Pifmaiwhool Het nieuwe gezicht van de Finse regering VAN NELLE's „Afternoon" theebuiltjes. Prof. v. d. Hulst acht vlucht van Titow geen grote vooruitgang Vragen in de Tweede Kamer over terugkeer van Ambonezen VERVUILING VAN GRACHTEN Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 9 augustus 1961 Tweede blad no. 30421 dat je met één Afternoon - thee builtje zo'n héérlijke pot thee kon toveren. En wat een gemak! Ik neem voortaan altijd JfKTPOO* Van de vier oudste en monumentaals^ kerken welke alle een rol in de geschiedenis van de Sleutelstad hebben gespeeld, staan er thans drie in de steigers. Het zijn de hervormde Mare-, Pieters- en Hooglandse Kerk. De rooms-katholieke Lodewijkskerk maakt daarop een uitzondering, doch ook deze kerk ging enkele jaren geleden achter een steiger schuil. Vertelden wij onlangs iets over de aan de gang zijnde restauratie van de Marekerk, waarvan thans de koepel onder handen genomen wordt, vandaag iets over de Hooglandse kerk. Een indrukwekkende steiger tientallen meters hoog is momenteel langs het noorder- transeptraam opgetrokken. De restauratie van deze kerk. waarvoor het vorig jaar ook leden van de Tweede Kamer belangstelling aan de dag legden, is reeds enige jaren aan de gang. Gereed gekomen zijn reeds de daken van het koor en het dwarsschip voor de buitenstaander een weinig spectaculaire, doch overigens zeer noodzakelijke restauratie en het grote, monumentale zuider- transeptraam. Wanneer volgend jaar ook het tegenoverliggende noorder-transeptraam en de daaraan grenzende ramen gereed zijn, betekent dit een mijlpaal in de restauratie en zal het interieur van de kerk reeds veel van zijn oude schoonheid en glorie herkregen hebben. Evenals de Pieterskerk, waarvan de toren Indertijd is ingestort, mist ook de Hooglandse Kerk haar imposante toren. Hadden kerkmeesters omstreeks het midden van de zestiende eeuw nog wel het voornemen de voormalige Sint Pancras- kerk ..vol te bouwen uit een 3 februari 1569 getekende akte, waarin is beschreven, dat zij een gedeelte van de werkloods der kerk in de Hoog- landsche Torensteeg aan Jan Gerijtsz Buytenwech verkochten voor 80 gulden, onder voorwaarde, dat zij de loods voor dit bedrag zouden mogen terugkopen, verhoogd met de ..timmerage ende reparatie indien tsy tot timmeringen van een toorn van doen zouden hebben", blijkt duidelijk, dat deze gedachte, althans in de eerste jaren, werd losgelaten. Definitief werd in 1590 onder dit voornemen een streep gezet. In dat jaar was er n.l. grote behoefte aan huizen. Kerkmeesters, die hiervan dachten te profiteren door enige huizen bij de kerk te bouwen, vroegen op grond van de bepaling in het contract van 1569 aan de opvolger van Jan Gerijtsz Buytenwech om hen weder in het bezit van de loods te stellen. Deze weigerde dit echter op grond van het feit, dat dit bouwplan niet onder het ..timmeringen van een toorn" viel. Nadat het geschil in november 1590 voor het gerecht was geweest, waarbij kerkmeesters in het ongelijk werden gesteld, deden zij volledig afstand van de loods en daarmede van het bouwen van een toren. (Foto L.D./Holvast) Aantal omwentelingen maakt weinig uit De Leidse sterrenkundige, prof. ar H. C. van de Hulst verschilt van mening met zijn Amerikaanse collega. Abraham Hvatt, in de waardering van majoor Ti tows ruimtevlucht. Beide geleerden twijfelen er niet aan of Titow heeft inderdaad om de aarde gecirkeld. Hyatt .directeur van de programma- en waardebepaling-afdeling van de N.A.S.A.. vindt het een zeer prachtige prestatie" en gelooft niet dat de Ver. Staten tot medio volgend jaar in staat zullen zijn een raket te belasten met een gewicht als dat van de Wostok II die bijna 5.000 kg. weegt. Hij verklaarde dat de nieuwste Russi sche triomf in de ruimtevaart geen directe invloed zou hebben op het tijd schema van het Amerikaanse ruimte onderzoek. Volgens Hyatt heeft het Amerikaanse programma alleen een achterstand in „het opheffen van ge wichten". Maar prof. Van de Hulst, die verbon den ls aan de Leidse Sterrewacht, is Zoekt O een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.