Ulbricht in tijdnood: de DDR bloedt leeg Chroesjtsjow., Rusk en Adenauer: over Berlijn wordt onderhandeld WEERBERICHT Onderhandelingen met landen van Warschau-pact begonnen Fa. D. KRET Zn. Enorme chaos sn Kasai REVOLUTIE in Argentinië geproclameerd Haagse rechercheurs grepen een voortvluchtige zeeman Verdacht van moord in Hamburg (§uc/ Qïie leuwss Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 No. 30424 LEEDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Berlijn Het regime van de Oostduitse republiek raakt in gevaarlijke tijdnood. Alleen een snelle afsluiting van een vredesverdrag met de communistische staten en een afgrendeling van West-Ber- lijn zou de vluchtelingenstroom naar het Westen kunnen stoppen, die de DDR doet leegbloeden en een economische ravage dreigt aan te richten. Maar hoe vurig Ulbricht zijn vredesverdrag ook naderbij wenst, het zal toch nog op zich laten wachten. De Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken, Lothar Bolz, verklaarde gisteren in het parle ment, de Volkskammer, weliswaar dat voorbereidende onderhandelin gen, vooral over de economische aspecten van het vredesverdrag tussen de D.D.R. en de communis tische landen, al begonnen zijn. Maar hij voegde eraan toe, dat pas in de late herfst de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het Warschau-pact bijeen zou den komen, om de laatste hand aan die voorbereidingen te leggen. Men mag dus aannemen, dat het vredesverdrag niet voor december Advertentie LOODGIETERS BEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leidet> Telefoon 20023—24350 VRIJ ZONNIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Onder invloed van een rug van hoge druk in oostelijke richting, die morgen ochtend vroeg ons land zal bereiken, zal de buiïgheid onderdrukt vorden en zul len zonnige perioden voorkomen, terwyl de temperaturen hoger zullen worden dan vandaag Ten westen van Schotland koerst een oceaanstoring in zuidoostelijke richting. De bij deze storing behorende regen buien zullen ons land waarschijnlijk niet voor morgenavond bereiken. (Opgemaakt te 10 uur) 13 AUGUSTUS Zon op: 5.20, onder: 20.09 uur; Maan op: 7.17, onder: 21.01 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 4.22 en 16.46 uur. laagwater 0.20 en 1256 uur. 14 AUGUSTUS Zon op: 551, onder: 20.07 uur; Maan op: 8.21; onder: 2153 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 4.55 en 17.18 uur, laagwater 0.54 en 13.09 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Zondag zonnig en mooi strandweer. Zwakke zuidelijke wind. 's Middags ruim 20 graden Zeewater 17 graden. Voor uitzichten rug van hoge druk passeert met zon. maar na zondag opnieuw wat minder stabiel. Dit blad bestaat alt 16 pagina's en een bijvoegsel. zal kunnen worden getekend. Dat betekent dat Moskou het tempo niet forceert en tijd wil laten voor onderhandelingen met het Westen. Om de vluchtelingenstroom in te dammen, die in de resterende tijd de DD.R. nog eens op een aderlating van 200.000 burgers zou kunnen komen te staan, ziet Ulbrichts arbeiders- en boe renrepubliek zich nu gedwongen tot pijn lijke maatregelen. Minister Stoph ver klaarde gisteren in de Volkskammer. dat er „nieuwe en beslissende maatregelen genomen zouden worden, die voor de burgers van de DDE. een zeker onge rief zouden meebrengen". In West-Berlijn wordt verondersteld, dat dit zekere verdere beperkingen voor het reizen naar West-Berlijn betekent en mogelijk zelfs een stelsel van speciale vergunningen voor het reizen van Oost- Duitsland naar Oost-Berlijn. Pijnlijke erkenning Waar Ulbrichts regime niet tot het volledig afgrendelen van de sectoren- grens tussen Oost- en West-Berlijn kan overgaan zonder levensgevaarlijke inter nationale risico's, zal het zich dus moge lijk gedwongen zien zijn eigen hoofdstad te isoleren van zjjn eigen land. Een pijn lijker erkenning van het failliet der D.D.R.