NAVO-raad besluit tot meer onderling overleg Versterking militaire kracht bondgenoten Angst in de Waddenzee WEERBERICHT Vlet met drie vissers in storm afgedreven: uitgeput aan wal Het ging de KLM niet goed in de eerste lielft van het lopende jaar Titow kon Wostok in de ruimte geheel naar zijn hand zetten Van twee kanten wordt op De Gaulle druk uitgeoefend Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1961 No. 30421 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De permanente NAVO-raad heeft besloten „met het ooq op de ernst van de toestand inzake Berlijn" het onderling overleg te intensiveren. Bovendien hebben de Europese bondgenoten van de Verenigde Staten hun instemming betuigd met de inwilliging van het Amerikaanse ver zoek om de militaire kracht van het Noordatlantische bondgenootschap te versterken. Dit blijkt uit een communiqué, dat gisteren na de geheime bijeenkomst van de permanente NAVO-raad in Parijs is uitgegeven. In deze bijeenkomst bracht de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, verslag uit over zijn gedachtenwisseling met zijn ambtgenoten van Engeland Frank rijk en West-Duitsland. Tevoren had Rusk een gesprek gehad met mr. D. U. Stikker, de secretaris-generaal van de NAVO. Later had de Ameri kaanse minister een onderhoud met de president De Gaulle over het Frans-Tunesische geschil. Vandaag spreekt Rusk in Rome met de Itali aanse premier Fanfani, die onlangs een bezoek aan de Sowjet-Unie heeft gebracht, en morgen ontmoet hij aan het Comomeer Bondskanselier Adenauer. Blijkens het communiqué was de per manente NAVO-raad het eens met de Westelijke plannen om aan de Russische politiek inzake Berlijn het hoofd te bie den. Herhaald wordt het Westelijke standpunt, dat een vreedzame en recht vaardige oplossing van de kwestie-Berlljn Eervolle opdracht voor dr. J. P. Seliadé De Unesco heeft aan de conservator van het Nederlands Instituut voor her senonderzoek. de 30-jarige dr. J. P. Sehadé, de opdracht verleend tot het organiseren van vijf internationale con ferenties op neurologisch en neuro-bio- logisch gebied. Dr. Schade werd be noemd tot secretaris-generaal voor deze conferenties, waaraan ongeveer 25 ex perts op neurologisch en neuro-psyrhia- trisch gebied uit de gehele wereld zullen deelnemen. De eerste bijeenkomst zal eind augus tus gehouden worden te Baden. Tijdens deze conferentie, die een week zal du ren, zal men zich voornamelijk bezig houden met de invloed van een vermin dering van het zuurstofgehalte tn het bloed op de hersenen. Dr. Sohadé vestigde reeds in 1959 de aandacht op zich, toen hij op 28-ja- rige leeftijd de ..Bennett"-prUs ver wierf. een Amerikaanse onderscheiding voor de beste neuro-biologische prestatie van een specialist onder de 40 jaar DODELIJKE AANRIJDING BIJ „JAN TABAK" (Van onze correspondent) Op de Rijksweg bij de bushalte ter hoogte van hotel Jan Tabak te Bussum, heeft zich gisteravond een ongeval oor- gedaan met dodelijke afloop. Een auto uit Blaricum, naderde uit de richting Amsterdam met natige snelheid, toen de bestuurder plotseling vlak voor zich op de weg een oude heer zag oversteken. Ondanks hevig remmen kon de automo bilist een aanrijding niet meer voorko men. Zwaar bloedend aan het hoofd en uit de oren bleef het slachtoffer tp het wegdek liggen. Hij werd naar het Dia- conessenhuis van Naarden overgebracht, waar hij In de afgelopen nacht is over leden. Het bleek de 73-jarige heeft C. Koop manschap uit Bussum te zijn, wonende in de Godelinde-stichting. Deze was zéér slecht van gezicht: in verband hiermede was hem ontraden over te steken. Gisteravond is de neer Koopmanschap echter blijkbaar toch aan de overkant geweest: bij zijn terugkeer vond been- genoemd ongeval plaats. alleen op basis van het zelfbeschik kingsrecht van de Duitsers kan worden gevonden. Volgens een woordvoerder van de NAVO zullen de afgevaardigden hun regeringen raadplegen en dan hun over leg binnenkort voortzetten. De Westelijke plannen, die werden op gesteld door de ministers van Buiten landse Zaken van de V.S., Engeland, Frankrijk en de Bondsrepubliek, houden een versterking van de conventionele strijdkrachten in. Volgens functionarissen die bjj het mi- nlstersoverleg waren betrokken, is het de bedoeling de conventionele strijdkrach ten in West-Europa op een zodanig peil te brengen dat zjj met vertrouwen