— Of f 300.— en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. van mening dat Titows vlucht geen grote vooruitgang betekent ten opzichte van de eerste bemande vlucht (van Gagarin). Het aantal keren dat het ruimteschip om de aarde cirkelde vorm de niet het voornaamste probleem, al dus de Nederlandse geleerde. „Of het voertuig twee dan wel 17 maal rondcirkelt hangt af van de zuurstof voorziening van de ruimtevaarder. De grote prestatie ligt in de wijze waarop de Russen het probleem van het terug komen (in de atmosfeer) hebben opge lost", zo verklaarde hij. Beide geleerden wonen de driedaagse studie-coferentie bij over sterrenkunde en ruimte-onderzoek die gehouden wordt in het Technisch Instituut van Califor- nië in Pasadena. Prof. Van de Hulst vond dat de ruim- te-geleerdcn over het algemeen „goede medewerking" van de Russen hadden verkregen wat betreft het doorgeven van gegevens en ideeën. Maar de sow jets zijn zeer gereser veerd wat het onthullen van toekom stige plannen betreft ,in tegenstelling tot de Amerikaanse geleerden, aldus de Leidse hoogleraar. Hij twijfelde er niet aan dat de vooruitgang op het gebied van de ruimtevaart veel langzamer zou zijn geweest, zonder de rivaliteit tussen oost en west. Hij drong ook aan op het ontwerpen van een internationale wetgeving be treffende de ruimtevaart. PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS - ENGELS FRANS - SPAANS NEDERLANDS MIDDENST.OPL. INSCHRIJVING DAGELIJKS. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Igor Georgy. zn van G. Starttsky en J. T. v. d. Scheer. Hendrlcus. zn van D. C. Mol en L. v. d. Plas; Hubertha Adriana. dr van W. van Duijn en P. de Best; René. zn van W. A. J. Lamboo en H. van Eijgen: Frans Simon, zn van S F. Buljze en P. C. v. d. Beukei; Soma Margot, dr van D. Janssen en M. Alarcón; Helena Catharina, dr van H. de Jong en J. Beij: Maria Wll- helmlna, dr van W. H. van Velzen en J. M. W. Verhorlk; Marco Due, zn van M. J. Horsman en E. E. van Weerlee; Arle Kees, zn van A. Guijt en C. v. d. Plas; GETROUWD A. Kamsteeg en J. S. C. W. Couwenberg. OVERLEDEN C. van Ruitenburg. 61 Jr, e.v. C. de Vos, H. van der Lult, 77 jr. w.v. J. Taffxjn; E. B. J. de Jong. 51 jr. e.v. D. Sloos; N. M. P. A. Geurts, 1 dag. dochter; P. Leyen, 64 Jr. man; A. J. Snijder. 25 Jr, man. Hulp aan Papoea-tweelingen De voorzitter van de Ned. Ver. van Tweelingen, dr. J. W. Bruins, heeft meegedeeld, dat deze vereniging ten behoeve van de hulp aan de Papoea zuigelingen in het algemeen en aan de Papoea-tweelingen in het bijzonder een werkcomité gevormd heeft. Van dit comité maakt ook deel uit mevrouw M. van Rijckevorssel te Zeist, echtgenote van het Tweede Kamerlid en zelf moe der van een tweeling. Het comité is ingesteld omdat onder de Papoea's in Ned. Nieuw-Guinea verwaarlozing van pasgeboren tweelingen veelvuldig voor komt. (Van onze Scandinavische correspondent) In de zomermaanden pleegt er in Finland weinig te gebeuren als tenminste de oosterburen de Finse staatslieden niet uit hun zomer vakantie halen. De Rijksdagleden liggen op hun zomerweiden vrijwel iedereen in een leidende positie heeft zijn eigen boerderij dicht bij of ver weg, maar meestal ver weg waar hij zich twee maanden met vrouw en kroost terugtrekt. Er aldus tevens voor zorgend niet te veel te verstedelijken doch met beide benen op de voorvaderlijke