordr. 11.55 Lichte mui. 12.25 Voor boer en tuinder. 12 30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Lichte mui. 12 53 Oram, of act 13 00 Nws. 13.15 Lichte mui. 13.40 Oram. 14 00 Oram. 14.55 Oram. 15.30 Vokaal ens. 16.00 Bybelovor- dinklng. 16.30 Fllharm, sextet. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Lichte muz. 17 40 Beurs ber 17.45 RegerlngsultB.: Volkslectuur in Suriname, door drs. M D. Thys NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Oude muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte mui. 19.30 Radlokrsnt 19 50 Koperork. 20.10 Oram. 21.00 Rondetafelgesprek over boeken. 21.20 Klaas, mui 22.10 Oram 22'iS ^mu#- mur aa 30 Nwr SOS-ber: 22.40 Avondoverdenking 22 55 Boekbespr MJjS Jaiomui. 23 35 Oram. 23.55-24X>0 Hilversum II. 298 m. AVRO: 700 Nws. 7 10 Oym. 7.20 Gram 8.00 Nws. 8.15 Gram 9.00 Oym v d. vrouw. 9.10 De groenteman 9 15 Oram. 9 40 Morgenwyding 10.00 Gram. 11 00 Voordr. 1115 Kamerork. cn solist. 12.00 ,en-pUno' 12 20 v h- Platteland. 12.30 Land- en tulnb meded. 12.33 Orgil- spel. 13.00 Nws. 13.15 Meded V 13.25 Beursber 13.30 Metropole Bariton en plano. 14.25 De J San Julia, hoorsp. (herh.), 17.30 Oram. v. d Jeugd AVRO: 18.00 Nws 18.15 Pol. lezing. .8.25 Promenade-ork. en solist 19 05 Planorecital. 19 30 V d jeugd. 20 00 Nws. 20.05 Lichte mui. en voordr. 20 50 Het kasteel van Gaasbeek ln kransen van kastelen, lezing. 21.06 Gram. 21.30 Jazz muz. 22 00 Vocaal ens 22.30 Nws en beursber 22 45 Art 28 00 Oram 23 15 Oram 23.55-24 00 Nws. g kammofoonplateNprogramma DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 18-20 uur) I Igor Btrawlnsky. i Concert voor Cilno on blaasorkest. Largo - Allegro. Largo - Plu mosso - Tempo primo, at- tacca. Allegro. Carl Seemann. plano Phll- harnionlsch Orkest van Beriyn o.l.v. Tho mas 8cherman. 2 Divertimento (Suite uit het Ballet „Le Balser de la Fée"). Sinfo- nla. attacca. Danses Suisses. Scherzo. Pas de deux. Rlas Symphonle Orkest, Beriyn o.l.v. Ferenc Frlcsay, II. Peter Tsjnlkowsky. 1. Symphonle nr. 2 ln c kl t, op. 17. Andante sostenuto - Allegro vlvo. Andantino marzlale, quasi moderato Scherzo Allegro molto vivace - I 'istesso tempo. Moderato assal - Allegro vlvo - Presto Phllharmonla Orkest o.l.v. Carlo Maria Olullnl. 2. Concert voor viool en orkest ln d. gr. t. op. 36. Allegro moderato. Canzonetta Andante. Finale - Allegro vlvaclsslmo. David Olstrach, viool. Pftchslsehe Staatskapelle. Dresden o.l.v. Franz Konwltschny. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20 00 Journ en weeroverz. AVRO: 2020 Televlzler. 20.30 Amateursprogr.. 2120 Documentaire film. 21.40-22.05 Bal- letprogr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 tn. 12.00 Ork. cono. 12 55 Weerber. 13.00 Nws 13.10 Oram. 13.40 Hersengym. 14.10 Oram. 15.00 Hoorsp. 16.30 Recital. 16.45 Progr. v oudere luisteraars 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18 00 Nws. 18 16 In the South-East. 19.00 Oram. 19.30 Henry Wood Promenade Concert: Ork. conc. (Om 20.35-20 65 Lezing) 21.50 Onbekend. 22 00 Nws. 22.30 Recital 22 45 Voordr. 23.00 Nws. 23.08-23.36 Knmermuz Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 747 m. 12.00 Oram. 12.31 Gevar. progr. 13.45 V. d. kind. 14 00 V. d. vrouw 14.15 Plano- spel. 1431 Klankb. 15.00 Lichte muz. 15 31 Lichte muz 16 15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Sportultsl. 16.35 Oram. 17.31 Jazz muz. 18.00 Gram. 18.36 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19 00 Nws. 19.25 Spnrt. 19.31 Hoorsp 20 00 Oevar. progr 20 31 Oevar. muz. 21.00 Gevar. progr 21.31 Liederen. 22.15 Planomuz. 92.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nnnlwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12 00 Lichte mui 13.00 Nws. 13.15 Ork. Conc. 14.15 Dansmuz. 16.00 Oram. 17.00 Nws. 17,30 Llcht progr. 19.00 Nws. 19.20 Ork conc. 21.45 Nws 22.20 Jnzzmuz. 23 20 Lichte muz 24.00 Nws. 0.10 Amus. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 hi. 12.10 Gram. 13.30 en 13.50 Gram, 14.00 Orgelconc 14.30 Ork. conc. 16.00 Orgel- conc. 17 00 Gram. 18.05 Kamermuz. 19 00 Nws 19.20 Oram. 20 05 Ork conc. 21.50 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Nws. 12.03 Oram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landbouwers. 12.42 Oram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13 15 Gram. 14 00 Ork. conc. 15.10 Operette muz. 16.00 Nws. 17.00 Oram. 17.10 Oram. 16 20 V. d sold 18 50 Gram. 18 00 Nws. 19 40 Oram. 20.00 Ork. conc 2130 Oram. 92.00 Nws. 22.16 Oram. 22 55 Nws. 23 00 V. d. zeelleden. 484 ni.: 12.40 Gram. 13 00 Nws. 13.15 Gram. 14,03 Kamermuz. 15.16 Gram. 16.02 Gram 17.00 Nws. 17,10 Kamermuz. 18 30 Gram. 19.30 Nws. 20 00 Operettemuz. 20.40 Gram. 21.15 Disco-Club. 22,10 Jazzmuz. 22.55 Nws. I 12.33 Org vi ed en gral. ole ork. 14 \i dwazen vil 16.00 Gran I

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2