kun nen staan tegenover de conventionele troepen die de Russen langs hun Weste lijke grenzen in Europa kunnen opstel len. Dit doel zou spoedig kunnen worden bereikt, omdat het Westen op het ogen blik evenveel mensen onder de wapenen zou hebben als de Russen langs hun Westelijke grenzen en in de met hun verbonden Oosteuropese staten. Het Amerikaanse leger heeft gisteren bekendgemaakt dat drie in opleiding zijnde divisies op het ogenblik tot ge vechtsformaties worden omgevormd. Men wil hiermee de conventionele vuurkracht vergroten. Het gaat hier om twee infanterie-divi sies en een pantserdivisie. Wanneer deze drie divisies gevechtsformaties zijn ge worden, zullen zij ook hun volle sterkte hebben, te weten 13.700 man voor een infanterie- en 14.600 man voor een pant serdivisie. Het Amerikaanse leger zal dan 16 gevechtsdivisies hebben. Voorts werd bekendgemaakt dat Fort Carson in Co lorado een oefencentrum is geworden: 16.000 man zullen daar tegelijk opgeleid kunnen worden. O Slot pag. 2 KLIM weer via Cuba B\j de KLM is bericht ontvangen, dat de driemaal wekelijkse dienst Curasao Aruba—Havana (Cuba), die zaterdag j.l. tijdelijk moest worden gestaakt, met ingang van gisteren kon worden hervat. Te beginnen met vandaag zal de KLM deze dienst weer geheel volgens dienst regeling uitvoeren. Voor anker in kokende zee (Van onze correspondent) In Den Helder heeft men gisteren in grote ongerustheid gezeten over het uitblijven van de gebroeders Van der Mosk: Dick, Harm en Klaas uit de Molenstraat te Den Helder. In de afgelopen nacht omstreeks half een kwamen ze na angstige uren te hebben doorgemaakt, zij het even wel met achterlaten van hun boot, tussen Den Oever en Breezand aan land. Met de vlet Anna Paulowna 4 waren ze gistermorgen om half zes van Bree zand uit de westelijke Wadden opgeva ren om op bot en schar te gaan vissen. Zij hadden de vlet met een dreg vast gemaakt. toen tijdens het vissen de storm opstak begon de dreg te „kraboen". zodat het vaartuig afdreef in de rich ting van Den Oever. Toen de mannen 's avonds om zes uur nog niet terug wa ren en de.storm aanwakkerde tot wind kracht 10. voeren op verzoek van de fa milie de motorreddingvlet Christiaan Huygens van Den Helder en de Ouden dijk van Vlieland uit. om de vermisten op te sporen. De motorreddingboten ..Prins Hendrik" van Den Helder en „Carlot" van Terschelling konden niet aan de reddingsactie deelnemen, daar de wadden ten westen van Den Oever zeer verraderlijk zijn voor diepgaande schepen. Bij eb valt het wad daar droog. Urenlang hebben de reddingvletten de omgeving van Breezand tevergeefs afge zocht. Om tien uur gisteravond werd het zoeken gestaakt. Intussen zaten de gebroeders Van c'er Mosk in grote moeilijkheden. Het enige wat zij konden doen. was in de kokende zee voor anker te gaan totdat het water zou zakken. Toen het zo ver was, waagde men de tocht lopende naar de dijk. Half wadend, half zwemmend wist men uitgeput tussen Breezand en Den Oever de wal te bereiken. Klaas, pas genuwd en straaljagerpiloot, vond het avontuur op zee veel gevaarlijker dan met en straaljager door de lucht te razen. Morgen overwegend zonnig strandweerzwakke zeewind. Aldus verwachtte maandag onze weerkun dige medewerker voor de dag van Hevige storm 'm Engeland: vier doden (Van onze Londense correspondent) Tijdens de hevige storm, welke gisteren Engeland teisterde en gepaard ging met slagregens en onweer, werden min stens vier mensen gedood. Het was de hevigste storm in drie jaar, en dat nog wel in augustus. In Southampton kwamen het Neder landse stoomschip „Waterman" (9.177 ton) en de 29.664 ton metende „Arca dia" van de P. en O.-lijn met elkaar in botsing. Een Zweeds passagiers schip van 4000 ton werd in Tilbury van zijn landingsplaats losgerukt, tien tallen kleine vaartuigen zonken. Het ernstigst werd West-Engeland ge troffen. Auto's werden in greppels ge worpen door windstoten van 120 kilo meter per uur. ontwortelde bomen blokkeerden vele wegen, kampeerders wier tenten werden weggeblazen of overstroomd, waren er he» ergst aan toe. Honderden vakantiegangers die naar het vasteland wilden, strandden in Dover, waar drie veerboten met auto's wegens de orkaan niet konden uitvaren. In Clacton zocht de reddingsboot de gehele nacht, eerst naar een Neder lander die op zijn schip werd vermist en daarna naar vijf personen, die