klei- of zandgrond te blijven staan. Stellig is dat het geval voor de leden van de onder leiding van de agrarische partij staande regering, die sinds enkele jaren aan het bewind is. Begin juli echter was het weer eens plotseling uit met de rust. De regering- Sukselainen verloor haar gezicht toen justitiekanselier Honka de regeringslei der zelf voor de rechtbank daagde in diens kwaliteit van voorzitter van het staatspensioenfonds. Hem werden welis waar geen knoeierijen aangewreven waar hijzelf voordeel van had gehad, maar wel een ontoelaatbare begunstiging van partygenoten. President Kekkonen kwam dit, zo kort voor het bezoek van de Noorse Koning en midden in de vakantieperiode, uiterst ongelegen, maar hij deed niets om de minister-president, tevens voorzitter van zijn eigen partij, de agrarische, te red den. Deze moest zijn zetel, tenminste voor de duur van het te voeren proces, verlaten en daarmede viel de geheel regering. Binnen twee weken trad een nieuw kabinet op. dat van Marti Miettunen, steunend op dezelfde minderheid in de Rijksdag als Sukselainen. Het agrarische karakter van het nieuwe college blijkt reeds uit de beroepen van de ministers: drie zijn landbouwkundig ingenieur (een opleiding, die ook te onzent meermalen perspectieven voor een politieke carrière opende» namelijk de minister-president, de eerste minister van Financiën Sar- jala en de tweede minister van Sociale Zaken Jussila; vier ministers zijn kleine landbouwers, die behalve hun lagere schoolopleiding geen cursussen van be tekenis hebben kunnen volgen maar moeten steunen op de overigens niet gering te achten diep gewortelde Finse boerencultuur. De dame, die deel uitmaakt van de regering, Vieno Simonen, heeft haar examens als postambtenares gedaan en is via partijbureaus en Rijksdagzetel een der meest toonaangevende leden van de agrarische partij geworden. Zij is eerste minister van Sociale Zaken. Vijf nieuwe namen Vyf nieuwe namen treft men in het regeringscollege aan: w.o. die voor de posten Handel en Industrie en Degensie. Hiervan is professor Hustich, hoogleraar in de economische geografie van de Zweedse handelshogeschool (er is ook een Fins-talige» in Helsingfors het meest prominente lid van de intellec tuele vleugel. Hij geldt als een van die „Finse Zweden", die zich gemakkelijk in allerlei omstandigheden weten te schikken en die daarom voor het sterk door de president overschaduwde kabi net de vereiste soepelheid bezit. Hy be heert de portefeuille van Handel en In dustrie. Minister van Defensie, in Fin land altijd een belangrijke post, is de ORGELBESPELING PIETERSKERK Bé Hollander geeft maandagavond een orgelbespeling in de Pieterskerk. Het programma voor deze orgelbespe ling is als volgt samengesteld: 1. Tiento <6e modus), Johannis Cabanilles; 2. Suite du Second ton (Prelude, tierce en taille, basse de trompette trio de flutes, dialogue, Guilain; 3. a. Kleine partita over: „Wer nun den lieben Gott lasszt wal ten, b. Christ lag i". Todesbanden, J. S. Bach; 4. Concert in a moll (vivace, adagio, allegro), J. G. Walther; 5. Thema en variaties, Herman Strategier; 6. Praeludium en fuga in F (lydisch), Flor Peeters en 7. Koraal, trio, intro ductie en fuga over Gez. 227 „Meester, men zoekt U wyd en zyd", Jac. Bijster. De volgende orgelbespeling wordt ge houden op 28 augustus door Albert de Klerk te Haarlem. Waarom gingen leiders niet voorop? Het Tweede-Kamerlid, de heer J. H. Scheps heeft de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé schriftelijke vragen gesteld over de terugkeer van Ambonezen naar In donesië. Hy vraagt of men moet aannemen, dat de 6 gezinnen, samen 41 Ambone zen, die, op eigen verzoek, op kosten van de Nederlandse regering naar