-regering is moeilijk voorstelbaar. Om zulke maatregelen althans een schijn van aannemelijkheid te geven, werd gisteren in de Volkskammer een serie resoluties van bedrijven in de D.D.R. voorgelezen, waarin de Oostduit se arbeiders hun afschuw heten uit te spreken over de „mensenhandel van de Wesetelijke slavenjagers". De Oostduitse kranten meldden, dat er sinds de vroege morgenuren onophoude lijk delegaties van boeren, arbeiders en middenstanders uit alle delen van de re publiek aankwamen, om de Volkskammer te verzoeken maatregelen tc nemen tot bescherming van de D.D.R. tegen zulke afschuwelijke praktijken. Als dat waar is, zijn mijn ogen achteruit gegaan. Ik heb de delegaties althans niet gezien. Brit applaudiseerde Wie wel op de tribune van het Oost duitse parlement zaten en er officieel welkom werden geheten, waren het Brit- Nog steeds houdt de vluchte lingenstroom uit Oost-Duitsland via Berlijn aan. Een beeld van cjeswach- tenden bij het opvangcentrum Ma- rienfelde, waar de vluchtelingen worden geregistreerd. se socialistische Lagerhuislid Crossman en zijn conservatieve collega Lord Hin- chinbrooke. Daar steekt op zichzelf geen kwaad in. Maar of het nodig was dat de Britse edelman applaudiseerde voor de rede van Lothar Bolz kan men betwij felen. Een vervelender speech heb ik trouwens zelden gehoord. Zelfs de mak ke schapen van de S.E.D. en de gelijkge schakelde burgerlijke partijen vielen er bijna bij in slaap. Aan het einde van de zitting stonden zjj dan ook als eén man verheugd op, om eerst unaniem voor een ontwerp-resolutie te stemmen en vervolgens naar huis te gaan. De resolutie behelsde: de eis tot spoedige afsluiting van een vredesverdrag en maatregelen tot bescherming van de republiek, lees: afsluiting van de vlucht- mogelijkheden van hun landgenoten. Vervolg op pag. 2 Kongolese troepen hebben in de provin cie Kasai honderden Loentoe-stam- leden gedood en zeker 700 hutten ver brand als vergelding voor een aanval van de stam op een militaire pa trouille, zo heeft een V N.-woordvoer der gisteren in Leopoldstad bekend gemaakt. Na die aanval van de Loentoes, op 24 juli, werden zestien Kongolese sol daten vermist. Woedend geworden militairen uit Loesambo en Loeloea- burg zyn toen tot represailles op grote schaal overgegaan, die tot gevolg heb ben gehad dat er in het gehele gebied nu een volslagen chaos heerst. De V.N.-troepen zijn uit het gebied teruggetrokken. Hulporganisaties van de V.N. maken gebruik van een hef- schroefvliegtuiE om de resterende Loentoes te bevoorraden Alle inheem se winkels zijn geplunderd en in brand gestoken. Een proclamatie van een revolutie tegen het bewind van president Frondizi van Argentinië is in de nacht van vrij dag op zaterdag door de regering be antwoord met de mededeling dat er geen ongeregeldheden in de hoofdstad of de provincies zijn geweest. De proclamatie die melding maakte van de vorming van een revolutionaire junta, werd uitgezon den op de golflengte van de nationale radio. Volgens deze radiouitzending zouden de militaire steunpunten van Cordoba, Reconquista en Tandil de tegen de rege ring gerichte staatsgreep steunen. De Argentijnse zenders hebben gemeld dat president Frondizi zich in zijn ambtswoning bevindt en in voortdurend contact staat met de ministers van het leger, de vloot en de luchtmacht. Een dertigtal rebellen, die zich in het gebouw van de Argentijnse nationale radio-omroep hadden verschanst, heb ben zich overgegeven. Kongo laat politieke gevangenen vrij De nieuwe Kongolese regering in Leopoldstad heeft vrijlating bevolen van alle politieke gevangenen. De reisbeper kingen worden afgeschaft evenals de militaire controle op vliegvelden en in havens, zo meldt het Kongolese persbu reau C.C.P. El Campesino stemt in niet <!e brief van Don Jaime „De chef van de generalestaf voor de herovering ten behoeve van de Derde Spaanse Republiek", generaal El Cam- pesimo. heeft Don Jaime .de hertog van Segovia, een brief geschreven waarin hij en zyn medestanders uiting geven aan hun instemming met Don Jaimes brief aan de Spaanse staatschef, gene raal Franco. Zoals gemeld, heeft Don Jaime, de oudste zoon van Koning Al fonso XIII van Spanje, van generaal Franco vrijheid voor het Spaanse volk geëist. El Campesino. wiens werkelijke naam Valentin Gonzales is, schrijft, dat, hoe wel hij en zijn mannen geen monar chisten zijn, zij een diepe eerbied voor de monarchie hebben die traditioneel de eenheid van het Spaanse volk symboli seert. AUTOBESTUURDER GEDOOD Op Rijksweg 43, tussen de kop Af sluitdijk en Bolsward, is gisteravond een auto in botsing gekomen met een tge- moet komende motorrijder. De auto sloeg over de kop en kwam in een sloot terecht. De bestuurder, de heer A. Fer- haar uit Huizen iN.