ver mist werden op een jacht. Alle zes bleken zich in veiligheid te hebben kunnen brengen. gisteren. Hij had kennelijk geenerbarmelijke zomer, want gisteren rekening gehouden met de grillige] zag het er op het strand in Noord- stemming van de weergoden in deze I wijk zó uit Verlies van 37 nu, tegen 3 miljoen in 1960 De KLM heeft in het tweede kwartaal van het lopende jaar blijkens tussentijdse voorlopige cijfers een verlies geleden van 19 miljoen gulden tegen een winst van 5 miljoen in dezelfde periode van 1960. Het ver lies over het eerste halfjaar beliep daardoor 37 miljoen tegen f. 3 mil joen over de eerste zes maanden van 1960. De vervoersinkomsten daalden in het tweede kwartaal ten opzichte van dezelfde periode van het vorige jaar van f. 144 miljoen tot f. 139 miljoen, doch namen in het eerste halfjaar toe van f. 252 miljoen tot f. 260 miljoen. Het tweede kwartaal 1961 werd In tegenstelling tot de na-oorlogse ontwik keling gekenmerkt door een onver wachte en sterke vermindering van de groei van het vervoer, met name op de Atlantische route, hoofdzakelijk als ge volg van een mindere belangstelling van WISSELENDE BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselende bewolking met op enkele plaatsen een regenbui. Weinig verande ring in temperatuur. Overwegend matige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt e 11.15 uur) 10 AUGUSTUS Zon op: 5.15 uur, onder: 20.15 uur. Maan op: 4.13 uur, onder: 19.41 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 2.38 uur en -5.04 uur. Laagwater: 10.47 uur en 23.08 uur. STRANDVERWACHTING (Van een weerkundige medewerker) Rug van hoge druk breidt zich van de Golf van Biscaje naar West-Europa uit. Hierdoor overwegend droog en vrij zon nig strandweer en een verder afnemen de zuidwestelijke wind. Nog iets te koel: in de middag 18 20° Celsius; zeewater 16°. Vooruitzichten: iets stabieler weer met zon, maar nog zeewind. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Persconferentie voor Russische journalisten De Russische ruimtevaarder majoor Titow heeft gisteren bij Saratof een geïmproviseerde persconferentie voor Russische journalisten gehouden. Een groot aantal journalisten belegerde Ti- tow's huis voor een intervieuw. Maioor Gagarin, die inmiddels een kundig ..pu blic relations officer" is geworden en uit Canada bij Titow was gearriveerd, organiseerde toert een persconferentie. Westelijke journalisten waren niet uit genodigd. Op een vraag over de besturing van het ruimteschip antwoordde Titow: „Ik begon met de handbesturing van het ruimteschip volgens programma zondag ochtend tien uur. Het schip is bijzonder vernuftig geconstrueerd en gemakkelijk te besturen. Het was mogelijk het in elke richting te laten gaan, het te sturen naar waar je wilde en naar waar je wilde landen". De toestand van gewichtloosheid vormt geen belemmering voor het verrichten van werkzaamheden. „Ik was lange tijd in een toestand van gewichtloosheid, maar gezien het feit dat ik alle taken met succes heb volbracht kan ik maar één conclusie trekken: de gewichtloos heid hindert de ruimtevaarder met". Vanuit het ruimteschip heeft hij eni ge malen de maan gezien. Hij zag er precies zo uit als vanaf de aarde. De sterren waren helderder, en de zon was zo scherp dat je er onmogelijk in kon kijken". Een beeld van de eerste perscon ferentie van majoor Titow (links) na zijn ruimtereis. Rechts zijn ruim tecollega Gagarin, die in ijltempo uit Canada naar Rusland terugkeer de om Titow te ontmoeten. „Alles wat ik gedurende de vlucht heb gezien of gevoeld komt volkomen overeen met de indrukken van mijn vriend Joeri Gagarin Majoor Titow wordt hedenochtend 11.00 uur Nederlandse cijd op het vliegveld van Moskou verwacht Op het Rode Plein zijn tribunes ge bouwd, tegenover een 27 meter hoog model van een raket met een ruimte- cabine. Tussen het vliegveld en de stad zijn triomfbogen opgericht met duizen den rode vlaggen. Radio Moskou zou vijf uur lang verslagen uitzenden van de feestelijkheden, die vanavond wor den besloten met een receptie voor dui zenden gasten in de St. George-zaal van het Kremlin. Vorming regering in Algerije zonder FLN (Van onze Par ij se correspondent) Er gaan in Parijs allerlei geruchten over wat er tegen 15 september gebeuren gaat in Algiers. Men vermoedt, dat tegen die tijd een Algerijnse regering zal wor