In donesië zijn teruggebracht, nu verblijf houden in de jeugdgevangenis te Tan gerang, op enkele kilometers van Dja karta en of het verblyf in deze jeugd gevangenis te beschouwen is als een vorm van internering of gevangen schap. Ook stelt hy de vraag of de minister kan meedelen waarom de leiders van deze groep, met name de hoofdleider de heer Siwalette, tot op heden in Neder land zyn achtergebleven, terwijl het toch in de rede ligt, zo stelt de heer Scheps, dat leiders vooropgaan, althans niet achterblijven. Houdt het lange verblyf, oorspronke lijk in een zeer armoedig kamp bij Dja karta en nu in de jeugdgevangenis, in, dat deze Ambonezen niet naar Ambon, of een ander eiland van de Zuid-Mo- lukken, zullen worden afgevoerd, aldus de heer Scheps. Voorts wil hij graag vernemen hoe veel Ambonezen thans naar Indonesië zijn teruggekeerd, en hoe groot het aan tal Ambonezen is, dat thans nog wenst terug te keren. Welk bedrag is aan de ovetocht van de groepen Ambonezen reeds uitgege ven? De heer Scheps vraagt verder of de minister meent, dat met het terug brengen van de Ambonezen moet wor den doorgegaan. eveneens Zweeds tot moedertaal hebben de Oostzeeboer Bjorkenheim, reserve kapitein en erudiet. Ofschoon de nieuwe club geen slechte pers heeft gekregen, heeft de onver kwikkelijke geschiedenis, die de aanlei ding tot haar optreden was, het gezag van deze combinatie en van deze presi dent doen lyden. Reeds lang fluisterde men over partybevoordeling wij heb ben daar ook melding van gemaakt en het heeft verwondering gewekt, dat de president niet zelf schoon schip heeft gemaakt maar gewacht heeft tot een ander, de heer Honka, daarmee begon. Zniver Uw bloed en bevrijd Uzelf zó van Rheumatische Pijnen. Als de ondragelijke pijnen een gevolg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kru- schen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschappelijk sa mengesteld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan Rheumatiek. Neem voortaan ook Kru- schen. De aansporende werking op de bloedzuiverende organen doet Uw bloed sneller stromen. Onzuiverheden - en die veroorzaken de pyn - zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Inlichtingendiensten gaan nauwer samenwerken Gedurende het topgesprek van de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika. West-Duitsland. Engeland en Frankrijk dat in Parijs is gehouden, hebben de ohefs van de inlichtingen diensten ook de hoofden bij elkaar ge stoken en een ontwerp gemaakt voor coördinatie van de inlichtingendiensten der vier grote mogendheden met als hoofddoelstellingen het hoofd te bieden aan het enorme Russische propaganda-offensief; het vermijden van het uitgeven van el kaar tegensprekende verklaringen door individuele regeringen over zaken, die betrekking hebben op gemeenschap pelijk gevoerde politiek; het nauwkeurig bestuderen van de enor me activiteit die Rusland momenteel ten toon spreidt op het gebied van de radio-uitzendingen gericht op het buitenland, waarbij de programma's in een steeds grotere variëteit van talen worden gebracht. Bij het overlijden van dr. Frank Buchman Wereld laten leiden door mensen die door God worden geregeerd Dr. Frank Buchman, de voorvechter van de Morele Herbewapening, is zoals wjj gisteren in het kort berichtten op 83-jarige leeftyd in het vakantie-oord Freudenstadt in het Zwarte Woud overleden. Een goede vriend, dr. Morris Martin uit Londen, stond aan het sterfbed en vertelde later dat Buchmans laatste woor den waren: „Ik wil de wereld laten leiden door mensen, die door God worden geregeerd. Waarom zou de bewindvoering over de planeet aarde niet aan God kunnen worden toevertrouwd?" Volgens Martin had Buchman deze uitspraak gebaseerd