-H.) werd zwaar ge wond en overleed ter plaatse. De motor rijder W. Steenpoorte uit Andijk en zijn verloofde, die op de duo zat, werden ge wond en naar een ziekenhuis in Sneek vervoerd. (Van onze Haagse correspondent) In het bagagedepot van het station Hollandse Spoor te Den Haag is gisteravond om vijf over acht een 28-jarige zeeman J. J. L. aangehouden, die al sedert 23 juni werd gezocht wegens een roofoverval op een juwelier in Hamburg, waarbij een buurman van de juwelier, een 58-jarige schoenenhandelaar werd neergeschoten. De op klaarlichte dag gepleegde overval wekte destijds in Hamburg grot« opschudding. Het toegestroomde publiek zette de op de vlucht geslagen overvallers na en wist er een te grijpen. Van hem wist de politie wie zijn mededader was, maar deze was tot dusver voortvluchtig. Koffer* aestolen omschrijving van de opgevraagde goe- rvoTTers ytsruitrn deren t geven_ Zondagochtend kwam een bewoner van de Haagweg aangifte doen van dief stal van twee koffers met kleren, twee horloges, een reiswekkertje en enig geld voor een totale waarde van ongeveer f. 3000 gulden uit zijn huis! Hij had, vertelde hij, enige nachten onderdak verschaft aan een vage kennis en deze had zich in de nacht van zaterdag op zondag met twee koffers vol goederen uit de -oeten gemaakt. Het signalement, dat hij opgaf, kwam de rechercheur bekend voor Het politie-opsporingsblad bracht uitsluitsel: de aangever werd bleek van schrik toen hij in de foto de man herkende die hij enige nachten in zijn huis had gehad, zonder te besef fen welk een gevaarlijk individu hy herbergde. Enkele uren later kwam de recherche ter ore, dat de koffers in het bagage depot van het Hollandse Spoorstation in bewaring waren 'gegeven. Deze mede deling luidde voor de politiemannen een spannende .zesdaagse" in. Dag en nacht we'-d er met twee man in de kleine bagareruimte gepost. Gisteravond werd hun volharding be loond Om even over acht kwam de zee man de kleine hal voor het glazen luik van het depot binnen. Hij vroeg om zijn koffers, maar verklaarde geen re- qu meer te hebben. De dienstdoende employé verwees hem toen naar het loket van het bagagekantoor om een Sneller visa voor spijtoptanten (Van onze Haagse correspondent) Naar het ministerie van Buiten landse Zaken verneemt, heeft Djakarta de procedure, die door o.a. spijtoptanten moet worden ge volgd om uitreispapieren te krijgen aanmerkelijk bekort. Dit zou een uitvloeisel zijn van een recente centralisering van de desbetreffen de administratie. Het voor spijt optanten gunstige gevolg hiervan is, dat de tijd van de kwellend lange wachttijden voorbij is. Chroesjtsjow, Rusk en Adenauer hebben gister avond verklaard, dat er over Berlijn onderhandeld zal worden. Volgens Chroesjtsjow komt er geen oorlog en zullen er onderhandelingen gevoerd worden, „want Kennedy, Macmillan -en De Gaulle waren verstandige mensen". Chroesjtsjow, die bijzonder goed geluimd was, zei dit op een receptie in het Kremlin tegen de Britse, Franse en Canadese ambassadeur. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zei na een onderhoud met Kennedy tegen verslaggevers, dat er onderhan deld zal worden, maar dat het gesprek met de Russen buitengewoon moeilijk, ingewikkeld en wellicht ook tijdrovend zal zijn. Bondskanselier Adenauer verklaarde op een verkiezingsbijeenkomst in Kiel, dat hij ervan over tuigd was dat er met de Russen onderhandeld zal worden. De toestand was volgens hem ongetwij feld ernstig, maar er bestond geen reden voor alarmerende berichten. Aan boord van de Karei Door man werd gisteren een groep van 79 marine-officieren beëdigd. Motlelactie Franse douaniers (Van onze Paryse correspondent) De communistische vakbond (C.G.T.) waarin een deel van de Franse douane ambtenaren georganiseerd is, heeft een model actie afgekondigd, die vier