den gevormd, waarin de mohammedanen de meerderheid zullen hebben. Echter een regering zonder de F.L.N. In de naaste omgeving van premier Debré acht men dat zelfs waarschijnlijk, maar op het ministerie van Algerijnse Zaken meent men, dat het voor de vorming van zulk een regering nog te vroeg is. In kringen van het Elysée zegt men in het geheel niets, wat uitgelegd wordt als een tegenspraak. Vermoedelijk tast men dus het terrein af om te zien hoe de reacties zijn op de eventuele vorming van een Algerijnse regering. De minister van Algerijnse Za ken, Joxe, die tijdelijk terug is in Parijs, gaat binnen enkele dagen weer naar Al giers, naar men zegt, om te zien of er mohammeaanen bereid zijn in zulk een regering zitting te nemen. Men maakt in Parijs geen bijzondere haast, want een dezer dagen komt de algemene raad van dt F.L.N.bestaande uit ongeveer 60 per sonen, in Tripolis bijeen en die vergade ring duurt ongeveer een mand. Intussen gaat generaal De Gaulle 14 dagen met vakantie naar zijn landgoed in Colombey-les-Deux-Eglises, waar spe ciale veiligheidsmaatregelen zijn ge nomen. Verloven van de gendarmerie zijn ingetrokken. Bizerta in de AV 49 handtekeningen De Afrikaans-Aziatische landen heb ben voor hun verzoek om een speciale Assemblee-zitting over Bizerta ïu 49 handtekeningen. Argentinië en Venezu ela hebben hun steun verleend. Er ont breekt nu nog één handtekening. In New York wordt verwacht dat se cretaris-generaal Hammarskjöld van daag de Algemene Vergadering in bui tengewone zitting bijeen zou roepen. Verwacht wordt dat de zitting bmnen tien dagen na de oproep zal worden geopend. Het werd als vaststaand aan genomen dat vandaag de vereiste meer derheid van vyftig zou worden bereikt. Het vijftigste land zal vermoedelijk Zweden of Mexico zijn. Een VN-woordvoerder heeft gisteren in Leopoldstad bekendgemaakt dat tot op heden 2.575 Tunesische militairen van de VN-troepen in Kongo per vlieg tuig terug naar Tunesië zijn gebracht. Dit is op verzoek van president Bcur- guiba gebeurd. De resterende 520 Tu- nesiërs zullen in de komende dagen uit Kongo vertrekken. Amerikaanse vakantiegangers voor rei zen naar Europa dan mocht worden verwacht, zo zegt een toelichting op de cijfers. Het vervoer op deze route was voor alle maatschappijen tezamen in dit kwartaal nagenoeg gelijk aan dat van het vorige jaar. Deze teleurstellende gang van zaken is van grote invloed op de vervoerscij fers van de KLM. De verhouding tus sen inkomsten en kosten werd hierdoor en door andere factoren ongunstig be- invloed. Deze ontwikkeling wordt ver sterkt door de vermindering van de ver voersinkomsten met bijna 5 pet als ge volg van de revaluatie van de Neder landse gulden in begin maart. (Van onze Parijse correspondent) In de stad Bizerta, valt een toenemende ontspanning waar te nemen tussen Franse en Tunesische soldaten. De hitte is van beide partijen de open bare vijand nummer één. Van twee kanten worden pogingen ge daan om Frankrijk en Tunesië in directe onderhandelingen rondom de groene tafel te krijgen. In Abidjan, waar de onafhankelijkheids feesten van d2 Ivoorkust zijn gevierd, doen twaalf Afrikaanse staten een poging om Frankrijk tot een verkla ring te bewegen, dat de oorlogshaven Bizerta op een nog nader te bepalen tijdstip zal worden ontruimd. Senghor, de president van Senegal, werd van daag in Parijs verwacht en zal onge twijfeld door De Gaulle worden ont vangen. Ook de Amerikanen bemiddelen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken is gistermiddag een uur bij De Gaulle op het Elysée geweest. Toen men hem na afloop vroeg of er over Bizerta was gepraat, maakte Dean Rusk er zich vanaf door te zeg gen, dat weergave van het gesprek een onbeleefdheid zou zijn jegens De Gaulle en dat hij het aan het Franse staatshoofd wilde overlaten om zelf met een verklaring te komen. (Sue/ Qïte temvs Uit het Leidsch Dagblad van 12 Aug. 1861: Prof. M. de Vries van Leiden zal aan het congres van kunste naars en letterkundigen te Ant werpen deelnemen. De Algemeene Synode heeft besloten een adres intedienen tot opheffing der belasting op dienstmeisjes van 18 jaren, en voorts Z.M. te verzoekendat art. 11 van het provinciaal re glement op de kerkelijke admi nistratie der Hervormde ge meenten in Friesland mogt ge handhaafd worden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1