op de woorden van William Penn: „De mensheid moet kiezen tussen God en een tyranniek bewind." Buchman bracht een vakantie van veertien dagen door in hotel Waldlust te Freudenstadt, waar hij graag ver bleef, om zich voor te bereiden op de algemene vergadering van de vereni ging voor Morele Herbewapening, die 25 augustus te Caux (Zwitserland) zal be ginnen. Volgens vrienden overleed hy tengevolge van een hartaanval. Na de uitvaartplechtigheid, die vrijdag te Freudenstadt zal worden gehouden, wordt het stoffelijk overschot voor de begrafenis overgebracht naar Allentown, in de Amerikaanse staat Pennsylvania, de geboorteplaats van Buchman. Morele Herbewapening was, zoals Buchman het zag, de enige oplossing voor de conflicten die voortvloeien uit de verschillende politieke inzichten in de wereld. De grondslag voor zijn ge- dachtengang was de herbewapening van de menselijke h: ten met liefde en ver trouwen in God. „Hij was er heilig van overtuigd dat het enige antwoord op de Berlijnse kwes tie in deze richting moest worden ge zocht, opdat de communistische en met- communistische landen een oplossing zouden vinden zonder wapengeweld," al dus Martin. Hij vervolgde: „Buchman was nooit pessimistisch gestemd. Hij zag de din gen realistisch. Hij zag in dat de men selijke geest moest veranderen, wilde men een andere situatie in de wereld scheppen". Buchman had juist de laatste jaren veel aanhang verworven, vooral in de Zuidamerikaanse en Aziatische landen, waar de beweging voor Morele Herbe wapening de laatste tyd grote activi teit ten toon heeft gespreid. Htt hoofdkwartier van de beweging in Caux heeft gisteren bekend gemaakt dat de plaats van de overledene niet door een ander zal worden ingenomen. Een woordvoerder verklaarde: „Wij zullen ons werk voortzetten op de wijze, waarop dit in het verleden ook is ge daan". Hij vervolgde: „Buchmans direc te assistenten zullen de leiding over nemen maar er zal geen plaatsvervanger voor hem worden aangewezen". Martin verklaarde tenslotte: „Wy zijn geen pa cifisten, dat is de naam die de com munisten aan onze beweging wordt toe gekend". RAADSLID STELT VRAGEN Het raadslid, mej. A. J. van Nienes (P.v.d.A.l, heeft de volgende vragen aan het College van B. en W. gericht: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de steeds toenemende vervuiling van de Leidse grachten a. met olie die een hinderlijke stank veroorzaakt en een zodanig ongemak betekent voor onder andere de water sport, dat het niet denkbeeldig is, dat de activiteiten die met deze sport sa menhangen in Leiden onmogelijk wor den gemaakt. Is het college zich in dit I verband voldoende bewust van de rol die de watersport speelt ten opzichte van de bewoonbaarheid van Leiden voor een groot deel van de bevolking? b. met afval en overtollig huisraad, zoals dat beschreven is in een artikel in het Leidse Dagblad van 28 Juli jl. Is het college niet met mij van mening, dat er voor de bevolking een andere mo gelijkheid moet zijn zich van grote stukken te ontdoen, bij voorbeeld: door het stationeren van een schuit in ver schillende grachten, waarin men rechts- streeks het vuil kan deponeren, of door een speciale ophaalronde op een avond of op zaterdagochtend eens per maand of om de 14 dagen met materiaal dat daarvoor geschikt is en voldoende tam tam om de bevolking attent te maken? 2. Welke initiatieven worden er ge nomen door de Leidse reinigingsdienst ter gelegenheid van de actie Opgeruimd staat netjes, ten einde industrie, han deldrijvende middenstand en de overige bevolking te wijzen op het belang van een opgeruimde stad in verband met de volksgezondheid, de watersport en het vreemdelingenverkeer?

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3