dagen zal duren. De actie begint vannacht en eindigt dinsdagavond. De katholieke bond doet niet mee. Tijdens het lijde lijk verzet zullen alle bepalingen letter lijk worden nageleefd, zodat aan de grenzen een moeilyk te beschrijven op onthoud zal ontstaan. De actie valt sa men met de feestdagen rondom Maria Hemelvaart. De bagage van toeristen zal nauwgezet worden onderzocht. Alles wat officieel niet door de beugel kan, zal worden geconfisqueerd tenzij men er hoge douanerechten voor wil betalen. deren te geven. Onverwachte arrestatie De rechercheurs hadden hun prooi onmiddels al herkend. Terwijl de zee man voor het loketje stond, naderde de potigste van de twee hem van ach teren, terwijl de ander een stel hand boeien in gereedheid hield. Een forse klemgreep om borst en armen, een korte klik van de boeien en de zeeman was gesnapt. Hij was zo ver bouwereerd dat hjj zich niet verzette. De enkele mensen, die in de hal aan wezig waren, beseften nauwelijks wat er gebeurde. „Ik word toch niet uit geleverd naar Duitsland?" was het enige wat hij vroeg. Gevaarlijk! Hoe gevaarlijk deze man kan zijn werd opnieuw bewezen toen de politie hem ter plaatste fouilleerde. In de ach- terzaK van zyn broek droeg hy een 6,35 kaliber pistool met vier patronen, waar van éen in de kamer. Het wapen was dus voor gebruik gereed. Een eerste verhoor in het hoofdbureau heeft aan het licht gebracht, dat de zeeman de laatste dagen onder een valse naam in een Haags hotel als borden wasser heeft gewerkt. Hij was in het bezit van een in Rotterdam van een kennis gestolen pas, waarin hy de fo to vrijwel onzichtbaar had vervangen door de zijne. Wat er met hem gaat gebeuren staat nog niet vast. Van uitlevering naar Duitsland kan geen sprake zijn ondat de zeeman de Nederlandse nationaliteit bezit. Wel zul len Hamburgse politie-officieren naar hier komen o.a. omdat zij het wettig bewijs zullen moeten levex-en, dat de zeeman inderdaad degene is, die op 23 juni de schoenhandelaar, die zijn buurman te hulp wilde komen, neer schoot. Paraatheid wordt niet verhoogd De woordvoerder van het Depar tement van Defensie in Den Haag heeft gistermiddag het volgende meegedeeld: „Na overleg met de opperbevel hebber van de Navo-strijdkrachten heeft de ministerraad besloten, op dit ogenblik nog geen bijzondere maatregelen te nemen ter verdere verhoging van de paraatheid der Nederlandse landstrijdkrachten". In regeringskringen verluidt, dat in het communiqué de nadruk moet worden gelegd op de aanduiding „op dit ogenblik". Kennelijk heelt de re gering wel maatregelen om de parate sterkte op te voeren in overweging genomen, maar werd de situatie niet van dien aard geacht, dat onmid dellijk ingrijpende beslissingen nodig zijn. Eind augustus zal de minister raad zich opnieuw beraden. Dit tijdstip hangt samen met het oefenschema voor het leger in La Courtine. Tot 23 augustus oefent daar nog de eerste divisie, op 5 sep tember begint het programma voor de vierde divisie. Zoals bekend was de meest voor de hand liggende maatregel om de pa raatheid van ons leger op te voeren het vier maanden langer onder de wapenen houden van de dienstplich tigen. Anders gezegd het niet verle nen van het z.g. „klein verlof", dat de laatste jaren aan het groot verlof placht vooraf te gaan. Zou de rege ring tot deze maatregel besluiten, dan zouden de najaarsoefeningen in La Courtine moeten worden afgelast. De kampementen daar en de trans portmiddelen voor het vervoer er heen zijn in zo korte tijd niet toe reikend te maken voor 10.000 man meer. De NAVO-leiding was het blijkbaar met de Nederlandse regering eens, dat de situatie op dit ogenblik niet zo dreigend is, dat nu reeds een be slissing in dit opzicht moet worden genomen. Eind augustus kan de re gering alsnog besluiten de oefenin gen voor 5 september af te gelasten. Uit het Leidsch Dagblad van 15 Aug. 1861: (Advertentie) J. Busé, te Lei- den, heeft ontvangen een extra partij fijne gecqnfijte gember a 80 cents de 5 ons. Beste rosijn-, wijn-azijn 15 cents en Fransche j brandewijn fl.- a f 1.20 de i Flesch; zeer deugdzaam om in te maken

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1